DUINSTREEK Honderdjarige van Rijnsaterwoude werd benoemd tot ere-burgeres Zeven wereldwonderen van onze tijd Nieuw geval van sabotage aan straaljager in België J. BERGMAN en H. M. HUETING WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Dinsdagmiddag heeft mevrouw A. v. d. BreggenPannevis ter gelegen heid van haar honderdste verjaardag een enorm aantal bezoekers mogen ontvangen, die haar kwamen felici teren in haar ruime woning aan de Heerenweg. Op haar verzoek is de huldiging zo sober mogelijk gehou den. De inwoners van Rijnsaterwou de hadden echter al vroeg de viag in de top gehesen ten teken dat zij eens gezind met deze honderdjarige mee leven. Het comité ouden van dagen ver zorgde de theemiddag, niet alleen fi nancieel, maar ook daadwerkelijk. De dames hebben ontelbare kopjes thee geschonken. Burgemeester J. A. Bakhuizen met zes raadsleden der gemeente de heer F. Leystra was verhinderd kwamen, nadat zij in korte spoed eisende vergadering bijeen geweest waren, de hartelijke gelukwensen overbrengen namens de burgerij. De burgemeester hield een hartelijke toespraak namens de gemeente en namens de Bond van Plattelands vrouwen. De burgemeester kon haar tevens mededelen dat de raad in de voorafgaande zitting besloten had haar tot ere-burgeres van Rijnsater - ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileum bij N.V. Oosthoek. Dinsdag herdacht de heer P. Hooge- veen het feit, dat hij op 24 Aug. 1914 bij de N.V. Oosthoek en Zoon in dienst trad. De jubilaris werd ten huizen van de heer A. Oosthoek gehuldigd, waar bij hem, naast woorden van dank voor zijn vele en gewaardeerde werkzaamheden, een geschenk in en veloppe werd aangeboden. Tevens ontving de heer Hoogeveen een leg penning met lauwerkrans en een oor konde van de Ver. van Handelaren in bouwmaterialen. Des avonds brachten zijn collega's Hem een huldeblijk in de vorm van een radiomeubel. Vele vrienden en kennissen kwa men hem en zijn vrouw feliciteren. LEIMUIDEN Aanbesteding. In het raadhuis had Maandagmorgen de aanbesteding plaats van de bouw van een stenen brug langs de W. v. d. Veldenweg, welke toegang geeft tot Vriezekoop. Er kwamen 11 inschrijvingen binnen n.l. de hoogste C. Kok Hz., Amster dam 36.000,de laagste P. Pos, Amstelveen 12.060,De gunning werd'aangehouden. Aanbesteding. Op het gemeente huis te Leimuiden werd gistermorgen aanbesteed de vervanging van de Jooststollenbrug langs de Herenweg. Er waren 9 inschrijvingen: 1. G. Scheurde, Diemen 15.000,2. J. B. Christiaanse, Amsterdam 14.500, 3. B. v. Noordenner, Giesendam 13.500,—; 4. Wed. v. Driel, Kouder- kerk a. d. Rijn 12.500,5. Gebr. v. Hoffen, Amsterdam 11.800, C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 11.450,7. Chr. Overdevest, Rijn zaterwoude 10.570,8. Gebr. van Luiing, Woubrugge 10.324,9. P. Bos, Amstelveen 10.190,De gun ning werd aangehouden. Raadsagenda. De raad van Lei derdorp, die op Vrijdagavond acht uur vergadert zal o.a. behandelen: voorstel tot uitbreiding van het elec- triciteitsnet in de Munnikenweg; be noeming leden commissie woonruim- tewet; voorstel verlening voorwaar delijke subsidie aan de Ver. Kath. Kinderuitzending; bespreking aan wending bouwvolume; voorstel tot vaststelling algemene regeling ver koop van bouwterrein door de ge meente; met de architect Sutterland zal een bespreking gehouden worden over de verbouwing der openbare lagere school, over welks plan de raadsleden in de vorige vergadering niet enthousiast waren. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de schoolarts, heer P. C. W. Jongebreur. is be noemd mej. C. M. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Zij zal 16 September in functie treden. woude te benoemen. Mevrouw A. v. BreggenPannevis is hiermede dus de eerste ereburgeres van deze gemeente. De lezei's zullen zich nog wel herinneren, dat de'heer S. J. Vis ser vorig jaar, toen het ereburger schap is ingesteld, tot eerste erebur ger werd benoemd wegens zijn 25-ja- rig wethoudersschap. De burgemees ter overhandigde haar tenslotte ook 'n vergroting van de foto, welke ge nomen is tijdens 't bezoek van H.M. de Koningin, waarbij mevrouw Van der Breggen, met de koningin op hèt bruggetje voor het huis staat. Deze vergroting, die een formaat heeft van 40 x 50 heeft een mooie plaats in haar kamer gekregen. Natuurlijk ontving de jarige nog meer cadeaux en mas sa's bloemen, die haar huis tot een waar lusthof hebben gemaakt op de ze triestige zomerdag in Augustus. Haar schoonzoon, de heer Traast, bracht tenslotte dank voor het vele goede, dat mevrouw Van der Breg gen op haar late levensavond zoveel vreugde geeft. Hij las ook een felici tatie telegram voor van koningin Ju liana. Mevrouw Van der Breggen heeft alle drukte de gehele dag goed kunnen verdragen, zij is steeds over al zelf bij geweest. HAZERSWOUDE Nieuwe bnig. Van gemeentewege is men bezig om een straat aan te leggen ten noorden van de Dorps school; deze straat loopt uit op de Ds. D. A. v. d. Boschstr. De Nieuwe Brug, die de Ds. D. A. v. d. Bosch straat verbindt met de Burg. War- naarkade nadert zijn voltooiing. De nieuwe brug zal tegelijk worden ge opend, wanneer de Burg. Warnaar- kade zal zijn doorgetrokken. Voor het mondeling examen zaakvoerder (landbouw-coöperatie) slaagde te Den Haag de heer C. Bos. Geb.: Johannes, z. van O. Bij de Vate en van M. Leendertse; Bertol- dus Olysius Maria, z. van C. J. v. d. Khj en A. M. A. de Jong; IJsbrand, z. van H. Zintel en G. van Dam; Gijs- bert, z. van H. Zintel en G. van Dam. Ondertr.: J. P. Louwers, 32 j., en C. E. van der Werf, 33 j. Getr.: Frederik Mattheus Uljee, 29 j. en Johanna Theresia Zonderop, 28 j. NIEUWVEEN Afscheid van kapelaan. Zoals iedere parochiaan al weet is kape laan L. C. van Paassen benoemd in Wassenaar. Ieder, die persoonlijk af scheid van hem wil nemen, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld op Donderdag a.s. des avonds om 8 uur in hotel Leliveld. NIEUWKOOP Aanbesteding Bejaardentehuis. Gistermorgen heeft de aanbesteding plaatsgehad van het te bouwen Be jaardentehuis aan de Achterweg. In geschreven werd als volgt: Baasen en v. d. Voort, Amstelveen 466.000, Derenberg en Van Dijk, Alphen a. d. Rijn 414.300,Fa. Van Dijk en Co., Nieuwveen 418.820,Aannemers- maatschppij N.V. Geels te Amster dam 439.000,—; G. W. Geelen, Vleuten ƒ408.300,(laagste): Fa. v. Harmeien te Bussum 439.000,C. Kok, Amsterdam 485.000,Fa. Van Leusden, Vreeswijk 455.000, Gebr. Oosterom, Warmond ƒ439.000; Rotterdamse Beton en Grondbedrijf N.V. te Leerdam ƒ443.000,—; Fa. E. Schuit, Hillegom ƒ447.000,Fa. Gebr. van Veen, Utrecht 449.000. Gebr. H. en J. Vink te Noorden 450.000,J. te Voor te Hilversum ƒ450.000,—; W. G. A. de Waal te Utrecht ƒ447.425; H. van Wengerden, Zevenhoven 418.970,J. Bontebal te Zevenhuizen 457.000,en Goedhart te Alphen aan den Rijn 459^000, Voor het glas- en schilderwerk werd als volgt ingeschreven: C. v. d, Brink, Hilversum ƒ23.450,—; W. F Florisson, Leiden 25.200,Fa. Otte te Noorden ƒ22.843,75 en Fa. J. G. Verlaat, Kamerik ƒ21.989,—. ROELOFARENDSVEEN Toon Vranken neemt afscheid van „Vox Laeta" Jan v. d. Meer opvolger Reeds enige tijd was het aan inge wijden bekend, dat de heer Toon Vranken uit Amsterdam, vanaf de oprichting directeur van de gemeng de zangvereniging „Vox Laeta", deze zangvereniging zou gaan verlaten. De heer Vranken, die zich in mu- ziekkringen een steeds grotere faam wis te verwerven, en met het „Col legium Musicum Amstelodamense" regelmatig voor de radio is te be luisteren, zag zich de laatste tijd vanwege zyn zeer drukke bezighe den genoodzaakt zyn werk by „Vox Laeta" uit te stellen. Dit noopte hem tenslotte zelfs het directeurschap van „Vox Laeta" neer te leggen. Geluk kig heeft „Vox Laeta" zij het thans nog maar voorlopig reeds een kundig en actief opvolger ge vonden in de persoon van de heer Jan v. d. Meer. Donderdagavond te 9 uur zal „Vox Laeta" in de Pancra- tiuszaal officieel afscheid nemen van haar eminente directeur. Ook oud leden en zij die gaarne persoonlijk van de heer Vranken afscheid willen nemen zijn hierbij welkom. En on getwijfeld zijn dit er velen, want de heer Vranken heeft zich in Roelof- arendsveen veel vrienden en be wonderaars weten te maken. Im mers toen enkele plaatselijke ini tiatiefnemers onder leiding van de toenmalige kapelaan A. H. Schrama (thans te Leiden) in Augustus 1945 tot oprichting van de gemengde zangvereniging „Vox Laeta" beslo ten, was laatstgenoemde het, die de heer Vranken wist te bewegen het directeurschap op zich te nemen. En dank zij diens leiding wist „Vox Laeta" op krachtige wijze de kinder ziekten in de eerste jaren te over winnen. Op diverse concoursen be haalde „Vox Laeta" met de heer Vranken een eerste prijs, waarbij de laatste maal in de 1ste afdeling wel met zeer groot succes. ZOETERWOUDE Afscheid van kapelaan. Don derdagavond om 8 uur is er gelegen heid voor organisaties en particulie ren om afscheid te nemen van kape laan Kuylaars, die benoemd is te Wervershoof. ONEERLIJKE HUISMEESTER BEKENT GEDEELTELIJK. De rijkspolitie te Usquert (Gronin gen) heeft enkele dagen geleden ge arresteerd de huismeester van het gemeentelijk verzorgingsinstituut voor ouden van dagen en invaliden te Usquert. Deze werd ervan verdacht, mal versaties te hebben gepleegd ten na dele van de gemeente Usquert. Voorst deden geruchten de ronde, dat hij in woners van het gesticht zou hebben mishandeld. De man, die voor de officier van justitie te Groningen is geleid, heeft thans een volledige bekentenis afge legd met betrekking tot de malver saties, die hij zou hebben gepleegd. Deze zouden neerkomen op het ach terhouden van gelden, welke hem ter beschikking stonden, toen hy een voorraad aardappelen en geiten had verkocht. Het hele bedrag, dat hij hiervoor inde en dat de gemeen te Usquert toebehoorde, had hy niet afgedragen, maar een gedeelte ervan voor zichzelf .gehouden. Verdachten heeft ontkend inwoners of inwoon sters van het gesticht te hebben mishandeld. Hy gaf toe, dat er een vrouw rondliep met blauwe plekken, maar dit zou het gevolg zijn geweest van een te obstinate bui van een der inwoonsters. De politie zet het onderzoek voort, omdat de huismeester ervan verdacht wordt, nog meer op zyn kerfstok te hebben. NED. WOORDENLIJST CULINAIR BEGROET! De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft, naar aanleiding van de verschijning van de woordenlijst der Nederlandse taal, hedenmiddag in kasteel Oud Wassenaar een lunch aangeboden aan de leden der Belgisch-Nederland se commissie die deze woordenlijst heeft samengesteld. Tijdens deze lunch heeft minister Cals medegedeeld, dat H. M. de Ko ningin de voorzitter der Belgische- Nederlandse commissie: prof. dr C. B. van Haeringen, hoogleraar in de Nederlandse Taal aan de Rijksuniver siteit te Utrecht heeft benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw. VAN DE OUDE BLEEF ER SLECHTS EEN Wij schrijven het jaar onzes Heren 1954 en voor het eerst heeft nu iemand een vis op zijn lijst van we reldwonderen gezet. Sinds de tweede eeuw vóór Chris tus, toen Antipater van Sidon een kleine stad teu Zuiden van Beiroet in de huidige Libanon zijn lijst van zeven wereldwonderen opstelde, heb ben herhaaldelijk andere lieden zul ke lijsten gemaakt, maar deze waren allemaal evenals trouwens die van Antipater in de grond van de zaak lijsten van bezienswaardigehe den voor toeristen. De lijst van Antipater de meest bekende luidde als volgt: 1. Dc pyramiden van Egypte, ge bouwd tussen 3000 en 1800 voor Chr. 2. De hangende tuinen van Baby- Ion, die omstreeks 600 voor Chr. door Nebucadnezar zyn aangelegd voor zijn gemalin. 3. Het door Phidias gebeeldhouwde standbeeld van Zeus te Olympia, ver vaardigd van marmer en versierd met ivoor en geslagen goud. Het werd in 476 na Chr. door brand ver nield. 4 De tempel van Diana te Ephesus ten Zuiden van Smyrna (het moderne Isjmir in Turkije), gebouwd om streeks 500 voor Chr. Deze tempel had 127 zuilen van Parisch marmer. In 365 na Chr. werd hy door brand verwoest, maar herbouwd en ten slotte met de grond gelijk gemaakt door de Gothenkoning Alaric. 5. Het praalgraf van Mausolus, ko ning van Caris in Klein-Azië, van wiens naam het woord Mausoleum is afgeleid. Het was opgetrokken uit marmer maar werd door een aard beving vernield. 6. De Colossus van Rhodes, een standbeeld van Apollo, dat van brons vervaardigd en meer dan 30 meter hoog zou zijn geweest. Het werd op gericht omstreekc 280 voor Chr., in 224 voor Chr. door een aardbeving tegen de grond geworpen en ten slotte tot -metaalafval stukgeslagen. 7. De Pharus (vuurtoren) van Alex- andrië in Egypte, gebouwd omstreeks 200 voor Chr. In de top werd een vuur brandende gehouden tot de to ren in 400 na Chr. door een aardbe ving werd beschadigd. Een tweede aardbeving verwoestte hem geheel in 1375. LEIDSCHENDAM Geboren; Laurentina Th. J. d. van Th. M. J. Lexmond en T. Th. van Santen; Marcellus E. z, van J. van Lit en K. C. Sprong. Ondertrouwd: Adrianus H. de Ko ning te Pynacker en Cornelia P. M. Vieveen. Getrouwd: Johannes Benschop te Leiden en Cornelia C. van Egmond. Overleden: Gerrit van der Kolk, 76 j., te Rotterdam; Johannes van Euytenen 76 j. (Mariënpark); Fran- cina van der Meer 73 j., echtg. van J, M. Bolleboom. LISSE De heer M. M. van Steyn be haalde het diploma A op het gehou den vakexamen schoenhersteller. KATWIJK Duivensport. De Rhynmonders hielden een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Moerdijk. In concours 87 duiven. Gelost te 13.30 uur met O.-wind. Eerstaankomende I duif te 14.27.52. Uitslag: W. van Rijn 1, E. van der Hooff 2, L. Noort 3, 5, 9, Jac. Heemskerk 4, Kr. Schaap 6, A. J. Has 7, P. Varkevisser, 8, A. Grim bergen 10. Op de Belgische basis voor straal jagers te Florennnes heeft zich een nieuw geval van sabotage voorge daan. In de reactor van een „Thun- derjet" werd gisteren namelijk een 30 cm. lange metalen buis ontdekt. Als gevolg van deze ontdekking zijn de straaljagers van deze basis, die gisteren naar Denemarken had- Rebellenleider in Tunis neergeschoten De Tunesische opstandelingenleider Ali Fersjisji iss Dinsdag door politie mannen in het gebied van Ferryvillc doodgeschoten. Volgens de politie gelooft men, dat zijn groep ondermeer verant woordelijk is voor de beschieting van een café in Ferryville in Jui, waar bij acht personen zijn gedood. Verder zou hij in 1952 een aanval op radio-Tunis hebben ondernomen. den moeten vertrekken om daar aan grote luchtmanoeuvres deel te ne men, op de grond gebleven. De zwa re transportvliegtuigen, die Maan dag van het vliegveld Meisbroek te Florennes waren aangekomen en die, begeleid door de Th under jets naar Denemarken hadden moeten vertrekken, hebben opdracht gekre- ?en naar hun basis terug te keren, nmiddels stelt het parket van Di- nant een onderzoek in naar deze nieuwe sabotage. Zoals men zich herinnert, deden zich ook reeds enkele maanden ge leden daden van sabotage te Floren nes voor. Na een uitgebreid onder zoek werden toen twee beroepsmili tairen gearresteerd, die een beken tenis aflegden. Zij zouden geheel op eigen initiatief hebben gehandeld om wraak te nemen op een kapitein. Enkele dagen na hun aanhouding werden opnieuw in de reactors van straalvliegtuigen metalen voorwer pen aangetroffen hetgeen de thans opnieuw versterkte indruk wekte, dot men nog niet de hand op alle sa boteurs had gelegd. Met ingang van Maandag 30 Aug. worden de spreekuren van de dok toren verplaatst van Voorstraat 31a, Katwyk aan Zee, naar Voorstraat 88 (Weeshuis) Spreekuren: BERGMAN: Voorstraat 88 dag. 10 uur (Woensdag geen spreekuur). Valkenburgseweg lb: Ma. t/m Vr.: 12 uur. Zat. 89 uur Telefoon 2921. H. M. HUETING: Voorstraat Dag. 11.15 uur (Woensdag geen spreekuur). Rijnstraat 33: Ma. t/m Vr.: 12 uur. Zat. 89 uur. Tel. 2102. Boodschappen: Vóór 9 uur aan de huisadressen: Katwyk a. d. Ryn. Vul werk medicijnen: Tijdens spreek uur afgeven. 3955 (Advertentie) KATWIJK AAN DEN RIJN Taptoe-parade. Hedenavond zal aan de Boulevard een taptoeparade gehouden worden. Hieraan zullen verschillende sportver. deelnemen en muziekkorpsen zullen het geheel met vrolijke klanken opluisteren. Na afloop zullen op diverse plaatsen in Katwijk volksconcerten gegeven worden. De stoet wordt geformeerd om 19.30 uur aan de Parklaan. KATWIJK AAN ZEE De heer J. A. v. Luyk slaagde voor de akte N 3 (bouwkundig teke nen). RIJNSBURG Oranjefeest. Was dat boffen! De eerste regenloze dag na vele we ken vierde Rynsburg het groots aan gekondigde Oranjefeest. En het feest is dan ook schitterend geslaagd. Het begon al vroeg met een viswedstrijd en al was het een frisse morgen, de liefhebberij er voor was zeer groot. Na het klokkengelui en de zanghulde begon het „echte" feest. Een reeks van volksspelen, oudere en alge meen bekende, maar ook nieuwe. Schietwedstrijden, speerwerpen, bal- lenrace met rijwielen, alles zeer in teressant. Een opsporingsactie, ring steken met bromfietsen, veel was er uitgedacht, om deze dag te doen sla gen. Een lampionoptocht in de avonduren langs de oevers van de niet snelle Vliet en daarna nog een levende stoelendans. Vermelden we tenslotte nog, dat er een tentoonstel ling was in „Avondrust" van „Oud- Rijnsburg" d.w.z. voorwerpen uit het oude verleden. VALKENBURG Gehuwd: B. Kuyt 28 j., te Kat wyk, en M. de Mooy 24 j. VOORHOUT Voor de akte N 3 (bouwkundig tekenen) slaagde de heer A. G. v. d. Geer. VOORSCHOTEN ALGEMENE BEGRAAFPLAATS. Daar de met de Kerkvoogdij en de notabelen der N.H. Kerk in 1930 ge sloten overeenkomst aangaande het gebruik der Nederlands Hervormde begraafplaats afloopt en op voormel de datum de termijn verloopt, waar voor bij Koninklijk Besluit d.d. 1 April 1949 ontheffing werd verleend van de verplichting tot het hebben van een algemene begraafplaats, is de gemeente genoodzaakt maatregelen te treffen om tot de stichting van een algemene begraafplaats te geraken, zodat deze zo spoedig mogelyk in ge bruik kan worden genomen. Gezien de snelle aanwas der bevolking en de beperkte grootte der Ned. Herv. begraafplaats, welke bovendien mid den in het dorp is gelegen, is het niet aannemelijk te achten, zelfs al zou het kerkbestuur bereid gevonden worden een nieuwe overeenkomst te sluiten, dat wederom door de Kroon ontheffing zou worden verleend van de wettelijke verplichting tot het hebben van een algemene begraaf plaats. B. en W. hebben zich derhal ve in verbinding gesteld met de heer W. A. A. J. baron Sohimmelpenninck van der Oye, eigenaar van de grond, waarop de algemene begraafplaats is geprojecteerd. Dit zyn de gronden tussen de Papelaan en de laan van De Wit tegen de spoorlijn aan. Ba ron Schimmelpenninck van der Oye is bereid de benodigde grond in eigendom aan de gemeente over te dragen. Door de aanleg van de begraaf plaats wordt tevens de mogeiykheid geopend een wandelgelegenheid te maken n.l. een verbindingsweg, lo pende van de hoofdingang van de begraafplaats, langs de begraaf plaats naar de Veurseweg. De prijs voor de benodigde grond bedraagt in totaal 34.268.20. B. en W. stellen de raad voor tot de aankoop van deze gronden te besluiten. Beveiliging spoorwegovergang Rijn dijk. De directie der Ned. Spoor wegen heeft de gemeente Voorscho ten medegedeeld, dat het beveili gingssysteem sedert de in dienststel- ling van de rode knipperlichten is veroeterd en dat de wachter thans bij het treinverkeer uit beide richtin geen actief is ingeschakeld. Boven dien heeft het bedienend personeel strengere instructies voor het bedie nen van de overweg ontvangen. Geen uitbreiding parkeerruimte bij „De Gouden Leeuw". De directeur- hoofdingenieur van de Provincale Waterstaat van Z.H. heeft het ge meentebestuur medegedeeld, dat uit breiding van het aantal parkeerstro- 'ken langs de weg uit verkeerstech nisch oogpunt niet is aan te bevelen, terwijl bovendien de afstand tussen de geparkeerde auto's en de te be zoeken inrichting dan te groot zou worden. Een oplossing kan z.i. alleen verkregen worden door een particu liere parkeerruimte, dus een parkeer terrein op eigen terrein. Wijziging verordening Reinigings rechten. Voor een economisch ge bruik van de roltrommelauto is het gewenst, dat zo weinig mogelyk vuil buiten de vuilnisemmers wordt reed gezet. De grofvuilkast van "de nieuwe auto heeft een beperkte in houd. Indien te veel vuil wordt mee gegeven zou een afzonderlijke rit ge maakt moeten worden. Daarom zul len de losse vrachten van meer dan een y. hl met een klein bedrag wor den belast, t. w. 0.50, welk bedrag direct door de chef belader kan wor den geïnd. B. en W. stellen voor de verordening Reinigingsrechten deze zin te wijzigen. Rioolzinker iu complex Station Oranjekade. In verband met t.g.t. door de Provinciale Waterstaat aan te leggen wegvak Wyngaarden- laanPapelaan heeft genoemde dienst het voornemen over te gaan tot het maken van een duikerbrug over de Oranjewetering. Als onder deel van het bouwrijpmaken van de gronden gelegen tussen station Oraniekade zal van gemeentewege ter plaatse een rioolzinker moeten worden aanpeleed. De kosten worden begroot op f 6.600. ZOETERMEER Kinderfeest. Het jaarlijkse Oranje kinderfeest zal dit jaar ge houden worden op Dinsdag 7 Sep tember. Om 8 uur wordt opgesteld by de Schoolstraat, waar aan ieder schoolgaand kind een ballon wordt uitgereikt. Met muziek gaat men ip optocht naar het feestterrein, w:<ar de verschillende spelen worden af gewerkt. De kinderen van de R.K. en Open bare school gaan in schoolverband, de andere kinderen moeten kaarten halen bij het comité van Woensdag 25 tot en met Maandag 30 Aug. Nu. in 1954. Maar wat zoudt gij, die in 1954 leeft, nu op uw lijstje van wereld wonderen zetten? De Amerikaanse geleerde, dr. Leo nard Carmichael, hoofd van het Smithson instituut, gaf op deze vraag hl volgende antwoord: 1. „Het atoom, niet als bom, maar als bron van energie. Voor mij is het gebruik van atoom do vrucht van by na 2400 jaar over denking. De theorie van het atoom als grondslag van de materie is het eerst naar voren gebracht door de Griekse wijsgeer Democritus, om streeks 400 voor Chr. Bijna tot het begin van onze eeuw hebben de geleerden de elementen als bijna onveranderlijk beschouwd, maar met de ontdekking van het ura nium en het radium kwam verande ring in deze denkwijze. Ik zie het atoom als de bevrijder van de mens van diens afhankelijk heid van energiebronnen, die niet onuitputtelijk zijn. 2. Het supersonische straalvliegtuig, of liever, de gedachte, waaruit het is voortgekomen. Het wonder van het vliegen is een werkelijkheid, maar de snelheid van het geluid schijnt een natuurlijke ab solute grens te hebben en velen zou den hebben gedacht, dat men die grens niet kan overschrijden. Voor mij is het een wonder, dat men men sen in straalvliegtuigen die grens kan doen overschrijden en dat, als de ge luidsbarrière eenmaal is overschre den, een geheel nieuwe wereld wordt geopend, waarin vreemde dingen ge beuren. 3. Het vermogen van de mens, om de golfimpulsen te hanteren, zoals bij de radio, ten einde zijn kennis van het heelal uit te breiden. De mens is toegerust voor het waarnemen op af stand door middel van zijn. ogen en oren, maar door toepassing van de golfmechanica kan hij zijn waarne mingen een nieuw bereik geven. Met zijn radiotelescopen kan hij het heel al onderzoeken, het gedeeltelijk me ten en er meer van te weten komen. 4. De anti-biotische geneesmidde len. Het komt mij voor, dat de kennis van het feit, dat het normale leven van de mens en de ziekte samenhan gen in een uitgebreide wisselwerking van organismen en virussen, een soort wonder is; in het bijzonder de ont dekking, dat bepaalde soorten van micro-organismen kunnen worden voortgebracht, die de mens tegen do delijke organismen beschermen. 5. De electronische snelrekenaar. Het wonder is, dat de rekenmachine bepaalde eigenschappen van het men selijk brein kan nabootsen. Zij kan onthouden en de werkzaamheid van het brein uitbreiden. Zij brengt de mens dichter bij de beheersing van het heelal. De Coelacanth, die 300 millioen jaren lang onveranderd is gebleven. Verscheidene levende exemplaren zijn gevangen in de nabijheid van Madagascar en zij komen overeen met fossiele overblijfselen. Lange tijd heeft men aangenomen, dat de Coe lacanth uitgestorven was. Wij zien veranderingen als in de orde der dingen liggend. Toch is de mens sinds de aanvang van zijn ge boekstaafde geschiedenis in werke lijkheid niet veranderd. Hij heeft zich andere werktuigen gemaakt, maar ik betwijfel, of wij veel knapper zijn dan b.v. een soldaat uit het leger van Hamoerabbi. Niettemin denken wij nog in termen van verandering. Het lykt mij een wonder, dat de voort- pi an tingscellen van de Coelacanth onveranderd gebleven zijn, Bergke tens zijn omhoog gerezen en verdwe nen. Oceanen zijn uitgedroogd. Maar jaar na jaar is de Coelacanth een voorbeeld van biologisch conserva tisme en stabiliteit gebleven. Nu ben ik van nature conservatief en ik vind nog steeds niet, dat alles rondom ons veranderd is. We moe ten niet alles zo gemakkelijk over boord gooien. Kijk naar de Coela canth. 7. Het Smithson-instituut. Dit is misschien een beetje propa ganda, maar het bezit 34 millioen ge catalogiseerde voorwerpen en voor zover ik weet, bestaat nergens ter wereld een instelling als dit insti tuut, dat ongeveer elke phase van liet leven op deze planeet, voor zover bekend, omvat. Het oudste voorwerp in het insti tuut is een op graniet gelijkend ge steente, dat near ons oordeel twee milliard jaar geleden, toen de aard korst begon af te koelen, is gevormd". De toekomst zal leren, hoe „de we reldwonderen van Carmichael" de tand des tijds zullen weerstaan. Die .van Antipater hebben het niet zo best gedaan: slechts één van zijn wonderen is nog te bezichtigen: de pyramiden van Egypte „Trouw". Wilt U iets weten? Vraag: Betreffende jeugdherberg voor meisjes. Antwoord: De dichtstbijzijnde jeugdherberg is „De Meerkreuk", Plantage 26 te Oudewetering. Afwis selend om de veertien dagen jon gens of meisjes. Verder is er een jeugdherberg voor meisjes te Castri- cum, Bakkum aan Zee, Herenweg 18. U kunt het best doen hierheen te schrijven. (Geopend tot 15 Sep tember). Vraag; Route Voorhout—Hoek van Holland; hoeveel km? Antwoord: Voorhout, Oegstgeest, Haagse Schouw, Wassenaar. Den Ilaag, Loosduinen, 's-Gravenzande, I Koek van Holland; afstand 53 km.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2