Leids vermaak zal in de naaste toekomst zwaar belast worden Al het waarschijnlijk wat minder Van elke bioscoopvoorstelling voortaan slechts 25 in plaats van 39% naar fiscus Het publiek merkt echter niets Cultureel gekeurde films zullen niet de weg van alle celluloid gaan DINSDAG ZH Jai'Ub 195-1 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad van Leiden over vermakelijkheidsbelasting De verlaging van de vermakelijkheidsbelasting op films heeft gistermid dag de gemoederen in de Leldse gemeenteraad langdurig beziggehouden. De voorstellen die deze beroering veroorzaakten kwamen van de heer Meester (P.v.d.A.) en vormden een aanvulling op de wijzigingen in de hef fing van de vermakelijkheidsbelastingen, die B. en W. in de pen hadden. Het college stelde namelijk voor inplaats van de tot nu toe gebruikelijke 35 in de naaste toekomst voor alle vertoningen 25 te heffen, hier door zou dus de belasting op z.g. cultureel gekeurde films, die tot dusver twintig percent bedroeg, niet onbelangrijk stijgen. Een en ander had het misnoegen opgewekt van P.v.d.A. en V.V.D., welke partijen voorstellen in dienden om tol zekere faciliteiten voor films van bijzondere betekenis en speciale voorstellingen te komen. Een suggestie van de heer Van Dijk (K.V.P.) om ook andere vormen van vermaak minder zwaar te belasten ontlokte de wethouder van financiën, de heer v. d. Kwaak, de belofte, dat ook deze belastingen in de toekomst herzien zullen worden. gelegen naast de R.K. school aan de Potgietêrlaati. Het raadslid Knetsch herdacht Voorzitter Menken, die burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot, welke afwezig was verving, opende de ver gadering met een korte herdenkings rede naar aanleiding van het over lijden van het raadslid Knetsch. Spr. beschreef de overledene als iemand met een hoogstaand karakter. De wijze waarop hij zijn zienswijze te kennen gaf, dwong aller respect af. Spreker besloot met de familieleden namens de raad kracht toe te wen sen om het grote verlies te dragen. De raad hoorde deze toespaak staan de aan. Vervolgens onderzocht een commis sie uit de raad „de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid, de heer J. Ravestein en bevond deze in orde. Hierna zette de raad zich aan een groot aantal onderwijsbenoemingen. Tot tijdelijke leerkracht aan het Gymnasium werden benoemd mej. P. van Dalfsen en de heren J. Schoon en J. C. Kloots en in vaste dienst mevr. C. M. ScholteKolff en de heer Ph. van der Pant; tot tijdelijk lerares aan de gemeentelijke H.B.S. werd voorts benoemd mej. G. v. d. Pot. De dames N. A. StrackHage- man, C. M. ScholteKolff, G. van der Hoeven, B. van der Lugt en de heren W. Klerks, J. Vermeulen en J. Charité zullen de leerlingen van de H.B.S. voor meisjes les mogen geven. Uitbreiding R.K. Meisjesschool Aan mej. H. E. Schmitz werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de opleidings school voor Ulo aan de Javastraat. De raad verleende voorts goedkeuring voor de overplaatsing van de heer H. M. L. Adams van de openbare school voor V.G.L.O. naar de open bare opleidingsschool voor middel baar onderwijs aan de Aalmarkt, idem voor overplaatsing van mej. M. H. Goedman van de school aan de Drie Octoberstraat naar de school voor B.L.O. aan de Ceaciliastraat. Eenstemmig beslootde raad voorts medewerking te verlenen tot uitbreiding met vier lokalen van de R.K. Meisjesschool aan de Haarlemmerstr. op een terrein, Naar aanleiding van het voorstel om 1.437.042 beschikbaar te stellen voor de bouw van twee openbare scholen en twee Hervormde scholen merkte de heer Ten Broek (K.V.P.) op dat hij zich weliswaar met het plan kon verenigen, maar dat er bij de uitvoering toch iets wrong dat zijn misnoegen had opgewekt. Alles, al dus spreker, blijkt al in kannen en kruiken, voordat de raad er in ge kend is. Uitvoerder en architect zijn bijvoorbeeld bekend en hebben reeds contact met elkaar opgenomen. Wethouder Jongeleen betoogde in antwoord op de vraag van de heer Ten Broek dat een nauwe verbon denheid tussen architect en aanne mer juist in deze tijd van scholen- gebrek gewenst was. Samenwerking niet gewenst. De heer Van Weizen (C.P.N.) had enkele bezwaren tegen het beschik baar stellen van het nog te stichten schoolgebouw aan de Du Rieustraat aan de Inrichting van Liefdadigheid voor Rooms Katholieken te Leiden. De gemeente zal in dat geval de be schikking krijgen over de thans bij dat schoolbestuur in gebruik zijnde school aan de Franchimontlaan. Spr. vreesde dat na deze ruiling de ge meente het huilen zou overblijven. De voorzitter meende, dat nu er nog slechts van bouw sprake is, deze be zorgdheid wat voorbarig was. Hierna werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na deze korte discussie gingen de dienstjaar 1954. volgende punten snel onder de hamer door. Het praeadvies op het verzoek van het bestuur voor Christelijk On derwijs om medewerking te verlenen tot het uitbreiden van het schoolge bouw aan de Hoge Morsweg met vijf leslokalen en het aanbrengen van enkele veranderingen aan het ge bouw vond algemene goedkeuring. Leermiddelen en naaimachines Ook het verstrekken van gelden voor de aanschaffing van leermidde len ten behoeve van de openbare op leidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Lorentzkade kon in stemming vinden. Medewerking zal vervolgens verleend worden aan het bestuur van de Inr. van Liefdadigheid voor Rooms Katholieken bij de aan schaffing van leermiddelen en schoolbehoeften voor de school aan de Franchimontlaan. De R.K. school voor gewoon lager onder wijs aan de v. d. Werfstraat zal de beschikking krijgen over twee trapnaaimachines ten behoeve van het handwerkonderwijs. De voorstellen inzake het aankopen van percelen grond nabij het Schut tersveld, Stationsweg en Stadhou derslaan werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de begroting der gemeente en de Ge meentelijke Reinigingsdienst over het LEIDSE VARIA Gistermiddag is de 55-javige kaashandelaar T. K. uit de Mors- straat bij het afrijden van de Pauw- brug met zijn fiets geslipt. Met een gebroken rechterbeen werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. 1 September a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer H. J. Devilee, commies-titulair ter inspectie der be lastingen te Leiden le afdeling, in dienst trad bij de dienst van 's Rijks Belastingen. Agenda van Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2 y3 eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd" Werkdagen 10 17 uur 's Zondags 1317 uur (tot 22 Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. Tot en met Donderdag a.s.: Lido: Peter Pan (alle leftijden). geprolongeerd. Casino: Alles goed. in de petoet (alle leeftijden). Luxor; Jolanda (14 jaar). Rex: Complot in de Tropen (14 jaar). Trianon: De vrolijke desparado's (14 jaar). De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. CHARLIE CHAPLIN IN DE RAADZAAL Twintig percent blijft gehandhaafd Nadat da begrotingen van de Stichting „Burgerijfonds van Lei den" over 1953 en 1954 waren goed gekeurd bracht de voorzitter het voorstel naar voren, waarin vast-' stelling gevraagd wordt van de hef fing en invordering van de belas ting op toneelvoorstellingen en an dere vermakelijkheden. De heer Meester meende, naar aanleiding van dit voorstel, dat de derving van de inkomsten, die door belastingverlaging veroorzaakt werd, gecompenseerd zou kunnen worden uit het gemeentefonds. Spreker vond het ook niet meer dan billijk dat dit gebeuren zou. Bezwaar had spreker echter tegen het vastleggen van de vermakelijkheidsbelasting voor alle films op 25%. Dit houdt namelijk in, dat de zgn. cultureel gekeurde films (dit zijn rol prenten, die door een keuringsraad wegens hun bijzondere waarden op godsdienstig, wetenschappelijk of ar tistiek gebied boven de middelmaat zijn bevonden) in het vervolg dus zwaarder belast zullen worden. Het verhogen, aldus de heer Mees ter, van de belasting van 20% op 257o zou deze films dus waarschijn lijk uit de bioscopen houden, waar door velen, die in de cinema hun enige geestelijke voedsel ontvangen, dit laatste contact met de hogere waarden onthouden zou worden. De heer van Dijk meende dat als de Leldse bevolking haar geestelijk voedsel in de bioscoop moest ontvangen het peil wel zeer laag gezakt moest zijn. Per soonlijk had hij meer vertrou wen in de Leidse bevolking. De eenzijdigheid van het voorstel alleen verlaging van de bios coopbelasting had spreker bevreemd. In dit verband zou hij ook willen zien dat bijvoor beeld bal- en dansavonden, waarvoor een zeer hoge belas ting moet worden betaald, min der sterk door de fiscus bezocht zouden worden. Een goed geleide dansavond, aldus de heer van Dijk, verhoogt het culturele peil van de jonge ren in niet onbelangrijke mate. De heer Hagens (V.V.D.) meende dat het gehalte van de vertoonde films zo goed mogelijk moet zijn. Ook hij voelde voor een verlaging van de belasting voor cultureel gekeurde films. In tegenstelling met deze me ning helde de heer Stolp (Pr. Chr.) mee. over naar de houding van het ministerie, dat geen onderscheid meer wil maken tussen al of niet cultureel beoordeelde films. Ruim één millioen naar bioscopen. Wethouder v. d. Kwaak toonde in zijn wederwoord met enkele cijfers aan dat het bioscoopbezoek sinds 1938 met 125% gestegen is, boven dien kwam het gemiddelde entree kaartje de toeschouwer van 49 op 90 cent te staan. In Leiden bezoeken elk jaar ongeveer 1.200.000 mensen de bioscoop. Hij meende dat het mos voor de bioscoopexploitanten op de ze wijze aan twee kanten sneed. Het publiek zou bovendien niets van een belastingverlaging merken. Spreker zeide vervolgens van sommige films als van Chaplin de culturele waarde moeilijk te kunnen inzien. Waarom zou er bijvoorbeeld bij concert en toneel geen scheiding gemaakt wor den en bij film wel? i In antwoord op de suggestie van de heer van Dijk deelde de wethouder mede dat er opdracht gegeven is de gehele verorde ning op de vermaakbelasting te herzien. Na de theepauze verdedigde de heer Meester in tweede instantie de taak die de overheid heeft om het publiek op hoger peil te brengen. Spreker juichte de komende verordening om al het vermaak minder te belasten van harte toe en bepleitte ook éen scheiding bij toneel en muziek. Hij vroeg zich echter af waarom de ver ordening op de belastingverlaging voor films eerst vier weken na de koninklijke goedkeuring in werking moest treden. Nederlandse films vrij. Omdat spreker bang was dat bij verhogihg van de belasting alle cul turele films uit de theaters zouden verdwijnen wilde hij de raad de vol gende voorstellen doen: De belasting van 20% voor cultu reel gekeurde films moet gehand haafd blijven. Culturele organisaties moeten vrij gesteld worden van vermakelijk heidsbelasting, als zij voor hun film programma's de toegangsprijs van 90 cent niet overtreden. Nederlandse films zouden voor be lasting ontheffing subs, verminde ring in aanmerking moeten komen. Verschillende raadsleden brachten hierna naar voren, dat het vaststel len van de culturele waarde van een vereniging moeilijk is en de culturele verheffing nu juist niet i nde bios coop moest plaats vinden. Zij acht ten de voorstellen in deze vorm dan ook onaanvaardbaar. Wethouder v. d. Kwaak vond het een weinig elegant gebaar de voor stellen zonder meer op tafel te bren gen. Het college moet tijd hebben de zaken te kunnen toetsen en kan de voorstellen slechts in prae-advies nemen. Ongenoegen over tijdslimiet. De heer Meester nam hiermee geen genoegen, omdat tijd genoeg gegeven was de voorstellen in over weging te nemen. Spreker was ech ter, in overleg met de heer Hagens, bereid ds laatste twee voorstellen in praeadvies te gevon, onder voor waarde dat zij binnen zes weken in de raad behandeld zouden worden. Na een korte schorsing deelde wethouder v. d. Kwaak mede. dat het meenschappelijke regeling bij brand bestrijding in de gemeente Zoeter- woude en verstrekken van gelden aan de A-Kring Lelden Bescherming Burgerbevolking werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Doodstil was het eveneens, toen het voorstel om tot verhoging van de vergoeding voor het bijwonen dei- raadsvergaderingen van 9 op 15 over te gaan. onder de hamer door ging, terwijl tenslotte ook de voorbe reidingen voor de immunlsatieplan- nen van de commissie van overleg inzake inentingen, geldelijk gespro ken doorgang kunnen vinden. Afwachtende houding ten aanzien T. en D. Hierna beantwoordde loco-burge meester Menken de vragen, die de heer v. Weizen gèsteld had naar aan leiding van de moeilijkheden in het conserven- en vleeswarenbedrijf Tie- leman en Dros. Spr. verklaarde vóór de vergade ring van schuldeisers op 4 Novem ber a.s geen mededeling te kunnen doen over eventuele opheffing van samenhangende gevolgen voor het personeel. Het aangezegde ontslag aan ongeveer honderd personeelsle den moet echter als definitief wor den beschouwd. De raad was het met dit standpunt van het college eens en besloot rustig af te wachten tot het rumoer om de N. V. wat bedaard was en het „ziek tebeeld" onderkend kon worden. Bij de rondvraag pleitte de heer Meester voor de oprichting van nieu- wp kleuterscholen. Speciaal het Haagwegkwartier had hierbij zijn aandacht. Nadat de voorzitter geant woord had. dat overleg met de auto riteiten in Den Haag gaande is. sloot hij de vergadering. Burgerlijke Stand Geboren: Alida Theodora d. van C. P. Dcbeijer en H. Groenendijk; Cor nells z. van R. Varkevisser en J. Hoek; Hermanus Joseph Maria z. van J. G. Frielink en S. J. M. Wüst; Anna Maria d. van J. A. van Mierlo en M. M. Weijters; Jeanninc Irène Theodora d. van J. F. van Nes en J. M. v. d. Bergh; Johan Wilhelm z. van G. Timmers en A. W. Munnik; college bereid was het eerste voor-Aplonia Petronella Wilhelmina He- stel van de heer Meester over te ne men. Het is echter om administratlef- technische redenen ondoenlijk, aldus spr. de andere voorstellen binnen zes weken op dc agenda te plaatsen. De heer Meester ging hiermee echter niet accoord en wilde nadere vaststel ling van dc datum weten. Eerst nadat de voorzitter de verze kering had gegeven dat dit in ieder geval binnen het half jaar zou zijn, kon de nieuwe verordening met het aanvullende voorstel door de raad worden goedgekeurd. Representatiegelden op 15. Geluidloos althans van de kant van de raad, gjngen de volgende agenda punten onder de hamer door. Grond zal aangekocht worden nabij de Zwanendreef te Lisse, voor de bouw van een transformator- en schakel station ton behoeve van de Stedelijke Lichtfabrieken, en een stuk grond ten Westen van de Nachtergaallaan zal bij de inrichtingen Endegeest in gebracht worden. De wijziging van de met Zoeterwoude aangegane ge- lena d. van A. A. Owel en A. P. de Wolf; Leendert Johannes z. van L. Bekooij en J. C. Witholt; Albert z. van A. Zaalberg en C. Verbiest: Jan netje d. van C. Guijt en J. Parle- vliet; Antonia Maria Johanna d. van P. M. Gareman en E. A. v. d. Meer; Adrianus Peter z. van G. Schotman en W. M. G. van RijEngelina Anna Hermjna d. van A. J. dc Bree en C. A. H. Schout; Johnny Adrianus z. van A. Voordouw en J. H. Beens; Petronella Maria Gcrnrdina Johan na d. van H. C. van der Holst en J. P. Caspers; Hendricus Jacobus z. van R. H. Luiten en A. M. Springer; An nie d. van L. Witvliet en M. Ramp: Cornelia Klszina d. van J. v. d. Plas en K. E. v. d. Plas. Gehuwd: M. M. Moerkcns en H. H. Fielemon; M. van der Zwan en E. J. Meijers; A. M. van Heugten en J. M. van den Broek; B. Wielstra en J. J Brouwer; H. H. de Haas en T. C. J. van der Meel. Overleden: W. F. Arbouw m. 44 j.; W. de Bruin m. 64 j.; N. Straathof m. 38 j.; J. A. van Varik wednr. 87 j-*, P. Kórbee z. 2 j. ZOETERWOUDE VACANT1EBÉZIGHEDEN WERDEN EEN SUCCES 't Is altijd dom succes na te jagen, wanneer men met kinderen bezig is, want dan beloopt men de kans iets te gaan doen, dat uiterlijk 'n éclatant succes is, maar waaraan de kinderen zelf niets hebben: voor de zoveelste maal blijken ze dan alleen maar als aardige speelpopen behandeld te zijn. Maar 't is wat anders, als men na afloop van een actie, waarbij men ge probeerd heeft de kinderen iets mee te geven als is 't maar, dat zij enigszins gezien hebben wat zij zoal in hun vrije tijd kunnen doen als men dan kan zeggen, dat men succes heeft gehad met wat men georgani seerd heeft. En de vacantiebezigheden zo worden ze algemeen genoemd zijn een succes geworden, omdat de jongens en meisjes, die er deel aan namen zich geamuseerd hebben enwat geleerd hebben. Want en hier volgen dan enige programmapunten, die temidden van de slechts weersomstandigheden, ge realiseerd kónden worden naast de voetbal- en viswedstrijden voor jongens waren er de stempel- en dwaaltochten door Zoeterwoude: dat ons dorp nog zulke mogelijkheden bood hadden de jongens en meisjes niet gedacht. Voor de kleintjes was er de speeltuin in Leiden en het pro jectie-apparaat met de sprookjes van Sneeuwwitje, Roodkapje enz., wel willend vertoond en verteld door enige Zusters. Verder vermeldde het programma nog dagen naar Duinrell en veldspelen. Een dag mislukte t.g.v. het slechte weer: de groots opgezette Olympische dag moest afgelast wor den, omdat 't voetbalterrein alleen maar geschikt was voor de matte stukken van een steeple-chase of om spijkers op laag water te laten zoe ken. Maar dit deerde ons niet: de er voor in de plaats gestelde grote ver loting deed allen vreugdevol naar huis gaan. Maar wij moeten eerlijk wezen deze dagen waren onmogelijk ge weest als wij niet zo'n enorme mede werking hadden gekregen zowel van vele meisjes die hun dagen hier voor opofferden als van de priesterstuden ten, die enige dagen van hun vacan- tie beschikbaar stelden. Daarvoor onze hartelijke dank, welke ook uit gaat naar de verschillende midden standers, die enige van hun artikelen als prijzen gaven en ons verschillende versnaperingen deden toekomen en ons zo lieten zien, dat ons werk hun sympathie had. Maar heel dit werk kost geld, veel geld -zelfs. En niettegenstaande de giften van verschillende zijden en het gevraagde inleggeld komen we nog tc kort. Misschien mogen wij dan te vens de gelegenheid aangrijpen om de collecte die a.s. 29 Augustus voor de vacantiebezigheden gehouden wordt, van harte aan te bevelen. De ouders van de kinderen, die hieraan hebben meegedaah, krijgen nu hun kans! Een volgend jaar hopen we weder om de vacantiebezigheden te organi seren. Mogen we dan weer rekenen op aller medewerking? 't Is gedaan voor de kinderen, en daarom is dit werk goed. ZOETERWOUDE (H. R.) VACANTIE-BEZIGHEDEN Nadat vorig jaar de pogingen, om met Leiden deel te nemen aan de vacantiebezigheden voor de school gaande jeugd waren mislukt, is dit jaar door de samenwerkende paro chies op voorstel van de maatschap pelijke werkster, mevr. v. d. Laan, hiermede toch een begin gemaakt. Van de parochie Hoge Rijndijk hebben 200 kinderen hieraan deel genomen, waaronder 130 van dt Hoge Rijndijk en 70 van Leiderdorp. Hoewel het onderwijzend personeel geen medewerking verleende was het toch mogelijk voldoende leiders en leidsters te vinden. Zowel voor de leiding als voor de kinderen was het goed gezien het program zo te verzorgen, dat om de andere dag de bezigheden, bestaande uit wandel en fietstochten, vissen en diverse spelen, werden gehouden, terwijl het geheel werd besloten met een wel geslaagde poppenkastvertoning en 'n mooie filmvoorstelling. Dank zij de finantiële steun van de gemeente Zoeterwoude (Leiderdorp kon hier toe nog niet besluiten), de gehouden collecte en de bijdragen van organi saties en particulieren werden grootste finantiële zorgen opgelosst. Het moet voor kapelaan Kuilaarts bij zijn vertrek naar Wervershoof voldoening zijn de grondslag voor dit laatste mooie werk te hebben ge legd. RECHTZAKEN Verduisterde hen. Bij verstek behandelde de Haagse Politierech ter een zaak tegen een veehouder M. uit Voorschoten, die gedagvaard was wegens .verduistering. De verdachte had eon kalkoen gekocht, maar later bleek het een hen te zijn in plaats van een haan, zoals de bedoeling was. Geen nood, men zond hem di rect een haan erbij. De hen werd echter nooit teruggegevenen later bleek dat verdachte het dier ten eigen bate had verkocht. Reeds vroe- ter had verd. een motorrijwiel ver- ulsterd. Hij werd thans overeen komstig de eis veroordeeld tot 30 boete of 12 dagen. Ingetrapte deur. Een Leidse los- arbeider was voor de Haagse Politie rechter gedagvaard wegens mishan deling en vernieling. Op 24 Mei jl. zou hy zekere O. hebben geslagen en de voordeur bij het slachtoffer hebben ingetrapt. De ruzie was ont staan omdat O. zijn 15-jarig doch tertje niet wilde laten omgaan met een broertje van verdachte. Een va der heeft uit te maken met wie zijn Laatste Berichten Vargas beroofde zich van het leven Door de Braziliaanse radio is om geroepen. dat president Vargas zich in het presidentiële paleis van het leven heeft beroofd. Volgens de laatste berichten heeft president Vargas zich met eon re volver door het hart geschoten. Hij heeft een briefje achtergelaten, waarin hij o.m. verklaart, het te be treuren, niet meer voor de minder bedeelden gedaan te hebben, zoals hij zo gaarne gewenst had. Marktberichten LEIDEN, 24 Aug. Vette varkens. Aanvoer 213 vette varkens. Notering: zware f 1.982.00,, lichte 1.95 2.slagersvarkens 2.022.04, zeu gen 1.80—1.82 per kg. levend ge wicht. Handel flauw, bovendien drie nuchtere kalveren. ROTTERDAM, 24 Aug. Vee. Aanvoer: 5506 (3751) totaal, waar van 450 vette koeien, 13553 (575) ge- bruiksvee, 150 vette kalveren, 227 (341) graskalveren, 322 nuchtere kal veren, 212 varkens, 174 biggen, 116 paarden, 139 veulens, 464 schapen, 30 geiten. Prijzen: vette koeien 2.70 2.85, 2.55—2.65. 2.20—2.45; vette kalveren 2.60—2.70, 2.40—2.50, en 2.002 30 per kg. levend gew.; graskalveren 390—300—220; nuch tere kalveren 65—55—50; biggen 786854 per stuk; slachtpaarden 2.05, 1.98, f 1.90 per kg. levend gewicht: veulens 400—300—230, schapen 120—100—85; lammeren 958070; kalf- en melkkoeien 1025950800; varekoeien 775 675—600, vaardzen 8.25700 550 en pinken f 550450350 per stuk. Vette koelen aanvoer iets rui mer, handel traag, prijzen als giste ren le boven notering; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel le vendig, prijzen onveranderd, gras kalveren even groter, handel kalm, niet geheel prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer iets kleiner, handel stug, prijzen niet hoger; biggen aan voer iets minder, handel redelijk, prij zen wat stijver; slachtpaarden aen- voer korter, handel willig, ruim prijshoudend; veulens aanvoer even kleiner, handel levendig, prijzen iets stijver; schapen aanvoer korter, han del goed, prijzen onveranderd; lam meren aanvoer korter, handel goed, prijzen iets stijver; kalf- en melk koeien aanvoer als vorige week, han del stil, prijzen onverznderd; vare koeien aanvoer even ruimer, handel stroef, prijzen iets lager; vaarzen en pinken aanvoer flink, handel stroef, niet geheel prijshoudend. BODEGRAVEN, 24 Aug Kaas. Aangevoerd 180 partijen. Prijzen: le soort f 2.082.16, 2e soort 2,02 2.07, extra 2 17—2.13 per kg. De handel was kalm. ROELOFARENDSVEEN, 23 Aug. Groente. Kropsla I 5.10—10.30, idem II 2.505.70, breekpeen 29 —31, tomaten A 36—45, idem B. 3949. idem C 2634, snijbonen I 48—67, idem II 36—49, idem stek 2029, prinsessebonen 61-72, dub. stambonen 4966, Augurken C 65—, idem D. A. 95.—, idem D 88.—, idem E 61.—, idem CD 76 per 100. Bloemen. Dahlia's 1720 ct Anemonen 810 cent, Asters 1218 cent, Scabiosa 1315 cent, Colvillie 14—17 cent, Montbretia 7—13 cent, Freesia's 1317 cent per bos, Millers- dale 9—12 cent, Daydream 7—10 ct.. Alfretton 811 cent, Migoli 1317 cent, Champion 1820 cent. Perfec tion 2022 cent, Lelies 1015 cent, Anjers 4—10 cent, Cyclamen 1.00— .35 per stuk. TER AAR, 23 Aug. Groente. Snijbonen 4.40—7.40, idem B 2.40 idem stek 2.002.20, stam- princessenbonen 4.00—8.00, idem B 3.303.70, stokprincessenbonen 7.10—7.80, spekbonen 3.90—5,30. witte pronkers 3.404.50, idem B 2.302.70, alles per kg. Tomaten A 3448 cent, idem B 3551 cent, idem C 2442 cent, idem CC 2021 cent. idem bonken 20—37 cent, andij vie 2530 cent, waspeen 1834 cent. idem B 1317 cent, idem stek 9 ctnt, postelein 10—18 cent, kroten 18—19 cent, uien 1923 cent, aardappelen 6 10 cent, groene kool 1221 cent, rode kool 24 cent, putjeskool 12 cent, spinazie 22—34 cent alles per kg sla f 3.307.00 per 100 stuks, bloem kool A 2537 cent, idem B 1826 cent, idem C 1117 ment, idem stek 8—10 cent, komkommers 830 cent alles per stuk, boskroten 913 cent, radijs 4 cent alles per bos. Druiven 46—52 cent per half kg. Appelen: Perzikrode zomerappel 42 cent per kg dochtertje mag omgaan, vond de of ficier van Justitie. Hij eiste 50. boete of 25 dagen. De rechter legde verdachte een week gevangenisstraf voorwaardelijk op met drie jaar proeftijd en bepaal de dat verd. 23.50 schadevergoe ding moet betalen voor de vernielde deur. Geraffineerd. Een werkster uit Leiden had op 3 Juni j.l. een geraf fineerde diefstal van muntbiljetten gepleegd. Zij was via dc R.K. gezins zorg tewerk gesteld bij een vrouw, die gevallen was en te bed lag. Op een morgen zag zij de overbuur vrouw haar huis niet afsluiten toen zij op bezoek kwam. Het meisje stal gauw uit dat huis 7.50 en ging toen aan de overbuurvrouw vertellen dat zij een vreemde man uit het huis had zien komen. De officier van jus titie eiste 40 boete of 20 dage.n In verband met de moeilijke finan ciële omstandigheden legde de rech, ter haar drie dagen gevangenisstraf voorwaardelijk op.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3