Actie „Voor God" bracht gisteren een bedrag van ruim f 400.000 op Ballon met jodelende aanhang wist Ter Aar slechts naamloos te verlaten De Zaterdagse Puzzle MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DROEVIG EINDE VAN VACANTIE PERSONENAUTO SCHOOF ONDER STILSTAANDE VRACHTAUTO Echtpaar met vijf kinderen kwamen bij het ongeluk om DROEVIG EINDE Op de rijksweg Nijmegen—Vcnlo tussen de dorpen Bergen (L.) en Af- ferden is Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen een personenauto, waarin zeven personen zaten, in volle vaart tegen de achterzijde van een rechts van de weg stilstaande vrachtwagen gereden. Bij dit ongeluk wer den een echtpaar en vier kinderen op slag gedood. Eén kindje ls later in het ziekenhuis te Venlo overleden De personenauto kwam uit de richting Nijmegen. In de wagen zat het gezin P., dat van vacantie terug kwam en op weg was naar zijn woon plaats Venlo. Op een recht stuk weg is de personenauto door onbekende oorzaak tegen de stilstaande vracht wagen gereden. Deze wagen stond volgens ooggetuigen geheel rechts van de weg. De gevolgen van de bot sing waren verschrikkelijk. De per sonenauto schoof geheel onder de achterzijde van de vrachtwagen. Een der inzittenden, een jongetje van drie of vier jaar werd uit de auto ge slingerd en bleef met ernstige ver- JONGEMAN STEEKT AGENT IN DE BUIK Toch „afgeleverd" op het politiebureau Een recalcitrante jongeman heeft gisteravond op de Grote Markt in Den Haag een agent van politie met een mes in de buik gestoken, nadat de politieman met een sabel tegen hem was opgetreden. De jongen Is gearresteerd en de agent moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Omstreeks 20.45 uur werden twee ln de Vlamingstraat surveillerende agenten door voorbijgangers opmerk zaam gemaakt op het feit, dat een jongeman op de Grote Markt enkele meisjes lastig viel. De politiemannen begaven zich naar de aangegeven plaats en zagen een jongeman, die de fiets van een meisje vast hield. Eén van de agen ten verzocht de jongeman, die en kele glaasjes bier bleek te hebben gedronken, door te lopen. Deze stoor de zich niet aan het verzoek en ge droeg zich zeer recalcitrant. De po- litie-agenten herhaalden het ver zoek. doch de jongeman maakte geen aanstalten te verdwijnen. Eén van de agenten trok toen zijn sabel en diende de jongen daarmee een tik toe. Deze werd toen zo kwaad, dat hy een mes trok en daarmee op één van de agenten toestormde. Hij dien de hem een steek in de buik toe. De beide agenten slaagden erin de jon gen te overmeesteren en brachten hem over naar het bureau Buitenhof. Hij is gearresteerd. Het bleek de 17- jarige glazenwasser A. P. B. uit Den Haag te zijn. Nadat de gewonde agent zijn be lager op het bureau had afgeleverd, liet hij zich door de GG en GD naar het ziekenhuis „Bronovo" vervoeren. Hij is daar behandeld en opgenomen. Er bestaat volgens de politie geen gevaar voor zijn leven. In de omgeving van de Vlaming straat en de Grote Markt is het vaak onrustig, vooral tijdens de weekein den. De politie heeft om deze reden het aantal surveillerende agenten verdubbeld. Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. VARA. 19.00 Rep. uit het zwembad Crailo in Hilversum. 19.45 Act. 20.00 „De Cel", T.V.-spel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 AVRO. (7.50—8.00 VPRO.) 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke lie deren. 9.30 De groenteman. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Hammondork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee pia no's. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 14.00 „Wy ontdekken Amerika", caus. m. muz. 14.30 „Manon", opera. 16.30 Kinder ensemble. 17.00 Amus. muz. 17.30 Lichte muz. 17.50 Rep. of gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus. ork. 19.05 Het wereldmuziekconcours te Kerkrade. 19.30 Madrigalen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 20.50 Me dedelingen. 20.55 Disco-caus. 21.40 Dansmuz. 22.10 Buitenl. overz. 22.25 Gram. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nieuws 23.15 De 2e Assemblée van de We reldraad van Kerken te Evanston. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Zang en piano. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Promenade-ork. en soliste. 15.00 Gram. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Pater K. van Kessel M.S.O.: „Op zoek naar onbekende papoea's". 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.30 Kamerork. 21.30 Gram. 21.35 Pianorecital. 22.25 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 ■wondingen langs de kant van de weg liggen. Het werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd, waar het om streeks middernacht is overleden. Na enkele vergeefse pogingen ge lukte het omwonenden het wrak van de personenauto te bereiken. Het bleek, dat de daarin nog aanwezige zes personen, het edhtpaar P. en vier van hun kinderen waren gestorven. Zij moeten op slag dood zijn geweest, aldus de verklaring van een kort na de botsing passerende arts. Door de schok, die ontstond toen de personenauto de vrachtwagen raakte, is de chauffeur van de vrachtwagen die in de cabine zat, door de voorruit geschoten. Hij liep verscheidene snijwonden op en is eveneens naar het ziekenhuis ver voerd om te worden verbonden. Twee jongens, die eveneens in de cabine zaten, liepen enkele vleeswonden op. Een zntl van vuur en lehrllnend aunr van diep uit Uw maag tot hoog in de keel? Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende endadelijk, 'n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Ieder tablet apart verpakt. U hebt ze maar by U te steken om ze voor 't grijpen te hebben. Altijd, overal. Daarbij: makkelijk in te nemen, zon der water of wat ook: gewoon maar laten smelten op de tong. (Advertentie) KINDEREN VERDRONKEN In een der bassins van het in aan bouw zijnde zwembad „Diekman" te Enschede is de 6-jarige A. B. uit En schede verdronken. Het knaapje was met een vriendje onder de omheining door gekropen en wilde pootje ba den. De jongen is toen in een diep bassin terecht gekomen. De vijf-jarige Marinus van T. woonachtig aan de Terbregseweg te Rotterdam, is in de voormalige Tochtsloot van Terbregge verdron ken. Het kind werd uit het water ge haald door een timmerman, die daar een volkstuintje heeft en die op het hulpgeroep van een broetje. van het drenkelingetje was afgekomen. Een ontboden geneesheer constateerde de dood. REHABILITATIE VOOR TEN ONRECHTE VERDACHTE VROUW GEVRAAGD HANDELWIJZE MINISTER VAN JUSTITIE GELAAKT H.B.S.-DIRECTEUR WON EEN KOE Niet minder dan 402.237.25, dat is het formidabele bedrag, dat de ACTIE „VOOR GOD" heeft opge bracht. En welk een grandioos suc ces dit is, blijkt wel, als men even bedenkt, dat het hier een gewone lo terij betrof, waarbij de loten op één dag werden verkocht. Het betekent ook een geweldige krachtsinspan ning, waartoe ons katholieke volk in staat blijkt te zijn en die vertrouwen geeft voor wat de toekomst betreft. Als men daarbij dan nog in ogen schouw neemt, dat dit alles werd ge presteerd met een ongelofelijk laag onkostencijfer, dat niet meer dan 22,46 pet. bedraagd, terwijl een per centage van 35 door de Justitie was toegestaan, dan wordt duidelijk welk een grote voldoening de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. kan hebben van het organiseren van de ze loterij. 60-JARIG PRIESTERFEEST MGR. VAN SCHAIK. Treffend door de eenvoud, die Ook een kenmerk is van de jubilaris maar bijzonder hartelijk, werd Zondag bij zijn 60-jarig priesterfeest gehuldigd prijzen vielen op de volgende: mgr. J. G. van Schaik, proost van het nummers: Metronolitaan Kanittel pn oppsteliilr 470946 C, 388785 B, 67732 C, 345534 C, Naar aanleiding van de inlichtin gen, die de Minister van Justitie kort geleden aan de leden van de Tweede Kamer heeft verstrekt inzake een adres van de heer P. de Boer Drachten, waarin hij verzocht om re habilitatie van zyn vrouw, heeft de heer De Boer zich opnieuw met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Hij verzoekt hierin de Kamerleden zich niet neer te leggen bij de door de minister verstrekte inlichtingen en bepaalde maatregelen te nemen. Zoals bekend is werd mevrouw De Boer .echtgenote van de voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invali den, de heer P. de Boer te Drachten, in 1950 gearresteerd onder verden king te hebben ingebroken in het door de justitie verzegelde kantoor van de bond. Er was geld ontvreemd. Bijna anderhalf jaar later bleek, dat niet mevrouw De Boer de inbraak had gepleegd, doch een brigadier van de gemeentepolitie te Drachten, die met het onderzoek was belast. De heer De Boer werd later vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde verduistering ten nadele van de bond en de heer De Boer diende toen bij de Tweede Kamer een adres in, waar in hij om rehabilitatie van zijn vrouw verzocht. De minister heeft de Ka mer op 6 Aug. j.l. medegedeeld, dat de Nederlandse wet het instituut der rehabilitatie niet kent. Reeds in 1952 heeft mevrouw De Boer een officiële verklaring ontvangen, waaruit blijkt, dat zij niet schuldig is gebleken aan de inbraak, waarvan zij aanvanke lijk is verdacht. De minister meende, dat hieraan verder niets valt toe te voegen. In het adres, dat de heer De Boer Vrijdag j.l. de Tweede Kamer heeft doen toekomen, zegt hij o.m. „Ten eerste heeft my het koele antwoord van de minister op mijn herhaalde verzoeken om rehabilitatie van mijn echtgenote ten zeerste gegriefd, dat daarin op geen enkele wijze veront schuldiging wordt aangeboden of leedwezen wordt betuigd, wegens het feit, dat mijn vrouw twaalf dagen on schuldig in hechtenis heeft moeten doorbrengen". „Ten tweede acht ik het onjuist, dat de minister tracht, de arrestatie van mijn vrouw en haar preventiefstelling goed te praten met de verzekering, dat er ten tijde van de beslissing jegens haar wel dege lijk gegronde verdenkingen hebben bestaan en dat er dus niet lichtvaar dig is gehandeld". „Opvallend is", zo wordt voorts be toogd, „dat de minister in zijn aan uw Kamer verstrekte inlichtingen in het geheel niet rept, waarop de „ge gronde verdenkingen" dan wel be rustten. Nog veel minder rept de mi nister van de sfeer, waarin deze „ge gronde verdenkingen" zijn gegroeid. De heer De Boer meent, dat men zon der deze te kennen de gegrondheid van de verdenkingen niet kan be oordelen. Hij zegt het tot zijn taak te rekenen de Kamer hierover nader in te lichten. Nadat de heer De Boer een over zicht van het gebeurde in 1950 heeft gegeven, deelt hij mede, dat nog nim mer de voorwaarden, waarop zijn vrouw na 12 dagen hechtenis op vrije voeten werd gesteld, is ingetrokken. De voorwaarde luidde, dat zij zich op geen enkele wijze meer met het bondswerk zou inlaten. „Vergoeding van materiële schade", zo gaat het adres verder, „kan volgens de minis ter worden gevraagd binnen drie maanden na de gerechtelijke uit spraak. Er is ten aanzien van mijn vrouw echter nooit een gerechtelijke uitspraak gevallen en formeel is zij nog steeds een door de justitie op schriftelijke belofte van non-activi teit op vrije voeten gestelde vérdach. te. Wanneer begint voor haan nu de termijn van drie maanden te werken, opdat zij in elk geval de materiële schade alsnog vergoed kan krijgen?" De heer De Boer meent, dat het hoog tijd wordt, „dat, indien de wet het instituut der rehabiliteit niet kent, zoals de minister zegt, deze leemte in de wet ten spoedigste wordt Men behoeft maar even de getal len, waarmee in de ACTIE „VOOR GOD" werd gerekend, te bekijken om te weten, dat de bovengenoemde opbrengst tot de fraaiste resultaten mag worden gerekend, terwijl tevens licht wordt geworpen op de beteke nis van de organisatie, die nodig was om deze actie tot een volledig suc ces te voeren. Want 2.000.000 loten is een hoeveelheid, waarvan men op het eerste gezicht nauwelijks een idee heeft. In 8.000 dozen werden zij verpakt en hoeveel dit eigenlijk wel is, blijkt wel uit het feit, dat deze dozen op elkaar een stapel vormen, die zes en een half maal zo hoog is als de Utrechtse domtoren. Alle lo ten achter elkaar gelegd zouden een ketting vormen, die niet minder dan 184 kilometer lang zou zijn, terwyl men 16.928 vierkante meter grond nodig zou hebben om de loten netjes naast elkaar uit te leggen. Netjes zou het dan moeten gebeuren, want er zou geen millimeter overschieten! Gisteravond na het bekendmaken van de prijswinnaars begon de tele foon te rinkelen op het bureau van de heer Bergers in R'dam, die in vijf verschillende acties ruim 2 3/4 mil- lioen gulden wist los te peuteren. Er zyn gisteravond grappige dingen ge beurd. Dr. v. Loenen, directeur van de R.K. H.B.S. te Gouda, won een koe. Een mynheer in Breda, die bij anderen inwoont, werd de gelukki- ge(?) eigenaar van een ren met kippen en hanen. Zestien prijswin naars meldden zich. Er zullen er nog volgen, want gistermiddag werden verschillende pakken loten per ex presse verzonden op bestelling. In deze pakken bevinden zich verschil lende loten, die f 2000Cwaard zijn. Tenslotte werd ons medegedeeld, dat 5 van de lotpn niet verkneht 7iin 115290 D, A, 62771 B, 156263 A, 459711 D, 140827 B, 11743 B. 187951 B. 428603 C, 430603 D, 460809 D, 152342 D. 428819 A. 332395 A, 485786 D, 157393 C, 140516 C, 161793 A, 59109 A, 381090 B, 339555 A, 71708 B. 369493 A, 430880 B, 48936 D. 326014 C. aangevuld, te meer als de minister 5 van de loten niet verkocht zijn, ambtshalve niets kan doen wat z.i. zodat ook 5 van de prijzen ver- wel mogelijk ware". valt. LUCHTREIS MET HINDERNISSEN GROND VAN DUITSERS TERUGGEGEVEN Een oppervlakte van ongeveer 35 ha. grond, nabij Siebengewald, die door Nederlandse landbouwers van het Ned. Beheersinstituut was ge kocht, zal aan de vroegere eigenaars worden teruggegeven. Deze gronden blijken enige jaren geleden ten onrechte aan de Neder landse Staat te zijn vervallen ver klaard op grond van het besluit vijandelijk vermogen. De in Duitsland woonachtige eigenaars hebben we ten aan te tonen, dat zij niet de Duitse nationaliteit bezitten, maar statenloos zijn, waardoor zij niet on der de termen van het besluit vijan delijk vermogen vallen. Voor de be trokken Nederlandse landbouwers heeft dit pijnlijke consequenties. Verscheidenen hunner zien hun be drijf dermate inschrompelen, dat het niet meer rendabel is te maken. Door de zware regenval in Oost Nederland van gisternacht is de Slingerbeek tussen Ruurlo en Groen- lo buiten haar oevers getreden. Hierdoor is de rijksweg tussen beide plaatsen overstroomd, en over een afstand van ruim 100 meter onbe gaanbaar geworden. Men verwachtte, dat deze stremming tot hedenmiddag zou duren. VACANTIEGANGER OVERVALLEN Tijdens een fietstocht door het kroondomein van het Loo is de 35- jarige P. H. uit Schiedam door een wielrijder overvallen. De aanvaller gaf zijn slachtoffer een tik met een hamer op het hoofd. De vacantiegan- ger ging echter niet door de knieën. De aanvaller sloeg na zijn daad op de vlucht. Het slachtoffer zette met twee juist passerende motorrijders de achtervolging met succes in. De aan valler werd overmeesterd en over gegeven aan de politie. Uit het on derzoek kwam vast te staan, dat hy de 24-jarige Apeldoorner E. M. was. Hij had de wielrijder overvallen om hem van zyn geld te beroven. Aan het prachtig versierde altaar in de St. Martinuskerk te Utrecht, waarvan de jubilaris 30 jaar pas toor is geweest, droeg de bisschop coadjutor van Utrecht mgr. Alfrink, Zondagmorgen de H. Mis op. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door minister A, C. de Bruyn, de heer J. A. Middelhuys, voorzitter, en de heer Lelyveld„ secretaris en de andere leden van het K.A.B.-Ver- bondsbestuur, voorts door talrijke be stuurders van aangesloten bonden en directeuren van de verschillende in stellingen van de K.A.B. Mgr. van Schaik zelf had, omhangen met de tekenen van zijn waardigheid als pro- tonotarius apostolicus, van welke be noeming kardinaal De Jong Zater dag mededeling had gedaan, op het priesterkoor plaatsgenomen. Na een druk bezochte receptie, brachten het Utrechts K.A.B.-koor en het K.A.B.-kinderkoor onder leiding van Sjef van Eerden, begeleid door het R.K. Harmonieorkest St. Cecilia, mgr. van Schaik op het plein een zanghulde. Aan de maaltijd welke het verbondsbestuur de jubilaris aan bood, overhandigde de heer J. A. Middelhuis mgr. van Schaik een gip sen model van de plaquette met ztfn beeltenis naar ontwerp van Albert Termote, die geplaatst zal worden In het huis van de Arbeid. Een ander geschenk was de ver- sterking van het Mgr. van Schaik- fonds ter opleiding van priesters uit de K.A.B. met 3000 gulden, welke be drag door de plaatselijke comité's was bijeen gebracht. ZILVEREN PRIESTERFEEST AALMOEZENIER VAN DE PERS. Onder grote belangstelling heeft pa ter M. Bogaartz S.J., pastoor van de Elandstr.parochie te Den Haag zijn zilveren priesterfeest gevierd. Nadat Zaterdagavond en Zondagmorgen het jubileum in de parochiekerk was in gezet, resp. met een plechtig Lof en een plechtige H. Mis volgde in de middag een zeer druk bezochte re ceptie. Honderden parochianen kwa men hun pastoor gelukwensen, ter wijl ook een groot aantal vertegen woordigers van de katholieke jour nalistenwereld de receptie bijwoonde. De Katholieke Journalistenkring werd vertegenwoordigd door haar se cretaris, de heer A. van Oorschot, uit Hilversum. Tijdens de receptie boden de paro chianen het feestgeschenk aan, be staande uit een aantal paramenten en kerkmissaais. Het jubileum werd besloten met een Plechtig Lof van dankbaarheid. DERDE NIEUWE OVERSPANNING VOOR MOERDIJKSPOORBRUG. Op dezelfde wijze als waarop men de eerste en de tweede overspanning van de nieuwe dubbelsporige spoor brug over het Hollands Diep heeft geplaatst, heeft men gisteren de der de op de peilers gelegd. Volgende week Zondag voegt men er de vierde aan toe. zodat dan twee van de vijf vakwerkbruggen, die in de loop van volgend jaar de spoorbrug zullen vor men, klaar zijn. Het treinverkeer op de lijn DordrechtLage Zwaluwe werd in verband met de werkzaamheden aan de spoorbrug des ochtends om elf uur gestaakt. Omstreeks tien uur had men de oude boog, de meest zuidelij ke losgemaakt, en kon men haar op elevatorbakken naar de werkhaven bij Willemsoord vervoeren. Daar zal zy het lot van alle anderen nog te vervangen overspanningen delen, namelijk te sneuvelen onder de ha mers en de snijbranders van de slo pers. Motorbootjes vingen de mand op De ballonvaart, welke de heer en mevrouw Boesman Zaterdagmiddag, in totaal'met elf passagiers, heeft ge maakt is avontuurlijk geweest. De start ter gelegenheid van een vacantiefeest in het Olympische Sta dion te Amsterdam was merkwaar dig. Aan bord van de ballon „Jhr. van de Berch van Heemstede" waren be- halve het echtpaar Boersman de ra dioverslaggever W. Ruth en de zan geres Gerda Ziller. Tijdens het stijgen zong Gerda Ziller voor 'n microfoon in de mand een jodeïlled. De ont vangst was, toen de ballon tot een hoogte van vijfhonderd meter was gestegen, nog uitstekend. Ten Oosten van Haarlem werd een tusenlanding gemaakt. De zangeres en de verslaggever gingen niet ver der mee en er werden nieuwe passa giers aan boord genomen. Toen men weer opsteeg wijzigde de ballon plotseling zijn vaartrichting. Hij dreef niet meer zeewaarts maar in juist tegenovergestelde richting. Naambordje verdwenen. Bij Ter Aar werd opnieuw een tus senlanding gemaakt op een eenzaam weiland van de heer Hendrikscn in de Vierambachtspolder. Nauwelijks was de mand aan de grond of er kwam een woedende boer dreigend op de passagiers af. Hij was zeer ont sticht over de landing omdat de koeien van de buurman ervan ge schrokken waren. Zijn boosheid was zo heftig dat hij probeerde met een mes de mand stuk te snijden. Me vrouw Boesman stapte uit en kon de man enigszins tot kalmte brengen. De heer Boesman vertrok weer met nieuwe passag ers aan boord. De enige schade die de vertoornde boer had aangericht was dat hij het naam bordje van de mand had afgesneden. Vooral voor de Ter Aarse jeugd vormde het korte bezoek echter een grote attractie. Ballon opgevangen. Boven de Westeinderplassen opende de heer Boesman het ventiel. Hij liet, tot grote schrik van de beide dames, die als passagiers meevoeren, de bal lon tot vlak boven het water dalen. Twee motorbootjes kwamen eohter snel aangevaren en vingen de mand op. Tussen deze bootjes in werd de bd? Ion over het meer gevaren. Al spoe dig werd de ballon omringd door zeilboten, die als een ere-escorte meevoeren naar de wal. Toen de bal loncommandant op zijn scheepstoeter blies, kreeg hij prompt antwoord van alle zeilboten op het meer. Er werd ballast uitgeworpen, waar door de ballon weer hoog opsteeg. De ballon passeerde Gouda en tegen het donker worden werd bij Zevenhui zen (Z.-H.) een keurige „hoge hak jes-landing gemaakt. De ballonvaart had ongeveer vijf en een half uur geduurd. ja 9 VERSTEKELING OP WEG NAAR HUIS. De 20-jarige Arabische havenarbei der Ahmad Hussein Mohammed, die de afgelopen Maandag in Rotterdam aankwam met het s.s. Tamori van de Kon. Rott. Lloyds, aan boord van welk schip hij zich tijdens lossings werkzaamheden in de haven van Aden in een stil hoekje te slapen had gelegd om eerst in volle zee te ont waken, is Zaterdagmiddag weer uit Rotterdam vertrokken. Maar wan neer hij voet aan wal zal zetten in zijn vaderstad Aden weet nog nie mand, want het Lloydschip Ampenan, waarmee hij nu vertrokken is, loopt de haven van Aden niet aan, zodat het de bedoeling is Ahmed onderweg over te geven aan een schip dat wel naar Aden gaat. Het is echter hele maal niet onwaarschijnlijk, dat de kleine Arabier, die in het geheel geen papieren e.d. bezit, en derhalve ge durende zijn onvrijwillig verblijf in Nederland door de vreemdelingen dienst in bewaring werd gesteld, eerst zal moeten meevaren naar Indo nesië, ofschoon hij natuurlijk liever naar huis zou gaan, vindt Ahmed dit niét eens zo heel erg, want voorlopig is hij al heel blij, dat hij in zyn dunne oosterse kleding weg is uit het koude Nederland, waar hij, naar hij bij zijn vertrek zei. nooit meer wenst terug te keren. Het is intussen voor hem te hopen, dat hij niet het lot zal behoeven te delen van enkele colle ga's verstekelingen, eveneens zonder identiteitspapieren, die reeds jaren van het ene schip op het andere over de wereld varen, zonder ergens toe stemming te krijgen aan land te gaan. Wij behoeven er eigenlijk niet veel over te zeggen. Het is wel eens moer voorgekomen, dat een puzzle onze abonné's te veel moeilijkheden op leverde en wij de taart zelf moesten opeten. Dit keer ligt de schuld ech ter geheel bij ons. Een van onze lezers wist zijn ge voelens op de volgende treffende wijze samen te vatten. Een hoopvol voorteken bovendien voor de over enige tijd weer startende „Mening Gevraagd". Dc Leidse Courant lees ik met plezier. De Zaterdagse Puzzle geeft altijd vertier Maar wat mij gisteren is overkomen, Ik ben er nu nog niet van bekomen. Zelf Einstein met zijn relativiteits theorie, Zou met mij zeggen: Heus dat ik daar geen gat in zien, Die taart, het sieraad en dat boek, Zijn deze week niet aan bod, alle samenhang is zoek. Menige goedgemutste Leidse Courant abonné. Zit vandaag vast met 'n punthoofd bij de Thee, Die ijzersterke Jeroen van de Knokkersburcht, Zei: Ai, dat te voor mij. 'k geloof: diepuzzel mij wurgt! Daarom, beste courant, waaraan ik mijn hart heb verpand, Vraag ik beleefd: Breng in uw Puzzle wat meer verband. Misschien win ik dan ook eens een taart, Dat maakt de zomer zo gezellig rond de haard. Uw abonneé KOCH Hierboven het juiste puzzelframe en hieronder een herhaling van de reeds Zaterdag gepubliceerde tekst. Taart, sieraad en boek blijven be schikbaar; Horizontaal: 1. jong varken, 4. sluiskolk, 6. vogel. 8. ik (Lat.), 11. wezenlijk, 13. eer, 14. stuk bouw land, 16. boomscheut, 18. lekkernij, 20. niet dikwijls, 23. duister, 26. een soort van antilope, 27. soort van ce ment, 30. een der profeten. 31. eind, 33. papegaai, 34. zuster, 36. knolra dijs, 40. vogel, 43. water in N.H., 45. grappenmakers in een circus, 47. onbep. voornaamwoord, 49. zoon van Noë, 50. koers, richting. 52. vaarwel, 53. omlaag gaan, 56. wandversiering, 57. plechtige gelofte, 58. water in Z.H., 59. voorvoegsel. Verticaal: 1. een der drie afmetin gen (afk.), 2. Europeanen, 3. voor naamwoord, 4. water in Zeeland, 5. sportterm, 6. munt in Japan, 7. palm- meel, 8. maanstand (afk.), 9. dril, 10. afkorting in de boekhouding, 12. dorp in Gelderl., in de gem. Eist, 15. deel van een huis, 17. voorvoegsel, 19. gem. in N. Brab., 20. zogenaamd (afk.), 21. een weinig scheel, 22. bij woord, 24. kleur, 25. deel van de mast, 28. zijtak Saaie, 29. voorzetsel, 32. provincie van Nederland, 33. deel van een kachel, 34. voorzetsel, 35. voegwoord, 37. meisjesnaam, 38. lengtemaat, 39. uitroep, 41. invorde ren van gelden, 42. staat meestal bo ven drukwerk, 44. voorzetsel, 46. fa- j milielid. 48. zoon van Jacob, 49. af gesloten hokje, 50. votre excellence (afk.), 51. spil van een wiel, 54. mu- I zieknoot, 55. deel van de bybel (afk.)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6