Kwekers becritiseren rapport inzake wichelroedeprobleem Vijf wonderdokters maakten misbruik van de goedgelovigheid van 't publiek Meer bewegingsvrijheid in „ijzeren long" WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Van vele zijden is critiek geoefend op de eindconclusie van een werk groep voor landbouwkundig onder zoek inzake het wichelroedepro- blcem. De werkgroep werd in 1952 inge steld op verzoek van de commissie voor onderzoek van wichelroede-pro blemen, welke commissie weer een uitvloeisel is van de Kon. Ned. Aca demie voor wetenschappen onder voorzitterschap van prof. dr. J. Clay. De eindconclusie van de werkgroep was dat geen waarde kan worden ge hecht aan wichelroede-onderzoek, gebruik van afschermapparaten en verwijdering van aardstralen uit landerijen en gebouwen. Dr. S. W. Tromp, geologisch advi seur van de Verenigde Naties, heeft op de werkwijze en de conclusies van de werkgroep ernstige critiek ge oefend, terwijl van de heer A. Wer- nervan het Ned. Instituut voor Wi chelroede-onderzoek, alsmede van een aantal kwekers, die betrokken zijn geweest by onderzoekingen, rap porten ontvangen zijn. die afwijken van de door de werkgroep gepubli ceerde mededelingen, aldus het A. N.P. Als één van de voorbeelden wor den de ervaringen aangehaald bij een chrysantenkweker te Naaldwijk. In het rapport van de landbouw- eommissie wordt vermeld, dat de oogsten op drie plekken, in een wa renhuis en daar buiten, geleidelijk achteruit gingen. Na plaatsing van een. Werner-apparaat deden de chry santen het in 1951 uitstekend. Het apparaat werd in November van dat jaar weggenomen cn niet meer te ruggebracht. In 1953 werd op één van de plaatsen een slecht en op de andere een goed gewas verbouwd en op de derde plek groeiden de chrysanten in 1953 prima, aldus het rapport. Andere lezing. De kweker, de heer S. Prins te Naaldwijk, geeft het A.N.P. een ge heel andere lezing van het gebeurde Hij is begonnen de hulp in te roe pen van Naaldwijk, Aalsmeer Grouw en Wageningen. Hij heeft alle ad viezen gevolgd, nadat grondmonsters waren genomen. Maar ondanks alles gooide hij per seizoen ongeveer 15000 takken chrysanten weg. In December 1950 liet hij de heer Werner komen. Deze wees, zonder dat er een plant te zien was, de slechte plekken aan. Een afscher- mingsappraat werd geplaatst. De kweker ging opnieuw de chrysanten kweken en weer de gevoelige soor ten. Het resultaat was frappant al dus de heer Prins aan het A N.P. „Ik kreeg 100 goede planten Op en kele plekken stond het gewas zelf prima." Daar hij wilde weten wat de ge volgen zouden zijn bij het wegne men van het „kastje", verwijderde hij het. „De gevolgen bleven niet uit. Langzaam zag ik het gewas achter uitgaan en in 1953 was het weer ho peloos". Hij heeft toen opnieuw een apparaat van de heer Werner laten plaatsen. Samengevat zijn enkele kwekers van oordeel, dat hun mededelingen in het rapport der landbouwcommissie geheel onjuist zijn weergegeven. VROUW ÖÜ&ER TREIN De 69-jarige mej. J. C Kans uit Rotterdam is Dinsdagmiddag bij het NATIONALE MARIA-HULDE in '«-Hertogenbosch Op 22 Augustus zal te 's-Hertogen- bosch de nationale Maria-Hulde wor den gehouden ter gelegenheid van het door de paus afgekondigde Ma- ria-jaar 1954. Het eerbetoon, dat R.K. Nederland zal brengen, zal geschie den in het stadion „De Vliert". Hierbij zullen van kerkelijke zy- de aanwezig zijn dc apostolische in ternuntius, mgr. Paolo Giobbe, de bisschoppen van Nederland, vjjf mis- sie-bisschappen en een tiental abten en prelaten. Ook zullen aanwezig zijn de minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M Beel, de staatssecretaris sen mej. dr. A. de Waal en dr. G. J. M. Veldkamp, ambassadeur en ge zanten van resp. Spanje, Portugal en Columbia, de commissarissen van de koningin in Limburg en Brabant, Maltheser ridders en ridders van het H. Graf. In het stadion zal een spel worden opgevoerd onder de titel „Herwonnen oversteken van het MaastunnelpleinPladijs" van Jan Naaykens, onder te Roterdam tegen een locomotief van de Rotterdamse Tramweg Maatschap pij gelopen. Zij kwam onder de wie len terecht. Tijdens het vervoer naar het Zuiderziekenhuis is zij overle den. Bij de familie P. Evers, Nieuwe Rijweg te Oostzaan heeft een poes het leven geschonken aan een katje met twee koppen, compleet met bekje en tongetje. Het diertje is levenslustig. regie van Anton Sweers. Hieraan werken ongeveer 1500 personen mee. Voordat de Pontificale H. Mis, die zal worden opgedragen door de aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, zal aanvangen, zal het Wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch het stadion worden binnengedragen. Daarachter zullen de bisschoppen, de Maltheser ridders en de ridders van het H. Graf zich aansluiten. Casuari straat te Den Haag in opschudding TWEE JEUGDIGE GEVANGENEN UIT HET HUIS VAN BEWARING ONTSNAPT Neergeslagen bewakers zorgden voor de sleutels naar de vrijheid Gistermorgen om circa kwart overmet vuistslagen buiten gevecht ge- elf zijn twee mannen, die zich in steld. Ze stopten hem een zakdoek voorlopige hechtenis in het huis van in de mond, namen hem de sleutels bewaring aan de Casuarisstraat te af, trokken de overalls uit en kozen 's-Gravenhage bevonden, uitgebro ken, nadat zij de bewaker bewuste loos hadden geslagen en met diens sleutels de weg naar de vrijheid had den gevonden. De 24-jarige opperman S. uit Rot terdam en de eveneens 24-jarige op perman uit 's-Gravenhage waren op het genoemde tijdstip in het magazijn van het huis vtn bewaring aan het werk. De 56-jarige De B. was bij hen om voor de bewaking zorg te dragen. De mannen hebben zich plotseling op hm bewaker geworpen en hem Wervelstorm teistert Kioesjioe Het Japanse eiland Kioesjioe is Dinsdagavond en Woensdag geteis terd door een wervelstorm, waar door 39 personen om het leven zijn gekomen. De 35.000 inwoners van Nobeoka zijn de bergen ingevlucht uit vrees voor vloedgolven. Langs de kust van Kioesjioe werden huizen door het opgestuwde water meegesleurd. In de provincie Kagosjima werden duizenden huizen verwoest, bescha digd of overstroomd. Alleen in dit gebied kwamen vijf personen om het leven en worden er twaalf vermist. Door aardverschuivingen en over stromingen zijn vijf spoorlijnen on bruikbaar geworden. Op minstens veertig plaatsen kwamen dijkdoor braken voor. Progressieve stakers Een staking van 4.000 havenarbei ders heeft in de belangrijke Britse haven Huil al het werk verlamd. De ze staking gaat niet uit van de vak bonden. De stakers keren zich tegen het zeer verouderde materiaal, dat bi.i het lossen van graan wordt gebruikt. Zij moeten het graan namelijk los sen in zakker», die zij met de hand moeten vullen. „Het is een nationale schande", zei een der stakers. „Het is hoog tijd, dat men dit verouderde systeem af schaft". Hull is zwaar getroffen door de staking. Zestig schepen liggen te wachten. De periode is juist een zeer drukke voor de haven, omdat nu grote ladingen timmerhout uit de Scandinavische landen, Finlarsd en Canada worden aangevoerd. Vijf dui zend spoorwagons met hout geladen worden in de haven opgehouden. Diepe grot ontdekt Franse grotonderzoekers hebben de tot nu toe diepst bekende natuur lijke grot ter wereld ontdekt in de Frans-Italiaanse alpen, nabij de Mid dellandse Zee. De grot is ongeveer 1470 meter diep. De opening van de grot is aan de kant van de Mont Marguaris, 3700 meter boven de zeespiegel, waar door dit de hoogst gelegen grot is die tot dusverre ontdekt werd. De grot, die bestaat uit drie enor me kamers, boven elkaar, is ongeveer tweemaal zo groot als die van La Pierre Saint Martin in de Pyre neeën, die nu op een na de diep ste is. Twee van deze kamers werder» ver. leden jaar ontdekt maar de verbin dende gang er tussen werd pas dit jaar gevonden. Door de laagst gelegen kamer loopt een rivier, die in de Opega-vallei in Italië aan het licht komt. Volksstemming op Cyprus? Griekenland zal Vrijdag bij de Ver enigde Staten een verzoek indienen om de kwestie Cyprus op de agenda te plaatsen voor de komende zitting van de Algemene Vergadering. Verwacht wordt dat Griekenland zal voorstellen een volksstemming op het eiland te houden onder toezicht van de UNO. De bevolking zou zich dan moeten uitspreken over de vraag, of Cyprus bij Griekenland moet wor den gevoegd, of dat het een Britse kolonie moet blijven. Het communisme in Amerika In strijd met de wens van de re gering, heeft de Amerikaanse Senaat Dinsdag met 41 tegen 39 stemmen besloten, het lidmaatschap van de communistische partij wel strafbaar te stellen. De betrokkenen zouden gevangenisstraf krijgen en hoge boe ten. De Senaat amendeerde een Maan dag door het Huis van Afgevaardig den aangenomen wetsontwerp door deze bepaling in te voegen. Volgens het door het Huis goedgekeurde ont werp zou de communistische partij buiten de wet gesteld worden, doch het lidmaatschap er van niet straf baar zijn. Het Huis zal het nieuwe ontwerp nu opnieuw bespreken na het over leg in de gemengde commissie. 't Was zo'n aardig beestje Jamoena, een vriendelijke 39-jarige vrouwtjesolifant, die in haar leven reeds duizenden verrukte kinderen op haar rug door het dierenpark van Auckland (Australië) heeft gereden, heeft er gisteren ineens genoeg van gekregen. Met een machtige zwaai van haar slurf doodde zij de as sistent-oppasser, die haar eten bracht. Jamoena nam het voedsel normaal aan. Toen de oppasser zich omdraai de om het hok te verlaten, hief zij plotseling haar slurf en sloeg hem te gen de muur. Met een tweede slag verbrijzelde zij de schedel van de man. De olifant schuifelde onmiddel lijk daarna in een hoekje alsof ze ge schrokken was van wat zij gedaan had. 1600 OOSTENRIJKSE KINDEREN NAAR NEDERLAND EN BELGIë. De Katholieke Caritas te Wenen heeft in samenwerking met de Ka tholieke caritas-organisaties in Ne derland en België een tweede schema voor kinderuitzending ontworpen. Het betreft kinderen uit de over stroomde gebieden uit Oostenrijk. Overeengekomen is, dat deze winter 1000 kinderen naar Nederland en 600 naar België zullen gaan voor de tijd van vijf maanden. Het eerst transport van 200 kinderen vertrekt 15 October naar België. met de sleutels het hazenpad. Via een poort kwamen ze op het gebombar deerde gedeelte van het korte Voor hout, naast de Provinciale Griffie. Daar zijn ze natuurlijk niet blijven staan. Ze hebben een goed heenko men gezocht. De politie heeft, zodra de ontsnapping was gebleken en dat was maar zeer kort nadat de mannen de benen hadden genomen, de opsporing ter hand genomen. De bewaker is korte tijd bewuste loos geweest. Het bleek, dat hij een blauw oog en bloeduitstortingen in zijn gezicht had gekregen. Hij heeft zich in een ooglijdersgesticht laten behandelen en kon nadien zijns weegs gaan. Mgr. dr. W. van Hees, magister-ge neraal van de Orde van het H. Kruis, heeft benoemd voor het klooster te Amersfoort de weleerw. heer J. Dit- ters; te Uden de weleerw. heren drs Ph. Salman en A. v. d. Eisen; te Zoe- terwoude de weleerw. heer F. v. Vroonhoven; voor België: te Dièst de weleerw. heren Th. Tornman en Th. de Jong; te Hannut de weleerw. heer L. Kreuwels; voor Duitsland: te Ehrenstein de weleerw. heren J. Leers en J. Kok; voor Belgische Con go: de weleerw. heer V. v. Heeswijk; voor Indonesië: de weleerw. heer J. Heuvelmans; voor Brazilië: te Belem de weleerw. heren L. Fransen en J. Obers; te Minas Gerais de weleerw. heer C. Copray. NIEUWE K.R.O.-FILM. De nieuwe K.R.D.-film, die in de afgelopen maanden door Multifilm is opgenomen en waarvoor Leon Po- vel en Tom Bouws het scenario heb ben geleverd, is thans gereed geko men. Reeds in September zal de ver toning in het openbaar geschieden, waarvoor men t.z.t. de Kath. Radio- gids kan raadplegen. In dezelfde maand nog zal de film in het televi sie-programma van de K.R.O. wor den vertoond. In niet minder dan vijftien minuten wordt het ganse uitgebreide en interessante bedrijf van de katholieke radio uitgebeeld. Vrijwel niets werd overgeslagen. De opnamen zijn verre van fragmenta risch; in ware filmtaal gaat het ene beeld in het ander over, waarbij ge bruik is gemaakt van voortreffelijke fotografie. ONTLASTING VOOR DE PLANKEN Henriëtte Davids heeft verklaard, dat zij nu zij 66 jaar is de tijd gekomen acht, om het toneel vaar wel te zeggen. Zij zal afscheid nemen met een tournée, die op 25 September begint in het Tuschinski-theater te Amster dam. Zij zal dan tevens de klein- kunstring, die in haar bezit is af staan. De landarbeider W. L. te Waddinx- veen is op vermoeden van brand stichting aangehouden en voorgeleid aan de officier van Justitie te Rot terdam. Zondag omstreeks vier uur werd de brandweer gewaarschuwd voor brand op het landbouwbedrijf van de heer Hopman aan de Plasweg. Er behoefde echter geen water te worden gege ven daar een buurman van de heer Hopman, de heer v. d. Spek, de brand reeds had kunnen blussen. Het onderzoek van de Rijkspolitie wees uit dat men te doen had met een poging tot brandstichting, op ver moeden waarvan men L. heeft gear resteerd. KOLPING-CONGRES IN GROESBEEK Op liet landgoed van de paters Je zuïeten de „Lage Hoerderberg" bij Groesbeek organiseert het Kolpings- werk in de laaste week van deze maand van 21 tot 30 Augustus een internationaal congres waaraan on geveer 100 afgevaardigden uit 6 lan den deel zullen nemen. Naast de Ne derlandse delegatie ls er een afvaar diging te verwachten uit Duitsland, België, Frankrijk, Oostenrijk en Zwit serland. Deze vertegenwoordigers tre den op namens het kwart millioen Kolpingsbroeders, dat over dc ge hele wereld verspreid woont. De organisatie van het congres is opgedragen aan de Nijmeegse Jozef- gezellenvereniging, die volgend jaar het vijftiende lustrum hoopt te her denken. Het congres zal worden geopend door de generaal-praeses van het Kol- pingswerk, dat zijn zetel heeft in Keulen, mgr. Bernhard Ritter. Naast hem zullen tal van prominente spre kers het woord voeren over onder werpen, die betrekking hebben op de totaliteit van het Christelijk leven, zoals die zich uiten moet in het so ciale, het familiale, het culturele en het economische plan. Tot de inlei ders behoren de Bondssecretaris van de K.A.B. in het aartsbisdom, Theo van Steen, directeur van het Vor mingscentrum Ons Erf tc Berg en Dal en inspecteur drs. J. Akkermans van het L.O. te Nijmegen. Diverse oriëntatietochten staan voorts op het programma. Zo zullen de congres sisten officieel door het gemeentebe stuur van Nijmegen worden ontvan gen. Zij zullen Gelders hoofdstad be zoeken en een bezoek brengen aan Amsterdam, bij deze bezoeken zullen zy in fabrieken, in staat zijn de werk- milieux te leren kennen van hun Ne derlandse broeders. Een voetbedevaart naar O. L. Vrouw van Katwijk zal gemaakt worden. Het mannen-koor van de Nijmeegse afdeling, de dansgroep „Terpsichore" en de Spielkreis Lu- beck zullen ter opluistering aan het congres hun medewerking verlenen, Het congrescomité staat onder lei ding van de Nijmeegse gezellenvader pater Holtus S.J. NIEUWBOUW K.R.O. KRIJGT VERDIEPING. Nadat studio 2 van de K.R.O. aan de Emmastraat te Hilversum wegens ouderdom radicaal was afgebroken, is de nieuwbouw reeds zover gevor derd, dat de enorme kelders onder gronds geheel zyn gereed gekomen. Thans gaat men beginnen aan het optrekken van de eigenlijke studio, waarboven een verdieping zal wor den gebouwd. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat het voor-aanzicht geheel wordt gewijzigd en meer lijn zal krijgen. Aan de zijde van de Ju- liahalaan komt een nieuwe vleugel, eveneens met een verdieping, waar kantoren zullen worden onderge bracht. TEKENEN EEN WERELDTAAL. Meer dan twintigduizend Neder landse kindertekeningen zijn in de laatste twee jaar naar het buiten land gegaan. Zij hangen in Deense, Noorse en Zweedse scholen, in Zwit serland. Duitsland, Japan en Marok ko, ja zelfs in een negerstaat aan de Goudkust van Afrika. Er gingen klei ne zendingen naar Italië, Frankrijk, Indonesië, Indiëe Canada, Brazilië, Australië en tot slot staan er 800 te keningen klaar voor verzending naar Mexico. Wanneer deze laatste zen ding binnenkort weg is, zal er geen enkele Nederlandse kindertekening meer in het bureau van. de Neder landse afdeling van Art for world friendship, bekend onder de naam „Tekenen een wereldtaal", te vinden zijn. En als tegenprestatie hangen in vele Nederlandse scholen buiten landse kindertekeningen. Dood door onoordeelkundig optreden vervroegd Gistermiddag heeft de Rotterdamse kantonrechter vijf zaken behandeld, inzake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Terecht stonden de 60-jarige amb tenaar Van R. uit Rotterdam, de 57- jarige magnetiseur Van der W. uit Rotterdam, de 50-jarige magnetiseu- se Van P. uit Rotterdam, de 38-jarige magnetiseur W. uit Dordrecht en de 70-jarige los-werkman K. uit Rotter dam. Zij werden er allen van beschul digd in Rotterdam zonder bevoegd te zijn de geneeskunst te hebben uitge oefend. Van R., die als eerste terecht stond, verklaarde, dat hij overtuigd was be gaafdheden op dit terrein te bezit ten en die te moeten aanwenden om zijn menselijke plicht te doen. Hij verklaarde nimmer patiënten te heb ben behandeld, die niet onder dokters toezicht waren. „Ik heb geen advo caat en getuigen a décharge meege bracht, want u moet toch volgens de oude wet veroordelen, die nu een maal het magnetiseren verbiedt", merkte hij tegen de president op. Deze veroordeelde hem conform de eis van de ambtenaar van het O.M. tot vijfmaal een geldboete van 200, of 30 dagen hechtenis, waarvan vijf maal 175,of vijfmaal tien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Goddelijke gave. In de andere zaken fungeerden wel patiënten van de magnetiseurs als getuigen a décharge. De 37-jarige mevr. De V die leed aap zenuwziek te en de 67-jarige mevr. A. wier ge zichtsvermogen sterk achteruit ging, verklarden veel baat te hebben ge vonden in de behandeling van de magnetiseur Van der W. W. zag zijn werkzaamheden als een goddelijke gave. De ambtenaar van het O.M. nam in aanmerking, dat W. al voor de twee de maal terecht stond én eiste twee maal een maand hechtenis onvoor waardelijk, een geldboete van 1000 of twee maanden hechtenis. De kan tonrechter maakte er tweemaal een maand hechtenis voorwaardelijk van met een proeftijd van twee jaar en f 500 boete of vijftig dagen hechtenis. Over de verdachte magnetiseuse Van P. vertelde Van der E. dat zijn overleden echtgenote bij haar in be- DUIF EN DOFFER De eigenaar van hotel het Rechthuis te Mijdrecht, die on langs beloofde, een duivenpaar, dat bezit had genomen van een van zijn logeerkamers, asyl te verlenen, heeft woord gehouden. Op het bed in een van de hotel kamers hebben duif en doffer de eieren uitgebroed en zij zijn thans de trotse ouders van twee duivenkinderen, die voorspoedig opgroeien. De anders zo keurig aan kant gemaakte logeerkamer en het anders zo hagelwitte bed ziet er nu wel een beetje anders uit Dagelijks komen mensen uit dc omtrek een kijkje nemen. Ook per post ontvangt de hoteleige naar vele blijken van smpathie zelfs uit ht buitenland. Het duivenpaar met de jongen heeft intussen een record op zijn naam staan. Vrijwel zeker kan worden aangenomen dat er geen ander vogelpaar in Nederland is, waarvan zoveel foto's zijn ge maakt. Een liggende kraag 7USTER E. M. D. SCHILDT van het Gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag heeft, zoals is gepield, een uitvinding gedaan wel ke de patiënten, die in de ijzeren long moeten liggen, zeer ten goede zal komen. Zuster Schildt, die al ongeveer elf jaar werkt op de neurologische afde ling van dit ziekenhuis, trekt zich het lot van haar patiënten zeer aan. Maandenlang heeft zij er over ge piekerd hoe zij het haar patiënten aangenamer kon maken. Soms dacht ze het gevonden te hebben maar haar idee bleek dan toch niet uit voerbaar te zijn. Tot op een nacht, toen ze wakker werd, de hele vinding haar duidelijk voor de geest stond. „Wij passen de vinding nu al ongeveer anderhalf jaar toe en de resultaten zijn bijzon der verheugend." Zuster Schildt is zeer bescheiden. Haar enige wens was iets goeds te doen voor haar patiënten. En dat is haar zeer wel gelukt. De patiënten in de ijzeren long liggen tot aan hun kin in een grote metalen kast. Deze kast wordt door een motor enkele ogenblikken bijna luchtledig gemaakt. Daardoor wordt de lucht in de longen gezogen. Da kast vult zich direct weer met lucht en daardoor wordt de verbruikte lucht uit de longen geperst. Patiënten met ademhalingsmoeilijkheden moe ten in dit apparaat liggen tot zij ge nezen zyn. Dit kan kort zijn, soms enkele dagen, maar ook lange tijd, b.v. zes maanden duren. Onder de kin van de patiënt ligt een kraag van gummi, die de ijzeren long van de buitenlucht afsluit. Soms gaat de kraag wijken en moet de opening met doeken worden dicht gestopt. Het is natuurlijk zeer onaangenaam voor de patiënt vlak onder de kin deze op en neer gaan de kraag, soms opgepropt met doe ken, te moeten verdragen. Wereldprimeur? Zuster Schildt heeft, om het eens eenvoudig te zeggen, deze kraag ge decolleteerd. De vervelende gummi- rand ligt nu niet meer direct onder de kin, maar veel lager, onder het kuiltje in de hals. De patiënt ligt mei zijn hoofd veel vrijer, kan zo nu en dan eens fris worden gewassen en de kraag kan niet meer wijken, zodat er niet meer met „stoplappen" ge werkt behoeft te worden. „Als het nodig mocht zijn, kan nu ook een voudiger operatief worden ingegre pen", zo vertelde zuster Schildt. De technische dienst en de linnen kamer van het ziekenhuis hebben zuster Schildt van het nodige mate riaal voor de uitvoering van haar vinding voorzien.' Professor J. Droogleever Fortuyn, directeur van de afdeling neurologie van het Stads-, Provinciaal- en Aca demisch Ziekenhuis te Groningen is reeds bij zuster Schildt op bezoek geweest om de vinding te bekijken. Een dergelijke verbetering van de ijzeren long is tot nu toe nog ner gens uitgedacht. In de binnen- en buitenlandse vakliteratuur heeft men er ten minste nog nooit iets over ge lezen en op de laatste medische beurs hadden de tentoongestelde ijzeren longen nog het oude systeem. handeling was geweest. Zij leed aan een tekort aan witte bloedlichaam pjes. Zonder overleg te plegen was zyn» vrouw naar haar toegegaan. Toen d«^ heer P. dit na enige tijd bemerkte, wilde hij het niet meer hebben. P. meende dat zij het geld beter kon ge bruiken voor versterkende middelen. Kwakzalverij. De ambtenaar van het O.M. achtte dat bij deze patiënte de dood is ver vroegd door het Optreden van ver dachte. De kantonrechter noemde het „een geval van kwakzalverij". Hij veroordeelde haar tot'een maand hechtenis. De ambtenaar O.M. had twee maanden hechtenis geëist. Tegen de 38-jarige magnetiseur W., eiste hij zesmaal ƒ200,of zes maal een maand hechtenis, waarvan zesmaal 175,en zesmaal tien da gen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij werd conform de eis veroor deeld. Tenslotte eiste de ambtenaar van het O.M. tegen K., die hij een hard nekkig recidivist noemde, tweemaal een geldboete van 200,of een maand en viermaal veertien dagen hechtenis. Na het pleidooi van diens raads man maakte de kantonrechter er vier maanden voorwaardelijk van met een proeftijd van twee jaar en tweemaal 250,boete of een maand. BENOEMING IN DE PIUS-ORDE De heer S. van Zwanenberg, pres.- directeur van de N.V. Koninklijke Zwanenberg-Organon te Oss, is be noemd tot ridder in de Pius-orde. De mededeling, dat hem deze on derscheiding is verleend ter gelegen heid van zijn 65ste verjaardag op 21 April jl., werd de heer Van Zwanen berg gistermiddag te zijnen huize ge daan door de bisschop van 's-Herto- genbosch, mgr. W. Mutsaers, in tegen woordigheid van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en de de kens van Nymegen en Oss. De sprekers bij de korte plechtig heid gaven uiting aan bun waarde ring voor hetgeen de heer van Zwa nenberg heeft gedaan, in het bijzon der voor Oss en omgeving, zowel op sociaal als op charitatief gebied, als mede voor zijn verdiensten op ge neeskundig en pharmaceutisch ter rein. Dit is de tweede maal dat een niet-kartholieke. Nederlander deze hoge pauselijke onderscheiding ont vangt. In 1927 is ds. W. F. Smits, toen in specteur van het L.O. te Nijmegen en thans wonende te 's-Gravenhage, eveneens benoemd tot ridder in ge noemde orde. DODELIJK ONGEVAL IN VELSEN Gistermiddag is de 54-jarige ge huwde grondwerker T. Klootwijk uit Haarlem, die werkzaam was op het terrein van de tunnelbouw in Velsen, getroffen door een vallend brok klei van ongeveer 150 kilo. De man is in zorgwekkende tostand naar het Roode Kruis ziekenhuis in Be verwijk overgebracht en in de loop van de avond overleden. Spook kreeg boete De 51-jarige opperman A. K. uit Maartensdijk, die het enkele jaren heeft volgehouden als een spooïcver- schijning over het erf van zijn plaats genoot, boer Van H. te sluipen, kreeg voor de Utrechtse politierechter een boete van veertig gulden of twintig dagen hechtenis. K. ondernam zijn lugubere toch ten steeds als de boer niet thuis was en joeg diens vrouw en kinderen de schrik om het hart door op de ruiten te tikken en met een zaklantaarn naar binnen te schijnen. Op een nacht in April was de boer toevallig wel thuis. Hij rende naar buiten en slaagde erin het spook te ontmaskeren. De beide mannen hadden vroeger wel eens zaken gedaan, waaraan zes jaar geleden door onenigheid een eind was gekomen. De spokerij moest als wraakneming dienen. Reclames aan schandpaal Een jeugdige inwoner van Coevor- den. die door gebrek aan vacantiebe- zigheden gisteren lusteloos langs een schandpaal liep, welke een winkelier om overigens duistere reclamerede nen opgericht had, wilde leuk zijn en stak zijn hoofd en handen door de gaten. Zijn vriendjes zagen toen ech ter kans de lachers van hun kame raadje af te snoepen, door de paal te vergrendelen. Zij wachtten hun bijval niet af en kozen ijlings het hazen pad. Voorbijgangers schreven de mop echter op rekening van de brave mid dengroepen en bleven geruime tijd grinnikend bijeen om hem aldus te huldigen. Eerst toen de vriendjes waarschijnlijk jaloers geworden door het misplaatst succes van de winke lier. de duidelijke wanhoop van het speelmakkertje zagen, hergaven zij hem zyn vrijheid. Bij het baden in zee te Hoek van Holland is gisteren een Britse mili tair verdronken. De man was gele gerd in het doorgangskamp aldaar. Het stoffelijk overschot is later aan gespoeld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2