Ook brandweerauto moet voor rode stoplichten stilstaan Hebzuchtige zoon ontfermde zich over kapitaal van zieke moeder Vliegende schotels boven Den Haag Nederland lijdt aan vetzucht en toenemende „aardappelmoeheid" WMW» i UO i >Jt DÜ LLIDSL UJUKANi TWEEDE BLAD - PAGINA 2 WEL SCHULDIG; geen straf De kantonrechter te Bergen op Zoom veroordeelde enige tya gele den een chauffeur van een brand weerauto, die door een rood stop licht was gereden en daarbij een bot sing had veroorzaakt, tot een boete van zes gulden. In hoger beroep dien de de zaak gisteren voor de Breda se rechtbank. De officier van justitie eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Het ging -om de principiële vraag, of de brandweer wanneer zij uit rukt al dan niet onbgrensd voorrang heeft op het overige verkeer. Daar voor waren enkele deskundigen op geroepen op het gebied van het brandweerwezen, die konden meede len hoe de instructie vóór de brand weerlieden op dit punt luidt. Op school geleerd? De districtsinspecteur van het brandweerwezen, de heer Van Schen- del uit Breda verklaarde, dat op de cursus voor de vrijwillige brandweer niet wordt geleerd, dat de brandweer te allen tijd voorrang heeft. Daarte genover stelde de commandant van de brandweer in Roosendaal, dat er wel degelijk geïnstrueerd wordt, dat politie en brandweer steeds voorrang hebben. De officier van justitie haalde in zijn requsitoir de bepalingen uit het Wegenverkeersreglement aan. Deze houden onder meer in, dat politie en brandweer bij kruisingen waar geen stoplichten zijn, voorrrang hebben, BENOEMINGEN BIJ MONTFORTANEN In de Nederlandse provincie der Montfortanen hebben de volgende benoemingen plaats gehad: Meerseen-Provincialaat: pater M. Rooden, assistent; pater C. Holthui- zen, Missieprocurator; pater Chr. Corbeij, volksmissionaris. Meerssen-Noviciaat: pater H. Smit, Socius. Runde: pater W. Bosch, volksmis sionaris. Schlmmert: pater J. v. Muiken, prefect; pater H. Somers, leraar. Hoensbroek: pater H. Sijstermans, overste; pater J. Nelissen, rector. Schaesberg-Leenhof: pater J. de Ponti, assistent. Oirschot: pater L. Godefroy pro visor; pater M. Bertrand, professor van philosophie. Nijmegen, H. Landstichting: pater J. Collij n, pater B. Kiewe en pater W. Thewissen; deze laatste heeft op dracht om te gaan studeren aan ae Universiteit te Nijmegen in de H. Schrift. Berg en Dal: de paters H. Dederen, G. Frencken, J. v. d. Boom en H. Kunkels. Egmond aan Zee: pater Dr M. Hup- perts, overste; pater J. Hijnen, assis tent. Heiloo: pater Fr. Coole, assistent. Voorschoten Huize Beeresteyn: (In de loop van de maand September) de paters G. Toebosch en J. Maalsté. Duitsland. Een nieuwe Stichting, waar de paters Montfortanen hulp gaan verlenen in de zielzorg, op aan vraag van het Aartsbisdom Keulen. Bonn: Haus „Maria Königin" Hertz- strasse 8, pater J. Sparla, overste. De paters H. Hendriks, H. Ogg en J. de Kever worden kapelaans in de parochies van de stad. Rheydt: Frater L. Halmes .leraar; pater P. Eyckere, rector ziekenhuis. België: D'Hoppe: pater P. Frans- sen, rector. Kontich: Kazernen: pater G. Klerkx, overste; de paters J. Hens- gens en J. Frans, volksmissionaris sen. Genk: pater M. Schreurs, overste; pater F. Vossen-volksmissionaris. Portugal: Vila Nova de Ourem: pater W. Reinders, leraar. Denemarken, Holbeek: pater H. Cortenraad, rector van de Zusters. IJsland: pater Ph. Aarts, missio naris. Mozambique: de paters J. Beijers en J. Bruininks, missionarissen. Nyasaland, Blatyre: pater J. van Dooren, missionaris. Verder is benoemd voor 'n tropi sche missie pater A. Moonen. MAXIMUM WONING-INHOUD VOLGENS GEZINSGROOTTE. De maximum-inhoud van woningen voor eigen bewoning, welke met fi nanciële steun van het Rijk worden gebouwd of gekocht ter vervanging van door oorlogshandelingen vernield onroerend goed, is met ingang van 2 Augustus 1954 verlaagd. Tot dusver was de maximum-inhoud 325 kubie ke meter. Thans wordt deze vastge steld naar gelang de grootte van het gezin van de rechthebbende op de bijdrage, dat de woning zal betrek ken. Voor gezinnen van niet meer dan vier personen is de maximum-inhoud door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bepaald op 240 kubieke meter, voor gezinnen van 5 •ersonen op 260 kubieke meter, voor f3 personen op 280 kubieke meter, voor 7 personen op 300 kubieke me ter en voor gezinnen van 8 of meer personen op 320 kubieke meter. Indien reeds vóór 2 Augustus een woning van 325 kubieke meter was aangekocht of met de bouw daarvan was begonnen, zal de financiële steun uiteraard nog kunnen worden ver kregen volgens de voor die datum geldende maximale inhoud. zelfs op het verkeer van voorrangs- wgeen. Zijn er echter wel stoplich ten, dan is het rode licht beslissend. Te vaag. De officier achtte de schuld van de verdachte in dit geval niet volledig, aangezien blijkt dat dat richtlijnen, welke de brandweer omtrent deze kwesties zijn gegeven, zeer vaag zijn. De verdediger, mr. Postma uit Rot terdam, ging in op de verwarde be grippen, die in de volksmond over voorrang bestaan. Bij de vrijwillige brandweer, zei hij, is dit nog erger, vooral nadat de Bredase rechtbank enige jaren geleden in een analoog geval tot vrijspraak is gekomen. Hij bracht de wenselijkheid naar voren dat de brandweer een positie ver instructie over voorrang krijgt. De verdediger drong aan op ontslag van rechtsvervolging. De officier was het daarmee niet eens. Wel achtte hij een schuldig verklaring zonder oplegging van straf eventueel mogelijk. Uitspraak over veertien dagen. Gerstoogst in rampgebied Deze week is een aanvang gemaakt met de oogst van de gerst op Schou- wen-Duiveland. Vooral in de ge meente Oosterland is de oogst boven verwachting. De opbrengst per hec tare ia gemiddeld 50 hl. In de ge meenten Nieuwerkerk en Ouwerkerk is de opbrengst vrijwel nihil. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de gemeente Oosterland al ln Ocotber van het vorig jaar ic drooggevallen en de gemeenten Nieuwerkerk en Ouwerkerk paa in Januari van dit jaar. TWEEDE RIJBAAN UTRECHT- DRIEBERGEN BINNENKORT IN AANLEG. Aan de doortrekking van de rijks weg 12 de uiterst belangrijke ver binding Den HaagUtrecht—Arn hem-grens wordt hard gewerkt, zo deelt de A.N.W.B. mede. Dit blijkt wel duidelijk uit de aanbestedingen van grondwerk en viaducten ten be hoeve van hét nog onvoltooide ge deelte van deze weg, die thans re gelmatig plaats vinden. Zoals bekend is rijksweg 12 vanaf Den Haag tot de Oostelijke rondweg om Utrecht dubbelbanig, terwijl het daarop aansluitende gedeelte tot Veenendaal nog slechts met één rij baan is uitgevoerd. Het doorgaande verkeer wordt bij Veenendaal van rijksweg 12 afgeleid en volgt dan via De Klomp en Ede de oude rijksweg naar Arnhem. Deze oude weg kan het drukke verkeer nagenoeg niet meer verwerken en heeft momen teel een verkeersintensiteit van on geveer 4500 motorvoertuigen per dag, waarmede de practische capa citeit van de weg vrijwel is bereikt. De A.N.W.B. acht het dan ook zeer verheugend, dat de rijkswaterstaat, thans alles op alles zet om de door trekking van rijksweg 12 zo spoedig mogelijk te voltooien. De openstelling van het nieuwe gedeelte zal in etappen geschieden, Alereerst zal het stuk Veenendaal- Planken Wambuis, waar de nieuwe weg de oude rijksweg EdeArnhem ongelijksvloers zal kruisen, worden voltooid, waarna het volgende ge deelte tot aan de rijksweg Arnhem- Apeldoorn zal volgen. Bovendien zal over enkele weken de aanleg van de tweede rijbaan voor het gedeelte tussen de Oostelijke rondweg om Utrecht en Driebergen worden aanbesteed. Deze tweede baan, aldus de A.N.W.B., zal medio 1955 in gebruik kunnen worden ge nomen. OPLICHTING Twintig brandweermannen zagen hen dansen en vliegen Ook nu cal de nuchtere man, die gisteravond ln vredige rust de slaap der rechtvaardigen sliep, het niet willen geloven en denken aan een „kran ten-stunt", welke de schaarse zomercopy moet aanvullen, maar de brand weermannen uit Den Haag, die tot voor kort ook geen geloof konden hech ten aan vliegende schotels en andere merkwaardige luchtverschijnsels, denken er momenteel heel anders over. Tweemaal hebben gisteravond ruim 20 leden van de Haagse brandweer een stijve nek geriskeerd om pal omhoog kijkend twee voorwerpen hbog in de lucht te kunnen zien, die zich totaal anders gedroegen, dan men van de vertrouwde heersers der lucht gewend is. Omstreeks 11 uur liep een van de brandweermannen over de binnen plaats van de kazerne, keek onbewust omhoog en zag twee ronde schijven van grijswitte kleur, die een flikkerend uCht afgaven. De schijven bewogen zich in grote snelheid door de lucht, slingerden zich vervolgens om elkaar heen en stonden tenslotte voordat zij met grote snelheid in Oostelijke richting verdwenen geruime tijd stil in de lucht, zoals een valk, die „bidt", voor hij zijn prooi bespringt. De brandweerman twijfelde aan zijn eigen ogen en waagde het eerst niet om zijn collegae te waarschuwen. Hij vreesde spot, wanneer hij zich eens zou vergissen, maar toen het verschijnsel aan bleef houden, riep hij en kele andere brandweermannen, die zich op de binnenplaats aangeko men niet gingen uitputten in allerlei hatelijkheidjes, maar eveneens stomverbaasd naar de heldere avondlucht keken. Spoedig was de gehele kazerne in opschudding, maar de vliegende schotels trokken zich bescheiden terug en de laatkomers hadden een plezier kwartiertje! De pret duurde precies een half uur. Toen konden zij weer naar buiten rennen en ditmaal bleef de leut hen in de keel steken, want wederom waren de merkwaardige hemellichamen verschenen en het scheen of zij ten ple- ziere van de Haagse brandweer een soort rondedans in de lucht maakten. Het geheel duurde enkele minuten en toen kregen de brandweermannen ruimschoots gelegenheid om het verschijnsel aan een uitgebreide beschou wing te onderwerpen. Nu, goed, de naam „vliegende schotel" is zo langzamerhand naar de mop- penbiaadjes verbannen, maar wat is het dan wel geweest? Een luchtballon kan niet, daarvoor was de snelheid te groot en ook een vliegtuig komt niet in aanmerking, omdat geen een toestel kans ziet om ruim dertig seconden roerloos in de lucht te blijven staan. VERZOEK AAN MINISTER Over 't Iaden van vrachtauto's De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) heeft zich met een request gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat ten einde uiting te geven aan zijn „ernstige verontrusting over de naleving van de wet autovervoer goederen met be trekking tot de bepalingen nopens het laadvermogen". Aanleiding daar toe hebben geggeven enige vonnissen, die gevolgd zijn op bekeuringen we gens overlading van vrachtauto's. „In feite bestaat in Nederland een gebrek aan tonnage van vrachtauto's, dat niet op korte termijn is op te heffen", aldus de bond, die vervolgt, dat door middel van het verstrekken van nieuwe vergunningen op grond van de wet autoverkeer goederen dit tonhage als geheel beschouwd, wel licht beter zal kunnen gaan beant woorden aan het aanbod van vervoer. Er wordt verder op gewezen, dat het uitreiken der nieuwe vergunningen nog niet plaats heeft en dat oude vergunningen werden verlengd. Het komt de B.B.N. onjuist voor om de op deze verlengde vergunningen aange geven laadvermogens te beschou wen als bij de wet toegestane laad vermogens, omdat de definitieve ver gunningen krachtens de wet nog niet zyn verleend. Bovendien wordt door gaans niet zwaarder geladen dan de normen, die door de fabrieken der vrachtautomobielen bij aflevering van haar producten zijn gesteld, welke normen vaak aanzienlijk liggen bo ven het op de oude vergunningen genoteerd laadvermogen. De bond verzoekt de minister, ge zien het bovenstaande, te willen overwegen zodanige maatregelen te (doen) nemen, dat aan onjuiste in terpretatie van de wet autovervoer goederen een einde wordt gemaakt. Te Beetsterzwaag is gistermor gen na een korte ongesteldheid over leden mr. P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, die gedurende ruim 35 jaar commisssaris der Konin gin in Friesland is geweest. IN STRIJD MET PROCESSIEVERBOD Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben besloten, het be zwaarschrift van de Hervormde Ge meente van Haarlem tegen het be sluit van de Haarlemse raad, om door middel van grondruil het Bis dom Haarlem een kerkplein bij de Kathedrale Basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart te verschaffen, op Maandag 6 September in een open bare zitting te behandelen. Het ligt in de bedoeling op dit plein processies te doen houden. Daartoe kwam de gemeente Haarlem met het Bisdom overeen, dat het plein twaalfmaal per jaar voor alle verkeer mag worden afgesloten. In zijn bezwaarschrift zegt de kerkeraad der Hervormde Gemeente, dat deze overeenkomst in strijd is met de geest van het zogenaamde „processie verbod". BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN. Donderdagmiddag is de 19-jarige J. de Behr uit Stuivezand bij het zwem men in de Biesbosch verdronken. Eerst na geruime tijd slaagde men er in het stoffelijk overschot te ber gen. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar H. v. Lieshout-J. van Laarhoven uit Tilburg zal op 9 Augustus zijn diamanten huwelijks feest vieren. Beiden zijn 80 jaar en genieten nog een goede gezondheid. Het echt paar heeft drie dochters, twee zonen, 17 kleinkinderen en 14 achterklein kinderen. JO VAN AMMERSKULLER WORDT 70 JAAR. Op 13 Augustus a.s. wordt de schrijfster mevr. J. van Ammers Küller 70 jaar. De schrijfster vertoeft in het bui tenland en het is haar dringende wens, dat aan deze verjaardag geen Voor de Haarlemse rechtbank heeft gisteren terecht gestaan een 65-jarige waker uit Velsen, die er van ver dacht wordt een bankinstelling te Haarlem te hebben opgelicht voor 12.000. In Mei van dit jaar werd de 84-jarige moeder van verdachte ziek en zij moest wegens krankzinnigheid naar het provinciaal ziekenhuis te Santpoort worden overgebracht. De verdachte liet zijn moeder een brief ondertekenen, waarin zij de bankinstelling te Haarlem verzocht haar gehele saldo van 12.000 be schikbaar te stellen. De procuratie houder van de bank bleek niet bereid zo'n groot bedrag op een eenvoudig papiertje uit te keren en maakte een chèque gereed, die de moeder onder, tekenen moest. In het provinciaal ziekenhuis tekende de moeder de chèque en de zoon ging naar Haarlem terug om het bedrag van 12.000 in ontvangst te nemen. Daarop heeft de zoon zijn moeder gevraagd wat er met het geld gebeuren moest, waar op zij volgens verdachte ge zegd heeft: ,,Neem het mee". De ver. dachte heeft het geld in zijn huis verstopt. Geen pottekijkers! Op een vraag van de president van de rechtbank, wat verdachte met het geld wilde doen, antwoordde hij van plan te zijn geweest een huisje te kopen. Hij had wel eens gelezen, dat er over geesteszieken een curator werd aangesteld en daarom wilde hij DRUK PONTVEER BIJ HEMBRUG. Het póntverkeer over de rijkspon ten van het Noordzeekanaal wordt, vooral bij de Hembrug, steeds druk ker. Uit de cyfers blijkt, dat steeds meer voertuigen de IJ-veren bij Am sterdam-Noord mijden en gebruik maken van de Hembrug-ponten. De wachttijden zijn hier korter en bo vendien is de overvaart bij de Hem brug kosteloos. In Velsen werden in de maand Juli 166.214 voertuigen overgezet, tegen 152.169 vorig jaar Juli. De pont bij Buitenhuizen mag zich ook in een drukker bezoek verheu gen, want gingen vorig jaar Juli 39.087 voertuigen over, dit jaar is dit aantal gestegen tot 42.963. Bij de Hembrug was de toeneming enorm. Stond men vorig jaar Juli met 132.210 voertuigen bijna 20.000 stuks onder Velsen, dit jaar heeft men de leiding genomen met 167.522 voertuigen, die het Noordzeekanaal werden over gezet. In de maand Juli werd aan de Hembrug tevens het etmaal-record gebroken: op 31 Juli werden 6782 voertuigen overgezet. ACTIE-PROGRAMMA VAN KATH. MIDDENSTAND De Kath. Middenstandsbond pu bliceert zijn program voor het sei zoen 1954/'55; de punten die daarin worden genoemd zijn of geheel of gedeeltelijk, dit jaar naar het oordeel van de leiding, te verwezenlijken. Kort samengevat omvat het de vol gende punten: In het algemeen wil men streven naar geleidelijke verwerkelijking van hetgeen in de Middenstandsnota wordt gesteld, bezien tegen de ach tergrond van ons desbetreffend adres en ons rapport „Middenstandsbeleid op hoger plan" en stabilisatie van de door deze Nota gelegde basis voor toekomstig structueel beleid. Op economisch gebied in het bij zonder zal men blijven streven naar wettelijke regeling cadeaustelsel, herziening wet op de opruiming en uitverkopen, uitbreiding van de Be- drijfs-economisch en Bedrijfstech- nische voorlichting (E.I.M.) en voor bereiding technische herziening Win kelsluitingswet. Het treffen van maatregelen tot een meer doeltref fende organisatie van het algemeen middenstandsonderwijs en de vak opleiding, (examen-faciliteiten voor bonafide opleidingsinstituten en sub sidiëring) acht de Middenstand ook zeer gewichtig. Op fiscaal gebied staat op het pro gram verdergaande belastingverla ging in het kader van de ruimere budgetaire mogelijkheden, afschaf fing van de vereveningsheffing en zolang deze bestaat een franchise re geling en verdergaande tegemoetko ming in de omzetbelasting voor am bacht en dienstverleningsbedrijven en voor economische werkingsvor men. Belastinginning in meerdere termijnen wil men ook bereiken. Op financieringsgebied verlangt de N.R.K.M. ruimere toepassing van het vestigingscrediet, invoering expan- siecrediet, invoering succescrediet en premieregeling en financieringsrege ling bedrijfspandenbouw. Voorts streeft men op sociaal ge bied naar een wettelijke regeling der ouderdomsvoorziening en een defi nitieve wettelijke regeling van kin derbijslag voor zelfstandigen. HOOI IN VLAMMEN. in het bezit komen van het geld. De officier van justitie was van mening, dat verdachte zich niet ont zien heeft zijn moeder, die met één been in het graf stond, door zyn ster ke geldzucht te benadelen. Hij wenste hij zijn praktijken geen pottenkijker in de vorm van een curator. Daar de moeder inmiddels is overleden en de man in het bezit is gekomen van de erfenis meende spreker een voor waardelijke straf van twee maanden te kunnen eisen. De verdediger mr. J. Crefeld pleit te vrijspraak, omdat verdachte op last van zijn moeder gehandeld heeft en de bank niet wederrechtelijk bena deeld heeft. De rechtbank zal op 19 Augustus uitspraak doen. Beiastingstatistieken 7 jaar ten achter Minister A. C. de Bruyn erkent, dat de publicatie van gegevens over vermogens en vermogensbelasting 7 jaar ten achter is. Jongere gegevens dan over 1947 zijn niet beschikbaar. De bewindsman treedt als minister van Econ. Zaken a.i. op. Hij ant woordde dit op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer M. M. A. Janssen (K.V.P.). De vertraging in de publicatie van deze gegevens is voornamelijk te wij ten aan de achterstand in de aanslag- regeling over de na-oorlogse jaren en ligt niet bij 't Centraal Bureau voor de Statistiek. De publicatie van de gegevens over de Vermogensbelasting 1951 is ver traagd, doordat het door de inspec ties der belastingen ingezonden mate riaal aanvankelijk onvolledig was. De bewerking hiervan is nu bijna klaar en de eerste- publicatie hier over kan binnen enige maanden wor den tegemoet gezien. De achterstand in de aanslagrege- ling is nu ingehaald, zodat in de toe komst geen vertraging meer in de publicatie van de gevraagde statis tieken is te verwachten. ONDERWERP VAN STUDIE"* STIJGING PEIL IJSSELMEER. De Rijkswaterstaat maakt thans een studie van de problemen, welke zul len ontstaan als bij de afsluiting van de zeearmen het peil van het IJssel- meer drastisch wordt verhoogd. Verscheidene waterschappen hiel den zich daarmee reeds enige tijd bezig. Bij afsluiting van de zeearmen zal het IJsselmeer de bestemming van zoetwaterreservoir krijgen voor de bevoorrading van het Westen van ons land alsmede om de verzilting van gronden tegen te gaan. Bij drastische verhoging van het peil van het IJsselmeer zou de na tuurlijke afstroming worden belem merd. Ook de op de oude toestand berekende gemalen zouden niet lan ger aan hun doel beantwoorden. In waterschapskringen ziet men het resultaat van deze studie met belang stelling tegemoet. FAANHOF EN ROKS WAAR- SCHIJNLIJK TIJDELIJK UITGESCHAKELD. Faanhof en Roks hebben gister avond tijdens de wielerwedstrijden in de Leidse Hout een lelijke smak ge maakt. Faanhof had wonden aan zijn arm, Roks verzwikte een enkel en kreeg door een pedaal kneuzingen in zijn rug. Beiden werden in het Acade misch Ziekenhuis onderzocht. De wonden van Faanhof werden gehecht. Hoewel een en ander een nogal goed aardig karakter droeg zal 't toch wel een paar dagen duren voordat de twee renners weer in wedstrijden kunnen uitkomen. VERHOOGDE PENSIOENEN NIET VOOR NOVEMBER De uitbetaling van de verhoogde pensioenen, die door de Eerste Ka mer zijn goedgekeurd en waarnaar door de drie betrokken categorieën met begrijpelijke spanning wordt uit gezien, zal vrij zeker niet voor No vember kunnen geschieden. Genoemde termijn geldt voor de zogenaamde mechanische gevallen: die waarvoor de bijslag langs me chanische weg snel kan worden be rekend. Voor de bijzondere gevallen, die stuk voor stuk moeten worden becjjferd, zal de uitbetaling nog iets later geschieden. De betrokkenen kunnen er zelf toe meewerken, dat zij met zo min mogelijk vertraging worden geholpen, door de pensioen raad niet nodeloos te belasten met vragen over hun eigen geval. Men wachte zijn beurt geduldig af! Zoals bekend, heeft de thans aan genomen wet betrekking op de ge- pensionneerde burgerlijke ambtena ren, de militairen en de spoorweg ambtenaren. De uitbetaling van de bijslag geschiedt met terugwerkende kracht tot 1 Januari. BURGEMEESTER VAN HULST NAM ONTSLAG. In een spoedvergadering heeft de waarnemend burgemeester van Hulst, de heer P. Warnier, de raad medege deeld, dat de heer B. A. T. M. Truf- fino zijn ontslag heeft ingediend als burgemeester van Hulst, omdat hij niet langer in deze functie gehand haafd kon worden wegens een ver oordeling tot gevangenisstraf. De heer Truffino werd enige tijd geleden veroordeeld wegens ontduiking van belastingen. De waarnemend burgemeester las een schrijven voor, waarin de oud- burgemeester de raad dankte voor de ondervonden samenwerking in het verleden. De heer Warnier zei daar op, dat Hulst in de heer Truffino een bekwaam burgemeester verliest, die zich gedurende dertig jaar volledig voor de plaats heeft ingezet door zijn beste krachten aan de gemeente te geven. De heer J. Martens onder streepte deze woorden en liet ver volgens alles de revue passeren wat burgemeester Truffino presteerde. Speciaal wees hij óp het ideaal van de oud-burgemeester om Hulst groot te maken. Tenslotte besloot de raad een schrijven te richten tot zijn scheidende burgemeester, waarbij hij zijn medeleven met diens lot be tuigde. Het totale vetverbruik in ons land per hoofd der bevolking beweegt zich de laatste jaren in voortdurend op gaande lijn. Hierbij valt in het oog een verschuiving van plantaardig vet naar dierlijk vet, aldus blijkt uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers van de voor binnenlands verbruik be schikbaar gekomen hoeveelheden van een aantal voedings- en genotmidde len, gemiddeld per jaar en per hoofd der bevolking. Uit deze cijfers blijkt voorts, dat het aardappelverbruik in ons land steeds meer afneemt, terwijl het ver bruik van sigaren en sigaretten jaar lijks toeneemt. Hy bereikite de leetfijd van 83 bijzondere aandacht geschonken zal jaar. worden. Gisteravond omstreeks 9 uur is te Bergambacht brand uitgebroken in een met hooi geladen schuur aan de Broeksteeg. De brandweer van de aangrenzende gemeente Ammerstol was het eerst ter plaatse en slaagde er in, later geholpen door die van Bergambacht, enkele zeer gevaarlijk gelegen omringende percelen te be houden. De schuur, die eigendom was van de heer A. de Bruin, brand de geheel af. Vermoedelijk is hóoi- I broei de oorzaak van de brand. Artikel Eenheid Boter kg. Margarine Rund- en kalfsvet Reuzel Plantaard, vet Spijsolie Cons.melk totaal w.v. volle en gest. ond.- en karnem. Kaas Eieren kippen stuks Vlees totaal kg. Rund- en kalfsvlees Varkensvlees Vet spek Schapenvlees Paardenvlees Tarwebl. en meel Vis Consumptieryst Ov. grutterswaren Peulvruchten Suiker Stroop (riet-, biet-, zwarte) Aardappelen Groenten totaal kg. Fruit (excl. zdvr.) Verse zuidvruchten w.v. bananen citroenen pompelmoezen sinaasappelen en mandarijnen Fruit totaal Koffie (gebr.) Thee Cacaopoeder Choc, artikelen Gedistilleerd 1) Bier 1) Wijn Sigaren stul Sigaretten Kerftabak kg. Gem. bevolking 2) 1951 1952 1953 2.8 2.5 2.8 16.9 17,7 18,3 1.2 1.2 1.2 0,3 0.1 0.9 2.3 2.1 1.7 0.8 0.8 1.0 217 218 216 200 200 198 17 18 18 6,0 5,9 6,4 103 100 100 34,3 32.3 34,7 14,9 14,9 15,4 13,2 11.1 14,1 4.7 4.7 3.6 0,7 0.2 0.3 1.4 1,4 1,3 83 83 81 8.7 9,4 10,2 2.5 1.7 1.7 2.6 2.4 2.4 1.8 1.7 1.6 32,6 35 2 35,6 1.1 1.0 3.0 120 110 105 63 61 65 35 45 42 9.8 9.6 12,0 2,0 1.9 2,3 0,4 0.4 0.4 0,7 0.7 0.8 7.3 7.2 9.0 45 55 54 1.4 1.8 2.1 0.7 0.7 0.3 0.4 0.3 0,3 2,7 3.1 3.1 2,67 2.23 2,15 10,9 11.3 12.7 0.62 0.55 0.65 70 79 86 822 913 966 1.0 1,0 1,0 10,2 10,3 10,4 1) 1 a 50 vol 2) in n.illiccnen

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6