Oud-burgemeester J. P Gouverneur f Pater Schuur vierde zijn zilveren priesterjubileum in Zoeterwoude Frangaise door auto gegrepen Pontificale H. Mis in open lucht op terrein van St. Bavo MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COU^NT EERSTE BLAD PAGINA Twintig jaar krachtig en vooruitziend bestuurder van Sassenheim In de leeftijd van 78 jaar is in huize St. Willibrord te Wassenaar Zaterdagavond overleden de heer J. P. Gouverneur, oud-burgemeester van Sassenheim. Het stoffelijk overschot zal heden naar Sassenheim worden overgebracht en opgebaard worden ten huize van de zoon van de overle dene, Hoofdstraat 78. De plechtige Uitvaart-mis en daarna de begrafenis zijn vastgesteld op Woensdag a.s. te half twaalf. Joseph Petrus Gouverneur werd 21 December 1875 te Hoeven (N.Br.) ge boren. Na zijn schoolopleiding ont vangen te hebben op „St. Louis" t< Oudenbosch werkte hij in 1897 ter se cretarie te Oud- en Nieuw-Gastel, vervolgens te Steenbergen, waarna hij op 1 Januari 1900 benoemd werd tot DE PRINS NAAR LONDEN. Z.K.H. de Prins der Nederlanden vertrekt, naar de rijksvoorlichtings dienst meldt, heden per vliegtuig naar Londen, voor een bezoek van en kele dagen. De Prins zal in een paar fabrieken enige nieuwe vliegtuigty pen bezichtigen. Op 18 Augustus zal Z.K.H. de ten toonstelling „The model engineer" in Londen openen. DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Gisteravond is in de Schimmel straat te Amsterdam een muur van anderhalve meter hoogte, die een terrein van de stadsreiniging afschut, over een lengte van drie meter inge stort. Op de muur waren zeven kin deren uit de buurt aan het spelen. Een van hen, de acht-jarige jongen Chr. de J. werd door het vallend ge steente getroffen en bleek bij aan komst in het Wilhelminagasthuis te zijn overleden. De andere kinderen kwamen met de schrik vrij. NEDERLANDSE VROUW IN OOSTENRIJK OVERLEDEN. De 39-jarige Nederlandse mevrouw De Rijk uit Amsterdam is gisteren aan een hartverlamming overleden, ter wijl zij een bezoek bracht aan de Dachstein-ijsgrotten in Oostenrijk. Haar stoffelijk overschot wordt naar ons land gebracht. Russische afvalligen In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is Zaterdag verklaard, dat zich behalve Rastworof nog ten minste vier Russi sche geheime agenten in Amerikaan se handen bevinden. Men voorspelt, dat de V.S. spoedig mededeling zullen doen van een „stroom van Russische afvalligen". Men gelooft, dat de nieuwe Ameri kaanse politiek er uit zal bestaan voortaan publiciteit aan dergelijke gevallen te geven. Tevoren bleven de Russen door het achterwege laten van publiciteit in het onzekere omtrent het lot van hun agenten. Uit de diepte opgehaald Dank zij hun grote persoonlijke moed en hun schier bovenmenselijke inspanning is het een groep speleolo gen, onder leiding van Norbert Cas- teret, gisteren gelukt het stoffelijk overschot van de twee jaar geleden in de grot van Pierre St. Martin ver ongelukte onderzoeker Marcel Lou- bens aan de oppervlakte te brengen. De levensgevaarlijke expeditie was verschillende dagen geleden onder nomen om te beantwoorden aan de wens van de moeder van Marcel Lou- bens, die hoopte, dat het stoffelijk oversohot van haar zoon in gewijde aarde zou kunnen worden begraven. Voordat het 400 meter onder de grond opmerkelijk gaaf gebleven lichaam van de verongelukte speleo loog in een aluminium kist werd ge- plaats, waarin het met eindeloze moeite en met voortdurend levensge vaar voor de leden van de expeditie naar de ingang van de grot werd ge hesen, heeft, zoals gemeld, een pries ter bij het tijdelijke graf in de grot een H. Mis gelezen. Zaterdag, de dag waarop de poging zou worden ondernomen, was het in de Pyreneeën bijzonder slecht weer. Er stond een stormachtige wind en wat voor deze tijd van het jaar vol komen ongewoon is, het sneeuwde zelfs. Zaterdagmiddag te kwart over vijf was de aluminium kist bevestigd aan de stalen kabel, die langzaam met behulp van een motor opgerold zou worden. Eerst ongeveer 24 uur later heeft de kist met het stoffelijk overschot van Marcel Loubens de op pervlakte bereikt. Hoogstwaarschijn lijk zal de grot van Pierre Saint Mar tin. die zich voor het grootste deel onder Spaans gebied uitstrekt, door de autoriteiten worden gesloten en zullen alle verdere expedities worden verboden. (Foto: Bleuzé). gemeentesecretaris te Zevenaar, wel ke functie hij vervulde tot Augustus 1920. Op 26 Juli 1920 werd hij benoemd tot burgemeester van Sassenheim, welk ambt hij 31 December 1940 neerlegde, wegens het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijd. De oud burgemeester woonde daarna tien jaar in Soestdijk, vervolgens drie jaar in een rusthuis te Goor. Eind Januari van dit jaar namen hij en zijn echt genote hun intrek in huize St. Willi brord te Wassenaar. In zijn Zevenaarse periode werd de heer Gouverneur rentmeester van het Weezenfonds (vanaf 1906). Sinds 1905 was hij secretaris van de ver eniging „Ziekenzorg" en de grote stuwkracht bij de oprichting van een kath. ziekenhuis daar ter plaatse. Van dit ziekenhuis was hij tevens rent meester en het eerste jaarverslag van deze stichting in 1910 vermeld de: „de ijver en toewijding van de rentmeester, die altijd aanwezig was, die over alles ziin oog liet gaan, bo ven allen lof verheven is". Hij was daar eveneens secretaris van de ren tecommissie van het Ambt Doetin- chem. Met anderen nam hij deel aan een actie, welke leidde tot oprichting van de A.R.K.A. in 1918. In Fe bruari 1914 verscheen de eerste druk van de onder zijn leiding uitgegeven z.g. „P.V.-verzameling", een collectie provinciale voorschriften voor de ge meentebesturen in Gelderland, jaar lijks verschenen en aangevuld. Enige tijd heeft hij het gemeente-secreta riaat waargenomen eerst van Pan- nerden, daarna van Herwen en Aerdt. Twintig jaren stond de heer Gou verneur aan het hoofd der in haar volle groei en ontplooiing zijnde ge meente Sassenheim. Hij stond echter niet alleen aan het hoofd ervan door zijn onmiskenbare en ook door iedereen erkende autoriteit, maar ook door zijn initiatieven, zijn niet te remmen werklust en zijn hartelijke belangstelling voor de zorgen van de gemeentenaren. Een uitnemend bur gemeester! Zo zal hij in de herinne ring blijven voortleven. Tot zijn belangrijkste daden be hoort de stichting van het nieuwe raadhuis, de oprichting van het elec- triciteitsbedrijf HillegomLisse Sassenheim waarvan hij president commissaris was de totstandko ming van de waterleiding, de ver breding van de Nieuwe Haven en de verfraaiing van de Oude Haven, de bouw van een ambtswoning, het eer ste aantrekken Van industrie o.a. dc Sikkens' Lakfabrieken. Ook werd het aanzicht van het dorp gemoderniseerd door de aanleg van trottoirs en weg- verbredingen en desondanks zag bur gemeester Gouverneur zijn doorlo pend streven de belastingen zo laag mogelijk te houden, beloond met het feit, dat toentertijd in Sassenheim na Wassenaar en Bloemendaal de laagste belastingen werden betaald. Tijdens zijn burgemeesterchap werd, in 1936, het Burgerlijk Armbe stuur opgericht, werden de eerste plannen gemaakt voor de omleidings- weg, verleende hij zijn bemiddeling bij de verandering van het landgoed „Ter Leede". Zijn grote belangstelling ging ook uit naar de uitvoer van 'bloembollen. Op geheel ander terrein: hij zorgde er voor, dat de „Zusters van Boxmeer", welker congregatie hy uit zijn Zeve naarse periode kende, de verpleging in huize „St. Bernardus" op zich na men. Hij was ere-voorzitter van de R.K. Vereniging „Ziekenozrg". Zijn administratieve gaven ont plooide hij in een in 1922 bij Blikman en Sartorius uitgegeven werk „Re gistratie, Archief, Materieel", waar in een registratie-stelsel voor kleine re gemeenten werd opgezet, welk stelsel in verschillende gemeenten in gebruik werd genomen. Door het Rijk werd hij gevraagd op te treden als voorzitter van di verse onteigeningscommissies voor wegenbouw en kanalisaties o.a. voor de verbreding van de weg Lei denUtrecht en vooral in Noord- Brabant. Deze werkzaamheden heeft hij voortgezet tot 1952. Velen, die later een 'bestuurlijke loopbaan zouden gaan volgen o.a. de tegenwoordige -burgemeester van Leiden zochten als volontair hun opleiding te Sassenheim. By zijn gouden huwelijksfeest in Augustus 1952 werd de heer Gouver neur, wegens zijn grote verdiensten op sociaal-godsdienstig terrein, be noemd tot ridder in de Orde van St. Silvester. Het stoffelijk oversohot, van de oud-burgemeester zal naar Sassen heim worden overgebracht en in het familiegraf worden bijgezet. LEIMUIDEN Zaterdagavond om kwart voor acht heeft op het kruispunt van de Pro vinciale weg nabij garage Breedijk een ernstig ongeval plaats gevonden, Mej. G. L. uit Orleans, die hier haar vacantie doorbracht, maakte 'n fiets tochtje met haar kennissen en wilde van de Burg. Bakhuizenlaan de Pro vinciale weg oversteken, niet letten de op het verkeer op die voorrangs- weg uit de richting Alphen aan den Rijn. Op het ogenblik, dat zij op "de autobaan reed, kwam juist de heer H. S. uit Rotterdam met zijn auto in grote snelheid aangereden doch kon helaas niet meer tijdig tot stilstand komen. Tevergeefs trachtte hij nog met een bocht om haar heen te rij den, maar raakte haar juist nog met SOWJET-UNIE MIL SCHEPEN IN ENGELAND LATEN BOUWEN Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie bereid is grote opdrachten voor het bouwen van schepen in Engeland te plaatsen. HAARLEMMERMEER Geboren: Francina, dr van F. G. Los en L. C. van der Linden; Wilhel mus Bartholomeus Martinus Everar- dus, zn van B. W. Bank en C. Ie Clercq; Koert, zn van L. Aarssen en J. van Dijken; Johannes Jacob, zn van K. A. Knibbe en A. Siebma; Jo- han, zn van A. Spaargaren en M. Markus; Cornelis, zn van N. Mool- huijsen en N. R. van Andel; Simon Johannes, zn van N. L. van der Geest en H. C. Milatz; Anna Gijsbertha, dr van P. van Reeuwijk en A. F. van Riet; Anna Maria, dr van G. J. Hoff man en M. B, A. Meegdes; Trijntje, dr van K. de Raadt en N. de Waardt: Jacoba Maria, dr van J. W. T. de Wit en P. A. P. Meegdes; Herrdrikus Cornelis, zn van H. A. van Nieuw- burg en A. G. van der Laan; Gerar dus Nicolaas Jacobus, zn van T. P. Scholten en G. A. Visser; Hendricus Theodorus, zn van H. T. Ruijgrok en E. H. Schreurs; Maria Magdalena, dr van C. Witbaard en L. Blom; Emma Engeltje, dr van B. Meijer en E. E. Hamelink; Rudolf Conrad, zn van J. C. Lotz en J. W. G. Tomassen; Ingrid, dr van G. Aalderink en A. van Buu- ren; Gerarda Catharina, dr van P. Havenaar en P. A. Klinkenberg; Fre- derik Jozef, zn van H. N. A. Verheij en H. P. M. Lampe; Erik Harold, zn van A. den Ouden en G. Timmer. Ondertrouwd: C. van Beek 29 j. en W. M. van der Laan 24 j.; W. van den Boogaard 28 j. en W. P. van dei- Riet 2 7j.; C. Lindenaar 28 j. en K. F. Piet 35 j.; J. A. Th. van den Broek 24 j. en J. Th. Huiberts 22 j.; M. M. H. Verstermans 29 j. en H. G. G. Aldenhoven 24 j. Getrouwd: A. G. van Merriënboer en P. Th. H. Pouw. Overleden: J. H. Schniedewind 53 de reohtervoorzijde van de auto, zo dat mej. G. L. over de auto schoof en met een schedelbasisfractuur in bewusteloze toestand bleef liggen. Dokter Brinkhorst, de E.H.B.O. en de politie waren direct ter plaatse aan wezig. Nadat de getroffene verbon den was adviseerde dokter Brink horst haar terstond naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden over te bren gen. De materiële schade was ge ring. Hoe gevaarlijk niet alleen het kruispunt in de Vier ambachtspolder maar ook het kruispunt in ons dorp is heeft men Zaterdagavond met eigen ogen kunnen aanschouwen. Al bijna een gehele week is er een storing in de straatverlichting en ook dit kruispunt is dan niet verlicht, wat het gevaar hier zeer verhoogt. BODEGRAVEN DE NAJAARSMARKT In het orgaan „De Zelfkazer" is een oproep verschenen aan alle boe ren, die 40 jaar in Bodegraven ge markt hebben, zich te melden bij de commissie voor de Najaarsmarkt. Het ligt n.l. in de bedoeling deze vetera nen te huldigen. Er zal dus dit jaar geen kaaskoningin zijn, geen Aris- taios, maar de producent zelf zal in het zonnetje gezet worden. Voorts zullen er prijzen beschikbaar zijn, voor degenen die komen markten. Tegelijk met het marktbriefje ont vangt ieder een enveloppe, waarin zich een bon bevindt voor een ver rassing. Speciale aandacht zal ge schonken worden aan verafwonen den, die hier him kaas ter markt brengen. Ook de trouwe bezoekers van de kaasbeurs zullen niet verge ten worden. De braderie aan de vy- ver belooft iets unieks te worden. Het avondprogram zal klinken als een klok. Met de propaganda is men al begonnen. Speciale vlaggen han gen al uit. Autobiljetten zijn al ver spreid, zodat ieder in de Rijnstreek en daarbuiten weet, dat Bodegraven op 14 September a.s. zyn Kaasfeest viert. HAZERSWOUDE (H. R.) Anjerfonds-collecte De bewo ners van de Rijndijk worden er op attent gemaakt, dat hedenavond door de leden van de R. K. Muziek, Zang en Toneelvereniging „Onder Ons" met medewerking van het muziek corps „De Groene Hazelieren" zal worden gecollecteerd ten bate van het Anjerfonds. Daar het Anjerfonds dit jaar ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Toneelvereniging „Cn- Zondagmorgen werd de zilveren jubilaris pater Jan Schuur door een lange stoet bruidjes afgehaald en naar de kerk te Zoeterwoude geleid, waar hij om kwart over acht een plechtige H. Mis opdroeg met assistentie van kapelaan Feliks en pater A. Vane man. De propagandaclub had traditiege trouw de versiering van de kerk be kostigd en het door de heer De Hol lander versierde interieur deed vooral door de witte bloemtoeven prachtig aan. Het versierde priesterkoor was een waardige plaats voor het dank en zoenoffer. Feestpreek, Tijdens de H. Mis hield pater Baar van de Missionarissen van het H Hart de feestpredicatie. De tekst van het Magnificat ,.Myn ziel verheerlijkt de Heer en mijn geest juicht in God mijn heil", uit de nieuwe H. Mis van Maria Hemelvaart, gebruikte de orde genoot van de jubilaris ter inleiding van de predicatie. Elke priester voelt het als een behoefte om God te dan ken voor de weldaden hem geschon ken. De priester is God dankbaar voor de plaats, die Hij hem geeft uitdeler van de sacramentele gena de-gaven. De H. Mis en de Biecht zijn vooral de sacramenten waarbij de priester zich middelaar voelt tus sen God en de mensen en een pries terfeest is zo'n prachtige gelegenheid om God te danken voor dit midde laarschap. Receptie. 's Middags was er een plechtig danklof, waarbij de jubilaris geas sisteerd werd door pater A. Vane- man en kapelaan A. Feliks. Tijdens het Lof werd de kerkelijke viering besloten met een juichend Te Deum. Hierna recipieerde pater Schuur het Graalhuis. Het was een komen en gaan van vele mensen. De reeds be jaarde moeder van de missionaris nam ook nog de felicitaties in ont vangst. Pater Schuur kende ondanks zijn j„ echtgenoot van K. Haak; S. dc der Ons" een subsidie van 500 Boer 87 j., echtgenoot van N. Comman- heeft toegekend, wordt van deze deur; L. J. Wiedenhoff 64 j„ echt collecte een groots resultaat ver- genote van C. B. Zuijderhoudt. 1 wacht. LANGERAAR ALTIOR WON EIGEN WISSELGEVER Gisteren speelden de eerste elftal len van Altior en Alphia een wed strijd waarbij de inzet was het bezit gedurende dit jaar van de Altior- wisselbeker. Verschillende malen speelde Alphia reeds om deze beker tegen VDO te Uithoorn en nog eer der tegen DOSR te R.A.Veen. Vele malen ook kwam Alphia in het bezit van de beker en ook nu was deze club de houdster. Het was nu de eerste maal dat Altior zelf de partner was in de bekerwedstrijd en het is gelukt de beker dit jaar in Langeraar te houden. Met 21 bleef Altior de winnaar. Het was een wed strijd met een mooie eerste helft. Toen was er een mooie strijd te zien waarin Altior voor het grootste ge deelte domineerde. De tweede helft was minder mooi doordat het spel verruwde. In deze helft was Alphia overwegend de sterkste. Toen de wedstrijd 10 minuten oud was joeg de Altior-midvoor de bal reeds langs de Alphia-keeper (1—0). Kort hier op wordt het door een penalty 20 voor Altior. Met deze stand ging de rust in. Deze voorsprong door Al tior verkregen was zeker nog niet veilig, want Alphia probeerde'in de tweede helft de achterstand in te lopen. Doelpunten bleven echter uit. Waarom wist niemand doch na een kwartier spelen kreeg Alphia een penalty te nemen. De Altior-keeper stopt echter de bal. Het is slechts uitstel want enige minuten later is !het de Alphia linksbuiten die doel punt. (21). Hierby bleef het ech ter. Voorz. Th. Hydra sprak na afloop dankwoorden en feliciteerde Altior met deze overwinning. Hierna reikte hij de beker over aan de Altior-aan- voerder. De wedstrijd werd door Arti met muziek opgeluisterd. L.TJ5. KREEG ZIJN VAANDEL Een door het LTB-bestur lang ge koesterde wens om een vaandel voor de afd. te bezitten is deze week vervuld. Het vaandel is gekomen en Zondagavond tijdens het plechtig Lof door de geest. adv. kapelaan Buis, ingewijd. Het vaandel is uitgevoerd in blauw fluweel en draagt de beeltenis van St. Phocas, patroon der afdeling. Over het algemeen is er over deze H. Martelaar weinig bekend. Hy leefde in de eerste eeuwen van het Christendom. Hij was een landman, die diagelyks op de akker zijn arbeid verrichtte. Toen bekend werd dat hij Christen was, werd ook hij ver volgd. Soldaten zochten hem er vroegen aan hemzelf waar de schuil plaats was van Phocas. Morgen zal ik hem aan U bekend maken, was zijn antwoord. Hij gaf de soldaten alles wat zij behoefden. In de nacht nu die volgde bad Phocas en groef een graf. De volgende morgen maak te hij aan de soldaten bekend, dat hy zelf Phocas was dien zij zochten .Men bracht hem ter dood en wierp hem in het graf door hem zelf ge dolven. De voorstelling van het vaandel toont ons nu Phocas bid dende in die nacht voor zijn sterven Op de achtergrond zien wij de con touren van een kas. een hooiberg en enige veldgewassen. langdurige afwezigheid nog zeer veel Zoeterwoudse mensen en toonde zich een mensenkenner door zelfs de jon geren aan hun gezicht te herkennen als jonge telg van een Zoeterwouds gezin. Kennelijk was het een grote verrassing dat al die oud-dorpsge noten hem niet vergeten waren en nu naar de x-eceptie kwamen om hem te feliciteren. Hoewel de versierde Zuidbuurt en de vele vlaggen al be wezen dat pater Schuur niet verge ten was, toonde deze receptie vooral aan dat er een hechte band bestaat tussen het dorp en zijn priester-zoons. ZWAMMERDAM Aanbesteding Uitslag aanbeste ding te bouwen gemeentebergplaats tevens garage aan de Van Aerssen- straat: J. van Vliet, Aarlanderveen, 8920.N. J. van Leeuwen, Zwam- merdam, ƒ8960.S. J. Beurze, Zwammerdam, ƒ8970.D. van Geest, Zwammerdam f 9060.G. v. d. Heijden Zwammerdam ƒ9117. Het werk is aan de laagste in-, schrijver gegund. WASSENAAR Gouden priesterfee it van pastoor Meysirg Het gouden priesterfeest van oud- pastoor Meysing is op verzoek van de jubilaris gisterèn op sobere wijze gevierd in de- kerk van De Goede Herder te Wassenaar. Het accent kwam hierdoor te leg gen op de Plechtige H. Mis, die pas toor Meysing opdroeg met assisten tie van zijn twee oud-kapelaans G. Reep en H. v. d. Lee. In zijn feestpredicatie wees pas toor van Spanje erop, hoeveel rede nen tot dankbaarheid er waren bij dit priesterfeest Pasto Meysing heeft de kerk van De Goede Herder gebouwd en ook de parochiale Pius X-school kwam tydens zijn pastoraat gereed. Om 1 uur 's middags werd er een druk bezochte receptie gehouden, tij dens welke er op verzoek van de gouden jubilaris geen toespraken werden gehouden. Het parochiege schenk bestond uit twee zware licht kronen, welke de oud-pastoor had gevraagd voor de kerk, waarvan hij de bouwpastoor was. NOORD WIJKERHOUT Dezer dagen behaalde te Hoofd dorp de heer J. v. d. Hoorn Gz het diploma Vakbekwaamheid Timme ren van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Begunstigd door schitterend zo merweer heeft de Parochie van Sint Jozef te Noordwijkerhout Zondag plechtig het feest van O. L. Vrouw ten Hemelopneming gevierd, feest is georganiseerd door het Ma- ria-Comité van de parochie en het is een groot succes geworden. Zondagmorgen om 10 uur begon het Mariafeest met een Pontificale H. Mis op het voetbalterrein van V.V.S.B. Dank zij de medewerking van de Sint Bavo-stichting was oj dit terrein een prachtig altaar opge richt op flinke hoogte, zodat alle aan wezigen de plechtigheden goed kon den volgen. Het altaar was schitte rend versierd met witte gladiolen en fier wapperde er boven de pauselij ke vlag naast de nationale driekleur. De H. Mis werd opgedragen door de prelaat van de abdij van Berne te Heeswijk (N.B.), die reeds Zaterdag avond in de parochie was aangeko men. Voorafgegaan door bruidjes en koorknapen en het Mariacomité en vergezeld van geestelijkheid arri veerde de hoogwaarde heer dr. M. J Ondersteijn bij het altaar, terwijl het zangkoor het „Sacerdos et Pontifex", zong en bazuinblazers hun klaroen geschal lieten horen. Nadat de prelaat op de troon, had plaats genomen en met de gewaden was bekleed werd een aanvang ge maakt met het H. Misoffer, waarbij de celebrant werd geassisteerd door pastoor van der Waarden als pres- byter-assistens; troondiaken waren pater C. de Klerk C.s.s.R. en kape laan Th. J. M. Naastepad, diaken dr. J. J. A. van Dijk, subdiaken kape laan W. Kamerbeek. Ceremoniarius een pater Norbertijn van de Abdij van Berne. De H. Mis werd gezongen door het versterkte paro chiale zangkoor met een dames- en jongenskoor, terwyl de vaste gezan gen door de gelovigen werden ge zongen. Onder de H. Mis werd door een zestal priesters de H. Communie aan een groot getal gelovigen uitge reikt hetgeen een van de treffendste momenten van de plechtigheden was. 's Middags om vier uur celebreer de de prelaat een Pontificaal Lof. De feestpredicatie werd gehouden door pater de Graaff C.s.s.R., direc teur van het Retraitehuis. Na deze predicatie werd een pro cessie geformeerd, die over het ter rein trok. Aan deze processie namen o.m. deel de besturen van K.A.B., R.K. Middenstand. Stille Omgang, K.A.V., J.G., L.T.J. met hun vaan dels voorop. Gidsen, verkenners met welpen gaven met een flink aantal leden acte de precense. Een lange rij van gelovigen sloot zich bij de pro cessie aan. Het Allerheiligste werd ender een baldakijn gedragen door NOORD WIIK I de prelaat van Berne. Na het Lof werd door priesters, koor en gelovi gen -gezongen de Volkscantate „Ma- riakroon", volkscantate voor het ju beljaar 1954. AANRIJDING MET ERNSTIGE GEVOLGEN Zaterdagmidag heeft in de Kerk straat ter hoogte van perceel no. 84 een aanrijding plaats gehad tussen een motorrijwiel en een motorbak fiets en deze aanrijding is voor de berijder van het motorrijwiel nood lottig afgelopen. Ter hoogte van ge noemd perceel stond een vrachtwa gen van de heer W. v. d. V. gepar keerd. Toen de 28-jarige P. A. v. d. B. komende vanaf het dorp deze vrachtwagen op zijn motor voorbij reed, naderde uit tegenovergestelde richting juist K. v. d. S. op zijn mo torbakfiets, welke geladen was met flessen melk, boter eieren enz. De motorrijder raagkte het linkervoor wiel van de bakfiets. Zijn motor werd tegen de vrachtwagen gewor pen en .hijzelf sloeg .over de motor kap van de auto en kwam met zijn hoofd voor de wagen op de weg te recht. De toevallig in burger passe rende wachtmeester der Rijkspolitie B alarmeerde terstond een arts, en de politie. Een juist passerende priester verleende geestelijke bij stand. Dokter Wösten en personeel van een passerende auto van de GGD uit Amsterdam verleenden eer ste hulp. De heer v. d. B. moest zeer ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. De 10- jarige jongen S-, die achter op de motorbakfiets zat, was ook op de weg terecht gekomen, doch kon, na verleende eerste hulp, naar huis worden gebracht door dokter Wös ten Het motorrijwiel werd grondig vernield en ongeveer 200 melkfles- ;en plus de nodige eieren en pakjes boter lagen over deweg verspreid. De motorbakfiets was ontzet en moest worden weggesleept. De Rijkspolitie heeft proces-ver baal opgemaakt en stelt een onder zoek in SPORT ZWEMMEN MURAT GÜLER ZWOM VAN FRANKRIJK NAAR ENGELAND. De Turkse zwemmr Murat Guler is er als eerste dit jaar in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. 16 uur en 50 minuten nadat hij te Kaap Griz Nez was gestart kwam hij volkomen uitgeput bij Saint Mar garets Bay, vlak bij Dover aan land. ZEILEN. SNEEKWEEK WEER GESTART. De Sneekweek is Zaterdag weer j t„ u- 'begonnen. Honderden zeilers zijn Morgen zal ^in de Jeroen-iparochie weer naar de oude Walersportslad 's avonds in de stad. Naast de vele .supporters" zijn er een 250 wed- plech- tige H. Hoogmis en s'avonds plechtig Lof met sluitingsgebed der novene. Om 2 uur zal de parochiële bede tocht. naar het Martelveld plaats hebben; de route is: Lindenplein, Voorstraat, Wilhelminastraat, St. Je- roenweg, Leydtweg naar het Martel veld, waar pater Casimir Faase OFM de predicatie zal houden en waar ge beden wordt voor de opgegeven in tenties. De kinderen zullen in Sep tember hun bedetocht houden. SASSENHEIM Geslaagd te 's Gravenhage voor de akte van bekwaamheid Lager On derwijs (Huis- en Schoolonderwijs in Handenarbeid) mej. C. M. C. Lan- geveld. Te Wageningen voor het exa men Landbouwkunde. L.O. de heer P. H. v. Rijn, leraar van de Don Bosco Mulo te Sassenheim. WARMOND Aanrijding. Bij het verlaten van het fietspad tegenover het gemeen tehuis, reed de 14-jarige wielrijder K. uit Oegstgeest, doordat de rem van zijn fiets niet goed functionneer- de, tegen een juist passerende auto bus, die vanuit Sassenheim kwam. Hij liep een gekneusde enkel op. Na verleende geneeskundige hulp, moest de onfortuinlijke jongeman per auto huiswaarts vervoerd worden. strijdscbippers naar Sneek gekomen om daar op het meer hun krachten met elkaar te meten. Bij de valken slaagden de Friese kanshebbers er bijvoorbeeld deze keer niet in het tot goede prestaties te brengen. De gevreesde grote matador Max Breuning bracht het Zondag welis waar nog tot een derde prijs, maar hij was toch verreweg de mindere van J. G. Hoppe uit Leiden, die met flinke voorsprong als eerste en twee de door de finish gingen. In de regenboogkasse deden de Friezen het beter. Als nummer een en twee kwamen achtereenvolgens D. Oppenhuizen en J. de Wilde door met 'n voorsprong van ongeveer een halve minuut op de Rotterdammer J. Hofland. Naast de gewone wedstrijden wer den er groepswedstrijden gehouden in de BM en de 16-kwadraatklasse. In beide klassen nam Friesland de lei ding. By de Olympiajollen was J. Stuur man uit Bergen (N.-H.), vandaag de snelste. In de pluïsklasse finishte R. Rijks uit Rotterdam als eerste en bij de 12-voetsjollen was H. W. J. den Breeden van de Bout uit Heemstede de favoriet.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2