D R O O M Arbeidsverbod 14-jarige meisjes door Eerste Kamer aanvaard Hotelhouders te Lourdes passen en meten de beperkte ruimte Ondergrondse inbrekers uit Amsterdam zijn aan de oppervlakte gebracht £e« ko-tte l,„.<UHHDAG 5 AUGUSTUS 195-1 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot verbod van bedrijf sar- beid voor 14-jarigen meisjes goed gekeurd. De staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer Van Rhijn kreeg wat wensen van de Kamer te noteren. De belangrijkste wens was wel het verbod van bedrijfsarbeid uit te brei den tot jongens en meisjes van 14 en 15 jaar en de leerplichtige leef tijd tot die groepen te verhogen. De staatssecretaris waarschuwde dat inwilliging van deze wens op het ogenblik op grote bezwaren stuit. De nodige schoolruimte oretbreekt en er is geen onderwijzend personeel om deze uitbreiding van de school- SODAPROJECT goedgekeurd De Eerste Kamer heeft na langdu rige beraadslaging met 28 stemmen voor en 16 stemmen tegen de wets ontwerpen betreffende het sodapro- ject goedgekeurd. De PvdA en de CPN stemden te gen en ook prof. mr. H. J. Hellema (AR). Minister Zijlstra verklaarde, dat het sodaproject op zichzelf geen Be nelux-conflict behoeft te veroorzaken. Wanneer de Nederlandse soda in grote hoeveelheden over de Belgische grens zou stromen zouden niet al leen Belgische, maar ook Nederlandse bedrijven worden gedupeerd. Hierte gen zouden dan maatregelen kunnen worden getroffen. Op de laatste Benelux-conferentie hebben de Belgische ministers hun bezorgdheid uitgedrukt over de werkgelegenheid in het Belgische so- dabedrijf, nu ook Nederland een nieuwe fabriek opricht. Minister Zijlstra verklaarde zich bereid te bevorderen, dat het project te Delfzijl de werkgelegenheid in België niet zal schaden mits de Bel gische productie niet de werkgelegen heid in Delfzijl zal schaden. Dit tipje van de sluier, die nog over de onderhandelingen op de Benelux-conferentie hangt, lichtte de minister op, toen hij bij de behande ling van het soda-project in de Se naat aan het woord kwam. Over een eventuele regeling met Solvay zei de minister, dat het Ne derlandse bedrijf zich in geen geval Zeil richten naar de sodaprijzen van dit concern. De fabriek in Delfzijl zal zich zoveel mogelijk baseren op eigen kostprijzen en de minister stel de een prijsverlaging voor soda in het vooruitzicht. Kamer voor kernreactor Het wetsontwerp, waardoor de mi nisters van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Economische Za ken en van Financiën worden ge machtigd dit jaar ten laste van het rijk een bijdrage tot een maximum van 8Y> millioen te verlenen in de kosten van de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland, is gisteren door de Eerste Kamer zon der hoofdelijke stemming aanvaard, onder aantekening dat de communis ten worden geacht te hebben tegen gestemd. jeugd op te vangen. Wel kunnen de meisjes van 14 jaar, op wie het ver bod betrekking heeft, dagonderwijs ontvangen in de bestaande onder wijsinrichtingen, die het aantal van 6500, waar het om gaat, kunnen op nemen. Maar veel moeilijker zou het worden wanneer de bedrijfsarbeid ook verboden werd voor meisjes van 15 jaar want dan gaat het om een aantal van 17.000. Dr Van Rhijn deelde mede dat een voor-ontwerp van Wet betreffende de huisarbeid binnen enkele maan den om advies aan de Soc.-Economi- sche Raad zal worden gezonden. Wat de mogelijkheden voor de toekomst betreft, meende hij dat een verbod om bedrijfsarbeid te verrich ten voor meisjes van 15 jaar en voor jongens van 14 en 15 jaar niet inge voerd zal kunnen worden zolang het ministerie van Onderwijs niet een nuttige tijdsbesteding voor deze jon gens en meisjes kan verzekeren en dat is een moeilijk probleem. Niet onoplosbaar achtte hij het invoeren van de volledige leerplicht voor 14- jarige meisjes. NIEUWE BURGEMEESTER. Tot burgemeester van Geertruiden. berg is met ingang van 16 Augustus benoemd mr. J. Chr. Faure, uit Den Haag, secretaris van de Katholieke Jonge Werkgevers Vereniging. Overtollig Maagzuur... Bij de een brandt het omhoog - bij de ander geeft het onpasselijkheid. Ma-u- Rennies helpen altijd. En bin nen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo'n zuurbrand-aanval na een smake lijk maal, En zeker laat nooit het genrt van Uw maal bij voorbaat ver gallen door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd! En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergetelijke dienst mee. (Advertentie) EERSTE KAMER IN AUGUSTUS VRIJ. DE NATIONALE BEDEVAART PATER DE BRUIN: Handen te kort De 1700 pelgrims van de 57ste Na tionale Bedevaart zijn ondergedom peld en als het ware opgelost in Lourdes, waar de pelgrims niet meer met tienduizenden, doch met hon derdduizenden worden geteld. Niet minder dan negen grote bedevaarten vertoeven thans te Lourdes en de ho telhouders passen en meten om de Aan het slot van de gisteren ge- - t houden vergadering van® de Eerste Kamer heeft de voorzitter, de heer Jonkman, meegedeeld, dat het niet in zijn bedoeling ligt de leden in Augustus bijeen te roepen. Hij is voornemens de eerstvolgende verga dering te beleggen op Dinsdag 14 September. Hij zal dan aan de orde stellen het wetsontwerp in zake ad ministratieve rechtspraak en de no- tariswet. 21.000 WONINGZOEKENDEN IN DEN HAAG. Hoewel er de laatste tijd in Den Haag geheel nieuwe stadswijken zijn verrezen, blijken er nog 21.000 wo ningzoekenden te zijn. Zo snel kan er niet worden bijgebouwd of de vraag overtreft het aanbod. Rundveestapel steeg tot ongekende omvang VEEHANDELAREN BIJEEN IN HILVERSUM „Hoewel er bij de Mei-telling van dit jaar 20.000 stuks melk- en kalf- koeien minder waren dan vorig jaar is onze totale rundveestapel ruim drie millioen stuks, tot ongekende omvang gestegen. En, wat wellicht nog be langrijker is, de kwaliteit gaat een steeds grotere rol spelen! Ook de varkensstapel breidde zich weer met ca. 400.000 stuks uit tot ruim twee millioen. De paardenstapel daarentegen vertoont een teruggang tot rond 240.000, terwijl de achteruit gang bij de schapenstapel van 689.000 tot 407.000 van nog grotere betekenis is. De betekenis van onze vlees-omzet over 1953 wordt ge ïllustreerd door het ronde cijfer van 1200 millioen, waarmee onze zuivel- afzet in guldens uitgedrukt, wordt geëvenaard!" Deze cijfers noemde de heer Joh. de Veer, voorzitter van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees tijdens een Woensdagmiddag in hotel Gooiland te Hilversum begonnen Congres van de Ned. Bond van Veehandelaren. Spr. noemde het streven naar stabili teit in de prijzen een der voornaam ste taken van het Bedrijfschap. De export van vleesconserven naar Engeland ca. 600 ton per week is nog steeds zeer belangrijk. Italië is nog steeds verreweg de grootste afnemer. De resultaten in het eerste halfjaar 1954 wijzen er op, dat deze gunstige lijn wordt voortgezet. Verheugend noemde spr. het toe nemend aantal stuks stamboekvee in ons land, in 1939 nog slechts 152.000 en thans reeds 413.000. Meer dan de helft van onze totale rundveestapel valt thans onder de melkcontróle. De heer De Veer stelde vast, dat de REACTOR IN NIJMEGEN? De Provinciale Gelderse Electrici- teitsmaatschappij heeft van de Stich ting Fundamenteel Onderzoek der Materialen en de N.V. Keuring van electrotechnische materialen nog geen officieel verzoek ontvangen tot beschikbaarstelling van een van de w P.G.E.M.-centralen te Nijmegen ten1 geen zwarte lonen betalen, voeren AANNEMER VEROORDEELD WEGENS ZWART LOON. De Amsterdamse economische poli tierechter veroordeelde gistermorgen een aannemer uit Weesperkarspel tot 250 gulden boete of tien dagen hech tenis, omdat de man in een week tijds aan 32 bij hem werkzame bouw vakarbeiders 733 gulden méér had uitbetaald dan was toegestaan. „De werknemers dwingen ons deze kant op", zo verweerde de aannemer zich tegenover de rechter. „Als wy Nederlandse boer steeds meer be langstelling toont voor de nieuwste richtlijnen op het gebied der veefok kerij en -voeding. Het openingswoord werd gesproken door de Bondsvoorzitter, de heer K. W. ten Dam, die opmerkte, dat de Bond streeft naar snelle invoering van de PBO, waaraan door alle or ganisaties op dit terrein zal worden medegewerkt. Mogelijk tegen het ein de van dit jaar zal het Productschap Vee en Vlees worden opgericht. De Bondsvoorzitter toonde zich nog niet geheel tevreden over de huidige exportmogelijkheden. De schuld ligt echter zeker niet bij de regering, doch vooral bij de import-politiek van andere landen. ver buiten het stad ziet men de kam pen en tenten van kampeerders die niets eens hebben geprobeerd een kamer te krijgen. De reis der Ned. Bedevaartgangers is uitermate vlot verlopen. De grote warmte echter, waaraan wij sinds lang niet meer gewoon zijn, verzwaarde wel het werk van de 24 verpleegsters die de handen vol had den met de verzorging van de 310 zieken. Hierbij komt dat als gevolg van het grote aantal aanvragen ter gelegenheid van het Mariajaar de V.N.B.-leiding een zwaardere selectie heeft moeten toepassen, zodat het percentage ernstigerdus liggende patiënten groter is dan normaal. In het asyl nemen de Ned. zieken bij na de helft van de beschikbare ruim te in de 30 ziekenzalen in beslag. Dat zulks mogelijk is heeft de lei ding van de Nationale te danken aan de faam dat de verhouding zieken tot gezonden bij de Nederlanders al tijd. vele malen hoger ligt dan bij de pelgrimages uit andere landen. Het oponthoud te Bordeaux is evenals het radio-experiment in de Blauwe Trein door de pelgrims met vreugde begroet. Door de pakketten- actie is echter dit bezoek èn voor pa ter De Bruijn OFM. Conv. de Neder landse zielszorger onder de arbeiders te Bordeaux èn voor de pelgrims tot een geweldige ontmoeting der naas tenliefde geworden. Enige Nederland se jongens uit Breda er werken o.a 30 studenten uit Brabant voor vier weken met pater De Bruijn sa men waren met enkele pupillen op het perron aanwezig. Hun lorrie was in een minimum van tijd volge laden met pakjes van de meest on derscheiden inhoud. GRAAF-SPECIALIST behoeve var» de vestiging van de kernreactor. Tot heden zijn er nog slechts informatieve besprekingen ge voerd. In Nijmegen zijn drie centralen, die in aanmerking kunnen komen voor onderbrenging van de kern reactor, die atoomenergie voor de electriciteitsvoorziening zal opwek ken. De proefreactor kost vier millioen gulden. De jaarlijkse exploitatiekos ten worden geschat op een millioen gulden. ze niets uit. We kunnen wel dispen satie krijgen, maar daarmee komen we evenmin uit". De officier van Justitie achtte het betalen var» zwarte lonen, tengevolge van een tekort aan bouwvakarbei ders, uiterst ongewenst. Uit een oog punt van generale preventie oordeel de hij een flinke straf op zijn plaats en vorderde een boete van 500 gulden of twee maanden. De economische po litierechter halveerde de boete, om dat de aannemer nog nooit te voren was veroordeeld. Dank zij intensief speurderswerk van de rechercheurs Steensma en Visser alsmede van inspecteur van der Drift, allen van het bureau Raampoort der Amsterdamse politie, is de opzienbarende inbraak, waarbij de daders via een door hen zelf ge hakte ondergrondse weg in een hor logewinkel uitkwamen, thans opge lost. De twee daders, die beiden al een strafblad hebben, alsmede twee he lers zijn gearresteerd. Van de buit aan horloges is het grootste deel ge vonden en in beslag genomen. In to taal waren horloges voor een waar de van bijna 15.000 verdwenen. De daders zijn een 27-jarige hout bewerker die voor „inbraken-met- gangmakerij" reeds een zekere naam bij de recherche heeft, en een 26-ja rige controleur, beiden woonachtig in Amsterdam. Meeste horloges terecht. Zij hadden de buit broederlijk ver deeld. De controleur had zijn portie reeds van de hand gedaan aan de twee helers, broers van elkaar, en zou voor zijn inbrekersmaat juist ook diens portie gaan verkopen, toen hij in de armen der rechercheurs liep. Die helft viel dus in haar ge heel in handen der politie. Van de overige horloges werd een groot deel bij de helers aangetroffen. Verdwe nen zijn alleen de horlogers, die door de helers al weer van de hand waren gedaan. Helers ook in arrest. De beide helers waren geen be kenden van de politie. Zij komen uit Amsterdam; de een is 'n 22-jarige leerling-fotograaf, de tweede is een 25-jarige zeeman. Zij hebben intus sen de heling bekend en bevinden zich eveneens in arrest. De inbraak werd de vorige week in de nacht van Zondag op Maandag gepleegd in de horlogewinkel van de heer Van der Linden aan de Fr*. Hen drikstraat te Amsterdam. Het onder zoek wees uit, dat de inbrekers in een belendend perceel waren bin nengedrongen en Zich als mollen een gang onder de grond naar de win kel hadden gegraven. Succes. Reeds onmiddellijk viel verden king op de houtbewerker, die reeds eerder van zich had doen spreken door een soortgelijke ondergrondse inbraak. Enig bewijs had men ech ter niet tegen hem, zodat de recher che de vorige week eerst de kat uit de boom keek. Men kreeg een signa lement in handen van de vermoede lijke mededader, de controleur. Op een gegeven moment ontving het bu reau Raampoort een seintje, dat de ze man zich op een bepaald adres in de binnenstad bevond. Daar stelden zich toen de rechercheurs op.. Hij kwam na geruime tijd inderdaad naar buiten, werd onmiddellijk aan gehouden en gefouilleerd. Met suc ces! Hij had een grote voorraad hor loges bij zich. Gevraagd naar de herkomst be weerde hij eerst ze op het Waterloo- plein van een onbekende te hebben gekocht, maar na langdurig verhoor kwam tenslotte zijn bekentenis. Daarna werd ook de houtbewerker gearresteerd en wel in zijn eigen woning. Daarin bevond zich echter geen enkel horloge meer, doch ook deze dader moest tenslotte beken nen. Krotwoningen in Bordeaux. Pater De Bruin zelf kwam handen en zakken in zijn ruime pij tekort om al het geld in ontvangst te nemen, dat de pelgrims hem toestopten. Voor de microfoon van de radio-installatie in de Blauwe Trein sprak hij enige woorden van dank. Wat zijn woorden echter niet konden uitdrukken ver telde aan de omstaanders zijn stra lende gezicht. In een interview, dat hij verleende, toen hij handig zijn geleende vracht wagentje door de straten van Bor deaux laveerde, vertelde hij over zijn werk. Hij sprak over de hemeltergen de woningtoestanden die toelaten dat een gezin met twaalf kinderen leeft, eet en slaapt in een van karton, blik en hout in elkaar gepast kamertje. „Geef mij de krotwoningen maar van Amsterdam, Rotterdam en Maas tricht, zo verzekerde hij, mijn men sen voelen zich koningen. Ondanks alle armoede hebben mijn mensen toch hun zelfrespect weten te bewa ren en leeft in hen tenminste in de meesten nog het wezenlijke van het geloof. Wat voor de gehele we reld geldt, geldt voor Bordeaux in het bijzonder, zo besloot hy alleen practisch christendom kan de oplos sing voor de verpauperden brengen. Intussen schuifelen de Nederlandse pelgrims voetje voor voetje door de volle straten van Lourdes en pogen zij een plaatsje te vinden niet te ver van de grot. Velen prefereren ech ter het nachtelijk uur voor het ge sprek met Onze Moeder, het centrale punt van al die duizenden pelgrims, toeristen en dagjesmensen. Spelevaren bij Nijmegen kost korporaal 't leven Zwemkunst niet machtig Een ongeluk met een kano op de Waal heeft gisteren aan de korpo raal der L.S.K., J. P. A. Asma uit Maastricht, gelegerd te Nijmegen, het leven gekost. De 20-jarige was met een andere militair aan het kanova ren ter hoogte van de Ooy, ten Noor den van Nijmegen. Het vaartuigje sloeg om en Asma, die niet kon zwemmen, verdronk. De andere militair, die de zwemkunst wel machtig was, slaagde er niet in de korporaal te redden. Wel kon hij zichzelf aan de oever in veiligheid brengen. Het stoffelijk overschot van dc korporaal, die gehuwd was, is nog niet gevonden. REINTJE LAAT ZICH NIET VERSCHALKEN De ontsnapte Reintje in Den Haag lacht vanuit een schuilhoek het ge hele politiecorps en alle benauwde pluimveebezitters hartelijk uit zorgt, dat niemand hem te pakken krijgt. Eerst beschouwde men het opspo ren van Reintje als een routinewerk je, maar thans krijgt men meer be grip voor de Middel-Nederlandse dichter, die al in het grijze verleden vertelde, dat het bijna ondoenlijk is om Reintje te vangen. Men strooit momenteel lokaas door Den Haag, maar Reintje lacht; hij zal wel op een andere manier aan zijn kostje weten te komen, tot wan hoop van de Hagenaars en tot meer dere glorie van zijn ras. VERKEERSONGEVAL TE DEN HAAG. De oud-voorzitter van de Verzeke ringskamer, mr. dr. J. van Bruggen, is gistermiddag in Den Haag het slachtoffer geworden van een 'ver keersongeval. Op een oversteekplaats voor voetgangers aan de Prinsen gracht werd mr. Van Bruggen even voor half elf aangereden door een personenauto, bestuurd door een 24- jarige Hagenaar. Zijn linkersleutel been en zijn linkerarm werden daar bij gebroken, de laatste op twee plaatsen. Mr. Van Bruggen, die 65 jaar is, werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is goed. Partij v. d. Arbeid speelt stommetje In het socialistisch partijblad is een communiqué opgenomen, ver strekt na de maandelijkse vergade ring van het partijbestuur van de P.v.d.A. Het partijbestuur van de PvdA acht het overbodig te reageren op de verklaring, die de KVP heeft uitge geven na de op 3 Juli gehouden so cialistische kaderdag. „Deze verkla ring immers maakte de indruk meer haastig dan wel overwogen te zijn opgesteld". Dit betekent, dat de P vdA in feite niet wenst te antwoor den op de door de KVP gestelde vraag, of de socialistische partij het gewenst acht, haar aarzelende hou ding omtrent de samenwerking met de KVP te laten varen en tot een duidelijke beslissing te komen. Verder vermeldt het communiqué, aan het partijbestuur verslag werd uitgebracht van een bespreking die door het dagelijks bestuur van de P vdA was gevoerd met socialistische partijgenoten, die een sociaal-demo- cratische werkgemeenschap in de partij zouden willen oprichten. In deze bespreking met de betrokken partijgenoten is gebleken, dat het in het openbaar verschijnen van een circulaire op een misverstand berust en dat de betrokken partijgenoten dit ernstig betreurden. METAAL TE ALMELO? Als de gemeenteraad er mee in stemt zal Almelo binnenkort een me taalindustrie rijker worden, welke mede een wat grotere afwisseling zal brengen in de eenzijdig op textiel ge richte Almelose industrieën. Voorlopig zullen dan 50 werkne mers hier aan de slag kunnen: uit breiding van dit aantal is mogelijk. Aetherklanken VRIJDAG. Televisie-programma. 20.15—21.45 Gevar. Filmprogr. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram. 10.50 Voor dracht. 11.10 Kamermuz. 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. tl2.30 Land en tuinb.meded. 12,33 Sport en prog nose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Voor de huisvr. 14.20 Alt en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Pianore cital. 15.30 Gram. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 19.00 Boekbespr. 19.15 Muzikale caus. VPRO: 19.30 „Op bezoek bij anderen", caus. 19.45 Ber. 20,00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang. 20.30 „De Verenigde Na ties", caus. 20.40 „Humanisme als le venshouding", caus. VARAf 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr. kwart, en solist. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Niéuws. 23.15 Gram. 23.30 Verslag van het 39e Wereld Esperanto-con- gres te Haarlem. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 pram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Idem. 12.00 Altviool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade ork. en soliste. 14.05 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Een bezoek aar» de Hortus Botanicus te Amsterdam. 16.15 Fluit en clave- cimbel. 16.35 Gram. 17.00 Radio Philh. ork. en solist. 18.00 Accord.ork. 18.20 Fries progr. 18.35 Gram. 19.50 Vra- genbeantw. 19.00 Nieuws en weerber 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelichting", 19.30 Orgelconc. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Alkmaar 700 jaar stad", klankb 21.00 Gram. 21.10 Koor en sopraan. 21.35 „OpwekRings-predi- kers wekken slapenden en doden op", caus. 21.55 Pianoduo. 22.10 Gram. 22.45 Avondoverdenking. '23.00 Nws. en SOS-ber, 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Gram. Door Anny van Panhuys 20) De kellner kwam nogmaals aan de deur kloppen en weer hield hij Ma rina het zilveren blaadje voor. Aarzelend greep ze naar het klei ne kaartje, dat daarop lag. Er moest een vergissing in het spel zijn, want wie zou haar hier in de stad, waar ze niemand kende, een .bezoek willen len brengen? „Prinses Alexandra von Detten- burg-Weidingen", las ze langzaam en met een vragende blik, alsof ze hem om opheldering wilde verzoeken, hield ze de prins het kaartje voor. „Dat is mijn tante Aiex, de zuster van mijn vader en de huisvrouw op Weidingen, maar wat haar ertoe be weegt, hier te komen, begrijp ik eer lijk gezegd evenmin als u." Marina verzocht de kellner, de da me naar boven te geleiden en bleef evenals de prins staan tot de bezoek ster binnentrad. Een kleine, heel kleine dame, in wirwar van fluweel, bont en struis veren, glipte met trippelpasjes over de drempel. Dadelijk daarna gonsde haar levendig gepraat in Marina's oren. „Ik vind het alleraardigst, kennis met u te maken, freule. Mijn neef heeft me destijds bij zijn terugkomst uit Triest, zulke enthousiaste be schrijvingen van u gegeven. O, ik heb een grote voorliefde voor oude, Hongaarse families. Mijn neef ver telde me vanmorgen vroeg hij kwam pas gisteren heel laat uit Ber lijn terug dat u momenteel in Frankfurt logeerde en dat hij van plan was, u een bezoek te brengen. Hij wilde mij niet meenemen en dus liet ik doodeenvoudig de wagen voorkomen en terwijl hij met de trein naar Frankfurt stoomde, reed ik er met de auto heen en daar ben ik nu!" Ze hief haar fijn, witbepoederd muisjesgezichtje naar de prins op en glimlachte ondeugend. „Ik wil óók eens graag iets moois zien, vooral als ik dan bovendien nog kans heb, allerlei interessante bijzon derheden te horen. Uw familie heeft toch zeker ook een belangwekkende geschiedenis, niet, freule?" Met le vendige handbewegingen keerde ze zich nu tot Marina en de talloze kop jes en staartjes van haar ouderwetse nerz-boa fladderden om haar heen als opgeschrikte, kleine roofdieren. Marina, die tot dusverre de be weeglijk kleine dame niet in de rede had durven vallen, schoof nu een leunstoel voor haar bij, waarin ze zich onmiddellijk liet neerzakken. „O, ja", Marina leunde tegen de tafel terwijl ze antwoord gaf, en in haar ogen glom een klein spotvlam metje: „Mijn bet-overgrootvader was een van de trouwste hovelingen van Maria Theresia; hij reisde in opdracht van de keizerin naar haar dochter Marie Antoinette en jaren later na de dood van Maria Theresia, nog eens zonder opdracht; bij die gelegenheid ontsnapte hij met de grootste moeite aan de guillotine." „Ach, wat alleraardigst", lispelde prinses Alexandra verrukt. „Maar lieve tante, alleraardigst is toch dunkt me niet het juiste woord!" „Nu goed, dan „kostelijk" of wat je maar wilt, dc hoofdzaak is toch het interessante feit, dat de betover grootvader van freule Pereny bijna op bet schavot kwam." Ze wreef zich vergenoegd in de kleine handjes, met de dunne zijden handschoenen. „Weet u, freule, u moet me toch werkelijk eens gauw op Weidingen komen opzoeken en me dan alles ver tellen wat u nog aan interessante bijzonderheden over uw familie weet." De spotvlammetjes in Marina's ogen flakkerden helder op. De oude prinses amuseerde haar, en irriteer de haar ook een klein beetje. Het liefst had ze gezegd: „Zeker, hoogheid, ik weet nog een massa in teressante dingen over mijn voorva deren; alleen waren dat geen graven Pereny, maar heetten te Toldy, en mijn grootvader was een arme mars kramer en vader portier in een arm zalige huurkazerne in de voorstad Maar ze glimlachte met haar meest betoverend gravinnenlachje. „Ik zal u heel graag op Weidingen een bezoek brengen, hoogheid, en ik hoop u tevreden te stellen met wat ik van de geschiedenis der Pereny's weet." „De geschiedenis van Hongarije is tante's stokpaardje", merkte de prins op, en het deed hem genoegen dat zijn tante de mooie jonge gravin had uitgenodigd tot een bezoek. Tante Alexandra was anders niet zo gul met invitaties, ze was tamelijk gereserveerd, maar tegenover een Hongaarse gravin leek haar dat blijk baar misplaatst. Toch volgde er nu onverwacht een vraag, die de prinses blijkbaar door een plotseling opkomend wantrou wen werd ingegeven. „Neemt u me niet kwalijk, freule, reist u altijd heel alleen?" Marina begreep haar. Wat prins Heribert en de kleine baron begrij pelijk vonden, kon de oude dame zomaar niet zonder meer goedkeu ren. Dan maar liegen. In geen geval mocht ze afdalen van het voetstuk, waarop de vererende uitnodiging van hare hoogheid haar geplaatst had; in geen geval mocht ze de kans verspelen, Heribert terug te zien op zijn eigen bezitting. „Och, hoogheid," begon ze met een langzame oogopslag, „het is me te- gengelopen De oude gezelschapsdame die sedert papa's dood bij mij woon de en voor me zorge als een moe der, stierf kort voordat ik naar Nice reisde Het viel tot nog toe zo ver schrikkelijk hard, haar een opvolg ster te geven, maar ik zie in dat ik niet langer mag aarzelen. Zodra ik in Budapest terugkom, waar ik na mijn vaders overlijden met haar in een pension woonde, zal het moeten gebeuren Ik vind het ellendig in- plaats van de lieve overledene een nieuw, vreemd gezicht om me heen te moeten zien." „U hebt een teer hart, freule, maar u bent jong en mooi, en een jong, mooi meisje moet nu eenmaal een chaperonne hebben, althans in onze kringen. Die moderne gewoonten hebben gelukkig bij ons nog niet zo algemeen ingang gevonden Ik her haal: in onze kringen kan een jong meisje ook tegenwoordig nog niet zonder chaperonne." „In de mijne best," had Marina bijna geprikkeld ten antwoord ge geven, maar ze zweeg, en gaf haar instemming slechts te kennen door diep het hoofdje met het rode haar te buigen. Wat is ze mooi, wat is ze ongeloof lijk mooi, dacht prins Heribert ver rukt, en wat i? ze bij al haar frisse jeugd toch volkomen dame van de wereld. Ook de ronde, lichtbruine ogen van prinses Alexandra rustten met welgevallen o'p het jonge meisje. „Ik stuur u morgenochtend de wagen, freule." stelde ze voor. „dan brengt u de verdere dag bij ons bui ten door. Het is niet de moeite waard zo'n lange rit te maken voor een be zoek van een paar uur."

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5