Levensvatbaarheid aangetoond Flora's kinderen wreed gemarteld door de slagregens en rukwinden Koninginnen ruilden hun natte op tronen voor droge caféstoeltjes Mariafeest in Noordwijkerhout Laaf morgen Uw gouddorst aan 't zonovergoten Noordwijkse strand MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 temperatuur te blijven of te komen. Foto v. d. Horst. Bloemengevecht in Noordwijk Er is niet veel fantasie voor no dig, om te begrijpen, dat de Rijns burgers en de ondernemende lieden uit Katwijk en Noordwijk, die het corso „Flora's kleurenpracht aan zee" organiseerden, Zaterdagavond diep teleurgesteld huiswaarts zijn gekeerd. Zij hadden zich voorgeno men, om de harten van badgasten en streekbewoners te winnen voor een| nieuwe loot tussen de steeds dichtere j takken van de boom der zomerattrac- j ties. Het nieuwe corso moest met j één slag populiar worden en daar- j mede een plaats verdienen tussen de jaarlijks weerkerende attracties in deze streek met de vele vacantie- gangers. Men had daarom geen enkel risi co genomen. Alle krachten waren gemobiliseerd en. men had zelfs kans gezien de architect van het bloem bollencorso de heer Van Driel uit Amstelveen, aan te trekken als ar tistiek leider. Toen in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de onweders zich ontlaadden boven onze bad plaatsen, hebben de 250 mensen, die in de veilinghal te Rijnsburg de laat ste hand legden aan „hun" corso dat gevoeld als een weinig opwekkend voorteken. En dat zij het juist heb ben aangevoeld, is Zaterdag duidelijk gebleken. Nog erger. Toen vorig jaar een kleine corso als eerste proefneming door de bad plaatsen trok, had men het weer niet bepaald mee. Donkere wolken sta pelden zich op en men was al blij, dat het bij harde wind bleef. Deze keer is het nog erger geweest. Bij de start in Rijnsburg zag de lucht er nog niet zo kwaad uit, maar al spoedig begreep men, dat het deze middag niet droog zou blijven. De wind deed zich trouwens ook weer gevoelen. In de dorpskommen ging het nog wel, maar op de open wegen waaide het hard, te hard voor de duizenden tere bloemen op en aan de wagens. Vooral Katwijk heeft zijn deel ge had. Toen de stoet daar arriveerde, brak er werkelijk een noodweer los. Op het moment, dat de eerste wa gen zich op de Boulevard vertoonde, waar de Katwijkers en badgasten rij en dik langs de route stonden, wer den de hemelsluizen wagenwijd opengezet. In een oogwenk waren de belangstellenden verdwenen en in hun voetspoor volgden de bloe- menkpninginnen, die zeer ruim ver tegenwoordigd waren. Slechts een enkel meisje gaf de voorkeur aan een natte troon boven een droge ca- féstoel, maar daarmede kon zij de situatie niet redden. De toeschou wers achter de vensters kregen slechts een triest verregend meisje te zien of een pak regenjassen, waar in zich een levend wezen moest be vinden. Dramatisch. Er was in geen enkel opzicht meer sprake van een bloemenfeest aan zee. De toeschouwers in de portieken za gen slechts een trieste vertoning. Een groep kleuters, die stand gehouden hadden, waren door een zorgzame dame toegedekt met enkele plastic tafellakens en dit tafereel was de enige komische noot. Zo sukkelde het corso verder. De landelijke rijvereniging volbracht de rondrit, maar de muzikanten gaven er al spoedig de brui aan. Ook de bloemen werden er niet beter op. Vele Flora's kinderen lagen afge knapt in de plassen en sommige wa gens toonden met de honderden af gevallen blaadjes een geslaagd hersttafereel. Een paar grote stukken konden de wind niet trotseren en tuimelden om. Men kan zich indenken, dat orga nisatoren zich op dergelijke ogen blikken niet bepaald gelukkig voe len. Daarom verdienen deze heren waardering voor de wijze, waarop zij hun optimisme demonstreerden. Zij redden, wat er te redden viel. Gesneuvelde stukken werden over eind geholpen en na een kwartier op onthoud ging men „welgemoed" naar Noordwijk. Af en toe. Muzikanten en bloemenmeisjes kregen opnieuw een plaatsje in de stoet, maar voorlopig in enkele auto bussen. Daar wachtten zij de zomer af en zowaar trok Pluvius zich even terug, zodat de stoet in vol ornaat Noordwijk binnenkwam. Tropisch was het daar beslist niet, maar gelukkig bestond er op de Bou levard gelegenheid zich op tempera tuur te brengen .door middel van een bloemengevecht. Meisjes van een turnvereniging bo den de duizenden belangstellenden bosjes bloemen aan, waarmede men naar hartelust de koninginnen kon bekogelen. Deze dames lieten het op haar beurt niet tot een eenzijdig ge vecht komen en smeten vanaf de ho ge tronen met dezelfde munitie te rug. Helaas kon ook in Noordwijk het programma niet geheel droog afge werkt worden. Tenslotte kwam ook hier weer een flinke bui omlaag, om de pret te bederven. Goede opzet. De drukte langs de route was on danks alles zeer groot. Vooral in de dorpskernen en op de boulevards dacht men bij een optimistische op welling wel eens even aan de druk te bij de jaarlijkse bloemencorso's. Uiteraard komt men in de verlei ding het nieuwe en het gevestigde evenement met elkaar te vergelij ken. Gemakkelijk is dat niet. De verhoudingen liggen heel anders en daarom is het beter zich bij enkele algemeenheden te houden. De tien praalwagens in het Rijns- burgse corso, dat in hoofdzaak uit luxe auto's bestaat, konden de Bol lenstreek niet naar de kroon steken. Het geheel was minder spectaculair. In artistiek opzicht mocht het er on getwijfeld zijn en daarom is het dub bel jammer, dat het fijne werk reeds zoveel van het weer had geleden, eer het onder ogen kwam van de duizenden toeschouwers. Bij de re clame-wagens zag men artistieke staaltjes van rijdend adverteren, maar er waren ook wagens bij, die straffere voorschriften gewenst ma ken. Volgend jaar beter. De muziekcorpsen en de landelij ke rij verenigingen zorgden, waar dit mogelijk was, voor een aardige op luistering. Dat een corso, voorzien van dui zenden lichtpunten, ook in de avond kan rondtrekken en zelfs een fan tastische aanblik oplevert, zullen wij niet ontkennen. Maar een eei'ste vereiste is daarbij in elk geval, dat het een prachtige zomeravond is. Met regenbuien en dreigend onweer, broederlijk verenigd met flinke windstoten, is de mens over het al gemeen minder gevoelig voor een dergelijke romantiek. Daarom kunnen we niet anders doen, dan er volgend jaar het .beste van te hopen. Want één ding is zelfs de doorweekte toeschouwer wel dui delijk geworden: Het Rijnsburgse corso heeft levensvatbaarheid en de badgasten kunnen het waarderen, Het weer, de enige factdi:, welke de organisatoren niet in de hand heb ben, speelt bij het welslagen „he laas" een hoofdrol. Het Maria-comité van de St. Jozef-parochie heeft de organi satie ter hand genomen van de plechtige viering van O.L. Vrouw ten Hemelopneming in dit Ma riale jaar. Heel de parochie wordt die dag in de gelegenheid gesteld dit feest mede te maken. Het comité vertrouwt er dan ook op, dat alle parochianen aanwezig zullen zijn bij de ker kelijke plechtigheden die bij gunstig weer gehouden worden in de open lucht, n.l. op het ter rein van VVSB ingang Zeestraat. De plechtigheden zullen be staan uit eera pontificale H. Mis om 9.30 uur en om 10 uur een plechtig Pontificaal Lof met processie en Mariahulde. De pontificale H. Mis zal worden opgedragen door de hoogwaar dige heer dr. M. J. Ondersteijn, prelaat van de Abdij van Berne te Hees wijk. Assistenten bij deze H. Mis zijn pastoor Van der Waarden, als presbyter-assistens, troondiakens pater C. de Klerk C.s.s.R. en de oud-kapelaan der parochie, de weleerw. heer Th. J. Naastepad, diaken zal zijn dr. J. J. A. van Dijk, subdiaken ka pelaan W. Kamerbeek, dirigent voor de volkszang kap. Van der Zwaan. Het versterkte koor staat onder leiding van de heer Pij nenburg en broeder Emarus. Cyriel Hoyberghs, de organist van de St. Bavo Stichting is organist en broe der Dubritius heeft de technische verzorging van het veld, waardoor de parochianen in staat zullen zijn de plechtigheden goed te kunnen volgen. De parochianen zullen voor de goe de gang van zaken 's morgens om kwart over 9 uur op het veld aanwe zig moeten zijn. 's Middags te 16 uur zal de feest- predicatie gehouden worden door Ons en aldegenen, die het vorig jaar op die brandhete Augustusmid dag gan het Noordwijkse strand ge weest zijn, staat alles nog zo helder voor de geest. Uitgedroogd door een kwellende gouddorst zagen wij en zij omstreeks twee uur in de middag grote drom men dorstigen naar het strand stro men, om daar na het schot van de politieman gulzig in het kurkdroge zand te duiken, waar men zich een lafenis vöor de dorst wist. Lang duurde het niet; na enkele minuten werd al een juichende kreet over het goudveld gehoord en met een gezicht, waarop de verbazing over zoveel onverdiend geluk te lezen stond, rende een knaapje met een opgedolven blikje naar de prijzen tent; hij had een theeservies gewon nen en hij liet het veilig in de tent achter, want hij ging weer door met graven; op de terugweg naar het goudveld kwam hij al een grote stroom van gelukkige gouddelvers tegen, die allen al een schat aan de bodem ontrukt hadden. En alhoewel vanaf het eerste mo ment de prijzentent aan de lopende band bestormd werd, scheen hij niet leeg te kunfien raken; eer negen en negentig prijzen uit het mulle zand opgegraven zijn, duurt dan ook wel even. En toen, na ruim een uur graven, kwam het grote moment; een schal lende sohreeuw werd gevolgd door een plechtige stilte: De zeeroverskist, gevuld met honderd rinkelende gul dens, was aan de oppervlakte ge bracht en het 8-jarige knaapje, dat deze heldendaad verricht had, kreeg welhaast nog meer moeite om het gevaarte met zijn beide armpjes te omspannen en tegelijk zijn evenwicht te houden op de schouders van twee heren, die hem in triomph het veld overvoerden. Dit alles was verleden jaar, toen na twfee uur graven, tenslotte alle gravers en graafsters en gravertjes zich rond de prijzentent verzamelden, omdat niet alle prijzen gevonden wa ren en de laatste door vrouw Fortu- na toegewezen werden. Een jaar is kort, wanneer men zich in herinneringen verdiept, maar een jaar is lang, wanneer men 'het vullen kan met plannenmaken en dit hebben de Leidse Vincentianen, die het vorig jaar de Schatgraverij te Noordwijk georganiseerd hadden, gedaan. Het resultaat van hun piekeren vindt u morgen om 2.30 u. op 't Noord wijkse strand; de toeloop van het vo rig jaar was zo groot, dat er thans een grotere lap grond beschikbaar is; de prijzen zijn kostbaarder geworden en wederom ligt er voor duizenden een onvergetelijke middag te wach ten. Wij voelen, dat wij hier nodeloos reclame schrijven, want ieder, die het vorig jaar geweest is, komt te rug en wie niet kwam heeft er zo veel van gehoord, dat hij dit jaar ze ker komt. We schrijven dan ook fei telijk alleen maar, omdat het „kom kommertijd" is en ieder brokje copy een weldaad is. Want aan het succes van morgen kunnen wij al niets meer veranderen; dit is verzekerd en mor genavond wellicht beladen met prij zen de roem van dit festijn verder brengen. KRONUS. De Hoogeerwaarde heer dr. M. J. ONDERSTEIJN, prelaat van de abdij van Berne. pater W. de Graaf, C.s.s.R., directeur van het Retraitenhuis, alhier. Aan de processie zullen alle jeugd- en sportverenigingen deelnemen. Er is een comité van ontvangst ge vormd welk comité de parochie a.s. Zaterdagavond zal vertegenwoordi gen om de hoogwaardige heer dr. M. J. Ondersteijn te verwelkomen. Gouden priesterfeest van mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorschoten De eerste prijs was bij de doortocht in het zonnige Rijnsburg nog in volle glorie* Op 15 Augustus a.s. is het vijftig jaar geleden, dat mgr. Th. M. P. Bekkers, rector van „Huize Bijdorp" te Voorschoten, tot priester werd ge wijd. De jubilaris is 23 December 1880 te Dordrecht geboren en was achtereenvolgens kapelaan te Spier- I dijk, "Vlaardingen en Leiden. Zijn zwakke gezondheid was er de oor zaak van dat hij in 1915 benoemd werd tot rector van het Moederhuis van de Zusters Dominicanessen van Voorschoten. Deze zwakke gezondheid is eojiter geen beletsel geweest om op verschil lende gebieden een grote activiteit te ontplooien, welke zich voorname lijk richtte op de missieactie. In 1920 werd hij benoemd tot diocecaan-di- recteur en in 1922 tot nationaal di recteur van het Sint Petrus Liefde werk, voor de opleiding van Inlandse I priesters in de missiegebieden. Mgr. Bekkers was naast mgr. Hermus, de i grote promotor voor de missie-actie in ons land; hij werd al spoedig re dacteur van het tijdschrift „Het Mis siewerk" van de Priestermissiebond en werd iri 1927 tot secretaris van deze bond benoemd. De plannen om in elke parochie tot afdelingen van de Pauselijke missie- genootsohappen te komen, kwamen tot werkelijkheid. De werkzaamheden namen al snel zulk een omvang aan, dat werd overgegaan tot oprichting van een Nationaal Bureau voor de Pauselijke Missiegenootschappen. In Rome werd aan de adviezen van mgr. Bekkers grote waarde gehecht en tijdens een van zijn bezoeken daar, werd het door hem ontworpen ad ministratieschema tot een model ge maakt voor-internationaal beheer. Toen mgr. in 1950 de tijd gekomen achtte, zijn werk voor de missie aan commissie, bevattende enkele pries ters en financiële deskundigen, die de financiën van deze parochie moest saneren.. Hij was tevens als redacteur verbonden aan het tijd schrift „Sint Bavo", dat het orgaan was van het liefdewerk voor de ar me parochies. In het onderwijs was hij jaren lang bisschoppelijk gecommitteerde voor het godsdienst-examen „B". Door zijn gefundeerde adviezen bleef de jubi laris niet enkel rector van „Bijdorp", maar werd hij een raadsman in de ware zin, zowel voor het huis als vöor de congregatie van de Zusters Dominicanessen. Z.H. de Paus benoemde de jubila ris eerst tot Geheim Kamerheer, daarna tot Huisprelaat en weer later tot Protonotarius Apostolicus. De een jongere kracht over te dragen bisschop van Haarlem benoemde hem waren met steun van het S.P.L. in Nederland 1100 priesters en werden 1300 priesterstudenten in de missie gebieden ondersteund. Toen vele parochies in het Bisdom Haarlem in noodlijdende toestand kwamen te verkeren werd mgr. Bek kers benoemd tot voorzitter van een tot ere-kanunnik van het Haarlems Kapittel en de regering erkende zijn verdiensten door hem in 1950 te be noemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het jubileum wordt Zondag ge vierd met een Pontificale Hoogmis opgedragen door de jubilaris en een receptie in de middag.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8