S)e &2icUe6oii/ïa/ftt PRIESTERGLORIE Franse voorstellen laten van E.V.G. slechts lege huls over Het Aziatische pendant van de N.A.V.O. Vissers brachten koning een laatste groet Het 55-jarig priesterfeest van mgr* J. P* Huibers Feestgeschenk voor Haarlems bisschop Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13272 op 15 Augustus j KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 - Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6-40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Pijnlijke verrassing in de hoofdsteden MENDèS-FRANCE KRIJGT DE WIND VAN VOREN Al wordt de inhoud van het door Frankrijks premier Mendès-France opgestelde compromis-voorstel betreffende de Europese Defensie Ge meenschap in officiële kringen angstvallig geheim gehouden, toch blijkt er meer dan genoeg van uitgelekt om in alle betrokken hoofdsteden stof tot commentaar en kritiek te leveren. Naarmate meer bijzonderheden over de inhoud der Franse voorstellen uitlekken, worden deze door de Westelijke diplomaten beschreven als be palingen die het verdrag uithollen en slechts een huls overlaten waar-/ mee niets meer te beginnen is. EERDER VERTRAGING DAN BESPOEDIGING. In Londen zegt men op het mini sterie van buitenlandse zaken, dat de Franse voorstellen zo ver gaan, dat zij een speciale bespreking, ook in de parlementen van Italië, West- Duitsland, Nederland, België en Luxemburg schijnen nodig te maken. En door die vertraging zou de toe kenning van souvereiniteit aan West- Duitsland, welke zowel in Engeland als in Amerika even dringend als Attlee in Peking In het „Paviljoen van het purpe ren licht", te Peking heeft de Britse ex-premier Clement Attlee en de delegatie van de Engelse Labour- partij vijf uur lang de problemen van de handel tussen Oost en West besproken met de Chinese premier Tsjoe En Lai en andere Chinese lei ders. 'Het „Paviljoen van het purperen licht" maakt deel uit van het vroe gere keizerlijke paleis." Tijdens de maaltijd van sojabonen soep, lotuswortels, bamboespruiten, haaienvinnen en maotai (een kleur loze likeur) waren de traditionele Chinese eetstokjes vervangen door mes, vork en lepel. Tevens is bekend gemaakt, dat de delegatie eveneens een ontmoeting zal hebben met de Chinese leider Mao Tse Toeng. Opmars naar Goa mislukt De „vreedzame" mars van Indische nationalisten naar Goa en Damao, om op de Onafhankelijkheidsdag van In dia uiting te geven aan het verlan gen deze Portugese provincie bij In dia in te lijven, is een mislukking ge worden. Slechts enkele groepen nationalis ten kwamen de Portugese bezittingen binnen en werden zonder enige moei te door de politie gearresteerd. In to taal zouden 90 Indische nationalisten in hun kraag zijn gegrepen. De nationalisten kwamen gister morgen op drie punten over de Por tugese grens, waar zij er door de Por tugese grenswachten op werden ge wezen, dat zij Portugees grondgebied betraden. De demonstranten liepen echter door, waarna de Portugezen met de groepen meemarcheerdên om hen bij een van de controleposten in verzekerde bewaring te kunnen stel len. Bij Damao wilden ruim 1200 natio nalisten de Portugese kolonie binnen marcheren, doch zij werden door In dische politie, die nabij de grens was geposteerd, tegengehouden. De natio nalisten demonstreerden toen in de stromende regen voor de Indische douaneposten. De demonstranten wer den na ruim drie uur heen en weer lopen door hun eigen politie gearres teerd en op transport gesteld naar Vapi. Wraak te Gaza Het voornaamste waterstation in de door Egypte bezette stad Gaza zou in de nacht van Zaterdag op Zondag opgeblazen zijn na een lang durig vuurgevecht tussen Egyptische troepen en hun aanvallers, die Is raëliërs geweest zouden zijn. Waarnemers geloven, dat de aan val als vergelding gold voor het ver nielen van de voornaamste Israëli sche waterleiding in de Negeb bij Mekorothe, ten Oosten van Gaza. Dit gebeurde Woensdag. Duizend doden in Nepal De zware regens, die in het gebied van de Himalaja grote overstromin gen hebben veroorzaakt, hebben in Nepal alleen al een verlies van bijna duizend mensenlevens tot gevolg ge had. In totaal zijn naar schatting een millioen Nepalezen floor de ramp ge troffen. Nepal heeft de hulp ingeroe pen van andere landen. Deze verlies- lijst is opgesteld aan de hand van voorlopige ramingen. BEVROREN IN DE ALPEN. Nabij Zermatt in het Zuiden van Zwitserland zijn drie Franse toeris ten omgekomen, die in gezelschap van een berggids uit Chamonix een tocht op de Taschhorn hadden onder nomen. Vorige week Vrijdag werden zij overvallen door slecht weer. Zon dag heeft men hun bevroren lijken teruggevonden. noodzakelijk wordt geacht, weer uit gesteld kunnen worden. In Amerikaanse kringen verneemt men critiek, die naar verbittering smaakt. Kenmerkend is een commen taar van Harold Callender, Parijs correspondent van „The New York Times", die er op wijst, dat dit Fran se compromis-plan volgens „sommi ge waarnemers" voornamelijk be doeld lijkt om niet aanvaard te wor den. Ook in Italië is men „pijnlijk ver wonderd". In regeringskringen te Rome wijst men er in elk geval op, dat een herziening van het EDG- verdrag, waardoor dit zijn „supra nationale karakter" zou verliezen, onder geen beding aanvaardbaar zou zijn. Mendès-France betoogde in zijn „radiopraatje" Zaterdag dat de Fran se Nationale Vergadering inzake de EDG tot een beslissing moest komen. Van elke soort politiek vond hij die van aarzelen en treuzelen het scha delijkst. Engeland en de Verenigde Staten zijn het er reeds over eens geworden, dat indien het Franse parlement de ze zomer op reces gaat zonder het EVG-verdrag bekrachtigd te hebben, zij middelen zullen overwegen om West-Duitsland zijn souvereiniteit te geven los van de EVG. Djakarta keurt accoord goed Het Indonesische kabinet heeft Zondagavond goedkeuring gehecht aan het resultaat van de besprekin gen te Den Haag over opheffing van de Unie. Ook keurde het het wets ontwerp betreffende het opheffings protocol en aangehechte briefwisse ling goed. Dit wetsontwerp zal aan het parlement worden aangeboden, voordat het op 1 September met re ces gaat. Wolkbreuken boven West-Duitsland Woilkbreuken die gisteren boven vele plaatsen in West-Duitsland zijn losgebarsten, hebben fabrieken en woningen onder water gezet en voor zo ver tot nu toe bekend indirect de dood van een meisje in Duisburg veroorzaakt. Zij was op een spoordijk geklommen, omdat op de weg naast de dijk het water een meter hoog stond; daar werd zij door een trein gegrepen en gedood. In Dusseldorp werden bijna alle telefoonkabels buiten werking ge steld door de overstromingen en in de buurt van Aken moesten talloze svoningen worden ontruimd. Bij Oe- sede vlak bij Osnabriick, is een brug weggespoeld, drie grote autowegen stonden over lange afstanden onder water, aan de gemaaide oogst is gro te schade toegebracht. VIETNAMEES VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Vietnamees vliegtuig is Zon dag bij Pakse in Laos in een zijri vier van de Mekong gestort, waarbij 47 inzitenden van het toestel om het leven zijn gekomen, aldus werd Maandag door ooggetuigen te Saigon medegedeeld. Het vliegtuig, een „Bristol", ver voerde vrouwen en gezinnen van Vietnamese militairen van de delta van de Rode rivier naar Saigon. Begin September conferentie Op 6 September zullen de ministers van buitenlandse zaken van Ameri ka, Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan. Siam en de Philippijnen te Baguio (de zomer- hoofdstad van de Philippijnen) be ginnen met de eerste stap te zetten op de weg naar een defensiepact voor Zuidoost-Azië. De conferentie zal waarschijnlijk een week duren, waar na de ministers een commissie zul len benoemen, welke tot taak zal hebben de inhoud van het beoogde defensiepact, dat het Aziatische pen dant zal worden van de N.A.V.O. in het Westen, nader uit te werken. Dit defensiepact voor Zuidoost- Azië is gebaseerd op een initiatief van de Amerikaanse minister Dul les. Het wordt in de wandeling S.E. A.T.O. genoemd (South East Asia Treaty Organisation). Grote Aziatische mogendheden als Indië en Indonesië zullen niet deel nemen, omdat zij weigeren zich bij een der grote machtblokken in de wereld aan te sluiten. Pakistan zal daarentegen wèl aan de conferentie deelnemen, hoewel het heeft gewaar schuwd, dat het zich in geen enkel opzicht bij voorbaat wenst te binden. De premier van China, Tsjoe En Lai, heeft reeds een oproep doen uitgaan aan alle landen, die „belang hebben bij het handhaven van de vrede in Indochina", om niet aan het „zogenaamde defensiepact" deel te nemen, omdat dat slechts gericht was tegen China met het doel om de sa menwerking bij het handhaven van de regeling in Indochina te onder mijnen. AFSCHEID VAN DE NOORSE GAST ENTHOUSIAST AFSCHEID Dr. Eckener overleden Dr. Hugo Eckener, beroemd lucht vaartpionier en eens commandant van de trotse „Graf Zeppelin", is Zater dag in zijn woning in Friedrichsha- fen, Duitsland, op 86-jarige leeftijd overleden. Hij was sinds lange tijd lijdend aan een hartziekte. Sedert 1908, toen Eckener in dienst trad van graaf Ferdinand von Zep- pelin, is zijn naam met de ontwikke ling van het luchtschip verbonden geweest. Hij was het, die vóór de eerste wereldoorlog als directeur van de luchtvaartmaatschappij „Luft- fahrt" A.G." in Duitsland de droom schiep van een wereldomvattend ver keer met luchtschepen. Heel Ecke- ner's leven was aan deze droom ge wijd. Hij leidde meer dan honderd zeppelin-vluchten. In 1924 maakte hij met het lichtschip ZR 111 de eerste transatlantische vlucht van Duitsland naar Amerika. In 1928 stuurde hij de „Graf Zeppelin" naar de Verenigde Staten over Spanje, Madeira en Ber- moeda in vier dagen tijds. In 1929 leidde hij de „Graf Zeppelin" op zyn beroemde vlucht om de wereld. Op 5 Mei 1937 werd Eckener's droom vernietigd. De „Hindenburg", met waterstofgas geladen omdat Amerika aan het gemilitariseerde Duitsland geen onbrandbaar helium- gas wilde leveren, vloog aan de lan dings mast te „Lakehurst" in brand en ontplofte. Zes-en-dertig mensen-kwa men hierbij om het leven. Sindsdien werden in Duitsland geen luchtsche pen meer gebouwd. Op zijn 85ste ver jaardag in Augustus 1953, moest Eckener erkennen, dat het dwaas zou zijn, nieuwe zeppelins te bouwen. Het tijdperk der luohtsohepen was voorgoed voorbij. Vissers verdronken Gisteren zijn ter hoogte van Vil- lerville aan het Kanaal negen vissers verdronken, doordat hun bootje met achttien opvarenden omsloeg. Twee van de geredde drenkelingen zijn later in een ziekenhuis overleden, zo dat dit ongeluk aan elf mensen het leven kostte. De achttien opvarenden, onder wie vrouwen en kinderen, waren op een bank mosselen aan het vissen, toen het getij opkwam. Ze klommen allen tegelijk in de boot, die daardoor om sloeg. De te hulp snellende boten konden slechts negen opvarenden vinden. In een versierde muziektent blie zen tachtig muzikanten uit Velsen feestmarsen. Toen de „Norge" haar sierlijke boeg in de sluiskolk duwde, ontvingen zij haar met de „Huldi gingsmars" van de Noorse componist Grieg. Gedurende het schutten van de „Norge" bleef de vorst op de brug van het schip, waar hij in een geani meerd gesprek was gewikkeld met de directeur van het loodswezen, ko lonel H. Tichelman, die de „Norge" uit de haven loodste. Gejuich Staande op het hoogste punt van het jacht liet koning Haakon zich kennelijk uitleggen, wie hem dit enthousiaste afscheid bereidden. Zo dra echter het gejuich weer opklonk ergens over het donker spiegelende water, wuifde hij groetend en eens, toen de muziek een mars had uitge blazen, klapte hij als eerste in de handen Versierde vissersschuiten Om precies half negen snerpte het fluitje van sluiswachter Meyer: sluis is gereed, kolonel!" De witte trossen van de „Norge" werden los gemaakt, de telegraaf op de brug rinkelde, officieren salueerden, dc de lichten aan boord werden ontsto ken en de machines brachten de schroef in beweging Van alle kanten brak een luid ge juich los handen zwaaiden met doeken en hoeden. Toen de „Norge" tussen de gepavoiseerde visserssche pen in het Buitentoeleidingskanaal van de sluis doorvoer, groetten deze met de vlag en een stoot op de scheepshoorn. Aan de overzijde van het kanaal, bij de hoogovens, woeien de Noorse en de Nederlandse vlag van de N.V. „Norduko" op het proefstation van de Nederlands-Noorse combinatie voor de winning van zouten uit zee water. Het laatste, wat koning Haakon van Noorwegen aan het einde van zijn bezoek van ons land heeft gezien, was een juichende menigte, die hem vanaf de Kanaaldijk en het Sluiseiland te IJmuiden nawuifde. Naar schat ting 50.000 mensen waren Zaterdagavond naar IJmuiden gekomen om de Noorse vorst een laatste vaarwel toe te roepen, toen hij ons land op zijn „Norge" via de Noordersluis in IJmuiden verliet. Toen het koninklijk j jacht de geweldige sluiskolk binnengleed, brak een minutenlang gejuich los. Op de 39 lichtmasten, die de Sluiskolk markeren, waren kransen van gladiolen aangebracht en er tussen in waren lijnen gespannen, waaraan seinvlaggen wapperden: een waardige groet van een zeevarende natie aan een vorst, wiens onderdanen eveneens de zeeën bevaren. Aan de Sluiskade stonden folkloristische groepen in de klederdrachten van Bunschoten, Spakenburg, Marken, Scheveningen, Katwijk, Volendam en IJmuiden. Vis sers riepen de vorst van een vissend land een vaarwel toe! IJONDERDEN kaarslichtjes dwaal- **,den gisteravond door Haarlems Kathedrale Basiliek toen na de pontifi cale H. Avondmis bij gelegenheid van het vijf en vijftigjarig priesterfeest van mgr. J. P. Huibers, een feestelij ke lichtprocessie tussen de rijen der gelovigen trok. Deze lichtprocessie vormde het besluit van een indruk wekkende plechtigheid, welke werd bijgewoond door honderden priesters, religieuzen en leken, afkomstig uit alle streken van het bisdom. Om zes uur reeds kwamen de eer ste kerkgangers de kathedraal binnen en gedurende lange tijd werden ver schillende Maria-liederen gezongen, totdat om zeven uur de H. Avondmis een aanvang nam. Terwijl het introï tus werd gezongen schreed de jubile rende bisschop, voorafgegaan door de kanunniken, en het kathedrale koor, dat voor deze gelegenheid versterkt v/as met seminaristen. Onder de vele aanwezigen, die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich mgr. A. Bronsveld, mgr. drs. J. Damen uit Rome, en verder vele an dere notabelen, onder wie prof. mr. dr. C. P. M. Romme, wethouder A. J. M. Angenent, loco-burgemeester van Haarlem, en de heer L. Bouwman, Gedeputeerde van Noord-Holland. Bij het opdragen van de H. Avond mis werd mgr. Huibers geassisteerd door twee neven als diaken en sub diaken. Kroondiakens waren de offi- ciaal van het bisdom, mgr. C. van Trigt, en plebaan H. W. Agterof. Presbyter-assistens was de regent van „Hageveld", mgr. dr. C. J. Hen- ning. De gehele kerk zong de vaste gre goriaanse gezangen mee, de wisselen de gezangen werden verzorgd door het kathedraal koor onder leiding van dr. A. I. M. Kat. Tijdens het offertorium zong de Koorschool „Ave Maria" van Da Vit- toris en tijdens de Communio het Ave Jesu Ohriste van Van Berghem. De predicatie werd gehouden door pastoor H. Drost uit Heemstede, die op fijnzinnige wijze het dogma van Maria ten hemelopneming behandel de. Zich eerst richtend tot de bis schop zei pastoor Drost: „Wij zijn hier gekomen, omdat wij allen weten, welk een ontroerende vreugde het voor u is uw feest op het hoogte punt van het Maria-jaar te mogen vieren. Daar is iets van de zuidelijke warmte van de Maria-liefde in ons bisdom gekomen, nu het diocees zo dikwijls aan Maria is toegewijd." Sprekende over het dogma stelde spreker nog eens, dat hier geen spra ke is van een nieuwe waarheid, maar sinds de dogma-verklaring weten wij met onfeilbare zekerheid, dat Maria met ziel en lichaam in de hemel is opgenomen. In zijn lofrede op de Moedermaagd noemde pastoor Drost Maria de Morgenster, die het licht van de Zon ontving, voordat de zon was opgegaan. In Maria's ziel heeft God zich weer met de mens verenigd. God kon namelijk niet op aarde neerdalen, tenzij door een brug. Dat tekende meteen de rol, die voor Ma ria was weggelegd. Als Maria gestorven is, dan is haar dood niets anders geweest dan een su blimeren van de natuur, want de bruid van de H. Geest mocht niet ontluisterd worden, zo zeide hij. Wij zijn hier echter niet gekomen om Maria alleen te huldigen; dat is niet genoeg. Volgens het woord van de Paus moeten wij ons leven inrich ten naar het voorbeeld van Maria. Dat is ook de bedoeling van het Ma ria jaar. Dat navolgen zal ook bijdragen tot de kerstening van de maatschappij, welke door Maria naar Christus moet terugkeren. Met nadruk verklaarde pastoor Drost: „Wij begrijpen onze eigen no den niet. Wij beseffen zelfs niet onze grootste nood, namelijk, dat wij door onze materiële beslommeringen onze geestelijke rijkdom vergeten. Daarom zijn wij onze bisschop dankbaar, dat hij ons dichter bij Ma ria heeft gebracht en dat hij ons haar beter heeft leren kennen en begrij pen. Na deze predicatie zette de licht processie zich in beweging, terwijl het koor het „Ave Maris Stella" van Anerio zong. Diepe indruk maakte de lichtstoet, vooral toen het bekende Lourdes-lied werd ingezet en tel kens weer het Ave weerklonk. Midden in de processie werd het beeld van Maria van Haarlem mee gedragen, daarachter schreed de bisschop. Enkele honderden religieu zen, priesters en leden van de jeugd beweging liepen in de processie mee, terwijl ook de overige aanwezigen een kaars in de hand hielden. Toen de lichtstoet de basiliek door getrokken was, sprak de bisschop een kort woord, waarin hij op bewogen toon zijn diocesanen, van wie zove- len van verre waren gekomen om dat feest mee te vieren, hartelijk dank zegde voor hun offerzin en liefde. Dankbaar was de bisschop gestemd voor de hulde, die hij Maria op zijn priesterfeest had mogen aanbieden en hij prees zich verder gelukkig, dat hij zowel onder priesters als leken, zulke prachtige medewerkers had, die hem het werk zo verlichten. Het had de bisschop ontroerd, dat zijn diocesanen zoveel begrip hadden getoond voor de moeilijkheden van deze tijd, waarmede ook de bisschop te kampen heeft en het had hem ge troffen, dat zo'n groot geldsbedrag bijeen was gebracht voor de bouw van een nieuwe kerk. De bisschop besloot zijn toespraak, die tevens het besluit vormde van deze plechtigheid, met het bidden van het gebed, dat de Paus speciaal voor dit Maria-jaar heeft geschreven. DRIE TON VOOR BOUW VAN KERK Ter inleiding van het 55-jarig pries, terfeest, dat mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem gisteren voerde, vond Zaterdagmorgen in het bis schoppelijk paleis een besloten bij eenkomst plaats, waarbij de leden van het Fonds Kerkenbouw aanwe zig waren. Mgr. Huibers werd toegesproken door mgr. J. M. Groot, vicaris-gene raal van het bisdom, die verklaarde, dat men de wens van de bisschop om zijn feest zonder uiterlijk f eestver- toon en in stille zelfoverdenking te vieren, wilde eerbiedigen. Het Fonds Kerkenbouw was de bisschop daar om erkentelijk, dat het in de gelegen heid was gesteld aan mgr. Huibers te laten weten, hoe het gehele bisdom, priesters, religieuzen en gelovigen, zijn jubileum meeviert in grote dank baarheid jegens God en jegens de bisschop persoonlijk voor het vele Uit brandend vliegtuig ontsnapt De 37 inzittenden van een Brits Vikingverkeersvliegtuig ontsnapten Zondag ternauwernood aan de dood, toen het toestel kort na de start op het vliegveld Blachbushe bij Londen een noodlanding moest maken en in brand vloog. Een aantal passagiers dankt het leven aan de koelbloedigheid van de donkerharige stewardess, Beryl Roth- well, die onmiddellijk een deur open de, de reizigers tot kalmte maande en er voor zorgde, dat allen rustig het brandende vliegtuig verlieten. Acht personen, onder wie de ge zagvoerder die een arm verwondde, moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De anderen kwamen er met lichte verwondingen af, die ter plaatse behandeld konden worden. De Viking was door een particu liere maatschappij gecharterd voor een vlucht van Londen naar Nice. Vlak na het vertrek van het vlieg veld Blackbushe besloot de piloot te rug te keren wegens motorstoring. werk, dat hij in zijn priesterleven voor de gelovigen heeft gedaan. Mgr. Groot prees de wijze voorzich tigheid van de bisschop en de zorg, waarmede hij steeds zijn bisdom heeft bestuurd. Het verheugde hem, dat hij namens priesters, religieuzen en leken een feestgave kon overhan digen, waardoor de bouw van een kerk in Beverwijk mogelijk wordt. Deze kerk zal worden toegewijd aan de Regina Coeli, de Koningin des He- mels. In totaal kon de bisschop over handigd worden een bedrag van 303.813.06. De opbrengst uit de col lecten bedraagt in totaal 203.540.42. De priesters van het bisdom hebben het bedrag bijeengebracht van 39,956.96 en de regulieren priesters, congregaties en orden alsmede di verse R.K. instellingen in totaal 36.511.99. Aan giften van particu lieren en diverse bedrijven was bin nengekomen 23.803.69. Verwacht wordt, dat nog verschil lende gaven zullen binnenkomen. De bisschop was zichtbaar bewogen door deze feestgave en in een kort dank woord dankte hij God, dat het hem gegeven was zo veel voor het bisdom Haarlem te mogen doen. (Geldig van Maandagavond tot; Dinsdagavond. Opgemaakt te 10; uur). RUSTIG WEER. In de nacht en ochtend plaatse- lijk mist of laaghangende bewol-j king. Morgen overdag op de* meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. J Dezelfde temperaturen of iets hogere.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1