Eerste klassers verlieten na onbevredigende beslissingen het reeds zinkende KNVB-schip Vanaf 1 September a.s. zal ook de harde munt over de voetbalvelden gaan rollen Torpedering van motie-Bergvelt dreef splijtzwam in de Nederlandse voetbalwereld De eerste klassers voelen het pistool van de K.N.V.B. in de rug Int. Sportwagenraces te Zandvoort MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA Bondsvergadering tot 28 Augustus verdaagd Ir. Hopster's pogingen de voorstellen te redden leden onverbiddelijk schipbreuk De buitengewone bondsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft geen beslissing genomen inzake de voorstellen van het bestuur om spelers in de toekomst voor de beoefening van het spel te be talen: na vijf uur discussie, waarin een drietal schorsingen van de bijeen komst van een half uur en langer was begrepen, werd een motie, afkom stig van de heer J. A. W. Bergvelt, een der woordvoerders van het lagere voetbal, om op 28 Augustus a.s. een nieuwe buitengewone bondsvergade ring te houden ten einde de diverse belangengroepen in de gelegenheid te stellen de van de oorspronkelijk geconvoceerde bestuursvoorstellen sterk afwijkende en ter vergadering geformuleerde tekst te bestuderen, met 67 tegen 34 stemmen aangenomen. Ir H. F. Hopster zag zich na deze stemming dan ook genoodzaakt de bondsvergaderfing voor de vierde keer te schor sen, ditmaal evenwel niet voor een half uur of een vol uur, maar voor 14 dagen. Alvorens hij hiertoe kon overgaan heeft de heer A. H. Martens (Den Haag) namens de eerste klasse verenigingen verklaard, dat hoe de bijeenkomst van 28 Augustus ook zou aflopen, de eerste klassers per 1 September a.s. zouden overgaan tot het betalen van hun spelers en dat onmiddellijk na de sluiting van deze vergadering een afzonderlijke confe rentie door de afgevaardigden van de eerste klassers in het Ajaxstadion zou worden belegd om zich nader over de situatie te beraden. lel wtfze geven van vergoedingen aan spelers. Overwegen wij wat het ge volg zal zijn van het behoud van het zuivere amateurisme, zo ging de bondsvoorzitter verder, behoud van het zuivere amateurisme betekent allereerst vrijwel volledig afstand doen van internationale contacten omdat het niet oirbaar is zonder uit zicht op verbetering nog langer door te gaan met het spelen van wedstrij den, waarbij de kans voor het geven van partij tot in de verre toekomst practisch is uitgesloten. De gevoigen hiervan zullen dan stellig zijn, dat naast, dus buiten de K.N.V.B. andere organisaties met be taling onze spelers zullen wegzuigen, zodat onze K.N.V.B. gedoemd zal zijn De harde noodzaak van nieuwe maatregelen Deze belangrijke bondsvergadering van de K.N.V.B. was om 2 uur in Krasnapolsky geopend met een ope ningsrede van de voorzitter, ir. H. F. Hopster, waarin de problemen, die op het ogenblik de voetbalwereld beroe ren, duidelijk en zakelijk werden be licht. Wij zijn hier, aldus ir. Hopster, uitsluitend bij elkaar gekomen voor het bespreken van de mogelijkheid om in de toekomst vergoedingen te geven aan spelers in de K.N.V.B. Ik moge, aldus ir. Hopster, dan al lereerst iets zeggen over het principe van het voorstel -zelf. Met nadruk stel ik vast, dat ik het op het ogen blik dus uitsluitend heb over de prin cipiële vraag omtrent het geven van vergoedingen in enigerlei vorm. De wijze waarop dit zal dienen te ge schieden, tot welke groepen of klas sen dat eventueel beperkt zal worden, de maximum en wellicht ook mini mum toegestane bedragen zullen in tweede instantie besproken kunnen worden. Ver beneden peil. Het is een onloochenbaar feit, dat de laatste jaren de technische pres taties van ons voetbal beneden de internationale maat gebleven zijn. Reeds lang en vele malen hebben wij gezamenlijk overwogen wat ter ver betering mogelijk zou kunnen zijn. Het plan-Burgwal is er een poging toe geweest en ongeveer een jaar ge leden begon het bondsbestuur ernstig in overweging te némen het instel len van een hoofdklasse. Dat alles zal echter niet baten wanneer de spelers bij het bereiken van hun topklasse onze bond verla ten. Deze moeilijkheid hebben wij reeds ondervonden na het wegko pen van verschillende van onze spe lers naar het buitenland. Ernstiger en moeilijker wordt echter onze taak, en naar de mening van het bondsbestuur practisch onmogelijk, nu de drang van de spelers om op enigerlei wijze betaling te krijgen steeds groter vormen gaat aanne men. Lang heeft het bondsbestuur ge tracht nog het zuivere amateurisme te handhaven, tenslotte heeft het bondsbestuur, na overleg met enkele kopstukken uit de verschillenre groe peringen van de .bond besloten, in het belang van de K.N.V.B. en van het Nederlandse voetbal om de mogelijk heid van het geven van vergoedin gen open te stellen. Geen tweede rangs bond. Wij zullen dus positief moeten kie zen tussen de beide enige voor ons openstaande wegen, n.l. óf het be- behoud van het zuivere amateurisme voor de gehele bond óf het op eniger- te worden een bond zonder behoor lijk technisch topvoetbal, dus eigen lijk een-bond van de tweede rang. Wat1 wij door ons tegenstemmen tegen het voorstel van het bestuur, althans tegen het principe, menen te kunnen tegenhouden zal inderdaad in onze bond verboden blijven, maar daar naast zullen er tenslotte toch orga nisaties ontstaan, die juist datgene doen, wat zij als amateur niet wen sen. De zo dikwijls en zo terecht ge prezen eenheid in de K.N.V.B. zal dan verbroken worden en wij zullen naast onze amateuristische bond één of meer organisaties zien ontstaan, die een voortdurend gevaar en een voortdurende dreiging blijven voor onze verenigingen. Geleidelijke omzwaai. Men mene niet, dat het bondsbe stuur plotseling van voorstander van het behoud van het amateurisme daarvan tegenstander geworden is. De gegevens, vooral van de laatste maanden inzake het duidelijk waar neembare feit, dat bij vele spelers de amateuristische geest niet meer leeft, heeft het bondsbestuur doen besluiten de voorstellen in te dienen, zoals u die zijn voorgelegd. In de eerste plaats spreekt het feit, dat op 6 Augustus j.l. reeds 83 spelers zijn uitgesloten van het lidmaatschap van de KN.V.B. we gens aansluiting bij niet erkende voetbalorganisaties reeds voldoen de. Daarnaast is uit vergaderingen van verschillende voetbalverenigin gen inderdaad duidelijk gebleken, dat in verschillende verenigingen een grote meerderheid van de le den voorstemden voor het geven van vergoedingen, terwijl de be stuurders van deze verenigingen er tot heden anders over dachten. Is het dan niet volkomen duide lijk, dat bij het vasthouden van het amateurisme in alle geledingen van de bond er binnen korte tijd een be langrijk aantal leden van de bond aan dit aantal van 83 zal moeten wor den toegevoegd? Behoud van eenheid. Het gaat vandaag dus in de eerste plaats om het behoud van de eenheid in de K.N.V.B., om de vraag of wij wensen te blijven het enig leidingge vend lichaam op voetbalgebied in Nederland, ja of neen en tevens gaat het er om of wij aan de verenigingen en aan de leiding van de bond de middelen willen toestaan, die nood zakelijk zijn om de prestaties van ons topvoetbal wederom op internationale sterkte op te voeren, waarbij de in spanning, die van de spelers wordt geëist, mede in verband met de ver anderde mentaliteit van de spelers, het geven van vergoedingen billijk maakt. In de aanvang heb ik, zo besloot ir. Hopster zijn openingswoord, u reeds gezegd, dat ik uitsluitend zou spre ken over de principiële vraag om trent het toestaan van vergoedingen in enigerlei vorm. In het laatste gedeelte van de toe lichting op het voorstel heeft het bondsbestuur een wijze van betalen voorgesteld, waarbij zowel aan de la gere klassers als aan de eerste klas sers de mogelijkheid tot betalen in het vooruitzicht is gesteld. Na kennisneming van de meningen van de verschillende groepen in de K.N.V.B. is het bondsbestuur bereid wijziging van de voorstellen te over wegen. Van het beginsel omtrent het geven van vergoedingen kan de gro te meerderheid van 'het bondsbestuur echter onder geen voorwaarde af stand doen. FELLE BESCHULDIGINGEN GAVEN DE ONVERZOENLIJKE SFEER TREFFEND WEER Na de openingsrede van ir. Hopster bleek al dadelijk, dat de situatie zeer verward was. Behalve de voorstellen van het bestuur, waarvoor uit de aard der zaak, aangezien het reglements wijzigingen betrof, een 2/3 meerder heid nodig was. kwam een motie ter tafel, ingediend door de heer J. A. W. Bergvelt (Amsterdam), waarin de bondsvergadering zich zou uitspreken voor geldelijke vergoeding aan spe lers en dat het geven van deze ver goedingen beperkt dient te blijven tot de verenigingen der eerste klassen, wier elftal in een afzondelijk daartoe in te stellen competitie is ingedeeld, terwijl het bestuur van de bond werd uitgenodigd de daartoe vereiste wijzi gingen in statuten en huishoudelijk reglement aan de bondsvergadering van 25 September a.s. voor te leggen. Voor het aannemen van deze motie zou natuurlijk geen 2/3 meerderheid van stemmen nodig behoeven te zijn. Maar toen de heer Bergvelt zijn mo tie voorlas en toelichtte, bleek, dat de tekst niet klopte met datgene, wat door de oorspronkelijke voorstellers was bedoeld. Die oorspronkelijke voorstellers waren de heren W. F. F. G. van Asselt (Amsterdam), J. Hek man (Groningen). A. H. Martens (Den Haag), L. Ascherman (Ensche de), P. Vissers (Eindhoven) en de heer Bergvelt zelve. Onverwachte terugtocht. Maar aangezien de heer Bergvelt ingrijpende wijzigingen in de motie had aangebracht iets wat door hem met klem werd bestreden trokken de drie eerstgenoemde voorstellers, vertegenwoordigers van de eerste klassers, zich terug en zag de heer Bergvelt zich genoodzaakt drie on dertekenaars daarvoor in de plaats te krijgen ten einde de motie in be handeling te krijgen, een opzet, Alleen op de bres voor eenheid in de K.N.V.B. De heer J. A. W. Bergvelt tijdens het verdedigen van zijn motie. waarin hij snel slaagde, want de he ren P. Odekerken (Heerlerheide), N. J. de Groot (Den Haag) en H. P. J. Kole (Amersfoort) waren onmiddel lijk bereid de heer Bergvelt te steu nen. Dat de tekst van de motie van de heer Bergvelt afweek van de oor spronkelijk opgestelde was zonder meer duidelijk, want in de gewijzig de motie werd uitsluitend gesproken over het feit, dat het geven van ver goedingen beperkt dient te blijven (tot de verenigingen der eerste klas. sen was dus weggelaten), terwijl voorts het bondsbestuur werd uitge nodigd niet alleen voorstellen voor de vergadering van 25 September in te dienen, betrekking hebbend op wijziging in de statuten en het huis houdelijk reglement, maar ook de amateurbepalingen te veranderen en tevens een reglement te ontwerpen voor het semi-beroepsvoetbaL Verstand gebruiken. Verscheidene sprekers voerden het woord over de motie-Bergvelt c.s. De heer P. Odekerken betoogde, dat de ontwikkeling inzake het vergoeden van spelers niet tegen te houden is, ook niet door het lager voetbal, er is een doorbraak aan de gang, aldus deze spreker, en het gaat er om, dat wij ons verstand gebruiken en een geordende ontwikkeling onder leiding van de K.N.V.B. mogelijk maken. De vroegere voorzitter van de K. N.V.B. en het huidige erelid, ir. J. W. Kips verklaarde, dat wat er ook gebeurt het amateurisme de kern van de bond moest blijven. Nadat nog eens duidelijk naar vo ren was gebracht dat aanneming van de motie-Bergvelt zou betekenen, dat de vereniging voor 25 September geen dingen zou mog.en doen, welke in strijd zouden zijn met de huidige reglementen en ir. Hopster namens het bestuur met klem had betoogd, dat verwerping van deze motie eigen lijk ook zou betekenen, dat het be stuursvoorstel, waarvoor een veel grotere meerderheid nodig was, even eens zou zijn afgewezen het be stuur trekt dan de consequenties, al dus ir. Hopster en treedt per 25 Sep tember af en wat nog erger is, split sing in de bond zal dan bijna niet meer te vermijden zijn bleek, dat 103 leden van de bondsvergadering, de bestuursleden inbegrepen, hun stem hadden uitgebracht, van wie 5 blanco, 60 afgevaardigden waren te gen de motie, 38 voor. Denderende meerderheid tegen. Ir. Hopster cóncluüeerde, dat de motie-Bergvelt met denderende meer derheid was verworpen en om nog een laatste poging te doen de eenheid van de bond te redden, deelde de bondsvoorzitter mede, dat het bestuur thans zijn voprstel in behandeling wenste te zien met enkele wijzigin gen in de tekst, welke hij staande de vergadering dicteerde. De nieuwe voorstellen van het be stuur kwamen hierop neer: in den vervolge zullen de reglementen van de bond spreken over drie klassen van spelers, de amateurklasse, de klasse van de semi-beroepsspelers en de beroepsklasse. Herhaalde schorsing. Reeds twee keer was de vergade ring voor onderlinge besprekingen geschorst en na het formuleren van de gewijzigde voorstellen van het bondsbestuur werd opnieuw om een schorsing verzocht. Toen om zes uur des avonds de bijeenkomst kon wor den hervat verklaarde de heer Berg velt namens het lagere voetbal, dat de voorstellen te gecompliceerd wa ren om er maar meteen een oordeel over uit te spreken, weshalve hij ver zocht over 14 dagen, op 28 Augustus, een nieuwe bondsvergadering uit te schrijven teneinde de voorstellen te behandelen. De heer Martens was hier, spre kende namens de eerste klassers, vol komen tegen en eiste het in stemming brengen van het Oorspronkelijke be stuursvoorstel. De heer Baltus Meyer meende, dat het bestuur met zijn besluiten van 3 Juli volkomen foutief had gehandeld en constateerde, dat de eerste klas sers tot nu toe alleen maar neen heb ben gezegd. Als er brokken komen, dan is het de schuld van de eerste klassers. Laten de afgevaardigden van de eerste klassers de motie van de heer Bergvelt, die overigens reeds was verworpen, nog eens in overwe ging nemen. Naar afzonderlijke bijeenkomst. De heer Martens betrad nog een keer de katheder en zeide, dat een duidelijke uitspraak gewenst was over de volgende punten: van 1 Sep tember af zal betaling voor wedstrij den en training geschieden. De be roepsspelers zullen in een afzonder lijke groep worden ondergebracht. Op grond van deze beide beginselen zal het bestuur op 25 September met uitgewerkte voorstellen komen. Het erelid van de bond, de vroe gere voorzitter van de K.N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy, pleitte voor schorsing van de vergadering tot 28 Augustus. Als men zoals de eer ste klassers, met eisen komt, dan zijn de brokken er reeds. Ik zie wel, aldus de heer Lotsy, een aan vaardbare oplossing voor alle groe pen en die oplossing kan in de ko mende twee weken worden voor bereid. Ir. H. F. Hopster bracht tenslotte de motie-Bergvelt schorsing van de bijeenkomst tot 28 Augustus in stemming. 34 Stemmen werden te gen deze motie uitgebracht. 67 stem men waren er voor, zodat op 28 Augustus in Amsterdam de vervolg- bijeenkomst zal worden gehouden. En op dat ogenblik legde de heer Mar tens zijn verklaring af dat de eerste klasse verenigingen op 1 September spelers zal gaan betalen en dat men zich verwijderde om in een afzon derlijke bijeenkomst zich nader te be- Geknevelde voetballers aan de start In Alkmaar fe Zaterdag 14 Augustus de eerste profvoetbalwedstrijd in Nederland gespeeld tussen de Alkm aarse profclub én een team van „vak genoten" uit Venlo. De Zuiderlingen konden het tegen de besnorde Kaasstedelingen niet bolwerken en moesten met een 03 nederlaag de thuisreis aanvaarden. De rust ging in met dubbel blanke stand. Foto: een aanval van Venlo op het doel van Alkmaar. Keeper Snabelie (rechts) brengt redd ng. NASLEEP IN HET AJAX-STADION Besluit onherroepelijk In een in het Ajaxstadion te Am sterdam, na afloop van de buitenge woon algemene bondsvergadering van de K.N.V.B. gehouden bijeen komst van de vereniging van eerste klassers is met 45 tegen 6 stemmen besloten in ieder geval, welk resul taat de op 28 Augustus a.s. voort te zetten buitengewone bondsvergade ring ook oplevert, met ingang van 1 September tot betaling van de spe lers van de eerste elftallen over te gaan. Het voorstel om in het aan staande seizoen tot een eerste klasse indeling van drie afdelingen van res pectievelijk 17, 17 en 18 elftallen te komen werd met 26 tegen 19 stem men en één blanco aangenomen. De heer J. H. A. Martens (ADO), voorzitter van de vereniging van eerste klassers, zeide in zijn openings woord, dat de eerste klassers geen ogenblik te verliezen hebben, omdat zij momenteel het pistool (van de Ne derlandse Beroeps Voetbal Bond) in dë rug voelen. Hij meende ten stellig ste te moeten protesteren tegen de in de bondsvergadering gedane uit latingen dat het de eerste klasse clubs zijn, die een scheuring in de K.N.V.B. veroorzaken. Het hele jaar door. Zonder meer werden de bezwa ren op zij geschoven, dat deze nieuwe competities de voetballers het hele jaar op de velden zouden brengen. Want de heer Hoolboom, voorzit ter van de keuzecommissie, merkte terecht op, dat ook de K.N.V.B. voor dé instandhouding van de bondshuis- houding op de clubs het beroep zou doen spelers beschikbaar te stellen voor het Nederlandse elftal en bonds- ploegen. Slechts eenmaal viel in deze ver gadering het woord hoofdklasse, doch de reactie van de heer Van Balen Blanken (Haarlem) was van dien aard, dat onmiddellijk van dit pro bleem werd afgestapt. De reële heer Kieboom had het tij dens de besprekingen trouwens toch reeds duidelijk gezegd: „Wij gaan be talen,omdat wij niet anders kunnen, maar er zullen slachtoffers vallen en die slachtoffers zijn in de eerste plaats de zwakken onder ons. Het is spijtig, maar hieraan is niets te ver helpen. Slachtoffers van het betalen der spelers, waarvan de consequen ties niet zijn te overzien en t.z.t. ook slachtoffers van de in te stellen hoofdklasse, die onvermijdelijk is". Kanspaarden toonden het beste voetbal De kanspaarden Feyenoord en ADO, samen reeds vijfmaal winnaar van het Zilveren-Baltournooi, hebben ook dit jaar op de eerste dag het beste voetbal vertoond. Vooral ADO, met prof Timmermans als ulitblinker, speelde tegen Sparta een vortreffe- lijke partij. Jammer voor de Hage naars, dat zij de beslissing met straf schoppen tegen de Rotterdammers verloren. Behalvce Feyenoord en Sparta hebben ook Stormvogels, Xer xes, WV en De Baronie zich voor de tweede ronde geplaatst. HONGAARSE PLOEG SLOEG DENEMARKEN MET 4—0. Te Kopenhagen werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen het Deens natio nale elftal en een vertegenwoordigende ploeg van Hongarije. De Hongaren won nen met 40, ruststand 20. In de Hongaarse ploeg waren 7 inter nationals opgesteld. Foto boven: De Le Mane-start de klasse D boven de 3000 cc. schie- tföen. voor de klassen C en D door elkaar. In een krampachtige poging om het eerst te vertrekken, stuiven de cou reurs na het startseim op hun wa gens af, die zij straks in razende vaart het parcours langs zullen ja gen. 1 Foto onder: Tijdens de race van ten de wagens gierend en brullend vlak achter elkaar door de boeht. In volgorde achter elkaar: no. 66. de Nederlander H. Davids, no. 65. W. J. J. Tak (Ned.): no. 67: Sir J. Scott Douglas Bart (Gr. Br.); no. 69: R. Carnegie van Groot Brittannië. Rechts vóór in de bocht no. 64: de Nederlander R. E. L. M. Tielens.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9