S)e £eidó£(Boii/fca/nt Ondanks de regendreiging toonde heel Amsterdam heden aan Koning Haakon zijn zonnigste gelaat Dr. John liet zich op de persconferentie ondervragen NEDERLAND VREEDZAME VIKING VOOR ONZE KUST Kanonschoten als het carillon van de zee Hij bleek niet onder dwang te hebben gehandeld Unie statuut bestaat niet meer Directeur: a M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG t, No. 13269 weer boven Jan KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 l Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 SODAPROJECT f>OK DE EERSTE KAMER heeft tenslotte het wetsontwerp, dat bekend staat als het Sodaproject goedgekeurd, al is er, vooral van de zijde van de P. v. d. A., genoeg te genkanting geweest. Ook in de Eer ste Kamer heeft de P. v. d. A., maar op geheel andere gronden, haar stem aan dit wetsontwerp onthouden. Dat is juist merkwaardig geweest bij de behandeling van dit wetsont werp. In de Tweede Kamer waren de moeilijkheden ontstaan van de zij de van de P. v. d. A., omdat de Staatsinvloed in dit project te gering werd geacht. Hier waren het politie ke redenen, die de socialisten tot te genstemmen brachten. Men kan het heel kort formuleren: de nieuwe So- dafabriek moest een Staatsbedrijf worden en zo niet, dan kon de P. v. d. A. er niet mee accoord gaan. Minister Zijlstra is de P. v. d. A. toen nog een heel eind tegemoet ge komen. Er werd een regeringscom missaris ingelast, die wat meer in vloed kreeg en er werden toezeggin gen gedaan om te voorkomen, dat de Solvay het grote Belgische con cern, dat de wereldmarkt beheerst de nieuwe fabriek zou kunnen op slokken. De toezeggingen bleken voor de P. v. d. A. in de Tweede Kamer niet voldoende. In de Eerste Kamer kwam de P. v. d. A. niet met politieke maar met economische bezwaren en zij betoog de, juist in tegenstelling met haar partijgenoten in de Tweede Kamer, dat het gehele kapitaal, dat voor de oprichting van de nieuwe fabriek werd gefourneerd Staatskapitaal was en geen particulier kapitaal, waar mee bewezen zou zijn, dat het wél de Staat was, die hier de zaak inhan den had. De waarheid ligt natuurlijk zoals bijna altijd in het midden." l/OOR DIT PROJECT was een be- gin kapitaal nodig van 51 mil- lioen, dat als volgt was geprojec teerd. 21 millioen werd gegarandeerd door een lening van de Staat, daar naast een bankgarantie van TA mil lioen, 4 millioen van de Staatsmijnen, 3 millioen door het laten vallen van Geleen, dat deze productie van soda reeds ter hand had genomen, een half millioen van de Mekog te Vel- zen en van Ketjen te Haarlem sa men, 12 millioen van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie en de rest zou dan later moeten worden ge plaatst. Nu betoogde de socialistische heer Kapteyn in de Eerste Kamer, dat dat allemaal Staatskapitaal was en dat er dus van deelname van particu lieren practisch niet kon worden ge sproken. Want die twaalf millioen van de K.N.Z. was eigenlijk ook staatskapitaal, omdat de Staat daar tegenover haar claim van 12 millioen op de K.N.Z. liet vallen. Een claim overigens, die nimmer door de Staat werd gerealiseerd. Natuurlijk niet. Die bleef in de re serves van de K.N.Z. Het bezwaar was dus, dat de Staat eenzijdig voor de verliezen zou op draaien, dat de winstuitkeringen voorrang zouden hebben boven de schuldaflossing, dat de K.N.Z. voor kostprijs zou moeten leveren, dat er geen garantie was, dat de nieuwe fa briek los zou staan en onafhankelijk zou blijven van de buitenlandse kar tels en dat er geen enkele invloed was op de verdeling der risico's. r\E HELE ZAAK speelde dus in de U zuivere economische sfeer. En dan kan men er natuurlijk ver schillend over denken hoe de uit komsten en resultaten zullen zijn, als deze nieuwe fabriek eenmaal gaat werken en haar producten op de markt gaat brengen. De achtergrond van deze zaak is echter een heel andere. De achtergrond van deze zaak is de industriële ontsluiting van Noord Nederland. Als deze Sodafabriek in Delfzijl zal worden opgericht, zal er een haven moeten worden gemaakt en zal er een kanaal moeten worden aangelegd, dat tien millioen zal kos- ten. Deze Sodafabriek is een begin. In Noord Nederland heeft men altijd nog te worstelen met een structureel werkloosheidsprobleem. Sinds minister van den Brink aan het bewind is geweest, is de indus triële opgang van ons land een feit geworden. Wij zien er nu de mis schien ietwat overspannen hoogcon junctuur van, waarin wij nu leven. Men kan en minister Zijlstra heeft er dezer dagen op gewezen er niet op rekenen, dat deze hoogconjunc tuur blijvend zal zijn, maar wel kan men alle krachten inspannen om de depressies, waaraan wij in de toe komst zullen bloot staan, het hoofd te bieden. Daartoe is een verdere gang naar de industrialisatie nood zakelijk. Het werk van minister van den Brink moet worden voortgezet. Daartoe is het Sodaproject een prach tige stap. Men kan van mening zijn, dat dit zuiver economisch niet verantwoord is, maar het is zeker verantwoord in de voortgang naar onze industriali satie, waarheen wij op weg zijn. De ze kan men niet in bepaalde cijfers en offers van te voren realiseren. Maar als het Noorden van ons land voor de industrialisatie wordt open gelegd door de oprichting van een Sodafabriek, dan zal het niet in de eerste plaats gaan om economische voordelen bij het brengen van soda Koning Haakon VII van Noorwegen is met Z.M.'s jacht „Norge" de zee overgestoken en vanochtend in ons land aangekomen voor een driedaags staatsiebezoek aan koningin Juliana en prins Bernhard. Wederom is Amsterdam m feesttooi. Tamelijk gunstig weer, een stevige niet te harde bries, die de duizenden vlaggen aan duizenden masten, hui zen en gebouwen gladstreek en de vacantietijd maakten, dat er in en rond de haven van Amsterdam een gejuich en actie was die de ontvangst bij vorige officiële bezoeken van staatshoofden in enthousiasme evenaarde, en zelfs overtrof. Dit is het tweede bezoek, dat deze oudste der thans regerende vorsten 3 Augustus 1952 bereikte hij de leeftijd der zeer sterken, 1'8 November hoopt Noorwegen zijn gouden regeringsjubileum te vieren aan Neder land brengt. Van 47 Juni 1923 vertoefde koning Haakon in ons land als gast van koningin Wilhelmina en prins Hendrik. De Noorse vorst kan zich vanochtend 31 jaar jonger hebben gevoeld. Na dezelfde reis opmerkelijk is alleen het verschil dat deze in 1923 werd gemaakt met een oorlogsbodem, Z. M.'s „Eidsvol", thans met 's ko- nings eigen jacht de aankomst op precies dezelfde plek in het hart van Hollands hoofdstad, bovenal dezelfde geestdriftige begroeting en op recht vreugdevolle ontvangst, waarvan de verslagen in de dagbladen dier dagen getuigen, door het Nederlandse volk als preludium van de har telijke verwelkoming door een even jonge koningin en prins. Nederland begroet Noorse vorst. Op velerlei wijze werd aan de be groeting vorm gegeven. Reeds terstond bij het binnensto men in de Nederlandse territoriale wateren benoorden Texel, bij de ont moeting met de 3 torpedobootjagérs onzer koninklijke marine de Evertsen, Piet Hein en Marnix klonk het koningssaluut van 21 scho ten uit de kanonnen van de Evert sen, gevolgd door eenzelfde groet van een der Noorse escorterende schepen en een gelijke beantwoording als dankbetuiging: twee bevriende zeeva rende naties begroetten elkaar met de klanken van het carillon dér zee. Welkomstvaart. Van IJmuiden tot Amsterdam woeien de vlaggen en vlaggetjes van gebouwen en schepen in de wind van deze Nederlandse zomer een uitbun- dig wuivend welkom. Schepen en I scheepjes krioelden in wilde wel-1 komst vaart door kanaal en haven,1 nauwelijks maar niettemin voldoende vaart latend aan de konin?svloot, die tot de haven geleid werd door de ha venmeester van IJmuiden, in de ha ven door diens hoofdstedelijke collega. Bij de B.P.M.-boei aan de noord zijde van het IJ werd het koninklijk jacht, het geschenk van het Noorse volk aan zijn beminde koning, ge meerd. Talrijke Noord-Amsterdam mers sloegen de manoeuvres belang stellend gade en waren geboeid door het schouwspel dat het strijken en spectaculaire wegroeien van de ko- ningssloep bood. Vorstelijke ontmoeting. Tegen half twaalf voor de konings sloep onder het Oosteliik viaduct door naar da ponton bij de St. Nico- laaskerlr. De vele vlasgen rondom, de menigten die de afgezette ruimte om zoomdei; vormden het décor van de sfeer der vorstelijke ontmoeting. Op de steiger traden koningin Ju liana rn Prins Bernha'-d, terstond na dat deze voet aan land had gezet, ko ning Hankon tegemoet. Met de ongekunstelde hartelijkheid die ons vorstenpaar kenmerkt werd de koninklijke gast begroet. De koning van Noorwegen werd gevolgd door onder meer: de directeur van het kabinet van zijne majesteit; de hofmaarschalk; een kapitein ter zee en een adjudant. Bovendien zijn als eredienst aan de koninklijke gast toegevoegd: jonk- Begroeting door regering. Na het gebruikelijke voorstellen aan koning Haakon van de burge meester van de hoofdstad, de gouver neur van Amsterdam, de commandant zeemacht Nederland, de leden van de Noorse legatie, begaf het hoge gezel schap zich langs een erehaag van de koninklijke marechaussee in ceremo nieel tenue, van de steiger naar de kade. Evenwijdig met het paviljoen stond een erewacht opgesteld van mariniers met vaandel en de mari- j keurige matrozen van de koninklijke nierskapel onder leiding van kapitein G. Nieuwland. Bij het betreden van de kade speelde de kapel het Noorse volkslied: „Ja vi elsker dette landet" (ja, wij houden van dit land). De commandant van de erewacht, de majoor der mariniers, C. G. Mens, ridder M.W.O., meldde zich, waarna de koning begeleid door koningin en prins de erewacht inspecteerde. Daarop begaven de vorsten zich in het speciaal voor deze gelegenheid opgerichte paviljoen, waar de voor zitters van de beide Kamers der Sta ten Generaal, de voltallige minister raad, de vice-president van de Raad van State, de chefs van staven der verschillende legerafdelingen, de Ne derlandse gezant te Oslo, de commis saris van de koningin in de provincie Noord-Holland, de directeur van het kabinet der koningin, de procureur- generaal van het Amsterdamse ge rechtshof, de commandant der mari tieme en de garnizoenscommandant van Amsterdam, de wethouders, de havenmeester en kamerheer jhr. F. J. E. van Lennep hun opwachting maak ten. Eerste rit door Amsterdam. Voor de tocht naar het paleis op de Dam namen koning, koningin en prins vervolgens plaats in het met zes van de zadel bereden paarden van het koninklijk rijtuig, dat ge volgd werd door drie rijtuigen met de leden van het gevolg. Koning Haakon VII maakte de eerste rit van zijn tweede bezoek door Amsterdam door rijendikke juichende Amster dammers en vreemdelingen, onder de vlaggen en versieringen, langs hagen marine, die de ere-afzetting langs de route vormden. Aankomst koninklijk paleis. Kapitein J. H- W. Ruhr liet de ere wacht van het garderegiment jagers met vaandel de eerbewijzen brengen. Kapitein R. van Yperen deed de ko ninklijke militaire kapel die ter zijde in ceremonieel tenue was opge steld de volksliederen uitvoeren op het moment dat de koningsstoet voor het paleis arriveerde. De ge bruikelijke inspectie volgde, waarna de vorsten het paleis binnen gingen om slechts weinige minuten daarna op het bal con te verschijnen teneinde de jubelende begroeting in ontvangst te nemen van de tallozen, die het Damplein vulden. De koninklijke standaarden wapperden hoog van het paleis, tegen gevels de toejui chingen onophoudelijk opklonken. Kranslegging. Te circa kwart voor één verliet ko ning Haakon reeds weer het paleis om zich met enkele leden van het Noorse gevolg en o.m. vice-admiraal Rost v. Tonningen, brigade-generaal C. F. Pahud de Mortanges. vice-admiraal jhr. van Holthe naar het Damplant- soen te begeven. Daar wachtten mi nister-president dr. W. Drees, de com missaris der koningin in Noord-Hol land dr. M. J. Prinsen, burgemeester d'Ailly, schout bij nacht F. T. Burg hard, militaire gouverneur van Am sterdam en brigade-generaal G. Dijkstra de koning op, die na een korte begroeting een krans legde bij het nationale monument. Enige oud leden van de B.S. stonden bij het mo- Bonn brandmerkt hem nu als een verrader Dr. Otto John, gewezen chef van het Westduise „Bureau tot Bescherming van de grondwet" heeft gisteren in Oost-Berlijn een persconferentie ge houden, die werd bijgewoond door 400 journalisten, waarvan velen uit West-Berlijn. Deze persconferentie heeft een einde gemaakt aan elke veronderstelling, dat John door de communisten ontvoerd is. De Westduitse regering heeft hem dan ook voor de eerste maai als verrader gebrandmerkt. John verklaarde, dat het hem bij zijn bezoek aan Amerika in Juni van dit jaar volkomen duidelijk was geworden, dat daar in een hysterische angstpsychose een oorlog wordt voorbereid. De politiek van Adenauer, ge koppeld aan de Amerikaanse, zou er volgens hem toe leiden, dat Duitsland in een radio-actief kerkhof wordt veranderd. TOONBEELD VAN GOEDE GEZONDHEID. In het begin sprak John zenuw achtig. Maar hij was gauw over zijn plankenkoorts heen en toonde zich verder volkomen op zijn gemak. Met zijn rose wangen was hij het toon beeld van Duitse gezondheid. Zijn laag gemoduleerde stem was aange naam om naar te luisteren, afgezien van de reacties welke men mocht hebben op hetgeen bij zei. Hij sprak in de Duitse taal en lanceerde ver scheidene grappige opmerkingen, welke een spontaan gelaeh oplever den. John begon met te verklaren, dat hij op alle vragen welke verband v, - hielden met de politiek en hem aan- heer E. J. van Holthe, adjudant ï.b.d. J gingen zou antwoorden, en dit is in- van H.M. de koningin, jonkheer mr. i derdaad gebeurd C. Dedel, kamerheer i.b.d. van H.M. j De meeste Westelijke correspon- de koningin; kapitein-luitenant ter j denten waren naar de conferentie zee J. G^ Stegeman, adjudant van gegaan om goed te letten op even- H.M. de Koningin. op de wereldmarkt, maar om het aantrekken van andere industrieën in dit gebied en een weg naar het Noor den van Europa voor verdere export en een sterke concurrentie met de Noord-Duitse havens. Dat is een pro ject op lang zicht, een project, dat vooruit ziet op een mogelijke depres sie en dat ten doel heeft de conjunc tuur van dit ogenblik te handhaven, zo het mogelijk is. Met dit voor ogen betekenen die 51 millioen niet zo heel veel. En het heeft geen zin te berekenen wat voor tuele bewijzen van „hersenspoeling" en andere beruchte methoden, welke de communisten in hun propagan- damachinaties zouden gebruiken. Maar niemand, zag enig bewijs, dat John iets anders was dan een over tuigde idealist. Typisch voor de re actie was de commentaar van Robert McCormick van de Amerikaanse Na tional Broadcasting Company, die op merkte: „John gedroeg zich zelfver zekerd en sprak met overtuiging. Hij toonde beslist geen tekenen, dat hij verdoofd, geslagen of gemarteld was en zag er gelukkig en opgewekt uit. Ja, hij maakte een tevredener indruk dan in Bonn". McCormick maakte de ze opmerking, nadat hij na de pers- verschil er bestaat tussen particulie re en staatsfinanciëring, het gaat er conferentie nog een kort gesprek met slechts om, dat het geschiedt en dat John apart had gevoerd, de industrialisatie van ons land, die onder minister van den Brink begon nen is, voortgang zal vinden. Want alleen daarvan hangt onze toekomst af. Samenvatting van antwoorden. De antwoorden, die door John op de verschillende vragen werden ge geven, kunnen als volgt worden sa mengevat: 1. Hij is politiek onafhankelijk, geen communist en nooit communist geweest. 2. Aan dezelfde stem, die hem tien jaar geleden het verzet tegen Hitier influisterde, heeft hij thans weer ge hoor gegeven. 3. De Nazi's zijn terug in West- Duitsland en met de militaristen zijn zij een kruistocht tegen het Oosten begonnen. 4. De Britten hebben getracht een modus vivendi met het communisme te vinden, maar de Amerikanen voor komen dit. 5. De Westduitse generaals steunen de EDG ter vergroting van hun eigen macht en ter verkrijging van de heerschappij over Frankrijk. 6. John heeft afgezien van alle in lichtingenwerkzaamheden en zal zich in Oost-Duitsland niet met contra- spionnage bezig houden. Hij is alleen van plan een boek te schrijven en te arbeiden voor de hereniging van Duitsland. 7. De EDG heeft enkele geheime aanhangsels, waarvan het Duitse volk niets weet, ondanks Adenauer's be wering dat het publiek alles weten mag. 8. De Berlijnse conferentie van de Grote Vier mislukte, omdat Adenauer niet van besprekingen tussen Oost en West-Duitsland wilde horen. 9. De Duitse eenheid wordt on mogelijk door de EDG en kan alleen bewerkstelligd worden door bespre kingen tussen Oost- en West-Duits- land. Toen hem gevraagd werd, of men hem niet gedwongen had staatsgehei men aan de Sowjet-Russische of Oostduitse autoriteiten te verraden, zeide John: „Ik heb alle mensen hier gezegd, dat ik slechts dat zal vertel len wat ik nodig vind, maar ook geen woord meer". De Unieconferentie tussen de Nederlandse en de Indonesische delegaties is Dinsdagavond 10 Augustus in Den Haag beëindigd met het tekenen van de overeenkomst, welke na bekrachtiging door de volksvertegenwoordi gingen de opheffing van het Unie-statuut zal betekenen. Foto: De voor zitter van de Nederlandse delegatie, minister J. M. A. H. Luns (links) en de voorzitter van de Indonesische delegatie, minister Soenarjo, tekenen de overeenkomst tijdens de slotzitting in de Lairessezaal te Den Haag. nument opgesteld. Een minuut abso lute stilte werd betracht. De kapel van de Amsterdamse politie speelde een koraal van Mozart als slot van de korte plechtigheid; deze koninklijke hulde aan onze gesneuvelden. Noenmaal. Te half twee werd in de troonzaal het noenmaal gebruikt. Daar zaten mede aan H.K.H. prinses Wilhelmina en de prinsessen Beatrix en Irene. Tijdens de maaltijd musiceerde de achter het paleis aan de zijde van de N.Z. Voorburgwal opgestelde mari nierskapel. Priesterfeest mgr. Huibers AVONDMIS GAAT NIET DOOR OP HAGEyELD Hedenmorgen is bekend gemaakt, dat het 55-jarig priesterfeest van mgr. Huibers niet gevierd zal wor den op Hageveld. In verband met de weersomstandigheden is afgezien van het opdragen van een Pontificale Avondmis in de openlucht op het terrein van het Seminarie. Deze plechtigheid zal nu plaats hebben in de Kathedrale Basiliek te Haarlem. BOTSINGEN TUSSEN POLITIE EN STAKERS TE AMBERG Verscheidene politie-agenten en stakers zijn Donderdag te Amberg, 75 km. ten Oosten van Neurenberg, gewond, in botsingen tussen onge veer zestig politie-agenten en ruim duizend stakers. De stakers trachtten werkwilligen tegen te houden. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgem. te 10 uur). ONBESTENDIG WEER Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat regen of motregen, la ter enkele verspreide buien af- i gewisseld door opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. De zelfde of iets hogere tempera turen. 13 Aug zon op 5.19 en onder 20.10; maan op 19.29 en onder 3.57 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer m.t.g. half bew. 18 c nevel 20 regenbui 17 zwaar bew. 17 regen 19 zwaar bew. 15 regen 20 half bew. 24 half bew. 21 onbewolkt 24 zwaar bew. 20 onbewolkt 19 onbewolkt 25 zwaar bew. 17 nevel 19 half bew. 18 licht bew. 24 zwaar bew. 22 onbewolkt 29 onbewolkt 25 onbewolkt Korreltje Wanneer ge uw gedachte niet kunt bedwingen, kunt ge ze ook niet vast houden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1