,De Knokkersburcht" DROOM I Het beste uit de Virginia-oogst! Overspannen Bussummer na gevecht door politieagenten neergeschoten Een Hotte MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ACHT VAN BRITS COLUMBIA NAAR AMSTERDAM. De roeiploeg van de universiteit van Brits Columbia zal deelnemen aan de Europese kampioenschappen te Amsterdam. De coach van deze ploeg, die te Vancouver tijdens de Britse Empire spelen de Acht won, had aan de heer G. Mullegg, voorzit ter van de Internationale Roeifedera- tie gevraagd of zijn ploeg te Amster dam mocht uitkomen. De heer Mul legg wees er op, dat hiertegen 'geen enkel bezwaar bestaat, aangezien de reglementen van de federatie elk land ter wereld toestaan aan de kampioen schappen deel te nemen. De kampioenschappen, welke door de federatie werden georganiseerd, hebben de naam „Europees" behou den, maar het lidmaatschap van de federatie is niet tot Europa beperkt gebleven. Voorts zeide de president dat de Ver. Staten bij vorige Europese kam pioenschappen vertegenwoordigd zijn geweest en dat hij het zeer goed mo gelijk acht dat de Argentijnse roeiers, die momenteel een tocht door 1 Europa maken, eveneens te Amster dam aan de start zullen komen. TENNIS INTERNATIONAAL PROFTOUR- NOOI TE NOORDWIJK. Het enkelspel van het internatio naal proftournooi te Noord wijk is ge wonnen door onze landgenoot J. de Mos. Hij sloeg in de finale de Frans man Iemetti met 64, 64, 7—9, 57, 7—5. In de halve finale van hét dubbel- sDel wonnen de Fransen Iemetti en Colin met 26. 62, 75. 6—4 van Scheuermeier (Zwits.) en Mohamed Ali Mobarek (Eeypte). De eindstrijd in het dubbelspel werd gewonnen door de Australiërs Cawthorne en Tregonning. Zij sloe gen de Fransen Iemitti en Colin met 6—3. 6—2, 6—1. VOETBAL DOCOS IN HERKENBOSCH. DOCOS heeft de laatste dagen van het Jeugdkamp in Herkenbosch met 2 elftallen tot 'n goed einde ge bracht. Vrijdag 6 Augustus kon het voetbalprogramma worden afge werkt. Zowal de Junioren als de Ads- piranten eindigden als vierde op de ranglijst. Ze kwamen in de gespeel de wedstrijden in aanraking met voetbal, dat harder gespeeld wordt dan hier in het Westen. Maar we kunnen niet anders zeggen, dan dat de wedstrijden steeds in de beste verstandhouding werden gespeeld en dat voor opzettelijke ongerechtighe den practised nooit behoefde onder broken te worden. Bij de zwemwed strijden behaalden J. Raaphorst en D. Bentveld goede resultaten, 's Mid- dags werd de kampwedstrijd ge speeld n.l. een ploeg van de Leiders van het kamp tegen de spelers uit de vertegenwoordigende elftallen. Bij de leiders deed de heer J. Kok mee. terwijl wij in het andere elftal zagen: W. v. Houten, J. Raaphorst en P. v. Leeuwen. De leiders konden de jon gens de baas blijven en wonnen met 4—3. In de avonduren werd tot prijs uitreiking overgegaan. DOCOS mocht 2 keer op het podium verschijnen n.l. 1 keer voor de eerste prijs in de ath- letiek van de Aspiranten en 1 keer voor de tweede prijs van Orde en Netheid. Rond de prijsuitreiking was een gezellige avond gearrangeerd en DOCOS verzorgde de muzikale om lijsting door accordeonmuziek van J. Raaphorst en guitaarmuziek door P. v. Leeuwen. Zaterdagmorgen werd na een mooie kampweek de terugreis aanvaard. ESTOHERTHA 5—2. Als returnwedstrijd speelde 'Esto tegen Hertha uit Vinkeveen. 'Nadat eerst een half uurtje gewacht was tot een onweersbui voorbij was, werd met een tweetal invallers afgetrapt. De eerste aanvallen waren voor de blauwwitten, die er fel op zaten. Vele malen bleef de bal in de plassen lig gen, waarin ook menige speler een glijpartij maakte. Uit een doorloopbal scoorde de Vinkeveense midvoor (01). Enkele minuten later maakte van Galen met een prachtig boog schot de gelijkmaker (11). Toen Zinkó een harde schuiver gaf, was de doelman voor de tweede maal gesla gen (21). Nog voor de rust was de stand weer in evenwicht toen er een misverstand ontstond in de witgele achterhoede (22). Zonder rusten werd gedraaid. En in de tweede helft, toen Esto tegen de wind in moest spe len, werd het beste spel vertoond. Be houdens een drietal aanvallen wer den de Vinkeveners niet meer ge vaarlijk. Hun achterhoede, waarin de oud-internationaal Mol (ex-KFC) een pittige partij speelde, kreeg geen mo ment rust. Van Galen kopte tweemaal achtereen met succes in (42), ter wijl Krumpelman scoorde, zonder dat de scheidsrechter het merkte. Kort voor het einde schoot de midvoor met een harde schuiver voor de laat ste maal lartgs de keeper (52). De voorzitter van Hertha dankte na af loop en overhandigde aan de Esto- aanvoerder een fraai vaantje, als aan denken aan deze prettige strijd. DOSR—GOLDSTAR 3—2. In een matig gespeelde wedstrijd heeft DOSR haar nederlaagwedstrij- den geopend met een magere 32 overwinning op het Amsterdamse Goldstar. De Amsterdammers speel de de gehele wedstrijd met 10 man, terwijl DOSR met enkele invallers uitkwam en ook de laatste 19 min. met 10 man moest spelen. Dit doordat Th. Huigsloot met de Gold-Star-keee- per in boesing kwam en hierdoor de strijd moest staken, waarna dr. v. d. Werf een gekneusde rib cinstateerde. I?,eeds na 15 min. spelen nam DOSR de leiding door Joop v. d. Tang, wel ke deze middag weer eens de mid- voor-plaats bezette. Uit een goede DOSR-aanval scoorde H. Akerboom het tweede doelpunt voor DOSR, waarna 5 min. voor rust Gold Star de achterstand verkleinde. Na de hervatting wist Gold Star na 15 mina spelen zelfs de gelijkmaker te scoren. Zes min. voor het einde bracht Bas van Berkel met een ver dienstelijk doelpunt de overwinning aan DOSR, De DOSR-reserven ver loren in een doelpuntrijke wedstrijd met 54 van MMO. GDS—WADDINXVEEN 4—1. Zaterdagmiddag speelden twee elf tallen van GDS een oefenwedstrijd tegen twee elftallen van Waddinx- veen. GDS had twee elftallen samen gesteld, om te zien of jongere spelers in staat waren de senioren elftallen te completeren. Het eerst kwam het tweede elftal in het veld. Ondanks de zware re genbuien bleek het veld goed be speelbaar. Aanvankelijk klopte het gij GDS niet doch langzamerhand kwam er meer verband waardoor een klein overwicht werd verkregen. De voorhoede bleek echter niet in staat de vele aanvallen met een doelpunt te bekronen. Na de rust verslapte het en wisten de bezoekers met twee doelpunten hun meerderheid te to nen. De wedstrijd van het eerste elftal was alleszins het aanzien waard. Reeds direct werd het Waddinxveen- doel onder schot genomen, terwijl het spel goed werd verdeeld. De thuis club kon tenslotte de stand tot 41 opvoeren. DUIVENSPORT. De Blauwband te Sassenheim. Deze hield op Zaterdag 6 Aug. j.l. een wedvlucht met jonge duiven, vanaf Ciney 220 km. In concours 52 duiven, loos 12 uur, aankomst eerste duif 2 uur 23 min. 28 sec., snelheid 1533 meter per min., laatste duif 2 uur 36 min. 51 sec., snelheid 1244 meter per minuut. L. J. Drost 1, 6, 8, 9, 12; C. v. d. Zwart 2, 3, 4. 13; H. J. Krom 5; A. P. Eist 7, 11; W. van Buzen 10. REDDINGSPOGING KOSTTE TWEE BROERS HET LEVEN De 15-jarige Andries Zijlstra is Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twee van de voorplecht van de motorboot „Anna", die gemeerd lag in de Amstel ter hoogte van de eer ste Oosterparkstraat, in het water gevallen. Aangezien de jongen de zwemkunst niet machtig was, sprong zijn 24-jarige broer Cornelis hem na om te trachten hem te redden. Beiden verdwenen onder water en kwamen niet meer boven. Vermoed wordt, dat Andries zijn broer heeft beetgepakt en hem mee naar de diepte heeft getrokken. De rijkspolitie te water heeft korte tijd gedregd en slaagde erin beide lichamen op te halen. Kunstmatige ademhaling gaf geen baat meer. De stoffelijke overschotten zijn overge bracht naar het Onze Lieve Vrou wengasthuis in Amsterdam. (38) K* durdv tjewpende bende stormt ottr de bw/]!*? ten sndm ben de kent! iuid builen M»gt betekent dit? die geen'' bbtaj mhtentf hintt.hé itq. Hi nee. hé!!! Niet mor min deur.hoor!!. Dit rullen er nu (Advertentie). ECHTELIJKE RUZIE OORZAAK WIELRENNEN OMLOOP VAN DE KEMPEN Arend v. 't Hoff (Sassenheim) bezette vijfde plaats In een bijna onafgebroken regenbui won Zondag de Amsterdammer Daan de Groot de „Omloop van de Kempen", die voor de zesde keer voor amateurs, over een afstand van 180 km., werd gereden. De Amsterdammer klopte in de eind sprint Jaap Kersten uit Siebengewald en Henk van den Broek uit Breukelen. Ge makkelijk hebben de renners het deze keer niet gehad. Het wordt haast tra ditioneel, dat bij de „Omloop van de Kempen" veel regen moet vallen. Dat begon al na 5 km. en drie minuten na afloop van de wedstrijd werd het pas droog Op de gladde wegen ontstonden heel wat valpartijen. In Heleind, na goed 60 km„ betekende dat voor mannen als Ehlen, Schoenmakers, en anderen al het einde van de strijd. Even daarvoor had ook Wies van Dongen de strijd gestaakt, toen hij in Vessem met een lekke band had af te rekenen. Pech of vallen betekende in deze wedstrijd, waarin hard werd gereden, meteen het opgeven van alle hoop. Slecjits enkelen gingen door. maar waren dan de aansluiting met de kopgroep kwijt. Jaap Kersten, die ook bij de val partij in Heleind betrokken was. kreeg daar meteen de fiets van de gewonde Eindhovenaar De Haas. Hij kreeg weer aansluiting en moest in de eindsprint na 140 km. op een voor hem totaal vreem de fiets, de eer aan Daan de Groot laten. De uitslag luidde: 1. De Groot (Am sterdam) 4 uur 30 min. en 52 sec. over 180 km.; 2. Kersten (Siebengewald); 3. Van den Broek 'Breukelen) 4. Damen (Lieshout); 5. Van 't Hof (Sassenheim). V00RTING WON IN MAASTRICHT Onder ongunstige weersomstandig heden is te Maastricht het Pieters bergcriterium gehouden. 15.000 toe schouwers hadden zich voor deze wedstrijd, waaraan de tour-ploeg deelnam, rondom het parcours, dat een lengte van 2300 meter hacj. opge steld. Dat het criterium zwaar was 50 maal moest de St. Pietersberg worden genomen bewijst het feit, dat reeds na 33 ronden 20 renners van hun fiets waren afgestapt om de strijd te staken. Gerrit Voorting (Roosendaal) won. Hij reed de 115 km in 3 uur 15 min. 10 sec. Op de tweede plaats eindigde Nolten (Ge leen) op 20 meter; Klaas van Est (St. Willebrord) ging op 40 meter als derde over de eindstreep. De verdere uitslag luidt: 4. Pay- mans (Tilburg), 5. Henk Stevens (Elsloo), 6. Van Oers (Langeweg), 7. Van Breenen (Amsterdam), 8. Schulte (Den Bosch), 9. Smeets (Meerssen), 10. Van de Kamp (Gen nep). S WIFT-COMBIN ATIE De uitslag van de gehouden 80 km rit voor de zomercompetitie is als volgt: 1. B. Rijkelijkhuizen 2.15.10; 2. J. Vermeulen; 3. Th. de Vroomen (B.). C-kl. 40 km: 1. H. V. Gent 1.05.10; 2. G. Mens; 3. G. Reychard; 4. J. Ver- degaal; 5. H. Borst; 6. N. de Goede; 7. L. Heemskerk; 8. P. Turk. D-kl.: A. 1. Hillebrand; 2. W. Nieu- wenburg. 36 km.: recordrit: 1. J. Vermeulen 55.02; 2. L. Sikking 55.07; 3. G. Rey chard 58.39. 28 km.: 1. A. Hillebrand 28.22. Dinsdagavond 7 uur recordwedstrij- den over 36 km. Donderdagavond 7 uur 40 km. avondcompetitie. CRICKET. AJAX WON VAN HAARLEM. Ajax (L.) heeft gisteren aan de Kempenaerstraat de return wedstrijd tegen Haarlem II tot een overwin ning weten te brengen. Haarlem II verloor de toss en moest eerst naar de wickets. Met een onderbreking voor de regen hadden alle Haarlemmers in anderhalf uur hun battingbeurt gehad voor het to taal van 33 runs. Bowlingcijfers Ajax. H. Vreeken 7 voor 11. Mr J. de Jongh 3 voor 16. Voor het verlies van 1 wicket wist Ajax het Haarlem totaal te passeren. Het totaal van Ajax werd uiteinde lijk 110 runs, waarvan J. de Jongh 22, H. Spiering 21, P. Gans 10 en J. Jansen Schoonhoven 10. A. Wolte- rink bleef evenals vorige week not out, thans met 17 runs, waaronder wederom een enorme 6, thans in de Spaargarenstraat. Ajax won dus met 77 runs. Vermeld dient te worden dat Haarlem II door enige invallers ver zwakt was. De wedstrijd werd on danks het slechte weer onder zeer goede stemming gespeeld. 23) „Ik heb haaf nog afgeraden in deze tijd zoiets te ondernemen, maar er was niets met haar te beginnen. Ik ben overtuigd, dat ze er nu al wel spijt van heeft dat. ze niet naar me wilde luisteren. En daarbij was het zo'n mooi meisje, ze zou heus wel hier in de grote stad gauw een goede man gevonden hebben. Ik zeg u, mijnheer, een beeld van een kind. een echte schoonheid; het leek wel een adellijke dame, zoiets vóórnaams had ze over zich.'" Toen viel ze zich zelf in de rede: „Maar u kent juf frouw Toldy zeker wel, mijnheer, anders zoudt u immers zo belangstel lend niet naar haar vragen." De baron schudde ontkennend het hoofd. „Ik kén juffrouw Toldy niet; ik moet alleen maar haar tegenwoor dige verblijfplaats zien op te sporen "in verband met een erfenis." De uitvlucht was hem al pratend ontvallen. De vrouw sloeg haar handen met een klap in elkaar. „Is het toch heus, een erfenis, zegt u? Maar als u Marina .Toldy niet kent, dan zal ik u haar portret eens laten zien, dat ze me als aandenken gegeven heeft. Dan moet u zelf maar zeggen, of u vindt, dat ik overdreven heb toen ik zei dat ze een beeld was." De baron wilde eerst nog zeggen, dat ze maar geen moeite moest doen, omdat het uiterlijk van juffrouw Toldy hem weinig interesseerde. Maar och, waarom zou hij de vrouw dat pleziertje niet doen? Bedrijvig was juffrouw Kisz naar de aangrenzende kamer gedribbeld, om dadelijk weer terug te keren. Ze droeg een tamelijk grote, ingelijste foto in haar rechter hand en ze reik te hem over met een glimlachje vol spanning en triomf. „Nou, meneer, heb ik teveel ge zegd?" Half achteloos had de baron het portret aangenomen, doch nauwe lijks was zijn vluchtige blik er op gevallen, of hij liet het van schrik bijna uit zijn handen vallen, want in de eenvoudig, maar smaakvol ge klede jongedame, die toch Marina Toldy moest voorstellen, herkende hij onmiddellijk gravin Hortense Pe- reny, die hij in Nice ten huwelijk had gevraagd. „Heet die dame Marina Toldy?" stamelde hij eindelijk ongelovig. Zijn grenzeloze verbazing was de vrouw niet ontgaan en zij legde die op haar manier uit. „Zeker meneer. Je zooi nooit den ken, dat het maar een gewoon arm meisje was, wel, dat haar brood moest verdienen als gewoon manne quin! Ze ziet er echt voornaam uit, vindt u niet?" vroeg ze zo fier, of het haar eigen persoon gold. „Ja, ze ziet er minstens uit als een gravinnetje", antwoordde de baron met spottende nadruk. „Precies," knikte juffrouw Kisz ar geloos. „Trouwens, juffrouw Toldy had een vriendin, die een echte gra vin was. maar denkt u eens in. dat arme schaap is gewoonweg van hon ger en narigheid overleden." „Och, wat verschrikkelijk," deed de oude heer belangstellend, „ver telt u me toch eens wat u daar van weeteen gravin, die op zo'n ma nier aan haar eind komt, dat hoort men niet elke dag." Hij tastte in zijn zak en drukte de vrouw een geld stuk in haar hand. „Weet u nog na dere bijzonderheden? Het interesseert me buitengewoon." Juffouw Kisz vond zichzelf erg ge wichtig, nu ze deze deftige oude heer iets kon vertellen, dat hem zo bui tengewoon interesseerde en het grote zilverstuk was een aansporing te meer om haar verhaal zo levendig en kleurig mogelijk te maken. Ze vertelde eerst van de morgen waarop ze haar huurster Marina Toldy de brief had gegeven, die 's avonds te voren was gebracht en hoe het jonge meisje geschrokken was toen ze die kreeg. Ze beschreef verder, wat Marina haar uit de in houd van de brief had medegedeeld en dat ze die morgen niet naar de modezaak was gegaan waar ze werk te, maar naar het politiebureau. Ook wat ze van Marina gehoord had over het verder verloop van het geval be richtte ze nauwkeurig. „Die dode gravin had in haar brief juffrouw Toldy alles nagelaten wat ze bezat", besloot juffrouw Kisz, maar u kunt ook wel begrijpen, dat er niets van waarde bij was alle maal oude rommel, die ze voor een paar pengö aan een uitdrager ver kocht; ze had het er nog over vóór ze vertrok. Tja, iemand, die van ar moe en ontbering omkomt, bezit ge woonlijk geen kostbaarheden meer!" De baron had ieder woord aan dachtig in zich opgenomen; nu vroeg Een overspannen echtgenoot, wiens vrouw Zaterdagmorgen evenals reeds enige dagen geleden geschied was, de assistentie van de politie had inge roepen, heeft omstreeks half elf de twee agenten, die hem trachtten te kalmeren, dermate bedreigddat een van hen zich tenslotte genoodzaakt zag uit zelfverweer een schot op de man te lossen. De kogel raakte hem in de lies. Eerst hierna kon de man overmees terd worden. Hij werd onmiddellijk per ziekenauto naar de Majella- stichting overgebracht. De oorzaak van deze tragedie is een slechte echtelijke verhouding, die herhaalde malen tot hevige ruzies leidde. Zo ook Zaterdagmorgen. Om tien uur werd de Bussumse politie om as sistentie verzocht. Een agent begaf zich naar de betrokken familie R. aan de Achtermeulelaan te Bussum. Hij trof aanvankelijk de vrouw alleen thuis. Zij vertelde hem dat haar man haar had mishandeld. Mes en hakbijl. Nog voor de agent de woning weer verlaten had kwam de echtgenoot in PETER PIEKOS BIJ AUTO ONGELUK GEWOND De radio-artist Peter Piekos is Za terdag na een auto-ongeluk met een hersenschudding en een hoofdwond in het R.K. Ziekenhuis in Hilversum opgenomen. Met Jan de Cler was hij in diens wagen op weg naar Driebergen, waar zij samen met Ans Heidendaal zou den optreden. Toen Jan de Cler van de rijksweg AmsterdamUtrecht wilde afzwenken naar Hilversum, waar zij Ans Heidendaal wilden op halen, slipte de auto en kwam tegen een paal. Peter Piekos kwam met zijn hoofd tegen de zijkant van de wagen en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. hij als terloops op onverschillige toon: „Wanneer heeft juffrouw Tol dy die merkwaardige erfenis aan vaard?" „Nu, een paar weken vóór ze weg ging, de gravin lag tenminste al een maand in haar graf, toen juffrouw Toldy eindelijk bericht kreeg dat ze over een en ander mocht beschik ken." „En weet u wel zeker, dat die na latenschap zo volkomen waardeloos was?" vroeg de baron met opzette lijke nadruk. Juffrouw Kisz haalde niet begrij pend de schouders op. Maar plótse- ling kwam er leven in haar strak, houten gezicht en ze wendde zich met een ruk naar haar'bezoeker toe. „Nééu wilt toch zeker niet zeggenWaarachtig, daar zou ik nou nooit opgekomen zijn! U hebt gelijk en nu u het zegt, schiet me zo allerlei te binnen wat me toen hele maal niet is opgevallen." Haar stem sloeg over van opwinding en in haar ijver kwam ze vlak voor de baron staan. „Ja, ja, maar nou herinner ik het me: direct nadat ze die nalaten schap had aanvaard, zei ze haar be trekking op bij maison Violette, en ook haar kamer hier bij mij zei ze op; ze beweerde, dat ze ergens in overspannen toestand thuis. Het zien van de agent in zijn woning bracht hem zo mogelijk nog meer buiten zijn bezinning. Hij greep een mes en maande de agent de woning te ver laten. Deze trachtte tevergeefs hem te kalmeren. Met veel moeite gelukte het hem de echtgenoot naar de binnenplaats te brengen. Tierend rende de man naar de schuur, waaruit hij een hak bijl haalde. De agent, die zich weinig op zijn gemak voelde, trachtte de man deze bijl te ontfutselen, waarbij hij een slag op zijn arm opliep. Hij verklaarde een uur later, dat hij daarop twee waarschuwingsscho ten in de lucht te hebben gelost. Een in de buurt surveillerende collega, die de schoten hoorde, kwam ijlings toesnellen en zag bij zijn aankomst op de binnenplaats dat de politieman zich in een benarde positie bevond. De bewoner zwaaide door het dolle heen onbesuisd met de bijl naar het hoofd van de agent. De collega loste daarop onmiddel lijk een schot in de richting van de man, in de hoop zijn collega te ont zetten. Het schot trof geen doel en had niet de geringste uitwerking. Daarop loste de agent een tweede schot, dat R. in de lies trof. JAGERS GOEDSMOEDS ONDANKS MYXOMATOSE. Wegens de myxomatose is het aan tal hazen en konijnen in het jacht veld der Tegelse jagers gedecimeerd. De ziekte heeft ook het jachtgenoe- gen van de jagers in het naburige Kaldenkerken (Did.) en Belfeld ver stoord. Men is echter niet bij de pak ken gaan neerzitten. In alle drie plaatsen heeft men zich toegelegd op de kweek van jonge fazanten. In to taal zijn thans 200 fazanten in „op leiding" voor volwassen jachtbuit. Men is onderling overeengekomen om de dieren over enige maanden in de vrije natuur der betrokken jacht gebieden uit te zetten. de provincie, of misschien ook wel in het buitenland, in Wenen, een eigen zaak wilde beginnen en weet ik wat al meer. Maar vóór ze ver trok, kocht ze nog twee fijne, dure koffers en een prachtige jas en jurken en allerlei ondergoed dingen, die aardig wat geld gekost moeten hefbben." „Misschien had juffrouw Toldy een flink spaarpotje gemaakt?" „Ja, ze had wel iets, maar daar mee wilde ze toch immers die zaak beginnen. Neen, neen," juffrouw Kisz wond zich steeds meer op. „Dat op zeggen bij Violette, dat vertrek, die mooie kleren en die koffers, dat hangt allemaal samen met die erfe nis van de gravin. Daar kunt u ver zekerd van zijn het is me waarem- pel, of iemand me opeens de ogen geopend heeft." Ze was nu ernstig boos. „Zo'n schijnheilig schepsel, om mij, ibij wie ze zo lang in huis is ge weest en die als een moeder voor haar zorgde, zo te beliegen." De baron stond op. „Ja, mijn beste juffrouw, als de zaak zo in elkaar zit als u vermoedt, dan heeft juffrouw Toldy u zeer ze ker niet aardig behandeld." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7