Vliegende schotel steeg verticaal omhoog boven „De Grote Beer" Econ. meesterstuk van Mendès-France In geknevelde kaasstad sprongen auto-veteranen uit de band Ariëns en Schaepman waren beiden mannen van actie Het Balkan-verdrag is vandaag getekend Instituut der V N. wordt te weinig benut Ernstige arbeidscrisis in West-Duitsland Het leger slaat filmbrug naar zijn toekomstige recruten MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Kapitein Boshoff is nu zeker „Where is your flying saucer, cap" (Waar is uw vliegende schotel, kap- pie!) Deze woorden schreeuwde een ongeveer tienjarig jongetje naar ka pitein j. p. Boshoff,' gezagvoerder van het Nederlnndse emlgrantensohip „Groote Beer", toen dit schip ruim en week geleden de haven van New- York verliet op weg naar Rotterdam. Misschien had het ventje enige dagen er voor het nieuwsjournaal van de televisie 'gezien, waarin de gezag voerder vertelde, dat hij en vier van zijn officieren de avond voor aan komst te New York een vliegende schotel hadden gezien. De „Groote Beer" is vanochtend in Rotterdam aangekomen. In zijn hut vertelde de gezagvoerder in aanwe zigheid van de vier officieren het vol- Jende: Toen de „Groote Beer" van falifax naar New York voer, kwam 's avonds acht uur het was 28 Juli de derde stuurman de hut van de kapitein binnenvallen met de mede deling, dat er in de lucht een vreemd voorwerp te zien was. Hoewel de zon onder was, was er volop daglicht. In de hut van de ka pitein bevonden zich de eerste stuur man, de dokter en de purser en ge zamenlijk begaf men zich naar de brug. Het schip bevond zich toen vijftig myl ten oosten van het Am brose vuurschip, waar altijd de loods daan komt, antwoordde hi/: „Dat aan böord komt. En inderdaad, de brug gekomen zagen ze een vréémd voorwerp, ongeveer 59 gra den boven de horizon in het zuid westen. In stijgende, verticale richting. De derde stuurman heeft meteen met dé séxtant enige hoogtemetingen verricht en daaruit bleek volgens de gezagvoerder, dat het voorwerp dat overeenkomst vertoonde met de foto's, waarop vliegende schotels stonden afgebeeld en die men wel eens in kranten had gezien zich niet oost-west bewoog, doch in stij gende verticale richting met een snelheid van ongeveer een halve graad per 2 minuten. Aan de hand van de bewolking werd de afstand tot het voorwerp geschat op circa vierduizend meter. De kapitein ver geleek de vliegende schotel met een volle maan met een diameter van de helft daarvan. Het voorwerp ver toonde lichte en donkere plekken. Na tien minuten verdween het achter opkomende lage wolken en toen de bewolking voorbij was, was de vlie gende schotel ook verdwenen. Een hemellichaam kan het volgens kapi tein Boshoff niet geweest zijn, omdat het door de meridiaan heen was en dan dus had moeten dalen. De kapitein, die zeide voordien al aan vliegende schotels te geloven, meende dat dit een vliegende scho tel ls gewéest. Op de vraag of hy enig idee had, waar een dergelijk voorwerp van- VOLMACHTEN EN VERTROUWEN De Franse premier Mendès-France heeft Zaterdag met betrekking tot zijn voorgesteld financieel en econo misch hervormingsprogramma de Na tionale Vergadering formeel een vo tum van vertrouwen gevraagd. De stemming zal Dinsdagmorgen plaats hebben. Algemeen wordt verwacht, dat de Assemblée haar vertrouwen In de regering zal uitspreken. Des avonds verklaarde de premier In zijn radiopraatje, dat, als de As semblée hem het gevraagde votum van vertrouwen geeft, de regering de bevoegdheden krijgt, om in de ko mende maanden „haar meesterstuk te verrichten". „Het herstel van de vrede in Indó- China was op zichzelf van grote be tekenis", zei Mendès-France, „maar het. was een voorafgaande taak, die vervuld moest worden om ons land daarna in staat te stellen, zijn ge zondheid en kracht terug te krijgen en opnieuw vastbesloten voort te gaan op de weg van de vooruitgang". Frankrijk, aldus de premier, is in de concurrentie om de wereldhandel bij zijn buren achtergebleven. Zijn industrie berust op ouderwetse methoden en vele takken van nijver heid kunnen slechts met regerings steun bestaan. Die industrie dient ge leidelijk te worden vernieuwd en ge moderniseerd. De productie en de handel moeten worden vergroot om de inkomsten van de gemiddelde Fransman te verhogen. „Binnen enkele jaren kunnen wij een Frankryk opbouwen, waarin wij zelf en onze kinderen gelukkiger kunnen leven en waarop wij trotser zullen kunnen zijn", besloot de pre mier zijn toespraak. Geen observatie-ballen Het voorwerp werd gezien de avond voordat de „Groóte Beer" de haven van New York binnenliep, doch er waren maar wéinig passa giers die het voorwerp hadden ge zien, omdat de meesten zaten te eten Er was ook te weinig tijd geweest voor het maken van een foto, zo werd on'ö verteld Hét was geen ob servatie-ballon van eén meteorolo gisch instituut, want zo'n Iballon moet heen en Weer gaan en dit voor werp ging steil omhoog". Hij had het idee, dat het voorwerp enigszins licht uitstraalde, doch fel was het niet, want men kon er met het blote oog en met een kijker naar 2ién. WILLY LUST waagde tpror.r over Oceaan De Waterman vertrokken Uit de haven van Rotterdam ver trok Zaterdag het Nederlandse emi grantenschip „Waterman" met aan boord 822 passagiers, van wie er 457 naar Nieuw-Zeeland en 365 naar Australië reizen. De reis gaat via Curajao en het Panamakanaal eerst naar Wellington en vervolgens naar Melbourne en Freemantle. Onder de voor Nieuw-Zeeland bestemde pas sagiers bevinden zich vele a.s. bruidjes. Een derde van de voor Nieuw-Zee land bestemde passagiers betaalt dé reis zelf, doch bijna alle emigranten naar Australië hebben subsidie ont vangen. Hét grootste gezin, dat van de timmerman P. G. Wiegman uit Schalkwijk beslaande Uit veertien personen, betaalt de reis naar Austra lië zelf, hetgeen een bedrag van 16.000 vergt. Een twintigjarige zoon van de héér N. van Vugt uit Den Bosch voelt blijkbaari^MjMHflMM MUZIKALE STOEL- EN EIERDAHS VOOR FORDJES Zelden was het Alkniaarse sport park zo druk bezet als gistermiddag, toen de 34 leden van de Veteran Oar- Club óf Great-Britain er hun intrede deden met hun oude wagens. Nadat de veteran-car.s een rondje ter kennismaking over de sintelbaan hadden gereden, waarbij de Engelse gasten hartelijk werden toegejuicht door de duizenden belangstellenden ving al spoêdig de eerste wedstrijd want hij was Zaterdagmorgen bij de inscheping absent. De Zaanse athlete Willy Lust sinds 27 Juli mevrouw Posma—Lust bevindt zich met haar echtgenoot, die het gaat zoeken in de landbouw, ook aan boord. Zij weet nog niet of ze de athletiek trouw zal blijven, iiiet veel voor emigratie, want, zo zei zij, „het is er warm". BERNARD VERHOEVEN OP 26STE ARIëNSDAG Maar onderweg zijn zij elkander kwijt geraakt „Was Schaepman in zyn tijd knots- dragend en bazuinstekend staatsman, Ariëns stond op de breuklijn van ro mantiek naar werkelijkheid als pro letariër in de fabrieksstad. In het asgrauwe Enschedé van die dagen heeft Ariëns gestaan heel dicht bij de bronnen, terwijl Schaepman stond bij de vloeivelden". In deze trans heeft Bernard Verhoeven beide grote fi guren uit eenzelfde periode met elkaar vergeleken op de traditionele jaarherdenking, thans voor de 25ste maal, in de parochiekerk te Maars- sen, waar mgr. dr. Alphons Ariëns herder der zielen is geweest. Maar.aldus de spreker: Schaep man en Ariëns zijn elkaar onderweg kwijt geraakt; de briefwisseling tus sen beide mannen in geëindigd in een sfeer van verwijdering. „Weleerwaar de zeergeleerde Heer zo schreef WEDERZIJDSE BIJSTAND Te Bied in Slovenië is Maandag ochtend om 11 uur het verdrag voor Grieks-Turks-Zuidslavisoh politieke samenwerking en wederzijdse bij stand getekend. Het verdrag bepaalt, dat elke ge wapende aanval op het grondgebied van een der drié landen zal worden beschouwd als een aanval op alle drie de landen. In geval van een aan val zullen de drie landen „indivi dueel en collectief" de aangevallen bondgenoot alle nodige hulp ook met strijdkrachten, voor een doelmatige verdediging verschaffen. Als een land waarmee Grieken land, Turkije of Zuid-Slavië verbon den is, wordt aangevallen, zullen de drie landen overleg plegen omtrent te nemen maatregelen. In artikel 10 van het Balkanver drag wordt verklaard, dat de bepa lingen van dit verdrag op geen en kele wijze invloed hebben op de rechten en verplichtingen, die voor Griekenland en Turkije voortvloeien uit hun lidmaatschap van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. Het verdrag is gesloten voor de tijd van 20 jaar. Het voorziet voorts in het instellen van een permanente raad van ministers van buitenland se zaken der drie landen, die twee maal per jaar zullen bijeenkomen, tenzij aanvullende vergaderingen nodig zouden blijken. De bestaande samenwerking van de generale sta ven van Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië wordt voortgezet. KLACHT VAN SECRETARIS-GENERAAL In de afgelopen 12 maanden zijn twee wapenstilstandsovereenkomsten in het Verre Oosten getekend. De be sprekingen over ontwapening heb ben tot dusver echter niet tot over eenstemming geleid en er dreigen meer moeilijkheden in het verdeelde Midden-Oosten. Dit zijn de punten, waarop de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Hammarskjoeld, In zijn jaarlijkse rapport de nadruk legt. Het rapport, dat Zondag is gepu bliceerd, zegt verder, dat de huidige spanningen het werk van de V.N. hebben belemmerd, vooral in de ge vallen, dat Ieden-landeni geen gebruik maakten van het apparaat der we reldorganisatie, om geschillen aan te pakken. Hammarskjoeld is van oordeel, dat het feit, dat de helft van de landen van Europa niet aan de beraadslagin gen van de .VN. deelneemt, onver mijdelijk de doeltreffendheid van de V.N. afbreuk doet. Hij zegt onder meer verder; dat in LAATSTE LOODJES WOGEN HET ZWAARST Met het Nederlandse emigran- lénschip „Waterman" dat Zater dag uit Rotterdam naar Nieuw- Zeeland en Australië zou ver trekken, zou ook het uit 4 per sonen bestaande gezin van een 35-jarige timmerman uit Arnhem emigreren naar Australië. Alvo rens de passagiers aan boord gaan moeten zij eerst enige tafels pas seren ter controle en de eerste tafel was die van de Australische ambassade. Juist nadat het gezin de tafel gepasseerd was verklaar de vader opeens, geen lust meer te hebben in emigreren. Zijn vrouw trachtte hem nog te over reden doch zonder succes, want de man bleef op zijn stuk staan. Een grote kist met bagage moest uit het ruim worden getakeld en weldra was het gezin weer op weg naar Arnhem. de kwestie van ontwapening, een nieuwe aanpak dringend nodig is. In het geval van een nieuwe oorlog zou den partijen zich bijna zeker geplaatst zien voor het vooruitzicht, dodelijke wonden te krijgen. Indien de sfeer van vrees en achterdocht de weg zou versperren voor vooruitgang in de vreedzame ontwikkeling van atoom energie, die „ongedroomde kansen" biedt, zou de wereld een nieuwe en „waarschijnlijk fatale mislukking" moeten boeken. Sprekend over het feit, dat „zekere volken" niet zodanig in de Verenig de Naties vertegenwoordigd zijn als waarop zij recht hebben gezien hun rol in de wereldaangelegenheden, zegt de secretaris-generaal der V.N., dat het niet mogelijk schijnt de hui dige impasse ineens te doorbreken. Hoewel, zo gaat Hammarskjoeld er van". verder, het belang van regionale re gelingen voor het behoud van de vre de ten volle wordt erkend in het handvest, zouden deze regelingen geen twijfel mogen wekken aangaan de de uiteindelijke verantwoordelijk heid van de Verenigde Naties. „De organisatie vertegenwoordigt met ge lijke rechten al haar leden en moet slechts door de beginselen geïnspi reerd blijven, waartoe alle leden zich in het handvest hebben verbonden", aldus Hammarskjoeld. Hammarskjoeld constateert yerder dat de omstandigheden voor een te rugkeer van de vrije handel, het vrije kapitaalverkeer en het vrije perso nenverkeer nog bij lange na niet zijn geschapen. Hij wijst in dit verband op het buitengewone belang van de programma's voor technische hulp, „waarmee gelden zijn gemoeid, die in geen enkel opzicht in overeenstem ming zijn met de algemene betekenis Oogsten. Zijn maanwoorden hadden het geweld van een steekvlam, in staat om dé geweteng te forceren. Ariëns was altijd te vinden in de voorhoede van zijn tijd; hij was meestal zijn tijd vooruit; en zo gezien spreekt hij als het ware ook in ons midden, ook door het offer, als te genkracht van de daad. Ondanks al les wist hij een grote en zuivere har monie te bereiken; hij bracht een reeks tegenstrijdigheden met zich mee, maar hy werd apostel van de kleine luiden. En ondanks gewetens angsten dorst hij gevaarlijke wegen begaan ten bate van zijn hoge ideaal. Hij paarde ootmoed aan opstandig heid, namelijk door het niet berusten in de fouten van de wereld. Ariëns.ruimtcmens. Ariëns tenslotte aldus Bernard Verhoeven zou niet zo dicht by het kruis hebben gestaan, indien hij in nerlijk niet de kruisvorm van de te genstrijdigheid had weerspiegeld. Tegenstrijdigheden wist hij harmo nieus met elkaar te verbinden. Hij was een ruimtem'ens van het univer sele christendom en hij heeft alle grenzen overschreden, die overschre den konden en moesten worden. Maar in alles was zijn vermaan: bij elkan der blijven! Over die ootmoed naast Opstandig heid, heeft ook prof. dr. L. J. Rogier, voorzitter van het Ariëns-comité, iets gezegd. De Nijmeegse hoogleraar vond namelijk, dat het vaak een waar kunststuk is, ootmoed en opstandig heid met elkaar in harmonie te bren gen. Ariëns heeft het volbracht, en dat noopt ons tot navolging. Ariëns ook moge steeds meer de inspireren de figuur zijn, wiens werk in onze tijd móet worden voortgezet. Eerder had kapelaan N. J. M. Vendrik van de Utrechtse studenten-parochie tij dens de plechtige Hoogmis, opgedra gen door de Bossche vicaris-generaal mgr. F. N. J. Hendrikx, aangetoond, dat Ariëns' optreden niet in wezen persoonlijke verdienstelijkheid was, maar het resultaat van een uitverkie zing tot profeteren en verwekken van heilige onrust onder de mensen. Het was intussen verblijdend waar te nemen, dat de viering van Ariëns' nagedachtenis alweer is gegroeid, ook onder de jongeren. Zeer velen hebben het graf van deze priester-apostel be zocht en er hun bloemenhulde ge bracht. Onder de bezoekers was mgr. dr. Ramselaar. president van het klein-seminarie te Apeldoorn. De bouw van de Ariëns-gedachte- niskerk te Enschedé, in de loop van de winter door slechte weersgesteld- noden van de lijdende I heid vertraagd, is thans bijna vol- iKHon a w j tooid. De plechtige consecratie zal ge schieden Dinsdag 28 September a.s„ bij welke gelegenheid vele autoritei ten worden verwacht en tal van Ariëns-vrienden zullen worden uitge nodigd. 1 Schaepman in zijn koele brief tot slot aan Ariëns de verantwoorde lijkheid berust bij U". Veel is verklaarbaar als men zich herinnert, dat Schaepman de dingen in grote oriëntatie zag als politicus, maar Ariëns in eenzelfde oriëntatie als sociaal genie. Zo stonden deze twee groten tegenover elkander. Ariëns was van nature thuis daar, waar Schaepman eerst thuis kwam. Wat Schaepman volvoerde op natio naal plan, deed Ariëns op sociaal plan: weliswaar zacht in zijn manie ren, maar staalhard in het volvoeren van zijn aspiraties. Patriot van het koninkrijk „nieuwe stijl". Na te hebben verklaard, hoezeer een duidelyke deelstreep tussen bei den heeft gelopen, noemde Verhoe ven zijn geëerde vriend Ariëns een katholiek patriot van het „koninkrijk nieuwe stijl", reden waarom hij wel eens werd aangeklaagd wegens mo dernisme. In dit opzicht deelde hij met Ozanam eenzelfde trek: beiden stootten naar het menselijk hart toe en zij begrepen beiden, dat het recht van de liefde moet worden toege voegd aan de liefde van het recht. Onder de geeestelijkheid was Ariëns een heldhaftige baanbreker, die veelal de modderspatten om hem heen voor lief heeft moeten nemen. Intussen is zowel Ozanam als Ariëns candidaat voor de canonisatie in Gods kerk. Nog even terugkomende op de ver houding tussen Schaepman en Ariëns, erkende Bernard Verhoeven, dat bei de mannen van actie waren. Ariëns was dat min of meer als commis- voyageur die met zyn collectie stalen er op uit trok. Dan was hy diplomaat met de diplomaten en.... Jacobijn met de samenzweerders. Zijn iniatie- ven waren onmetelijk en zijn ene goede daad verwekte de volgende. En omdat zijn actie-radius onbeperkt was. stond hij in het hart van de so ciale beweging; de rest kwam van zelf. Ariëns ook voor onze tijd. Allerlei mensheid hebben Ariëns beroerd hy heeft zich verantwoordelijk ge steld voor die noden, aldus Bernard Verhoeven. Hij bonsde aan de gewe tens en zaaide heilzame wind van onrust teneinde rust te kunnen HET „WAAROM" VAN 'T SOLDAATJE SPELEN „De brug" is de titel van een docu- móest worden WERKGEVERS ZIJN VERRAST Duitsland staat voor een ernstige arbeidscrisis. Nadat Woensdag in Hamburg de looneisen van de trans port- en gas- en electriciteitsfabrieks- arbeiders tot een staking hadden ge leid, worden nu door arbeiders in het Ruhrgebied, Beieren en in bijna alle andere Westduitse industriecentra, evenals de ambtenarenbond, loons verhogingen geëist, die variëren van tien tot vijftig procent. De veertienduizend stakende arbei ders in Hamburg besloten gisteren met een meerderheid van 91 procent om hun staking viort te zetten on danks een compromisvoorstel van de regering.. In Beieren zullen vandaag 250.000 arbeiders thuis blijven. Deze staking zal de industrie daar zes mil- lloen mark per dag kosten. In het Ruhrgebied en in het Rijnland heb ben meer dan 900.000 metaalarbeiders een loonsverhoging van tien pfennig per uur gevraagd. In de kolenindus- trie eisen 300.000 arbeiders meer loon. De transportarbeiders en de arbei ders in gas- en electriciteitsbedryven hebben aan de regering en aan alle gemeentebesturen in West-Duitsland gevraagd of men bereid is onderhan delingen over het loon te begipnen. Deze arbeiders dreigden met „strijd". In de grootste binnenhaven van Euro pa, Duisburg, heeft de bond van deze arbeiders het lóoneontract nietig ver klaard en om hoger loon gevraagd voor alle leden in de binnenscheep vaart. Het vakverbond van textiel arbeiders heeft om „rechtvaardiger behandeling" gevraagd. Het verbond eiste loonsverhogingen tot vijftig procent. Bij de posterijen hebben 100.000 arbeiders looneisen gesteld. De 900.000 leden tellende bond van ambtenaren, de landarbei ders in Hessen en een aantal kleinere vakverbonden hebben hetzelfde ge daan. Industriëlen en andere werkgevers zijn volkomen verrast door deze plot selinge uitbarsting van ontevreden heid. Zij vrezen dat de beweging infla tie en achteruitgang van de buiten landse handel tengevolge zal hebben. Ondank *n ontkenning van de voorzit ter van het algemeen vakverbond, Walter Freitag, zien de werkgevers achter deze stakingen en eisen poli tieke bedoelingen. In Beieren hebben de werkgevers besloten, dat een ieder die niet Don derdag weer aan het werk is, ontsla gen zal worden. Dé radio van Oóst- Duitsland ondersteunde de stakingen in Hamburg. mentaire film over de Koninklijke Landmacht, die Polygoon Profiltl in opdracht van het ministerie van Oor log maakt ter voorlichting van de toekomstige dienstplichtige jongelui. Het scenario is van Leonhard Hui- zlnga en Karei Nort, die tevens pro ductieleider is. Eerste cameraman is Plet Oud. Aan de verfilming werken Onge veer 3.000 militairen van alle rangen en dienstvakken der landmacht mede. Het centrale punt in de circa 20 minuten durende film is het slaan van een baileybrug als Onderdeel van een oefening, die bestaat uit het opruimen van een vijandelijk brugge- hoofd. Verondersteld wordt namelijk, dat de „vyand" zich heeft terugge trokken achter de Maas en de Rijn, doch nog één bruggehoofd ten Wes ten van 's-Hertogenbosch' bezit. Spectaculaire facetten. De film laat in snel tempo de meest spectaculaire facetten van de individuele training zien, die een overzicht geven van het soldatenle ven in een moderne legerplaats. Na deze introductie volgt de brug- slagoefening in verschillende stadia. Als de brug gereed is trekken alle onderdelen van een divisie er over heen. Aan het slót van de film zegt de commentator: „dit alles heeft zich af gespeeld om een brug, die geslagen voor een militaire oefening. Een brug, die mannen en wapens van oever tot oever gedragen heeft in een „gespeelde" oorlog. Een brug achter, die ook van het heden naar een betere toekomst zal leiden, wanneer zij, die de wapens dragen beseffen, dat- men de oorlog „speelt" in het heden om morgen de vrede te kunnen winnen". Gezwoeg in de regen. De afgelopen week zijn o.m. in de legerplaats Oirsijhot buitenopnamen gemaakt. In de brandende zon heb ben pontonniers in het mulle zand gezwoegd en gesjouwd met dc zware brugplaten, terwijl de camera's snor den. Meter voor meter werd de bailey brug naar voren gerold en met een zucht van verlichting wipten dc mannen de helmen af van hun ver hitte hoofden, toen de brug op de pij ler aan de overzijde rustte, tijdens de avondopnamen bij het felle witte licht der filmlpmpen, die brug en om geving in een spookachtig schijnsel zetten, kwam een hevige slagregen als spelbreker optreden. Desondanks werden nog verschillende close-ups gemaakt van pontonniers en de brug- spanten, die evenals de helmen glom men door het regenwater. De f 35.000 er uit Op lot nr 5136 van de 524ste staats loterij derde klasse, is de prijs van 35.000 gevallen. Het was een musical chairs, een wedstrijd, die het karakler droeg van de stoelendans. De eerste prijs was voor mr. C. A. Shilland, een 54-jarige importeur uit Londen, die met zijn uit 1901 dateren de Panhard-Levassór naar Alkmaar was gekpmen. De 3e prijs was Voor mr. N. V. Reeves uit Uxbridge, de eigenaar van de Darracq, de auto be kend uit de film Geneviève. In de tweede klas van de musical chairs was mr. J. W. Franklin, een farmer uit Hitchin (Herts) met zijn Fiat uit 1913 fir. 1. Hij had als passagier in zijn wagen het 13-jarig dochtertje van de enkele maanden gelèden over leden voorzitter van de Rac Wést, de heer Piet Krom, die de iniatiefnemer was geweest van de Overtocht van de Veteran Car-Club naar Alkmaar. De éggand spóon-race deed denken aan het Hollandse kinderspel bij volksfeesten, waarbij de kinderen een snelheidswedstrijd houden met eén ei Op een plankje. De vrouwelijke p8S- sagiere in de auto's moest met het ei op een plankje balanceren. Ten slotte werd een concours d'élégance gehouden waarbij niet op de mooiste wagen en de elegantste equipage wordt gelet, doch uitsluitend op de goede verzorging van het exterieur en het interieur van de wagens. De 2e prijs kreeg een kantoorbediende uit Norfolk, die zeide dat hy niet ge trouwd was en dat zijn car, een Re nault 1911, zyn vrouw was. HET BEZOEK VAN KONING HAAKON AAN 'S-GRAVENHAGE. Den Haag maakt zich op voor het Noorse koninklijke bezoek, dat juist in de Haagse bloemenweek valt. De dienst voor gemeentewerken brengt overal versieringen aan o.a. op het plein voor het station Staats spoor. De straten die de koninklijke stoet passeert, worden met Noorse en Ne derlandse vlaggen versierd. Verder komen er o.a. versieringen op de Andries Bickerweg, bij de Noorse legatie, en op het Voorhout. Uiteraard is het stadsbeeld reeds fleurig door de versiering, die er sinds het bezoek van president Coty reeds staat en door die ter gelegen heid van de bloemenweek. De speciale verlichting, die deze zomer bij een groot 'aantal gebouwen is aangebracht, zal op de avond van het bezoek worden ontstoken. Voor de ingang van het Kurhaus komt een baldakijn. De tafelversie ring zal, evenals de algemene aan kleding, in hoofdzaak bestaan uit rode rozen en. gladiolen. DUITSE BADËRSNOOD IN DE BADPLAATSEN Aan dood ontsnapt Twee kampeerders uit de Duitse stad Münster die kampeerden op het terrein te Kijkduin, geraakten Zater dagmiddag omstreeks half vijf bij het baden in zee in gevaar. De tomboot van de Haagse vrijwillige redding- brigade rukte direct hierop uit, doch voordat de boot de drenkelingen had bereikt, hadden twee politie-agenten reeds verbinding met hen verkregen door middel van een redlljn. Met behulp van een brigadelid werden de twee agenten en de in ge vaar verkerende baders op het strand getrokken, waar leden van de Haag se brigade en de E.H.B.O.-post ter plaatse eerste hulp verleenden. Nog geen half uur later verkeer den twee Duitse dameo ongeveer op dezelfde plaats in gevaar. De 19-ja- rige mej. H. uit Wuppertal werd door enkele brigadeleden met een redstok gered. Ook hier assisteerde een poli- tie-agent. De andere drenkelinge, mej. H. K. eveneens uit Wuppertal werd door een brigadelid met assis tentie van politie en andere brigade leden gered Ook aan deze drenkelin gen werd E.H.B.O.-hulp verleend door de post Kijkduin. Koffiesmokkelcomn'ot Verschillende bladen melden, dat aan de Belgische grens de laatste tijd acht Duitse douanebeambten gearres teerd zijn, die betrokken waren bij een uitgebreid koffiesmokkelcomplot. He Duitse justitie hield zich al gerui me tijd bezig met het onderzoek in een zaak van diefstal van genantserde auto's, die aan het Belgische bezet tingsleger toebehoorden. Daarbij kwam zij het smokkelcomplot op het spöor, Hét bleek dat verscheidene Duitse douanebeambten men spreekt van dertig tot veertig met de smokkelaars samenwerken. Zij vroegen als beloning 350 Reichsmark voor het doorlaten van een voertuig cn 50 Mark w ongehinderd la ten passeren van smokkelaars te voet. Op deze wijze moeten duizenden kilogrammen koffie naar Duitsland "acht zijn. Windhoos hoven Duivendrecht Tijdens zware onweers- en regen buien heeft de meteorologische diénst op Schiphol Zaterdagavond om streeks kwart voor acht op grote af stand van de luchthaven een regen wolk met een wervelende zuil naar cmlaag waargenomen. De hoo9 trok langs de zuidkant van Amsterdam en heeft in de omgeving van Duiven drecht de grond geraakt. Een schuur van twintig meter werd tegen de grond gedrukt. Alleen de voorgevel bleef staan. Ook in Diemen en om liggende plaatsen werd de hoos ge zien. Maar zij bleek daar op grote hoogte te zitten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2