^CeidóeGoii/ta/tit UIT DE OMGEVING kunstleven in Leiöen Bah I Wilt Gij HANDJEVOL BESLOMMERINGEN ANNO 1909 „Geen nieuwe bestrating, maar 'n cursus hoefbeslag 1" 9-1 Voorhouter dwarsdrijvers Echtfejscheiding P.J.A.DE VEIS Honden en katten DE BAZAR Beste baan Schoenen-Compagnie Soldaten mogen hun eigen onderbroeken dragen, mits Niet van den hit Vader en zoon Geen vitaminen voor den notaris R.K. Zenuwlijders Een avondje vol kunstgenot Tram wordt electrisch Huismoeders boos Lekker warm J. van Berkel Waaghalzerij A.Veenendaal ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE GOURANT DERDE BLAD PAGINA I Binnenkort wordt de krant 45 jaar. Ter gelegenheid daarvdn hebben we de eerste jaargang eens nagekeken. Op deze pagina vindt U een bloemlezing van wat ze er als baby allemaal uitsloeg. Leidsche raad en Donkersteeg „In Leiden houden ze van overdrijven" In de raadsvergadering van Leiden kwam gisteren (16 December 1909) o.a. aan de orde het verstrekken van een crediet ad 450 om de bestra ting met scoriabricks te vervangen door een klinkerbestrating, een en ander naar aanleiding van een adres van de Leidsche stalhouders. De heer HOOGENBOOM gaat niet accoord met dit voorstel. De Donker steeg heeft geen hellingen of boohten en daarom kan evenals in andere steden met scoriabricks worden vol staan. De heer FOKKER is 'het daarmede eens. Hij heeft vernomen, dat het hoefbeslag van de paarden oorzaak van het uitglijden is. De heer REIMERINGER vindt het adres van de stalhouders echt klein- steedsch, temeer daar in Leiden al tijd op een sukkeldrafje wordt gere den. De heer VAN GRÜTING houdt een deskundig betoog over hoefbeslag. Niet alle paarden worden deskundig beslagen. In het belang van het pu bliek acht hij zich verplicht vóór het voorstel te stemmen. De heer FOKKER merkt op, dat men de gelden voor de nieuwe bestra ting beter kan aanwenden, om een cursus hoefbeslag aan de smeden te geven. Op grond van het deskundig betoog van de heer Van Grüting zal hij tegenstemmen. De heer v. GRÜTING antwoordt, dat het hoefbeslag een aparte zaak is. De publieke veiligheid moet op de voorgrond staan. De heer SIJTSMA gelooft, dat de klachten overdreven zijn. Men over drijft in Leiden toch graag. Hier ligt alleen een taak voor deskundigen in hoefbeslag. Wethouder KOREVAAR meent, dat men nu eenmaal rekening moet hou den met het hier gebruikte hoefbe slag, dat niet alleen voor klinkers, maar ook voor verharde wegen dienst moet doen. De heer VERGOUWEN zegt, dat de bewoners van de Donkersteeg her haaldelijk kleine ongelukken meema- Uit Londen seint men. dat in den EngelandHollandwedstrijd, te Chel sea nabij Londen gespeeld, de Engel- schen met de rust reeds de leiding hadden met 6—1. Het einde kwam met den stand 9—1 in het voordeel van Engeland. Wederom dus een teleurstelling! Deze uitslag van den \Vedstrijd tus- schen de vertegenwoordigende elftal len van Engeland en Nederland is zeker weinig bevredigend. In den geest hebben Zaterdagmiddag dui zenden belangstellenden hier te lande den wedstrijd meegeleefd. Van 1894 af deed de Ned. Voetbalbond verte genwoordigende elftallen uitkomen tegen Engelsche clubs of combinaties. Eerst in April 1907 echter werd de eerste wedstrijd gehouden tegen een vertegenwoordigend Engelsch elftal en in £>en Haag verloren we met 1-8. 21 Dec. van hetzelfde jaar te Dar- linton verloor Holland op een zeer slecht veld met 122. Het gaat nog lang niet goed met onze voetballers. Wat lezers schrijven Voorhout, 20 Novemer 1909. Uw vriend Kees, welke de stukjes onderteekent getiteld: „Voorhouter dwarsdrijvertjes" schijnt geen gebo ren Voorhouter te zijn. Anders zou hij den bijnaam van dwarsdrijvertjes niet publiek in uw veelgelezen blad plaatsen. Velen met mij voelen zich ge krenkt door dat woord. Ik hoop. dat uw vriend Kees bij zijn volgend schrijven dat woord niet meer zal gebruiken, maar zyn stuk zal betite len met „Praatjes uit Voorhout". Dat uw vriend Kees geen geboren Voorhouter is, kan ik merken uit zyn schrijven. Uw vriend Kees schrijft, dat wij behoefte hebben aan een eigen dokter Wij hebben echter geen gebrek aan een dokter, omreden wij geneeskundige hulp krijgen uit an dere plaatsen. Een paar jaar geleden zou zich hier een dokter in de gemeente ves tigen. Maar na dc zaken opgenomen te hebben, zag hij van zijn voorne men af. Die dokter heeft de toestand in de gemeente dus in één dag beter gezien, dan uw kletsende vriend Kees in zooveel jaren. Hoogachtend, X, Voorhout. ken. Moet er weer gewacht worden tot het kalf verdronken is? De stee- nen zijn er tengevolge van de druk' ke passage veel gladder dan in de Maarsmanssteeg. Na repliek van de heer Hoogen- boom wordt het voorstel verworpen met 16 tegen 14 stemmen. Bij de rondvraag bekomt de heer FOKKER verlof om aan B. en W. vra gen te stellen. Is het juist, dat de commandant van de brandweer de tijdelijk werk man A. B. ontslagen heeft? Is het juist, dat de commandant hiertoe niet bevoegd is. Wethouder Korevaar verklaart nog niet te kunnen antwoorden, omdat de zaak nog niet is afgelopen. De heer FOKKER: Maar ik kan het antwoord wél geven! Hij is ontsla gen. S t e>m men: Waarom vraagt ge het dan? De heer FOKKER: Om zekerheid te hebben. De VOORZITTER sluit met een hamerslag de discussie. RECHTZAKEN Gisteren heeft zich voor de Recht bank te Amsterdam het vreemde ge val voorgedaan, dat iemand daar moest verschijnen om zich te laten scheiden. De vrouw in de dagvaar ding genoemd, was hem zelfs niet bij name bekend en sedert zes jaar was hij zelf weduwnaar. Waarschijnlijk was hier sprake van een naamgenoot. De man was zeer verstoord, omdat men hem na langen tijd wachten eenvoudig mededeelde, dat er een kleine vergissing was gemaakt. En daarmede was hij het niet eens. Sigarenmagazijn VRAAGT de 2 cents sigaar ELECTRA (smakelijk en geurig) Wilt U iets weten? „ZEER MOEILIJKE VRAAG?" ,Hoe kan men zich op voordeelige wijze voor den winter van brand stoffen voorzien?" HEEL GEMAKKELIJK BEANT WOORD BIJ „ST. NICOLAAS"! Bij de Vereeniging voor Winterpro visie, onderafdeeling van den Ned. R.K. Volksbond, afdeeling Leiden e.o. Deze winter levert de vereeniging: le kwaliteit steenkolen voor 95 cent per H.L. en cokes voor 62 cent. Ziet, Bondsbroeders, deze prijzen doen u zeker besluiten lid te worden van deze hoogst nuttige instelling W. P. H.t secr. worden aangenomen met bij' betaling van 25 cent, wor den 200 noodig afgemaakt of van goed tehuis voorzien. straat 147 Herengracht Leiden Matelots en Gegar neerde hoeden van f 1.25 tot f 35.- Witte goederen in alle soorten Compleeteluiermanduitzetten ALPHEN AAN DEN RIJN Er blijkt veel animo te bestaan voor de betrekking van gemeente architect en directeur der waterlei ding, waaraan een salaris van 1200,- per jaar is verbonden. Niet minder dan 86 sollicitanten hebben zich daarvoor aangemeld. TILBURGSCHE Haarlemmerstraat, Leiden Chroom dameslaarzen f 2.90 heerenbottines f 3.50 Sneeuwschoenen f 3.40 Heeren rijgbottines f3.10 Dames knooplaarzen f 2.75 Vilten damespantoffels f 0.75 IJzersterke school- laarzen f 1 60 Dc minister van oorlog heeft nieu we bepalingen vastgesteld betrekke lijk de verstrekking, de bewaring, het onderhoud en de inlevering van klee ding- en uitrustingsstukken ten be hoeve van de Militie en de Land weer. Ingevolge die bepalingen, welke met ingang van 1 Januari in werking treden, mag een milicien zich voor eigen rekening geheel of ten deele van kleeding voorzien, mits die in goed bruikbaren staat en voor den dienst geschikt en de bovenkleeding overeenkomstig de vastgestelde mo dellen zij. Dit van model zijn is geen eisch voor het schoeisel. Het is voldoende wanneer de schoenen van zoodanige confectie en vorm zijn, dat zij als uit stekende marcheerschoenen kunnen worden aangemerkt. Bijaldien een milicien bij opkomst onder de wapenen voorzien is van, of zich bereid verklaart om te voor zien in eigen ondergoed of schoeisel tot de vereischte hoeveelheid, geeft hij daarvan kennis aan den com mandant van de compagnie, het es kadron. de batterij of de treinafdee- ling, teneinde de geschiktheid van deze goederen te doen beoordelen. De goederen worden door de zorg van den eigenaar onderhouden en gerei nigd. Hij ontvangt daarvoor op de dagen, dat hij soldij geniet, eenc ver goeding, welke is vastgesteld voor schoeisel op 0.05 en voor ondergoed op 0.01 y3 per dag. Bij vertrek met groot verlof van een milicien, als vorenbedoeld, en gedurende zijne afwezigheid varv het korps, rust op hem de verplichting om ten aanzien van de goederen, wel ke tot de mobilisatie-uitrusting' be- hooren te handelen alsof dit rijksgoe deren waren. WOUBRUGGE Het broederpaar A. D. H. alhier zou gisteren hun vleeschwaren per hitte- kar vervoeren, iets wat zij nog niet gewoon waren. In het besturen van de fiets zijn het kranige kerels, doch van den hit schijnt dit niet het geval althans bij den smid Timmer kroop het geheele zaakje in de sloot. Ge lukkig werden allen druipnat zonder onheilen op het droge gebracht. NOORDEN Vader en zoon alhier gingen samen ter secretarie, elk de geboorte eener dochter aangeven: de vader voor de 16e maal en de zoon voor de eerste maal. ZOETERWOUDE In don nacht van Dinsdag op Woensdag is in den tuin van notaris R. alhier ingeslopen en een gansche boom met peren leeggeplukt. Derge lijke dingen komen aan deze kant meer voor en moet men zelfs over dag daarvoor nog op zijn hoede zijn. Vooral voor rustig en landelijk te Zoeterwoude nabij het dorp Terstond te huur: twee land huizen of villa's drie jaar ge leden nieuw gebouwd, voor zien van alle gemakken, ieder omgeven door een grooten tuin met velerlei vruchtbomen. Huurprijs f 250 'sjaars Te bevragen aan de R.K. pastorie. 't Eerste bedrijf liep vrijwel zon der bijzondere incidenten van stapel, alleen de Koning scheen met zijn baantje een beetje in de war te zijn. Een page vroeg hem. nadat hij een brief had gebracht: „Sire heeft u nog iets te bevelen?" „Nej, niks", klonk 's konings ant woord. De page scheen hem te be duiden, dat zoo'n antwoord niet di rect koninklijk genoemd kon wor den en herhaalde zijn vraag. „Sire, heeft u nog iets te bevelen?" „Ik heb je al gezeid niks", brulde de Sire, en door de schmink heen kon men zijn gelaat vuurrood zien worden. In het tweede bedrijf wachtte ons een verrassing, overweldigend in één woord. De koning werd vermoord en de moordenaars vluchtten juist op het oogenblik, als de dienaren des ko- ninks binnenkomen. De eersten moes ten rechtsaf en de laatsten linksaf. „Laat ons vluchten, broeder", zei- de de eene moordenaar tot den ander, want ik hoor gedruisch." En ze vluchtten precies den ver- keerden kant uit, zoodat de trawan ten des konings en de moordenaars elkander in de armen vliegen. Groote consternatie, die nog verhoogd wordt door den souffleur, die, als een dui veltje uit een doosje, plots uit zijn hok schiet en schreeuwt „Stomme lingen, ezels, den anderen kant uit". De moordenaars kijken den souf fleur gemeen aan; een zegt: „Waarom zei je dat niet dadelijk", en de ander spuwt met een artistieke noncha lance een straaltje pruimensap op den grond. Dc trawanten verdwijnen "weer mopperend achter de coulissen. De doode koning zit nu half over eind op den grond en schreeuwt: 't Lijkt wel of jelui 't er om doen...." „Janus, houd je maar kalm", roept een juffrouw uit het publiek, die de vrouw van den dooden koning bleek te zijn en bovendien erg bang was, dat er een „kloppie" op het tooneel zou komen, dat niets met kunst ge meen had. „Ik sjel de avond niet vergallen", antwoordde Janus en ging weer op zijn rug liggen, zoals elke koning, die fatsoenlijk dood is op zijn rug ligt. De moordenaars riepen: ..Laat ons vluchten" en verdwenen. De trawan ten kwamen en riepen: „Oh, men heeft den koning vermoord. Wie heeft dit snood bedrijf volvoerd?" Janus, die het gebeurde nog niet helemaal verwerkt had, riep: „Osse- mijntje nog an toe wat een stom merds!" We vonden het toen maar raad zaam om weg te gaan, want ons on bedaarlijk gelach viel lang niet in goede aarde, want we hoorden zo om ons heen fluisteren: „Opschepper, laat ie z'n soort uitlachen". NOORD WIJK Met onze Electrische Tram begint het blijkbaar ernst te worden. Zoo als bekend, is onder het veranderen van onze stoomtram in eene met electrische beweegkracht óók begre- een normaliseering, dat is rechtma- king van de baan. Niets is minder noodig, zouden wij zeggen, want de talrijke scherpe bochten, die onze tram op haar weg van Rijnsburg naar Noordwijk maakt zijn een waar kruis: daardoor worden velen zee ziek. In „de Klei" schijnt het echter nog niet te willen vlotten: één der grond eigenaren is nog al prijzig met het land, dat de trammaatschappij wil koopen. SASSENHEIM Onze huismoeders hebben den ge- heelen zomer lang niet vroolijk ge keken, omdat brood, groenten en melk zo duur waren. Men kan zich voorstellen welk gezicht zij nu zetten nu de melk wederom 1 cent per liter is opgeslagen, nu zij voor 1 liter melk 9 cent moeten betalen. ALKEMADE Door den onbezoldigd rijksveld wachter is is tegen V. uit Aarlander- veen proces-verbaal opgemaakt we gens visschen zonder toestemming in andermans water. VOORHOUT Begeleider-fluitist Zaterdagavond omstreeks 6 uur meldde zich bij den heer H. een da me aan, komende van Noordwijker- hout en gaande naar Sassenheim. Zij verzocht of iemand haar een eindje vergezellen wilde, omdat zij tusschen dregsberg en de Torenlaan tot drie maal toe was aangesproken door iemand, die haar vergezellen wilde. Toen de dame dat niet wenschte, ver school de man zich in den boschkant en begon te fluiten alsof hij nog meerderen tot zich riep. Een zekere M. heeft haar naar Sas senheim gebracht. LEIDEN Gisteravond vervoegde zich aan het Academisch Ziekenhuis alhier een circa zestig-jarige man, die ver klaarde ziek te zijn en om opname vroeg. Hij werd aan 't Ziekenhuis dooi de doktoren onderzocht, doch deze verklaarde hem gezond. De warme zalen oefenden echter zo'n weldadige invloed op den armen zwerver uit, dat hij weigerde het ziekenhuis te verlaten, voorgevende niet te kunnen lopen. De politie heeft hem buiten gezet. werkelijk een héérlijke kop KOFFIE drinken, haal dan bij een half pond verpakte koffie, met gratis prent briefkaart, in de prijs van 20, 227o 25, 27Yo en 30 cent per half pond. 72 prentbriefkaarten geven recht op een fraai album. Zuiver-smakende Santos- koffie per pond 37'/_> cent De Engelsche vlieger Cody zal deze week beproeven het traject Londen Manchester af te leggen. Hij zal zich niet van een kompas bedienen, doch van wit linnen banden van 100 voet lengte, op verschillende plaat sen over den grond uitgespreid, man nen met vlaggen en balloncaptifs als wegwijzer. SPEKSLAGERIJ Vet spek per 5 pond f 1.90 Mager spek per 5 pond f 1,90 Marktberichten LEIDEN. 7 Dec. 1909 Vette varkens. Aanvoer 174 st. Vette 154 st. van 52 54 ct. per kg., lichte 20 st. van 48 tot 50 cent. Handel vlug. ROTTERDAM. 7 Dec. 1909 Vee. Aanvoer 70 paarden, 1348 magere runderen, 650 vette runderen, 225 vet te kalveren, 203 nuchtere kalveren, 303 graskalveren, 4 schapen, 7 var kens, 199 biggen, 3 bokken. Prijzen per kg.: koeien en ossen 28—36 ct.; stieren 25—32 ct.; vette kalveren 42 52 1/2 ct. Prijzen per stuk: melkkoeien ƒ110 210, kalfkoeien f 125—240, stie ren ƒ85ƒ190. pinken 80ƒ110, graskalveren 2080. vaarzen 90 140, werkpaarden 50200, hit ten ƒ40— 160, biggen 814, nuch tere fokkalveren 1214. Korreltje Met flikkerende oogen zag hij mij aan en legde zijn hand op de deur knop. „Dus je wilt liever sterven?" „Oneindig veel liever." ..Nu, dan kan ik er niets meer aan doenga dan maar dood! Uit ons feuilleton van 1909.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5