©eGcidieSoii^cmt GEEN UNIE - Het priesterfeest van onze bisschop Het economisch plan van MendesFrance Het was gisteren rustig in Marokko Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1951 !5st* JAARGANG .1 No. 13268 meer eenheid? I KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i BUREAUX: PAPENGRACHT 32 -- Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 OVEREENKOMST MET INDONESIË QP HET OGENBLIK, dat de Ne- derlands Indonesische besprekin gen in een concreet stadium waren beland, en men dacht tot publicatie te kunnen overgaan, werd de hele zaak opgeschort, doordat twee Indo nesische ministers naar Djakarta werden ontboden en met gewijzigde voorstellen terugkwamen. Men kan hieruit wel concluderen, dat de voor stellen, waaromtrent men voorlopig overeenstemming had bereikt, niet voldoende spectaculair waren om de ze op de Indonesische feestdag van 17 Augustus de bevolking te kunnen aanbieden. Ook de Indonesische regering zal wel hebben begrepen, dat er nu ruim vier jaar na de souvereiniteitsover- dracht niet zo heel veel méér te be reiken valt als in het begin, toen de onderhandelingspositie van Neder land door haar belangen in Indone sië veel slechter was dan nu. Er is immers in die vier jaar zo het een en ander gebeurd. De discriminatie tegenover de Ne derlanders en niet tegenovej de Nederlanders alleen, maar evenzeer tegenover Amerikanen, Engelsen en anderen heeft gemaakt, dat de fi- nancieel-economische situatie van Indonesië stukken slechter is gewor den. Die discriminatie uitte zich in het verlenen van concessies en ten gevolge daarvan ontstond een afsto ten van kapitaal, dat indien wij ons niet vergissen in de naaste toekomst wel eens kon worden ge volgd door het afstoten van bedrij ven zelf. Daarbij komt de prijsdaling van rubber en andere producten op de internationale markt en andere oorzaken, welke de financieel-econo- mische positie van Indonesië zodanig hebben beïnvloed, dat,, mét de eco nomische opleving in het Westen, de ze gebieden Indonesië steeds meer beginnen los te laten. WAT WILDE INDONESIë bij deze onderhandelingen bereiken? Er waren drie dingen, waarover men wilde praten en waarin men veran dering wenste te brengen. Dat was de kwestie Nieuw Guinea, het Unie statuut en de financieel-economische verhoudingen. Over Nieuwe Guinea wenste de Nederlandse regering niet te spreken en het bericht gaat nu, dat Indonesië deze kwestie nu in de Veiligheidsraad zou willen brengen, wat wel niet veel resultaat zal ople veren, omdat het gebied van Nieuw Guinea een van de vreedzaamste ge kolonialiseerde gebieden is, die er momenteel zijn. De Nederlandse regering bleek wel geneigd het Uniestatuut los te laten. Het Uniestatuut bepaalde de verhoudingen tussen de beide lan den en gaf tevens zekerheid inzake de Nederlandse economische belan gen in Indonesië, omdat deze bij het zelfde statuut in de R.T.C. waren ge regeld en deze geen eenzijdige op zegging duldden. Wat wilde nu Indonesië? Indonesië wenste een einde te maken aan de gehele Ronde Tafel Overeenkomst en deze te vervangen door een ge woon economisch verdrag, zoals dat tussen twee souvereine staten ge bruikelijk is. Dat nu wil Nederland niet, omdat de R.T.C.-overeenkomst een veel sterker bindend karakter draagt en dit geen eenzijdige opzeg ging duldt, terwijl een nieuwe ge sloten contract altijd opzegbaar is. Dit zou de nog restende belangen in Indonesië geheel op losse schroe ven zetten. Nederland wilde dus In donesië wel tegemoet komen inzake de opheffing van de R.T.C., omdat deze opzegging ten nauwste verband houdt rnet de opheffing van het Unie statuut. Zij wilde echter de finan cieel-economische paragraaf uit deze overeenkomst vervangen door een contract, dat dezelfde waarde en gel digheid heeft als in de R.T.C. het geval was. NU, VIER JAAR na de souvereini- teitsoverdracht, zit Nederland wat deze onderhandelingen betreft op een fluwelen stoel. Voorheen was liet zo, dat Neder land zijn sterke financieel-economi sche belangen te verdedigen had. Nederland had dus alles te verliezen d.w.z. Nederland had belang bij In donesië en Indonesië zag nu eenmaal niet in, dat zij ook belang had bij de Nederlandse investeringen in Indo nesië. De ontwikkeling in Indonesië heeft er nu toe geleid, dat een groot deel van de Nederlandse investeringen op een of andere wijze reeds is terugge nomen. Deskundigen schatten deze in vier jaar tijds op 10 milliard roe- pia's van de 15 milliard waarop men de Nederlandse investeringen mag schatten. Indonesië is economisch achteruit gehold. De plantages verouderen en de prijzen zijn gezakt. Het licensie- systeem maakt in de practijk, dat Nederland zijn belangstelling in In donesië begint te verlezen en nu zijn de rollen dus omgekeerd: Nederland kon laten blijken, dat het geen be lang meer heeft bij Indonesië en dat zij dus ook niet meer bereid be hoeft te zijn Indonesië uit hoofde van het eigen belang tegemoet te komen. In deze situatie kan Nederland de laatste dagen de Indonesische rege ring nog op enkele ondergeschikte punten bij de verdere onderhande lingen tegemoet treden, maar nu de economische verhoudingen zo zijn, Vervolg op pag 2. 1VJOG maar twee maanden geleden was Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, de excellente gast van katholiek Leiden, toen met waardige luister het gouden jubileum van „De Vriendenkring" werd gevierd. Wie toen het pontificaal lof bijwoonde, kwam onder de indruk van de vitali teit, die de hoogbejaarde bisschop aan de dag legde. Getroffen werd de toehoorder ook door de kracht, waar mede de bisschop zijn Leidse vrien den toesprak, en door de schoonheid van taal, waarmede hij zijn gedach ten formuleerde. Diezelfde dag was mgr. Huibers 's morgens in Amsterdam voor een pontificale plechtigheid; en zo toonde hij zich onbewust nog steeds de on vermoeibare werker in 's Heren Wijngaard, de Hogepriester ook, die ondanks de last van jaren van geen rust weten wil en altijd nog zijn dio cees doortrekt om te vormen en te prediken of om een nieuwe kerk te consacreren. Zondag 15 Augustus zal het vijf en vijftig jaar geleden zijn, dat mgr. Huibers priester werd gewijd. Een bijzondere dag óp het feest van Ma ria ten Hemelopneming en in het Maria-jaar 1954. Waar de bisschop bij de aanvang van zijn episcopaat zich tot wapenspreuk heeft gekozen „Sub tuum praesidium", daarbij nog eens duidelijk zijn grote verering en liefde voor de H, Maagd tonend, zal dit sa menvallen van zijn jubileum met dit Maria-hoogtij hem ten zeerste ver heugen. Hij zal die dag mogen terugzien op een vruchtbaar priesterleven, waarin hij kennis heeft mogen maken met alle facetten, die daaraan ver bonden zijn, en dat zijn hoogtepunt heeft gevonden in zijn benoeming tot bisschop van Haarlem, tot opperher der van het moeilijkste diocees in Nederland. MGR. HUIBERS werd op 15 No vember 1875 in Amsterdam ge boren, in de loop der jaren verhuisde hij met zijn ouders naar Gouda, waar hij na zijn priesterwijding op 15 Augustus in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg. In het dekenaat Gouda zou hij ook zijn eerste priesterarbeid verrichten, want op 15 September 1899 werd de neomist benoemd tot kapelaan te Moordrecht. Gedurende drie jaar werden daar de eerste ervaringen opgedaan, maar op 18 Augustus 1902 werd kapelaan Huibers te Leiden be noemd. In de parochie van Onze Lie ve Vrouw Hemelvaart, toen nog aan de Haarlemmerstraat gevestigd, werd kapelaan Huibers de rechterhand van deken Dessens en nog velen in de Sleutelstad bewaren de prettigste herinneringen aan deze actieve ka pelaan, die onder meer directeur was van de Aartsbroederschap der H. Fa milie en direct betrokken was bij de oprichting van „De Vriendenkring". Geen wonder dus, dat de volks mond in 1929, toen oud-kapelaan Huibers als deken van Hoorn bij de uitvaart van deken Dessens een in drukwekkende lijkrede hield in de oude Mon Père-kerk, de verwachting uitsprak, dat deze als deken-pastoor naar Leiden zou terugkeren. Die ver wachting werd gebaseerd op het feit, dat bij het overlijden van deken Bots in 1901 de lijkrede werd gehouden door diens oud-kapelaan professor Dessens van Warmond, die toch ook de overleden deken opvolgde. Een naieve verwachting misschien, die weliswaar niet in vervulling ging, maar die toch tekenend is voor de sympathie, die de Mon Père-paro- chianen hun oud-kapelaan nog steeds toedroegen. Foto Nell Herbert. Het is echter geheel anders gelo pen. Op 21 September 1905 werd ka pelaan Huibers tegelijk met kape laan Homulle uit Limmen, de latere deken van Leiden tot leraar be noemd aan het klein-seminarie „Ha- geveld" in Voorhout. Naast enkele andere vakken, o.a. Nederlandse lite ratuur-geschiedenis, doceerde de nog jonge leraar „rhetorica", het vak der welsprekendheid en uit de toespra ken van de bisschop valt nu nog duidelijk te beluisteren, dat deze de gave der welsprekendheid op opval lende wijze bezit. Ook het Hagevelds toneel beleefde in die dagen een schone opbloei met de opvoering van vele klassieke werken. AAN die Hageveldse tijd kwam een eind, toen de leraar op 7 Mei 1916 benoemd werd tot kapelaan in de parochie van de H.H. Nicolaas en Barbara („De Liefde") in Amster dam, met de opdracht overigens de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden. Dat gaf de bouw pastoor vele zorgen, maar ruim een jaar later kon zijn kerk onder pa tronage van Onze Lieve Vrouw Al tijddurende Bijstand aan de Chassée. straat worden geconsacreerd en volg de de benoeming tot pastoor op Oct. 1917. Het gelukte pastoor Hui bers zijn nieuwe parochie een geheel eigen sfeer te geven, doch elf jaar later moest hij toch zijn geboortestad verlaten ,toen hij op 11 Augustus tot deken-pastoor van Hoorn benoemd werd. Nog geen zeven jaar, maar dan toch tot veler zegen, werkte hij onder de West-Friezen, want in December 1935 kwam het bericht uit Rome, dat deken Huibers benoemd was tot bis schop van Haarlem als opvolger van mgr. J. D. J. Aengenent, die op 3 September 1935 na een kortstondige ziekte was overleden. Op het feest van Maria's Verschijning te Lourdes, 11 Februari 1936, werd mgr. Hui bers door de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, in de kathedraal Sint Bavo te Haarlem tot bisschop gewijd. IN de ruim achttien jaren, dat de bisschop nu zijn diocees bestuurt, zijn de zorgen hem niet bespaard ge bleven. Vormden de jaren van onder drukking een kommervolle tijd, de na-oorlogse periode heeft problemen opgeworpen, die aanleiding geven tot aanhoudende zorg. Op 10 Maart 1936 consacreerde mgr. Huibers de Sint Petruskerk in Leiden als eerste ir zijn episcopaat, een ruim en volwaar- dig Godshuis. In deze nood-rijke tijd moet vaak volstaan worden met noodkerkjes om althans in de belang rijkste behoefte te voorzien. Zwaar is de last, die de bisschop te dragen heeft, en nog altijd geldt het dringende devies: „Helpt de bis schop kerken bouwen". Niet alleen materieel, maar vooral ook geestelijk zijn de zorgen groot, doch met grote werklust blijft mgr. Huibers nog aan de arbeid om ook die geestelijke problemen tot een oplos sing te brengen. Zijn verdiensten kregen extra-waardering door zijn benoeming tot assistent-bisschop bij -de-pauselijke kroon (1948) en tot ere kanunnik van het kapittel van Gent (1947). Mgr. Huibers werd verder be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw (1938) en in die zelfde Orde bevorderd tot Comman deur (1949). Zoals bekend wil de bisschop zijn priesterjubileum zonder veel luister vieren. Wel zal hij Zondag 15 Augus tus 's avonds om 7 uur een pontifi cale Avondmis opdragen in de open lucht, op het terrein van het klein seminarie „Hageveld" te Heemstede. Na deze H. Mis volgt een Maria-hulde in de vorm van een korte lichtproces sie. Verwacht wordt dat zeer velen uit heel het diocees deze plechtigheid zullen bijwonen. Wij mogen veron derstellen, dat Leiden en omgeving niet achterwege zullen blijven. VERSTREKKENDE BEVOEGDHEDEN De Franse regering heeft gisteren, zoals in 't kort gemeld, de goedkeu ring van de Nationale Vergadering gekregen op haar economische pro gram. Zoals bekend had premier Mendès-France hierbij de vertrou wenskwestie gesteld. De uitslag der stemming was 361 tegen 90. „Frankrijk is ingedommeld en moet wakker geschud worden", al dus zeide de premier tijdens het de bat, „dit is een moeilijke taak, maar een positieve." Mendès-France zeide, dat de le vensstandaard in Frankrijk te laag is voor de 20ste eeuw. Het was niet juist om het op stakingen en wan ordelijkheden te laten aankomen, veroorzaakt door ongunstige levens omstandigheden. Het was^ beter om de economische ontwikkeling te be vorderen, ten einde de levensstan daard te verhogen, zonder dat de stabiliteit van de munt in gevaar zou worden gebracht. Juist de arbeiders zouden het slachtoffer worden van een wedloop tussen stijgende prijzen en stijgen de lonen, als deze nietgebaseerd zouden zijn op een grotere produc tie. De lonen, zo ging de premier voort, dienden in welvarende indus trieën verhoogd te worden door mid del van collectieve arbeidsovereen komsten. Van 1 October af zouden productie en lonen om de zes maan den vergeleken worden, ten einde na te gaan of een loonlierziening ge rechtvaardigd .zou zijn. Werkloosheid was de grootste vij and van de productie. Daarom was de regering thans doende een fonds voor „arbeidsaanpassing" in te stel len dat zich bezig zou houden met het overbrengen van arbeidskrach ten van de ene plaats naar de ande re, als de industriële ontwikkeling zulks wenselijk zou maken. Mendès-France zeide, niet de be doeling te hebben machtsmiddelen te gebruiken om industriëlen er toe te brengen hun bedrijven om te scha kelen of ondernemingen met slechts marginale winsten te doen verdwij nen. In grote trekken voorziet het eco nomische programma van Mendès- France in: 1. Grotere concurrentiemogelijkhe den in Frankrijk en verlaging van de handelsbeperkingen in Europa. 2. De omschakeling van onderne mingen met hoge productiekosten op andere producten. 3. Uitbreiding van de industriële en agrarische productie en het vin den van nieuwe markten voor de ex tra-productie. 4. Opvoering van de woningbouw. Mendes-France heeft de voorlopige instemming van de Nationale Ver gadering verworven voor zijn Noord- Afrikaanse politiek. De onofficiële uitslag van de stemming was 398 te gen 126. HET FEEST VAN AID EL KHEBIR De order van de Marokkaanse na tionalisten aan de bevolking om tij dens het feest van Aid el Khebir geen rammen te slachten en de mos keeën te mijden als teken van rouw omdat het een jaar geleden was dat de vroegere sultan van Marokko werd verbannen, is opgevolgd in de steden Casablanca, Fez en Port Ly- auty. Maar zelfs daar is het gisteren opvallend rustig gebleven. In de rest van het protectoraat werd het feest een geweldige beto ging ten gunste van de tegenwoor dige sultan Sidi Mohammed Maoulay Arafa, die zelf de eerste ram offerde. Diep dreef hij zijn dolk in de keel STRAALJAGERS SCHOTEN OP ENGELS DORP. Laagvliegende, niet geïdentificeer de straaljagers hebben in Bridlington aan de Engelse Oostkust twee huizen en een akker onder vuur genomen. Een man, die op het veld werkte, werd bijna het slachtoffer van deze vreemde en misdadige manoeuvre. van het dier, dat vervolgens haastig per jeep van de moskee naar het pa leis werd gebracht en nog leefde toen het daar aankwam. Dat voorspelt de sultan een gunstig jaar. In de steden was er geen feest. Maar de demonstraties ten gunste van de verjaagde sultan, waarmee Attlee in Moskou onthaald Ruslands premier Malenkof, heeft Dinsdagavond een diner gegeven ter ere van Groot-Brittannië's ex-pre mier Attlee en zeven andere Engel se socialistenleiders, onder wie de (linkse) Labour-rebel" Bevan, die op doorreis naar Peking op het ogen blik in Moskou vertoeven. Van Russische zijde namen aan het diner nog deel de minister van Buitenlandse Zaken Molotof, de eer ste secretaris van de communistische partij, Kroetsjef, de minister van Handel Mikoyan en de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky. Het diner werd gegeven in de vil la „Mozaisk", waar de schrijver Maxim Gorki gewoond heeft. Het bepaald voorname onthaal, dat de Britse socialisten ten deel viel, wordt van politieke betekenis geacht. Ma lenkof onderhield zich langdurig met Attlee en Bevan. Vandaag (Woensdag) dineert Ma lenkof met de Britse ambassadeur Hay ter en de Engelse gasten. En dit zal de eerste maal zijn, dat de Rus sische premier op een Westelijke ambassade dineert. Hector McNeil, voormalig Brits Mi nister van staat in de Labourrege- ring, heeft in een interview, dat hem te Londen door een correspondent van de American Broadcasting Com pany was afgenomen, verklaard, dat het bezoek der Labourleiders aan Moskou en Peking „zeer onverant woordelijk" is en dat de tijd voor hetbezoek slecht gekozen is. De com munisten zouden het bezoek voor propagandadoeleinden kunnen ge bruiken, aldus McNeil. weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Qpgem. te 10 i\jr). IETS HOGERE TEMPERATUREN Aanvankelijk flinke opkla ringen en slechts enkele ver spreide buien. Later weer toe- nemende bewolking met kans op j enige regen of motregen. Over- wegend matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere tem peraturen. 12 Aug.: zon op 5.18 en onder 20.12; maan op 19.05 en onder 2.39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer m.t.g. STOCKHOLM geheel bew. 18 c OSLO licht bew. 18 KOPENHAGEN onbewolkt 19 AMSTERDAM regenbui 17 LONDEN licht bew. 19 LUXEMBURG regenbui 16 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX licht bew. 21 GRENOBLE half bew. 22 NICE licht bew. 30 GENEVE licht bew. 21 ZURICH licht. bew. 19 LOCARNO licht bew. 28 BERLIJN zwaar bew. 20 FRANKFORT half bew. 19 MUNCHEN regenbui 18 ROME onbewolkt 31 AJACCIO onbewolkt 27 WENEN onbewolkt 20 INNSBRUCK half bew. MALLORCA licht bew. 32 Het blijft onbestendig Het KNMI deelt mede: Ook in de afgelopen 24 uur heeft het weer ons meer aan de herfst dan aan de zomer doen denken. Er ston den krachtige tot harde Westelijke winden en er vielen talrijke buien, waarvan gisteravond sommige van onweer vergezeld gingen. Op enkele plaatsen brachten de buien veel re gen. Zo viel te De Bilt in de afgelo pen nacht 27 mm. regen. De depres sie, die sinds Maandag al het slechte gedreigd was door de nationalisten,ver9®rzaa^'e> 1?S vanmorgen bleven achterwege en er vloeide aan merkelijk minder bloed dan men had verwacht. Drie mensen zijn gis teren om het leven gebracht en een is zwaar gewond. BUIKTYPHUS OP SINT MAARTEN Blijkens een mededeling van de Antilliaanse inspectie der volksge zondheid is uit Simmonsbaai op St. ^Maarten, een der Bovenwindse Eilan den van de Neëd. Antillen, bericht ontvangen, dat aldaar een aantal ge vallen van buiktyphus is geconsta teerd. Deskundigen op hygiënisch- bacteriologisch gebied en enige ver pleegsters zullen ten spoedigste naar St. Maarten worden gezonden. Het is nog niet bekend of het voor genomen bezoek van een aantal le den der Antilliaanse staten aan de Bovenwindse Eilanden in verband met het voorkomen van genoemde ziekte zal worden afgelast. bij de Zuidpunt van Noorwegen. De luchtdruk in ons land begon toen flink te stijgen onder invloed van een uit het Westen naderende zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze rug van hogedruk zal de wind doen afnemen en er voor zorgen, dat de buiigheid minder wordt en dat er wat meer opklaringen voorkomen. Deze weers- verbetering zal echter slechts van tij delijke aard zijn, want de rug van hogedruk wordt gevolgd door een nieuwe Oceaandepressie, die Donder dagmiddag of Donderdagavond waar schijnlijk reeds het weer in ongun stige zin zal gaan beinvloeden. Korreltje Gepaste woorden te vinden om zijn gedachten uit te drukken is als het schieten op een schijf.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1