150 jongeren maakten met succes gebruik van de jeugdbemiddeling De chef- door ziekte verhinderd- feliciteerde op de band-recorder BIOSCOPEN TYPEKI 10 yinfl8r syst> Schoonmaak is overbodig maar vraag naar Hollandse uitvoeringen is stijgende ZATERDAG 31 JUL! 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI-AD PAGINA 2 Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden Nieuwkoop; M. Verhaar, Nieuwkoop; C. Verhage, Leiden; A. Verhart, Katwyk a. d. Rijn; Ab Verhoog, Oegstgeest; H. Verkaik, Voorschoten; J. Vermeer, Leiden ;I. Vermey, Nieuwkoop; Th. Vermey, Lisse; J. Verstegen, Rijpwetering; T. Ver stoep, Zevenhoven; C. Vervaart, Nieuw-Vennep; J. de Vetten, War mond; G. Visscher, Leiden; H. Visser, Leiden; W. Visser, Wassenaar; C. Vlasveld, Leiden; G. v. Vliet, Rijns burg; G. Volbeda, Leiden; G. Vonk, Alphen; C. v. d. Vooren, Leiden; J. Waasdorp, Leiden; G. Warmerdam, Voorhout; A. Weber, Noordwyk a. Z. M. Weenk, Noordwijk a. Z.; M. van Weeren, Leiden; M. v. d. Werken, Nieuwkoop; W. Bergers, Leiden; Bartha Wille, Hazerswoude; W. Wil- lems, Katwijk a. Z.; A. v. Winden, Leiden; G. de Wit, Nieuwe Wetering; W. de Wolf, Leiden; J. van den Wijn gaard, Leiden; H. v. d. Wijngaard, Leiden; W. v. d. Wijngaard, Leiden; H. van der Wijngaard, Leiden; P. Zonneveld, Voorschoten; L. Wijtvliet, Lisse; W. v. d. Zwaan, Sassenheim; W. v. d. Zwan, Leiderdorp; P. Zwart, Oegstgeest; M. Zwetsloot, Hoogmade; T. Zwetsloot, Hoogmade; W. v. Zijl, Leiden; A. Zijlstra, Leidschendam. De nieuwe tiende, dus een ju bileum stratengids van Leiden is gisteren verschenen, Het is weder om een handzaam boekje geworden, ditmaal met een wat slappere kaft, zodat het makkelijk in de zak ge stopt kan worden. Ook deze keer heeft de gep. in specteur van politie, K. W. Wijk de samenstelling van de gids in handen genomen. De heer Wijk is met het inrichten van een dergelijk stratenregister be gonnen in 1925. Voor eigen gemak fabriceerde hij een boekje met een blauw kaftje en schreef daarin in alphabetische volgorde de namen van de straten, waarnaar hem op straat steeds gevraagd werd. Dit simpele agenda'tje is intussen een soort museumstuk geworden. Een jaar later werd de eerste gids van de hand van de heer Wijk ge drukt en uitgegeven. Thans heeft het boekje wel een stadium van vol maaktheid gekregen. Het is bij tot op de dag van giste ren: alle straten, die op dit moment een naam dragen zijn opgenomen. Bovendien vindt men in de gids on der meer: apotheken, drogisterijen, bezoekuren ziekenhuizen; rust- en verpleeghuizen, postkantoren en agentschappen, sigarettenautomaten en een kaart met de bus- en tram haltes. Een handig gevouwen platte- grondje achterin het boekje comple teert de gids. Een bijzonderheid van deze gids is, dat hij dit jaar werd uitgegeven door de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond. Wet houder S. Menken schrijft daarom een voorwoordje, waarin hij de wens uit, dat het boekje een zeer grote verspreiding zal vinden. De baten zullen bestemd worden voor het re- validatiewerk van de A.N.I.B. Een wens, die wij gaarne willen onderschrijven. Het boekje zal zijn weg wel weten te vinden, want de oude stratengids was schoon uitverkocht. Zondagsdienst Huisartsen te Leiden Zondag as. zal de dienst worden waargenomen door de doktoren Van Alphen, Van Boekei, Kors, Pleiter en de Jager. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Juli 13 uur tot Zaterdag 7 Augustus 3 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwyt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstg«est door de Oegstgees- ter Apotheek,, Wilhekninapark 8, Tel. 26274. N0G AMBERGEUR IN LEIDEN Aan de geur van de grachten went men zei een promovendus ONLANGS PUBLICEERDEN wij de conclusies die de com missie ter bestudering van de afvalwaterzuivering in het Hoog heemraadschap Rijnland in een rapport heeft neergelegd. „Het grachtwater in Haarlem en Leiden verkeert in een zorgwekkende staat van vervuiling,', zo zegt het rapport. „De weerzinwekkende geur, die uit de grachten opstijgt is karakteristiek voor bedorven water". Bij de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem heeft vooral deze uitspraak grote verontwaardiging gewekt. „Noch dc kwa lijke geuren, noch het slechte aanzien van het water," zo spreekt men in Haarlem, „kunnen ziekte veroorzaken." De zon schijnt altijd over dezelfde problemen: fN 1712 PROMOVEERDE te Leiden Johannes van Groene velt tot doctor in de medicijnen op een proefschrift over de gezonde lucht van de stad Leiden. Een lofdicht van een vriend van de jonge doctor is naar de gewoonte dier dagen achter het proefschrift gevoegd. „De afgunst, zegt die vriend, had aan de zonnestad (Leiden) de smet aangewreven, dat de lucht binnen haar muren ongezond was, terwijl dit proefschrift aantoont, dat er een voortdurende ambergeur zweeft. In een eerste deel spreekt de promovendus over de dampkring der aarde, de verschillende luchtstreken en de invloed ervan op de ge zondheid en leefwijze der mensen. Daar hij de stad Le:den, waar hij geboren en getogen is, zo lief heeft, zal hy on deel 2 aantonen, dat de lucht daar juist bijzonder gezond is. Er is hier zulk een gelukkige mengeling van land- en zeeklimaat en de stad ligt voor alle gunstige winden open. Maar het water? Is dat niet slecht? HET IS WAAR, zo redeneert hij, 's zomers is hier wel eens enige reuk, maar welke stad in Holland heeft dat niet? En in welke maand is 4ie reuk het ergste? In Juni en Juli. En wanneer zijn er de meeste ziekten? In Augustus en September. Wie durft ze dan af te leiden uit het slechte water? Overigens: aan de reuk gewent men, wat wel te merken is aan de kaarsenmakers, de olieslagers, de vlaskaarders en zulke ambachts lieden. Joannes van Groenevelt eindigt zijn proefschrift met de opwekking om geen grachtwater, maar gekookt en gezeefd putwater voor con sumptie te gebruiken. Dan zal blijken dat de lucht hier gezond is en de ongezondheid maar een sprookje. £eid&e Vatia „De Leidsche Processie naar Ke- .elaer" werd opgericht onder paus Clemens XII (1730—1740). die er de eerste geestelijke voorrechten aan heeft verbonden. Een bedevaart van een dergelijke eerbiedwaardige leeftijd moet toch wel reusachtige levenskansen heb ben. Door alle eeuwen heen hebben de Leidenaren juist aan deze pelgri mage de voorkeur gegeven. Als dit tot u spreekt en u zich nog niet voor deze bedetocht op 16, 17 en 18 Aug. a.s. naar het Duitse plaatsje heeft opgegeven gaat u dan eens praten met de heer M. J. C. Linden- hof, Stille Rijn 16, Leiden, die u alle gegevens zal verstrekken. Morgen is er toch om 9 uur v.m. een H. Mis in de kapel van het St. Franciscus Liefdewerk in tegenstel ling met de afkondiging. Over het S.F.L. gesproken. Van daag zijn 130 mensen van het Leidse S.F.L. naar Westelbeers in Brabant vertrokken. Het is een totale zetel verplaatsing geworden, een soort twintigste eeuwse volksverhuizing, want de S.F.L. gebouwen raken leeg en de bevolking van het plaatsje Westelbeers tussen Tilburg en Eind hoven ondergaat zoiets als een ver dubbeling. De jongelui, in lengte, variërend van twee turven tot bijna twee meter, bivakkeren in boerde rijen, schuren of tenten. Goede wensen (vooral voor mooi weer) vergezellen hen. Vandaag viert mejuffrouw A. Geene haar 25-jarig jubileum als lid van het personeel van Vroom en Dreesman in Leiden. Mej. Geena is thans secretaresse van de directie. Hedenmorgen werd zij door alle personeelsleden gelukgewenst. De heer Gribnau, algemeen bedrijfslei der, maakte zich tot tolk van allen, toen hij de jubilaresse met toepasse lijke woorden toesprak. Een gouden armband van het geza menlijk personeel, een vulpenset van de chefs en een luxe reiskoffer van de collega's van het kantoor be zegelden de hartelijke felicitaties. Bioscopen Trianon: City Lights (a. 1.). Rex: Help, ik ben soldaat (a. 1.). Luxor: Pechvogel en Co. (a. 1.). Lido: De 5 Sullivans (a. 1.). Casino: Goede morgen, olifant (a.l.) De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit Albertus z. van G. A. den Haan en I. Jacobs; Catha- rina Gemma Maria d. van N. van Dijk en C. M. van der Wereld; Merle Isabella Christina d. van E. J. Hoef man en M. Gottfriedt: Nico z. van N. B. Bontenbal en E. Groeneveld; Johannes Laurentius Wilhelmus z. van T. L. de Wagenaar en N. Ver haar. Ondertrouwd: N. Hoogkamer en C. Mulder. Overleden: J. J. Keijzer vr. 37 j.; P. J. van Hoeken wednr. 70 j.; H. Schapers wed. v. Borsboom, 54 j.; E. van den Berg huisvr. van: van dei- Hoeven, 45 j.; G. Haasbroek wed. van van Klaveren, 80 j. Agenda van Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2& eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd". Werkdagen 10 17 uur 's Zondags 1317 uur (tot 22 Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. Nog geen zomerwarmte Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die de afgelopen week het weer in onze omgeving be paalde, vult nu langzaam op. Het centrum lag vanmorgen tussen Schot land en Noorwegen. Kleine randsto- ringen veroorzaken nog veel bewol king en hier en daar een enkel buitje. Op de Oceaan, halverwege Ierland en New Foundland, ligt een nieuwe depressie, die slechts langzaam naar het Oosten beweegt. Daarmede samenhangend zal het weer morgen dan ook belangrijk beter zijn dan de vorige week Zon dag. De temperatuur blijft wel bene den normaal maar regen van bete kenis wordt er niet verwacht. De zon zal echter van tijd tot tijd achter de wolken schuil gaan. (N DE LEIDSE 350 kwamen op spreekuur OOK GEDURENDE de verstreken periode van 19 /m 24 Juli 1954 vertoonde het aanbod grote schom melingen. Enerzijds was dit het ge volg van het aflopen van diverse werken in de bouwsector, terwijl an derzijds de vacanties remmend werk ten, d.w.z. diverse werkgevers dien den wel aanvragen in, doch met de merking. dat zij eerst na afloop van de vacanties over de aangevraagde arbeidskrachten wensten te be schikken. Bovendien werd een aan tal arbeidskrachten, dat in !os- of gelegenheidswerk was geplaatst, we gens afloop van genoemd werk in geschreven. Ten slotte kan nog ge wezen worden op het feit, dat in het totaal beschikbaar aanbod begrepen zijn een 77 tal arbeidskrachten, dat in een z.g. 0 uur werktijdenregeling c.q. wachtgeldregeling is opgenomen. Door al deze factoren werd 't stand- cijfer in ongunstige zin beïnvloed. Het aantal geheel werklozen, waar onder begrepen 77 wachtgelders, be liep dan ook op 24 Juli 1954, 465, ter wijl daarenboven 28 personen op objecten voor aanvullende werken geplaatst waren, zodat het totaal be schikbaar aanbod 493 bedroeg. Een stijging derhalve ten opzichte van de stand per 17 Juni 1954 van 116. Gezien echter de oorzaken, welke reeds werden genoemd, kan binnen kort een daling van het totaal be schikbaar aanbod worden verwacht. Een vergelijking met de standcij- fers van het overeenkomstige tijd stip in 1952 en 1953 toont aan, dat nog altijd de werkgelegenheid als gunstig gekwalificeerd kan worden. De voordelige verschillen bedragen, niettegenstaande de natuurlijke aan was van de beroepsbevolking, res pectievelijk 1210 en 405. In dit ver band is het niet ondienstig te wijzen op het feit, dat, gezien de betrekke lijk geringe invloed van seizoenfac toren, de z.g. blijvende werkgelegen heid in niet onbelangrijke mate blijkt te zijn toegenomen. De Vraag. De vraag naar mannelijke arbeids krachten nam iets af. nl. van 240 tot 294, hetgeen, zoals uit het voorgaan de is op te maken, voor een groot deel is toe te schrijven "aan de tijde lijk afgenomen vraag naar losse ar beiders en de invloed van de vacan ties. Desalniettemin blijft de behoefte aan personeel in vrijwel alle sectoren aanhouden. Vooral jeugdigen in de leeftijdsklasse van 15 t/m 18 jaar, staan in het brandpunt der belang stelling. Voor volwassenen bestaat vooral plaatsingsmogelijkheid in de metaalindustrie, de textiel-industrie (stoffen, garen en vezelindustrie), de baksteenindustrie en zij het in mindere mate in de bouwsector. Jeugdbemiddeling. Nu het speciaal voor de Ambachts scholieren per 1 Juli j.l. ingestelde spreekuur is komen te vervallen de examens zijn achter de rug kan, zij het nog slechts in voorloo'ge cijfers, een indruk worden gegeven van de resultaten van de belangstel ling voor dit spreekuur. Plm. 350 jeugdigen, deels vergezeld van één der ouders of voogden maakten van de geboden gelegenheid gebruik, zo dat hieruit geconcludeerd kan wor den, dat plm. 95 van het aantal opgeroepeilen aan de hen toegezon- Voorspoedige reis en enthousiaste ontvangst Nog was Leiden in diepe rust ge dompeld en strdomde de regen bij bakken uit de nachtelijke hemel, toen enkele dagperen begonnen de omvangrijke bagage van de Limetz- zangers in de Eltaxbus te laden. Dit was, om precies te zijn, 4.14 u. in de morgen. Inmiddels zaten de reizigers in de H. Mis in de Petruskerk om zegen voor hun reis af te smeken. Om half zes aanvaardde men de reis en hoewel de regen medereiziger was. bedrief deze, in wezen onaan gename gast, de stemming niet. Toch zagen de reizigers zo nu en dan een sprankje zon en dan werd het wei duidelijk dat deze welkomer was dan de regen. Zon zegevierde. De reis verliep zeer voorspoedig, zonder veel oponthoud passeerde men de grenzen en, o wonder, na Brauvais won de zon de strijd en het heerlijke landschap verrukte al len zodanig, dat het nieuw leven scheen te wekken in de langzaam vermoeid geraakte reizigers. Het was ondertussen zeven uur in de namid dag geworden. Feestelijk was de intocht in u.i- metz, een vriendelijke burgemeester, juichende inwoners, een hartelijke Pastoor Smitz en zijn collega Pastoor Van Tienen, waren zichtbaar ver heugd met onze komt en in dit ver band sprak Pastoor Smitz van ver nieuwing van de missie.. den uitnodiging gehoor heeft gege ven, zodat met recht gezegd kan wor den dat de opzet geslaagd mag wor den genoemd. Al deze jeugdige ar beiders konden naar een patroon worden verwezen. Tot op heden wer den omstreeks 150 definitieve plaat singen geboekt. Omtrent de overige verwijzingen kan thans nog weinig concreets worden gemeld. Dit is eerst mogelijk, nadat de vacanties achter de rug zijn en de plaatsingen defini tief zijn geworden. Het spreekuur van de Nazorgdienst blyft normaal doorgang vinden, t.w. elke Donderdagavond van 7—8 uur. De vraag naar jeugdig personeel is nog steeds groot en doet zich in vrywel alle bedrijfstakken voor. Wellicht zal hierin in de komende maand enige wijziging optreden, door het vrijkomen van scholieren van diverse scholen. Vraag naar huishoudelijk personeel. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bedroeg op 24 Juli 1954, 178, waarbij dient te worden opge merkt, dat in dit aantal 52 personen zy'n begrepen, die in een z.g. 0 uur werktijdenregeling zijn opgenomen. Een stijging derhalve van het totaal beschikbaar aanbod van 38. IN SEPTEMBER OOK M.B.A. Van de examenklas van deze school slaagden voor het middenstandsdi ploma de volgende cursisten: De dames: Lidy Bergers, Ans Co- nijn, Truus Heemskerk, Corry Vlas veld, Leiden; Ans v. Grieken, Oegst geest; Greet Overdevest, Stompwijk; Annie Koot, Toos v. d. Valk, Voor schoten. De heren: C. Alkemade, G. van Cleef, J. Dingjan, C. v. Dorp, J. Gö- bel, T. Hendriks, K. Kaizer, T. van Santen, Leiden; G. Döfferhoff, J. Driessen, P. Koelman, Oegstgeest; G. Mathot, Rijnsburg; P. Janssen, Valkenburg; F. Spierings, Warmond; P. de Boer, Zoeterwoude. De behaalde cijfers op het examen gaven alle reden tot tevredenheid. De heren G. Döfferhoff en G. Ma thot kwamen bijzonder goed voor de dag. Uit deze resultaten blijkt dat het bestuur van de handelsavond school bestaande uit vertegenwoor digers van het Centrale Leidse Schoolbestuur, ARKA, H.KaW., K. A.B. en de R.K. Middenstandsbond in een grote behoefte van de R.K. Middenstanders van Leiden en Om geving voorziet. Naast de vele cursussen, die reeds worden gegeven, wordt in Septem ber aan deze school een cursus ver bonden voor opleiding voor moderne bedrijfsadministratie. Ook hiervoor zal ongetwijfeld veel belangstelling bestaan, daar deze be voegdheid de weg opent tot de lei dinggevende functies in het bedrijfs leven. MIDDENSTANDSEXAMENS. Voor de gisteren gehouden mid denstandsexamens zijn geslaagd: A. v. d. Velde, Hazerswoude; J. Veldhuyzen, Wasenaar; M. Velle- koop, Leiden; M. v. Velzen, Alphen; W. van Velzen, Leimuiden; P. Ver boom, Ter Aar; P. Verdonk, Aarlan- derveen; T. Verduyn, Alphen; H. Vergeer, Aarlanderveen; G. Verhaar, Verrassing. Met deze taak werd dan ook de volgende morgen enthousiast begon nen. Tot grote voldoening werd ge constateerd dat het schoonmaken van de kerk een volstrekt overbodige taak was geworden, aangezien ze er zeer proper en vriendelijk uit ziet. Het tentenkamp ligt ia/llisch, het meisjesverblijf is boven alle lof ver heven en de cantine in de pastorie is het centrum waarin iedereen zich thuis voelt. 'Hoewel al deze dingen belangrijk zijn is het meest belangrijk het sla gen van de opzet en reeds nu is te zien dat de goede weg is ingeslagen. Zelfs is een verzoek binnengekomen voor een extra voorstelling van het culturele programma voor daklozen van Abbé Pierre, die in Viene ge huisvest zijn. Dat deze taak met bij zonder enthousiasme wordt aange pakt is duidelijk. Vandaag trekt ook de omroeper in compleet operette costuum door het dorp om alle komende gebeurte nissen aan te kondigen, waarvan het kindermantinée met het poppenthea ter de eerste is. Ce n'est qa 'un au revoir. In het schilderachtige Limetz, dat tot nog toe in zon gedompeld lag, heerst een opgewekte drukte waar schier iedereen deel aan heeft. Het zal moeilijk zijn straks om van alle deze vriendelijkheid weer afscheid te moeten nemen. Maar 't zal troost rijk zijn wanneer men kan zeggen: het is slechts een „tot weerziens." De vraag bleef vrijwel gelijk, nl. 316 en heeft in de eerste plaats be trekking op huishoudelijke personeel. Daarnaast bestaat plaatsingsmogelijk heid voor confectienaaisters, typistes, steno-typistes, stiksters, leerling naaisters, winkel- en administratief- personeel en tenslotte voor geoefen de en ongeschoolde krachten in de textielindustrie. Tweede bewindvoerder BIJ TIELEMAN DROS Van de zijde van mr. N. G. Geel kerken, bewindvoerder by de C.V. Tieleman en Dros vernemen wij, dat de Haagse Rechtbank welwillend be schikt heeft op zyn verzoek een me- de-bewindoerder aan te stellen, die op de hoogte is van de conservenin- dustrie. Als zodanig is thans benoemd de heer G. van 't Riet, directeur van het Bedrijfschap voor Groente en Fruit, wonende te Wassenaar. In de afgelopen week werd in de groentefabriek weer met twee ploe gen gewerkt. In het kader van de reorganisatie is het helaas noodzakelijk gebleken een gedeelte van 't personeel te ont slaan. - 40 jaar bij de Rijksbelasting De heer J. Bult, hoofdassistent In voerrechten en Accijnzen, herdacht de dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de Rijksbelasting- dinest. In tegenwoordigheid van een groot deel van het personeel werd dit feit gistermiddag gevierd in het belastinggebouw aan de Langebrug. Bovendien waren aanwezig de direc teur de heer H. J. Ploos van Amstel van Utrecht en de hoofdverificateur de heer Hekstra v. Rozendaal, welke laatste vroeger te Leiden was gesta- tionneerd. Het hoofd der inspectie I. A., de heer L. H. Bodde Bouman sprak het eerst de jubilaris toe. Hij merkte op, dat dit jubileum bij de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen meer dan gewone belangstelling had. Dit kwam door de bijzondere taak welke de heer Bult is opgedragen en die door hem op zo voortreffelijke wijze wordt vervuld. Na achtereenvolgens de verschillende standplaatsen van de jubilaris te hebben gememoreerd en de overplaatsing naar Leiden te heb ben genoemd voerde spr. aan dat de heer Bult in 1938 aan de I. A. tot plaatsvervangend dienstgeleider werd benoemd en nog steeds deze functie bekledend, daarin zeer verdienstelijk werk heeft gedaan. Hierop overhan digde hij de jubilaris de gebruikelijke enveloppe van het Departement. Stem op de band Het was een aardige verrassing toen hierop via een bandrecorder de stem klonk van de verificateur, de heer Haak, de onmiddellijke chef van de jubilaris. De heer Haak, die door ziekte was verhinderd bij de huldi ging aanwezig te zijn, sprak zeer waarderend over de wijze waarop de heer Bult zijn taak verricht, waarbij hij de nadruk legde op de belangen van handel en bedrijf voor welke de jubilaris steeds een open oog had. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord: de ontvanger, de heer Foppen namens het Ontvang kantoor, namens de actieve dienst en de dienst van de omzetbelasting de heren Koppejan en Luijendijk en de heer Hekstra, die met de jubilaris zo vele jaren samenwerkte. Laatste spr. was de heer van Lochem, die sprak namens de ad- I I F Cm blind rhythm. CTCM^^ 4talen(130latter w grepen p. minuut) DOORLOPENDE CURSUS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.; Nieuwe stratengids is uit Uitgave Invaliden-bond ministratieve dienst en namens het gehele personeel een fraaie lamp aan bood. Namens de vereniging „De Sleutelring" bood hij de jubilaris bloemen aan. Ook van „Van'Gend en Loos" werd een fraai bloemstuk bin nengebracht. De jubilaris, die hierna het woord kreeg, zeide aanvankelijk niet van een huldiging te hebben willen we ten, doch er nu toch geen spijt van te hebben gehad. Hij dankte allen die met hem medewerkten waardoor hy in staat was de hem opgedragen taak te vervullen. Van de ander Inspecties te Leiden kwamen verschillende personen nog de jubilaris met deze dag geluk wen- cen en ook van de zijde van het be drijfsleven gaven voor de N.V. Roto gravure Mij. de heer M. Altink en voor Van G-end en Loos de heer J. v. Gent blijk van hun belangstelling. Lido: „The five Sullivans" is een Amerikaanse oorlogsfilm, die tien jaren geleden zowel in Europa als in de Verenigde Staten zelf grote op gang gemaakt heeft. De film vertelt de geschiedenis van vyf broers, die steeds te zamen optrekken, by de overval op Pearl Harbour samen voor de marine tekenen en alle vijf tegelijk met een Amerikaanse oorlogsbodem ten onder gaan. De film is dramav tisch en was tydens de oorlog in Amerika bedoeld als een eresaluut aan de Marine en tevens als stimu lans voor hen, die nog aarzelden aan de strijd deel te nemen. Naast de tra giek is zij een epos en dit is men of meer een gevaar in deze tijd. Een nieuwe generatie, voor wie het leed van de oorlog meer theorie dan wer kelijkheid is, komt zo gauw in de verleiding de barre noodzaak van die tijd met een misleidende en valse ro mantiek te omkransen. Natuurlijk mogen de offers, die gebracht zijn, nooit vergeten worden, maar daartoe zijn veiliger middelen gewenst. Toegang alle leeftijden. Casino. „Goeden dag, olifant". Een Italiaans onderwijzer, die over een grotere fantasie dan salaris be schikt, krijgt herrie met de huisbaas en komt in. contact met een sultan, die kennis maakt met zijn gezin en daarvoor genegenheid opvat. Terug in de tropen wil de sultan het gezin verrassen en stuurt een jong olifantje. Nu, de verrassing is inderdaad ge weldig! De onderwijzer ziet er wel wat in en laat het beestje naar zijn flat of de 4e etage brengen. Zijn kroost is verrukt, maar de huisbaas en de buren denken er heel anders over. Jumbo verhuist ten slotte naar de dierentuin en de opbrengst van het diertje is voldoende om het gezin uit de financiële nood te redden. Een luchtig, gezellig filmpje, dat toch niet geheel van ernst ontbloot is. Toegang alle leeftijden. Trianon heeft dé bekende film van de vermaarde Charley Chaplin „City Lights" geprolongeerd. Voor alle leeftijden. Luxor: „Pechvogel en Co." is in staat om 'n veregende vacantie te doen vergeten en na een paar uurtjes har telijk lachen* zal men zich gaan af vragen, waarom een beetje writer een mens somber moeten maken. Het verhaaltje heeft als achtergrond het aan inspiratie rijke revueleven, waar een dood fatsoenlijk jongetje, dat erg poogt zijn best te doen, juist door zijn onhandigheid een torenhoge carrière maakt. Natuurlijk zijn het vaak grap jes, die in iedere lachfilm het succes al bij voorbaat verzekeren, maar zelfs1 de grootste nurks zal zich tij dens deze film nog wel eens op een lachbui betrappen. Toegang aile leeftijden. Rex. Heeft een vrolijk vacantie- programma, waarin de film „Help ik- ben soldaat" de hoofdschotel vormt. Deze dol dwaze comedie laat zien, hoe het standbeeld van Jud Canova de Eerste, door de bliksem getroffen in stukken ligt tot grote ontsteltenis van de familie, die zo prat op deze voorvader en hun eigen militaire prestaties gaan De tegenslagen dezer familie worden nog groter als blykt. dat de lang verwachte stamhouder een Judy inplaats van een Jud is en daardoor al hun plannen en dromen voor een grote militaire loopbaan van deze nieuwe Jud, de bodem in geslagen worden. De jaren gaan voorbij, waarin nog al met het standbeeld, dat weer in- elkaar gelijmd is, gesold wordt omdat een andere dorpsfamilie eveneens een standbeeld van hun voorvader wilde hebben Intussen is de kleine Judy groot geworden en door toeval lige omstandigheden neemt zij dienst bij een vrouwelijk legercorps. Eerst dan komen met de heldhaftige da den ook de oer-komische scènes los, want Judy laat daarin zien wat een vrouw in het leger alzo presteren kan, waarbij de lachspieren der kijkers flink in beweging komen. Toegang voor alle leeftijden. Examens R.K. Handelsavondschool LIMETZ WEER DOOR LEIDENAARS BEZET

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2