DUINSTREEK RIJNSTREEK Komt keizer Haille Selassie op staatsiebezoek Mars komt eens even buurten ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 v Ook koning Boudewijn wordt verwacht Het staat nog niet vast of met het bezoek van Koning Haakon van Noorwegen een einde is gekomen aan de reeks van staatsiebezoeken van hoofden van bevriende staten voor dit jaar. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat de Keizer van Ethiopië, Haille Selassi, in de laatste maanden van dit jaar een of ficieel staatsiebezoek aan Nederland zal brengen. Aanvankelijk vervolgt „Het Pa- rooi" dat Haille Selassi, indien zijn grote reis door Europa in de laatste maanden van dit jaar door gaat, een niet-officieel bezoek aan de Koningin en de Prins zou bren gen, als tegenbezoek voor het bezoek aat prins Bernhard aan Ethiopië heeft gebracht. De mogelijkheid wordt echter thans niet uitgesloten geacht, dat dit bezoek alsnog het ka rakter van een officieel staatsiebe zoek zal krijgen. Zekerheid dat de Europese reis van de Keizer door zal gaan is er echter op dit ogenblik nog niet. Het programma voor officiële staatsiebezoeken aan Nederland voor 1955 is nog niet vastgesteld. Te be- voegder plaatse gaf men te kennen, Kruisvuur van propaganda Sinds de datum, waarop men in Genève een accoord bereikte over een staakt-het-vuren in Indo-China, heb ben agenten van de Vietminh op het platteland van Zuid-Vietnam „volks stemmingen"' doorgevoerd, waarin van de boeren geëist werd, dat zij zouden kiezen tussen Bao Dai en Ho Taji Min. Terwijl de revolutionnaire activi teit van de Vietminh steeds intensie ver werd, traden er wijdverbreide ontbindingsverschijnselen op in het Vietnamese leger. De regering van Zuid-Vietnam, die in handen is van ultra-nationalistische, anti-Frans ge zinde elementen, heeft tot dusverre geen kans gezien aan dit alles een einde te maken. In Saigon, de hoofdstad van het vrije Vietnam, wordt de bevolking zowel opgezweept als verbijsterd door een chaotisch kruisvuur van propaganda. De Castries was er nog niet bij. Gisteren heeft de Vietminh op nieuw 800 man Franse unie-strijd krachten vrijgelaten, maar volgens officiële berichten bevond zich on der deze 800 krijgsgevangenen niet brigade-generaal De Castries, de voornaamste gevangene der Viet minh. De radio van de Vietminh had me degedeeld, dat ook De Castries ir» vrijheid zou worden gesteld en men had verwacht, dat de Vietminh de held van Dien Bien Phoe vrij zou laten op de verjaardag van de op richting van hetVietminh-regiem (gisteren). Waarom zo'n grote ambassade? De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, heeft medegedeeld, dat zijn regering in lichtingen zal inwinnen over de „bui tensporige omvang van de Russische ambassade in Indonesië". Hij meende echter, dat de Indone sische regering zich ten volle bewust is van de communistische dreiging in haar land, en dat zij alle mogelijke maatregelen zal nemen om Indonesië hiertegen te beschermen. Casey antwoordde dit aan het li berale parlementslid William C. Wentworth, een van Australië's ener giekste anti-communisten Deze had gezegd, dat de ongewoon grote Russische legatie te Djakarta gebruikt zou kunnen worden voor communistische infriltatie in Indo nesië. „Deze infriltatie zou gevaarlijk j kunnen zijn voor Australië, ge*ien bepaalde communistische elemr/«en dat de voorbereidingen zelfs nog niet worden getroffen. Niettemin wordt er rekening mee gehouden, dat in de loop van het volgend jaar de Groothertogin van Luxemburg, en de Koning van Zweden een tegen bezoek aan Nederland zullen bren gen naar aanleiding van het bezoek dat Koningin Juliana na haar troons bestijging aan deze vorsten heeft ge bracht. Tevens wordt de mogelijk heid groot geacht, dat Koning Bou- volgend jaar een staatsiebezoek aan Nederland zal brengen in het kader van een reeks bezoeken, die hij zal afleggen na zijn troonsbestijging. Berichten dat Koningin Elizabeth van Engeland een staatsiebezoek aan Nederland zou brengen, vinden nog nergens enige grond omdat er, als dat voornemen al zou bestaan, aan hel hof van St. James, daarvan niets is gebleken in de vorm van de in zul ke gevallen gebruikelijke informele benaderingen. Een bezoek van Ko ningin Elizabeth zou in ieder geval geheel afwijken van de Britse tra ditie, die geen bezoeken van de heer sende vorst aan kleinere landen ken de. Dat met deze traditie zou wor den gebroken kan voor het ogen- dewijn van België in de loop van het blik uit niets worden afgeleid. paaiae communistiscne eiemr/ven T~ de Indonesische regering", meende werKer- HAARLEMMERMEER Geboren: Frans z. van C. Ouwerkerk en ,G. Weij; Harm z. van C. H. Kattenberg en E. Schutte; Jo hannes Maria z. van J. Mesman en J. M. Wijsman; Wijna d. van F. Zuij- aerhoudt en T. Pannekoek; Christi na Wilhelmina d. van C. Filius en Ch. W. Reijnen; Daniël z. van D. Kruithof en W. H. Visser; Harry z. van I. Broere en W. Cornelisse; He lena d. van H. J. Boterman en J. van Rijn; Johannes Gijsbertus z. van J. G. van Renswoud en W. van Honschoten; Maria Catharina Wilhelmina d. van W. M. J. Pallada en C. A. M. Stam; Johannes Petrus z. van S. van Rijn en A. M. B. Mang- nus; Barbara Pieternella d. van D. Roest en N. van der Ster; Marjo d. van C. Duyster en W. Buis; Cornelis Johannes Maria z. van J. C. M. Hen driks en R. M. van der Burg. Ondertrouwd: Roelof Jan Meijer 19 j. en Cornelia Oldenburg 18 j.; Johannes Wilhelm Kuitert 28 j. en Karina Martina Ekelmans 23 j.; Theodorus Petrus Cornelis Duiven voorde 24 j.* en Bertha Theresia Trompert 22 j. Getrouwd: Hendrik Vastenouw en Cornelia den Haan; Eeltje Andries Tololioe de Boer en Geertruida Hendrika Nijzink; Cornelis Jan Na- berhuis en Adriana Boellaard; Pie- ter Johannes Eggeraat en Jeannette van Hoof; Johannes de Koning en Cornelia de Vos; Johannes Joseph Vermeij en Adriana Wilhelmina van der Laan; Willem Johan Caspers en Maria Bertha Nederveld; Jan Mar- tinus Streefkerk en Artje Lanser. HILLEGOM Geboren: Henriëtte Johanna Jacoba d. van C. J. van Stein en Chr. J. Groenendijk; Adrianus Ge- rardus Maria z. van A. Kapiteijn en M. A. Stokman; Elisabeth Gerarda Maria d. van B. W. Nederstigt en J. A. Langelaan. Ondertrouwd: E. van der Star en J. Hartkamp. Getrouwd: W. A- Obdam en J. Prins; A. M. Draaisma en W. M. Walter. Overleden: J. Hoogendoorn echtg. van L. Uitendaal, v. 58 j. KATWIJK AAN ZEE De 6-jarige Cornelis Ouwehand wonende in de Jan van Brakelstraat, die tijdens hel spelen bij de Berg- haven te water is geraakt en ver dronken, is thans gevonden. Gister avond heeft de politie het stoffelijk overschot geborgen. NOORD WIJK RONDE VAN NOORDWIJK De Ronde van Noordwijk voor in gezetenen o-p tour-fietsen zal dit jaar op het bekende traject worden verreden, op Donderdag 2 Septem ber a.s.. Evenals vorig jaar zal deze tour gesplitst worden in 2 afdelingen: één voor de ouderen en één voor de jongeren. De aangifte hiervoor heeft hedenavond plaats in de Wilhelmina- school. De heer P. J. H. de Boer, thans werkzaam op het secretarie te Cu- lemborg, voorheen op het secretarie alhier, is benoemd tot hoofd-commies' waarnemend griffier van het Water schap van de Dommel te Boxtel. Aan de R. K. Techn. Dagschool St. Joseph te Den Haag slaagde N. I W. Caspers voor het diploma Elec- trotechniek en electrotechnisch Bank- Wentworth, „en zij zou ook een pro pagandistisch effect kunnen hebben in Nederlands Nieuw-Guinea. De commumsten in Amerika De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben ten slot te een compromis-wetsontwerp aan genomen, waarbij de communisti sche partij in de V.S. buiten de wet wordt gesteld, doch waarin geen straf wordt gesteld op het lidmaat schap van de partij. Het ontwerp is reeds naar presi dent Eisenhower gezonden, ter onder tekening. In het ontwerp wordt de commu nistische partij „een instrument van samenzwering voor de omverwerping van de Amerikaanse regering" ge noemd en er is in bepaald dat de partij „geen rechten kan laten gel den, die van toepassing zijn op wet tige lichamen". Het compromis-ontwerp komt het dichtst 'bij die wetgeving tegen de Amerikaanse communistiscshe partij, waarvan Eisenhower had verklaard, dat deze aanvaardbaar zou zijn voor de Amerikaanse regering. samengesteld, nl. een voormiddags en de ander namiddags. Tot heden werd les gegeven van Maandag tot en met Vrijdag hele da gen. Er is een enquête gehouden on der de ouders hoe zij er over dach ten de Woensdagmiddag vrij te geven en Zaterdagvoormiddags school. Tweederde van de ouders was voor de vrije Woensdagmiddag, zodat be sloten is voortaan Woensdagmiddag vrij en Zaterdag des voormiddags school. OEGSTGEEST PAROCHIE HEEFT WEER EEN NEOMYST A.L.A.R.M.-MENSEN KWAMEN BIJEEN Maandenlang is er reeds door het hoofdcomité te Alphen aan den Rijn en de sub-comité's te Langeraar en Roelofarendsveen gewerkt aan de voorbereidingen van de missieten toonstelling A.L.AJt.M. Om de reeds bereikte resultaten te bezien, alsmede om te controleren of alle noodzakelijke voorbereidingen waren uitgevoerd, kwamen deze geza menlijke comité's bijeen in de Pancra- tiuszaal te Roelofarendsveen. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van het comité Roelof arendsveen, pater C. van Dijk. Naast de comité's waren 'hierbij aanwezig rector P. van Stralen dir. van het Diocesaan Missiebureau, frater J. Bu- sée van de Orde der Kruisheren, hoofd van de vereniging van Neder landse Missionarissen, pastoor D. "Schoenmaker uit Roelofarendsveen, kapelaan J. v. d. Stap uit Alphen a. d. Rijn, kapelaan A. Buis uit Lange raar en kapelaan Rutten uit Rijpwe- tering. Nadat pater van Dijk en kort wel komstwoord had gesproken ontvouw den de diverse comité's hun plannen, welke gemaakt waren ten aanzien van ontvangst, opening en inrich ting tentoonstelling met fancy fair. Ten aanzien van dit laatste bleek wel, dat de meest moderne attracties aanwezig zullen zijn. Aan het einde der besprekingen bleek, dat niets aan het toeval was overgelaten en gecon- cludeert kon dan ook wórden dat het fundament door de juiste mensen is gelegd. Tn een speciale missiekrant wel ke enkele dagen voor de tentoonstel ling gratis huis aan huis verspreid zal worden zal het volledige pro gramma vermeld staan, zodat wij hier nu niet nader op 'behoven in te gaan. Pater van Dijk besloot tenslotte met de beste wensen tot het welslagen van de grote missietentoonstelling A.L.A.R.M. ALPHEN AAN DEN RIJN De Zondagsdienst zal deze week \yorden waargenomen door dr. Kruijt De Duinrandapotheek is geopend van 4.305.30 uur. Voor spoedgeval len doorlopend. De apotheek te Noordwijk aan Zee van 11.30 tot 18 uur. NOORD WIJKERHOUT Schoolperikeleit. De situatie aan de St. Jozef Jongensschool zal er met ingang van het nieuwe schooljaar volgens mededelingen van het hoofd der school als volgt uitzien: In ver band met het feit, dat de aanbouw van de nieuwe schoolokalen stagneert zal weer in een andere school gedeel telijk onderdak genomen moeten worden. Aanvankelijk waren de 10 klassen ondergebracht als volgt: 8 in de eigen school en 2 in de meisjes school. De meisjesschool moet één lo kaal terug hebben. Dit houdt ver band met de uitbreiding van het leer lingental, De VGLO-school is- bereid tijdelijk af te staan, zodat de jongens gevonden één lokaal (het werklokaal) school weer de beschikking heeft over 10 lokalen. Tien lokalen is echter door uitbrei ding van het leerlingenaantal te wei nig en er moet minstens één lokaal bijkomen. Tijdelijk zal dit probleem zó worden opgelost, dat voor twee klassen een rouleringssysteem wordt Leo Hoomans frater Leontinus zal morgen in de kloosterkerk van de Franciscanen te Weert priester worden gewijd door mgr. Const. Kra mer o.f.m., de missiebisschop, die uit China werd verjaagd. Frater Leon tinus. die door ziekte met zijn studie achterraakte, zal morgen de enige zijn, die de H. Priesterwijding ont vangt. De jonge priester zal op 5 Septem ber a.s in de parochie van St Willi- brord zijn Eerste Plechtige H. Mis op dragen. Geboren: Arie z. van A. van Duijn en D. Brussee; Johan Coen- raad Frederik z. van J. C. F. Tjerks en F. E. Bakker; Lena Gerritje Neeltje d. van J. J. Wassenaar en A. de Mooij. Ondertrouwd: H. Reekers 29 j., te Noordwijk, en G. J. P. Bruschke 25 j.; Tan Eng Swie 23 j., te Leiden, en Han Giok Nio 22 j. Getrouwd: M. van Gent en M. Wilbrink. RIJNSBURG Oranjefeest. Met een groots op gezet programma gaat Rijnsburg" Dinsdag a.s. het jaarlijkse Oranje feest vieren. Het koudste nummer is de viswedstrijd, die des morgens te half zeven aanvangt. Te omstreeks 9 uur brengen de gezamenlijke zang verenigingen op het Raadhuisplein een zanghulde en daarna zullen de volksfeesten en diverse wedstrijden een aanvang nemen. Er zal van al les zijn. Behendigheidswedstrijden met auto's. Dan wedstrijden voor v/ielrijders, schietwedstrijden, tobbe tje steken, ringrijden met tlbury's speerweren, ballenrace met rijwielen, touwtrekken, voetbalwedstrijd tussen RijnSb. Boys en een Marine-elftal, een opsprongsactie, ringsteken met bromfietsen, stoelendans, lampionop- tocht. Dat zal dus wat worden. Er wordt op geen regen gerekend! SASSENHEIM Geboren: Astrid José Maria d. van J. J. M. Keijser en G. A. M. van' Dam; Reinder z. van J. Slootweg en T. Toonstra; Maria Martina d. van L. P. van den Berg en M. J. Wasse naar: Anna Carolina d. van N. Berg en P. E. van Stijn; Mattheus z. van A. H. Kool en A. Wijntjes; Johan nes Marinus z. van M. J. van! 't Noordende en W. J. van Beek; An- tonius Cornelis Maria z. van C. A. Spruit en S. A. E. Jonkman. Ondertrouwd: Evert Cornet 28 j., te Leiden, en Anna Bakker 28 j. Overleden: Alexander E. C. Huf 77 j.; Albert Helmus 84 j.; Anna Wassenaar, wed. van der Eist, 79 j.; Johannes Antonius Zaal 85 j. STOMP WIJK Te Rotterdam is Gerard Vurens geslaagd voor het diploma hulpmon teur V.E.V. VOORSCHOTEN Med. dienst wordt waargenomen door dokter Thies, Leidseweg 51, tel. 2520. Nieuwsgierig gluren de sterrekundigen Onze kosmische buiten-buurman Mars komt deze zomer héél dicht bij. Wat „héél dicht" in kosmische ver houdingen betekent is langzaamaan voldoende bekend, daarom zult U niet schrikken van de volgende cij fers: gemiddeld is Mars rond 76 mil- lioen kilometers van ons verwijderd, over enkele weken heeft hij van die afstand 11.5 millioen kilometers af gedaan, en staat dus nog „maar" 64.5 millioen kilometers van ons af. U zult zich wellicht afvragen hoe het mogelijk is, dat Mars u weet het, de vierde in de reeks planeten van de zon af: Mercurius, Venus, Aarde, Mars de ene keer verder van ons af staat dan een andere. Wel, het geheim schuilt hierin, dat de planeten niet in cirkelvormige banen om de zon wentelen, maar in ellipti sche. Dat Mars zo dicht „aan huis" komt is voor alle astronomen over de ge hele aarde een bijzonder buiten kansje. Zij maken zich dan ook op Mars' uiterlijk intensiever dan ooit te bestuderen. Want juist omdat Mars zo dicht bij ons staat èn omdat de sterrekundigen hem beter dan al le andere planeten kunnen zien, zijn er zoveel vragen over hem gerezen. Heeft hij, net als wij, een damp kring? Is er zuurstof in die (even tuele dampkring? Is er water op Mars? Hoe hoog is er gemiddeld de temperatuur? Wat betekent de kleur verandering, die Mars periodiek on dergaat? En al deze vragen spitsen zich ten slotte toe in die ene belang rijkste: is er leven op Mars? Er zijn zo in de loop der eeuwen merkwaardige zaken op Mars vast gesteld. Vrijwel zeker is onze buur man onderhevig aan seizoenwisse lingen, net als onze aarde. Lente, zomer herfst en winter zijn beurte lings te constateren, als men tenmin ste mag afgaan op de kleurschake ringen. Soms is Mars doods-bruin, onmiskenbaar groenachtig van tint. Dit zou kunnen duiden op planten groei, misschien in een uiterst pri mitieve vorm, maar toch.... leven! Een typische aanwijzing voor het wisselen des seizoenen is ook de aan groeiende of afsmeltende ijskap aan de polen van Mars. Méér is er gezien: witte, bewe gende vlekken, die best.... wolken zouden kunnen zijn. Wolken, dat wil zeggen: een damkring, waarschijn lijk. Maar bestaan die wolken uit fijne waterdruppels als onze wol ken of zyn het stofmassa's, die welke krachten ook opwerpen van Mars' oppervlak? Nauwkeurige waarnemingen kunnen deze zomer WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen R. S. ten Cate. Hugo de Grootstraat 1, tel. 3027 en B. A. Geerlings. Storm van 's-Gravesandeweg 64, tel. 2137. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag heeft Apo theek de Burcht, Johan de Witt- straat 9, tel. 3806 avond-, nacht- en Zondagsdienst. Geboren: Maria Wilhelmina Anthonia d. van L. Kralt en M. E. Brouwer; Immeke Antoinette d. van G. D. Hubbelïng en H. J. M. Sister mans; Hendrikus Petrus Johannes Denis z, van W. M. A. Lammers en F. M. L. Kramer; Engelbertha Elisa beth Maria d. van A. J. M. van der Klaauw en H. C. Parlevliet. Ondertrouwd: C. de Geus en D. Siersema; F. H. Ottenhoff en A. L. Veloo; T. J. J. Gerlich en A. M. van Vonderen: R. Kroes en N. van Heus- den; M. Busker en H. Ley; B. J. A. Nijssen en E. H. Legdeur. Getrouwd: A. van Veen en E. J. vanr Dortmont; A. J. L. Evertse en M. E- van der Woude. Overleden: Marianna van der Hoeven 54 j.; Bernardus Nicolaas de Gou 76 j.; Alida Geertruida Groene- weg 51 j.; Cornelia van Pelt 82 j. misschien iets meer aan de weet brengen, ook over de temperaturen die op Mars heersen. Dan is er nog iets en daarover waren (en zijn!) nog de meeste me ningsverschillen: de (zogenaamde?) kanalen op Mars. Sommige waarne mers houden hardnekkig vast aan het bestaan van dergelijke kanalen die dan wel ontzagwekkend breed moeten zyn, tientallen kilometers! anderen zeggen koel, dat alle ge praat daarover humburg is. Tussen deze twee schep tegenover gestelde meningen staan vele andere. Hoe belangrijk de sterrekundigen Mars' nadering vinden blijkt uit het feit, dat de sterkste kijkers ter we reld, de enorme spiegeltelescoop op de Mount Palomar, die anders vrij wel uitsluitend word gebruikt ter bestudering van nevelvlekken an dere Melkwegstelstels dan ónze Melkweg deze zomer ook enkele nachten zich zal richten naar deze betrekkelijk kleine, maar voor ons zo bijzonder merkwaardige planeet. Levert het onderzoek van de ko mende maanden niet zo veel op als men hoopt, geen nood: in 1956 komt Mars nóg acht millioen kilometers dichter bij. Hij nadert ons dan tot op 56.5 millioen kilometers. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Stopverbod voor «Ho voertuigen en rij en trekdieren cn vee, dus ook voor fietsen no. 10, de voormalige bakkerij van de heer Hoogenboom, welk pand enige tijd geleden door het gemeen tebestuur werd aangekocht, niet ten behoeve van de verbreding van de ze straat en de vernieuwing van de Alphense brug, zal behoeven te wor den afgebroken, stellen B. en W. de raad voor dit pand weer door mid del van een openbare verkoping van de hand te doen. Transformatorstation. De ge ringe spanning, welke de in het cen trum der gemeente aan de Hoge Zij de geleverde electriciteit heeft, en de te verwachten stroomafname ten behoeve van de nieuwe Alphense brug en van het aan en nabij Pieter Doelmanstraat te bouwen winkel complex maken het noodzakelijk, dat in dit gedeelte der gemeente een tansformatorstation wordt gebouwd. Dit station kan worden onderge bracht in het pand Pieter Doelman straat 10. De kosten worden geraamd op 38.780.ten laste van het elec- triciteitsbedrijf. Geboren: Jacob zn van H. den Ha mer en C. A. Rijlaarsdam; Martina Johanna dr van C. J. Schuurman en C. Biesheuvel; Jan zn van P. Kwa- kernaak en Cl van Zwieten; Gerda Maria zn van S. van Tol en G. J. M. Disseldorp; Johan Hendrik zn van J. de Keijzer en J. G. E. Kopmels; Hedwig Marianne dr van J. Verkerk en A. M. Klohs; Cornelis Jacob zn van B. Hoogeveen en J. C. Kom. Overleden: Martinus Versteeg 80 jr; Dorothea G. Fehres, 75 jr echtge note van G. Bos. Ondertrouwd: Arie Verheul 25 jr enRachel Oudshoorn 22 jr. Getrouwd: Geert van Eek en J. S. Smit. ALKEMADE De Zondagdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters v. d. Bijl en v. d. Werf. BODEGRAVEN E.S.T.O. Zondag a.s. zal Esto als vooroefening voor de komende com petitie op eigen terrein IEV ontvan gen uit Velsen. De gasten zullen met 3 elftallen per autocar arriveren, 't Is te hopen, dat de regen geen spelbre ker zal zijn. V.V. Bodegraven. Het jeugd- tournooi, dat Zondag j.l. niet is door gegaan zal nu a.s. Zondag afgewerkt worden. Deelnemers zijn: Gouda, Al phen. Bergambacht, Alphia, Velo* en DJS. Zwemmen. Voor diploma A slaagden mevr. A. Both-Noorlander en J. H. Hoogendorp. Het B-diploma werd uitgereikt aan A. en N. v. d. Stelt en mevr. Blonk. Vooral voor de laatste is dit een kranige prestatie, door op gevorderde leeftijd (zij is reeds grootmoeder) nog zwemmen te leren en eerst diploma A en daarna het B-diploma te halen. Voor het Middenstandsdiploma slaagden de heren Hortensius, H. de Jager, K. Nagel, T. v. d. Oudenrijn, F. v. d. Poel, A. Plomp, C. v. Veld huizen, J. Vermeij en L. Vink. Geboren: Wim, zn van J. Goedhart- Vossepoel; Annie en Grietje, drs. van C. den Brink-v. d. Wiel. Overleden: Cornelia Hendrika van Benten 60 j. ZOETERWOUDE Grote Verloting. De trekking van de grote verloting Van de Missie- naaikrans „St. Rosa" zal niet plaats vinden op 23 Augustus, maar op 30 Augustus, 's avonds om 8 uur. Bijen houden schenkt veel genoegen Reeds in de allervroegste tijden had de mens behoefte aan zoet, een vol komen natuurlijke behoefte overi gens. Hy zocht er naar en vond de honing. De oude Egyptenaren kenden geen plantaardige zoetstoffen, doch wel hpning en de bijenteelt was hun al zeer vroeg bekend. Het imken is een der oudste bedrijven ter wereld. Dui zenden jaren voor het bouwen der pyramiden was het reeds in gebruik en de voorhistorische mens verza melde ijverig de honing, die de wilde bi.ien in hun nesten vergaarden. In de bronstijd werd de bijenwas gewonnen en gebruikt bij het ver vaardigen van sieraden en wapens. Daar tot de Middeleeuwen geen an der zoet dan honing bekend was, ram overal de bijenteelt een zeer voorname plaats in bij de volkeren. De bijen voorzagen hen van honing en was. «Honing werd gebruikt als zoetstof en bij de Angel-Saksen om een drank, „mede" genaamd, van te maken. De was werd voor verschil lende doeleinden gebruikt voor ver lichting, de waskaarsen en voor me dische doeleinden zoals de beroemde wasolie. Uit de producten der bijen verkreeg men dus eten, drinken, licht en me dicament. Is het niet begrijpelijk, dat de 'bijenteelt voor die tijden zeer belangrijk was? Toch werd er vooral toen op minder juiste wijze met de byen omgesprongen, maar ja. tech niek en .wetenschap waren toen nog riet zo ver gevorderd. Tegenwoordig behoeven wij het voor de zoetstof niet meer te doen, want er is suiker in overvloed te knijgen, dus bijen houden heeft in dit opzicht weinig nut,, maai- er zijn f.ndere factoren, die een rol spelen. Wanneer men eenmaal iets qieer ever de bij te weten is gekomen dan dat het diertje zijn kopje in bloem kelken steekt engemeen kan ste ken, dan komt onwillekeurig het ver langen op, deze fantastisch georgani seerde dierenmaatschappij eens van zeer nabij te bestuderen, al was het alleen slechts uit een zekere vorm van nieuwsgierigheid. Doch, wan neer men eenmaal eigenaar van zo'n geheel bijenvolk is geworden, dan wil men dit niet meer missen en wordt het een liefhebberij van een zeer interessant genre. Deze liefhebberij heeft bovendien nog het grote voordeel, dat ze zekere voordelen oplevert, namelijk de ho ning, waarmede het bijenvolk zijn meester rijkelijk beloont. En ieder weet, hoe uitermate gezond deze lek kernij is enmen krijgt haar voor niets. Het houden van bijen is even economisch verantwoord als het hou den van kippen, konijnen en derge lijke. Het biedt plezier en voordeel. Weinig kosten. Het feit, dat men als eigenaar van een korf bijen meester is over en daarmede verantwoordelijk is voor een tienduizend tot vijftigduizend dieren, is alleen al een sensatie op zich. Wanneer men in zijn vrije tijd de korf verzorgt en rustig de dieren gadeslaat en daarbij op de kleine bijzonderheden van hun leven en fantastisch georganiseerde maat schappij let, dan geniet men intens en zal men het er mee eens zijn, een liefhebberij gevonden te hebben, die kan wedijveren met welke andere ook. Het houden van bijen behoeft he lemaal geen kostbare geschiedenis te zijn. Met wat goede wil en een beetje handigheid kan men de bijenwoning zelf maken van wat hout en enkele andere materialen en verdere kosten zijn er practisch niet aan verbond- den. Vandaar, dat ons land een vrij groot aantal amateur-imkers telt, die met groot enthousiasme hun liefheb berij beoefenen. Wie ls de bij? De bij is een insect behorende tot de orde der vliesvleugeligen. Bijen, wespen en mieren zijn familie van elkaar. Veel bijen leven paarsgewijze, dus niet in zwermen. Het mannetje sterft na de huwelijksvoltrekking meestal vrij spoedig en het vrouwtje zorgt voor de instandhouding van de soort. Bij de zwermbijen zien wij in prin cipe hetzelfde, doch op veel fantas tischer wijze, daar het hier een ge heel volk betreft, bestaande uit de koningin, het eigenlijke vrouwtje, een aantal darren, zijnde mannetjes cn de werkbijen, de vrouwelijke bijen die echter niet in staat zijn eitjes te leggen. Deze zwermbijen houdt de imker in zijn korf. Door hun typische levenswijze, perfect georganiseerde maatschappij en hun honing bieden zij hem veel plezier.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2