Brussel heeft nog geen oplossing kunnen vinden Sherpa Tensings huis verwoest Eisenhower breekt lans voor E.D.G. Attlee in Peking bij Tsjoe En Lai Grieken demonstreren voor Cyprus Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13277, Wij zijn er nog niet Gedenkt giro 43509 3isdom van Haarlem te Haarlem Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro I Abonnementsprijs 0.50 p. w., 12.15 p mnd„ I 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties: 15 et. p. mjn. Telefoontjes 11.50 VORM EN INHOUD IN een artikel in het maandblad „Te Elfder Ure" heeft dr. B. Delfgaauw betoogd, dat als de door braak niet met ons komt, zij zonder ons komt. Het katholicisme is in Ne derland, vreest hij, versteend. „Zijn wij werkelijk genoodzaakt" schrijft hij „dit proces van steeds verder gaande verstening lijdelijk aan te zien, omdat het geloof der Neder landse katholieken zo voos is, dat iedere uiterlijke vormverandering deze voosheid aan hét licht brengt?" De huidige situatie, waarin volgens dr. Delfgaauw politieke en sociale organisatie het tekort aan geloof moe ten bedekken, wordt als een „onwaar achtigheid" bestempeld. Het gehele overhaastige artikel van dr. Delfgaauw is bëdoeld als een aan vechting op het mandement, in het bizonder op de sociale richtlijnen er van. Maar dan vecht hij toch als een „in de lucht slaande"! Wie zou niet, met hem, verontrust zijn over de gebleken voosheid van het geloof bij vele Nederlandse ka tholieken? Wie ziet niet het verschil tussen het christelijk levens-ideaal en dat Wat er in de practijk van het leven van terecht wordt gebracht? Maar dan moet, wie eerlijk wil zijn, eerst beginnen met eigen levenshou ding te vergelijken met dat ideaal. Deze vergelijking leidt altijd tot grote bescheidenheid! De nederig heid is namelijk het fundament van dat ideaal. Wie vraagt zich niet af, waarom zovelen er toch nog prijs op stellen christenen genoemd te worden, hoe wel zij zelden of nooit trachten Chris tus na te volgen en voor de persoon van Christus hoegenaamd geen ver ering of genegenheid bezitten? Wie ziet niet in, dat er in de orga nisatorische vorm van de Kerk veel verstening is,- en veel verandering nodig is? Deze oratorische vragenlijst, welke de weerslag is van een verontrus ting, die reeds jaren in katholieke kring leeft, leidt voor haar beant woording zeker niet tot het aanprij zen van een doorbraak, tot een los laten van katholieke politieke en so ciale organisaties. In de grond der zaak kan het bestaan van deze orga nisaties daarbij buiten beschouwing worden gelaten niet omdat deze organisaties niet nuttig of niet aan bevelenswaardig zouden zijn maar omdat de kwestie niet om de vorm draait, maar om de inhoud. Wij zijn allen ervan overtuigd, dat als wij allen, 3 millioen katholieken van Nederland, oprechte navolgers van Christus waren en, erkennend de zwakheden, waaraan ieder mens on derhevig is, er dag op dag naar zou den streven ons gelijkvormig te ma ken aan zijn edele Geest, de, dan - christelijke, doorbraak zich geruisloos zou voltrekken (in plaats van een geruisloze afval). Daarover, en dat is volgens het eigen woord der bisschoppen het voornaamste deel, spreekt ook het mandement uitvoerig. Wij lichten er enige passages uit: „Het lijkt Ons een eerste eis van deze tijd, met Gods genade te stre ven naar een versterking en een verlevendiging van het geloof in God. Wie leeft met een echt Gods besef, kan vruchtbaar werken in het tijdelijkeAls christenen moeten wij daarin een steun zijn voor de mede-christenen en weg wijzers voor de niet-christenen". En elders: „Wij zullen Christus in de we reld moeten brengen allereerst door persoonlijke heiliging en per soonlijk getuigen". Dat is de goede doorbraak, welke volgens de geenszins overhaaste me ning van de apostolische herders van Nederland het beste kan worden voorbereid in ieder hart door broe derlijke eensgezindheid en steun van allen, die het hoge Christus-ideaal nastreven en in de mensen en dus ook in de maatschappij verwezenlij king willen. Wanneer dr. Delfgaauw in zijn ar- Franse voorstellen stuiten op grote tegenstand SPAAK WERKT AAN NIEUW COMPROMIS De besprekingen van de zes ministers der E.D.G. landen te Brussel, welke Vrijdagmorgen om 10 uur waren begonnen, eindigden eerst hedennacht om half twee. Na afloop verklaarde de voorzitter der conferentie, Spaak, tegen over de in het parlement verzamelde journalisten, dat, nadat geconstateerd 'was dat de Franse voorstellen op te veel tegenstand stuitten om kans te hebben bij te kunnen dragen tot een bevredigende oplossing, een tweede door hem voorbereide tekst aan zijn collega's werd voorgelegd. Op basis van deze nieuwe tekst zijn, aldus de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, zeer minutieuze, langdurige en niet altijd even gemakkelijke discus sies gevolgd. Uit de beide tegenoverelkaar liggende document zal thans een nieuwe tekst opgesteld moeten worden. „NIETS IS ONMOGELIJK" „Ik kan thans nog niet precies zeg gen hoe dit nieuwe protocol er zal uitzien, zeide Spaak, maar ik heb wel de indruk dat niets onmogelijk is. Ik kan mij weliswaar nog niet in absolute zin uitspreken, maar ik hoop dat in de eerstvolgende 18 uur een oplossing gevonden zal worden. Ik verheel echter niet dat er zeer moeilijke ogenblikken waren, waar bij de discussie een zeer levendig ka rakter droeg. Aan beide zijden toont men dan ook nog veel reserves". Op een vraag van één der journa listen, of op bepaalde punten reeds een accoord was bereikt, antwoord de Spaak bevestigend. „Als er geen accoord was geweest, zouden wij uit elkaar zijn gegaan", zo merkte hij op. „Een aantal teksten moet echter her schreven worden en een aantal pun ten opnieuw besproken. Wij hopen echter morgen gereed te komen." Naar Spaak in antwoord op een vraag verder zij het na enige aar zeling nog verklaarde, zijn er in het nieuwe protocol geen punten op genomen, die opnieuw aan de onder scheidene parlementen zouden moe ten worden voorgelegd. Tenslotte legde Spaak er nog de nadruk op, dat een échec van de conferentie een ware ramp voor Eu ropa zou betekenen. Nadat Spaak reeds handig een waar kruisvuur van andere vragen had weten te ontwijken, besloot hij zijn conferentie lachend met de woorden: „Ik ga nu weg, want u be gint al te nauwkeurige details te vragen". De ministers zullen Zaterdagmid dag om-14.30 uur opnieuw bijeenko men. De deskundigen zullen dan een aantal kwesties'bestuderen die niet behandeld konden worden omdat ze te ingewikkeld waren. Premier Mendès-France verklaar de, toen hij na de vergadering bij de Franse ambassade aankwam: „Gis teren verliep de conferentie slecht en vandaag verliep zij nog slechter". Dat de conferentie met grote moei lijkheden te kampen heeft, was ook al gebleken uit hetgeen de officiële Franse woordvoerder na afloop van de avondvergadering had verklaard: „Op geen enkele belangrijk punt is overeenstemming bereikt". De kansen van de Franse eerste minister om nog iets van de andere ministers gedaan te krijgen, schijnen nu geheel af te hangen van het re sultaat van een boodschap van Dul les en van de eventuele instructies, welke deze aan ambassadeur Bruce heeft gegeven. In de loop van Vrijdagavond deed nl. het bericht de ronde, dat Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, een bood schap had gezonden aan Mendès- France en de andere ministers der E.D.G.-landen. Beroep op Frankrijk en Italië President Eisenhower heeft, terwijl hij het CongTes rapport uitbracht over de hulp aan het buitenland, een beroep gedaan op Frankrijk en Italië om toch vooral hun goedkeuring te hechten aan de E.D.G. Hij zei, dat een doeltreffende verdediging van West- Europa tegen een eventuele Russische aanval onmogelijk zou zijn zonder deelneming van Duitse troepen. Dat er nog steeds geen Duitse bij drage wordt geleverd tot de verdedi ging van West-Europa noemde de president het ernstigste obstakel voor een geslaagde verdediging. Zijn rapport was gewijd aan de buitenlandse hulp in de periode tus sen Januari en Juli van dit jaar. De Amerikaanse hulp aan West-Europa is vooral geconcentreerd op de uit breiding van de defensie. In de ge noemde periode zijn de strijdkrach ten van de Navo voortdurend in Jongen van rots gestort De 16-jarige Amsterdammer Hugo R. van der Leek, die met zyn ouders zyn vacantie doorbracht in het Enga- din (Zwitserland) is van een rots gevallen bij het meer van Tcheppas. Hij stortte dertig meter in de diepte en was op slag dood. Koninklijke reclame voor toerisme naar Griekenland De reis van de „Agamemnon" Acht afstammelingen van de Bour bons, die eens over Napels regeerden, waren de eerste koninklijke gasten die Vrijdag te Napels aankwamen voor deelneming aan de kruistocht met de „Agamemnon" op uitnodiging van het Griekse koningspaar. Het waren don Juan, graaf van Barcelo na, die aanspraak maakt op de Spaan se troon, met gravin Maria, zijn vier kinderen, Maria, Juan, Margarita en Alfonso, respectievelijk 18, 16, 15 en 13 jaar, en zijn twee neven Alfonso en Gonzales, 18 en 17 jaar oud. Een honderdtal gasten komt van- tikel in „Te Elfder Ure" van de z.g. „doorbraak" op sociaal en politiek organisatorisch terrein een verdie ping van het geloofsleven mocht ver wachten, is dit een slag in de lucht. De narigheden, die hij opnoemde, schuilen niet in de vorm, maar in het wezenlijke. „Het is de geest, die leven brengt; het vlees brengt niets daartoe bij". Als er een doorbraak moet zijn, dan een doorbraak vanuit het christendom. Maar, gezien de huidige situatie, eerst af te breken om door te breken, zouden wij -r- zelfs zonder de wijze richtlijnen van het mandement met kracht en klem ontraden. daag in Napels aan, onder wie konin gin Juliana en prins Bernhard met de prinsessen Beatrix en Irene, en de groothertogin van Luxemburg. Ko ningin Juliana, de groothertogin en de koning van Griekenland zullen de enige regerende vorsten aan boord van de „Agamemnon" zijn. Vertegenwoordigers van nog be staande monarchieën zullen zijn jon gere leden van het Deense koninklij ke huis en prinses Margaretha van Zweden. Ex-koning Umberto van Italië, wie het verboden is in Italië voet aan land te zetten, zal waarschijnlijk van het schip, waarmede hij arriveert, op de „Agamemnon" overstappen. De Britse koninklijke familie zal niet vertegenwoordigd zijn, maar slechts weinige leden van het gezel schap voor de kruistocht van ruim een week stammen niet op de een of andere wijze van koningin Victo ria af. Het Griekse koningspaar, koning Paul en koningin Frederika, werden vandaag aan boord van de Griekse destroyer „Navarinon" in Napels ver wacht. De kapitein op de „Agamemnon" is de zestig-jarige Panayotis Patsis, die een bemanning van 160 koppen zal commanderen. Hij zal des nachts zijn grootste zorgen hebben omdat er in het donker gevaren zal moeten wor den, daar koning Paul zijn gasten elke morgen in een andere omgeving wil laten ontwaken. Doel van de kruistocht is, de gasten een prettige vacantie te bezorgen en het toerisme naar Griekenland te be vorderen, aldus is vorige maand in Athené officieel medegedeeld. sterkte toegenomen. Onbemande vliegtuigen, in staat om bombarde menten uit te voeren met atoombom men, zijn aan het arsenaal van de Navo toegevoegd. Volgens Eisenhower kan men de heftigheid waarmee de communisten proberen de eenheid van de bond genoten te verbreken, beschouwen als het beste bewijs voor de doelma tigheid en de waarde van de weder zijdse hulpverlening. De man, die met Sir Hillary de Mount Everest heeft overwonnen, Sher pa Tensing, wordt in zijn geboortestreek in India geëerd als een held. In woners van Darjeeling schonken hem een prachtig huis. Een overstroming, veroorzaakt door de hevige regenval in de laatste tijd in West-Bengalen, ondermijnde evenwel zijn huis en deed het instorten. De waterslang moest er aan te pas komen De politie in Athene heeft gisteren de waterslang gezet op demonstran ten die trachtten zich een weg te ba nen naar de Britse ambassade, nadat een massabijeenkomst was gehou den op het plein van de grondwet voor eenmaking van Cyprus met Griekenland. Vijftig minuten nadat de massabij eenkomst was afgelopen werden de gummistokken gebruikt. De politie sloeg in op de demonstranten, die het bevel van de politie, zich te versprei den, trotseerden. De politie kreeg de toestand in handen door de waterstraal op de de monstranten te zetten en de gummi stok te gebruiken. De meeste demonstranten, die wei gerden naar huis te gaan, waren jon gelui. Verscheidene personen werden gewond, maar volgens de politie nie mand ernstig. Na ongeveer 45 minuten slaagde de politie er in de menigte te versprei den, die daarna geen moeite meer deed de Britse ambassade te berei ken. Eerder had een menigte van 100.000 mensen aartsbisschop Spyridon toege juicht, toen deze aandrong op eenma- De leider van de Britse Labourpartij, Clement Attlee, gefotografeerd tij dens een bespreking in Peking met de Chinese Premier Tsjoe En Lai (mid den). Straaljager schoot zichzelf neer Een Zweedse straaljagerpiloot heeft zijn eigen vliegtuig neergeschoten, maar is toch veilig op de grond geko men. Sergeant-majoor Ewerth Hailing vuurde tijdens een oefenvlucht een salvo af op een oefendoel op een rots achtig eiland. Hij vloog in duikvlucht. Een van 'de kogels ketste terug en raakte het toestel, een Vampire, toen het weer optrok. De kogel maakte de contróJeiei- ding van de brandstoftoevoer on klaar. Daardoor kon het vliegtuig :Jjij de landing geen snelheid minderen. De Varmpine stortte neer op een hel ling, 350 meter buiten het vlieg veld. Hailing stapte er ongedeeld uit. S.O.S., gek aan boord „S.O.S.", seinde het Zweedse schip „Pahlsson" gisterochtend, „hebben waanzinnige aan boord. Moeten hulp hebben." De „Pahlsson" heeft koersgezet naar de dichtstbijzijnde haven, die van Sheerness in Zuid-Engeland. De waanzinnige bedreigt de be- mznning van wie hij er al enkele in hun hutten heeft weten op te slui ten. Politie en verplegers wachten in Sheerness op de kade. De „Pahlsson", een schip van 1500 ton, onderhoudt een geregelde dienst met krantenpapier tussen Newfound land en en FHgeland. Ongeluk met Nederl. autobus Acht Nederlandse vacantiegangers zijn gisteravond in de buurt van Wiesbaden bij een ongeluk met een autobus gewond geraakt. Een van hen is met een gebroken arm in het ziekenhuis van Wiesbaden opgeno men, de anderen konden, na in het ziekenhuis van het dorpje Idstein te zijn behandeld, hun reis voortzetten. De bus, die met vijftig passagiers reed achter een vrachtwagen met oplegger, toen de oplegger losraakte van de truck. Om een botsing te ver mijden moest de chauffeur van de bus met Nederanders uitwijken. De bus raakte daarbij van de weg af en stortte naar beneden. De oplegger kwam zonder verdere ongelukken tot stilstand. Nader blijkt, dat nog een tweede inzittende van de bus ernstig werd gewond, n.l. mevrouw Van M. uit Den Haag, die een zware hersen schudding opliep. Zij is in het zie kenhuis te Idstein opgenomen. Van mevrouw E., die naar het ziekenhuis te Wiesbaden is overge bracht. Behalve de beide zwaar-ge wonden werden zes personen licht gewond. Het is aan de tegenwoordig heid van geest van de chauffeur, die de bus loodrecht de hoogte afreed, te danken, dat de bus niet kantelde, waardoor het cngeluk nog ernstiger gevolgen zou hebben gehad. king van Cyprus met Griekenland. In geheel Griekenland werden gis teren demonstraties voor eenmaking gehouden. Op Cyprus zelf werd de rust ternauwernood verstoord. Op het enorme grondwetsplein in Athene was het stampvol mensen en acht straten, die naar het plein lei den, waren eveneens vol mensen Optochten uit de voorsteden en dor pen marcheerden over het plein. De demonstranten droegen borden met zich mee met: „Weg met de Britse tyrannie" en „Vrijheid voor Cyprus". Aartsbisschop Spyridon deed een beroep op „het nobele Britse volk, waarmij wij vertoonden zijn door zo vele historische banden in vrede en in oorlog", om het eiland zijn vrijheid te geven. Hij vervolgde: „Ik doe ook een be roep op de wijze, oude leider van Engeland, Sir Winston Churchill.j Maar dit werd weggejoeld door de j menigte, die schreeuwde „Nee, nee, nee. Spyridon vervolgde daarna met de menigte te beloven, dat het licht van de vrijheid voor Cyprus „nadeitoij komt en dat het eiland spoedig met het moederland verenigde zal wor den." Hij zei, „dat het onaanvaardbaar is in de twintigste eeuw een be schaafd volk in slavernij te houden". Zijn rede was hartstochtelijk in het vragen om eenheid, maar gematigd in zijn aanvallen op Engeland. Aan het einde werd, onder donderend ge juich, een resolutie aangenomen door de menigte, waarin aangedrongen werd op hereniging met Grieken land. VEERTIGSTE STERFDAG PIUS X Onder belangstelling van duizen den pelgrims uit Italië en de gehele wereld heeft Rome gisteren de veer tigste sterfdag van de H. Pius X ge vierd. Van 's morgens zes uur tot 's middags 1 uur werden er op het graf van de heilige onafgebroken H.H. Missen opgedragen, o.a. door kardinaal Micara, de bisschop van Nanking mgr. Paul Ju Pin en door de Nederlander mgr. C. van Lierde, sacrista van Z. H. de Paus. Oostelijke wind Het KNMI deelt mede: Hoewel de algemene luchtdrukver deling boven de Atlantische Oceaan en West-Europa de laatste paar da gen een grote verandering onderging, bleven toch enkele storingen het weer op vele plaatsen in ongunstige zin beïnvloeden. De laatste van een serie Oceaandepressies, welke ge volgd werd door een machtig hoge- drukgebied, kwam namelijk boven het Noordzeegebied tot stilstand. Terwijl het hogedrukgebied op de Oceaan zich verder naar Scandina vië uitbreidde, begon deze depressie zich daarna langzaam naar het Zui den te bewegen, waarbij zich tege lijkertijd boven Zuid-Frankrijk een randstoring ontwikkelde. Onder in vloed van de oude depressie vielen gisteren ook in ons land nog enkele plaatselijke zware buien. Zo meldde het vliegveld Leeuwarden Vrijdag avond 33 millimeter regen. Het sto- ringsgebied boven Zuid-Frankrijk, dat zich naar het Alpengebied uit breidde, veroorzaakte vooral in de Rhonevallei zeer zware regenval. Op sommige plaatsen werd in 24 uur ongeveer 70 millimeter afgetapt. Wolkenschermen, samenhangende met dit storingsgebied, breidden zich tijdelijk ook tot over het Zuidoosten van ons land uit; regen werd tot Za terdagmorgen 8 uur niet gemeld. Wel viel in ZBelgië en West-Duits- land stroomt, is echter nog steeds regen. Voor het eerst sinds geruime tijd is thans boven het Noordzeegebied in onze omgeving een toestand ont staan waarbij enkele dagen achter een winden uit Oostelijke richtingen verwacht kunnen worden. De op bouw van de lucht, welke over ons la.nd stroomt, is echter nog steeds zodanig, dat na verwarming tot iets meer dan 20 graden vorming van verspreide buien mogelijk is. die beslist prijs stellen op beschaafd dansen in „eigen" sfeer, vertrou wen ons met gerust hart hun studerende kinderen toe. Meerdere leerlingen uit één ge zin genieten bovendien nog een extra reductie. DANSACADEMIE WIELINGA STRENG BESLOTEN CLUBS VOOR HEN DIE PRUS L.TELLEN OP EEN BESCHAAFD R K MILIEU NIEUWE RIJN 28-LEIDEN-TEL. 21707 HOE wordt het weer? Geldig van Zaterdagavond U. Zondagavcnd. Opgemaakt te 10 uur). OOSTELIJKE WIND J Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende S huien. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Wei- nig verandering in temperatuur, j 23 Aug.: zon op 5.35 en onder 19.49. maan op en onder 17.05 uur. 22 Aug.: zon op 5.34 en onder 19.51; maan op 23.36 en onder 16.11 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM half bew. 20 C. OSLO half bew. 21 KOPENHAGEN onbew. 16 AMSTERDAM mist 18 LONDEN mist 17 LUXEMBURG geheel bew. 17 PARIJS onbew. 19 BORDEAUX zwaar bew. 15 NICE zwaar bew. 24 GENEVE regen 20 ZURICH regenbui 21 LOCARNO regen 20 BERLIJN regen 20 FRANKFORT rejen 21 WENEN licht bew. 27 INNSBRUCK half bew. 25 ROME onbew. 30 Korreltje Goud opent alle deuren, behalve die van het Paradijs.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1