S)eGeid6eSotVtcmt hemelvAARt Compromis in Frans kabinet over wijziging van het E.D.G PERSOONLIJK. HEID Drie Gaullistische ministers zijn afgetreden Tsjoe En Lai wil Formosa gaan bevrijden Jlatiitify Maa&an in Stavenhte ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 132.1 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Wij zijn er nog niet. Gedenkt giro 43509 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 'TER gelegenheid van het pries- ter jubileum van Haarlems bisschop publiceert „Sint Bavo" een beschouwing over de ontwikkeling van ons bisdom in de laatste vijftig jaar. Deze beschouwing, opgesteld door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, toont aan dat de indus triële ontwikkeling in het Westen des lands, voornamelijk in de steden, en de enorme toename der bevolking dientengevolge, niet alleen demogra fisch, technisch en sociologisch, maar Ook godsdienstig het beeld beheerst. „Nergens was deze dynamiek in Ne derland heviger dan in het Bisdom, dat onze Bisschop bestuurt. Nergens schijnen, althans op dit ogenblik, de consequenties op godsdienstig-zede- lijk gebied zorgelijker". Het stemt tot voldoening te lezen, dat in een eeuw tijd de katholieke bevolking van dit groeiz,ame bisdom steeg van 271.800 tot ruim een mil- lioen en dat het aantal parochies in datzelfde tijdvak is toegenomen van 126 tot 335 (waarvan 125 in de laat ste 50 jaar) maar iedereen weet, dat de „geestelijke omwenteling" van de tijd, waarin wij leven, zeer vele slachtoffers heeft gemaakt en nog maakt. Met name de verandering van woon- en werkmidden door de in dustrie en door de trek naar de ste den heeft bij velen geleid tot ge- loofsverzwakking en ook tot geloofs verzaking. Men zou zo zeggen: iemand, die katholiek is opgevoed, verliest toch maar niet zo gemakkelijk zijn geloof als hij in de fabriek komt óf in een grote stad zijn intrek neemt. Het is toch geen jasje, dat je maar uittrekt. Toch blijkt dat het eerbiedwaardig en menslievend christelijk geloof voor velen, die,-zolang zij in hun ver trouwde omgeving4verblij„ven „keurig hun plichten waarnemen", niet meer dan een jasje, een omhulsel is. An ders is het onverklaarbaar, dat zo spoedig en zo gemakkelijk het geloof van hén afglijdt. In het artikel in „St. Bavo", dat overigens zich beperkt tot een so ciologisch constateren van een zeer moeilijk probleem, wordt daarom te recht de vorming van de mens tot persoonlijkheid beklemtoond: „Wij zouden haast Zeggen juist in een dynamische maat schappij als de onze, die van de individuele mens zoveel geeste lijke ..intrinsieke spankracht'" vraagtmoet aan de vorming van de mens tot persoonlijkheid grote waarde worden toegekend". Het artikel vermeldt, dat er wat dat betreft met name in ons bisdom, dat „het vermogen tot een moderne en realistische aanpak van de vraag stukken" vertoont, reeds veel goeds is gewrocht voor geloofsverdieping en apostolaatsgeest in brede kringen. Maar er moet nog veel meer worden gedaan, waartoe het werk van de St. Wiilibrördvereniging en van de actie „Voor God", die morgen weer start, niet genoeg kan worden aan bevolen. Het kenmerk van het Haarlems bis dom wordt genoemd: „een ingekeerde vroomheid en een naar buiten ge richte apostolische daadkracht", waarvan men in de toekomst alles mag verwachten, „ook al zal de strijd tussen de Kerk en een materialisti sche beschaving juist in dat verste delijkte diocees niet spoedig tot een einde komen" (aldus de mening van het K.S.K.I.). Dit kenmerk van het bisdom moet het kenmerk zijn van iedere katho liek, maar hoe staat het Openhar tig gevraagd tegenwoordig met onze „ingekeerde vroomheid"? Le ven wij nog uit het geloof: uit een persoonlijke, zeer nauwe verstand houding van een mens tot zijn God, uit een dagelijkse vriendschap met Christus? Voor de vorming van zich zelf tot een persoonlijkheid want deze vorming is in hoofdzaak ieders eigen taak is het antwoord, dat ieder zelf moet geven, beslissend. Het is de énige vraag op deze we reld welke werkelijk van aanbelang is en het antwoord, dat wij zeiven op deze vraag geven, bepaalt de kracht en weerstand onzer persoonlijkheid in de vervlakking en het lege ge schetter van de tijd waarin wij leven. Hier bij de „ingekeerde vroom heid" ligt de wortel van de problema tiek, door het artikel in „Sint Bavo" MGR. VAN SCHAIK PR0T0NGTARIUS Hedenmorgen heeft kardinaal De Jong in het klooster met de blauwe ruitjes te Amersfoort aan de Proost van het Metropolitaan Kapittel te Utrecht, de hoogeerwaarde heer J. G. van Schaik medegedeeld, dat de H. Vader hem bij gelegenheid van zijn zestigjarig priesterfeest heeft be noemd tot Prótonotarius Apostolicus a.i.p. Bij deze plechtigheid waren mgr. J. B. Alfrink en mgr. Th. Huur- deman tegenwoordig. [.IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIONOI Wijzigingsvoorstellen vandaag aan partners voorgelegd De Franse regering is het Vrijdagavond eens geworden over een com promis betreffende de Europese Verdedigingsgemeenschap, maar de Gaul listische ministers generaal Pierre Koening (defensie), Jacques Chaban Delmas (openbare werken) en Maurice Lemaire (wederopbouw) zijn afge treden, aldus heeft een Gaullistische woordvoerder medegedeeld. De afgetreden ministers konden zich niet met de besluiten van de rege ring verenigen. Zij zullen voorlopig niet worden vervangen. De besluiten van het Franse kabinet zullen vandaag aan de regeringen van de andere ondertekenaars van het E. V. G.-verdrag worden voorgelegd. KWESTIE VAN VERTROUWEN. De Gaullistische afgevaardigden zouden vandaag, bijeenkomen. Men verwacht, dat zij de drie andere Gaullistische ministers in de rege- ring-Mendès-France, die niet afgetre den zijn, uit hun groep zullen stoten. Het zijn de minister voor Tuniesië en Marokko, Christian Fouchet, de staatssecretaris voor de luchtvaart, Diomede Catroux, en de staatssecre taris voor de begroting, Henri Ulver. Men verwacht, dat Mendès-France met steun van Londen en Washing ton op de conferentie van E.V.G.- landen, die Donderdag a.s. in Brus sel begint, goede kans van slagen zal hebben, evenals in de Nationale Vergadering, die op 28 Augustus zijn E.V.G.-plan zal bespreken. Premier Mendès-France zou er de vertrouwenskwestie aan verbinden. Daar de eindstemming zal plaats heb ben na het grondwettelijk voorge schreven respijt van 2 dagen, zou derhalve wat Frankrijk betreft, het lot van het voorgenomen Europese leger op 2 September worden be paald. Het is nog niet bekend, welke wij zigingen de Franse regering in het E.V.G.-verdrag voorstelt. Wij heb ben gisteren reeds enkele vermoede lijke veranderingen meegedeeld, waaruit blijkt dat de wijzigingen nogal van ingrijpende aard zijn. De publicaties van de Franse bladen (ook min of meer gefundeerde gis singen) geven eveneens aan, dat er van de oorspronkelijke opzet van het Europese weinig is overgeschoten. Scherpe aanval op Amerika Na 5 dagen gered Twee reddingsploegen van berg gidsen hebben twee Franse soldaten van de „Chausseurs Alpins" gered, die vijf dagen lang op een klein pla teau van de Mont Blanc hadden door gebracht. De twee soldaten wilden Zondag een piek beklimmen doch werden overvallen door een hevige sneeuw storm. Zij konden toen niet meer vooruit noch terug. Het plateau was bijna onbereikbaar. 'De twee Franse alpenjagers waren gewond en zeer uitgeput. Zij werden naar Chamonix gebracht. Kocht paarden bij de hik Doordat hij de hik had is de heer Louis Pryor, geheel tegen zijn bedoeling in, eigenaar ge worden van zes renpaarden. Hij woonde een paardenveiling bij in zijn dorp, doch zijn verras sing was groot, toen de veiling meester hem na afloop mede deelde, dat zes paarden zijn eigendom waren geworden. Het bleek, dat de veilingmees ter zesmaal een duidelijk „hik" van de heer Pryor beschouwd had als een aanwijzing, dat deze een bod wenste te verhogen. Rood China's premier Tsjoe En Lai, wil Formosa gaan bevrijden om de „souvereiniteit en de territoriale integriteit van communistisch China te beveiligen". De premier stelt nl. een „resolute actie voor de bevrijding" van het eiland voor in een rapport over de conferentie van Genève en de Chi nese buitenlandse politiek, dat hij gisteren aan de Chinese minsterraad heeft voorgelegd en dat door de raad in zijn geheel is goedgekeurd. Het rapport bevat tevens een scherpe aanval op Amerika, waar, volgens Tsjoe, agressieve kringen meer dan ooit aandringen op hulp aan de strijdmacht van Tsjiang Kai Sjek om deze in staat te stellen met steeds grotere roekeloosheid een ver nietigende aanval tegen het Chinese vasteland uit te voeren." Een tweede aanval van Tsjoe goId( het defensiepact voor Zuidoost-Azië en de pogingen van de Amerikanen om de Colomo-mogendheden, India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indone sië tot aansluiting bij dit pact te be wegen. De premier waarschuwde, dat wanneer een van deze mogendheden zich hiertoe zou laten overhalen, de vrede in Indo-China in gevaar zou worden gebracht. De taak, waarvoor China zich thans geplaatst ziet, bestaat, behal ve uit de bevrijding van Formosa, uit samenwerking met de landen, die betrokken zijn bij de regeling van het Indo-Chinese bestand en verder het zoeken naar een vreedzame re geling voor de Koreaanse kwestie, aldus de premier. Verder moet China de betrekkin gen met andere landen versterken. Deze betrekkingen moeten gebaseerd zijn op vijf principes: wederzijdse eerbied voor elkanders souvereiniteit en territoriale integriteit, non-agres sie, niet-inmenging in elkanders bin nenlandse aangelegenheden gelijk heid en wederzijds voordeel, en een vreedzaam naast elkaar voortbestaan. Ook dient China te strevennaar de vestiging van de collectieve vre de in Azië. „De profundis" Een Belgische geestelijke, die in bergbeklimmersuitrusting Donderdag was neergelaten in de 385 meter diepe grot van La Pierre-Saint-Matin, heeft Vrijdag daar beneden de H. Mis gele zen bij het stoffelijk overschot van de twee jaar geleden in de grot om het leven gekomen speleoloog Marcel Loubens. De geestelijke, genaamd Attout uit Brussel, had de benodigdheden voor de mis in een koffertje meegenomen. De aluminium kist, waarin het lijk van Loubens omhoog geheven zal worden, diende als altaartafel. Men hoopt het stoffelijk overschot Maandag a.s. bergafwaarts te kunnen brengen naar Loubens' geboorte plaats Mazers-de-Salat. Kocht da Vinei en wist 't niet Een kunstverzamelaar te Chicago, dr. H. R. Teichert, heeft van een kunsthandelaar te New York voor 450 dollar een schilderij voorstellen de „Madonna en kind" gekocht, dat volgens een expert .een Leonardo da Vinei en meer dan een millioen dol lar waard is. De expert, directeur van het mu seum van de universiteit van Notre Dame te South Bend (Indiana), dr. Maurice Goldblatt, zei, dat een ama teur gedeelten van het gezicht en hals had overgeschilderd. Wanneer een vakman de overschildering zou verwijderen ,zou het resultaat ver bluffend zijn, aldus dr. Goldblatt, die voor vroegere studies over Leonar do da Vinei een onderscheiding van de Franse regering heeft gekregen. Een van de hoogtepunten van het statiebezoek van koning Haakon was de tocht naar Stavenisse, het dorp, dat tijdens de stormvloed van Fe bruari 1953 zo zwaar werd geteis terd, en waar Noorwegen daadwer kelijk heeft geholpen door het schen ken van een aantal woonhuizen. -We zien koning Haakon hier met het Ne derlandse Koninklijk Paar en een groot aantal autoriteiten tijdens de rondgang langs de Noorse waningen In de „Koning Haakonstraat". Voor op de koning met de burgemeester van Stavenisse, de heer L. A. Ver burg, daarachter H. M. de koningin met de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot. o o non Maria, die in 't hemelblauw ten hemel zijt gestegen, 'k herken U daag'lijks aan de dauw van uw genaderegen. Die druppelt maar zo zoet en mild, als noden ons belagen, totdat tenslotte is gestild en ons kinderlijke klagen. Dat gij gegaan zijt naar ons Heer, wie zal dat ooit betreuren? Maar zie, ge keert maar telkens weer om ons wat op te beuren. Beauraing, Banneux en Fatima en Lourdes zijn mijn getuigen, hoe menig christen gaat U na om daar het hoofd te buigen. Wisjinski niet en Malenkov zijn daar om U t' ontmoeten, maar kind'ren in het avondlof, die bidden weesgegroeten. Dat is de kleine hemelvaart van simpele gebeden, een kind. dat naar uw ogen staart en Gij ziet naar beneden. Dit jaar is ons Mariajaar, omdat wij van U houden, maar wij vergeten soms zo maar, waarom wij bidden zouden. Daar is een huis, waar 't avondlied een rozenkransgebed is en dat het is voorwaar geschied door uwe komst gered is. Uw hemelvaart is niet zó ver, dat Gij ons zijt vergeten; Ge zijt een stille schone ster, die ons het licht doet weten. Maria, die in 't hemelblauw ten hemel zijt gestegen, 'k herken U daag'lijks aan de dauw van uw genaderegen. FRANS SCHNEIDERS. on on on o ii on on on on on on on on on on on o Prettige gasten In Guatemala is vernomen, dat er spanning heerst tussen de vluchtelin gen, die op buitenlandse ambassades in de stad Guatemala hun toevlucht hebben gezocht na de val van de re- gering-Arbenz. Zb zou het op de Mexicaanse am bassade tot een handgemeen zijn ge komen tussen de voormalige minister van binnenlandse zaken in de rege ring Arbenz, Macdonald, en de voor malige kanselier Toriello. In >het gebouw van de ambassade van Ecuador zou de voormalige afge vaardigde Vanegas een andere vluch teling ernstig hebben gewond. Op verscheidene ambassades zou men de vluchtelingen in kleine groe pen gescheiden hebben om onderlin ge gevechten te voorkomen. Nog kans op buien Het K.N.M.I. deett mede: Het weer heeft sinds gisteren een iets meer zomers karakter gekregen De temperaturen stegen in een groot deel van het land tot 20 a 21 graden Er ontwikkelde zich ook enkele zo merse regen- en onweersbuien, die plaatselijk flinke hoeveelheden neer slag opleverden. Op het vliegveld Woensdrecht bracht een zware on' weersbui 26 mm. regen. Flinke on weersbuien kwamen ook voor in Zuidoost-Frankryk, waar plaatselijk njeer dan 40 mm naar beneden kwam. De buien hangen samen met een langgerekt lagedrukgebied, dat zich van Scandinavië naar de Golf van Biscaye uitstrekt De as van 'dit lage drukgebied lag vanmorgen nog ten Westen van het Europese vasteland. Aan de Oostzijde er van bevindt zich 'boven het vasteland tamelijk warme en vochtige lucht, waarin de reeds genoemde buien voorkomen. Aan de Westzijde van de as wordt koudere en drogere lucht aangetrof fen. De kans is groot, dat deze a.s. Zondag in de loop van de dag ons land zal passeren. Voor en tijdens deze passage is er kans op plaatse lijke regen- of onweersbuien en blijft de temperatuur aan de hoge kant. Er na neemt de kans op buien snel af en worden de temperaturen wat la ger. HOE wordt het weer? "(Geldig van- Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgem. te 10 J uur). KANS OP BUIEN Veranderlijke bewolking met; plaatselijke enkele regen- of onweersbuien. Vannacht hier j en daar mist. Zwakke tot mati- ge wind, aan de kust in hoofd- zaak Noordelijk, elders veran- derlijk Over het algemeen iets lagere middagtemperaturen Ï5 Aug.: zon op 5.22 en onder 20.06; maan op 20.06 en onder 6.41 uur. 16 Aug.: zon op 5.24 en onder 20.04; maan op 20.23 en onder 8.04 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA half bew. 20 c nevel 18 mist 19 licht bew. 20 mist 21 regen 16 zwaar bew. 21 zwaar bew. 21 regen 32 half bew. 25 regen 28 nevel 25 regenbui 23 nevel 23 reg,. 18 licht bew. 29 nevel 29 nevel 29 onbewolkt 33 licht bew. 29 zwaar bew. 27 Korreltje Gelijk krijgen is nog niet altijd ge lijk hebben.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1