Weer voSkomen op toeren ontraadselde de Nederl. tour-ploeg de geheimen van de weg DROOM Onder leiding van Coppi reden Italianen alle concurrentie van de weg Doelworstelin tussen watervrienden in geanimeerde vechtpartij ontaard Een staande start geeft aan de snelste wagen de beste kansen ten kevie WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Op bezoek in militair herstellingsoord Mens-aap-wording van „Tarzan" is even onder de loupe genomen Woutje heeft nieuw contract getekend Op doorreis naar Deventer heeft de complete Tour de France-ploeg, met ploegleider Kees Pellenaers, Dinsdagmiddag het militair herstel lingsoord „Aardenburg" in Doorn bezocht. De „jongens van de Pel" heb ben de vragen beantwoord, die Ba rend Barendse op hen afvuurde in de cantine van „Aardenburg". De toe juichingen bereikten een climax, toen Wout Wagtmans zei: „Morgen ga ik 'n groot contract tekenen..,, want dan ga ik trouwen." Aardenburgs commandant kon ge makkelijk bewijzen, hoe men ook in dit herstellingsoord, waar de bedpa- tiënten de hele ontvangst via de huis- radio konden volgen en waar alles, wat zich kon verplaatsen, al of niet met wagentjes, in de cantine zat sa mengepakt, met de Tour heeft mee gereden", zij 't in gedachten, want op het podium prijkte een reusach tige kaart, die de hele tour keurig per etappe in grafieken in beeld bracht. Bovenaan het bord hing een gele das; dat was voor de man, die de uitsla gen het best had geraden en hierop waren de „Aardenburgers" even fel als Woutje op de gele trui. Best afgebracht. „De Pel" vond, dat zijn jongens het er dit jaar niet minder hadden afge bracht dan de vorige keer: toen vier en twintig maal bij de eerste tien en nu drie en veertig keer, nog afgezien var. de aanvankelijk zo lang behou den „gele trui". Kameraanschap vond hij bij de tour wèl „de factor". Veel woorden behoeft Pellenaers niet te ge bruiken, „als ze mijn gezicht zien weten ze wel of het link staat." En „Tarzan" van Breenen moest vertellen, waar hij zijn bijnaam vandaan heeft. „Dat was een don kerbruin geval. We waren eens er gens bij een groepje bomen wat aan 't puffen, toen ik wat apen streken ging uithalen. Zo maar eens wat in een losse bui in de bomen klimmen. Toen er eentje „Tarzan" riep was het natuurlijk mis". Maar hij kan zich in een nederiger rol ook wel schikken. „Beter een goede knecht dan een slechte baas", is zijn devies. Verlengde van rug. Thijs Roks, die moest opgeven door steenpuisten" heel achter op zijn rug, j S™Tv'an deelneming te Hemm ergens in het verlengde haalde er- en te Bern afziet. varingen uit de ronde van Italië op, Hoewel Fanny Blanker»—Koen zich waar hij bemerkte, dat de grote Cop- I dus uit officiële vertegenwoordigende pi ondanks zijn roem toch geen ploegen van ons land terugtrekt ligt het „sportman-af' is. Hij zag, dat Roks nergens inderhaast water kon be machtigen en stapte af om hem wat lafenis te geven. Maenen en Nico van Est legden haar fijn uit, waarom ze samen te laat kwamen en daarom moesten opgeven: toen Nico pech had bleef Maenen bij hem. een bijzonder staaltje van sportiviteit. Suykerbuyk bleek van zijn schou derblessure alweer bekomen te zijn en Jan Nolten kon nu lachen om het knieeuvel, dat hem tijdens de tour het dokters-advies bezorgde om er maar mee op te houden. Nolten ging toch door, want zoals Wim van Est het zei: „We houden elkaar aan het draaien". Voorgoed In bezemwagen. Huisvader-in-spé Wout Wagtmans was er al helemaal over heen, dat hij in de „bezemwagen" had moeten klimmen. Hij bracht de enthousiaste mili tairen nog eens geducht aan het lachen met herinneringen aan zijn eerste „tour", waarin Sjefke Jan sen nog van de party was. „Onder weg zei ik tegen Sjefke: moet je daarginds eens zien, dat zal me een onweertje worden morgen Waarop Sjefde repliceerde: „Dat donkere in de verte bedoelt ge? Wel manneke, daar zult ge morgen van lusten, want dat zyn de ber gen." Er viel zoveel te vragen, dat het aan een bezoek langs de bedpatiën- ten niet meer toe kon komen. Maar nadat Pellenaers en zijn tour-rijders uit handen van luitenant P. J. Albers originele souvenirs hadden ontvan gen, die op de afdeling arbeids-the-# rapie van „Aardenburg" waren ver vaardigd was het al de hoogste tijd om naar Deventer te starten. Het be zoek was echter aan weerskanten in zo goede aarde gevalle», dat Pelle naers en „zijn" ploeg grif beloofde nog eens een keertje op „Aarden burg" terug te komen. RONDE VAN ZWITSERLAND Daverende tijden in strijd tegen het horloge Fausto Coppl heeft in de vierde étappe van de Ronde van Zwitserland, een tijd rit over 98 kilometer van Leoco naar Lugano een schitterende prestatie gele verd. Het was zeer heet en in het moei lijke parcours waren twee steile heuvels opgenomen. Desondanks noteerde Coppi een tijd van 2 uur 24 min. 2 seconden. Overeenkomende met een gemiddelde snelheid van 40.8 km/u, een gemiddelde FANNY BLANKERS START NIET IN BERN Gevoelige knieblessure Naar het ANP verneemt zal Fanny BlankersKoen niet deelnemen aan de Europese alhletlekkampioenschappen. welke van 25 t/m 29 Augustus a.s. te Bern worden gehouden. Ook zal zij geen deel uitmaken van de Nederlandse ploeg, die Zondag 14 Augustus te Hamm in een iandenwedstrljd tegen Duitsland uit komt. Zoals men weet heeft mevr. Blankers Koen geruime1 tijd geleden last gekre gen van een gevoelige knieblessure. Het betreft hier een irritatie van het been vlies van de kop van het kuitbeen. De laatste weken had Fanny Blankers Koen nagenoeg geen pijn in haar knie gehad en ook op de Nederlandse kam pioenschapen te Tilburg was alles goed gegaan. Tijdens haar training van Dins dag kreeg zij echter plotseling weer hinder van de blessure, hetgeen haar heeft doen besluiten de nationale tech nische commissie van de KNAU mede te TOUR-PLOEG TE DEVENTER. Een goed bezet Deventer sportpark heeft Dinsdagavond de Nederlandse Tour de France-ploeg zien rijden. Faanhof won de afvalrace over 15 ronden voor Roks en Wagtmans. De klassementswed strijd werd een zege voor Wim van Est, die in goede vorm was. Tweede werd Jules Maenen en derde Wagtmans. Een zg. kleine Tour de France over 100 ron den van 450 meter elk leverde ook een overwinning op voor Wim van Est. met Gerrit Voorting op de tweede plaats. Wagtmans moest wegens een defect aan zijn ketting na enkele ronden afstappen. niet in haar bedoeling de wedstrijd sport vaarwel te zeggen. Zo wil zij b.v. starten op de wedstrijden van Te Werve, welke 21 en 22 Augustus op het pro gramma staan. V EN L WIL ESTAFETTE- PLOEG HAAGS HOUDEN Het bestuur van de Haagse athletiek- vereniging Vlug en Lenig heeft bij Het bestuur en de nationale technische com missie van de KNAU officeel geprotes teerd tegen de samenstelling van ploeg, die Nederland bij de Europese kampioenschappen op de 4 x 100 meter estafette zal vertegenwoordigen. Het V. en L.-bestuur is van mening, dat de verkiezing van Fred Moerman (Pro Patria) niet gerechtvaardigd is, omdat deze nog nooit met de andere leden van het team, t.w. Theo Saat, Hayo Rulan- der en Aart van Harde veld (allen V. en L.) in een estafette is uitgekomen. Naar het oordeel van het bestuur van Vlug en Lenig zou de ploeg aanmerkelijk aan sterkte winnen wanneer wanneer Cees Leeuwenhoek of Ed van Raams- donk (beiden V. en L.) die volgens het bestuur van de Haagse club van gelijke kracht zijn als Moerman en die dit ge durende het afgelopen seizoen duidelijk hebben bewezen, zouden zijn ogesteld. Reeds halverwege het parcours nad hij een grote voorsprong op alle andere ren ners, en toen hij het stadion te Lugano binnenreed bracht het publiek hem een ovatie die minutenlang aanhield. Bij de vijftien eerst aankomenden waren 11 Italianen. Jan Lambrichs werd in deze tijdrit 33e met 2 uur 40 min. 13 sec. en hij bezet in het algemeen klassement de 39e plaats met een totaaltij d van 21 uur 7 min. 17 sec. Voorting mocht niet meer starten om dat hij de vorige dag veel te laat waf binnengekomen. Daarentegen liet de jury in het geval van Reitz (Did.) en Rossi (Zwitserland) genade voor recht gelden omdat zij slechts kort na de sluiting der controle waren gearriveerd. Uitslag tijdrit: 1. Coppi (It.) 2.24.02, gem. snelheid 40.8 km/u; 2. Fornara (It.) 2,28.37; 3. Coletto (It.) 2.31.31; 4. Serena (It.) 2.31.37; 5. Croci Torti (Zwits.) 2.32.01; 6. Astrua (It.) 2.32.13; 13. Monti (It.) 2.34.29; 33. Lambrichs (Ned.) 2.40.13. Algemeen klassement: 1. Fornara (It.) 20.16.04; 2. Coletto (It.) 20.18.58; 3. Astrua (It.) 20.19.44; 4. Monti (It.) 20.21.25; 5. Coppi (It.) 20.21.36; 6. Croci Torti (Zwits.) 20.23.24; 7. Huber (Zw.) 20.23.44; 8. Adriaenssens (B.) 20.24.09; Holenstein (Zwits.) 20.32.34; 10. Se rena (It.) 20.34.19; 39. Lambrichs (Ned.) 21.07.17. CRICKET BONDSELFTAL VERSLOEG DE FREE FORESTERS Op het terrein van VRA te Amstel veen is een eendaagse cricketwedstrijd gespeeld tussen een bondselftal en de Free Foresters, die door het bondselftal met 23 runs gewonnen werd. Het bonds elftal stond onder aanvoering van P. van Katwijk (HBS) die de toss won en eerst batten koos. Dit keer bleef de regen, be houdens een paar korte bultjes, uit, doch een zware hinderlijke dwarswind deed veel afbreuk aan het spel. Het bondselftal scoorde een totaal van 118 runs, waarvan E. Bailey 13, H. Her klots 26, P. van Katwijk 35, Hardy bowlde 0 voor 9, White 6 voor 38 in 23 overs en Robins 4 voor 43 in 22 overs. De Free Foresters waren all out voor 95 (Hill 14. Proud 14. Sir Becher 22 en R. Newman 25). Het laatste wicket van de Foresters viel op de eerste bal van de laatste over van de dag, toen A. H. van der Linde op short leg met een een- handse linkse vang de laatste batsman van de Free Foresters uitving. De bowlingcijfers van het bondselftal luiden: C. Bakker 2 voor 39, H. v. d. Bosch 4 voor 25, G. Kors 3 voor 29 en E. Bailey 1 voor 0. Dit was tevens de eerste overwinning van een bondselftal op de Free Foresters. PAARDENSPORT Sir Gordon Richards, de wereldbe roemde jockey die 26 maal de titel van kampioen-jockey van Gr. Brittannië op zijn naam bracht, zal de wedstrijdsport vaarwel zeggen. Hij maakte dit besluit bekend in zijn landhuis te West Wor thing in Sussex waar hij vertoeft tot herstel van de verwondingen welke hij bij een race op 10 Juli j.l. heeft opge lopen. „Mijn carrière als jockey heeft 34 jaar geduurd", zeide sir Gordon, „en ik heb elke minuut er van genoten zodat ik niet zonder veel spijt afscheid neem. Maar aan races zal ik niet meer deel nemen". VOETBAL Oostelijke lagere klassen IN BEWOGEN VERGADERING VOORSTEL VAN DE K.N.V.B. VERWORPEN n te Deventer gehouden verga dering van de belangenvereniging van Oostelijke 2e, Se en 4e klassers is het voorstel van het KNVB-bestuur, om de mogelijkheid te openen tot betaling van spelers over te gaan, met 76 tegen 10 stemmen en 1 blanco verworpen. Tot de voorstemmers behoorden de tweede klassers Be Quick (Zutphen), Robur et Velocitas (Apeldoorn), WVC (Winters wijk) en Dierense Boys. De bijeenkomst droeg een bewogen karakter. Zo gaf de heer Rozenboom (Ede) o.m. te kennen, dat het gehele KNVB-bestuur dient af te treden. Een motie van Quick (Nijmegen) behelzende dat in dezelfde competitie geen elftal len zullen worden ondergebracht van clubs, die uitsluitend uit amateurs be staan en verenigingen, die spelers beta len, en tot het instellen van een hoofd klasse met daarnaast of daaronder eerste klasse afdelingen, werd verworpen. Met grote meerderheid werd het voorstel van de heer Egberts (Arnhem) weggestemd, die het KNVB-bestuur contact wilde la ten opnemen met de Nederlandse Be roepsvoetbalbond. De motie van de vereniging Veenen- daal om het bestuur van de belangen vereniging naar de buitengewone bonds vergadering van aanstaande Zaterdag 'n bindend mandaat mee te geven en niet omstandigheden te laten handelen, vond algemene instemming. Het bestuur van de belangenvereniging beschouwde een en Under echter als een motie van wantrouwen, en het is niet onmogelijk, dat het in zijn geheel of gedeeltelijk zal aftreden. VNL. Met ingang van 11 Aug. wordt de training hervat. Woensdag 11/8 van 7.15 uur tot 8.45 uur voor senioren en junioren A; tot 8.30 adspiranten. Brandenburg uit de zwembond KNZB ZOEKT SPIJKERS OP LAAG WATER Naar aanleiding van de incidenten, welke zich Woensdag 4 Augustus J.l. te Utrecht na afloop van de waterpolowed- str(jd ZwemlustBrandenburg hebben voorgedaan, is een kwestie ontstaan, waarin het laatste woord voorlopig niet gezegd zal zijn. In de halve competitie voor degradatie uit de eerste klasse, welke tussen Zwem lust (Utrecht), DAW (Alkmaar) en Brandenburg (Bilthoven) wordt ge speeld, ontmoetten elkaar Woensdag J.l. Zwemlust en Brandenburg op het ter rein van eerstgenoemde vereniging. Na de wedstrijd, welke met 32 door Zwemlust werd gewonnen, werden en kele spelers van Zwemlust en de scheids rechter, de heer B. van As uit Amers foort, door supporters van Brandenburg bedreigd en beschimpt. Er zouden zelfs enkele klappen zijn gevallen. Gezien het rapport dat door de scheidsrechter werd uitgebracht, werd door rle sportcommissie van de KNZB bepaald, dat Brandenburg de thuiswed strijd op Dinsdag 10 Augustus tegen DAW zonder publiek moest spelen. Maatregel negeren. Brandenburg heeft daarop de KNZB medegedeeld deze maatregel te zullen negeren en wel publiek te zulen toelaten. Van de zijde van de sportcommissie werd het bestuur van Brandenburg voor de gevolgen gewaarschuwd, n.l. dat spe len met publiek zou worden beschouwd als „niet opkomen" in de zin van het sportreglement. hetgeen het toewijzen van twee verliespunten tot gevolg zou hebben. In een spoedvergadering heeft het be- WATERPOLO HWV II—SLEUTELSTAD I (DAMES) 1—4. De eerste promotiewedstrijd Is voor onze stadgenoten wel een zeer gemak kelijke overwinning geworden. Sleutel stad was gedurende de eerste helft sterk in de meerderheid en door doelpunten van Elly Stouten (2 x) en Lies Wolters (2 x), kwam de rust met 04. Na rust ging het minder vlot. Het koude water deed zich gelden en alleen HWV was zo gelukkig een doelpuntje te maken 14. Uitslagen waterpolowedstryden. In het Zuiderbad werden enkele waterpolo- wedstrijden gespeeld tussen Boskoop en Waddinxveen. De uitslagen waren: Bos koop 1—Gouwe 1 5—3; Boskoop adsp.— Gouwe-adsp. 24. Sportwagenraces te Zandvoort Hardlopers bij tweede race in voordeel stuur van de Biltsche zwemclub Bran denburg toen het besluit genomen uit de KNZB te treden. Slechts Incidentje. Als argumenten werden bij de mede deling van dit besluit aan het bestuur van de KNZB opgegeven: 1. de KNZB heeft eenzijdig een straf opgelegd, aan gezien geen enkel bestuurslid, official, speler of lid van de vereniging is ge hoord over zogenaamde onregelmatig heden. Na afloop, dus buiten de wedstrijd om, dreigde een incidentje, doch verder is niets voorgevallen. 3. De wedstrijd werd op het terrein van Zwemlust gespeeld en dus dient de KNZB zich tot deze vereniging, die ver antwoordelijk is voor de orde, te wen den. 4. Brandenburg maakt bezwaar tegen het feit, dat belanghebbenden van de tegenpartij hebben medegewerkt aan de voor Brandenburg ongunstige keuze van speelveld en scheidsrechter in de wed strijd tegen Zwemlust. TAFELTENNIS BAT-nieuws. Wij maken er de leden op attent dat er vanaf Donderdagavond weer normaal getraind kan worden. Anderen, die interesse in de tafeltennis sport hebben, worden uitgenodigd te ko men kijken. Het is nu de tijd om u als lid van een vereniging op te geven. Aanmelden zaal Mariënpoelstraat 4 of bij het secretariaat Rijnkade 14. POSTDUIVEN De Gevleugelde Vrienden (Wassenaar) Zondag werd een wedvlucht met jonge duiven gehouden vanuit Quievrain, over een afstand van ongeveer 200 km. Er stonden 100 vogels in concours. De uitslag was: W. C. van Eek 1, J. H. M. Brouwer 2, 7, 11, 16. 17; A. G. Visser 3; A. T. tok 4; W. v. d. Zwaan 5; P. G. Riem 6, 15, 19,; J. M. Brederode 8; J. Parlevliet 9, 10; J. C. B. Brederode 12, 18; N. Verhart 13, 14; A. L. Visser 20. De Reisduif (Hazerswoude). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Ciney, afstand 203 km. In concours waren 50 duiven, deze werden gelost om 12 uur met Z.W. tot Z.O. wind en bewolkte lucht. De eerste duif bereikte zijn hok om 14.17.17 met een snelheid van 1483 meter per minuut. De laatste prijswin nende duif werd geconstateerd om 14.34.13 met een snelheid van 1321 meter per minuut. De uitslag was als volgt: A. H. Fase 1. 2. 9; C. Groen 3, 6, 13; M. M. van Vliet 4; P. J. Fase 5, 7. 10, 12, 15; W. van Veen 8; P. P. van Klaveren 11, 14; J. van der Eijk 16; W. Zintel 17. De Luchtbode (Boskoop). Wed vlucht vanaf Quievrain, afst. 197 km. Los 7 uur. Aank. Ie duif 9.29.30, laatste 9.59.51 uur. In concours 76 duiven. Uit slag: J. Degenkamp 1. 2, 3, 10: W. H. van Muiden 4, 16, 23, 26; A. Sytzema 5, 6. 19, 22; Verhoef en Co. 7, 9. 13. 14. 21; H. v. d. Willik 8, 24; J. de Kooter 11. 15; G. Lamoree 12. 18, 25; H. Brans 17; J. Kamerbeek 20. Voor de Zondag a.s. op het circuit van Zandvoort te houden Internationale Sportwagenraces heeft de KNAC zowel nlt binnen- als buitenland een zodanige inschrijving ontvangen, dat op zeer spannende wedstrijden mag worden ge rekend. Er wordt In vier klassen gereden, al naar gelang van de cylindcrinhoud n.l. klasse A 1500 cc, klasse B van 1500 tot 2000 cc. klasse C 2000 tot 3000 cc en klasse D boven 3000 cc. Aangezien iedere klasse twee races van 25 ronden (105 km.) zal moeten rij den, heeft men met het oog op de daar voor nodige tijd de klassen A en B en de klassen C en D samengevoegd, het geen dus betekent dat er uiteindelijk vier races worden gehouden. Voor wat de eerste twee wedstrijden betreft zul len de deelnemers in klasse B precies te een uur starten, een minuut later ge volgd door de rijders van klasse A. Op dezelfde wijze zullen als de winnaars van beide klassen 25 ronden hebben af gelegd, vervolgens de deelnemers van klassen D en C vertrekken. Beide malen vindt een zg. staande start plaats, waar bij de deelnemers op zodanige wijze worden opgesteld, dat zij die de snelste tijden bij de training hebben gemaakt, ook de gunstigste plaats voor hun ver trek krijgen aangewezen. Geheel ander beeld. In elke klasse moeten de rijders min stens 20 ronden binnen de tijd yan de winnaar hebben afgelegd om te worden geklasseerd voor de tweede race over 25 ronden. Ofschoon ook hierbij weer de klassen A en B, en C en D zijn samen gevoegd, zal de start voor deze twee races een geheel ander beeld te zien geven. Hierbij zal nl. niet een zg. staande start worden gevolgd maar een volgens het type Le Mans. Dat wil zeggen, dat de wagens in een hoek van 45 graden vóór de pits worden opgesteld. In te genstelling tot de zg. staande start zul len de motoren niet mogen lopen en de portieren zullen gesloten moeten zijn. De rijders worden tegenover hun wagens, aan de andere zijde van de weg bij de tribunes opgesteld; bij het vallen van de startvlag moeten zij naar hun wagen rennen, het portier openen, de motor starten, en wegrijden. Aangezien de op stelling ook hierbij volgens de in de eerste races gemaakte tijden geschiedt, zodat dus de snelsten op de gunstigste laats komen te staan, bereikt men hier mede dat de deelnemers in de eerste races een zo goed mogelijke tijd zullen maken hetgeen ongetwijfeld aan de spanning ten goede zal komen. Rijke vertegenwoordiging. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Klasse A (tot 1500 cc.): M. Gatsonides (Borgward), M. Hezemans (Porsche). A. M. J. v. d. Lof (M. G. Special), D. Gast (M. G. Special), C. Chapman (Lotus M. G.), D. Margulies (Lotus M. G.), Mr. Allen (Lotus M. G.), L. Leoonard (Leo nard M. G. Special), D. Blakeley (Leo nard M. G. Special) e.a. Klasse B. (1500 cc—2000 cc): K. Ba- rendrecht (Veritas), J. H. Göttgens (Ve ritas). M. Gatsonides of F. M. A. Eschau- zier (Triumph TR 2), H. Roosdorp (Ferrari 500 Mondial), Bob Said (Fer rari 500 Mondial) e.a. Klasse C. (2000 cc3000 cc): J. Bos Eyssen (Ferrari 212 Inter), J. Martens (Aston Martin). Donald B. Beauman (Aston Martin), J. Deeley (Austin Hea- ley) e.a. Klasse D (boven 3000 cc): R. Laurent (Jaguar XK 120 C Ecurie Francor- champs). J. L. v Dieten (Jaguar XK 120 C), R. E. L. M. Tielens (Jaguar XK 120 C), W. J. J. Tak (Jaguar XK 120 C) e.a. Wilt U iets weten? Vraag: Hoeveel k.m. zijn de vol gende routes zyn per fiets? I. OegstgeestBoxtel 118 km. II. VughtSchaarsbergen: 86 km. III. SchaarsbergenOegstgeest 120 k.m. Vraag: SassenheimOorschot en Oorschot—Hoensbroek. Hoevel km.? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Zoetermeer, Rotterdam. Dordrecht, Breda, Tilburg, Oirschot, Eindho ven, Leende, Maarheez, Weert, Stamproy, Molenbersel, Kimrooy. Maaseik, Dieteren, Sittard, Hoens broek. Aantal km. SassenheimOir schot 140 km. OirschotHoensbroek 100 km. Vraag: Vèrtrektijd boot Harlingen Vlieland. Antwoord: 2.15 uur nam. Prijs overtocht: 2e kl. enkele reis 1.50, weekend-retour 2.50. Vraag: Zoudt u mij kunnen helpen aan het gedicht van Gezelier Het Le ven? Dat is de kruisbanier (J.J.). Antwoord: HET LEVEN. Het leven is een' krijgsbanier, door goede en kwade dagen gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloekmoedig voorwaarts dragen. Men tuimelt wel, en wonden krijgt men dikwijls, dichte en diepte.... 't vlucht geen weerbaar man, die wygt, of hem de dood beliepe! Het leven isgeen vrede alhier, geen wac;nst;. ;tar.d vra?an: het leven is de Kruisbanier tot in Gods handen dragen! 25) Marina Toldy heette ze, en ze noem de zich gravin Pereny. Was de be naming „oplichtster" te hard voor haar? Oplichtster? Het oude verwelkte gezicht van baron von Schlück verstrakte in ge spannen peinzen; zyn koolzwart aiorretje hing mistroostig over zijn bloedeloze lippen. Nee, dat woord was op Marina niet van toepassing. Want een oplichter, die zich tooit met een klinkende titel, tracht zich onder die valse naam geldelijke voordelen te verschaffen. En daar van kon hij Marina Toldy onmoge lijk beschuldigen. Een oplichtster, een avonturierster in de gewone ba- nalen zin was ze zeer zeker niet. Mis schien trachtte ze met haar voorna me titel een rijke aanbidder in haar net te vangen? Maar ook dat kon de baron niet goed aannemen, want een rijke aan bidder was hij toch immers zelf en als het haar daarom te doen was, zou ze toch niet zo hals over de kop de wijk genomen hebben toen haar doel bereikt was. Al kon de oude baron deze vragen niet beantwoorden, in elk geval wist hij nu, hoe hij het mooie meisje zou kunnen dwingen tot een jawoord! Waar was ze echter heengereisd, zij, die hem zijn gemoedsrust ont stolen had, en een ouden, verlief den dwaas van hem had gemaakt? Waar hield ze zich op? Ze was samen met een jonge in genieur naar Duitsland vertrokken, dat was alles wat hy wist. Nu, met wat moeite en wat onkosten zou hij haar verblijfplaats wel te weten kun nen komen. En al was het nog zo moeilijk en al kostte het nog zo veel, hij moest zijn doel bereiken, hij moest zijn doel 'bereiken, hij moest zijn doel bereiken, hij moest haar tonen wie nu de troeven in handen hield. Dat was hij zichzelf verschul digd. De vernedering die zij hem had aangedaan, mocht niet ongewroken blijven. Tot barones had hij haar willen verheffen en zij was voor dat aanbod letterlijk op de vlucht ge slagen! Ze zou hem nog eens op haar knieën smeken om het te herhalen, die Marina Toldy! Hij moest, hij moest haar spoor vinden! HOOFDSTUK IX „De auto van kasteel Weidingen is zojuist voorgereden, freule", (bericht te een piccolo vol gouden tressen. Marina Toldy, die al kant en klaar gekleed was voor de rit, nam haar handtasje en ging de brede, dik-<be- loperde trappen af. Beneden stonden de chef de reception en de portier als om strijd te buigen, toen ze fier als een vorstin door de hotelhall schreed Buiten stond een slanke donker blauwe wagen en aan het open por tier, met een kroontje versierd, wachtte de chauffeur, wiens pet eveneens een kroontje droeg. Toen Marina zich in de zachte, ve rende kussens liet zinken, kwam er een eigenaardig gevoel over haar. Half geamuseerde spot. half jubelen de levensvreugde. Zij, Marina Toldy, de dochter van de eeuwig brommen de foeterende portier Toldy, reed in een prinselijke wagen naar een prin selijk slot! Een sprookje Ze had carrière gemaakt door haai' eigen gaven en ondernemingslust, dacht ze met een ironisch glimlachje. Het hotelpersoneel had de auto staan nakijken. „Echt voornaamheid is toch aan geboren", merkte de chef de récep- tion op. „Een volbloed-aristocrate tot in haar kleinste bewegingen". Tijdens de rit overlegde Marina, wat ze prinses Alexandra allemaal zou vertellen, voor het geval deze weer over het onderwerp begon, dat haar stokpaardje scheen te zijn. Gis teren had ze in een boekhandel een werk over Hongaarse geschiedenis weten te krijgen en zich allerlei bij zonderheden ingeprent, die uitste kend te groeperen waren rond het leven van haar roemruchte voorva deren. Ze glimlachte vergenoegd. Wacht maar, prinses Alexandra, ik zal je stokpaard wel een extra portie ha ver voeren! Marina wierp een blik op haar klein, met briljantjes bezet polshor loge O, al zó laat? Dan moesten ze er bepaald al gauw zijn. Daar doemden huisjes op, de auto zwenkte een dorpsstraat in, waar langs hoge, nog geheel kale bomen stonden; de vaalrode pannendaken staken prachtig af tegen de bleek blauwe voorjaarshemel. Een straat hond ergerde zch over de snelle wa gen, die als een schaduw voorbijgleed en blafte schor en verontwaardigd. En toen lag er plotseling een groot park voor hen, en door de vele kale bomen schemerden gelige muren, twee torentjes met boogvensters sta ken daar boven uit en een vlag woei vrolijk in de wind. Een oude man in' livrei wierp een hoog smeedijzeren hek open en de wagen reed door een brede laan tot voor een lage stenen trap. Een knecht sprong naar het por tier en daar stond ook prins Heribert al en reikte haar de hand om haar bij het uitstappen te helpen. „Welkom op Weidingen, freule". Ze keek hem aan met haar stra lendst, betoverendst lachje en weer kwam hij diep onder de indruk van dit wondermooi gezicht en die smaragdgroene, raadselachtige ogen. Geen seconde dacht hij er meer aan. hoe hij nog kort geleden tegen zijn tante gezegd had, dat ze toch zo erg weinig wisten over freule Pereny. Aan zijn arm betrad zij de ruime hall, waar een paar oude, heel donker geworden schilderijen hingen van waardige heren met lange pruiken, die eens de naam Betteniburg-Wei- dingen gedragen hadden. Hij bracht haar naar een kamer op de eerste verdieping; een groot, niet al te hoog vertrek. Veel schilderijen, veel wand tapijten, veel ouderwetse snuisterijen en midden tussen al die overtollig heden stond een kinderlijk tengere oude dame met zilverwit haar boven het sneeuwig-gepoederde gezicht, waarin de met een zwarte stift bij getekende wenkbrauwen wat al te levendig afstaken. Een paars-fluwe- len japon met een teveel aan oude kant omgolfde haar tere gestalte „En, freule, een prettige rit ge had?" Een kleine, smalle hand ontwor stelde zich aan de overdadige kant- val der manchet. „Dank u, hoogheid, ik wenste dat ik altijd zo'n goede wagen en zo'n se curen chauffeur tetr beschikking had!" Men ging om de kleine open haard zitten en een opgewekt gesprek be gon. Marina's blikken gleden daarbij ongemerkt door de kamer, over de met verbleekt brocaat beklede stoe len en de vele, vele schilderden, die nauwelijks iets van het behangsel vrijlieten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7