Gerestaureerde Hervormde kerk heeft een zeer bewogen verleden „Gelukkig, die zich voorbereid ter zaalge onsterfelijkheid" Leiden zou opnieuw „ontzet" zijn Droom van bloemenhandelaar werd een nachtmerrie voor werkster SM <388© MAREL'S B.B. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA ZOETERWOUDE De Nederlands Hervormde Kerk te Zoeterwoude heeft al heel wat geslachten meege maakt. Van veel feiten mocht zij getuige zijn. Wie een paar jaar geleden enigszins op de hoogte was van haar deplo rabele toestand kreeg de ge dachte, dat zij toen haar duis tere levensavond beleefde. Het, toen totaal onderkomen, bedehuis zal echter na de res tauratie als een fier getuige nis van oude èn levende gods dienstzin weer boven het dorp Zoeterwoude oprijzen. Dat de eertijds aan St. Le- buinus gewijde kerk oud is blijkt onder andere hieruit, dat er in 1280 al een kerk vermeld wordt, gelegen in het dorp „Sutwoude", terwijl een zekere Jacobus in 1293 „rec tor ecclesiae" was in het dorpje. Klaarblijkelijk ston den kerk en toren toen los van elkaar want omstreeks 1400 geeft Frederik van Blan- kenstein, bisschop van Utrecht, toestemming aan de „fabrleksmeesteren" om in de ze hinderlijke situatie verbete ring te brengen. Kerk en to ren waren zodanig naast elkaar ge bouwd, dat de toren aan de ene zijde der kerk bijna al het licht wegnam. Het afbreken van de kerk en het weer opbouwen is blijkbaar de enige mogelijkheid geweest het euvel te verhelpen. Die fabrieksmeesters vor men de commissie uit het kerkmees terscollege, die belast is met de bouw van de kerk. Deze commissie had een uitgebreide taak. Het moest aller eerst, uit kracht van het privilege van de Utrechtse bisschop, de gelden verzamelen nodig voor de bouw. Men bouvMe in die dagen niet op crediet; leningen werden niet gesloten, tenzij men wissels op de eeuwigheid als zo danig zou beschouwen. En zeker is dat vele giften voortkwamen uit de liefde van een waarachtig geloof in God. Als de kerk tegen de toren ge bouwd wordt heerst over Holland een ware bouwwoede. In Leiden en Utrecht rijzen de gothische kerken uit boven de lage huisjes en een dorp als Zoeterwoude levert met haar kerk naar verhouding een even grote prestatie. DE SACRISTIE. In 1475 heeft de kerk een sacristie gekregen. Dan daalt de schemering over het katholicisme in de Neder landen en de 2e October begint de donkere nacht voor de katholieken. Tijdens schermutselingen tussen Spanjaarden en Sfaatsen schieten de laatsten de kerk in brand. Hiermede is de glorie van de middeleeuwen voor Zoeterwoude definitief afgeslo ten. De protestanten houden de eerste kerkdienst in de ruïne, maar het blijft bij één dienst, want tot 1593 kerkten zij in de pastorie. Hoewel ons niet bekend is of deze pastorie bij zonder groot is, wijst de omstandig heid, dat de protestanten konden volstaan met die pastorie er o.i. op, dat de nieuwe leer in het begin van de Reformatie niet veel aanhangers heeft gehad. In hefc Leids archief wordt een kaart bewaard, gemaakt in 1593, waarop het koor al weer herbouwd staat aangegeven, terwijl de rest van de kerk toen nog een bouwval was. In 1609 zendt Jonkheer Ysbrandt van Merode, toen ambachtsheer, een ver zoek in om kerk en toren voor re kening van de staten weer op te dóen bouwen. Een herhaalde memo rie van 1615, waarin de noodzake lijkheid betoogd werd van een her bouw van de gehele kerk, had naar het schijnt, een vrijwel onmiddellijke uitwerking: in 1617 werd de toren hersteld en een kaart van 1618 beeldt niet alleen de toren met spits af, maar ook de hele, overigens niet dui delijk weergegeven, kerk met over kapping. Bij deze herbouw werd het| schip hoger gebouwd dan het vóór de brand was; dit is nog te zien aan de spitsboognis in de Oostelijke to rengevel, die ter hoogte van de kap- balken van de middenbeuk begint, terwijl die nissen in de Noord- en Zuidgevel lager beginnen. De nok lag dus ter hoogte van de huidige kapbalken. De prent van A. Rade maker, uit 1652 toont de kerk met schip en transept. De geringe diepte tussen toren en koor maakt het niet waarschijnlijk dat er vóór de brand van 1574 al een dwarsschip was. SUBSIDIES. De subsidies van 250 en 600.— die de stad Haarlem in 1654 aan de gemeente verleent zijn in de jaren 1655 en 1656 gebruikt om de kerk haar driebeukige vorm terug te ge ven en het koor tot dezelfde hoogte op te trekken als schip en transept. Door deze restauraties is vooral het koor een bouwproduct geworden van allerlei tijdperken. Een handwijzing voor die verschillende bouwtijden leveren ons de steenformaten die,in Rijnland op eigen wijze, karakteris tiek zijn voor een bepaalde periode; begonnen met de grote kloostermop pen werd op het laatste gewerkt met de kleine Rijnstenen. De bouwwerken van 1655 werden niet alleen bekostigd met de Haar lemse subsidie, maar ook met de hef fing van twee penningen op de gul den bij verkoop van vaste goederen en bij hypotheken, welke heffing door de Staten van Holland en West friesland gedurende dertig jaar zijn toegestaan. Dat het schip, de zijbeu ken en de dwarsbeuk later herbouwd zijn dan het koor demonstreert zich ook bij de ramen: bij het koor spits boogvensters en bij de rest van de kerk rondboogvensters. De toren heeft oorspronkelijk aan drie zijden vrijgestaan zoals is op te maken uit de spitsboognissen in Noord- en Zuidgevel die thans alleen met de koppen boveri de daken van de zijbeuken uitsteken. In Noord- en Zuidgevel bevonden zich naast het dwarsschip dichtgemetselde ingan gen. Bij de restauratie is die in de Zuidgevel hersteld. Door de verzak king van de kerk is dit poortje nog maar 1.50 m. hoog! Die verzakking was het grote pro bleem bij de restauratie. Gelukkig is de draagkracht van de bodem niet erg gevarieerd, want anders zou de verzakking (de spil van de hoofdin gang zat 1.30 m. onder de grond!) vele breuken veroorzaakt hebben. De fundering bestond uit wat rond hout en takkenbossen en is bij de restauratie, onder directie van het architectenbureau Dekker en Yan der Sterre met supervisie van Monumen tenzorg, vervangen door pulspalen. Bij de restauratie stelde men zich niet tot doel om de stijlmengeling, veroorzaakt door het bouwen in ver schillende perioden te niet te doen en ook beoogde men niet de door ver zakking gewijzigde verhoudingen te herstellen; neen, alleen vanzelfspre kende veranderingen werden aange bracht als b.v. het openbreken van de dichtgemetselde vensters in het koor. Zo heeft men de hoofdingang zo laag gelaten omdat een wijziging daarvan de structuur van de gehele voorgevel veranderd zou hebben. Wel heeft men het fraaie gothische venster dat achter het pleisterwerk, dichtgemetseld, gevonden werd weer in oude luister hersteld, van de buitenmuren het pleisterwerk verwij derd en het metselwerk zo goed mo gelijk weer hersteld. Het verwijderen van het pleister werk in het inwendige van de kerk leverde te grote moeilijkheden op, zodat de muren binnen, na de nodige reparaties, weer gepleisterd en gewit zullen w.orden, zoals dit trouwens in de 17e eeuw gebruikelijk was (dit is te zien op de kerkschilderingen van Pieter Saenredom en Emmanuel de Witte). GESCHILDERDE GLAZEN. De eikenhouten tongewelven met de sepia gekleurde richels die op de kruising goud gfebiesd zijn, zullen mooi aansluiten op het wit van de muren. Het hoger gelegen koor zal niet meer zoals vroeger door een schot van het schip gescheiden zijn. In het koor komt een avondmaaltafel te staan met rechts ervan de hard stenen doopvont en aan de linker zijde de eikenhouten preekstoel, waarvan de kuip rust op een ba- luster met vier consoles. In vroeger dagen pronkte de kerk met buitengewoon fraaie geschilder de glazen, waarop de wapens van Haarlem, Leiden en die van de Bur- gemeesteren en van de ambachtshe ren geschilderd waren. Bijzonder muntte in schoonheid uit één der ra men van het koor dat een leeuw voorstelde die in zijn ene poot een speer hield, waarop de vrijheidshoed en in de andere poot het wapen van Leiden; onder deze, op zijn achterpo ten staande, leeuw, las men dat de heren Burgemeesteren van de stad Leider» de ambachtsheerlijkheden Zoeterwoude, Stomp wijk, Tedinger- broek en Leidschendam in 1610 ge kocht hadden van Jonkheer Ysbrand van Merode; verder stonden op dit glas de wapens van de Leidse Bur gemeesteren van dat jaar. Door gebrek aan financiën zal de gerestaureerde kerk niet weer zo mooi „beglaasd" kunnen worden. Nu zullen de vensters gedicht worden met groen gekleurd glas; de werve lingen en de achtergebleven luchtbel, len in het glas zullen het getemperd licht levendig en twinkelend maken. GEROOFDE KLOK De klok die in 1943 door de Duit sers geroofd is, was in 1719 in Am sterdam gegoten voor de oude kerk in Delft. Op de rand stond: Servite Domino cum gaudio. Me fecit Ian Al. bert de Grave Amstelodami Anno Do- mini MDCCXIX (Dient de Heer met vreugde. Jan Albert de Grave maak te mij te Amsterdam in het jaax des Heren 1719). Voorts stonden op de rand de namen van de Delftse kerk meesters, waaronder o.a. Mr Adriaan van der Goes heer van Na- ters Hoe deze klok in Zoeter woude verzeild raakte is ons onbe kend. De ruimte naast de toren zal in de toekomst gebruikt worden als con sistoriekamer. Onder de houten vloer waarop de banken nu komen te staan wordt een electrische verwarming aangebracht, waarmee de, toch al voorbije tijd van stoven helemaal geschiedenis wordt. De ruimte die overblijft na het plaatsen van de banken zal benut worden voor de oude grafzerken. De oudste grafsteen dateert van 1602. Op twee zerken wordt de na gedachtenis van de overledene ge- eerd met een vers. Gelukkig, die zich voorbereid Ter zaelge onsterfelijkheid Met Jezus werd ziin ziel vereend Schoon 't Graf bewaart het koud gebeent. 1777 Jan Lindlaan. Sta wandelaar, beziet Dit graf en deze steen Hij die hieronder rust Ging stil vertrouwend heen. Zijn viertal kinders om steeds zijn deugd te denken verkozen deze steen Hem op zijn graf te schenken. J. v. d. Helm. Overleden 27 Dec. Anno 1817. DE VERDIENSTE VAN ONZE GENERATIE. Het zal wellicht de grootste ver dienste zijn van onze generatie dat zy de oude monumenten van ge schiedenis en cultuur gered heeft. Deze restauratie-roes komt misschien voort uit het onvermogen van deze tijd zelf tot grote artistieke creaties te komen. Misschien is het een uiting van schuldgevoel tegenover alles wat met barbaarse projectielen vernield is, maar het is aandoenlijk te zien met hoeveel veneratie voor een groots verleden onze generatie haar kunst bezit verzorgt en restaureert. Deze woorden klinken haast gezwollen als het gaat over een simpel maar zuiver dorpskerkje. Laten we echter beden ken dat juist zo'n zuiver bouwwerk het dorp allure geeft. Zonder die mooie kerk met haar toren, die uit munt door schone verhoudingen, zou Zoeterwoude vervallen tot een vlek, een gemeente zonder hart. Daarom is het verheugend dat de kerk nog tijdig gerestaureerd is er dat de spitse toren in de naaste toe komst in nieuwe glorie weer naar boven zal wijzen: Sursum Corda, de harten omhoog. OOK IN WORKUM STRAATNAMEN IN HET FRIES De gemeenteraad van Workum heeft met 5 tegen 4 stemmen beslo ten de straten van Friese namen te voorzien. Tot nu toe werden de stra ten op post- en officiële stukken met letters aangeduid. B en W gaven de raad in overweging, om twee talige straatnaamborden te voorko men, voor iedere Nederlander begrij pelijke namen te kiezen. De meeste raadsleden gaven echter de voorkeur aan Begine i.p.v. Bagijnestraat, Spoardijk i.p.v. Stationsstraat en Merk ijp.v. Markt. In het affiche voor de komende Najaarsbeurs, die van 7 tot en met 16 September in Utrecht wordt ge houden, heeft de ontwerper, Otto Treumann, tot uiting gebracht, dat de Utrechtse Jaarbeurs beschouwd kan worden als de olie, die het rader werk van industrie en handel ge smeerd houdt. Daarmede komt tevens tot uitdrukking, dat de regelmaat, waarmede de Jaarbeurzen worden gehouden, een geregelde function- nering van het Nederlandse produc tie- en handelsapparaat bevordert. Geknetter en gebrom Is er iets tegen te doen? Herhaaldelijk en terecht klaagt men over het uitzonderlijk hinderlyk lawaai scherp geknetter etc. dat veroorzaakt wordt door brom fietsen en motorrijwielen. Niettemin blijkt in vele gevallen het voortge brachte geluid beneden het wettelijk toegestane maximum van 85 decibel te liggen. De vraag rijst dan ook of ter» aan zien van het vaststellen van de la- waai-grens niet met andere maatsta ven moet worden gewerkt en of lawaai, hetwelk door het gemiddelde menselijke oor op een bepaalde, niet te grote afstand, als een onaangena me geluidsindruk wordt ondervon den, op andere wyze geregistreerd en vastgelegd kan worden dan met d€ thans gebruikte apparaten het g<e- val is. De A.N.W.B. heeft zich naar aan leiding daarvan tot de Ned. Geluid stichting gewend, die van mening is dat het mogelijk moet worden geacht op grond van gemeten geluidsspectra en subjectieve beoordeling tot nor men te komen, die beter aanvaard baar zijn dan de thans geldende, en die uiteindelijk kunnen leiden tot een rijkskeur voor uitlaatdempers. Er zal nu een Werkcommissie wor den ingesteld, bestaande uit deskun digen van bij het vraagstuk betrok ken instanties en organisaties onder voorzitterschap van de Directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Voorts heeft de A.N.W.B. de Mi nister van Verkeer en Waterstaat, ge zien het grote algemene belang het welk met de bestrijding van het ver keerslawaai wordt gediend, thans in overweging gegeven een bedrag voor het houden van proefnemingen be schikbaar te willen stellen. BEWONER DOOR INBREKER ZWAAR MISHANDELD De politie te Breda heeft, op aan wijzing van de politie te Zundert, de hand kunnen leggen op de 30-jarige Belg B., die er van wordt verdacht, in de nacht van 28 en 29 Mei te hebben ingebroken in een woning te Leuken bij Weert. De pleger van deze inbraak klom door een venster van een slaapkamer naar binnen. Toen de bewoner door het geluid ontwaakte, werd hij door de inbreker zo mishandeld, dat hij zich met een wond boven op het htiofd, een snijwond boven een oog en kneuzingen van een bovenarm onder geneeskundige behandeling moest stellen. De dader vluchtte zon der iets mee te nemen. Enige tijd» la ter hield de Weertse politie als ver moedelijke dader aan de 23-jarige Belg B. Deze bekende onmiddellijk bijlkie inbraak te hebben geholpen, maar wees als de feitelijke dader aan zyn broer, die nog pas uit de strafge vangenis te Leeuwarden was ontsla gen. B. was voortvluchtig, doch is nu dus ook aangehouden. Hij is naar Weert overgebracht en. na daar ver hoord te zijn, voorgeleid aan de offi cier van justitie te Roermond. Indien vorig jaar Schielands dijk was doorgebroken Enorme beveiliging wordt aangebracht De Rijkswaterstaat heeft gisteren op een persconferentie in Capelle aan de IJssel mededelingen gedaan over de plannen en werkzaamheden tot afsluiting en overbrugging van de Hollandse IJssel. Het werk zal bestaan uit een dubbele stuw en een schutsluis, ter wijl tevens uitvoering zal worden ge geven aan het oude plan tot bouw van een brug en verbetering van de toegangswegen aan weerszijden van de stroom. Ongeveer 20 milüoen gul den zal het karwei kosten en het zal in het najaar 1956 zijn voltooid. De Schielandsche Hooge Zeedijk langs de Westelijke oever van de ri vier, is een van de gevaarlijkste plekken in het systeem onzer water keringen. Als deze dijk in Februari 1953 was bezweken, dan zou een aan zienlijk deel van Zuid-Holland zijn overstroomd en zou het water waar schijnlijk Rotterdam, Den Haag en Leiden hebben bereikt en onmetelijke schade hebben aangericht. Drie eeuwen geleden werd de dijk door onze voorvaders doorgestoken, waardoor het water de Spanjaarden dwong de belegering van Leiden af te breken. Thans is het waterpeil een meter hoger, zodat een dijkbreuk de vloed nog verder zou doen reiken. Het is daarom te begrijpen, dat Rijkswaterstaat heeft besloten het ad vies van de Delta-commissie op te volgen en als eerste werk in het ka der van de afsluitingsprojecten de afgrendeling van de Hollandse IJsel in opdracht te geven. De waterkering bestaat uit een schutsluis van 24 meter breedte langs de Westelijke oever. De overige 80 meter van de IJsel blijven bij nor male waterstand open, maar kunnen, zodra het water 2,5 meter boven AP stijgt, door middel van verticaal aan 44 meter hoge torens hangende schijven worden gesloten. Reserve-kering. Ruim 100 meter ten Oosten van de hoofdkeringsschijf hangt een reserve- Straaljager neergestort Gistermiddag om tien over twee is bij het Friese dorp Tzum een Glos- ter-Meteorstraaljager van de Ko ninklijke Luchtmacht neergestort. De pilot, die de enige inzittende was, is om het leven gekomen. Het toestel, dat afkomstig was van de vliegbasis Soesterberg, was met drie andere onderweg van de basis Leeuwarden naar Soestebberg. Door een tot nog toe onbekendeo orzaak viel het opeens uit de formatie weg. Het stortte neer op een weiland, brak in stukken en vloog in brand. De plaats waar het toestel is neergekomen ligt 1 4 kilometer ten zuiden van Franeker Nu spijt van bezwarende verklaring Conform de eis van de officier van justitie is een 52-jarige werkster uit Amsterdam door de rechtbank ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis, die ongeveer hieraan gelijk is en wel wegens diefstal van 350 gulden in een café aan de Nieu- wendijk. Toen de zaak veertien dagen gele den voor de strafkamer van de Am sterdamse rechtbank werd behandeld ACCOUNTANT NA VIER MAANDEN VOORARREST VRIJGESPROKEN. De Amstefdapise rechtbank heeft de 30-jarige accountant A. de J. uit Amsterdam, die verdacht van oplich ting vier maanden in voorarrest heeft doorgebracht, vrijgesproken. De gedetineerde accountant was veertien dagen geleden onform het verzoek van zijn advocaat, mr. W. C. M. Groos, door de rechtbank na behandeling van zijn zaak onmiddel lijk in vrijheid gesteld. Hem was ten laste gelegd dat hij zijn schoonmoe der voor een bedrag van 3000 zou hebben opgelicht. De officier van Justitie had acht maanden gevange nisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis geëist. Het betrof hier een zaak met een civielrechtelijke zijde. Met haar toe stemming had de accountant in 1952 via een schriftelijke machtiging drie duizend gulden van het spaarbank boekje van zijn schoonmoeder opge nomen „om achterstallige belasting schuld te betalen". Toen de schoonmoeder vernam, dat het geld voor andere doeleinden was gebruikt en dat haar schoonzoon naar Frankrijk was vertrokken, dien de zij bij de Justitie een klacht tegen hem in. De raadsman voerde veertien dagen geleden ter zitting aan, dat de mis leiding niet was bewezen. Zijn cliënt was na de klacht van zyn schoonmoeder onmiddellijk vrijwillig naar Nederland teruggekeerd. Vol gens de raadsman betrof het hier veeleer een normale lening dan een opüichting. Afgewacht dient te worden of de officier van Justitie hoger beroep zal aantekenen tegen de thans gevallen vrijspraak. weigerde de kroongetuige, een 55-ja- rige bloemenhandelaar, de eed af te leggen, omdat hij naar hij zeide tot de overtuiging was gekomen, dat hij zijn bezwarende verklaring (afgelegd voor de reehter-commissaris) ge droomd had. Hij had toen nl. ver klaard, dat verdachte, met wie hij reeds geruime tijd samenwoonde, hem na de dag van de diefstal een bedrag van ruim 200 gulden had la ten zien met de mededeling, dat zy die ergens in Amsterdam had gevon den en dat het geld afkomstig was van een Duitser, die inmiddels was vertrokken. Tijdens de zitting werd tenslotte afgezien van het horen van de getuige, zodat de man niet werd gegijzeld doch verdachte een straf te gen zich hoorde eisen, omdat de be zwarende getuigenverklaring van kracht bleef. Het geld was verdwenen uit een lade van een linnenkast en tussen het moment, dat het er was neergelegd en het tijdstip waarop het vermist werd, was alleen de werkster in de kamer geweest, zo had de als getuige gehoorde buffetpuffrouw, aan wie het geld toebehoorde, verklaard. Vandaag viert de Engelse prinses Margaret haar 24e verjaardag. Ge ruchten gaan, dat zij zich vandaag zal verloven met Colin Fennant. zoon van lord Glenconner. keringsschijf, zodat het risico van verrassingen zo goed als uitgesloten is. De brug, die over het kunstwerk van oever tot oever zal worden ge slagen, zal over de 80 meter open water een vast brug zijn, terwijl het gedeelte van de brug over de schut sluis in de vorm van een basculebrug zal worden gebouwd. Bij dreigend hoog-watergevaar zal het gehele scheepsverkeer dus door de sluis geleid kunnen worden. Na voltooiing van de stormstuw zullen de IJseldijken er achter vol doende beschermd zijn en tot water kering van secundaire betekenis wor den. De dijken er voor zullen daar entegen moeten worden versterkt. De baggerwerkzaamheden zijn se dert 10 Juni beëindigd. Een kwart millioen meter slappen grond is weg- Piano-lift Deze pianiste is mej. Carmen Gutier rez Gomez Flores uit Mexico-City, die in het gebouw van de V.N. te New York als lift-meisje werkt om haar pianolessen te kunnen betalen. Vraagt proafrit an demonstratie bij de Official dealer voor Loiden en omstreken Autobedrijf N.V. WASSENAAR TELEFOON 2545 Advertentie BUURJONGENS VERNIELEN JONGENSSTAD Toen de toekomstige bewoners van de Steenwijkse jongensstad Donder dagmiddag met burgemeester Voete link, die zijn jonge collega zou in stalleren, naar hun terrein trokken bleken de huisjes, die zij zelf met zo veel ijver hadden opgebouwd, totaal vernield. Van de miniatuurstad, die een paar dagen lang zou worden geleid door de 12-jarige burgemeester Luc Treur, was niets meer overgebleven dan een wanordelijke massa hout, golfplaten en bordpapier. Naar de politie meedeelt, heeft een groepje jongens uit de nabijgelegen Kallenkotterallee deze ravage in de jongensstad aangericht. Voor de jeugdige bewoners was het een grote teleurstelling, maar burgemeester Voetelink stak hun een hart onder de riem door te zeggen, dat moeilijkheden er zijn om over winnen te worden. Hij zei verder, dat Luc Treur een mooie taak op de schouders was gelegd en dat de jon gens alle zeilen moesten bijzetten om de schade te herstellen. (Vrye Volk). „MAXIMUM-KAART" VAN DE K.L.M. Zoals is aangekondigd zal de PTT op Maandag 23 Augustus een postze gel uitgeven met de beeltenis van dr. A. Plesman. Ter gelegenheid hiervan zal de KLM een prentbriefkaart met hetzelfde portret, doen voorzien van deze postzegel die vervolgens zal worden afgestempeld te 's-Graven- hage, de stad waar dr. Plesman werd geboren, leefde, werkte en overleed. Op deze wijze ontstaan een maxi mum-kaart, een maximum aan over eenkomst tussen postzegel, prent briefkaart en afstempeling. De KLM zal deze kaart aan enige van haar relaties, in het bijzonder in het bui tenland, toezenden. Het ligt ook in de bedoeling de kaarten via de postzegel handelaren voor verzamelaars be schikbaar te stellen. GEHEIME ZENDER IN WADDINXVEEN Op Woensdag j.l. hebben opspo ringsambtenaren van de PTT. in samenwerking met de rijkspolitie in Waddinxveen, de clandestiene zender „Edelweiss Drenthe" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 19-jarige landarbeider W. L. te Waddinxveen. Burgerzin, burgerplicht. Opbouw en oefening in tijd van vrede, Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9