HONDERDDUIZENDEN EMIGRANTEN DRUKKEN HUN STEMPEL OP AUSTRALlë Ook in nieuwe parochie is de vacantiepret ten einde B. B. Plaatsing in gemeentewoningen van warmwatertoestellen £ett katte DROOM ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGIN 2 SMELTKROES DER NATIES n 1 Balans na zeven jaar 17UFTIEN JONGE MENSEN stonden onlangs in de Albert Hall te Canberra. Zij waren geboren in landen, die zich uitstrekken van de steppen der Oekraïne tot de fjor den van Noorwegen. Toen zij in Australië aankwamen spraken de mcesten van hen bijna geen Engels. Da» was vier jaar gele den. Op deze avond in de Albert Hall spraken zij stuk voor stuk vloeiend Engels. Allen legden ze een verklaring af, een verklaring, die eindigde met de woorden: Ik zal de wetten van Australië eerbie digen en mijn plicht doen als Austra lisch burger. Zo waarlijk helpe mij God almachtig!" Toen deze vijftien jonge mannen en vrouwen de Albert Hall binnen traden vertegenwoordigden zij tien verschillende naties. Zij verlieten het gebouw als Australiër In de steden en op het platteland van Australië leggen steeds meer im migranten deze plechtige verklaring af. Het is altijd weer een indruk wekkende ceremonie. Het ene ogen blik zijn zij nog buitenlander, het volgende ogenblik Austaliër. Is hiermede echter alles gezegd en gedaan? Een ieder, die de botsingen tussen de Australische cultuur en levens gewoonten en oie der immigranten van naby heeft meegemaakt, weet dat dit niet het geval is. De pas ge naturaliseerde Australiërs hebben nog enkele pijnlijke jaren van aan passing en assimilatie voor de boeg; waarbij ook de Australiërs zelf nog vele moeilijkheden te verwerken krijgen. Want niemand kan in een enkel ogenblik volkomen verande ren. De „New-Australian" kan mis schien zelfs wel een betere en trou were burger worden dan de „Old Australian", hij blijft altijd nog een klein beetje wat hij was: Nederlan der, Italiaan, Tsjech, Duitser, Pool of Schot. Het verleden staat hem nog duidelijk voor de geest; herinnerin gen aan oorlog, honger en concen tratiekampen liggen bij sommigen nog vers in het geheugen. Laten wij de immigranten eens aan een eerlijke, juiste en onbevoor oordeelde beschouwing onderwerpen; in getallen en feiten, en bovenal als mens. Wat doet de immigrant voor Au stralië? Wat doet Australië voor de immigrant? Na zeven jaar moeten we in staat zijn op deze vragen, al thans gedeeltelijk, een antwoord te geven. De Smeltkroes. Eens noemde men de Verenigde Staten: „de smeltkroes". Op 't ogen blik heeft Australië meer recht op deze titel dan ooit. Vastbesloten om de Amerikaanse immigratie-methoden na te volgen, heeft Australië uit alle delen der we reld mensen opgenomen. In feite heeft Australië in vergelijking met de bevolking in veel sneller tempo mensen „geïmporteerd" dan de Ver enigde Staten. De aantallen zijn zelfs belangrijker dan de nationaliteiten. De Australi sche Minister voor de Immigratie, Holt, verklaarde onlangs dat er op elke tien Old Australians één New- Australian is. Toen in 1947 het immigratie-pro gramma in werking trad, stelde de Australische regering zich ten doel jaarlijks 70.000 immigranten op te nemen. De volgende cijfers geven een beeld van de aantallen emigran ten, die sinds 1947 in Australië arri veerden: 1947 31.765 1948 65.739 1949 167.727 1950 164.540 1951 ongeveer 115.000 1952 ongeveer 97.000 1953 ongeveer 90.000 Australië was zo verstandig zo veel immigranten toe te laten als het maar enigszins mogelijk was: ont heemden uit de D.P.-kampen van Europa, Nederlanders uit het voor malige Nederlands Oost-Indië, Wit"- Russen uit China, politieke vluchte lingen, zelfs als daarbij de vastge stelde immigratie-quota overschre den werden. Feiten. Wie zijn de „New Australians"? Volgens de nationaliteit kunnen de 800.000 immigranten in de vol gende grote groepen verdeeld wor den: Britten 49,7% Italianen 10,4% Polen 9.2% Nederlanders 6,4% Joegoslaven 3.7% Duitsers 2.7 Russen 2,7% Letten 2,6% Hongaren 1,8% Grieken 1,7% Tsjechen 1,5% Vestigen de immigranten zich in de reeds propvolle steden of op het platteland? Ook hiervan zyn de juiste cijfers niet bekend, maar het Australische Departement van Immigratie ver strekte de volgende cijfers; die een voorlopige vergelijking mogelijk ma ken: Australiërs: Hiervan woont onge veer 52% in de stad; 9% in de in dustriële centra op het platteland en ongeveer 39% op het platteland. Nederlanders: In de stad 44%; in dustriële centra op het platteland 17%; op het platteland 39%. Italianen: In de stad 51%; indus triële centra op het platteland 12% op het platteland 37%. Duiters: In de stad 52%; industriële centra op het platteland 14%; op het platteland 34%. Joegoslaven: In de stad 52%; in dustriële centra op het platteland 17%; op het platteland 31%. Polen: In de stad 55%; industriële centra op het platteland 17%; op het platteland 28%. Oekraïners (Russen): In de stad 51%; industriële centra op het plat teland 22%; op het platteland 27%. Dit zijn slechts cijfers en om de betekenis van deze cijfers te besef fen dient men zich onder de immi granten, en wel speciaal onder de Europeanen, te begeven. Dan zal blijken, dat Australië niet alleen zo veel fabrieksarbeiders en zoveel landarbeiders heeft opgenomen, maar ook herinneringen, herinnerin gen aan liefde en haat. angst, hoop en vooroordeel, die ongetwijfeld een belangrijke rol spelen in het dage lijks leven in Australië. In de afgelopen zeven jaar is in Australië veel tot stand gebracht. Australië heeft winsten geboekt, maar ook verliezen geleden. Het is begrijpelijk, dat niet elke Australiër de immigranten en de immigratie- wet met open armen ontvangen heeft. Als de balans opgemaakt zou worden zouden waarschijnlijk de volgende posten opgenomen worden Debetzijde. Inflatie: Hiervoor kan Australië Middel tegen atomische straling? Naar te New York is bekend ge maakt, heeft een uit Zuid-Afrika af komstige geleerde, dr. Louis Pille- mer, met 12 assistenten een stof in bescherming tegen atomische straling het lichaam ontdekt, die wellicht als kan worden gebruikt. Een groep geleerden uit Ohio hoopt, dat deze stof, properdine ge naamd, ook kan worden gebruikt bij het streven om de mens immuun voor ziekten te maken. Dr. Pillemer deelde mee, dat bij proeven was gebleken, dat een groot aantal knaagdieren dank zij proper dine bestand was tegen straling. Na een atoomontploffing of een ander soort uitstraling sterft 50 procent of meer van de getroffen mensen in de eerste een of twee weken aan infec tie. Blijkbaar is dan de properdine de stof in het bloed, die nodig is om de infectie te bestrijden, vernietigg, aldus de conclusie van dr. Pillemer. Zeven jaar geleden zétte de eerste emigrant, die volgens het nieuwe programma Austrialië binnenkwam, voet aan wal in het vijfde werelddeel. Sinds die tijd heeft Australië er naar gestreefd emigranten op te nemen in een tempo, dat ho ger lag dan dat van enig ander immigratieland. Meer dan 800.000 emigranten, bijna allen van Europese bloede, hebben aan de oproep van Au stralië gehoor gegeven. Hier door heeft Austarlië het cijfer zijner bevolkingsaanwas kunnen verdubbelen. Is het experiment nu geslaagd? En zo ja, welke veranderingen heeft het teweeg gebracht, of zal het nog teweeg brengen in het huidige Australië? Verslaggevers van het Austra lische Zondagsblad „Sun He rald" hebben zich enige maan den met dit vraagstuk bezig ge houden. Het resultaat van hun onderzoekingen vindt U afge drukt in nevenstaand artikel. niet slechts de immigranten verant woordelijk stellen, maar ongetwijfeld zijn zij een der oorzaken geweest. Zij hadden immers dezelfde behoef ten als de Australiërs. Huisvestingsprobleem: Ook zonder immigranten had dit probleem be staan; maar de sterk toegenomen vraag verergerde de situatie. Misdaad: De Australische rechters schijnen het erover eens te zijn, dat bij bepaalde nationaliteiten het aan tal misdaden met geweldpleging gro ter is dan bij de Old Australians. Een regeringscommissie is echter van mening, dat over het algemeen immigranten meer volgens de letter van de wet leven dan Australiërs, zodat over dit onderwerp nog wel het een en ander te zeggen valt. Creditzijde. Bevolking: De Australische bevol king breidt zich snel uit. Men ver wacht dat Australië in 1970 12 mil- lioen inwoners zal hebben. Productie: Immigranten in de sleu tel-industrieën, zoals de ijzer en staalfabrieken, hebben de meeste Australische productie-,,bottlenecks" opgeheven en zodoende bijgedragen tot een verbetering der economische situatie. Cultuur: De immigranten brachten over het algemeen een grote rijkdom en variëteit aan cultuur mede, die door vele Australiërs nog niet ten volle op hun juiste waarde geschat worden. In de grote steden van Australië kan men op het ogenblik op één dag een dozijn verschillende talen ho ren spreken. Er verschijnen dagbla den in 80 verschillende talen. In de grote winkels en warenhuizen wor den de klanten in bijna alle Europe se talen te woord gestaan. De eerst volgende Federale verkiezingen in Australië zullen veeltalig zijn; geen enkele politieke partij zal het zich kunnen veroorloven zioh bij de cam pagnes louter en alleen van de En gelse taal te bedienen. Ook op het gebied der voeding zijn veranderin gen waar te nemen. Vele Old Austra lians, die eerst nog afkerig waren „van alles wat immigrant was", ver anderen als een blad aan een boom als zij kennis hebben gemaakt met de Franse, Duitse, Nederlandse Ita liaanse of Chinese wijze van voed selbereiding. ROELOFARENDSVEEN Gisteravond zijn ook in de parochie van „Maria Presentatie" de vacantie- spelcn besloten. De 300 kinderen stel den zich nabij de sluis te Nieuwe We tering op en voorafgegaan door de muziekver. „Door Gunst Verkregen" ging het via West-Einde, Oostenrijk se buurt, Spoorstraat naar de St. Jo zef-school. Zingende en uitgedost in de vreemdste kledij en getoqid met feestpet en muts trok men door de gehele parochie. Voor de school werd namens de ouders der kinderen een dankwoord gesproken door mej. van Leeuwen, maatschappelijk werk ster in de gemeente Alkemade. Voor al de hoofdonderwijzer P. Sarneel kreeg veel loftuitingen te verwerken, De heer Sarneel bleek de grote stuw kracht der vacantiespelen te zijn, en als waardering voor zijn vele werk werd hem namens de dankbare ouders der kinderen een fraaie staan de schemerlamp aangeboden. Kape laan Cornelis deelde in deze dank baarheid en waardering. Hij kreeg een paar rubber beenpijpen, waarbij er de nadruk opgelegd werd, dat de ze hem goed van dienst kunnen zijn bij zijn bezoeken aan Nieuwe Wete ring. Voorts mochten beiden nog een geschenk in de vorm van sigaren aan vaarden. Slotbijeenkomst. De slotbijeenkomst van de vacantie spelen 1954 had plaats in de aula van de St. Jozefschoof. Hier kwamen leiders en leidsters bijeen om in het kort de resultaten van de vacantie spelen nog eens te overzien. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de heer P. Sarneel, welke allereerst het woord gaf aan kapelaan Cornelis. Deze zeide, dat het devies van de veiling „Eendracht Maakt Macht" ook van toepassing was op het werk der vacantiespelen. Immers juist door eendrachtig samenwerken waren de ze vacantiespelen voor de jeugd mo gelijk geworden.. Spr. dankte de lei ders en leidsters. Zij zijn het geweest, die in de vacantie meegewerkt heb ben aan de karaktervorming der jeugd en het aankweken van saam horigheidsgevoel. Spr. was verheugd dat alles zonder ongelukken was ver lopen. De heer Sarneel gaf hierna een kort overzicht der vacantiespelen. Finantieel kon hij een klein batig saldo vermelden. Naast de gemeente lijke subsidie en diverse andere in komsten waren nog twee collectes noodzakelijk geweest. Voorts dat door 286 kinderen aan de vacantiespelen was deelgenomen, waarvoor 64 leiders en leidsters, 216 leidersdagen volge- maakt hadden; 5 groepen waren per boot vervoerd naar de speeltuin Drie- vliet by Rijswijk en Avifauna te Alphen a. d. Rijn. Zes auto-tochten waren gemaakt. Met de parochie St. Petrus Banden waren tijdens de spe len ruim 900 kinderen tegen alle on gevallen verzekerd. Het verheugde de heer Sarneel te kunnen vermel den, dat geen wanklank was gehoord. Pastoor tevreden. Pastoor S. Ligthart roemde de rust, waarmede de vacantiespelen waren verlopen. Dit is te danken ge weest aan de perfecte organisatie van leiders en leidsters. Deze vacantie spelen zijn gehouden in eenvoudige sfeer. Zoveel mogelijk om op een voudige wijze de kinderen in eigen plaats zich zelf te doen vermaken, en niet om met meer kostbaar vermaak de kinderen tot hogere eisen te bren gen. Alhoewel de burgemeester ver hinderd was aanwezig te zijn, be treurde pastoor Ligthart het dat nie mand van het gemeentebestuur aan wezig was. Het sluitingswoord der spelen werd gesproken door kapelaan Cor nelis, welke hierna dank bracht aan de huishouding der pastorie voor de verleende service bij de organisatie der spelen, aan pastoor Ligthart, wel ke als pastor herder, de weg ge wezen had naar de goede „weide gronden" voor de spelen en tot slot aan alle medewerkers en werksters, welke de vacantiespelen 1954 tot een zo groot succes hebben weten te ma ken. Wacht niet tot morgen, morgen kan het te laat zijn. reau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. GEMEENTERAAD WOUBRUGGE Onder voorzitterschap van burge meester Van Wageningen kwam de raad van Woubrugge gisteravond in openbare vergadering bijeen. Het verzoek om subsidie van de voetbalveren. „Woubrugge" wordt door B. en W. teruggenomen. Even eens nemen B. en W. terug het ver zoek van, de E.H.B.O., afd. Hoogmade ter verkrijging van een subsidie voor het jaar 1955. Als volgend punt kwam ter tafel het verzoek om de Centrale van Ka tholiek Militaire Tehuizen in aanmer- kink te dorti komen voor een sub sidie voor het jaar 1955. Op dit ver zoek werd afwijzend beslist. Z.h.s. werd op het verzoek van de Chr. Landbouwwinterschool te Al phen aan den Rijn om subsidie tot een bedrag van 10,per leerling gunstig beslist. Aangezien 11 leerlin gen uit deze gemeente bedoelde school bezoeken werd een subsidie van- 110,toegekend. Aan P. Hoogendoorn werd op diens verzoek voor de helft onthef fing verleend in de hem opgelegde aanslag hondenbelasting 1954. Overeenkomstig het prae-advies van B. en W. werd de werkelijk ge dane uitgaven, welke over het dienst jaar 1953 zijn gemaakt t.b.v. het openbaar gewoon lager onderwijs, voorlopig vastgesteld op 1569,44. Uitgegeven had slechts mogen wor den 1540,— (58 1/3 leerling x ƒ26,40). De op grond van artikel 103, 2e lid van de L.O.-wet 1920 aan de bestu ren van de bijzondere scholen toeko mende vergoeding over 1953 worden vastgesteld op, voor wat de R.K. School betreft op 3880,80 en voor wat de Chr. Nat. School betreft op 3713,60. Door de schoolbesturen was uitgegeven resp. 4454,68 en 4269,05. Bedrijfsrekeningen Hierna worden de gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1953 aange boden. De gemeente-rekening geeft op de gewone dienst een batig saldo aan van ƒ5.977,95 (inkomsten 446.917,48 en uitgaven ƒ440.939,53) en de kapitaaldienst een nadelig saldo van ƒ55.542,41 (inkomsten ƒ963.428,37 en uitgaven ƒ1.018.970,78). De winst van het G.E.B. bedraagt 9.197,en de winst van het G.W.B. 2.555,De winst van het Woning bedrijf bedraagt 1.167,De heren A. Boon, v. d. Eng en Venhuizen werden aangewezen zitting te nemen in de Commissie, belast met het on derzoek van de rekeningen. Enige wijzigingen van de begrotin gen 1953 en 1954 werden z.h.s. vast gesteld. De voorz. deelt vervolgens mede. dat B. en W. de raad voorstellen een bedrag van f 10.000.te voteren voor het aanschaffen van warmwater installaties in de gemeentewoningen. Uit de toelichting tot dit onderzoek blijkt, dat dit bedrag in 10 jaren zal worden afgeschreven en dat de huur ders van genoemde woningen voor een dergelijk warmwaterinstallatie een huur van 60 cent per week heb ben te betalen. Na enige discussie wordt besloten het gevraagde crediet te verlenen. Als volgend agendapunt werd be handeld de ongevallenverzekering voor de burgemeester, wethouder en secretaris. Onder verwijzing naar het ter deze zake uitgebracht prae- advies van B. en W. geeft de voor- ziter nog enige toelichting. Z.h.s. werd besloten de verzekerde bedra gen te stellen op 20.000,bij over lijden en ƒ40.000,voor blijvende invaliditeit. Bij een jaarlijks contract is hiervoor een premie verschuldigd van 0,27 per 1000, Met de stem van het raadslid Ven huizen tegen werd het uitbreidings plan Hoogmade zoals het ter visie heeft gelegen vastgesteld. Aankopen M.b.t.. de aankoop van een trekker voor de vuilnisophaaldienst deelt de voorzitter mede, dat moeilijk een af gerond voorstel kon worden gedaan, daar nog niet precies bekend is, welke wagen het meest geschikt is voor Woubrugge i.v.m. zijn smalle wegen en moeilijk te bereiken stort plaats. De heer Hertog zag liever een tractor, aangezien de door B. en W. bedoelde trekker te langzaam rijdt. Na langdurige discussie werd be sloten, op voorstel van Van der Eng, het door B. en W. gevraagde crediet te verlenen ad 6000,onder voor waarde dat B. en W. met een nader plan komen. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel de aanschaffing van 2 trekkers/ manschappenwagens t.b.v. de brand weer. Nadat het voorstel van de heer Venhuizen was verworpen, om over te gaan tot het aanschaffen van nieuw materieel, komt het voorstel van de heer Van der Eng in stem ming, welk voorstel inhield 2 tweede hands chassis met daarop voor Wou brugge een gesloten opbouw en voor Hoogmade een open opbouw. Met 4 stemmen voor en 3 tegen werd dit voorstel aangenomen. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde Hoo- geven naar de mogelijkheid tot het aanschaffen van uniforme vuilnis emmers. Nadat de voorz. hierop ge antwoord had, dankte de heer Hooge- veen de voorz. voor het feit, dat de weg in het Noordeinde zo goed is verbeterd. De heer Venhuizen informeerde nog naar de woningbouw in Wou brugge en vond, dat het bouwen van woningen uit het contingent lang op zich liet wachten. De voorz. deelde de heer Venhuizen mede, dat het niet zo gemakkelijk is de kostprijs van de te bouwen woningen enigszins in overeenstemming te brengen met de bouwprijzen die door het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting worden aangehouden. Hij geeft de heer Venhuizen de verzekering, dat alles in het werk wordt gesteld de woningbouw in Woubrugge te be vorderen. Ook informeert de heer Venhuizen naar de toestand van de Vrouwgeest- weg. Hij deelde mede, dat reeds ge ruime tijd door de raad een bedrag van 2000,is egvoteerd i.v.m. ver betering van deze weg. Doch tot op heden kan hij niets van enige activi teit op dit gebied bemerken. De voor zitter deelde hem mede, dat reeds geruime tijd onderhandelingen gaan de zijn om deze weg verbeterd te krijgen, doch tot op heden is nog niet het einde bereikt. Scheepsberichten AARDIJK. 20 te Antwerpen; AGATHA t.. 21 te Pladju; ALDEMARIN, 20 van Rangoon n, Calcutta; AMSTELLAND, 20 te Montevideo; ANTONIA t., 21 te Pladju; ARIADNE, 19 v. Barcelona n. Tarragooa; ARKELDIJK, 20 te SG Ge- rong; BORNEO, p. 20 Guardafui n. Pa- lembang; BOSKOOP, 20 te Amsterdam; CALTEX UTRECHT t., 20 Ouessant n. Rotterdam; CHAMA t., p. 20 Finisterre n GelongFRIESLAND krl., 20 te Sin gapore; GOUWE. p. 20 Las Palmas n. Rotterdam; HERMES. 20 v. Barbados n. Grenada; HILVERSUM, p. 20 Kp St. Vincent n. Isle of Grain, JAVA. 21 te Semarang; LEMSTERKERK, 20 te Bas rah; MALVINA t.. 21 te Singapore: MUIDERKERK, 20 te Las Palmas; NOORDAM, 20 550 m. w. Landsend n. Rotterdam; ORANJESTAD, 20 te La Guaira; PERNA t.. 21 te Fremantle; RAKI. 20 v. Tj. Priok n. Padang; RID DERKERK. 20 v. Suez n. Port Sudan; ROGGEVEEN. 20 te Tanga: RONDO, p. 20 Perim n Belawan; RUYS. 21 te Hongkong; SALLAND. p. 20 Canarische fiiL n. Buenos Aires: SAROENA t.. 20 te Singapore; SLIEDRECHT. 20 v. San Lorenzo n. Montevideo; STAD MAAS TRICHT, p, 20 Finisterre n. Gibraltar; TEIRESIAS, 20 v. Aden n. Belawan; ZUIDERKRUIS, p. 20 Ouessant n. Sout hampton. ALKAID. 20 te Rio Grande do Sul; ALNATI. 20 210 m. ono. St. Vincent KV, n. Las Palmas: ALTAIR, 20 v. Santos n. Rio de Janeiro; AMSTELDIJK, 20 te Rotterdam; AMSTELSTAD. 20 v. Port Said n Amsterdam; BANKA, p. 20 Gibraltar n. Beyrouth; BANTAM, p. 20 Key West n. Mobile; BARENDRECHT. p. 20 Perim n. Fao; BINTANG. 20 n.m. v. Santos te Rio Grande: BRITSUM. 20 te Montevideo; CERONIA t.. p. 21 Fini sterre n. Yokohama; GADILA t.. 21 v. Brisbane n Sydney; JOHAN v. OLDEN- BARNEVELT. 20 710 m. w. Landsend n. Quebec; LAAGKERK. 20 v. Rotterdam n. Bombay; LAERTES, 21 te Port Said; LAWAK. p 20 Fernando Noronha naar Kaapstad; LUCITA t., 21 te Heysham; MARISA t.. 21 v Liverpool n. Sout hampton; MUIDERKERK, 20 v. Las Palmas n Antwerpen; ORANJE. 21 te Napels: ORION. 20 te Gibraltar; PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK, 20 te Chicago; ROTULA. 20 v. Cochin naar Bombay; STENTOR. 20 v. Madeira n. Barbados; TAMO. p. 21 Finisterre naar Antwerpen; TRAJANUS. 21 te San Juan; W. ALTON JONES. 21 te Port Said; WAAL. 20 v. Panamakanaal n. Pt a Arenas; WESTLAND, 20 v. Recife te Bahia; ZEELAND krl,, p. 20 Finisterre n. Rotterdam; ZUIDERKRUIS, 21 te Southampton. Door Anny van Panhuys 34) De baron had haar blik gevolgd; in zijn kleine, donkere ogen kwam een glimp van hoon. „Ik zou me des ndanks nogmaals willen veroorloven, u om uw hand te vragen, freule." Marina maakte een ongeduldige beweging. „Waarom brengt u rne opnieuw in de pijnlijke noodzakelijkheid, u een „neen" te moeten antwoorden"" Hij lachte zacht, maar toch hoor baar. „Ditmaal zult u „ja" zeggen, dat weet ik." Marina, die recht tegenover hem had gezeten, stond met een ruk op; er lag een scherpe rimpel tussen haar ogen. „Ik denk er nog precies net over als destijds, mijnheer von Schlüek". „Niet zo haastig, freule, i"x ben overtuigd, dat u mijn aanzoek nog wel even in overweging zult nemen." Zij dacht aan haar knappe, vorste lijke verloofde, en het scheen haar plotseling toe, of deze man met zijn gerimpeld, geschminkt gezicht en zijn al te jeugdig geverfde haren haar 'n ongehoorde belediging had aange daan. Wat g'ng hij haar aan, die ou de, verliefde dwaas, en waarom was ze eigenlijk nog zo beleefd geweest, hem te ontvangen? Zeker, ze had destijds, toen ze letterlijk voor' hem op de vlucht sloeg, niet erg tactvol en vriendelijk gehandeld, maar ten slotte was dat dan ook alles wat hij haar verwijten kon. Ze was hem niets verschuldigd en was tegenover hem altijd dame gebleven. Dat ze in Monte Carlo geapeeld had? Lieve hemel, dat deden te genwoordig zo'n massa vrouwen uit de eerste kringen! Wat wilde die oude man dan nog vriT haar waarom maakte hij het haar zo lastig en nam hij haar tijd in beslag, die ze beter kon gebruiken? Haar gezicht verstarde van boos heid. „Het spijt me ontzettend, mynheer von Schlüek, dat ik u niet vragen kan, uw bezoek nog wat te rekken, maar ik heb momenteel nog een en ander te doen." Zo, dat liet aan duidelijkheid niets te wensen over nu moest hij toch opstaan en de deur uitgaan. Maar er gebeurde niets van die aard. De oude baren verroerde zich niet; hij zat nu slechts met onverho len spot tegen haar te glimlachen. „Dus gravin Pereny weigert ba ron von Schlüek haar hand?" „Ja, ja, ja!" Haar klein gezicht kleurde van boosheid over zoveel hardnekkigheid. „Goed, dan moet ik me daarbij neerleggen, maar ik hoop, dat de voormalige employé van maison Violette in Budapest mijn aanzoek niet zal afslaan." Hij wendde zyn blik geen seconde van het mooie gezicht af en zo kon hij met bevrediging constateren, dat zijn woorden de verwachte uitwer king hadden en zelfs méér dan dat. want zulk een verbijstering en verslagenheid als het zo-even nog zo trotse meisje aan de dag legde, had hy niet kunnen verwachten. Er scheen geen druppel bloed meer in haar gezicht te zijn, de ogen itaar- den strak naar de grond, alsof ze daar iets zochten. Slap vielen de ar men langs het lichaam neer, en Ma rina Toldy msakte de indruk, alsof alle kracht haar ontvloden was. Doch plotseling wierp ze het smalle hoofd je met een ruk in de nek en haar ogen glansden doriker van veront waardiging. „Lafaard! Zoekt u me met zulke middelen te dwingen, uw vrouw te worden wilt u met zulke afschu welijke middelen mijn jeugd aan uw ouderom binden?" „Frasen, mijn waarde juffrouw Toldy, die heel aardig klinken, maar volstrekt geen zin hebben. Ik iben in mijn beste jaren, beschik over een groot vermogen en kan uw eenvou dige naam veranderen in een klin kende titel. Ik denk dus wel, dat u mijn aanzoek in gunstige overwe ging zult nemen; het huwelijk kan plaatsvinden zo spoedig u maar wilt." „Nóóit!" siste ze hem toe en een blik vol haat trof hem. „Precies zoals u wenst, natuurlijk ik zal u dan niet langer ophouden," hij stend op, „ik heb hier in de buurt nog iets te doen en ik zal nu meteen daar heen rijden." Hij keek als in gedachten naar de punten van zijn lakschoenen. „Ik heb namelijk op 'n kasteel in de buurt van Frankfurt nog iets af te wikkelen vóór ik weer naar Hongarije terugreis." „Op een kasteel in de omgeving van Frankfurt.herhaalde ze, en de angst kneep haar hart als met harde handen samen. Hij glimlachte fijntjes. „Ja. op kasteel Weidingen." Hij maakte een buiging. „Ik wens u voor de toekomst het beste, juffrouw Toldy, ik zal ti niet langer lastig vallen." Ze voelde haar knieën beven. „Wat wilt u op kasteel Wei dingen?" Haar lippen trilden. „Interesseert u dat?" vroeg hij koel. „Nu goed, als u zo nieuwsgierig bent, wil ik u met genoegen vertel len, dat ik hel plan heb, zijne hoog heid prins Heribert von Dettenburg- Weidingen een aardig klein verhaal tje te vertellen, dat bijna als een sprookje klinkt: hoe uit een manne quin met een burgerlijke naam een gravin en zelfs een prinsenbruid kan groeien!" „U bent een minderwaardig mens!" Met gebalde vuisten stond Marina Toldy voor de kleine oude man. Maar toen liet ze de opgeheven handen weer zinken, ze voelde, dat het net, waarin ze gevangen zat, zich al nau wer en nauwer om haar samentrok. Ze 'begreep, dat hij tot in bijzonder heden op de hoogte was van haar verloving en alles wat daarmee sa menhing. „Wat wilt u dan van mij?" stiet ze tenslotte uit. Het klonk bijna als een smeekbede. „Dat heb ik u al meermalen ge zegd, nietwaar? Maar als u er op staat, wil ik het nog wel eens her halen; ik wens, dat u mijn vrouw wordt en als ik u een goede raad mag geven, stemt u dan toe, want ipr'nses Dettenburg-Weidingen wordt u toch niet. Niet zolang ik leef. Bo vendien verzoek ik u te bedenken dat er, wanneer u trouwen wilt, naar Budapest geschreven moet worden, waar de gravin vroeger woonde. E'-i dan zou het toch gauw genoeg aan het licht komen, dat de gravin al lang begraven is. maar dat in de Waitznergasse ooit een mannequin woonde met een knap gezichtje „Zwygt u. zwijgt u!" viel Marina hem verbitterd in de rede. Ze zag geen uitweg ze zag ook geen aller kleinste kans om aan deze man te mtkomen. Als een ondragelijke pijn, die haar hart verscheurde, voelde ze deze zekerheid. Haar droom, haar korte gouden droom, was onherroe pelijk uitgedroomd. Haar heerlijk geluk, dat ze zo vast in beide han den had menen te houden, had deze oude man haar met zijn bevende vingers triomfantelijk ontrukt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10