DUINSTREEK RIJNSTREEK £zidó& Vtffda V.eet &e£angóteCCing. ao-ai „lHckt aan dhaam' DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 STADSNIEUWS TIELEMAN EN DROS. Men schrijft ons: Gisteravond kwam een gedeelte van het personeel van de C.V. Tie- leman en* Dros in vergadering bijeen, teneinde de situatie in het bedrijf met elkaar te bespreken en maatrege len te beramen, om het bedrijf gaan de te houden. Besloten werd een delegatie van 4 personeelsleden te benoemen, die zich tot de verschillende fracties van de gemeenteraad alsmede het ge meentebestuur zal wenden, teneinde hun medewerking in het gaande hou den van het bedrijf te verkrijgen. 25 JAAR HULP IN DE HUISHOUDING. Zoals teren reeds werd bericht is het adag a.s. 25 jaar geleden, dat n Wilhelmina Habraken in dienst trad van het St. Elisabeth- Ziekenhuis. Van de zijde van het zie kenhuis schrijft men ons nog: Als hulp in de huishouding heeft mej. Habraken haar plicht trouw en vol liefde gedaan. Om half negen Zondag wordt er tot haar intentie een H. Mis opgedra gen in de kapel van het ziekenhuis. Van 34 uur in de middag is er gelegenheid tot feliciteren. Hoogheemraadschap van Rijnland De Verenigde vergadering van liet Hoogheemraadschap Rijnland is op 4 Augustus tc Leiden bijeen geweest. Zij heeft zich voornamelijk bezig ge houden met het eerste rapport der Commissie Afvalwaterzuivering. De vergadering kon de grondge dachte aanvaarden, dat nl. Rijnland zich daadwerkelijk met de afvalwa terzuivering zal behoren bezig te houden, mits onder inschakeling ener commissie van bijstand voor dit doel en met een aparte belastinghef fing hiervoor. Verder in bijzonder heden kon men thans niet gaan, daar de reacties ook van andere zijden afgewacht dienen te worden alvorens nader uitgewerkte besluiten kunnen worden genomen. Voorts werden enige huishoudelij ke besluiten genomen, o.a. een be sluit tot verhoging der raming voor de aanstaande feestviering van Rijn land. De dijkgraaf heeft daarbij het programma der feestviering (het welk binnenkort nader zal worden bekend gemaakt) uiteengezet. Aan haar aanvang heeft de verga dering de afgestorvenen: de heer Rij- nierse (hoofdingeland), de heer Mr Pijnacker Hordijk (oud-dijkgraaf) en de heer Van Schie (oud-hoofdin- geland-plaatsvervanger) herdacht: de dijkgraaf heeft de verdiensten van elk hunner jegens Rijnland uit eengezet. De 4-jarige Pietje Bouwman, wonende aan het Levendaal, werd gistermorgen om 11 uur door een vrachtwagen aangereden op de Ver lengde Lammenschansweg. Het jon getje brak een dijbeen en liep in wendige kneuzingen op. Door de E.H.D. werd hü naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Burgerlijke Stand Gebox-en: Henricus Johannes Be- nedictus Louis Maria z. van P. J. Ot to en E. M. v. Beelen; Boudewijn z. van J. J. Hamaker en S. v. d. Plas; Felix Eugène z. van H. I. J. A. Schrandt en E. Guljé; Cornelis Jo hannes z. van G. Geus en C. J. de Vries; Jan Robert z. van P. Dulle- meijer en M. J. Booy; Bartholomeus z. van B. Verstraten en M. J. Nach- tegeller; Jannetje Geertrui d. van F. van der Mark en G. Robbers. Gehuwd: A. L. Koevoet en A. van Nierop; G. W. Kok en A. P. van Steijn; W. Neuteboom en C. G. M. v. Voorthuijzen; E. A. T. Vogelenzang en E. Kop; A. van Distel en E. Gor dijn; K. van den Berg en C. M. Kok: J. Blansjaar en S. Viele; E. A. H- Blansjaar en M. Haneveld; W. Kam- menga en J. Scheui-water; A. Ouwe hand en S. van Tol; H. A. M. van der Boog en J. M. Bik; J. van Trooyen en W. Flanderhijn; J. B. N. Beurze en A. M. J. de Romijn. Overleden: T. L. van der Beek z. 4 mnd.; H. Metselaar wed. van Van Starkenburg, 79 j. Wat Leiden verloor en vond Sleutels, jasje met capuchon (leef tijd plm. 4 jaar), paar steunzolen, ceintuur van japon, alpinomuts, vul pen en potloden in etui, ceintuur van mantel, handtasje met inhoüd, rij wieltas met inhoud, portemonnaie met inhoud, paar handschoenen, ach terschot van laadbak vrachtauto, pakje (inh. flanel), padvinderspetje, broche, studieboek, hamer (moker), dop van benzinetank (hulpmotor), bankbiljet, cape (kinder), kinder sokje, steentje (vermoedelijk uit ring of broche), kinderwagenzeiltje, riem (gevlochten), regenbroek, col bertjasje, sigarenaansteker, rozen krans in etui, autostep, duimstok, za deldek (sponsrubber), capuchon van regenjas, padvindersriem, kinder schoentje (wit), pakje (inh. dameS- vest), gymnastiekschoen, handpomp (rijwiel), bacosleutel, identiteitsbe wijs t.n.v. H. A. NoppenTeunissen, bril, bouwtekening van boerenwo ning, stormlantaarn, paraplu in hoes, regenjas (plastic), padvinders mes (in etui), armband (doublé), knalpijp van hulpmotor, horloge (da mes), paar schoenen, fluitje, kinder rijwiel (driewielig), uniformpet, con ducteurskniptang, luchtfilter van hulpmotor, armband (zilver). Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbux-eau van Politie te Leiden, Zonneveld straat 10 op Woensdag- en Zater dagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Agenda van Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2 y3 eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd". Werkdagen 10 17 uur 's Zondags 1317 uur (tot 22 Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst, Dagelijks tot zonsonder gang. •rBfT^R*T' Vanaf Vx-ijdag a.s.: CasinO: „Vrouwen als lokaas", 18 jaar. Liöo: „Honderd meisjes en een zee man", alle leeftijden. Luxor: „Pechvogel en Co", alle leeftijden. Trianon: „De gevangene van Zen- da", .14 jaar. Rex: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar. (Donderdagavondcyclus: „De waarheid omtrent ons huwelijk", strikt volwassenen). De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Juli 13 uur tot Zaterdag 7 Augustus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Wilt U iets weten? Vraag: Vrijstelling dienstplicht wegens broederdienst. Antwoord: Volgens de dienstplicht wet wordt slechts vrijstelling van dienstplicht wegens broederdienst verstrekt, wanneer 3 zoons uit een gezin in werkelijke dienst zijn ge weest. Dit is in het geval van de vragenstelster niet het geval: één zoon is buitengewoon dienstplichtig, 2 zijn in dienst en 1 is afgekeurd. De 5e zoon kan dus opgeroepen wor- den. LEIDSCHENDAM SLOTENPLAN OM P.T.T.- LABORATORIUM. De bouw van het centraal laborato- rium van het staatbedrijf der P.T.T. is thans zover gevorderd, dat de ope ning daarvan binnenkort zal geschie den en de werkzaamheden daarin zullen aanvangen. De bedrijfsveiligheid van de labo ratoriumwerkzaamheden stelt bijzon dere eisen aan de afsluiting van het terrein. Teneinde de oprichting van een, uit aesthetisch oogpunt te ver oordelen, hoge muur of hoog hek werk te voorkomen, is de oplossing gezocht in de aanleg van een sloten- plan. Het plan houdt in dat o.a. daar waar de eigendomsscheiding met de gemeente in het geding is, sloten zul len worden aangelegd langs de van Ruysdaellaan, St. Bonifaciusstraat, St. Paulusstraat en St. Willibrordus- straat. Aangezien 't slotenplan niet geheel overeenstemt met het huidige ver. loop der grenzen tussen de gronden van de P.T.T. enerzijds en die van de gemeente anderzijds, is met de P.T.T. overeengekomen dat over en weer een grondruiling zal worden aange gaan. De gemeente zal daarbij onge veer 647 m2 terrein gelegen aan de St. Bonifaciusstraat, van Ruysdael laan en St. Paulusstraat in eigendom verkrijgen doch daartegenover onge veer 2640 m2 bestaande uit berm en sloot, gelegen aan de van Ruysdael laan, St. Willibrordusstraat en St. Paulusstraat in eigendom aan de P. T.T. afstaan. De aan te leggen sloten zullen ge heel binnen het terrein van de P.T.T. vallen. De waarde van het door de gemeente over te dragen eigendom (berm en sloot) bedraagt slechts on geveer 15 cent per m2. De P.T.T. zal verder de gehele slo- tenaanleg en de benodigde be schoeiingen voor haar rekening ne men. Door deze regeling komt het plan van de gemeente om rond het P.T.T. een groenstrook aan te leggen te ver vallen wat voor de gemeente een kostenbesparing heeft van 6000. tot ƒ8000.—. KAT WIJK De Rhijnmonders. De voorge noemde postduivenver. hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Bordeaux, afstand 897 km. In con cours 20 duiven. Met een snelheid van 962 meter per minuut kwam de eerste duif aan. De uitslag: L. Noort 1 en 3; H. Hoek 2; W. van Rijn 4; H. ALPHEN AAN DEN RIJN WERKPLAATSEN VOOR LICHAMELIJK EN GEESTELIJK ONVOLWAARDIGEN. Naar wij vernemen zijn bij het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn plannen in vergevorderd sta dium tot stichting van z.g. beschut tende werkplaatsen. Dit zijn werkin richtingen, waar geestelijk en licha melijk gehandicapte personen een middel van bestaan kunnen vinden. Een en ander is in uitvoering bij de gemeentelijke dienst van sociale za ken. Men hoopt met de practische uitvoering in September of October, in elk geval nog dit jaar, te starten. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt deze inrichting ondergebracht in de oude Chr. Lagere Landbouwschool in de Raadhuisstraat. Deze school wordt straks overgebracht naar het nieuwe Sebouw. Het ligt in de bedoeling, dat e z.g. beschuttende werkplaats on der leiding komt te staan van een bedrijfsleider, een man die feitelijk van vele ambachten op de hoogte moet zijn, omdat de een nu eemaal straks dit soort werk, de ander weer een geheel andere vorm van arbeid zal moeten, eigenlijk kunnen ver richten. Vermoedelijk zal de practi sche uitvoering in samenwerking gaan met diverse plaatselijke indus- triën. Elk bedrijf heeft per slot van rekening een bepaald soort werk, dat zich voor dit doel uitermate leent, terwijl het voor het eigen bedrijf vaak oneconomisch zou zijn. Omdat dit werk door het Rijk in belangrij ke mate wordt gesubsidieerd, vaak krijgen deze mensen toch op de een of andere wijze ondersteuning, komt de uitvoering van dit soort werk minder kostbaar te staan. Hieruit blijkt ook, dat de sociale kant van dit streven domineert. Het gaat in hoofdzaak om het morele belang van de vrije tijdsbesteding, het dus bezig zijn van gehandicapte personen, die bovendien het geld nu met arbeid verdienen. De 'beschuttende werk plaats komt ook in Alphen aan den Rijn tot stand in samenwerking van allerlei richtingen. A.Z.C.—O.Z.V. 5—5. Voor een handjevol toeschouwers speelden het eerste zevental van de Alphense Zwemclub cn dat van O. Z.V. I uit Oudewater Woensdagavond een competitiewedstrijd in vacantie- sfeer. Van zeventallen kon men niet eens spreken want de gasten kwamen ex- met zes en dat deed A.Z.C. deugd, want die had b.v. een adspiranjte. Van Triest, in het doel liggen. De jongen deed zijn best, maar een gro te had er geen vijf doorgelaten. Scheidsrechter Van Egmond had met de wedstrijd geen moeite. ALPHENSE POLITIE BEHAALDE SUCCES IN BETROUWBAAR HE1DSRIT. De Nederlandse Politie Sport Bond organiseerde voor het eerst in zijn geschiedenis nationale betrouwbaar- heidsritten ter aanwijzing van de motorkampioen. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Alkmaar werd de organisatie opge dragen aan de Politie-Sportverehi- ging aldaar en werd tot parcours de kop van Noord-Holland gekozen. Het parcours was niet eenvoudig en de strafpunten regeling straf. Het parcours bedroeg ruim 160 km. Er moest gemiddeld 40 km per uur wor den gereden. Het aantal strafpunten varieerde van 10 tot 741. Er werd in drie categoriën gereden: auto-, mo tor met zijspan en motorklasse. In de klasse motor met zijspan werd num mer 1 en kampioen het team N. G. GroothuiijseT. Domburg. De eer ste is inspecteur van politie en corps chef te Alphen aan den Rijn, de tweede brigadier van politie aldaar. Voor 1954 is kampioen kaartlezer van de Ned. Politie Sportbond de heer T. Domburg en bestuurder mo tor met zijspan de heer Groothuijse. Kampioen auto werd de heer W. Bakker te Delft, kampioen motor klasse de heer D. Spits te Oostzaan. VLEESETERS. In de afgelopen nacht hebben tot nu toe onbekend gebleven personen via een tuimelraam vleeswaren zo als gerookt- en vet spek, rookvlees e.d. naar zich toegetrokken. Dit ten bedrage van plm. 80.en ten na dele van slager C. A. v. Vliet in de Emmalaan. De politie stelt een on derzoek in. Gunningen. Onlangs werd ten raadhuize aanbesteed de riolerings en bestratingswerkzaamheden ter verlenging van de Pieter Florisz- straat. De laagste inschrijver was de aannemer C. A. Langeveld, die het nu ook mag uitvoeren voor de som van 62.870.—. De firma Jac. v. Vliet te Aarlan- derveen kreeg de gunning tot bou wen van twee transformatorhuisjes, een in de Toussaintstraat en een op het terrein van de water- en lichtbe- drijven, voor de som van f 19.910. waaxwoor de fix-ma had ingeschreven. Tot slot werd het schildex-werk (o.a. van het raadhuis, een school in de Raadhuisstraat en een gemeentelijk - werkplaats de Kiviet, alles exterieur) voor 12.980 opgedragen aan de fir ma W. van Diest te Alphen a. d. Rijn, eveneens bij inschrijving. Mej. A. Kuhlemeier te Alphen aan den Rijn. onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Aarlanderveen, slaagde voor het te 's-Gravenhage afgelegde Staatsexamen ter verkrij ging van de Acte Handenarbeid. LEIDERDORP TERAARDE BESTELLING VAN VERMOORDE WEDUWE. Onder enorme belangstelling heeft gistermiddag op de algemene be graafplaats de teraardebestelling plaats gevonden van de vermoorde wed. M. Zwanenburg-Roos. Toen om drie uur de rouwstoet aan de Aula ax-riveerde, stond daar een grote menigte. Nadat de familie gezeten was en de belangstellenden binnenkwamen bleek de Aula te klein om allen te bevatten. De bur gemeester was verhinderd, maar was vertegenwoordigd door beide wethouders, de heren Snel en Boon. Ds H. Sweepe, die de plechtigheid leidde, las eex-st Ps 130 cn sprak ver volgens: Het is zo moeilijk te begrij pen dit sterfgeval, omdat dit ons zo heeft aangegrepen. Zij was een vrouw die bemind werd om haar eenvoud. Lezende in de bijbel heeft God haar tot zich genomen. Ook aan de moordenaar en zijn .gezin wijdde hij enige woorden en vroeg voor hen te willen bidden. Aan het graf sprak de heer C. Karstens, als lid van de kerkeraad, namens de fami lie, een woord van dank voor de be toonde belangstelling bij dit ver scheiden. Hij vroeg de aanwezigen te willen zingen Ps 43, vers 4. Ds Sweepe besloot de plechtigheid met het uitspreken var. de geloofsbelij denis en het gezamenlijk bidden van het Onze Vader. Geboren: Adriana Cornelia dr van h. van Leijden en Th. M. van Leeu wen; Christina Maria, dr van I. Veil- brief en H. F. Dabroek; Katharina Elisabeth Honorine, dr van. J. A. Braakman en A. P. M. Versteeg; Jannetje Agatha, dr van P. Meine- ma en N. de Jong: Marinus Pieter, zn van M. P. J. van Es cn E. den Oude; Marius en Albert, zonen van W. Dahrnen en M. C. de Ridder; Ma ria Jacoba, dr van P. v. d. Wal en T. Stravers; Jeanette Henrietta, di van W. de Jong en A. B. Trapman. Ondertrouwd: W. van Meegen en W. J. v. d, Valk; N. Pont en J. L. G. Dekker; K. Heerema en W. v. Dorp. Gehuwd: C. de Groot en G. F. J. Vink; W. Nagtegaal en A. Meijer; R. H. Hendriksen en H. Janssen. HAZERSWOUDE Geboren: Joannes Adrianus, z. v. C. J. Vreeburg en C. M. P. Schaken- bos. Ondertrouwd: Jelle Wierenga, 25 jaax* en Grietje Huisman, 24 jaar. Getrouwd: Klaas van Diggele, 28 jaar en Marytje Dam, 25 jaar; Jo hannes Arie Jongejan, 22 jaar en Adriana Endeveld, 20 jaar. Overleden; Van der Wel, 72 jaar, wedn. van A. v. Vliet; Cornelia Wensveen, 68 jaar, wed. van H. J. Vos; Neeltje van der Burg, 74 jaar. wed. van A. A- Atsma; Maria Catha- rina Witteveen, 64 jaar, echtg, van J. C. Smits. ROELOFARENDSVEEN A.L.A.R.M.-BRIDGEDRIVE. In verband met de in September te Roelofarendsveen te houden gro te Missietentoonstelling en fancy- fair, onder de titel A.L.A.R.M. zijnde Algemene Langeraarse, Al phense en Roelofarendsveense Mis sie-tentoonstelling heeft de Brid geclub D.V.H. te Roelofarendsveen gemeend te moeten trachten haar steentje voor dit mooie doel bij te dragen. Zij wil dit doen in de vorm van een z.g. bridge-drive te houden op Zondag 29 Augustus, aanvangende te 2 uur in de Pcncratiuszaal. Deze wedstrijden zullen onder leiding staan van de heer Schreurs te Noord- wijkerhout. Er kan worden inge schreven voor de 1ste, 2de en 3de klasse, waarvoor prijzen beschikbaar worden gesteld. Voorts zijn er ex tra prijzen voor het paar met het hoogst aantal punten, alsmede voor de verehigingsprys (6 paren). Inge schreven moet worden voor 22 Aug. p/a Jac. Termeulen, Noord-Ëinde 170 Roelofarendsveen ofwel telefo nisch onder no. K 1713282. Zomerfeesten te Aardam. Op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Augustus worden te Aardam de Zomerfeesten gehouden. De eerste dag is bestemd voor de kinderen. De schooljeugd zal een tractatie ontvangen, en verder zal de dag worden gevuld met ver schillende kinderspelen. Zaterdag is het feest voor ieder. Diverse volks spelen als touwtrekken en blaastrap- pen en ook een kruiwagenrace enz. Staan op het programma. Op het feesttex-rein zijn diverse vermake lijkheden, als een auto scooterbaan, luchtschommel enz. aanwezig. M. Tjebbes 5 en P. Vax-kevisser 6. De wedvlucht met jonge duiven van af Maastricht, afstand 175 km gaf de volgende uitslag: gelost te 12.45 uur met West tot Zuidwestenwind kwam de eerste duif aan om 15 uur 34 min. 53 sec., gemiddelde snelheid 1023,7 meter per minuut. P. Varkevisser 1 en 7; E. van der Hoof 2; L. Noort 3, 5 en 8; H. M. Tjebbes 4; A. J. Hus 6 en H. van Rijn 9. NOORDWIJKERHOUT De directeur van het St. Clemens Retraitehuis pater Randag C.s.s.R. gaat Noordwijkerhout verlaten. Hij is aangesteld tot rector van kerk en klooster van de Redemptoristen aan de Keizersgracht te Amsterdam. Tot zijn opvolger is aangesteld pa ter De Graaff van het Retraitehuis. Voor het Mulo-diploma A slaag den Willy Bruines en Ton Wösten. Geboren; Quirinus Johannes Maria z. van J. A. Edelaar en M. A. de Haas; Alida Maria d. van W. P. Nederstigt en M. J. Duivenvoorde; Johanna Wilhelmina Jacoba Maria d. van C. J. van Dam en A. A. Turen- hout; Johannes Sebastianus Hendri- kus Arnoldus z. van A. H. den El zen en M. G. M. Wessels; Engelbertus Cornelis Johannes z. van N. E. Bak ker en J. H. M. v. d. Veek. VOORSCHOTEN GEZONDHEIDSCENTRUM TREKT BELANGSTELLING Het gezondheidscentrum aan de Wijngaardenlaan ontvangt dikwijls bezoek van artsen en architecten uit andere plaatsen in Nederland, waar ook plannen voor een dergelijk ge bouw bestaan en die zich hier op de hoogte komen stellen. Dezer dagen kreeg het bondsbestuur bezoek van generaal-majoor dr. T. L. Bhatia uit India, chef van de Gezondheidsdienst van India, die momenteel een studie reis maakt door Eux-opa hoofdzake lijk Voor de bestudering van de pre ventieve geneeskunde en kinder- hygiéne. Hij werd rondgeleid door de voorzitter van de stichting Ge zondheidszorg, dr M. v. d. Stoel, waarna in het Gezondheidscentrum de thee werd gebruikt. De hoge gast toonde zich zeer opgetogen over de moderne en practische inrichting van het gebouw. Voor het examen Engels M.O. A slaagde de heer M. v. d. Peppel. WASSENAAR BROKKENHUIS van St. Vincentiusvereniging brandde geheel uit Een felle brand heeft hedenmor gen de opslagplaats van het Wasse- naarse Brokkenhuis, een instituut van de St. Vincentiusvereniging, vol komen vernield. Het houten gebouw, dat aan de Berthustraat staat, diende als op slagplaats voor lompen en oud-pa pier. Omstreeks 7.15 uur werd de brand geconstateerd en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, viel er aan blussen niet meer te den ken. De opslagplaats brandde vol komen uit, maar de belendende hui zen konden worden behouden. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Koninklijke onderscheiding. Bij koninklijk besluit is verleend de ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver aan de heer P. M. van der Holst, onderbaas bij de Duinwaterleiding. WARMOND De heer Joop Wassenaar slaagde voor het ULO-diploma. Geboren: Cornelis J. M. W. z. van J. W. Wassenaar en W. Th. J. v. d. Voor en; Petrus B. M. z. van H. Chr. v. d. Geest en M. J. Bisschop; Lucia M. d. van Chr. J. de Winter en A. C. M. v. Tongeren; Gerarda A. M. d. van C. A. Slingerland en E. J. M. v. Sonderen; Anthony J. 2. van P. Lagas en Th. J. Jordens; Petronella d. van P. de Wit en T. v. d. Heuvel. Ondertrouwd: Theodorus G. Bos 32 j., te Rotterdam, en Pieternella H. i Kersteman 26 j.; Jacobus P. Th. Vink 23 j. en Alida C. de Vroomen 23 j. HET OMZLTVERLOOP IN HET MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF IN JUNI. Uit de branchegewijze overzichten, welke door het Economisch Instituut voor de Middenstand zijn gepubli ceerd met betrekking tot het omzet- verloop in het midden- en kleinbe drijf gedurende Juni j.l. blijkt, dat ovar het geheel genomen hogere geld- omzetten werden behaald dan in de overeenkomstige maand van 1953. Voor een deel moet dit worden toege schreven aan de omstandigheid, dat de Pinksterdagen dit jaar in Juni en in 1953 in Mei vielen. Ovex-igens heb ben uiteraard in vele branches de Ja nuari jl. doorgevoerde prijsverhogin gen mede tot een verhoging van de geldomzetten -bijgedragen. In de voedingsmiddelensector werd de grootste stijging genoteerd in.hel slagersbedrijf en in de zuivelhandel, namelijk van 12 pet. Slechts iets ge ringer was de vooruitgang in de krui- deniersbedrijven, waar de omzet in Juni jl. 11 pet. hoger was dan in Juni 1953. De detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en het bakkersbe drijf hoekten een Juni-omzet, die resp. 7 pet. en 5 pet. hoger was dan in het vorige jaar. Groter nog was de omzetstijging in een aantal branches in duurzame consumptiegoederen. Vooral in de detailhandel in schoeisel, in meube len e. d., in glas, porselein, aarde werk en huishoudelijke artikelen en in textiel, met een stijgingspercen tage van resp. 17, 14, 13 en 12, kun nen de omzetten in Juni jl, alleszins bevredigend worden genoemd. De toeneming van de geldomzet in de boekhandel en de kantoor-boekhandel was van geringe omvang t. w. resp 4 pet. en 1 pet. De omzet-ontwikkeling in de sector der genotmiddelen was aanzienlijk gunstiger dan in Mei jl. In het ban ketbakkersbedrijf gaven de omzetten een stijging te zien van 17 pet. en in de deailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken een van 14 pet. De deailhandel in tabaksfabx'ikanten vertoonde een vooruitgang met 5 pet. Vergelijking van de Juni-omzetten met die in de voorafgaande- maand wijst uit, dat vrijwel in alle bran ches minder werd omgezet. Deels is dit een gevolg van de omstandigheid, dat Juni een Zaterdag xninder telde dan Mei, daarnaast kan dit bij enkele branches worden gezien als een nor male seizoenfluctuatie. Deae daling van de geldomzetten was het grootst in duurzame consumptiegoederen. Laatste Berichten SPAANSE STUDENTEN IN ONS LAND. Gistei'avond is een 36-tal Spaanse studenten, leerlingen van de Neder landse Augustijn pater Lub, lector in het Nederlands aan de universiteit in Madrid, in ons land aangekomen. Zij zullen hier tot 15 Augustus verblij ven. De gasten bezochten het eerst de stad Utrecht. Tijdens hun verblijf in ons land maken de Spaanse studenten excur sies resp. naar Amsterdam, Den Haag (waar zij op de Spaanse am bassade zullen worden ontvangen), kasteel Nijenrode en de Afsluitdijk. Diphterie, Kinkhoest? - Neen! Inenten ertegen? - Ja! Bij uw dokter: iedere Woensdag van 23 uur SASSENHEIM De heer H. Slikkerveer slaagde voor de acte M.O. (MB) tekenen. Geboren: Jan Dirk, z. v. W. W. Heijns en T. Hoogenes. Ondertrouwd: Meindert van der Voet, 25 jaar en Cornelia Kuijt, 20 jaax*. NIEUW VEEN De dames R. Akerboom en T. Akerboom en de heren J. Roest en H. Hogervorst slaagden te Leiden voor het Middenstandsexamen. Geboren: Dirk z. van A. Zemel en E. Koetsjerenko. Woensdag is tc Chaam de Intematonalc wielerwedstrijd „De Acht van Chaam" gehouden, waaraan door tal van prominente renners, o.ni. de bijna voltallige Nederlandse Tour de France-ploeg werd deelgenomen. We zien hier een opname tijdens de wedstrijd voor profs: Als eerste Thijs Roks, tweede Ilarry Schoenmakers, vierde Hans Dekkers. «fis,*. *-,v.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2