Wim van Est sleepte de prijzen weg in Leidse Hout TOUR DE FRANCE-PLOEG IN LEIDEN Thijs Roks en Henk Faanhof uit de strijd na een lelijke valpartij Diocesane athletiekwedstrijden Zondag a.s. in de Leidse Hout Tourrenners goedgemutst en welgekapt Bedreven in het doen draaien van wielen en pannekoeken Tourrenners in de Steenstraat V^,uAG 6 Aüoaoi US 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Alles, wat er langs het sportveld van de Leidse Hout te vinden is aan zit- en staanplaatsen, was gisteravond bezet door een zeer gemengd publiek, dat de Nederlandse Tour de France-ploeg eens aan het werk wilde zien. Het grootste in aantal waren de jongens, die bijna een maand lang de foto's van hun cracks hadden uitgeknipt en er nu zelfs twee weken zakgeld tegen aan hadden gemikt, om de voorwerpen van hun bewondering in levende lijve te zien. Vanzelfsprekend zag men er ook de echte wielersport-enthou siasten, die geen wedstrijd overslaan, maar het alleraardigste waren de bejaarde dames en heren, voor wie een wielerwedstrijd algebra is. Ken nelijk waren zij er niet op uit zich in deze tak van sport te gaan inwerken, maar vermoedelijk hadden ze er zoveel over gehoord, dat ze „de jongens" nu toch wilden zien. Voor de gebroeders Riethoven, die de Tourploeg te Leiden hebben gebracht, was het een groot succes, waarover slechts één schaduw is gevallen. Tijdens de klassementswedstrijd slipte Thijs Roks namelijk in een der bochten, waarna praclisch het gehele rennersveld over hem heen tuimelde. Het gevolg was, dat Roks en Faanhof de strijd moes ten staken en na verbonden te zijn voor alle zekerheid hun verwondin gen in het Academisch Ziekenhuis lieten bekijken. Slingerland debuteerde als beroepsrenner Het programma, dat zeer aantrek kelijk was, begon met een wedstrijd voor nieuwelingen over twintig ron den. Deze strijd werd met geweldig enthousiasme gestreden. Direct na de start werd er hard aan getrokken, misschien een beetje te hard zelfs, want de kopmannen van het bégin, waren reeds voor het einde van de wedstrijd aan 't eind van hun krach ten. De Leidenaar Riethoven bleek zich het minst te hebben geforceerd. In de laatste ronde sprintte hij met veel krachtsvertoon weg en er was niemand, die hem meer kon bedrei gen. J. Rijkbost uit Nieuw-Vennep bezette de tweede plaats, derde werd H. v. d. Pol uit Lisse en vierde H. Cu- velier uit Nieuw-Vennep. Afvalwedstrijd vodr profs. De Tour de France-ploeg, die door de heer Coers werd toegesproken en in de bloemetjes gezet, verscheen het eerst aan de start voor een afval wedstrijd. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat het een grootse strijd zou worden. Van Breenen liet zich gemakkelijk verschalken, even als Faanhof. Pas tegen het einde werd er gestreden. Roks, die er zin in had, bleef over met Wim van Est en Cor Bijster. In de sprint werd hij eerste, direct gevolgd door de man uit St. Willibrord. Wil Vreeswijk uit Alphen toonde opnieuw zijn klasse in de achtervol ging. Deze keer was Krijn Post zijn tegenstander. Op de sintelibaan was Post aanvankelijk een beetje bang voor de bochten. Telkens hield hij in, terwijl Vreeswijk een gelijkmatig tempo bleef volgen. Op de rechte stukken kon de Leimuidenaar zijn achterstand niet geheel inhalen. Hij raakte langzaam aan achter en toen de bel voor de laatste ronde ging, spurtte Vreeswijk zo resoluut weg, dat het publiek de uitslag van de jury niet meer nodig had. De tijd van de winnaar over 4 kilometer was 5 min. 6 sec. Post deed er vijf seconden langer over. Felle jacht. De wedstrijd over 92 ronden met 23 klassementen leverde een bijna overrompelende start op. Thijs Roks, die de vorige wedstrijd reeds op zijn naam had gebracht, wilde deze avond blijkbaar nog meer lauweren oogsten. Hij schroefde het tempo geweldig op en had al spoedig een kwart baan voorsprong. Het peloton moest eieren voor zijn geld kiezen. Wim v. Ést kwam daar het eerst achter en begon te rijden Op de manier, die hem de bijnaam van de „locomotief" heeft opgeleverd. Als een langgerekt lint sleepte hij het gehele renners veld achter zich aan en al spoedig waren er krachtpatsers bij, die moes ten los. Van Breenen, Nolten er Voorting werden het slachtoffer van de jacht. Op het moment, dat Roks teruggehaald was, lagen zij bijna een halve ronde achter. Voorting, de winnaar van de Acht van Chaam was de enige van het drietal, die met de gang van zaken geen vrede kon ne men. Hij gooide er ook een schepje op en voorkwam daarmede, dat hij evenals Nolten en v. Breenen gelapt werd. Valpartij. Suykerbuyk was voor deze gelegen heid toeschouwer. peerd. Om niemand te verwon den sprong hij van de fiets en mikte onder de sprong zijn rij wiel uit de baan. Volkomen ver wrongen werd het karretje even later door een verzorger te voor schijn gehaald. Een strop van minstens 300,en dat voor een man, die zijn eerste wedstrijd reed als prof! Thijs Roks was gewond aan zijn voet en Faanhof liep met een be bloede arm rond. De E.H.B.O. ver bond de renners en liet hen voor on derzoek naar het Academisch Zieken huis brengen. Gewoon verder. De andere heren, die tijdens een Tour de France wel het een en an der meemaken, waren niet onder de indruk van hun schrammen en bui len. Om het publiek wat afleiding te bezorgen, vertoonde Wagtmans kunst jes op de fiets en Hein v. Breenen assiteerde hem daarbij. Na een minuut óf tien werd de strijd hervat. Hoewel de motor Roks verdwenen was, werd er al spoedig weer een behoorlijk tempo gere den. Wim v. Est joeg voortdurend aan de kop en Slingerland liet zich door niemand intimideren Hij wist zich telkens te plaatsen als er ge sprint moest worden voor het klasse ment. Wagtmans vertoonde een beet je show. Af en toe liet hij een sprintje zien, maar verder kwam hij er niet aan te pas. Een nieuwe sensatie was het ver schijnen van een hond op de baan. Terwijl de renners met een vaartje van tegen de 40 km. rondraasden liep het beest schichtig rond, opge jaagd door mensen met goede bedoe lingen en een microfoonstem, die „Voorzichtig nou, jongens, niet ja gen" schetterde. Gelukkig kwam er geen narigheid van. Toen de duisternis reeds gevallen was, besloot de wedstrijdleider er een eind aan te maken, voordat de 92 ronden waren uitgereden. Wim v. Est werd eerste en men kende hem voorts de suikerprijs toe voor de strijdlustigste renner, 2. T. Bijster, 3. G. Voorting, 4. J. Singerland (Zoe- terwoude) en 5. Jules Maenen. Gerrit Schulte, die eveneens was gecontracteerd, verscheen niet aan de start. Bij telefonische navraag bleek hij thuis te zitten. „Ik heb me een dag vergist", luidde zyn commentaar. ZOMERRONDE VAN SINT BAVO Zondag 22 Aug. a.s. zal de „Zomerron- de van Sint Bavo" worden verreden op het terrein van de Sint Bavo Stichting. Deze ronde begint te hali 3. Om 1 uur wordt verreden het clubkampioenschap van „Swift" te Leiden. De opbrengst van de entrée's is ten bate van het Juvenaats fonds der Broeders van Liefde. RONDE VAN EUROPA Valse ster Deze kaart geeft een overzicht van de route van de komende ronde van Europa, die eind Augustus wordt verreden. De route gaat van Parijs^ naar Straatsburg via België, Nederland, Luxemburg, West-Duitsland, Oostenrijk, Italië en Zwitserland. A.s. Zondag organiseert de KAV De Bataven op de Sintelbaan aan de Leidse Hout haar jaarlijkse athletiek wedstrijden voor de R.K. Atletiek verenigingen uit het bisdom Haar lem. Een record deelname kan voor deze wedstrijd worden gemeld. Niet min der dan 350 athleten zullen aan de start verschijnen. Holland uit Haar lem spant hierbij wel de kroon. Deze vereniging komt met een ploeg van 90 athleten naar Leiden. Ook LDA uit Den Haag is met een grote ploeg vertegenwoordigd. Verder doen nog mee ALO (Rotterdam), Olympus (Alkmaar), MSV (Noordwijk), Her mes uit Utrecht, Warmunda, Wilhel mus uit Voorburg, Estafette (Amster dam), Donk uit Gouda en de Bataven zelf. Als ipzet voor deze wedstrijden geldt bij de dames de lauwertak, be schikbaar gesteld door de heer Evert Castelein. Deze wisselprijs is verleden jaar gewonnen door LDA uit Den Haag. Bij de heren wordt gestreden om de Evert Castelein-wisselbeker, welke verleden jaar is gewonnen door Holland uit Haarlem. De grote inschrijvingen van deze beide vereni gingen duiden erop, dat zij alles in 't werk willen stellen om deze prijzen wederom in de wacht te slepen. De eerste zes op elk nummer worden in de punten teling opgenomen, waarbij no. 1 6 punten krijgt, no. 2 5 punten, enz. Naast het feit dus, dat de athle ten zoveel mogelijk punten voor hun Gezellige ontvangst te Leiden Het publiek, dat waar voor zijn geld kreeg, genoot van de strijd. Ronde na ronde zag het Voorting inlopen. Juist op het moment, dat de man uit Roo- zendaal aansluiting kreëg, gebeurde het. Roks, die nu de kop weer had overgenomen van Faanhof, slipte in de bocht van de sintelbaan en de zware Amsterdammer, welke hij juist gepasseerd was, tuimel de over hem heen. Meteen was de strijd ten einde. Wagtmans kon nog juist zijn stuur omgooien en vloog de heg in. Van Est viel, maar kwam niet in de verdrukking. Mate rieel gezien was J. Slingerland uit Zoeterwoude het meest gedu- Tourrenners waren gistermiddag in het Pannenkoekenhuisje in de Steenstraat te Leiden. Het waren Wagtman, Van Breemen, Nolten, Roks, Faanhof, Manen, Nico en Wim van Est en Suykerbuyk. Zij hebben allemaal een lekker pannekoek ge geten en geprobeerd of zij zelf zo'n deegdiscus in de pan konden om gooien. Wout Wagtmans ging dat bijzonder goed af. Hij weet hoe je draaien moet met zijn benen én met zijn handen. Hein (Tarzan) van Breemen had daar in dat Leidse eethuisje de mees te praats. „Kom d'r gauw. bij" riep hij naar Wagtmans, die wat later was met zijn mooiste „hoogmokums", terwijl hij zat te prikken in een enorme pan nekoek. „Ik ben je al vijf slagen voor." Bleekjes. De jongens zagen er stevig ge bruind uit. Behalve Suykerbuyk, die een tamelijk pips huidskleurtje- heeft en met zijn arm in het draagverband zo maar wat bleekjes meelachte bij de uitbundigheid van de anderen, 's Avonds zat hij met hetzelfde arme zondaarsgezicht wat stil in een hoek je van de tribune op de Leidse Hout. Om beurten gingen de coureurs nog even naar een kapper in de buurt, die gratis voor de jongens een recht naatje in de coiffure trok en de krullen (voor zover aanwezig) op de juiste plaats legde. De bijeenkomst kreeg nog een of ficieel tintje, toen een heer, die zich ontpopte als ambtenaar van het mi nisterie van oorlog de tourrijders toesprak en namens het ministerie met het verzoek kwam om met de gehele ploeg een bezoek te brengen aan de oorlogsgewonden in het mi litair herstellingsoord Aardenburg te Doorn. „Dan kunnen jullie aan de ver pleegden daar, die zo intens met de tour hebben meegeleefd vertellen van je eigen ervaringen en antwoord geven op vragen, die onder de in validen daar zijn gerezen over tour problemen". Prima ideé. De jongens hoefden daar niet lang over na te denken. Zij vonden het een prima ideé. Op weg naar Deven ter, waar zij in een volgend wieler- evement worden ingeschakeld, zullen zij een uurtje het herstellingsoord bezoeken. Links: Wout Wagtmans gaf een goede draai aan de pannekoek. Rechts: „Tarzan" van Breenen bij de kapper. Over de tour werd er door de ren ners niet meer gepraat. Dat is afge sloten. De jongens hebben er nu aan iedere persmuskiet er al zó veel van verteld, dat er nog iets aan toe te voegen zou zijn. We hadden gedacht nog een kort commentaar van een van de vrou wen van de renners, die ook bijna alemaal in Leiden waren te horen, maar ook de vrouwen zijn kennelijk „leeggetourd". Er is voor de renners een nieuwe periode aangebroken: rondjes draaien en zorgen de buidel te spekken voorzover de tour tekort heeft geschoten. De manager van de renners, Van Leeuwen, bracht ons op de gedachte van de financiële zijde van dit wiel- rennersbestaan, toen hij uit een do cumententas enige salariszakjes te voorschijn toverde en die onder wat renners uitdeelde. De jongens poseerden nog even gewillig in de Steenstraat voor de pers, daarna pikten zij hun wagens op van de parkeerplaats aan de over kant. Wagtmans gaf op de parkeer plaats een kleine proeve van dema- reren. 'Hij sprong met zijn rode Porsche als een snoek vooruit handig met gewaagde slingeringen alle ob stakels vermijdend. Zoals ons enige tijd geleden is dui delijk gemaakt stralen sterren overal. Dat er bij die sterren ook wel zijn, die vals stralen, bleek in Rouaan. Daar dook plotseling de beroemde Hongaarse voetballer Zakarias op, die, zoals bovenstaande foto toont kwistig zijn beroemde handtekening ging uitdelen. Weldra kwam echter aan het licht, dat mijnheer Zakarias gewoon Veres heette en dat hij een „ster" was weliswaar, maarin oplichterij. Het, werd wat men noemt een sterretje met een staartje.... ploeg behalen, zijn er voor alle num mers nog prijzen in de vorm van me dailles en diploma's door het bestuur van de Bataven beschikbaar gesteld. Alles bij elkaar zal het zeer zeker een interessante wedstrijd worden, waarbij op elk nummer fel zal wor den gekampt om de prijzen en om de punten. RECORDPOGINGENl VAN A.A.C. Zondag 8 Aug. zal Jansen van de athle- tiekclub AAC op de sintelbaan aan het Olympiaplein een poging doen 't Neder landse record op de 1500 meter junioren, dat met 4 min. 6,2 sec. op zijn naam staat, te verbeteren. Ook zijn clubgenoot Althof zal onder deze tijd trachten te komen. Dinsdagavond 10 Augustus zal AAC een recordpoging doen op de 4 maal 800 meter junioren, dat met een tijd van 8 min. 15,6 sec. reeds op naam van AAC staat. De vier lopers, die de poging dernemen, zijn: H. Jansen, F. Althof, Cornelisse en H. Stroucken. MARIA GOLUBICHNAJA VERBETERDE EUROPEES RECORD 80 METER HORDEN De Russin Maria Golubichnaja hgeft te Kiev het Europees record op de 8(Lme- ter horden verbeterd. Zij liet de prach tige tijd van 10.9 sec. voor zich afdruk ken, een evenaring van het wereldrecord van Shirley Strickland (Austr.) en een verbetering van 0,1 sec. van het Euro pees record, waarvan zij sinds 21 Juni van dit jaar (Warschau) en onze landge note Fanny BlankersKoen sinds 19 Ju ni 1948 (Amsterdam) gezamenlijk houd ster waren. Er werden nog twee fraaie prestaties verricht. Oleg Ogejev won de 800 meter heren in 1 min. 49.4 sec. (nieuw Rus sisch record) en Mihail Krivonossov kwam bij het kogelslingeren tot 61.25 meter. ZEILEN Donderdag is het tweede gedeelte van de Internationale Holland Week 1954 be gonnen. Er werden o.m. wedstrijden op het Buiten IJ bij Pampus gehouden. De uitslagen daarvan luiden: Internationale Flying Dutchmanklasse: 1. Windbreaker, strmn John Chamier (Engeland); 2. Jonker Cabeliau, strmn A. Frowein (Ned.)3. Hopeful, strmn W. L. Dawes (Eng.); 4. H 13, strmn W. Vis. ser (Ned.) Internationale 12 m2 Sharpieklasse: 1. Mustang, strmn J. Kraan (Ned.)2. Spot vogel, strmn W. Guldemond (Ned.); 3. Meteor, strmn B. Kraan (Ned.). Regenboogklasse: 1. Duke, strmn. J. C. van der Velde (Ned.); 2. Letty 2, strmn. J. P. Sap (Ned.). Internationale Olympia-jollenklasse: 1. Groot-Slam, strmn J. J. van 't Hooger- huys (Ned.); 2. Skal, strmn P. G. Pelt (Ned.). Twee Portugezen namen deel aan de wedstrijden in de 12 m2 Sharpieklasse t.w. A. Menezes met p. 35 en A. Mardel met p. 37. Zij bezetten resp. de zevende en achtste plaats. MOTORSPORT GOEDENDORP VLOOG UIT DE BOCHT Op de eerste trainingsdag voor de in ternationale Motorsportwedstrijden, wel ke Zaterdag a.s. op het circuit van Tub- bergen worden gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd. Goedendorp uit Rockanje, die zou deelnemen aan de 500 cc klasse voor junioren en daardoor van de bekende rijder Lo Simons een Norton had gekregen raakte nabij de bocht in Fleringen toen hij met een snelheid van meer dan 100 km. reed van de weg en sloeg twee maal over de kop. Hij werd in bewusteloze toestand naar een zieken huis in Almelo vervoerd. Men vreest voor een schedelbasis fractuur. TENNIS De uitslagen van de Donderdag ge speelde wedstrijden in het internationaal proftournooi te Noordwijk luiden: Heren enkelspel, derde ronde: Iemetti (Fr.) sl. Tregonning (Austr.) 64 6—1 63; Mulder sl. Buytelaar 64 63 61 H. Hemmes sl. Scheuermeier (Zwits.) 75 63 64; Mohamed Ali Mobarek (Egypte) sl. Haazebroek 62 61 60; J. de Mos sl. Contet (Fr.) 6—2 6—3 7—5; Probst (Duitsl.) sl. Pfifferling (Oost.) 75 61 63; Colin (Fr.) sl. Parlevliet 57 64 62 62; Cawthorne (Austr.) sl. A. Hemmes 62 86 64. Dubbelspel, eerste ronde: Probst (Duitsl.) en Pfifferling (Oost.) sl. A. Dekkers en Bruin 60 62 16 fr1; Mulder en H. Hemmes sl. Contet (Fr.) en Young (Gr. Br.) 63 86 62. Tweede ronde: Iemitte en Coljn (Fr.) sl. W. Hemmes en Schuuring 64 62 6—4. ZWEMMEN De Internationale Studentenspelen te Boedapest hebben opnieuw een wereld record opgeleverd. Na de successen van Tumpek en de dameszwemploeg van Hongarije heeft thans de heren estafette ploeg der Magyaren het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag verbeterd. De Hongaren noteerden een tijd van 4 min. 18.1 sec. Dit betekent vanzelf sprekend ook een verbetering van het Europees record. De oude records ston den sedert 24 Februari van dit jaar met 4.19.0 op naam van Rusland. SCHOONSPRINGEN In het zwembad Boekelo zijn de na tionale kampioenschappen schoonsprin- gen van de 1 meter-plank gehouden. De deelnemers en deelneemsters moesten 3 gelimiteerde en 4 ongelimiteerde spron gen verwerken. De uitslagen waren: Dames: 1. en kampioen van Nederland mevr. J. DolsWolter (Icarus) 63.85 pt; 2. Mevr. A. VlothuizenFoursoff (Joop Stotijn) 61.92 pnt; 3. Annie Tenkink (Si- maika) 61.76 pnt. Heren: 1. en kampioen van Nederland: Kuitert (Simaika) 67.83 pnt; 2. De Haas (Joop Stotijn) 67.77 pnt; 3. Christenhusz (OZ en PC) 66.26 pnt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5