S)a£cid6c(Soii^cmt Mendès-France voorziet verwerping E.D.G.-verdrag LOONSVERHOGING OP KORTE TERMIJN Mendès-France struikelt niet Zijn regering zal dan niet aftreden Relletjes in Rio na Vargas' dood Dinsdag de koudste Augustusdag van deze eeuw WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Adenauer wel? i Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6-40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Zal Adenauer die conclusie wel trekken? In een radio-rede voor het Franse volk heeft premier Mendès-France gis teravond verklaard, dat hij niet in staat was de voorstellen van de andere vijf mogendheden in Brussel aan te nemen, „omdat zij het risico gelopen zouden hebben tegen het geweten van vele Fransen te zijn en verworpen te worden door hun afgevaardigden." „Als ik, desniettegenstaande, toegegeven had, zou ik een verbintenis aangegaan hebben uit naam van Frankrijk, wetend, dat men zich hieraan niet zou kunnen houden. Dat is de slechtste politiek, een politiek die ik nooit zal volgen," aldus Mendès-France. Frankrijk op de Brusselse conferen tie niet besloten heeft accoord te gaan met de andere vijf landen, die het verdrag getekend hebben. Op de vraag, of dit betekende, dat hij de verantwoordelijkheid voor de mislukking aan Frankrijk weet, zei hij, dat zijn verklaring voor zichzelf sprak. Dulles zei verder, dat het E.D.G.- verdrag beginselen belichaamt, wel ke van vitaal belang zijn voor de vrede en vrijheid van West-Europa. De Franse premier zou Churchill en Eden hebben meegedeeld, dat het verdrag voor de Europese defensie gemeenschap in het Franse parle ment met een meerderheid van on geveer dertig stemmen zal worden verworpen. Volgens Mendès-France had de verwerping van de Franse wijzigings voorstellen door de ande re vijf landen zekerder dan ooit ge maakt, dat de E.D.G. in het Franse parlement zou worden afgestemd. In ieder geval staat het volgende vast: aan de stemming over de E.D.G. zal de regering niet de vertrouwens kwestie verbinden, m.a.w. indien de E.D.G. wordt afgestemd, zal de re- gering-Mendès-Francei niet aftre den. Dulles heeft -nog hoop. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dul les, heeft gisteren verklaard, dat hij nog steeds hoop heeft, dat Frankrijk zijn grote idealistische tradities trouw zal blijven en het verdrag voor de Europese Defensie-Gemeenschap zal goedkeuren. Maar hij voegde hieraan toe, dat hópen niet hetzelfde is als verwach ten. Op zijn persconferentie zei hij ojn.: „Ik betreur het ten zeerste, dat Boerenopstand in Tibet Het Chinese nationalistische minis terie van Defensie heeft gisteren meegedeeld, dat er verscheidene maanden geleden in Tibet 40.000 boeren in opstand waren gekomen. De opstand zou door de communis tische troepen na een strijd, welke 25 dagen duurde zijn onderdrukt. Ook 'n protest De Sovjet-Unie heeft bij Amerika geprotesteerd tegen het optreden van Amerikaanse agenten die de Russische meesterspion in het Verre Oosten, Rastworof, hebben overge haald over te lopen. Rastworof, die bij de Sovjet-mis sie in Tokio werkte, liep op 24 Jan. over en bevindt zich thans onder Amerikaanse bescherming. De Ame rikanen nodigden de Russische am bassadeur in' Washington, Zaroebin, uit voor een gesprek met Rastworof, maar de Rus ging hierop niet in. Ook in de protestnota wordt niet over het Amerikaanse aanbod gesproken. Het belangrijkste punt van de nota was dat de Amerikaanse agenten dóór Rastworof over te halen afval lig te worden „erkende normen van internationaal recht hadden geschon den". Richard Strauss herdacht Op de dag dat de overleden Duitse componist, Richard Strauss, negentig jaar zon zijn geworden, hebben de Berlijnse posterijen besloten een postzegel uit te geven, waarop Strauss als dirigent staat afgebeeld. Hij zei, dat alle zes landen van de E.D.G., behalve Frankrijk, voor de ze grondbeginselen pal staan. Adenauer's aftreden verlangd. Bondskanselier Adenauer heeft de leider der socialistische oppositie, Ol- lenhauer, de verzekering gegeven, dat hij, in geval van verwerping van het EDG-verdrag door de Franse Ka mer, met de socialisten de politieke toestand zou onderzoeken. Dit verklaarde Ollenhauer gister middag op een persconferentie te Bonn. Gevraagd of hij, ingeval het Europese leger definitief van de baan zou zijn, nieuwe verkiezingen in West-Duitsland zou eisen, antwoord de hij, dat de socialistische leiders zich daarover volgende week zouden beraden. Hij achtte het „volkomen logisch", dat de regering-Adenauer, na de eventuele mislukking van een zo voornaam punt van haar politiek als de EDG, uit deze nederlaag de enig mogelijke consequentie zou trekken. Daarmede zinspeelde hij op een eis tot aftreden der huidige Bonds regering. President voltrok zijn eigen vonnis „Slechts de dood zal mij van het presidentschap scheiden", antwoordde president Vargas van Brazilië op aanmaningen om af te treden. Eer gisteren sprak hij deze dramatische woorden en een dag later voltrok de 71-jarige zijn eigen vonnis, enkele uren, nadat hij gedwongen was om negentig dagen met vacantie te gaan, hetgeen feitelijk op aftreden neer kwam. Voordat hij de hand aan zichzelf sloeg, schreef de weldoener van de kleine man in Brazilië een brief, waarin hij zijn leven aanbood in ruil voor de welstand van de arbeider. Hij besloot deze brief met de woorden: „Ik verlaat het leven om de geschie denis binnen te treden." Al wekenlang heerste er een ge weldige politieke spanning in Brazi lië, die voort was gevloeid uit de moordaanslag op een journalist van een blad van de oppositie. Bij de aan slag werd een majoor van de lucht macht gedood. Men verdaoht Vargas er van de aanslag beraamd te heb ben. In ieder geval was zijn paleis wacht er in betrokken. Deze wacht werd kort na de aanslag ontslagen. Eerst verklaarde het leger zich so lidair met Vargas, maar nadat de luchtmacht besloten had de presi dent tot aftreden te dwingen zwaaide het leger over. En Vargas nam va cantie. Uitgejouwd. Mensen, die zich voor het paleis hadden verzameld, zagen enige uren later Vargas op het balkon van zijn paleis verschijnen. Zij jouwden hem uit. Hij draaide het volk zijn rug toe en een later hoorde de menigte het fatale schot.- Het leger bezette belangrijke pun ten in en om Rio de Janeiro. Er de den zich op verschillende plaatsen in Brazilië opstootjes voor. Het schijnt, dat daarbij enkele mensen om het le ven zijn gekomen. Maar op het ogen blik schijnt het weer rustig te zijn. Zowel in Brazilië als in Argentinië heerst rouw. Het stoffelijk overschot van dr. Vargas is opgebaard in zijn paleis. Vice-president neemt presidentschap over. De vice-president van Brazilië, Cafe Fil'ho, de man, die op het hoog- OVERSTROMINGEN IN CHINA Vliegtuigen van nationalistisch China hebben gisteravond rijst uit geworpen boven de overstroomde ge bieden langs de Jangtse, aldus is in Taipeh bekend gemaakt. Volgens een bekendmaking van de nationalistische luchtmacht heeft een „gigantische" formatie vliegtuigen aan de actie deelgenomen. De voedselpakketten werden uitge worpen o.m. boven Noordoost Hoe- nan, Zuidoost Hoepeh, Noord-Kiangsi en het Zuiden van Anhwei. Het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, dat het peil van de Jangtse te Woehan, de ge meenschappelijke naam voor de zus tersteden Hankow, Woetsjang en Hanjang, nog steeds daalt. Meer dan 20 millioen mensen zijn door de overstromingen dakloos ge maakt, aldus is uit communistische bron vernomen. Het water van de Jangtse en de Hoeai heeft grote schade toegebracht aan de rijst- en tarweoogst. De watersnood is te wijten aan de hevigste regenval sinds honderd jaar. Mao ontvangt Attlee Honderdjarige in Rijnsaterwoude tepunt van de crisis van de laatste dagen aan Vargas voorstelde dat zij beiden zouden aftreden om nieuwe presidentsverkiezingen te laten hou den, heeft gisteravond het president schap, als wettige opvolger van Var gas, op zich genomen. Hij verklaarde, dat hij de politiek van Vargas, die een verhoging van de levensstandaard van de arbeiders beoogde, zal voortzetten. Hij maande het volk aan de overleden president hulde te bewijzen en politieke me ningsverschillen te vergeten. Het hoofd van de Chinese volksre publiek, Mao Tse Toeng, heeft Dins dag, in gezelschap van zijn voor naamste adviseurs, de Britse Labour- delegatie, onder leiding van Clement Attlee, ontvangen voor een onder houd, dat drie uur duurde. Het was de eerste maal sinds de communis tische overwinning in China in 1949, dat Mao zich met Westerse politici onderhield. De Britse delegatie was naar Tsing Tsjen Tien, in de nabijheid van Pe king, genodigd voor een onderhoud, dat onder meer werd bijgewoond door de Chinese premier en minister van buitenlandse zaken, Tsjoe En Lai, vier vice-premiers en twee plaatsvervangers van Mao Tse Toeng Attlee was Brits premier toen Mao in China aan de macht kwam en on der zijn regering werd het commu nistische Chinese regiem door En geland erkend in 1950. Na afloop van het onderhoud wei gerden de Labourafgevaardigden me dedelingen te doen. Zij verklaarden geen tijd te hebben gehad om met elkaar over een gemeenschappelijke verklaring te beraadslagen, daar zij onmiddellijk naar een diner moesten, I dat door de Britse zaakgelastigde in Peking werd gegeven. „Vliegende schotel" geland Het hoofd van de politie van Mos- joen in het Noordelijk deel van Midden-Noorwegen, Stephenson, heeft Dinsdag medegedeeld, dat twee Noorse vrouwen beweren Vrijdag een gelande „vliegende schotel" te hebben gezien. Volgens het Noorse blad „Heige land" hadden de vrouwen verteld, dat er een donkere man met lange haren was aankomen lopen, toen zij bessen plukten. Hij had haar gewenkt naar een laagte te komen, waar z\j 'n gelande „vliegende schotel" zagen. Het toestel had een doorsnede van ongeveer vijf meter en zag er uit als twee schoters op elkaar, aldus de beide vrouwen. Volgens het blad was de vreemde ling in de schotel gestapt, nadat hij tevergeefs getracht had zich ver staanbaar te maken. De schotel was rechtstandig met grote snelheid, opgestegen en ver dwenen. De vrouwen, twee zusters, zeiden dat de man gekleed ging in een soort overall zonder knopen. De politie heeft beide vrouwen Vrijdag afzonderlijk ondervraagd. Zij deden hetzelfde verhaal met geringe verschillen. Mevrouw v- d. BreggenPannevis Rijnsaterwoude heeft gisteren haar 100ste verjaardag gevierd. Bloemer. en geschenken kwamen in een on onderbroken stroom binnen, maar het mooiste cadeau vond de jarige de grote foto, waarop zij vereeuwigd werd met koningin Juliana, toen de vorstin een rijtoer door de Rijnstreek maakte. De foto in een zeer groot! formaat werd haar aangeboden door burgemeester Bakhuizen. Een verslag over dit „eeuwfeest' vindt U elders in dit blad. Foto Nic. v. d. Horst. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de afgelopen dagen werd het weer in geheel West-Europa beheerst door een depressie, die Vrij dagmorgen boven de Noordzee lat en vandaar via Het Kanaal in een wijde boog over Frankrijk naar de Rivièra trok. Daar aangekomen zwenkte hij weer naar het Noorden om en trok over Oostenrijk naar Duitsland, waar ze nu naar het Wes ten begon te koersen, overal op haar weg grote hoeveelheden regen bren gend. Gisteren bereikte de depressie via de Duitse Bocht ten tweede male Aandeel van de arbeiders in verhoogde welvaart Advies van de S.E.R. Op korte termijn zal er een nieu we loonsverhoging moeten komen. Ditmaal met name niet slechts op grond van grotere levensduurte, maar omdat het redelijk is de arbei ders te doen delen in de stijging van het nationale inkomen. Tegelijk met deze loonsverhoging, althans zo spoe dig mogelijk, zal het huurpeil omhoog gebracht moeten worden. De gevol gen van de huurverhoging zullen moeten worden opgevangen door ver laging van indirecte en zo nodig ook directe belastingen. Speciale aan dacht zal besteed moeten worden aan de zogenaamde „vergeten groepen". Dit zijn de voornaamste conclusies waartoe, naar wij vernemen, een sub commissie van de commissie voor lo nen en prijzen uit de Sociaal-Econo mische Raad gekomen zou zijn in haar ontwerp-advies inzake de wen selijkheid van een loonsverhoging. Dit ontwerp-advies, dat straks aan de regering zal worden uitgebracht, wordt Vrijdag aanstaande door de SER in een besloten vergadering be handeld. De commissie, die onder leiding van prof. Tinbergen aan haar ont werp-advies heeft gewerkt, is zo vernemen wij van oordeel, dat de huidige economische toestand voor de regering geen aanleiding hoeft te zijn om zich te verzetten tegen een loonsverhoging, wanneer het be drijfsleven die zou wensen. De com missie doet.nog geen definitieve uit spraak over de vraag, of de loons verhoging verplicht zal moeten wor den voorgeschreven, of dat zij door middel van een vergunning zal moe ten worden gegeven. Ook over de omvang van de toe te passen loons verhoging wordt geen uitspraak ge daan. De grootte van de loonsverho ging zal afhankelijk zijn van het te kiezen stelsel (verplichting of ver gunning). De commissie heeft zich bij haar conclusie niet gebaseerd op de ont wikkeling der kosten van levenson derhoud. Zij heeft daarentegen nage gaan of de inkomens van de arbei ders zijn achtergebleven bij de ont wikkeling van het werkelijke natio nale inkomen per hoofd van de be roepsbevolking. De vergelijking is duidelijk ten nadele van de inko menspositie van de arbeiders uitge vallen. De commissie schijnt van de algemene regel te zijn uitgegaan dat het redelijk is de arbeiders van de stijging van het nationale inkomen te laten profiteren. Van de nieuwe loonsverhoging wor den geen ongunstige gevolgen ver wacht voor de werkgelegenheid en de betalingsbalans. Wanneer er geen loonsverhoging komt zou het wèl moeilijker zijn de arbeidsvrede te handhaven. Een afwenteling van de loonsverhoging op de prijzen wordt wanneer aan bepaalde voorwaar den is voldaan niet waarschijn lijk geacht. Nieuw beleid. De commissie zou verder van oor deel zijn, besluit „De Volks krant" dat het gewenst is om met de eventuele loonsverhoging tegelijk onder het oog te zien, of er geen ver anderingen kunnen worden aange bracht in de manier, waarop in Ne derland de inkomens gevormd wor den. Dit geldt op de eerste plaats ten aanzien van het huurpeil. Men schijnt van oordeel te zijn, dat de nieuwe huurverhoging zo groot moet zijn ,dat een belangrijke stap wordt gezet op de weg naar een economisch verant woord huurpeil. Verder zou bekeken moeten worden, welke veranderingen er optreden in de kosten van levens onderhoud door de wijzigingen in de subsidie-politiek. Dergelijke tijdelijke maatregelen, zouden volgens de com missie te grote onzekerheden vor men voor het bedrijfsleven. Onder de zogenaamde „vergeten groeen", waarvoor speciale aan dacht wordt gevraagd, verstaat de commissie de weduwen, de gepensi- onneerden zowel oud-ambtenaren als oud-particuliere werknemers en de kleine renteniers. Hun werke lijke inkomen mag niet dalen. Daar om zullen er verbeteringen gebracht moeten worden in de wettelijke voor zieningen, die voor hen gelden. De positie van deze „vergeten groepen" zou volgens de commissie overigens ook pleiten voor een tegemoetkoming in de huurverhoging door middel van belastingverlaging. e De Amerikaanse communistenwet President Eisenhower heeft giste ren zijn handtekening geplaatst on der de wet. waardoor de communis tische partij verboden wordt. De wet, die door deze daad van de president van kracht is geworden, voorziet te vens in de mogelijkheid om op te treden tegen communistische vak bonden. Het weer en de aardappels Sommige groentenwinkels in En geland zijn vrijwillig overgegaan tot rantsoenering van aardappels. De klanten konden niet meer krijgen dan drie-en-een-halve kilo per keer. Het koude weer en de regen hebben in Engeland grote schade aangericht aan de aardappeloogst. onze omgeving en bracht vooral het Zuiden van het land een verregende dag. Door de aanhoudende regen bleef de temperatuur daar in de buurt van 12 h 13 graden, 's Avonds werd te De Bilt een maximumtem peratuur afgelezen van 13.1 graad Celsius, een koude-record voor Augustus. De depressie, die zich thans in ongeveer Zuidelijke richting verplaatst lag vanmorgen boven Bel gië en werd gevolgd door opklarin gen. Ook morgen zullen er opklarin gen voorkomen, terwijl de tempera tuur ongeveer op het normale niveau zal liggen. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZONNIGE PERIODEN. Wisselende bewolking met flinke opklaringen en slechts hier en j daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Van nacht iets kouder, morgen over dag dezelfde of iets hogere temperaturen. 26 Aug.: zon op 5 40 en onder 19.42; maan op 3.17 en onder 18.38 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM motregen 21C. OSLO licht bew. 22 KOPENHAGEN onbewolkt 17 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LONDEN motregen 17 LUXEMBURG motregen 13 PARIJS regen 15 BORDEAUX geheel bew. 24 GRENOBLE regen 19 NICE licht bew. 24 GENEVE regen 18 ZURICH regen 17 LOCARNO geheel bew. 19 BERLIJN licht bew. 20 FRANKFORT nevel 17 MUNCHEN regen 18 WENEN zwaar bew. 18 INNSBRUCK nevel 15 ROME regen 26 AJACCIO licht bew. 22 Korreltje

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1