V Feestelijke intocht van pater Maximilianus in zijn parochie Zoetermeer gaf jubilerende herder kapitaal voor nieuw parochiehuis Nootdorp schonk een prachtig Mariabeeld aan zijn pastoor MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 OUD-ADE ONTVING NEOMYST Aalsmeer en presbyter assistens Pater U. Houtsma, de waarnemende pas toor. Het zangkoor vertolkte succes vol de Feestmis van Perosi en een feestcantate van Dobbelsteen. Pater Patricius hield -de feestpre- dicatie en schilderde de priester als middelaar tussen God en de mensen, maar als mens met menselijke zwak heden en gebreken, belast met de grote zorg voor het Mystieke Lichaam van Christus. Zaterdagmiddag was Oud Ade klaar om de neomyst pater Maximilianus te ontvangen. Een vakkundig ver sierde kerk, 'n zeer smaakvolle ver siering voor de kerk en tenslotte op de Kolk nog een fraai versierde ere poort. Prompt op tijd arriveerde bij hoeve „Voorzorg" langs de oude weg een zevental auto's, waarin gezeten wa ren de neomyst en zijn familie. Ter plaatse trappelend van ongeduld en ingehouden kracht een dertigtal vu rige paarden met evenzoveel ge- sjerpte ruiters. Zelfs een amazone zagen we nog op het feestpad. Een eindeloze rij van wielrijders en wiel- rijdsters met hun versierde fietsen. Op dit punt van samentreffen ver scheen de loco-burgemeester van Alkemade, wethouder C. v. d. Meer, die een hartelijk welkom toeriep aan de neomyst en zeer gevoelvolle woor den van felicitatie sprak ook tot de familieleden. Ook emeritus-pastoor Derksen sprak enkele blijmoedige woorden. Imposante aanblik Een machtige stoet, gevormd door allen die zich bij het viaduct hadden opgesteld, begaf zich vervolgens naar de kerk. Slechts zelden valt het Lage land de eer ten deel zo'n feeststoet te aanschouwen. Het geheel bood een imposante aanblik. Ter hoogte van de molen sloten deputaties van vereni gingen zich bij de stoet aan en even verder de bruidjes. Precies 8 uur deed de stoet onder het feestelijk ge- ROELOFARENDSVEEN ONTVANGST VAN NEOMYST IN BEGIN SEPTEMBER In Roelofarendsveen is men druk bezig om pater Romanus Koek, die op 29 Aug. a.s. te Valkenburg- Broekhem (L.) uit de handen van mgr. Lemmens de H. Wijding van het priesterschap hoopt te ontvangen, met grote luister in zijn geboorte dorp te ontvangen, waar hij op Zon dag 5 Sept. a.s. in de parochiekerk „St. Petrus Banden" zijn eerste plech tige H. Mis zal opdragen. Het is reeds voor de twee maal dat een zoon uit dit gezin tot het pries terschap werd geroepen. Enkele jaren geleden viel deze eer reeds te beurt aan de 'broer van de neomyst, welke toen nog het geluk mocht smaken dat ook zijn vader dit feest nog kon meemaken. Pater Romanus Koek is geboren op 20 April'29 en begon zijn lagere studies te St. Oedenrode en Simpelveld. Na 1 jaar noviciaat te Ginneken volein digde hij zijn studie te Valkenburg, waar hij als pater der H. Harten tot priester gewijd zal worden. j~->/ V-' beier der klokken haar intrede in het dorp. Bij ontstentenis van pastoor Lampe viel de eer te beurt aan pater Ulderic Houtsma, O. Carm., om als waarne mend pastoor de neomyst welkom te heten. Pater Houtsma bracht in een gloedvolle rede hulde aan het Pries terschap, aan onze neomyst en zijn gelukkige ouders en verzocht de neo myst aan de verzamelde parochianen zijn eerste priesterzegen te geven. Kort daarna was de kerk tot in alle uithoeken gevuld en onder het zingen van een machtig welkomst lied deed pater Maximilianus voor het eerst als priester zijn plechtige intrede in de parochiekerk. Een plechtig Lof diende als besluit, van deze avond. Bij de ontvangst van de neomyst in Oud-Ade toonde de gehele parochie haar belangstelling. Ook oud-pastoor Derksen was aanwezig. (Foto: v. d. Horst). Eerste plechtige H. Mis Zondagmorgen voerden bruidjes, familie en feestcomité de jonge pries ter naar de pastorie. Een Plechtige H. Mis werd door de neomyst opge dragen met assistentie van Pater Pa tricius uit het klooster te Halle (Bel gië), medebroeder van de neomyst, als diaken. Als sub-diaken fundeerde Pater Van Wanrooy, O. Carm. uit In een stralende zomerzon werd 's middags de receptie gehouden op de speelplaats van de school. De le den van het koor der Mariacongre- gatie zongen hun feestvreugde uit in een schoon „Jubilate" en veel andere liederen. Vervolgens werd door een der leden van het feestcomité een woord van welkom, felicitatie en dank gericht tot de feesteling, zijn familie en de parochie. Hier werden ook de feestgaven aangeboeden, be staande uit keurige alben en andere paramenten, vervaardigd door de Missie-naaikrans, familieleden en an deren, bovendien van de parochie nog een enveloppe met inhoud bestemd voor het aanschaffen van een brevier e.d. Alle parochianen maakten daar na gebruik van de gelegenheid om de neomyst persoonlijk te feliciteren. Het geheel was een grootse demon stratie van saamhorigheid en eerbie dige hulde aan het priesterschap. Nog eenmaal verenigde men zich in de kerk voor het plechtige danklof, waarbij de neomyst de gelegenheid benutte om eer te brengen aan God en dank voor Zijn goedheid. Tevens bracht de neomyst hartelijk dank aan alle dorpsgenoten. Inderdaad Oud Ade kan terugzien op een prachtig geslaagd priester feest. De viering van het 40-jarig pries terfeest van pastoor J. A. Voorham is een overweldigende manifestatie ge worden van katholiek Zoetermeer ten opzichte van zijn pastoor. Nooit, aldus insiders, is op zulk een sublieme wijze een priesterfeest in Zoetermeer gevierd. Geheel de paro chie, in de meest letterlijke zin, heeft zich ingespannen om dit priesterfeest tot een onvergetelijk gebeuren te maken. De organisatie was buitengewoon goed en tot in de puntjes verzorgd en iedereen enalles hielp mee, om het feest tot een waar succes te ma ken. Hier was spontanëiteit en harte lijke liefde. Van klein tot groot heeft men zich geheel gegeven, om uiting te geven aan de grote liefde en aan hankelijkheid, die men heeft voor deze waarlijk goede herder. Het grote bewijs van die liefde was wel het enorme bedrag van 10.000 (wat neerkomt op rond 25,per gezin), dat pastoor namens de paro chie aangeboden werd voor de bouw van een nieuw parochiehuis en het aanbod van de R.K. bouwarbeiders om geheel gratis dit nieuwe gebouw' op te trekken. Waarlijk, het is een goed volk dat zijn priester zó eert. Te zeven uur werd pastoor Zater dag bij de Middenweg ontvangen. De kerkmeester C. Vollebregt sprak een welkomstwoord en de- triomfale in tocht kon een aanvang nemen. Voorop reed een ruiterstoet. Hier achter kwamen de verkenners en welpen, vervolgens de sportvereni ging DWO, gidsen en kabouters en daarna de Harmoniekapel „St. Fran- ciscus" uit Delft. Onmiddellijk hierachter kwam de open landauer door schimemls ge trokken waarin de jubilerende pas toor met zijn kerkbestuur gezeten was. Twee rijtuigen waarin de com missie van ontvangst gezeten was, sloten de stoet. Overal werd pastoor hartelijk toegewuifd. In de Dorps straat en bij de kerk zag het zwart van de mensen, die de jubilaris een ovatie brachten. Na enkele minuten was de kerk overvol, ieder wilde pastoor zien binnenkomen. Prachtige versiering Het kerkgebouw was zeer artistiek en voornaam versierd. Het hoofd altaar was rijk getooid met witte anjers. Hiervoor waren alleen al 1500 anjers gebruikt. Langs de pilaren waren bloemstuk ken van gladiolen aangebracht. Over al waren bloemen en toch was het geheel rustig en stijlvol en deed wel dadig aan. Een fijnzinnig stuk werk van de bloemist W. Kuiper. "Burgemeester Vernède, ere-voorzit ter van het feestcomité, feliciteert pastoor Voorham tijdens de receptie. Voorafgegaan door een grote stoet bruidjes betrad pastoor het kerkge bouw, terwijl de gelovigen met bege leiding van de harmoniekapel hem het welkomstlied toezongen. Het was overweldigend en de jubilaris was zichtbaar onder de indruk Van deze imposante ontvangst. Kapelaan J. Hamers heette pastoor hartelijk welkom. Met 'n kort plech tig Lof werd de plechtige intocht be sloten. Na het Lof begaven de gelovigen zich naar de speelplaatsen van de scholen. Nadat pastoor, deskundig voorgelicht door de heer J. Groene- wegen, de ruiterij geïnspècteerd had en daarna de opgestelde verkenners, begaf hij zich naar de eretribune voor de serenade hem door de harmonie kapel gebracht. De parochianen juichten hun pastoor toe, de jeugd zong en zwaaide met honderden wit-gele vlaggetjes. Burgemeester Vernède woonde de serenade bij. Na afloop defileerden alle paro chianen, klein en groot, langs hun pastoor. Met muziek werd pastoor „thuis" gebracht. Viering op Zondag Gisteren vond om 8.45 uur de PI. Hoogmis plaats, waarbij pastoor ge assisteerd werd door rector J. C. de Groot, presbyter assistens, kapelaan H. M. Giezeman, diaken, en frater J. v. Well, sub-diaken. Het parochiële zangkoor o.l.v. de heer H. A. Male zong op verdienste lijke wijze de driestemmige „Missa Choralis" met jongenskoor van Re- fice. De feestpredicatie werd gehou den door dr. D. Duyvesteijn. In zijn rede wees de spreker op het zware offerleven van de priester, die het licht van de Eucharistische Zon, dat Christus ons bij zijn dood heeft geschonken onder de mensen moet brengen, zichzelf vergetend in grote liefde. Hij wees er op, dat pastoor nu ruim 10 jaar in Zoetermeer de gelo vigen heeft vermaand en voor hen gebeden en gewerkt heeft. Dr. Duy vesteijn dankte pastoor hiervoor en wees de parochianen op de noodza kelijkheid veel voor hun herder en priester te bidden. Na de Hoogmis werd de Feestcantate van L. A. Dob belsteen gezongen met orgelbegelei ding Van de heer B. v. Veen. Receptie Om,twee uur vond de officiële receptie plaats. In de overvolle zaal waar vele officiële personen en afge vaardigden hadden plaats genomen sprak allereerst burgemeester N. Ver nède, ere-voorzitter van het feest comité. Spreker stelde het op hoge prijs -uiting te geven van de dank baarheid die zijn hart vervulde. In aP uw eenvoud, aldus de burgemees- een blijmoedig en levens wijs mens, een mensen- en kinder vriend en zeer godsvruchtig. Namens Voor de parochie van de H. Bartho lomew te Nooddorp was het gisteren een heel bijzondere dag. Niet alleen het 45-jarig priesterschap van de pa rochieherder, pastoor A. A. H. Heijde- man werd herdacht, maar van be lang was ook de inwijding van het monumentale beeld van O. L. Vrouw van Banneux. De jubilerende pastoor droeg des morgens een solemnele H. Mis op met assistentie van kapelaan J. M. Roodbol als diaken en een pa ter van Scheut uit Leidschendam als subdiaken. Het parochieel zangkoor, versterkt met het knapenkoor, zong onder directie van de heer W. A. Overtoom een meerstemmige Mis van J. Nieland, met na de Hoogmis het door allen gezongen Banneux-lied. Des middags hebben de Nootdorpse parochianen zich verzameld bij de Kortelandseweg om met de harmonie „Gloria in Excelsis Deo" voorop en de met vlaggen en wimpels voorzie ne verenigingsbesturen, op te gaan naar het kerkplein, waar het Maria beeld op een kunstzinnig voetstuk is geplaatst. Het beeld dat een hoogte heeft van 2 meter is in kleuren uit gevoerd en afkomstig uit Brugge. Het stelt de H. Maagd voor zoals Zij 21 jaar geleden te Banneux verscheen aan Mariëtte Beco. De afbeelding van het beeld is een getrouwe copie van het beeld dat is opgericht aan de bron te Banneux. Dank van burgemeester. Nadat vrijwel geheel Nootdorp met in de voorste gelederen een grote stoet van bruidjes, rond het beeld had plaats genomen, werd eerst door allen het O. L. Vrouw van Banneux-lied gezongen. Burgemeester H. C. A. M. Schöl- vinck hield daarna een rede met er op te wijzen, dat de gehele parochie bijeengekomen is om het 45-jarig priesterfeest te vieren van pastoor Heijdeman. Maar de pastoor heeft deze gelegenheid aangegrepen, voor de parochie in bezit te komen van een waardig Mariabeeld en spr. dankt de pastoor namens de parochie hiervoor. Het prachtige beeld is inmiddels geplaatst op een voetstuk, waaraan de Nootdorpse metselaars met enthousiasme hun vrije tijd hebben opgeofferd. Spr. bracht vervolgens in herinnering de destijds door de redac tie van de Leidse Courant vermelde artikelen van de weleerw. heer A. N. Duinisveld waarin o.a .sprake is van een wonderbaar beeld van de H. Maagd in de Wilsveense kapel, welke reeds in 1280 genoemd wordt. De kapel werd bij de refor matie verwoest en waar het wonder, bare beeld gebleven is, kan niet met Pastoor Heideman tijdens zijn toespraak. geheel Zoetermeer feliciteerde spre ker pastoor met dit heerlijke feest. Kap. J. Hamers bood hierna namens de parochie het feestgeschenk aan. Wat als een bijna onbereikbaar ideaal gesteld was, is toch werkelijkheid geworden. De kapitale som van 10.000,is spontaan bijeengebracht. Omdat de hartewens van pastoor het totstandkomen van een nieuw paro chiehuis is, heeft men bereids een ontwerp laten maken. De kosten van nieuwbouw bedragen f30.000,De R.K. bouwvakarbeiders hebben met groot enthousiasme beloofd het pa rochiehuis gratis te bouwen hetgeen een besparing op de bouwkosten van 10.000,geeft. Onder luid applaus overhandigde kapelaan Hamers het ontwerp en de 10.000,—. De heer M. Veltman sprak namens de K.A. en bood een elevatieklok aan. De heer v. Leeuwen sprak namens de Standsorganisaties. Een gemengd koor van parochianen onder leiding vari 'dirigent Mali zong enkele toepasselijke liederen, w.o. een priestercantate met tekst en mu ziek van de dirigent. Hierna volgde de receptie voor de parochianen. In grote rijen kwamen honderden hun pastoor feliciteren. Deze heerlijke dag werd met een plechtig Lof besloten, waaronder pastoor dankte voor de overweldi gende hulde die hem gebracht was. De buitenkerkelijke viering zal verder plaats vinden in de week van 11 tot 18 Augustus a.s. zekerheid gezegd worden. Maar nu, deze middag, brengt katholiek Noot dorp een daad van eerherstel aan de H. Maagd door de plaatsing vari een nieuw beeld voor de parochiekerk, daarmede de destijds afgebroken draad van de Wilsveense Maria verering weer voortzettend. Spr. ver trouwt er op dat dit schone beeld van O. L. Vrouw van Banneux, als de Moeder der Armen, een nog intenser verering van de Moedermaagd zal be werkstelligen. Na overdracht namens de parochie aan pastoor Heijdeman verrichtte deze de kerkelijke inzegening. Overdracht aan de parochie. Pastoor Heijdeman verkreeg daar na het woord en betuigde op de eer ste plaats zijn welgemeende dank voor dit mooie kostbare parochiege schenk en droeg het beeld vervolgens over aan de parochie. Ik geef u uw Moeder, aldus- de pastoor, en ik ben er van overtuigd, dat mijn parochia nen er gelukkig mede zullen zijn. In Nootdorp is steeds een opmerkelijke godsvrucht tot Maria. Niemand ter wereld heeft zo veel aanzien als Ma ria en daarom is het vanzelfsprekend, dat het mensdom ook de grootste- eer brengt aan de H. Moedermaagd. Na deze woorden van de pastoor brachten de kinderen na het zingen van enige liederen en het uitspreken van een spreekkoor, een bloemen hulde aan Maria, hetgeen op de aan wezigen een diepe indruk maakte. Kaarsen werden voor het beeld ont stoken, maar ondanks het buiten ver wachting prachtige zomerweer was de wind toch te sterk, zodat de kaar sen gedoofd werden. Sacramentsprocessie. Tot slot van deze Maria-hulde volg de nog een processie in de tuin van de pastorie, waaraan ook weer door het gehele dorp werd deelgenomen. Pastoor Heijdeman droeg het Aller heiligste door de grote tuin van de kerk naar een rustaltaar, omgeven dóór een sierlijke vijver. Ver volgens een plechtig Lof werd ge daan met de zegening van de zieken en alle aanwezigen. De feestdag werd des avonds be sloten met een bid- en lichtprocessie. De gehele week worden nog extra Maria-oefeningen gehouden met als slot van deze Mariale week een na tionale Maria-hulde ter ere van O. L. Vrouw van Banneux, waarbij tevens aanwezig zal zijn het Wittevrouwen- koor uit Maastricht en waarbij het woord zal worden gevoerd door de zeereerw. heer prof. L. van Winkel uit Tongereren (België) en door de heer L. J. M. Olivers, als directeur van de Internationale gebedsactie. Het nieuwe beeld van Maria van Banneux te Nootdorp. Geleend Klokgelui Toen in het Mariaspel gister- avond in Roelofarendsveen de Paastijd was aangebroken en de opstanding van Christus in een treffende scène werd overdacht, klonk er klokgelui. Zoals bekend I kan de parochie van Maria - Praesentatie wat klokken be- I treft nog niet in een meervou- dige vorm spreken. Het gelui werd onmiddellijk herkend als komende van de drie luiklokken van de kerk van St. Petrus Ban- den. De regisseur had de klok- I ken even geleend, maar er was geen zwaar en tijdrovend trans- port aan voorafgegaan. De ge- luidsband van een bandrecorder legde de band tussen St. Petrus- Banden en het Mariaspel. Receptie

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8