Fransen sturen versterkingstroepen naar Marokko De Perzische olie gaat weer vloeien Vorstelijke vacantietrip zonder protocol Straaljager scheerde over Eindhoven en wist noodlandingsveldje te vinden S)e£oidoe(Boti/ta/fit VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. No. 13264 gaat weer open KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX; PAPENGRACHT 32 .«m..1. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adveirtenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ongeregeldheden in Fez en Casablanca Sedert Zondag zijn er bij de botsingen tussen Arabieren en Berbers in Marokko 98 doden gevallen. In Fez zijn Donderdag vijf Arabieren gedood en minstens vijf gewond. De relletjes werd uitgelokt door Berber-aanhangers van de huidige Sultan Sidi Mohammed Moulay Ben Arafa die vrachtauto's met luidspreker installaties door Fez en andere Arabische centra liet rijden die tot kalmte maanden en tot trouw aan de troon opriepen. Arabische aanhangers van de afgezette sultan Sidi Mohammed Ben Joes- sef reageerden eerst met geschreeuw en gescheld en gingen daarna tot de aanval over met messen, knuppels en geweren. Aanhangers van de twee sul tans hebben Woensdag tot Iaat gevochten tot de politie arriveerde, die twee doden en twee gewonden aantrof op het gevechtsterrein. Gistermorgen begon de tweede ronde in de strijd in de nauwe kronkel straten van Fez, het intellectuele en religieuze centrum van Marokko, waar het Arabische nationalisme zijn geestelijk tehuis heeft. tuig uit Frankrijk en een derde uit Oran. Sultan als twistappel Inmiddels komen honderden Fran, se soldaten ter versterking aan in het protectoraat en maakt de resident, generaal Francis Lacoste, zich gereed naar Parijs te vliegen voor urgent overleg met premier Pierre Mendès- France. De pasja, El Glawi van Harrakesj, een Berberleider die het aftreden van eBn Joessef op 20 Augustus van het vorige jaar voornamelijk tot stand had gebracht, heeft per brief een krachtig protest ingediend tegen de „misdadige" handelwijze van de vol gelingen van de ex-sultan. Hü is ver volgens ook persoonlijk naar Rabat gekomen om overleg te plegen m^t zijn protégé, de huidige sultan en met resident-generaal Lacoste. Gisteren zijn in Casablanca drie compagnieën van de republikeinse garde aangekomen, twee per vlieg- Wordt van Kleffens voorzitter? De vertegenwoordigers van de lan den van Latijns Amerika bij de Ver enigde Naties hebben op een verga dering besloten geen candidaten voor het voorzitterschap der komende Al gemene Vergadering te stellen. Voorts zullen zij niet in blok stemmen, doch elk land zal de candidaat van zijn keuze mogen steunen. Naar men verneemt, aldus A.F.P., hebben tenminste vijf Latijns-Ame rikaanse landen besloten de candida- tuur van de Nederlander mr. E. N. van Kleffens te steunen. De meeste landen zouden nog geen besluit heb ben genomen. De candidatuur van de Thailandse prins Wan wordt thans officieel door de Verenigde Staten gesteund. Mr. van Kleffens behoeft 31 stemmen om voorzitter te worden. Naar A.F.P. verder zegt heeft hij reeds de steun van negen Europese landen en enkele landen van het Ge menebest. De houding van de Sowjet-Unie en van Joego-Slavië is nog niet bekend. BRAND IN BRUSSELS PALEIS VAN JUSTITIE. Gistermiddag heeft brand- gewoed in het bekende Paleis van Justitie te Brussel. Het vuur woedde in een der kelders in de rechtervleugel, die als archief in gebruik is. Aan het feit, dat deze kelder hermetisch van de rest van het gebouw geïsoleerd is, is het waarschijnlijk te danken, dat het vuur tot dit gedeelte beperkt bleef. Na anderhalf uur was men het vuur meester. Huizen in brand gestoken. Fervente nationalisten, die ontevre denheid trachtten te zaaien in de Arabierenwij ken, worden verant woordelijk geacht voor een brand, waardoor 500 woningen werden ver woest, waardoor 2000 Arabieren dak loos zijn geworden. Met enige vrees wordt de tiende Aug., de grootste Arabische feestdag, Aid El Kebir, tegemoet gezien. De religieuze secte der Imans in Rabat, de hoofdstad van het Fran se bestuur, hebben hun pasja er van in kennis gesteld dat ze zouden wei geren om gebeden te zeggen voor de sultan Sidi Mohammed Ben Joessef. De nationalistische Istiqual-partij, gesteund door de communisten, tracht hetzelfde te bereiken van de natio nalistische beweging Neo-Destoer in Tunis, door de terugkeer te verlan gen van de in ballingschap gegane sultan Ben Joessef die thans op Ma dagascar verblijft. De Franse autoriteiten zeiden dat er geen sprake van was, dat Ben Joessef weer op de troon zou komen maar gaven toe dat het vraagstuk van de dynastie de sleutel tót de Ma rokkaanse kwestie was. Het machtige Berber-stamhoofd van Marokko, de Pasja El Glawi van Marrakesj, heeft de Franse regering laten weten dat hij de afzetting van zijn protégé niet zou dulden. Schadeloosstelling was voornaamste struikelblok De olie van Perzië zal in ongeveer twee maanden weer gaan vloeien. In Teheran, Washington en Londen werd gisteren een overeenkomst bekendge maakt, die een einde zal maken aan het geschil met de Anglo-Iranian Oil Cy", waardoor 3 jaar geleden de grootste raffinaderij ter wereld te Abadan, tot stilstand kwam, toen Mossadeq de olie-industrie nationali seerde. De overeenkomst werd bekendge. maakt door de leider van de Perzi sche onderhandelaars, de minister van Financiën dr. Ali Amini en Ho ward Page, de vertegenwoordiger van een consortium van acht oliemaat schappijen waaronder de Konink lijke Shell die te zamen de olie op de markt zullen brengen. Het accoord zal, vooral nu eveneens met Egypte overeenstemming is be reikt, naar verwacht wordt de weg effenen voor een nieuw Westers ver dedigingspact in het Nabije Oosten. Nodig is nu nog, dat de regeling door de raad van commissarissen van de deelnemende maatschappijen en het Perzische parlement wordt goed gekeurd en dit zal vermoedelijk binnen twee maanden zijn gebeurd voor de olie weer uit de haven Aba dan en Bandar Maspoer zal worden verscheept. De schadeloosstelling. Tevens maakte de Britse maat schappij „Aglo-Iranian Oil Cy" in Londen bekend, dat nu ook het voor naamste struikelblok in het conflict: de schadeloosstelling aan deze maat schappij voor de naasting door Perzië van de olievelden, is opgelost. Te be ginnen op 1 Jan. 1957 zal Perzië de Britse maatschappij een bedrag van 25 millioen pond sterling (ruim 250 millioen) uitbetalen, in tien jaarlijk se termijnen. Looptijd 25 jaar. Krachtens de thans gesloten over eenkomst zal het consortium de grote raffinaderij te Abadan en de omlig gende olievelden exploiteren. Het zal de olie opkopen en in het buitenland Westen voelt niets voor Russische uitnodiging ':EN HEEFT DE OPZET DOOR Het is vrijwel zeker, dat Amerika, Engeland en Frankrijk de Russische uitnodiging om nog deze maand of in September een conferentie te be leggen ter bestudering van een door de Sowjetunie voorgesteld veilig heidspact voor Europa, zullen afstaan. Gisteren zijn vertegenwoordigers van de Westelijke Grote Drie te Londen bijeengeweest om te overleggen over de inhoud van hun gezamenlijk ont- woord op die uitnodiging. Amerika is van oordeel, dat het Russische voorstel niets anders is dan een onderdeel van de hardnekkige campagne, die-Moskou voert met het doel de Westelijke defensie tegen het communisme te verlammen. Frank rijk en Engeland blijken het met deze zienswijze eens te zijn. Al zal men van Westelijke kant dus niet ingaan op de Russische uit- ROEMEENSE BISSCHOP IN VRIJHEID GESTELD. Volgens radio-Vaticaan is de 84-ja- bisschop van Timisoara, Augustin Pracha, door de Roemeense autoritei ten in vrijheid gesteld. De bisschop werd in 1951 gearresteerd omdat hij niet met het communistische regime wenste mede te werken. Hij werd te werk gesteld bij de aanleg van een kanaal. nodiging tot een nieuwe conferentie, toch zal, naar wordt verwacht, de deur worden opengelaten voor ver dere onderhandelingen, die mogelijk zouden zijn, indien Moskou bereid heid toont aan de Westelijke voor waarden voor de eenmaking van Duitsland te voldoen. Tijdens de Berlijnse conferentie wa ren die voorwaarden, dat Duitsland alleen na werkelijk democratische verkiezingen mocht worden herenigd, en dat het herenigde Duitsland vrij zou moeten zijn zich bij de Westelijke defensie aan te sluiten. Er is geen re den om aan te nemen, dat er aan die voorwaarden thans iets zou zijn ver anderd. Om de wereld in 80 dagen Een Frans meisje en een Franse jongen maken „een reis om de wereld in 80 dagen", in verband met het feit, dat het tachtig jaar geleden is, dat Jules Verne's roman met deze titel verscheen. De beide jongelui, de 16-jarige Frangoise Pauri en de 14-jarige Jean Bernede, wonnen de reis als deelne mers aan een door een zeepfabriek uitgeschreven wedstrijd. Zij zijn in middels per vliegtuig uit Zuid-Ameri- ka in New York aangekomen. aan de markt brengen. Het accóord heef teen looptijd van 25 jaar en kan driemaal met vijf jaar worden ver lengd. Er zullen twee maatschappijen worden gevormd: één voor de exploi tatie van de olievelden en één voor het raffineren van de olie. In het bovengenoemde consortium krijgt de „Anglo-Iranian" een belang van 40 procent en de Koninklijke Shell 14 procent. Daar in deze laatste maatschappij het Nederlandse aandeel 3/5 van het totaal der aandelen bedraagt, is het zuiver Nederlands belang in het cón- cortium 8,4 procent; het zuiver Brit se 45,6 (40 procent van de „Ahglo- Iranian" en 5,6 procent van de Ko ninklijke Shell). H. Vader sprak Nederlands De H. Vader, dit zoals men weet sedert Zaterdag op zijn buitenverblijf Castel Gandolfo verblijft, heeft Woensdag een groot aantal pelgrims ontvangen. Hij sprak hen in verschil lende talen toe van het balcon af. De H. Vader heeft daarbij heel bij zonder woorden van welkom gespro ken tot de Nederlanders, die hij in het Nederlands welkom heette. Aan het eind van zijn toespraak werd de H. Vader zo luid en zo langdurig toe gejuicht, dat hij verschillende minu ten heeft moeten wachten alvorens hij verder kon gaan. Leer om leer Vice-president Nixon heeft een commissie benoemd van zes leden om een onderzoek in te stellen naar het gedrag van senator McCarthy en voorstellen te overwegen om hem te berispen. Dè senaat besloot Maandag de com missie in te stellen na een bitter de bat, dat ontstond naar aanleiding van een door de republikein Ralph Flan ders ingediende resolutie om McCar thy te berispen. In de door de senaat aangenomen motie staat, dat de com missie verslag moet uitbrengen voor het congres wordt verdaagd. E.D.G.-beraad te Brussel De zes landen van de Europese De fensie-Gemeenschap zullen op 19 en 20 Augustus in Brussel besprekingen voeren. De Franse premier Mendès-France zal de conferentie te Brussel bijwo nen en de vertegenwoordigers der andere E.D.G.-landen op de hoogte stellen van de compromis-voorstellen, die hij het Franse parlement ter goedkeuring wil aanbieden. Men neemt algemeen aan, dat de strekking van deze voorstellen is, het toezicht op het Franse leger door een internationale commissie met boven nationale bevoegdheden op te heffen of uit te stellen. Woedende havenarbeiders demonstreerden tegen Amerikanen Gevechten te Bremerhaven Honderden woedende havenarbei ders zijn te Bremer haven in botsing gekomen met de politie, tijdens een grote anti-Amerikaanse demonstratie de eerste sinds de bezetting van Bremerhaven door de Amerikanen in 1945. De oorzaak is het voornemen van de Amerikanen om een complex woonhuizen te bouwen voor gezinnen van Amerikaanse militairen. Die hui zen moeten worden gebouwd op de plaats waar nu 25 Duitse gezinnen in hun huizen wonen. De Duitse wo ningen moeten worden afgebroken, voor men met het bouwen van de Amerikaanse kan beginnen. Weliswaar heeft het Amerikaanse leger aangeboden o-m in ruil 741 ge vorderde huizen in Bremen te ont ruimen, maar daarmee was de be volking niet tevreden. Toen de aan nemers gisteren het werk in ogen schouw gingen nemen, werden zij opgewacht door een woedende me nigte die gewapend was met stokken en hooivorken en hen belette de te slopen woningen binnen te gaan. e politie, <jie de aannemers te hulp kwam, werd eveneens met ge weld bedreigd. Om incidenten te ver mijden trok zij zich terug in afwach ting van versterkingen uit Bremen. Ondertussen hadden duizend ha venarbeiders uit protest het werk neergelegd en zich naar de te slopen huizen begeven. Toen de politiever- sterkingen daar aankwamen om het de aannemers mogelijk te maken de huizen binnen te gaan, ontstond er MEN WILDE WEL EENS WAT WETEN. De Chileense politie heeft het di plomatieke paspoort van de Russische schrijver Ilja Ehrenburg genegeerd en diens bagage onderzocht, toen hij Donderdagavond op het vliegveld van Santiago aankwam, „omdat in lichtingen waren ontvangen, dat de veiligheid van het land op het spel stond", aldus heeft de Chileense mi nister van buitenlandse zaken be kendgemaakt. Ehrenburg w«S met zijn echtgenote naar Santiago gekomen om aan de dichter Pablo Neruda op diens 50e verjaardag de Stalin-vredesprijs uit te reiken. Na een woordenwisseling op het vliegveld opende de politie zijn bagage en zocht naar documen ten. Ehrenburg verklaarde, dat hij het land onmiddellijk zou verlaten, zijn echtgenote viel flauw. Later be gaf het echtpaar Ehrenburg zich toch naar de woning van de dichter Ne ruda. De minister van binnenlandse za ken, Parra, verklaarde Vrijdag, dat alle in beslag genomen documenten aan Ehrenburg teruggegeven zullen worden, als zij vertaald zijn. een fel en langdurig gevecht, dat tenslotte door de politie werd ge wonnen. De Amerikanen, die er van overtuigd zijn, dat er voor de bewo ners van het rijtje huizen een be hoorlijke huisvesting zal worden ge vonden, zijn van mening, dat de communisten de schuld zijn van de ongeregeldheden. De communisten hebben al herhaaldelijk geprobeerd de havenarbeiders op te stoken tegen de Amerikanen, die in Bremen en Bremerhaven een grote basis hebben waar bijna al hun troepen en mate rieel worden ontscheept. Begrafenis Vinkeveens slachtoffer Onder zeer grote belangstelling is Donderdagmiddag te Vinkeveen het stoffelijk overschot van Karei Willem van der Vliet, die na het incident met de wachtmeester van de Rijkspolitie, Zaterdagavond j.l. is overleden ter aarde besteld. De kist wordt tussen dikke rijen van belangstellenden door, naar de groeve gedragen. ECHT „0HDER ELKAAR" UIT Voor de tocht aan boord van het Griekse passagiersschip„Agamemnon" dat eind Augustus twaalf dagen door de Griekse wateren gaat kruisen met slechts personen van vorstelijken bloe de aan boord, hebben thans de vol gende hoge personen de uitnodiging van koning Paul en koningin Frede- rika van Griekenland aanvaard: Koningin Juliana, prins Bemhard, prinses Beatrix en prinses Irene der Nederlanden. De graaf en de gravin van Parijs (de Franse kroonpretendent) met hiun kinderen Henri (2il jaar), Helè- ne (20 jaar), Frangois (10), Anne (16) en Diana (14). Ex-koning Umlberto van Italië met zijn echtgenote, met kroonprins Vit- torio Emmanuel en prinses Maria- Pia. Prins Axel en prinsefe Viggo van Denemarken. Prinses Margarethe van Zweden. Prins Juan, de Spaanse troonpre tendent met zijn vrouw en met zijn zoon de prins van Asturië, en zijn dochter, de irufanta Maria. Kroonprins Jan en Kroonprinses Josephine Charlotte van Luxemburg en de prinsessen Elisabeth en Maria, zusters van kroonprins Jan. Prinses Elisabeth, dochter van de vroegere regent Paul van Joegoslavië. Prins Albert van Beieren. Ex-koning Michaël en koningin Anne van Roemenië. Prins Simeon van Bulgarije en zijn moeder ex-koningin Jovana. De gasten zullen zich te Napels GROTE RAMP VOORKOMEN PILOOT OHGEDEERO „IK WILDE SCHIETSTOEL NIET GEBRUIKEN". Een Thunderjet-straaljagers van de Belgische luchtmacht heeft gister middag rond half twee een spectacu laire noodlanding gemaakt in een ko renveld tussen de Celebesstraat en de spoorlijn naar Helmond in het Eindhovense stadseel Tongere. De 23-jarige luitenant-vlieger Marcel Bieuvelet. die een half uur tevoren van de vliegbasis Gelsenkirchen in W.-Duitsland was opgestegen, kroop met enkele onbetekenende schram men en kneuzingen uit de straalja ger, die een 400 meter lang spoor door een korenveld en enkele wei landen trok. Volgens ooggetuigen vloog de straaljager, die een motor storing had, rakelings over en langs de huizen aan de Hofstraat. Nauwe lijks honderd meter van deze dichte woonwijk zette de Belgische luite nant-vlieger met een fantastische buiklanding zijn kist aan de grond. „Ik had gemakkelijk van mijn schietstoel gebruik kunnen maken", verklaarde hij, „maar de kans was groot, dat de machine dan ergens in de stad zou neerstorten." Steenkoolhulp e Verenigde Staten zullen in Europa en elders op de wereld tien millioen ton steenkool verdelen als onderdeel van het programma voor hulp aan het buitenland voor 1955. De verdeling zal geschieden op de zelfde basis als die van overtollige agrarische producten uit de Ver enigde Staten. De regeling voor de verdeling is nog niet gereed. Het grootste deel van de steenkool zou bestaan uit gaskolen. Gistermiddag rond half twaalf vlo gen twee "Thunderjet-straaljagers van de Belgische luchtmacht boven Eindhoven. De leider van deze oefen formatie, luitenant Bieuvelet, merkte plotseling, dat er iets aan de straal motor haperde. Na een korte explo sie sloeg de motor af. Daar er geen schijn van kans bestond om van dui zend meter hoogte in glijvlucht het vliegveld Eindhoven nog te bereiken, besloot de piloot tot een buiklanding. „In de luttele seconden, die ik nog ter beschikking had", zo vertelde de vlieger na de goede afloop van zijn hachelijke avontuur, „ontdekte ik naast de spoorlijn achter een rij hui zen een open plek van enkele kilome ters lengte. Het was mijn enige kans". "Vlak achter het huis van de Eind hovense midvoor Noud van Melis kwam de Th under jet aan de grond. Door de schok werden de lege tip- tanks van de vleugels geslingerd. Het toestel, dat enkele dikke weipalen omverdrukte, schoof 400 meter door. Over een brede baan werden hon derden schoven rogge, die in de baan van het vliegtuig lagen, als het ware gemalen. Na 300 meter korenveld wipte de Belgische Thunderjet via twee droge sloten een weiland bin nen, waar het tot stilstand kwam. Tientallen roggeschoven zaten nog onder het toestel geklemd, dat zwa re schade aan vleugels, romp en staart opliep. DODELIJK ONGEVAL. Gisterochtend half twaalf is de 82- jarige heer H. C. Vlaming op de Am- stelveenseweg te Amsterdam, ver moedelijk tengevolge van onvoorzich tig oversteken van de rijweg, door een motorrijwiel aangereden. Met ernstige verwondingen is de man naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd, waar hij in de loop van de I middag is overleden. inschepen, behalve Umlberto en zijn familie, die Italiaans grondgebied niet mogen betreden. De „Agamemnon" zal o.a. de vol gende interessante plaatsen bezoeken: Knossos op Kreta met het beroemde paleis van "koning Minos; Olympia, waar de wieg stond der Olympische spelen; de eilanden Rhodos, Delos en Mykenos, het (beroemde Delphi, Kaap Sounion, bekend om zijn zonsonder gangen en tempelruïnes; Korfoe met het zomerpaleis van ex-keizer Wil helm. Aan land zullen de gasten geheel vrij zijn te gaan en te staan waar zij willen. Zij behoeven zich niet aan een bepaald programma te houden en kunnen in kleine groepjes gaan picknicken of bezienswaardigheden gaan zien, zoals zij willen. Aén boord zal zo min mogelijk van het protocol in acht genomen wor den, om de gasten een werkelijke va- cantie te bezorgen. Er zal vooral een „familiesfeer" heersen. De datum, waarop de reis zal be ginnen, is nog niet bekend gemaakt. HOE wordt het weer? Geldig van Vrijdagavond tot Za- terdagavond. Opgemaakt te 10 u. MINDER WARM Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen en een kans op onweer. Overwegend matige j wind in hoofdzaak tussen Zuid- t west en Zuidoost. Minder warm. f 7 Aug.: zon op 5.10 en onder 20.21; maan op 15.07 en onder 22.58 uur. Het weer in Europa De weerrajpporten van het KNMI op Vrijdagochtend 7 uur luiden: STOCKHOLM licht bew. 21 OSLO zwaar bew. 23 KOPENHAGEN licht bew. 19 AMSTERDAM zwaar bew. 23 LONDEN regen. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 27 PARIJS zwaar bew. 29 BORDEAUX zwaar bew. 26 GRENOBLE vrijwel onbew. 29 NICE onbewolkt. 25 GENEVE onbewolkt. 28 ZURICH nevel. 28 LÓCARNO vrijwel onbew. 30 MUNCHEN. onbewolkt. 26 BERLUN nevel. 25 FRANKFORT nevel. 30 WENEN nevel. 28 INNSBRUCK nevel. 27 ROME onbewolkt. 30 AJACCIO onbewolkt. 26 EN Nü MET VACANTIE OP EEN RIJWIEL VAN.... VAN ZIJP Haarlemmerstraat 295. Korevaarstraat 6. Korreltje De waarde van het offer ligt in de mate van bereidwilligheid.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1