Mgr. Be? vierde te Voorschoten gouden jubileum Mgr. Noordman kwam naar De Kwakel om zijn gouden priesterfeest te vieren Indrukwekkend streekspel hield duizenden ademloos MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ZOETERWOUDE OPOE POST TELT ER WEER EEN JAARTJE BIJ. De honderdste verjaardag, die ver leden jaar zo enthousiast gevierd is door de gehele Weipoort, ligt nog vers in ons geheugen en nu heeft Opoe Post er alweer een jaar aan toegevoegd. Hoewel er helemaal geen plannen waren gemaakt om de 101ste ver jaardag buiten de familiekring te vieren heeft Opoe Post toch gisteren doorlopend bezoek gehad van buren en kennissen. Om kwart over elf werd tot haar intentie het H. Misof fer opgedragen waarbij ze echter, in tegenstelling tot vorig jaar, niet te genwoordig was. Hoewel ze het af gelopen jaar lichamelijk weinig ach ter uitgegaan is, heeft ze de kracht toer van vorig jaar op advies van dokter Kortmann niet herhaald. Maar thuis heeft ze het feest nog goed kunnen meevieren. 's Morgens kwam het buurt-comité een taart aanbieden. Vele buren kwamen haar feliciteren en 's mid dags kwam burgemeester Smeets met mevrouw Smeets en de wethou ders Kraan en van Leeuwen een fruitmand aanbieden. Burgemeester Smeets, die vorig jaar door verblijf in het buitenland niet in de gelegen heid was om Opoe Post met het eeuwfeest te complimenteren, stelde het op prijs om nu haar persoonlijk te feliciteren. Overweldigende belangstelling Mgr. J. J. J. Noordman, die tot de Duitse bezetting hoofdaalmoezenier van het Nederlandse leger was en nadien nog twaalf jaar pastoor van Be Kwakel, is Zaterdagavond van Sterksel in Noord-Brabant, waar hij sinds zijn emeritaat woont, naar zijn geliefd dorp onder Uithoorn geko men, om daar temidden van zijn oud parochianen zijn gouden priester feest te vieren. De Kwakel heeft op demonstratieve wijze mogen we wel zeggen laten zien, hoe zeer het op rijs werd gesteld, dat mgr. zijn feest in de parochie wilde vie ren, waaraan hij zulke prettige her inneringen heeft. Hoewel men de wens van de gou den jubilaris, om geen grootscheepse intocht te organiseren, geëerbiedigd had, toonde de parochie op velerlei manieren haar sympathie. Overal wapperden de vlaggen met de geel witte wimpel en bij de kerk was een erepoort opgesteld. Om zeven uur Zaterdagavond arriveerde mgr. Noordman bij de kerk, waar hon derden mensen hem begroetten. Door een stoet bruidjes werd de gou den jubilaris naar de pastorie geleid en een uur later naar het altaar. Ve len waren tegenwoordig in het Plech tige Lof dat mgr. deed met assisten tie van pastoor Versteeg en kapelaan Laan. Toen de duisternis reeds was Inge vallen trok het muziekgezelschap Tavenu de pastorietuin binnen en bracht de oud-pastoor een mooie se rene de. Veel belangstelling. Het weer, dat de laatste weken wel iets te wensen had overgelaten, liet zich Zaterdagavond niet van zijn slechtste zijde zien en Zondag zelfs van zijn beste. Toen de Kwakelse klokken hun vreugdezang uitstortten over het dorp, stond de zon hoog aan de he mel. Niet alleen de parochianen, maar ook vele „vreemden" gaven blijk van medeleven. Verschillende mannen, die toen ze tientallen ja ren geleden de wapenrok droegen met mgr. Noordman in contact wa ren geweest waren vaak van ver re gekomen, om hun aalmoezenier op deze feestdag te feliciteren. Om kwart over tien werd de gou den jubilaris door een stoet bruidjes en misdienaars naar de kerk geleid, waar hij een Plechtige H. Mis cele breerde met assistentie van oud kapelaans. Presbyter assistens was kapelaan v. d. Stap, diaken kapelaan Douwéns, subdiaken pater Heins en als ceremoniarius fungeerde kape laan Steenman. Ook in het priester koor bevonden zich oud-kapelaans onder wie prof. v. d. Boog uit War mond. Onder leiding van de heer J. Gra ven voerde het jongens- en man nenkoor de Missa Pontifical is var Perosi uit. Het orgel werd bespeeld door de heer G. van Rijn. Van de kerkversiering was bijzon der veel werk gemaakt. Het hoofd altaar en de zij-altaren waren ge tooid met een schat van bloemen en aan de pilaren waren fraaie bloem- toeven aangebracht. Feestpredicatie. Prof. v. d. Boog hield de feestpre dicatie naar aanleiding van de tekst: „Hij Die machtig is, deed grote din gen aan mij". Spreker wees erop, dat het mo ment van het laatste avondmaal en het moment, waarop Christus zal wederkeren met elkaar verbonden zijn door de schakel van de H. Eu charistie. De H. Eucharistie maakt de gemeenschap met Jezus mogelijk. Christus gaf ons dit Sacrament, om onder ons tegenwoordig te zijn, om voedsel te zijn voor onze ziel en om zich voor ons op te offeren. Ik spreek hierover op dit priester feest, aldus prof. v. d. Boog, niet al leen, omdat mgr. Noordman in deze kerk een nieuw tabernakel, een nieuw altaar en een nieuwe commu niebank liet maken, maar ook en speciaal omdat hy begeesterd was door de gedachte: Christus in de zie len brengen door de H. Eucharistie. Paus Pius XI'I heeft onlangs ge zegd: „Als een priester niets anders deed dan van rechts naar links en van links naar rechts langs de com muniebank gaan, dan was dit pries terleven niet alleen goed besteed, maar bijzonder waardevol". Bij deze woorden, aldus spreker, moet ik denken aan mgr. Noordman, die in de twaalf jaren van zijn pasto raat iedere ochtend in de vroege uren de H. Communie uitdeelde en thans in zyn kleine huiskapel de devotie voor Christus in de H. Eucharistie levendig houdt. Receptie. Toen mgr. Noordman na de H. Mis door het kerk- en armbestuur naar de zaal Leenders, waar de receptie zou plaats vinden, werd geleid, was het gehele dorp uitgelopen. De rui me zaal kon de belangstellenden maar net herbergen. Pastoor Versteeg opende deze sa menkomst met het aanbieden van de gelukwensen der parochianen. De heer N. B. C. v. Egmond, lid Bruidjes begeleidden mgr. Noordman Zaterdagavond naar de pastorie. Foto: De Boer, Uithoorn. van het kerkbestuur, vulde deze ge lukwens aan met een stoffelijk blijk van medeleven in de vorm van een geschenk onder couvert. Op deze receptie waren o.m. aam wezig oud-minister Dekkers, burge meester Koot van Uithoorn, die tij dens de oorlog bij mgr. Noordman was ondergedoken en nu zijn vacan- tie in Oostenrijk had onderbroken om de feestelijkheden bij te wonen, hoofdaalmoezenier kolonel Verstrae- len, de luitenant kolonel b.d. L. P. J. Gelders, res. majoor T. J. v. d. Ploeg en de res. kapiteins M. J. C. JCools en M. W. H. Kuipers. Voorts alle oud kapelaans en vele geestelijken uit de omgeving. Mgr. Noordman dankte voor de be langstelling en speciaal ook voor de hartelijke ontvangst van de paro chianen en de prachtige versiering van de kerk. De gouden jubilaris had ruim een uur nodig om alle handen te drukken. Met een Plechtig Danklof werd de feestdag besloten. Hedenmorgen is mgr. Noordman naar Sterksel teruggekeerd. Vol verbazing luisterden we nu weer naar haar verhalen over de mooie verjaardag en ze is stellig van plan het nog vele keren over te doen. Het oude vrouwtje is, haar leeftijd in aanmerking genomen, nog zeer kras en het valt vooral op, dat zij nog zo'n goed geheugen heeft en nog zd geestig kan zitten praten. Zo had ze gisteren nog zeer geanimeerd gekeu veld met deken Bont en vanmorgen bleek weer dat de drukte van giste ren geen onaangename gevolgen heeft gehad. Het laatste wat ze zei was: „Zolang dokter Kortmann nog zo goed zorgt voor me, haal ik vele jaren". Het gouden priesterfeest van mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorschoten is met kerkelijke luister gevierd. Zaterdagmiddag werd het ingezet met pontificale Vespers, waarbij mgr. geassisteerd werd door rector Van Bommel en dr. Jacobs, uit het Lim burgse diocees. Deze plechtigheid werd bijge woond door de pauselijke internun tius, mgr. P. Giobbe. Zondagmorgen droeg mgr. Bek kers een pontificale Hoogmis op in huize .Bijdorp", geassisteerd door mgr.- H. J. J. van Hussen als presby- ter-assistens, mgr. drs. J. C. Over keek als diaken en mgr. A. F. de Wit als sub-diaken. In priesterkoor en kapel hadden plaats genomen mgr. dr. J. Olav Smit, kanunnik van St. Pieter te Rome, mgr. J. Damen, procurator van het Nederlands episcopaat te Rome, mgr. mr. F. Op de Coul, mgr. dr. A. Mulders, de hoogeerw. heren Ruhe en Annegarn, deken M. A. Jansen van Leiden, pastoor Th. M. Beukers, pastoor Klaverweiden en prior Schnabel van de Kruisheren, de prae- ses van de Capucijnen, pastoor J. Th. van Bemmelen van Voorschoten, fa milieleden en vele leken met wie de jubilaris in zijn leven had samenge werkt. Na de H. Mis boden alle oud-mis dienaars een kloostertafel ten ge schenke aan. De oudste van hen hield een toespraak. Tijdens het dejeuner werden wóór den van gelukwens gesproken dooi mgr. ölav Smit, mgr. H. J. J. van Hussen en rector H. Sondaal. Mgr. Bekkers sprak een dankwoord. Tijdens de receptie in de middag ontving de gouden jubilaris riog vele gelukwensen, o.a. van burgemeester C. J. v. d. Hoeven en wethouder G. Schrama, burg. Bogaardt uit- Rijs wijk en pater W. Keiler S.J-qVaft de Indische missiever. Met een Pontifi caal Lof werd de dag besloten. Tijdens de receptie in huize „Bij. dorp". Mgr. Bekkers en zijn gasten worden geluk gewenst door rector G. A. Beek, moderator van de RK. Tech nische School te Leiden. DRIE RIJHSBURGSE BROERS VERONGELUKT Een 7-jarige jongen is gedood en zijn twee oudere broers ernstig ge wond, toen vanochtend te Nunspeet een luxe bestelwagen en een militaire vrachtauto met elkaar in botsing kwamen. De bestelwagen die afkomstig was uit Rijnsburg, werd bestuurd door de 24-jarige B. Star. Zijn 14-jarige broer G. Star en 7-jarig broertje J. Star zaten naast hem. De jongste knaap werd op slag gedood. De beide anderen werden ernstig MARIA IN HET MIDDELPUNT Kapelaan Cornells, de regisseur van het Mariaspel in Roelofarendsveen had het goed bekeken. Gezeten in een vrachtwagen, die links met de geopende achterzijde naar het toneel stond toegekeerd, beheerste hij het gehele spel. De gesproken tekst, het spel, de belichting en de muziek wer den van de laadbak van deze vracht auto uit gedirigeerd. Eén man wist met de hulp van vele medewerkers een illusie te scheppen, die de reus achtige menigte in haar boeien sloeg. Vóór de kerk van Maria Praesen- tatie op het Pastoor Onelplein zaten en stonden toeschouwers: opzij van het plein tot bij het Westeinde en de achterzijde zover het plein reikte. Het waren er volgens schatting van de politie 2300 in totaal. Daar rekenen wij dan niet bij de passanten op Westeinde, die na „even kijken" tot het einde bleven, omdat de verbeel ding van het Maria-leven op het to neel hen niet meer los liet. Blauwdruk van het spel. Kapelaan Cornelis bezat een plat tegrond, een soort blauwdruk van dit toneelevenement voor Roelofarends veen, dat de moeite van het publice ren waard zou zijn. „Het strijdplan voor een veldslag", zou er onder kun nen staan. En inderdaad was dit spel zó voorbereid (vorig paar October is men al met de repetities begonnen) dat het toeval geen kans werd gege ven. Even dachten wij (toen hij na melijk met machtige gebaren de man van de belichting aanwijzingen gaf) dat hij óók het weer binnen zijn magnetische invloedssfeer had ge trokken. De maan scheen helder, alsof hij met een bestraffende vinger de wolken op de vlucht had gejaagd; de temperatuur was ideaal voor een openluchtvoorstelling. In de vracht auto zaten ook de sprekers, die elkaar de microfoon doorgaven en ieder op zijn beurt de ontroerende teksten lazen. In de wagen stond ook de tape recorder opgesteld, die voor toepas selijke muzikale verbinden moest zor gen. Naast de wagen waren de R.K. Gemengde zangvereniging van Roe lofarendsveen „Vox Laeta", het kerk koor en het jongenskoor van de paro chie opgesteld, allen onder de bezie lende leiding van Jan v. d. Meer. Op voortreffelijke wijze werden onder meer gezongen een „Ave Maria" van G. Nieland, het Magnificat van H. j Clemens en Haec Dies van Alphons Vranken. Vóór de kerk was het toneel op gericht met links een trap, die naar een hoger gelegen platform leidde. Het toneel was prachtig versierd met lange kleden en bloemen. Géén namen. Om half negen gisteravond plaatste pastoor S. Ligthart zich voor de mi crofoon om een kort inleidend woord tot het Mariaspel, dat een waar kers kwamen uit Roelofarendsveen en Oude Wetering, materialen kwa men o.m. van Rijpwetering en Nieu we Wetering. Bijna allen, die op één of andere manier aari het spel mede werkten waren amateurs. Pastoor Ligthart sprak de wens uit, dat dit spel veel stichting zou ge ven en diepere devotie tot Maria zou bewerken. Het spel. Kapelaan L. Cornelis, de samenstel. Ier en regisseur, heeft voor dit spel geput uit heldere' bron van de Ne derlandse letterkunde. Er is veel stichtends in Nederland over Maria geschreven. Het zal ook wel niet zo zeer des kapelaans grootste zorg zijn geweest stof voor zijn spel bijeen te garen, alswel uit de overvloed van li teraire schatten een goede en verant woorde keuze te doen. Kapelaan Cornelis heeft gedichten gevonden van Pieter Cauwe, Justus de Harduijn, Paul Claudel (vertaald), Vondel en Stalpaert van der Wiele. Hy heeft deze gedichten in een volgorde geplaatst zodanig, dat het gehele leven van Maria in een aantal rijke scènes wordt verzinnebeeld. Door een verrassende oplossing speleds en sprekers zijn van elkaar gescheiden is hapering in de tekst en mislukking van het spel bijna uit gesloten. Een ander groot voordeel is de duidelijkheid van het gesprokene. Doordat de sprekers slechts aan hun plaatsen in de auto gebonden waren, was het gesproken woord constant verstaanbaar, zelfs voor de belang stellenden buiten het Pastoor Onel plein. Als proza-fragment was de verbeelding van de simpele maar ont roerende Maria-legende van de mon nik, die slechts „Ave Maria" kon zeggen ingelast. De aankondiging van Maria's ge boorte met daarop aansluitend het gehele mystieke leven van de H. Maagd werd tot een machtig slotta fereel gevoerd. Zó werd dit gehelg spel één lang gebed; maar het was een gebed, dat duizenden ademloos stil maakte; een gebed, gesteld in de schoonste taal, die het een mens gegeven is uit te spreken. De taferelen op het toneel waren prachtig van vorm en samen stelling .kleurige toneelkleding tot in de kleinste détails verzorgd verhoog den het ziengenot. We hebben tijdens het gladde ver loop van deze door en door geprepa reerde opvoering bijna geen feilen kunnen ontdekken. „r>it alles is ter ere van Maria", zo zeide hij, „dus ook ter ere van God". Het zou in strijd zijn met de verhe venheid van het spel om namén be kend te maken. Ook wij zullen deze gedachte res pecteren en géén namen van de me de spelenden noemen. Wel kan ge zegd worden dat de streekgedachte, die aan dit spel ten grondslag lag, Na een korte confrontatie met de na men direct in het oog springt. Spre- gewond. De linkervoet van de be stuurder werd verbrijzeld. De chauf feur van de militaire wagen kreeg een shock, maar is niet gewond. Het ongeluk gebeurde op de viersprong bij de kruising Molijnlaan—Eperweg. Ook van de omgeving. De belichting was in den beginne wat aarzelend, vlak en eenzijdig. Tij dens het spel kwam hier van liever lee verbetering in. Tien schijnwer pers met een enorme lichtsterkte maakten toen. dat de kleurrijke tafe relen nog beter tot hun recht kwa men Om kwart over tien was het spel beëindigd. Rustig, nog onder de indruk van het gebodene verlieten allen het plein. Een groot aantal fitesen, die in de buurt van het plein geparkeerd wa ren deden vermoeden dat velen van plaatsen uit de omgeving waren ge komen om dit streekspel te bezoe ken. Ook bij de halte van de bus was het na afloop ongewoon druk. Er is goede hoop, dat met de op brengst van de collecte de kosten van de opvoeringen, die enige honderden' guldens belopen, gedekt zullen kun nen worden. Dinsdagavond om 9.30 uur zal het spel worden herhaald. Ongetwijfeld zullen wederom ve len van deze gelegenheid om in dit Mariale jaar een kunstzinnig spel te gaan zien, dat op bijzondere wijze tot Maria-devotie opwekt, gebruik ma ken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5