3)e&2idoe0ott/ta/nt WELVAART 00K VOOR ONS Moskou stelt opnieuw een Viermogendhedenconferentie voor Stakingsgolf spoelt over West-Duitsland Geschenken voor de jarige prinses Studebaker vraagt arbeiders met loonsverlaging in te stemmen 5)e auetótiatnintyen in Uó&xun Informeel Unie-overleg hervat Onbewaakte overweg bij Vleuten eiste gistermiddag twee doden DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13263 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w, 12.15 p mnd„ 1 6.10 p. kwart. Franco p. p. 1 6.8 Duitse arbeiders: - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Voorbereiding Europees Veiligheidssysteem Verrassende stap van het Kremlin De Sovjet-Unie heeft gisteren een nota gezonden aan de Westelijke Grote Drie, waarin voorgesteld wordt om in Augustus of September een conferentie te beleggen ter voorbereiding van een conferentie van alle Europese Staten over een veiligheidssysteem dat het hele continent zal omvatten. Aan de regeringen van de V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk werden gelijkluidende nota's overhandigd. In Londen werd de nota door ambassadeur Jacob Malik aangeboden aan de Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd. EEN KORTE NOTA. Uit welingelichte bron wordt ver nomen dat het een korte nota was waarin de Russen verzochten om een voorbespreking van de vier grote mogendheden, die deze of de vol gende maand in een nader te bepa len plaats gehouden zou moeten worden. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de goede ont vangst van de nota bevestigd. Een zegsman van het ministerie weigerde zich uit te laten over de inhoud. Hij zeide dat de publicatie De verdwijning van John Een officiële Britse woordvoerder heeft gisteren in Bonn enkele feiten onthuld, die tot het vertrek van df. John kunnen hebben geleid, Reeds tien maanden geleden hebben de Britse autoriteiten aan John de toe gang tot de geheimen van de Britse inlichtingendienst ontzegd. Toen John in Juni in Londen was om overleg te plegen met de Britse inlichtingendienst, had men hem ont vangen en te woord gestaan, doch geen geheimen toevertrouwd. Dit heeft dr. John vermoedelijk op de ge dachten gebracht, dat men achter docht jegens hem koesterde. Zijn plotselinge vlucht naar Oost-Berlijn zou hierdoor kunnen worden ver klaard. Gisteren is bekend gemaakt, dat nog een andere belangrijke figuur van de Westduitse inlichtingendienst op 17 Juli naar Oost-Duitsland is ver dwenen. Het is de contactman van dr. John,Bauer, die verbindingsman is geweest tussen de Oost- en Westduit se agenten van de Westduitse inlich tingendienst en als zodanig over be langrijke geheimen beschikte. Ver moed wordt, dat Bauer de vlucht van John heeft voorbereid. '--7- van de tekst aan de Russen overge laten zou worden. Deze verrassende stap van het Kremlin is gekomen aan de voor avond van een bespreking van de Westelijke Grote Drie in Londen, tijdens welke een antwoord op het Russische voorstel voor een Europese veiligheidsconferentie opgesteld zal worden. Er werd in de nota geen plaats van samenkomst genoemd. De Sowj et-Unie drong voor de eerste maal aan op een Pan-Euro- pees Veiligheidssysteem tijdens de Berlijnse conferentie, die in Februari gehouden werd. De Westelijke Grote Drie verwier pen toentertijd het voorstel omdat de Russen de ontbinding van de Na- vo en de Europese Defensie Gemeen schap als prijs eisten. De Russen kwamen op 24 Juli te rug op hun voorstel en verzochten alle betrokken Europese mogend heden tot een conferentie uit te no digen. De reactie van het Westen was vrij koel. De Westerse politici zagen in de nota slechts een poging om Frankrijk van ratificatie van het E DG-verdrag te weerhouden. Nu het weer wat lijden kan, komen de looneisen West-Duitsland werd gisteren plotseling overspoeld door een stakings golf, juist op het moment dat het land zich practisch heeft hersteld van de door de oorlog geslagen wonden. Om te beginnen waren gistermorgen tienduizenden Hamburgers enige uren vroeger dan normaal opgestaan om zich te voet, per fiets of liftend naar hun werk te begeven gevolg van een grote staking bij de open bare verkeers- en nutsbedrijven, die voor Duitsland iets unieks is. IN HAMBURG WERD HET STIL. De diensten van de ondergrondse spoorbaan en tram stonden vanaf halfvijf in de morgen stil. Om zes uur werden de werkzaamheden van het gas- en electriciteitsbedrijf tot een minimum teruggebracht. Vijftiendui- zénd employé's van genoemde open bare diensten hadden gevolg gegeven aan de stakingsoproep in deze groot ste stad van West-Duitsland. De staking bracht ook een ingrij pende beperking van het scheep vaartverkeer op de drukke Alster te weeg. De enigen, die zijde sponnen bij de situatie, waren de taxichauffeurs en de particuliere busondernemers. Zij waren niet in staat de grote stroom van mensen, die normaal van de openbare vervoersdiensten gebruik maken, te verwerken. Gisteravond vulden de huisvrou wen de badkuipen tot de rand om voorbereid te zijn op enige „waterlo ze" dagen. De onderhandelingen tussen de Hamburgse Senaat en de bond van werknemers bij de vervoers- en open- rr- Het traditionele verjaarsgeschenk van de zee-, land- en luchtstrijd krachten voor H. K. H. prinses Irene bestaande uit een aanvulling van de tafel-zilver-cassette is gistermiddag op paleis Soestdijk aange boden door een deputatie van de Koninklijk^ Marine. Namens de Ko-i ninklijke Marine werd tevens een taart aangeboden, waarop een moaeL van hr. ms. Karei Doorman was aangebracht. Hierop aansluitend werd, door een deputatie van het garderegiment fuseliers Prinses Irene een. lederen schriifmap overhandigd als verjaarsgeschenk van dat regiment, van de Vereniging van Oud-Strijders van de voormalige koninklijke bri gade Prinses Irene en van de Vereniging van Officieren der gara« Prinses Irene. Ijgfc. bare nutsbedrijven duurden voort tot in de morgenuren. Naar verluidt ver wierp de bond een tweede voorstel behelzend een verhoging van het uurloon met vier pfennig voor de ar beiders en een verhoging van drie procent voor de salarissen van het bureaupersoneel. De bond had een verhoging van tien pfennig geëist. Ook elders dreigen stakingen. In Beieren hebben 220.000 metaal arbeiders gedreigd Maandag het werk te zullen neerleggen, wanneer voordien hun looneisen niet inge willigd zouden zijn. In het Ruhrgebied hebben 900.000 metaalarbeiders te kennen gegeven dat zij aan het einde van deze maand meer loon willen hebben, daar zij an ders een staking zullen overwegen. In Sleeswijk-Holstein hebben de tuinders, de boeren en de bosarbei- ders het werk neergelegd in afwach ting van hogere lonen. Kortom, de onder hoogspanning werkende Westduitse economie wordt bedreigd door de staking van min stens een millioen arbeiders. De arbeidsonrust komt juist op het moment dat het Ruhrgebied een nieuw record voor de staalproductie heeft gevestigd. In Juli werd 1.579.496 ton staal geproduceerd. Het enige gunstige bericht kwam gisteren uit Stuttgart, waar de me taalarbeiders in Wiirttemberg en Ba den besloten accoord te gaan met een loonsverhoging van ongeveer acht cent per uur. In N.-Zeeland vermoord Een 14-jarige jongen is in Auck land (Nw.-Zeeland) beschuldigd van moord op de 8-jarige Josephus Arnul- dus Verbiesen, een zoontje van Ne derlandse immigranten. Het lijk van het jongetje is Dinsdagavond in een stadspark gevonden. De naam van de 14-jarige is niet bekend gemaakt. Hij wordt in voorarrest gehouden. De familie Verbiesen woont thans drie jaar in Nieuw-Zeeland. De va der is technicus. Het zoontje was Dinsdag niet thuis gekomen, waar om men zich ongerust begon te ma ken en een onderzoek instelde. De fa milie Verbiesen heeft nog twee zoons. NEDERLANDERS HADDEN AUTO-ONGELUK. De heer en mevrouw Ohr. van Bekkum uit Purmerend hebben Woensdag verwondingen opgelopen bij een autobotsing bij Villefranche a. d. Saone. Mevrouw van Bekkum, die ernstige verwondingen opliep, is overgebracht naar de Pasteur-kliniek in Villefranche. Haar dochter bleef ongedeerd. Whisky als benzine Bij een brand in een fabriek van de ..American Distilling Company" te Pekin in Illinois zijn 42.000 vaten whisky verloren gegaan. De vlammen waren op 20 km afstand zichtbaar. De schade wordt op vier millioen dollar (ongeveer 15 mill, gulden) geschat. De brand is vermoedelijk het ge volg van blikseminslag. NIEUWE SLACHTOFFERS VAN TROJE! De Trojaanse oorlog heeft nieuwe slachtoffers geëist- Bij de reconstruc tie van een veldslag uit deze be roemde krijg op het terrein van een Romeinse filmstudio, waar op het ogenblik de film „Helena van Troje" wordt opgenomen, schrok een paard, vuriger dan het beroemde paard van Troje, zó van het strijdgewoel, dat het zich op een groep figuranten stortte. 160 Personen liepen kneu zingen op; 43 van hen moesten zelfs in een ziekenhuis worden behandeld. RAKETTROEPEN NAAR EUROPA Het eerste Amerikanse bêtaijön, uit gerust met bestuurbare projectielen van het type Corporal, zal binnen kort naar Europa worden gezonden. Het bataljon beschikt over tien lanceerinrichtingen voor de grote ra ketten, waarvan de lading zowel uit gewone explosieven kan bestaan als uit atoom-springstof. De actie radius van de Corporal is 160 km. Met 'n snelheid die verscheidene ma len groter is dan die van het geluid kan men het projectiel nauwkeurig naar zijn doel sturen. Het Amerikaan se bataljon zal met de troepen van de Nato oefenen en manoeuvres houden. De Studebaker Corp. heeft tot haar arbeiders het verzoek gericht in te stemmen met een loonsverlaging, ten einde aldus de concurrerende positie van de Mij te helpen verbeteren. De vakvereniging van abeiders in de automobielindustrie zal zich tegen het einde van de lopende week over het verzoek, om de stukwerk- en aanmoedigingsbeloningen af te schaf fen, uitspreken. De afschaffing van deze beloningen komt overeen met een loonsverlaging van ca. 14 procent. De Studebaker Corp. produceerde in de eerste zeven maanden van dit jaar 60 procent min der dan in de overeenkomstige perio- Energiek debat in Rome De linkse leden van de Italiaanse Kamer van afgevaardigden hebben gisteren onder veel geschreeuw een stormloop uitgevoerd op de banken van de christen-democratische leden. De kamerpresident probeerde al bla zend op zijn toeter de orde te herstel len voordat hij deze laatste zitting voor het zomerrecès kon opschorten. Aanleiding tot de aanval was een debat geweest over twee mijnexplo sies. Toen de minister van Arbeid wilde uitleggen hoe alles daarbij in zijn werk was gegaan, werd hij tel kens onderbroken door linkse socia listen en communisten. Een christen democratisch lid wilde dat niet lan ger aanhoren en protesteerde met „vuile volksmenner!" Een socialist beantwoordde dat kortweg met „Ezel!" en dat werd voor zijn fractie genoten het sein om naar de banken van de rechtervleugel te stormen. de van 1953. De productie in het derde kwartaal van dit jaar zal aan merkelijk lager zijn ten gevolge van de omschakeling van het bedrijf op het September/October-model. „HIS MASTER'S FACE" Naast de vele prijzen, die ge woonlijk op hondertentoonstel lingen beschikbaar worden ge steld en die over het algemeen terecht komen bij zeer kost bare, gepoetste en gekamde hooghartige viervoeters, hebben de organisatoren van een grote hondenshow in West Harlepools in Engeland een originele novi teit ingevoerd. Te West Hartlepools is een fraaie prijs beschikbaar gesteld voor de honddie het meest op zijn baas lijkt. Daar zal de baas groots op zjjn! In de buurt van een dorpje in het door ernstige overstromingen getroffen Assam ziet men een groep daklozen zich voortslepen langs een over* stroomde weg terwijl een helicopter van de Assam Oil Company op pa trouille boven het overstroomde gebied juist passeert. Ook hier heeft de helicopter zijn waarde bij het reddingswerk weer bewezen. delegatieleden en hun adviseurs drie dagen duren. „Maandag zullen wij wat meer weten", werd in kringen van de Nederlandse delegatie gezegd. Geen antwoord kon echter worden gegeven op de vraag, of het formele overleg dan zal worden hervat. „Maandag weten we meer". De Nederlandse en Indonesische delegatie zijn Woensdagmiddag in informele vergadering bijeen geweest in de Lairessezaal in Den Haag. De vergadering duurde ruim een uur. De woordvoerder van de Nederlande delegatie heeft na afloop van de ver gadering medegedeeld dat deze bij eenkomst diende ter uitwisseling van gedachten en ter eerste bestudering van de door minister Yamin uit Dja karta meegebrachte suggesties. Op „working level" zal de eerstvolgende dagen contact plaats vinden tussen diverse leden van de delegatie en deskundigen. Gestreefd zal worden naar de grootst mogelijke spoed. Naar het ANP verneemt zal het af zonderlijk overleg tussen de diverse UITGESTREKTE BRANDEN IN NATAL Honderden vierkante mijlen vrucht baar Afrikaans land zijn in de afgelo pen dagen veranderd in een zwartge blakerde woestenij, tengevolge van een aantal branden die de provincie Natal hebben geteisterd. Twee Afrikaanders zijn in de vlam men omgekomen; de schade door het verlies aan bebossing en oogst be draagt honderdduizenden ponden. Pas gisteren ,toen de wind een beetje was gaan liggen, is men er in geslaagd de meeste branden te blussen. Nieuwe Dit'-Gen. P'T.T Twee studenten verongelukt door afknappende balustrade Tragisch ongeval te Budel Twee M.T.S.-leerlingen, die drie maanden practisch moesten werken bij een fabriek te Budel, zijn daar gis terochtend van 13 meter hoogte ge vallen en in zorgwekkende toestand moesten zij naar het ziekenhuis te Weert worden vervoerd. Een van hen, de 19-jarige J. G. M. Oberndorff uit Brunssum, overleed kort na aankomst in het ziekenhuis, de andere, de 19- jarige L. S. J. de Jonge uit Vught, verkeerde gisterenavond nog in le vensgevaar. De jongens, die pas gisteren aan hun volontairschap waren begonnen, waren gisterochtend tijdens de be studering van een bepaald werk in de fabriek op een dunne stang gaan zitten van een 13 meter hoge ba lustrade. Deze knapte af, met het vermelde noodlottige gevolg. Bij K.B. is ir. J. D. H. v. d. Toorn, hoofddirecteur Algemene Zaken en Radio van het Staatsbedrijf der PTT met ingang van 1 October a.s. be noemd tot directeur-generaal der P.T.T. De heer Van der Toorn volgt de heer L. Neher op, die met pen sioen gaat. Deens touristenauto'tje door twee treinen gegrepen Gistermiddag is op een onbewaakte overweg tussen Vleuten en Harme ien een touristenauto door de trein, komende uit Woerden, gegrepen en deerlijk vernield. Voordat men de slachtoffers had kunnen ontzetten of het wrak van de spoorbaan had kunnen slepen, kwam de trein uit Utrecht, die de auto nogmaals greep, zodat er na deze tweede aanrijding slechts een ruïne verbogen staal overbleef. De inzittenden, een 33-jarige Deense ingenieur en een 26-jarige Ameri kaanse studente in de medicijnen, moeten op slag dood geweest zijn. Beide treinen hadden geruime tijd vertraging. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WARM. Aanvankelijk weinig later van het Westen uit toenemende be wolking maar tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Warm. 6 Aug.: zon op 5.08 en onder 20.23; maan op 13.59 en onder 22.30 uur. 6 Aug.: 19.50 uur E. K. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur luiden: weer max. temp. STOCKHOLM half bew. 22 C. OSLO licht bew. 21 n KOPENHAGEN vrijw. onb. 20 AMSTERDAM zwaarbew. 22 LONDEN geheel bew. 25 LUXEMBURG mist 29 PARIJS onbewolkt 28 BORDEUAUX zwaar bew. 26 GRENOBLE licht bew. 28 NICE licht bew. 27 GENEVE zwaar bew. 28 ZURICH vrijwel onbew. 28 LOCARNO mis 26 BERLIJN nevel 26 FRANKFORT licht bew. 39 MUNCH EN zwaar bew. 27 WENEN licht bew. 29 INNSBRUCK zwaar bew. 30 ROME zwaar bew. 31 AJACCIO half bew. 30 MALLERCA onbewolkt 28 Korreltje Wie niets geleerd heeft van zijn eerste fout, is op het verkeerde spoor.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1