^CoidóeSoii^cmt Meer optimisme omtrent totstandkoming E.D.G. de VOOR DE TRALIES GEHEIME DEMOCRATIE KERNREACTOR Amerikaanse vloot beschermt Formosa Harde guldens, klein en sierlijk Vluchtelingen uit Goa in India Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13274 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 l"yNieuwe Rotterdamse Cou- rant" beweert, dat door het bisschoppelijk mandement een slag is toegebracht aan onze democratie: „Maar niemand zal kunnen vol houden, dat door dit alles geen slag is toegebracht aan onze de mocratie. ook wat de niet-r.k. Nederlanders aangaat. Elke groep die zich daarbuiten stelt of daar buiten gesteld wordt, is een we zenlijke aantasting. Want het ge heim van de ware democratie is' de innige samenhang, waarin eigen vrijheid die van de ander veronderstelt". Ofschoon de N. Rott. Ct. zegt, dat niemand zo iets kan volhouden, hou den we toch vol, dat aan de demo cratie geen slag is toegebracht, om dat de Nederlandse bisschoppen de hun toevertrouwde gelovigen gewe zen hebben op de zware verantwoor delijkheid van ieder van hen, de eenheid ook in de politiek te bewa ren. Het liberale blad legt eigener beweging een schepje op het man dement, wanneer het schrijft: „Op twee vijfden van onze landgenoten (wordt) de zwaarst mogelijke ge- wetensdruk uitgeoefend om haar steun te verzekeren aan een een heidspartij". Een bisschop beschikt over heel wat strenger geestelijke machtsmiddelen dan een ernstig ver maan, maar ook al met het oog op de politieke vrijheid heeft het epis copaat zich tot een ernstig vermaan bepaald een vermaan, dat door een katholiek gewoonlijk niet in de wind wordt geslagen. Wanneer de bisschoppen bezorgd zijn ook voor de politieke eenheid onder de katholieken, dan ligt daar bij niet de nadruk op politiek. De po litiek wor'dt niet anders beschouwd dan als een middel, een zeer belang rijk middel, de christelijke maat- sohappij-gedachte zo goed mogelijk te verwezenlijken. Want het wordt in het eerste en tweede deel van het mandement duidelijk uiteengezet het christendom heeft niet alleen een individuele maar ook een maatschap pelijke taak te vervullen: de kerste ning van de mens en maatschappij volgens de grondgedachten van het Evangelie. Men kan het christendom niet in twee stukken zagen: een ge deelte voor huis en kerk en een an der deel voor de maatschappij. Het christen-zijn is één geheel. Aan deze overweging is het bisschoppelijk ver maan ontsproten. Het „Vrije Volk" schreef dezer da gen, dat dit „de tijd is om een keuze te doen en kleur te bekennen". In deze zin menen-wij, dat het mande ment, in stede van een slag te zijn voor de democratie, ongewild er een belangrijke bijdrage toe heeft gege ven. Niets is voordeliger voor de de mocratie dan dat de partijen in het volksbestuur weten wat zij aan el kaar hebben. Wij vermogen met geen mogelijkheid in te zien, waarom de K.V.P. kan worden belet „verder ge woon aan het politieke leven deel te nemen". Het zal wel „het'geheim van de ware democratie" zi.in, dat de N. Rott. Crt. tot haar ondemocratische uitlating heeft verleid. AAET DÉ OPRICHTING van een kernreactor, waartoe dezer da gen is besloten ook de Eerste Ka mer heeft het betreffende wetsont werp nu aanvaard is het eigenlijk zo iets als met het Sodaproject. Gaat het bij het laatste vooral om de industriële ontsluiting van het Noorden van ons land, ook de kern reactor heeft met economische pro blemen te maken. Deze liggen wat dit project betreft alleen wat verder in de toekomst misschien, omdat men aan de economische phase hiervan nog lang niet toe is. Men moet in dit project vijf ver schillende phasen onderscheiden: en wel: het zuiver wetenschappelijk on derzoek, het toegepast wetenschappe lijk onderzoek, de verdere ontwik keling van de resultaten van het zui ver wetenschappelijk onderzoek, de proefproductie en de economische productie. In ons land verkeren we nog steeds in de eerste twee phasen, de derde: de verdere ontwikkeling van de re sultaten van het wetenschappelijk onderzoek zal pas beginnen als de proefreactor in werking zal worden gesteld. Uiteindelijk gaat het hier om de toekomstige energievoorziening van óns land en nu vooral om de vorming van Nederlandse geleerden en het opdoen van ervaring. Geen enkel land kan hierin achterblijven. Men moet hier zelfs, ook met de mil- lioenen, die hiermee zijn gemoeid, risico's van voorlopige mislukkingen nemen, risico's inzoverre men denkt aan een spoedige dienstbaarmaking van de kernenergie, omdat het risi co van onthouding veel groter is. Men mag geen kansen voor de ver breding van onze energiebasis uit misplaatste zuinigheid wegwerpen. Daar andere landen hiermee reeds bezig zijn, moet er worden gestreefd naar een zo sterk mogelijke interna tionale samenwerking. Men mag niet vergeten, dat Nederland voor 40 lyk is van het buitenland. Er is reeds van zijn energievoorziening afhanke- een samenwerking met Noorwegen, maar de reactor hier zal meer gericht zijn op de toepassing van kernener gie dan die in Kjeller. De bedoeling is uiteindelijk, dat men hier isotopen zal gaan maken voor de wetenschap i.e. voor de medische wetenschap en voor het bedrijfsleven. l/OOR DEZE KERNREACTOR NU heeft de regering voorlopig 8H millioen toegezegd. Hiermede zal het wel niet zijn gedaan. Het is nu eenmaal noodzakelijk, dat de overheid deze zaak op gang brengt. Zij zou dit alleen al moeten doen, omdat ons land een naam heeft hoog te houden op het terrein van het natuur-wetenschappelijk onder zoek, maar het is bovendien nodig voor de energievoorziening, wat nog sterker spreekt in verband met de toenemende industrialisatie van ons land en onze behoeften aan energie. Maar ook het bedrijfsleven zal hieraan moeten meedoen, wil men niet dat deze gehele voorziening in handen zou komen van de overheid, en deze op dit terrein in de toekomst alles zou kunnen decreteren. Maar hoe verder de practische resultaten nog in de toekomst liggen, hoe moei lijker het zal zijn de industrie tot deelname hieraan te bewegen. Dat er desondanks toch reeds een toezeg ging van het bedrijfsleven is geko men tot een bedrag van 5.4 millioen, mag men zeer verheugend noemen. Deze medewerking immers bindt de regering aan zekere rechten voor het bedrijfsleven. Minister Cals heeft reeds gezegd, dat hij op 1 Januari een ontwerpstatuut voor een nieuwe organisatie gereed hoopt te hebben, waarin de rechten en plichten der bedrijven zullen staan omschreven. Het bedrijfsleven heeft natuurlijk ook zijn desiderata zoals invloed op de uitvoering van het project en op de organisatie ervan, welke zo zal moeten zijn, dat er snel en effectief kan worden gewerkt. Er zal een nieuwe zelfstandige organisatie ko men, waarin de verantwoordelij khe- heden zullen worden vastgesteld. Zo liggen hier voor het bedrijfsleven mogelijkheden, die diep in het in dustriële leven van ons land zullen ingrijpen. Zij zouden, maar dan in negatieve zin, nog dieper ingrijpen, indien wij ons van dit project zou den onthouden en het buitenland met haar onderzoekingen zou door gaan. Een kind kan begrijpen, dat bij het tot stand komen van een nieuwe energievoorziening in het buitenland ons industriële leven een geduchte klap zou krijgen. Een andere reden waarom óók de regering zich wel hiermee moet be zig houden is het gevaar voor de volksgezondheid in verband met de radio-actieve afvalstoffen, die een besmetting van het oppervlaktewater te weeg kunnen brengen. Er worden door het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid reeds on derzoekingen ingesteld naar beveili gende maatregelen en eerst dan zal men de plaats waar de kernreactor zal moeten komen, kunnen bepalen. Dit is een zaak, die het gehele land aangaat, maar nu nog in de eerste plaats de wetenschap en de industrie. Het valt slechts te hopen, dat er met beider medewerking spoed ach ter zal worden gezet. Verklaring van Eisenhower Peking weigert hulp Communistisch China heeft giste ren onder dank een aanbod van het Roode Kruis voor hulp aan de slacht offers van de overstromingen van de hand gewezen. Een telegram uit Pe king meldde, dat „voldoende maat regelen genomen zijn om de toestand het hoofd te bieden". „Wanneer de Chinese communisten willen overgaan tot een invasie van Formosa, zullen zij eerst de Ameri kaanse zevende vloot moeten vernie tigen". Dit verklaarde president Eisenho wer gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie, toen een journalist hem vroeg wat er zou gebeuren in geval communistisch China een aanval zou beginnen. (Rood China's premier, Tsjoe En Lai, had afgelopen Vrijdag in een rapport aan de Chinese minister raad gezegd, dat China Formosa moet „bevrijden"). Eisenhower zei verder, dat zijn, uit begin 1953 daterende .opdracht aan de zevende vloot om Formosa, het hoofdkwartier van de Chinese natio nalisten, te verdedigen, nog steeds van kracht is. Deze opdracht, aldus Eisenhower was de bevestiging van de order die President Truman in 1950 na het uitbreken van de strijd in Korea had gegeven. De bedoe ling hiervan was, dat de zevende vloot zou voorkomen, nese vasteland voor een aanval zou worden gebruikt. Op de vraag of Amerika in geval van een rode aanval, behalve de ma rine, ook nog andere onderdelen van de Amerikaanse strijdmacht zou in zetten, antwoordde de president dat deze kwestie niet naar voren was ge komen. Attlee bij de Indonesiërs De delegatie van de Britse Labour - partij, die thans een bezoek brengt aan China, heeft gisteren aangezeten aan een diner dat door de ambassa deur van Indonesië te Peking, Arnold Mononoetoe, ter ere van de Indone sische onafhankelijkheidsdag werd gegeven. Op bovenstaande foto ziet men de nieuwe Nederlandse gulden afge beeld welke omstreeks medio 1955 in omloop zal worden gebracht. straat tussen Formosa en het Chi-1 spraak. De Chinese minister-president Tsjoe En Lai prees in een rede In donesië voor zijn verzet tegen hetbeeldenaar, een ontwerp van prof. oprichten van een militair blok inj L. O. Wenkebach, is op de Azië. De leider van de Britse dele-| keerzijde: het rijkswapen met de dat de zee-1 gatie, Clement Attlee, hield geen toe-1 koninklijke kroon met aan iedere zijde twee cijfers van het jaartal en België deelt Nederlandse bezwaren niet SPAAK AMBIEERT BEMIDDELAARSROL TE BRUSSEL België heeft zich gedistancieerd van de krachtige Nederlandse afwijzing van het compromisvoorstel van Mendès-France voor het Europese leger waarvan een woordvoerder te Den Haag had opgemerkt, dat dit het stand punt van de gehele Benelux was. Niet alleen heeft deze Nederlandse verklaring in Brussel een zeker on behagen gewekt en niet alleen hebben medewerkers van de minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, laten blijken, dat de Belgische regering min der pessimistisch gestemd is dan de Nederlandse, maar bovendien werd bekend, dat Spaak van plan is op de Brusselse conferentie de rol vanj bemiddelaar te spelen en, als het maar enigszins mogelijk is, de besprekin gen tot een goed resultaat te leiden. WAAR HET VOOR NEDERLAND OM GAAT. Reuter verneemt in Brusselse con ferentiekringen, dat een der voor naamste strijdpunten bij de bespre king van de voorstellen van Mendès- Franse zal zijn het artikel uit het E. D.G.-verdrag volgens hetwelk binnen zes maanden na het tot stand komen der Europese Defensie-Gemeenschap een begin moet worden gemaakt met de vorming ener Europese politieke gemeenschap, Frankrijk wenst dit artikel geschrapt te zien. Volgens genoemde kringen zou de scherpe Nederlandse afwijzing van het Franse compromis-plan hoofdza kelijk zijn toe te schrijven aan dit onderdeel van het plan. Optimistische stemming. Ondanks de Nederlandse afwijzing is men in de andere Westeuropese landen en ook in Washington thans weer optimistischer over de kansen op een vergelijk. Hoofdoorzaak hiervan is de hou ding van de Westduitse regering, die ondanks veel critiek op de Franse voorstellen heeft laten weten, dat dr. Adenauer niet het initiatief wenst te nemen tot de bestrijding van het plan van Mendès-France, omdat ook hij zo ver mogelijk wenst te gaan om tot een compromis te komen. Mislukking van de Brusselse conferentie zou immers neerkomen Millioenen Chinezen zijn de laatste op een mislukking van het gehele weken door de overstromingen van j E.D.G.-project en dit zou Adenauer's de Jangtse dakloos geworden. Enor- j positie in West-Duitsland aanzienlijk me schade is toegebracht aan dej verzwakken, omdat de Europese poli- oogst. tiek van de bondskanselier dan op een volkomen mislukking zou zijn uitgelopen. West-Duitsland stelt echter als voorwaarden: 1. Concessies aan Frankrijk mo gen niet zover gaan, dat een nieuwe behandeling in de parlementen no dig is. 2. Deze concessies mogen niet lei den tot discriminatie van Duitsland of tot speciale voorrechten voor Frankrijk. Wat Mendès-France beoogt. Op een persconferentie te Parijs heeft de Franse regering inmiddels gereageerd op de critiek, welke op de Britten verlaten Suez Ongeveer 2.300 man Britse troepen uit de Suez-kanaalzöne hebben zich Dinsdag ingescheept om naar elders te worden gebracht. 850 Man gaan naar Malta, de rest naar Engeland. Een woordvoerder van de Egypti sche regering heeft verklaard, dat Brits-Egyptische commissies, die zich bezig houden met de laatste bijzon derheden van de evacuatie-overeen komst, over ongeveer een week haar taak voltooid zullen hebben. Van betrouwbare Egyptische zijde is gezegd, dat de ontruiming van de Suezkanaalzone in vijf stadia van elk vier maanden zal geschieden. In de Brits-Egyptische overeenkomst is een termijn van 20 maanden voor de ontruiming bepaald. Bedell Smith vervangen President Eisenhower heeft giste ren Herbert Hoover jr. benoemd tot onderstaatsecretaris van buitenland se zaken, een post die tot nu toe werd bekleed door Walter Bedell Smith. Hoover zal zijn functie aanvaarden zodra de Senaat de benoeming heeft goedgekeurd. Naar Reuter verneemt heeft Be dell Smith ontslag genomen, omdat zijn gezondheid zeer slecht is. Sacramenten in landstaal de In een vluchtelingencentrum dat is ingesteld door het Bevrijdings Hulp Comité van Goa in Belgaum, krijgen vluchtelingen uit de Portugese kolo nie Goa hun voedselrantsoenen. Op verzoek van het Amerikaanse Episcopaat heeft het Vaticaan het ge bruik van de Engelse taal bij het toe dienen van de sacramenten van het Doopsel, het Huwelijk en het Olie sel toegestaan. Deze concessie geldt niet voor alle Engelssprekende lan den. Deze landen moeten zich recht streeks hiervoor tot het Vaticaan wenden. Men verwacht, dat binnenkort ook het gebruik van het Spaans zal wor den toegestaan, zoals dit reeds het geval is met het Frans, het Duits en het Italiaans. Mendès- voorsteleln van premier France is uitgeoefend. De journalisten kregen te horen, dat de premier volledig van deze cri tiek op de hoogte is, maar dat hij hiertegenover vier redenen wenst te stellen, waarom hij naar ratificatie van het E.D.G.-verdrag streeft: 1. Hij wil Duitsland definiitef aan het Westen binden. 2. Hij wil het Westen verzekeren van een Duitse militaire bijdrage aan de defensie. 3. Hij wenst in West-Duitsland de regering-Adenauer in het zadel te houden. 4. Hij wenst een Europese politie ke organisatie in het leven te roepen. Morgen gaat het doek op. Morgen reeds gaat in Brussel het doek van de conferentie op, wanneer Mendès-France en Adenauer een voorbespreking zullen hebben, waar bij ook de Saörkwestie ter tafel zal komen. De eigenlijke conferentie be gint Donderdagmorgen halfelf. Generaal de Castries vrijgelaten De Franse bevelhebber van Dien Bien Phoe tijdens het beleg door de Vietminh, generaal de Castries, zal uit krijgsgevangenschap worden ont slagen, aldus heeft de radio van de Vietminh Woensdag gemeld. De vrijlating van de groep gevan genen waartoe generaal de Castries behoort, zou Woensdag begninen. In totaal zullen 280 officieren, onder wie drie te Dien Bien Phoe krijgsgevan gen gemaakte kolonels, worden te ruggezonden. Australië over N.-Guinea Australië zal zich verzetten tegen plaatsing van de kwestie-Nieuw-Gui- nea op de agenda van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, aldus heeft de Australische mi nister van buitenlandse zaken, Ca sey, Woensdag in het parlement te Canberra medegedeeld. Australië is van oordeel, aldus Casey, dat de belangen van de in heemse bevolking van Nieuw-Guinea door het Nederlandse bestuur beter worden gediend dan onder Indone sisch bewind het geval zou zijn. Sovjet-kruiser schoot op de „Dora" Maandag om ongeveer twaalf uur is de Nederlandse kustvaarder „Do- ra" in de Finse Golf beschoten door een kruiser, vermoedelijk behoren de tot de marine van de Sovjet-Unie die de naam Iwan droeg. De kapitein, de heer H. Piek uit Delfzijl, die aan dek was toen de kruiser zicht kwam, verkeerde in de veronueistel ling dat de Iwan schoot omdat de „Dora" in verboden water voer. Hij liet zijn schip daarom stoppen doch de Iwan kwam niet naderbij. Toen de „Dora" weer verder ging schoot de kruiser nogmaals en stoomde ver volgens enige uren met de „Dora" op. Daarna draaide het vaartuig en verdween. De kapitein heeft het gebeurde in een gesprek met zijn reder, de heer: S. R. Eissens te Delfzijl, bekend ge maakt. De „Dora" vaart thans van Lovisa naar Schotland. daaronder de waardeaanduiding, te weten ter linkerzijde het waardecijfer 1 en ter rechterzijde de letter G., alsmede het onderschrift Nederland, het muntteken (de Mercuriusstaf) en het muntmeestersteken (een vis). Ingevolge de Muntwet 1948 ver toont de voorzijde de beeltenis van de regerende Vorstin. Zowel de voor zijde als de keerzijde van de beelde naar is omgeven door een parelkrans. De gulden heeft een gladde rand en draagt als randschrift God-Zij-Met- Ons. De middellijn is 25 m.m., de dik te ongeveer 1,6 m.m. en het gewicht 6 Yi gram. Zoals men weet, is destijds besloten met de uitgifte van de nieuwe rijks daalder voorlopig te wachten. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOEL WEER. Veranderlijke bewolking met j kans op enkele buien. Matige j tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. 19 Aug.: zon op 5,29 en onder 19.58; maan op 21.26 en onder 12.19 uur. Enkele buien Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk, die Dinsdag overal in het land stralend weer bezorgde, waarbij de maximum temperaturen op vele plaatsen tot boven de 20 graden kwamen, werd van het Westen uit aangetast door een nieuwe depressie, die bij Ierland aangekomen snel in betekenis toenam en vanmorgen bij Noord-Engeland was aangekomen. Het frontsysteem van de depressie passeerde geduren de de nacht ons land, wat gepaard ging met enige regen of motregen. Na het passeren van het front stroomt maritiem-polaire lucht binnen, waar in met veranderlijke bewolking ook enkele buien tot ontwikkeling kun nen komen. De depressie wordt ge volgd door een krachtig hogedruk- gebied ten Noorden van de Azoren, dat zich in Noordoostelijke richting uitbreidt. Het opdringen van dit hoge- drukgebied heeft tot gevolg, dat de depressie boven de Noordzee terecht komt, zodat de komende 2 dagen de aanvoer van koele maritieme lucht zal voortduren met vrij veel wind en ook nog enkele buien. In de tem- peratuurverdeling komt weinig ver andering. H?t weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 20 C. OSLO geheel bew. 20 KOPENHAGEN half bew. 17 AMSTERDAM licht bew. 20 LONDEN half bew. 20 LUXEMBURG regen 19 PARIJS regen 21 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE licht bew. 25 NICE onbew. 23 GENèVE onbew. 23 ZüRICH nevel 21 LOCARNO licht bew. 24 BERLIJN mist 20 FRANKFORT nevel 21 MÜNCHEN zwaar bew. 19 WENEN onbew. 22 INNSBRUCK half bew. 21 Rome onbew. 28 AJACCIO onbew 26 Korreltje Wie al te veel op lof zijn gesteld, wyzen d- dat hun verdien sten gering zijn. Plutarch us.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1