$e&2i<i6eC<H^ p^^ri Ernstige ongelukken in Marokkaanse stad Schip op de pier van Den Hoek Een woedende menigte deed aanval op Europeanen Pres Armas gaat op communistenjacht Spanker" dreigt een tweede „Faustus" te worden - MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 0 I A" "1 45ste JAARGANG No. 13266 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j 'une Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. man. Telefoontjes f 1.50 Verscheidene doden en enige vernielde huizen gevolg van de order der Istiqlal thuis Het busverkeer was dientengevolge tot een minimum beperkt. Lacoste heeft de bevolking Zon dag in een radiorede tot kalmte ge maand. Gisteravond bedroeg het aantal doden en gewonden in het protectoraat over een periode van een week 162. Volgens de Westberlijnse politie zijn Zondagochtend vroeg op de auto weg bij Dessau (Oost-Duitsland) twee autobussen en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Er zouden verscheidene personen om het leven zijn gekomen. In berichten van in West-Berlijn aangekomen reizigers werd gesproken van 17 doden. De autobussen zouden afkomstig zijn uit Beieren (West-Duitsland). De eerste foto van dr. John in Oost Berlijn De Marokkanse stad Port Lyautey is Zaterdag en Zondag het brandpunt geweest van felle onlusten, die in totaal dertien personen het leven hebben gekost. Velen werden gewond. De moeilijkheden begonnen Zaterdag, toen de Marokkaanse zakenlieden, gevolg gevend aan een oproep van de verboden nationalistische partij, de Istiglal, hun zaken voor de duur van twee weken gingen sliiiten om kracht bij te zetten aan het streven voor de terugkeer van Sidi Mohammed Ben Joessef, de afgezette sultan. De autoriteiten in Port Lyautey maakten bekend, dat de winkeliers hun zaken onverwijld moesten openen. Een menigte viel de politie aan in, schreeuwde luidkeels om de terugkeer van de sultan. De politie riep de hulp van militairen in. HYSTERISCHE WOEDE. Er vielen gewonden onder de de monstranten. Hun gemoederen wer den zo verhit dat zij in het wilde weg huizen van Europeanen binnen drongen en enkele blanken wreed vermoordden. Een der Marokkanen verbrijzelde een 39-jarige vrouw het hoofd met een bijl. Een andere Ma rokkaan stak een der dochters van de vrouw dood. De woedende menigte vernielde het postkantoor in de inlandse wijk. De kantoorhouder slaagde er op het laatste ogenblik in zich via een bal kon in veiligheid te stellen. Zaterdag vielen er in totaal elf doden. Bij nieuwe relletjes in Port Lyau tey werden Zondag minstens twee Europeanen gedood en 16 Marokka nen gewond. De politie werd door een menigte aangevallen, toen zij enige Franse gezinnen wilde komen weg halen. De politie moest van de wapens gebruik maken om zich te verdedigen. De menigte verwoestte een school, een bioscooptheater, een post- en telegraafkantoor en een oog kliniek. Vele bomen werden ont worteld en telefoonpalen omverge worpen. Ook in Fez, Casablanca en andere plaatsen in 't protectoraat hebben zich gedurende het weekeinde ern stige ongeregeldheden voorgedaan. De Franse resident-generaal, La coste, heeft zich gisteren op de hoog te gesteld van de situatie in Casa blanca. Verspérrihgen zijn opgewor pen bij de ingang van de Europese wijk. In de straten patrouilleren pantserwagens. Alle verloven van de militairen zijn ingetrokken. In het midden van de Europese wijk hebben troepen hun bivak op geslagen. De winkels van de inheem se kooplieden bleven gisteren dicht. Tachtig procent van het personeel der stedelijke busdiensten bleef als Zuivering in Guatemala Terwijl Zaterdag in Washington door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een „witboek" over Guatemala werd gepubliceerd, waarin een duidelijk verband werd gelegd tussen communisme eri de laatste incidenten, heeft de president van Guatemala een intensieve com munistenjacht aangekondigd. Deze verklaringen doen aan de ene kant beseffen, dat president Armas N.-Guinea voor V.N. Regeringskringen te Djakarta heb ben Zaterdag bevestigd, dat in een memorandum, dat de vorige week cir culeerde op een vergadering der Afri- kaanse en Aziatische gedelegeerden bij de Verenigde Naties, een voorstel van Indonesië was vervat, om de kwestie Nieuw-Guinea voor de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties te brengen. Men voegde hier aan toe, dat de Indonesische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Soedjarwo, spe ciale instructies over de kwestie heeft ontvangen. DE OVERSTROMINGEN IN PAKISTAN. Ruim tien millioen mensen zijn door de overstromingen in de Pa kistaanse provincie Oost-Bengalen getroffen. De hoofdstad, Dacca, is verlamd door de hoge waterstand van de Boeri Ganga. Zondag werd mel ding gemaakt van val in de rivie ren in het Noorden van de provin cie. Portugal in beroering door bedreiging van Goa GOA SLUIT DE GRENZEN MET INDIA De Portugese autoriteiten in Goa hebben de staat van beleg afgekondigd en alle buitenlands bladen en die van India verboden. Met ingang van morgen zullen de treinverbindingen tussen Goa en India worden stopgezet en gaat de grens dicht. Op die dag worden alle scholen gesloten. Uit Goa wordt verder bericht, dat de Portugezen voorbereidingen tref fen om de bruggen over rivieren en wegen aan de grens tussen Goa en India te ondermijnen. Verwacht wordt dat de autoriteiten vandaag een procla matie zullen publiceren krachtens welke elk gezin in Goa verplicht zal zijn, een mannelijk gezinslid ter beschikking te stellen voor militaire dienst of politiediensten. GOA IN STAAT VAN VERDEDIGING. Deze maatregelen worden getroffen om aan een eventuele inval van In diase „vrijwilligers" op 15 Augustus, de onafhankelijkheidsdag van India, het hoofd te bieden. In Goa is 's nachts alle verkeer ver boden. Op bedreigde punten zijn loopgraven aangelegd. Volgens te Goa verschijnende bladen halen vele be woners him geld van de bank. Bij de bevolking wordt er op aangedrongen de kalmte te bewaren. Het Portugese fregat „Bartolomeu Dias" is Zondag uit Karatsji naar Goa vertrokken om de verdediging van dit gebied te versterken. Vandaag zal de 7607 ton metende „India" en Dins, dag de 5508 ton metende „Mocame- des" uit Lissabon met versterkingen aan manschappen en materieel scheep gaan naar de Portugese nederzettin gen in India. Dag van gebed. Wegens de dreigende opmars zal de vijftiende Augustus in Portugal gewijd zijn aan gebed en uitinegn van patriotisme. Kardinaal Cerejeira van Lissabon beval de gelovigen aan te vasten op de vooravond van Maria-Hemelvaart (15 Augustus). Op vele plaatsen zal de nacht van veertien op vijftien Augustus in gebed worden doroge- bracht.. Bovendien zal een honderdtal gelovigen zich uit Lissabon en andere plaatsen te voet naar Fatima bege ven. Ook in Spanje groeit de bezorgd heid en wel in het bijzonder omdat in Goa de stoffelijke resten liggen van de Spaanse heilige Franciscus Xaverius. Het Falangistische dagblad „Arriba" schreef: „Zal het zover ko men dat een horde Hindoes Goa over weldigt en de tombe van Sint Fran ciscus in gevaar brengt?" Die vraag, aldus „Arriba", behoort te apelleren aan het geweten- van de gehele ka- tholieke wereld. Nota-wisselingen. De Indische regering voelt zich in tussen gekwetst door een Britse nota, waarin aan India werd gevraagd geen geweld te gebruiken om het geschil met Portugal tot een oplossing te brengen, aldus wordt te Nieuw-Delhi vernomen. Brazilië heeft India in een nota een agressieve politiek ten laste gelegd. In een Zaterdag overhandigd ant woord wordt deze beschuldiging van de hand gewezen. Portugal, aldus de Indische nota, onderdrukt de vrijheid in de enclaves èn is voor de spannin gen verantwoordelijk. India verzoekt de Braziliaanse regering haar invloed in Portugal aan te wenden ten gun ste van een vreedzame schikking. zich blijkbaar stevig in het zadel weet, terwijl aan de andere kant de Verenigde Staten de communistische acties in Zuid-Amerika voor aflei dingsmanoeuvres aanzien. President Armas verklaarde, dat de communistische en de communis tisch gezinde partijen in Guatemala verboden zullen worden en dat de in de regeringde regering geïnfiltreerde communisten weggezuiverd zullen worden. Het Amerikaanse „witboek" wijt, evenals president Armas, de jongste ongeregeldheden aan de communis ten. Aan deze bewering verbindt het witboek de verklaring: „Het is dui delijk, dat de strategie van het Krem lin in Latijns Amerika, er op is ge richt, de aandacht van de Westerse wereld van de communistische ma noeuvres in Europa en Azië af te lei den, door anarchie in de Amerikaan se republieken te bevorderen en daardoor het inter-Amerikaanse sys teem in* discrediet te brengen en de gemeenschappelijke verdediging in de war te sturen. Ondertussen zou het Kremlin dan in andere gebieden meer de handen vrij hebben". Tunis heeft kabinet Tahar ben Ammar, gematigd natio nalist, is sinds Zaterdag Tunesisch premier. Hij heeft de goedkeuring verworven, zowel van de Fransen als van de bey voor zijn tien leden tel lende kabinet. Driemaal heeft hij een nieuwe lijst van ministers moeten maken omdat of de Fransen of de bey aanmerking maakten op de sa- menstelling van het kabinet. De vroegere chef van de West-Duitse geheime dienst, Dr. O. John (mid den) maakt kennis met de communistische herbouwplannen voor Oost- Berlijn, hem uiteengezet door Erich Correns (rechts) Hoofd van het Nationaal Front en de architect van de „Stalin Allee", Prof. Hermann Henselmann (voorgrond links) benevens een aantal andere autoriteiten. Wrang grapje Het Oostduitse communistische blad „Berliner Zeitung" maakt aanspraak op de beloning, van 500.000 Mark, welke door het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken is uitgeloofd voor een verklaring van de verdwij ning van dr. John. Het blad herhaalde de communisti sche lezing van het geval en verzocht het Westduitse ministerie het geld Vorstelijk besluit van vacantie H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag op het paleis Soestdijk een aan tal kinderen ontvangen, die op het ogenblik in het kinderkamp van d' World Veteran Federation te Baarn verblijven. De kinderen boden H. M. een boek met zelfgemaakte tekeningen aan. We zien hier van links naar rechts mej. Joke Smits organisatrice van het kamp John Sandison (Engeland); Rachel Brueckmann (Israel); Fakkar Zaman (Pakistan), vóór hen Jarrell Murchison (USA), die het boek aanbood, verder naar rechts: Linda Laughlin (Canada); Carlyle Perera (Ceylon); H. M. de Koningin en Andijelka Colovio (Joego-Slavië). Het Britse stoomschip Spanker, dat leeg onderweg was van Rotterdam naar Londen is Zaterdagavond' omstreeks elf uur, bij het uitvaren van de Nieuwe Waterweg op de kop van de Noorderpier gelopen. Midscheeps zit het schip haaks op de pier; er zit een groot gat in, waardoor het schip water maakt in alle ruimen. Gevaar van breken van het schip wordt niet denkbeeldig geacht. De vaargeul zou daardoor gestremd kunnen worden. Thans kan alle scheepvaart van en naar Rotterdam onbelemmerd voort gaan. Maakte ook bemanning slagzij?' Geruchte gaan, dat de bemanning, die uit achttien koppen bestond over vloedig aan Bacchus had geofferd.- Uit verklaring van de bemanning kan men opmaken, dat het schip te dicht onder de pier heeft 'gekoerst en door de sterke wind op de stenen van de pier is gedrukt. Door het slechte weer kon de loods, die bij het vertrek uit Rotter dam aan boord was genomen, niet buitengaats het schip weer verlaten. Daarom moest hij zoals dat wel dé gewoonte is tegenover Berghaven van boord worden gezet. De kapitein had het aanbod van de loods om mee naar Engeland te gaan van de hand gewezen. Toen het schip op de kop van de pier was vastgelopen had de kapitein contact opgenomen met Scheveningen Radio. Hij sprak een vreemde, wei nig geciviliseerde taal. Het werd duidelijk, dat spoedige hulp vereist was. De reddingboot President Jan Leis en de sleepboten Schelde en Waterweg voeren uit om assistentie te verlenen. Het weer was echter zo slecht en de .plaats zo ongunstig gelegen dat de boten alleen maar om de Span ker heen konden draaien. Ook de la ter ontboden reddingsvlet uit Ter- heide, die zeer geringe diepgang heeft, kon het schip niet benaderen. Tegen de ochtend slaagden twee leden van de reddingsploeg er in om lopende over de pier tot vlak bij het schip te komen. Zij liepen tegen de scheepsromp omhoog. Het duurde lang voordat zij enige leden van de bemanning wisten te bewegen om een touw touwladder neer te laten. Aan boord van het schip vonden zij, aldus vernemen wij uit goed in gelichte bron, een dronken beman ning, waarvan er verschillende be- bloedde koppen hadden, kennelijk het gevolg van vechtpartijen. Zij wisten zes leden van de bemanning te overreden het schip te verlaten, één van hen was te dronken en kon steun van anderen niet ontberen. Deskundig manoeucreren. Toen later op de ochtend de wind wat in kracht was afgenomen, was het schipper Van Seters van de Pre sident Jan Leis mogelijk te voldoen aan het verzoek van alf andere op varenden om hen ook van boord te halen. Dat was toen niet meer mo gelijk langs de touwladder. Maar met een uiterst deskundig manoeuvreren slaagde schipper Van Seter er in door voor- en achteruit varen de reddingboot steeds weer even vlak tegen de Spanker te brengen, zodat er telkens één zeeman kon over- Bij de foto links: het schip haaks op de pier. Rechts: de bemanning op de pier na het verlaten van het schip. het ogenblik voor zijn sprong daar was, niet los te laten en bleef aan beide handen in de lucht hangen. Weer kwam de reddingboot onder hem gevaren en opdat moment gaf een der redders de hangende met een bootshaak een gevoelige tik op zijn handen. Met een schreeuw van pijn liet de man los en viel precies in reddingboot. De stoker bleek zoveel gedronken te hebben, dat hij volslagen onver voerbaar was. Hij kon dan ook niet op eigen kracht van het schip ko men. Zijn kameraden hebben hem aan een staaldraad naar beneden la ten zakken, waar hij als een zoutzak in de President Jan Leis bleef lig gen. Na aankomst aan de wal is hij door de Hoekse politie ter ontnuch tering opgeborgen. Zondag een bezienswaardigheid. Tal van nieuwsgierigen zijn Zon dag naar Hoek van Holland geko men, om het onfortuinlijke schip op het noorderhoofd te zien zitten. Omstreeks half negen Zondagmor gen waren, op de kapitein na, .alle leden van de bemanning van boord gehaald. Het schijnt er voor de „Spanker' niet te rooskleurig uit te zien; het schip heeft midscheeps een gat, het maakt water in alle ruimen en het gevaar van breken wordt niet denk beeldig geacht. In het verslepen van de Spanker" naar ondiep water, wordt geen heil gezien, omdat de boot vol water staat. Men achtte het het meest voor de hand liggend het schip zo snel mogelijk ter plaatse te slopen. Berging zou een uiterst moeilijk karwei zijn. Vandaag zal men beslis sen wat er moet gebeuren. op haar rekening bij een bank over te schrijven. Het geld zou gebruikt worden voor steun aan werklozen te West-Berlijn. 55-JARIG PRIESTERFEEST MGR. J. P. HUIBERS Op Zondag 15 Augustus a.s. zal er geen receptie of audiëntie zijn bij gelegenheid van het 55-jarig Pries terfeest van Mgr. J. P. Huibers. Mon seigneur zal de gehele dag afwezig zijn. AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Dinsdag 10 en Woensdag 11 Augus tus zal de Bisschop geen audiëntie verlenen BENOEMINGEN BISffOM HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Am sterdam O.L.Vrouw van Lourdes de zeereerw. heer L. J. Nijs. Tot kapelaan aldaar is benoemd de weleerw. heer W. J. de Jonge, die kapelaan was te Wassenaar (H. Jo seph). HOE wordt het weer? Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond (Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE WIND. Wisselende bewolking met en kele buien, matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht harde wind, aanvankelijk zuide lijk, later ruimend naar Zuid- West. Koud weer. 10 Aug.: zon op 5.14 en onder 20.15; rt.aan op 17.57 en onder 0.26 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO FRANKFORT MUNCHEN WENEN ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. regen regen geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. regenbui geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. Korreltje De reden van mijn val is waar schijnlijk geweest, dat ik op de top begonnen ben Een verstandig vader zal zijn zoon leren op de grond te beginnen. Hugo Stinnes Jr.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1