DROOM Strijd om de zwemtitels gisteren in Enschede begonnen van de week Een kante ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA In het gemeentelijk zwembad „Erve Diekman", een fraai onder deel van het in aanleg zijnde sport park op de grens van Enschede, werd tijdens een miezerige regenbui het eerste gedeelte van de nationale zwemkampioenscliappen 1954 ver werkt. Het programma bestond uit de series van de 400 meter vrije slag en van de adspirantennummers, waarbij het dus alleen om een plaats ln de finales ging. Maar deze strijd was al fel genoeg om van een inte ressante zwemavond te kunnen spre ken. Ook de geleverde prestaties wa ren hier en daar veelbelovend. Ondanks de nog altijd vrij lage watertemperatuur en het feit, dat de bouwer van dit nieuwe zwembad overloopgoten heeft vergeten aan te brengen, waardoor de onvermijdelijke en hinderlijke terugkaatsing van de golven ontstaat, werden op sommige nummers goede tijden gemaakt. Goede prestatie. Zo trok Herman Willemse (Rob ben), die zelf zonder merkbare in spanning 4.55.6 (zijn persoonlijk beste prestatie met 0,6 sec. verbeterd) liet afdrukken, Wim de Vreng op de 400 meter naar de eveneens redelijke tijd van 4.59.8, Piet ten Thye bleef in de andere serie kalm onder de aanval van zijn clubgenoot De Jong, zeker als hij was van een plaats in de eind strijd. Geertje Wielema, weer op talrijke nummers ingeschreven, zwom on danks haar fraaie, glijdende slag een voor haar doen matige 400 meter in 5.38.7. „Het ging niet", vertelde zij na afloop, „en ik heb de jury ge vraagd mij maar voor de finale te schrappen, dan kan ik mij ook beter concentreren op de 100 meter en op de rugslag'. Dit was een verstandig besluit van de Hilversumse zwem ster, die al jarenlang zo veel hooi op haar vork neemt tijdens de na tionale titelwedstrijden, dat zij vroeg of laat wel tot de conclusie moest ko- men, dat het ene nummer soms het andere in de weg zit. De soepel zwemmende Alkmaarse Tine Tenkink WIELRENNEN Voor de verpleegden in het militair herstellingsoord „Aardenburg" te Doorn belooft het Dinsdag een interessante dag te worden. Ook hier heeft men volop meegeleefd met het wel en wee van de Nederlandse wielrenners in de Tour de France. Nu de ploeg in Nederland is te ruggekeerd, is haar van de zijde van het ministerie van Oorlog verzocht, een be zoek te willen brengen aan „Aarden- burg". Aan dit verzoek zal Dinsdagmid dag 10 Augustus worden voldaan wan neer de volledige Nederlandse ploeg, die aan de Tour de France heeft deelgeno men, met ploegleider C. Pellenaers, het militair herstellings- en oefeningsoord „Aardenburg" te Doorn zal bezoeken. Na verwelkoming en introductie zal een vraaggesprek worden gehouden met Pellenaers en de renners. Ook zullen de aanwezigen in de gelegenheid worden gesteld, zelf vragen te stellen. Dit ge deelte van het programma zal over de huisradio worden uitgezonden, zodat alle patiënten het zullen kunnen volgen. Tot slot zal het gezelschap langs de bedpa- tiënten gaan. het gehele bezoek zal on geveer anderhalf uur duren. 6WIFT-COMBINATIE Daar door verbintenissen elders, de bekerhouders hun beker niet kunnen verdedigen, gaan Zondag de bekerritten niet door. Inplaats hiervan rijden A en B-klasse 80 km. Voor de competitie. Voor C en D-klasse is de afstand 40 km. Start 9.30 uur. „Lenig en Snel" Uitslagen L. Nico- laas bekerwedstrijden. A- kl 36 km. tijd 54.40 1. J. de Lange; 2. A. Prangers; 3. H. Kruider; 4. Th. Hoogkamer. B-klasse: 1. P. Janssen 54.45; 2. P. Rietkerk; 3. W. J. Kamphorst; 4. W. Klaassen. C-kl. tijd 54.50. 1. C. Wanrooy; 2. W. de Mey; 3. J. Bromh; 4. F. Janssen; 5. J. Hoger vorst; 6. H. Lepelaar; 7. J. Koo reman; 8. L. van Dijk. Junioren: 1. R. Riethoven; 2. A. Gom- mans. Zondag starten: A. Prangers. W. J. Kamphorst. P. Janssen en Th. Hoogka mer in de Ronde van de Indische Buurt, Amsterdam. werd nu de gelukkige voor de zes de finale-plaats. Snelle Mary Kok. Niet fraai, maar uiterst snel zwom Mary Kok haar eerste officiële 400 meter. De jongste ster uit de school Stender had in training reeds enkel malen opvallend goede tijden geno teerd. „5.19— Op de 25 meter baan van het overdekte zwembad", ver telde Jan Stender ons met trots. Maai de 5.24.4, waarin zij nu op de vrij zware 50 meter baan de 400 meter met haar korte roffel-slag zwom, mag ten minste even fraai worden ge noemd. Tussen haar en Hetty Balke nende, die haar serie in 5.28.5 won, zal het Zondag danig kunnen span nen. Teleurstellend was op dit nummer het zwemmen van Ria Vonk. De moeilijkheden met haar vereniging aangaande haar training hebben de Amsterdamse een jaar geleden nog tot de snelste zwemsters van de we reld behorend kennelijk veel schade gedaan. Met 5.54.5 was zij kansloos. De rest van dit eerste gedeelte der kampioenschappen, dat in volslagen duisternis eindigde, werd besteed aan de series van de adspiranten-num- mers, waarvoor grote belangstelling bestond en waarby vele verdienste lijke tijden werden genoteerd. In de finales plaatsten zich: 400 Meter vrije slag heren: Willem- se (Robben) 4.55.6, De Vreng (AZ '70) 4.59.8, De Jong (LZO) 5.01.9, Ten Thye (LZO) 5.02.7, De Jonge (Bubble) 5.05.7 en Kayser (Robben) 5.08.5. 400 Meter vrije slag dames: Mary Kok (Robben) 5.24.4, Hetty Balke nende (ZAR) 5.28.5, Tine vari.Brenk (Robben) 5.30.1, Josie van Alphen (RDZ) 5.34.3, Florence Peters (Nep- tunus Aimhem). Op de zesde plaats eindigde Geertje Wielema (HAZ) in 5.38.7. Zjj heeft zich echter voor de finale teruggetrokken en voor haar in de plaats start Tine Tenkink (DAW), die als zevende 5.44.3 no teerde. WATERPOLO L.W.V. I—ZIAN IV 3—1 Zowel voor. als na rust was LWV sterker. Na vele kansen werd het voor rust door T. Lambooy 1—0. terwijl in de tweede helft de stand plots 1—1 werd. T. Lambooy en A. Springer zorgden voor een 3—1 eindstand. ZEILEN De uitslagen van de op het Buiten IJ bij Pampus voortgezette wedstrijden van de internationale Holland week 1954 lui den: Internationale Flying Dutchman-klas- se: 1. Tineke, strmn R. Kremer (Ned.); 2. Hopeful, strmn W. L. Dawes (Eng.); 3. Frithjofna, strmn C. Th. Gülcher (Ned.) 4. Jonker Cabeliau, strmn A. Frowein (Ned.) Internationale 12 m2 Sharpie-klasse: 1. Mustang, strmn J. Kraan (Ned.); 2. Me teoor, strmn B. Kraan jr (Ned.); 3. Ma- riandel, strmn J. van Staveren (Ned.) Regenboogklasse: 1. Duke. strmn J. C. van der Velde (Ned.)2. Pipa, strmn C. J. van der Bas (Ned.) Internationale Olympiajollenklasse: 1. Skal, strmn. P. G. Pelt (Ned.). Groot- Slam, strmn J. J. van "t Hoogerhuys (Ned.) heeft opgegeven. TENNIS Op de eerste dag van een driedaagse tenniswedstrijd tussen een Nederlandse jeugdploeg en een Duits juniorenteam, welke op het tennispark Hanenburg te Den Haag wordt gespeeld, heeft de Ne derlandse jeugd met 4—3 de leiding ge nomen. De uitslagen waren (de Neder landers steeds het eerst genoemd). Enkelspel: Kloezen verl. van Baur 63 36 1214; Mohn sl. Werum 46 64 61; Blesheuvel sl. Zink 63 62; Frans Koerts sL Essle 64 8—6; Bitter verl. van Kehder 6—2 57 4—6; Maris sl. Sellien 10—8 6—2. Dubbelspel: Johan Koerts en Kloezen verl. van Suender en Schneiders 46 De uitslagen van de kwartfinales van het Internationaal Tennistournooi voor Professionals te Noordwijk luiden: Enkelspel: Iemetti (Fr.) sl Mulder (Ned.) 6—3 6—2 8—6; Mohamed Ali Mo- barek (Eg.) sl. H. Hemmes (Ned.) 75 8—6 6—2; De Mos (Ned.) sl. Probst (Did.) 6—4 6—3 6—2; Colin (Fr.) sl. Cawthorne (Austr.) 63 36 63 46 6—4. Dubbelspel: Scheuermeier (Zwits.) en Mohamed Ali Mobarek (Eg.) sl. De Mos en Van Beem (Ned.) 2—6 6—4 6—4 6—3; Cawthorne en Tregonning (Austr.) sl. A. Hemmes en Parlevliet (Ned.) 63 64 62; Mulder en H. Hemmes (Ned.) sl. Probst (Duitsl.) en Pfifferling (Oost.) 8—6 6—0 9—11 6—4. De Donderdag gespeelde kwarteind strijd tussen Iemetti en Colin (Fr.) en W. Hemmes en Schuuring (Ned.) werd, zoals gemeld, door Iemetti en Colin met 64 62 64 gewonnen. ATHLETIEK DUITSE KAMPIOENSCHAPPEN Bij de Vrijdag te Hamburg begonnen Duitse athletiekkampioenschappen heeft Herbert Schade zijn titel op de 10 km. geprolongeerd. Hij won onbedreigd in de uitstekende tijd van 29 min. 30.- sec. Ma rianne Werner zegevierde bij het discus werpen met 46.02 meter. DE INTERREGIONALE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN' VAN DE K.A.V. DE BATAVEN Zoals we gisteren reeds schreven, or ganiseert de KAV De Bataven a.s. Zon dag de grote diocesane athletiekwedstrij- den en gezien de toenemende belangstel ling van de zijde der athleten (er doen er dit jaar 350 mee, terwijl dit enkele jaren geleden slechts een 200-tal was) wordt duidelijk bewezen, dat dergelijke wed strijden, waaraan geen top-athleten deelnemen, doch meer de middenklas sers, nieuwelingen en junioren, in een behoefte yoorzien. Het is ondoenlijk uit de enorme deel name namen naar voren te brengen. Het programma is ook al veelomvattend. Naast de korte afstandnummers, de 100 m. voor dames en heren, de 80 en 60 m. voor junioren, welke nummers allen een grote bezetting hebben, waardoor het in lassen van halve finales noodzakelijk is, krijgen we de 400 m„ 800 m., 1500 en m. Stuk voor stuk nummers, die door de grote deelname zeer interessant beloven te worden. Ook prijken op het programma 80 m. horden dames, 110 m. horden voor heren en junioren A. Deze nummers beloven een interessante ope ning van de wedstrijd, welke om 12 uur op de Sintelbaan aan de Leidse Hout be gint, te worden. Van de technische num mers noemen wij vooral het polsstok hoogspringen, altijd een zeer aantrekke lijk en spectaculair nummer, het speer werpen, discuswerpen en hoogspringen. Een reeks estafette-nummers, o.a. 4 x 100 m. heren en dames, 4 x 80 m. jongens en meisjes en een olympische estafette over de afstanden 800, 400, 200 en 200 m. zullen het programma besluiten. Zeer zeker is het te verwachten, dat op deze wedstrijden, die een goede weer gave zijn van de athletiek-beoefening in de katholieke verenigingen in het Bis dom Haarlem, op alle nummers goede sport te genieten zal zijn. Het is slechts te hopen, dat de weergoden de Bataven een beetje goedgezind zijn en dat het gunstig athletiekweer moge zijn. DAMES SCHAKEN om Nederlandse titel De uitslagen van de Vrijdag gespeelde partijen in het tournooi om het schaak kampioenschap van Nederland voor da mes luiden: Vierde ronde: Mej. De KlerckMej. Bouwman y2y. Vijfde ronde: Mej. BouwmanMevr. Van Aalst y2—y2. Zesde ronde: Mevr. HeemskerkMevr. Hubert 10; Mej. BouwmanMevr. Van der Veen y2y2\ Mevr. RoodzantMej. de Klerck afgebroken; Mevr. van Aalst Mevr. Klyn afgebroken. Stand na de zesde ronde: 1. Mevr. Heemskerk 5]/2 P"U 2. Mevr. Roodzant 4 pnt, 1 afgebr. partij; 3. Mevr. Van der Veen 3y2 pnt; 4. Mevr. Klyn 3 pnt, 1 af gebr. partij; 5. Mej. Bouman iy2 pnt; 6. Mevr. Van Aalst 2 pnt, 1 afgebr. partij: 7. Mej. De.Klerck 1 pnt, 1 afgebr. partij; 8. Mevr; Hubert \2 pnt. VOETBAL W.E.K. WIL CONTACT MET LAGER VOETBAL De Vereniging van Westelijke Eerste Klassers heeft in een Vrijdagavond in „Den Hout" te Den Haag gehouden bij eenkomst met grote meerderheid beslo ten ten aanzien van het vraagstuk semi- professionalisme het bestuur van de ver eniging van eerste klassers voor te stel len nader contact op te nemen met de federatie van belangen-verenigingen van tweede, derde en vierde klassers. Het W.E.K.-bestuur, waarvan verschillende leden in verband met de gebeurtenissen van de laatste weken waren afgetreden, werd op deze vergadering als volgt sa mengesteld: voorzitter A. H. Martens (ADO), secretaris-penningmeester W. v. Asselt (Blauw-Wit), commissarissen: de heren Scheeres (VSV), Zon (Excelsior) en Mostert (HVC). D0C0S NAAR DUITSLAND Een vrolijk gezelschap van ruim 40 personen, bestaande uit het le elftal van Docos, met vrouwen, verloofden en sup porters, vertrok hedenmorgen om 4,30 uur naar Büsenbach in het Schwarzwald (Did.). Zondag speelt het le elftal en 'n combinatie tegen FCB Büsenbach. Ondanks het zeer vroege uur, was de stemming on der het gezelschap o.l.v. de heren C. v. Schooten en G. van Dam, prima. DOCOS HAD NOODWEER EN SUCCES Uit het Docos-kamp te Herkenbosch, waar met 2 Docos-elftallen gekampeerd wordt, kunen wij U het volgende mede delen. Een verschrikkelijk onweer brak op Donderdagmiddag boven het Jeugdkamp uit. In een ommezien was de grond door drenkt. Ook de tent kreeg het zwaar te verduren. Met vereende krachten en met behulp van de diverse andere verenigin gen uit het kamp kon de Docos-tent over eind worden gehouden. De tent van Kim bria uit Maastricht zagen we als 'n kaar tenhuis ineenvallen. Na afloop van de wolkbreuk werden alle kampeerspullen bij elkander gezocht, de tent werd op nieuw gesteld en de voetbalwedstrijden namen weer een aanvang, alsof er niets gebeurd was. En de Docos-adspirantcn boekten een klein succes door met 10 de baas te blijven over Kimbria 2. C. v. Dijk was de doelpuntmaker. De junioren leverden uitstekende prestaties op athle- tiekgebied. J. Raaphorst eindigde als no. 1 zowel bij het hardlopen als versprin gen. In de veldloop eindigden de junio ren no. 3. Hieraan namen deel Fr. Hale wijn, W. v. Houten, J. Raaphorst en W. Develing, Joop Juffermans. In de veldloop der adspiranten werd Docos no. 1. Hieraan namen deel: Fr. Halewijn, O. Hettinga, C. van Dijk, Bert Juffermans en J. Ketselaar. Op de 80 m. kwamen O. Hetttinga en M. Bergers in de finale, die resp. eindigden als no. 4 en 5 van 'n groep van 6. Hierdoor ver kreeg Docos de eerste prijs, omdat er twee van Docos in de finale waren, ter wijl er van de andere verenigingen slechts één in de finale doordrong. Bij de adspiranten won Docos ook met ver gooien de meeste punten. M. Bergers, H. Lamboo, O. Hettinga en J. Ketselaar wa ren bij de eerste 10. De junioren wisten toch nog met voet ballen een succes te behalen en wonnen met 30 van Kimbria. J. Kok maakte twee en Fred Halewijn één doelpunt. De overige wedstrijden brachten de junio ren geen suces. V.N.L. IN HET JEUGDKAMP In de afdeling B is het de VNL-ers ge lukt kampioen te worden door de laatste wedstrijd van ASV met 21 te winnen. Daardoor moest een beslissingswedstrijd worden gespeeld tegen RCD, die na een zeer spannende strijd gewonnen werd met 2—0. In 't A-kampelftal was VNL vertegen woordigd door Egter v. Wisekerke en W. Bekkering. Gespeeld werd tegen de kam pioen van de A-afdeling Deurne. Met 20 werd verloren. In het B-kampelftal speelde D. Franken tegen de leiders B. Zijn ploeg won met 40. Met de zwem wedstrijden werd bij de vrije slag VNL uitgeschakeld, maar met de estafette werd door Bavelaar, J. Bekkering. Fr. Montanus en Koenen op de eerste plaats beslag gelegd. AUTOMOBILISME GEEN SPORTWAGENRACE OP NURBURGRING De Duitse automobielclub. de ADAC heeft de 1000 km. wedstrijd voor sport wagens, welke op 29 Augustus op de Nurburgring zou worden gehouden en zou meetellen voor het wereldkampioen schap voor sportwagens, afgelast daar de Mercedes Benz-fabrieken de inschrijving voor deze wedstrijd hebben ingetrokken. De fabriek gaf als reden hiervoor op dat de nieuwe sportwagen, type 300 sir, niet op tijd gereed kan zijn om in deze race te starten. Ook bij de Carrera Panamericana, welke van 19 tot 23 November wordt ge houden zal de Mercedes Benz niet ver tegenwoordigd zijn. MOTORSPORT NEDERLANDSE PLOEG voor „Grand Prix des Nations" Aan de internationale terreinwed strijd om de „Grand Prix des Na tions", die op Zondag 29 Augustus op een circuit nabij, Norg wordt ge houden, zal ook Nederland met een team deelnemen. De Sportcommissie van de K.N.M. V. heeft de volgende rijders aange wezen: Frans Baudoin, Eindhoven; Jan Clynk, Helmond; Henny Riet man, Doetinchem; Piet van den Oever, Ammerzoden; Jan v. d. Mey, Gorredijk en Joop van Heukelom uit Hilversum. Ook Theo Witberg uit Monster, zou gezien zyn prestaties in dit seizoen, in aanmerking geko men zijn voor een plaats in de Hol landse ploeg, doch hij is reeds aange- FLORENCE NIGHTINGALE Je zult wel eens opgemerkt hebben, dat heel veel van onze sterren tijdens de oorlogen, die zo de gehele geschiedenis door gevoerd zijn, grote mensen ge worden zijn en dit is niet zo heel erg verwonderlijk, want wanneer de mensen elkaar dooi de oorlog onnoemelijk veel leed toebrengen, zorgt Onze Lieve Heer altijd, dat er mensen zijn, die met veel liefde het grote leed een weinig kunnen verzachten; dit worden dan de echte helden van de strijd. Een dergelijke heldin was Florence Nightingale, alhoewel ze ook wel zonder oorlog aan on ze sterrenhemel terecht zou zijn gekomen. Florence was een rijk meisje, maar zij kon niet lui thuis blij ven zitten en naar de pretjes gaan, die zo overal te beleven waren, zoals het in die tijd voor rijke meisjes de gewoonte was; ze wist, dat er zo enorm veel leed op de wereld was en dat wilde ze gaan verzachten. 'Haar kennissen vonden het maar eigenaardig, dat een rijk meisje in ziekenhuizen ging werken en daar allerlei verve lende en zware werkjes opknap te. terwijl ze een leventje van louter plezier kon hebben, maar Florence trok zich daar niets van aan. Ze hielp, waar ze kon en al spoedig kwam ze tot de ontdek king, dat in veel ziekenhuizen de zieken maar weinig hartelijk heid ondervonden. Florence vond, dat dit kwam, doordat er te weinig goede verpleegsters waren, maar terwijl ze piekerde, hoe hierin verandering kon ko men, brak er een verschrikke lijke oorlog uit in, Zuid Rusland, waar Engelsen, Fransen, Italia nen en Russen elkaar bestreden. De toestand aan het front was verschrikkelijk. Er vielen dui zenden doden en gewonden, en de gewonden kregen een slechte verzorging, omdat er geen han den genoeg waren om hen te helpen. Florence was toen 34 jaar en ze bedacht zich geen mo ment; ze ging naar het front toe en hielp daar vele maanden de gewonden verzorgen. De solda ten, die dat niet gewend waren, gingen erg veel van haar hou den en ze vertrouwden haar al hun geheimen toe. Toen de oorlog afgelopen was, wist Florence wat haar te doen stond; ze bracht veel geld bij een en daarmede ging ze de op leiding van goede, zorgzame ver pleegsters bekostigen. Nu vinden vele meisjes het een eer om verpleegster te kun nen worden en overal vinden zieken thans een zorgzame ver pleging. Ook voor de soldaten aan het front is de toestand nu geheel veranderd. Als ze in de oorlog gewond worden, wachten ver pleegsters hen op om hun pijn te verzachten en na de laatste oorlog zijn dergelijke verpleeg sters, die in een uniform lopen, ook in Nederland te zien. De mensen hier in Nederland von den het maar een beetje vreemd, dat meisjes in een soldatenpakje liepen en soms werden deze meisjes uitgelachen. Maar de soldaten, die ziek worden en ge wond zijn, kunnen deze meisjes alleen maar dankbaar zijn, want zij zien in hen de opvolgsters van de dappere Florence Nigh tingale, die als eerste vrouw zich bekommerde over hun lot. STERRENKIJKER. wezen voor het K.N.M.V.-clubteam, dat in de Internationale Motorzes- daagse zal starten en daarvoor wilde de Sportcommissie hem uitsluitend reserveren. Het is nog niet bekend, welke buitenlandse ploegen zullen deelnemen, maar vast staat toch al, dat er in Norg een sterke bezetting zal zijn. Ging het in de Motorcross des Na tions, die enkele weken geleden in Markelo werd verreden, om persoon- lijke prestatjes, ditmaal wordt het uitsluitend een teamwedstrijd. Van de rijders (max. zes), die voor een land uitkomen, tellen de resultaten van de drie best geplaatsten. POSTDUIVEN Fondclub Lelden en Omstreken Wedvlucht vanaf Orleans, gelost te 6 u. met krachtige ZW-wind. Afstand 508 km. le duif te 12.12.41 uur (1383.25 m. p, min.) laatste vogel te 12.40.54 u. (1254.95 m. per min.) Uitslag: J. v. d. Niet 1. 5, 11 C. Zwaan 2, 15: H. Moenen 3; C. Uljé 4; G. v. Albada 6: SmitHoek 7; J. van Alphen 8: M. Wolleswinkel 9; P. Bor- gers 10, 13,14; C. v. d. Poel 12. Verbeterde uitslag St. Vincent. H. Moenen 1; A. Dijsselbloem 2; G. v. Al bada 3; J. Rakhorst 4, 5. 6, 8, 11. 13; Gebr. Barnhoorn 7; H. Martens 9; C. Zwaan 10. De Bonte Duif Wedvlucht vanaf Bordeaux, gelost te 7.15 uur. Afstand 895 km. le duif te 8.19.14 uur (827.99 m. min.), laatste vogel te 15.52.7 uur (578.68 m. p. min.). Uitslag: G. v. Albada 1, 2. 6, 12, 13; M. Noordervliet 3. 10; R. de Graaf 4; J, Otten 5, 7, 8, 9. Wedvlucht vanaf Orleans, gelost te 6 u. Afstand 508 km. le duif te 12.10.59 u. (1369.97 m. per min.), laatste vogel te 12.46.07 uur (1253.73 m. per min.). Uit slag: G. v. Albada 1, 5, 11, 15. 18. 19; R. de Graaf 2. 8, 16; J. Otten 3, 14; C. v. Helden 4. 20: A. Dekker 6. 10, 17; Oude Elferink 7; M. Noordervliet 9, 12,13. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde, gelost te 8 uur. Afstand 137 km. le duif te 10.4.16 uur (1110.24 m. per laatste vogel te 11.2.57 (780.- m. p. min.). Uitslag: P. Fasel 1; L. Gaykema 2, 6. 13. 15; F Bink 3. 5; J. Otten 4: M. Noordervliet 7, 8; H. van Riet 9, 12; R. Graaf 10. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Mons. Afstand 194 km. le duif te 10.16.3 uur (1170.01 m. per min.) laatste vogel 10.52.22 m. per. min. H. van Riet 1, 8; G. Oude Elferink 2. 5, 6, 11, 14, 19; G. v. Albada 3; A. Dekker 4, 7, 15, 17; P. Fasel 9, 10. De Volkenburgse gemeentegrot heeft vijf dagen eerder dan het vo rige jaar de 100.000ste bezoeker ge boekt. Het was mevrouw Th. Robbe- montv. Gent uit Den Haag. In het Romeinse gedeelte van de grot werd zij toegesproken door bur gemeester Breekpot en verrast met blomen en een tegel. Op de daarvoor speciaal geprepareerde mergelwand vereeuwigde de 100.000ste het ge denkwaardige feit door het plaatsen van haar handtekening. normale uitvoering 1135.- luxeulivoerlng Vraag Uw leverancier ^(Advertentie) Door Anny van Panhuys 22) De gravin Pereny, die hij kende, had hem immers ook verteld, dat haar vader slechts een arme journa list geweest was en dat zij zelf op een kantoor haar -brood verdiend had tot ze door verkoop van een paar oude erfstukken in de gelegenheid kwam zich wat ruimer te bewegen en eens wat van de wereld te gaan zien. Hm, er was dus bepaald wel enige samenhang. Tot dusver klopte alles met de mededeling van het detective bureau. Behalve dan die historie van die erfstukken, want in de brief stond dat de gravin zo ongeveer van honger en ellende gestorven was. Hoe zat dat nu in elkaar? Hoe moest hij achter de volle waarheid komen? Zou men misschien een andere dode voor de gravin gehouden en onder haar naam begraven hebben? (Maar dat leek toch tè fantastisch; zulke dingen gebeurden alleen in stuiversromans. Of zou de gravin Pereny, met wie hij nog korte tijd ge leden dagelijks samen was, zich die klinkende naam misschien onrecht matig hebben toegeëigend? Eén van de twee kon slechts de echte zijn geweest, want zoals het bureau er nog bijvoegde, had er slechts één gravin Pereny bestaan, en was de naam van het eertijds zeer rijke en roemruchte Hongaarse geslacht bij haar overlijden uitgestorven. Vreemd, zeer vreemd! Weer schud de de baron het hoofd en overlegde bij zichzelf hoe hij het best de waar heid zou kunnen achterhalen. Want in elk geval wilde hij het rechte van de zaak te weten komen. Hij moest zekerheid hebben betreffende de identiteit der mooie jonge vrouw, die hij hart en hand had aangeboden en die hem door haar plotseling ver trek had behandeld als een lastige, opdringerige bedelaar. Misschien kom ik iets te weten, waardoor ik haar tóch nog voor mij winnen kan, dacht hij, en met wee moedig verlangen mijmerde hij over haar, aan wie hij zijn oud hart zo reddeloos verloren had. Wat deed het er tenslotte toe, wie ze was, als ze zijn vrouw maar wilde worden,. Hij schreef nogmaals een brief aan het recherchebureau en gaf opdracht om te informeren naar de naam der vriendin, aan wie de gravin haar be zittingen had vermaakt en op wier kosten zij begraven was. Zelf zou hij binnen enige dagen in Budapest ko men en persoonlijk het antwoord ha len. De baron had zich voorgenomen, dat hij zich dan voor verdere naspo ringen tot genoemde vriendin zou wenden Die kon hem misschien in lichten, wie de graivin Pereny was, die hem zo diep en bitter had ge krenkt. Twee dagen later 'betaalde hij zijn hotelrekening en vertrok naar Bu dapest. Zijn kamerdienaar, die hem overal vergezelde, had hij vooruit gestuurd, om de kleine flat, die hy tijdens zijn korte bezoeken aan de stad bewoonde, in orde te brengen. Nauwelijks was hy in Budapest aangekomen of zyn eerste gang was naar het informatiebureau, waar de chef hem met een diepe buiging in het heilige der heiligen, het privé- kantoor, binnenliet. „De vriendin der overleden gravin Pereny is een zekere Marine Toldy," begon hij gedienstig, zodra de baron had plaatsgenomen. „Ze was tot voor enkele maanden als mannequin in dienst bij een modehuis, maison Violette en woonde op kamers bij1 een zekere juffrouw Kisz. Daarna schijnt ze ergens in de provincie zelf een zaak te zijn begonnen. Haar hospita heeft bij de politie haar ver trek gemeld en ook een plaats van bestemming genoemd, maar tot nog toe hebben we haar nergens kunnen vinden." De baron noteerde alle bijzonder heden die hem voor zijn doel van belang leken, speciaal het adres der hospita, betaalde de informatiekos- ten en haastte zich na een vluchtige groet weg. Op de eerste plaats moest hij nu die juffrouw Kisz opzoeken en trach ten, met haar hulp het meisje Toldy te vinden, van wie hij dan misschien nadere bijzonderheden kon horen. Het vale, knokige gezicht van juffrouw Kisz was een en al verba zing, toen ze zag welk een gedistin geerd heer daar bij haar had aan gebeld. „Ik zou graag een ogenblik binnen komen, juffrouw Kisz", zei hij be leefd, „daar ik u enkele dingen zou willen vragen." De vrouw aarzelde en hield met haar gele, magere vingers de deur knop omkneld, blijkbaar nog in twee strijd of ze hem zou binnenlaten of niet. „Ik zal uw tijd, natuurlijk niet in beslag nemen zonder u uw moeite te vergoeden", zei hij, alsof hij haar gedachten geraden had En daarmee bereikte hij zijn doel. Met een stra lende glimlach liet juffrouw Kisz hem de doortocht vrij. Hij werd in dezelfde kamer gela ten die Marina Toldy vroeger had bewoond. De tegenwoordige huurster kwam altijd pas tegen de avond te rug uit de zaak waar ze als verkoop ster werkte. „Maakt het zich maar gemak kelijk, mijnheer," zei juffrouw Kisz, nu één en al vriendelijkheid. De glinsterende brillantring aan zijn vinger boezemde haar ontzag en ver trouwen in. De baron was gaan zitten. „Vertel u me eens, beste juffrouw Kisz, heeft hier vroeger niet een ze kere juffrouw Marina Toldy bij u gewoond?" begon hij. De vrouw knikte, alsof ze daarmee iets voor zichzelf bevestigde. „Als ik het niet dacht! Ik had al zo'n vermoeden, dat het weer ever juffrouw Marina ging, want als er hier een heer komt en iets vani me weten wil, dan is het altijd over haar!" „Zo zo, hebben er dan al zoveel mensen naar haar geïnformeerd?" viste de baron. „In elk geval al verscheidene", antwoordde zij. „Eerst telkens die inspecteur van politie niet dat ze iets had uitgevoerd, nee, hij scheen zichzelf voor haar te interesseren en was ontroostbaar dat ze vertrokken was. En nou voor een paar dagen was er weer een andere snuiter hier en die wilde ook allerlei over haar weten." Dat was natuurlijk een employé van het recherchebureau geweest, dacht de oude heer, en om niet on nodig tijd te verliezen, vroeg hij verder: „Sinds wanneer woont de juffrouw niet meer bij u?" „Sinds midden December, zowat," verklaarde de vrouw. „Het heette eerst, dat ze naar Oostenrijk wilde, naar een vriendin in Wenen, die haar zou helpen om een eigen zaak te be ginnen. Later noemde ze weer ver scheidene andere plaatsen, waar ze meer kans dacht te hebben; ze wil de toch liever hier in Hongarije blij ven, dan naar het buitenland gaan, zei ze toen. moet weten, dat ze een beetje gespaard had en nu wilde ze niet langer in een ondergeschikte betrekking blijven." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6