S)e CeidóeSou^oAit Unie-accoord door amendementen doorkruist Minister Yamin keert naar Den Haag terug Atoomwapenarsenaal groeit nu gestadig mm Vluchtelingen-ellende stijgt in Hanoi Vorstelijke vacantiein Denemarken Mendès-France reeds plannen heeft nu ook met Tunesië ZATERDAG 31 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13259 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Haarlem te Haarlem BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Bezwaar tegen enkele passages van accoord De Indonesische minister Mob. Yamin is gisteren uit Djakarta naar Ne derland vertrokken om de besprekingen over de opheffing van de Unie voort te zetten. Op een vraag van Aneta, of het indienen van amendementen op het ontwerp-overeenkomst in dit stadium nog mogelijk is, verklaarde men van officiële zijde te Djakarta, dat de overeenstemming doordat zij tijdens informeel overleg is bereikt *n infor meel karakter draagt. De beslissingen hebben dus nog geen bindend karakter. Bij het indienen van amendemen ten heeft men getracht een middenweg te zoeken tussen beide standpunten, zo werd verklaard. DE KWESTIE NIEUW GUINEA. Met nadruk werd een bericht van het blad Pedoman" tegengesproken, dat de Indonesische delegatie zou hebben toegestemd de kwestie N.- Guinea niet aan de Ver. Naties voor te leggen. Men zei voorts, dat de re gering het ontwerp niet heeft ver worpen, maar integendeel slechts enkele passages niet geheel heeft kunnen goedkeuren. Van bevoegde Indonesische zijde vernam Aneta, dat de moeilijkheden bij de besprekingen in het bijzonder de financieel-economische regelingen betreffen. Men zei, dat tijdens het informele overleg overeenstemming was bereikt in zover, dat met de op heffing van de Unie de R.T.C.-over- eenkomsten zouden komen te ver vallen of worden vervangen door gebruikelijke overeenkomsten. Een uitzondering zou worden gemaakt voor enige financieel-economische paragrafen, betrekking hebbend o.m. op de transfer naar Nederland. Op 17 Juli keurde het Indonesische kabinet dit resultaat goed. De Ne derlandse regering opperde echter op 19 Juli enige bezwaren; met na me achtte zij de garantie niet vol- Straajagers v. Formosa De Amerikaanse regering heeft be sloten, een aantal F-Sabre-straalja- gers te zenden naar de nationalisti sche Chinezen op Formosa. Deze vliegtuigen zijn bedoeld om een tegenwicht te vormen tegen de in Rusland gebouwde MIG-straalja- gers der communistische Chinezen, welke worden opgesteld op bases op het vasteland, aan de overzijde van Formosa. ACHTER HET GORDIJN GELAND Een Meteor-straaljager - van de Britse luchtmacht, die sinds Dinsdag werd vermist, is in Oost-Duitsland geland, aldus is door het Britse mi nisterie van Luchtvaart meegedeeld. De bemanning van twee koppen is gisteravond door de Russen aan de Britse autoriteiten overgedragen. Het toestel zou in de corridor Han- nover-Berlijn tot landen zijn ge dwongen. Later werd bekend, dat de Britse autoriteiten toestemming hebben ge kregen het vliegtuig Dinsdag a.s. van Gardelegen bij Maagdenburg, waar het is geland, te komen opha len. doende. Er werd toen een nieuwe formule opgesteld, welke wederom ter kennis werd gebracht van beide regeringen. Ditmaal kon de Indone sische regering het ontwerp niet in zijn geheel aanvaarden, zo zeide men van bevoegde Indonesische zijde. De Indonesische delegatie verzocht daarom Zaterdagmiddag uitstel en vaardigde minister Yamin af naar Djakarta. Bij de besprekingen, die de afge lopen dagen in Djakarta zijn gehou den, was men algemeen van mening, dat de formulering, zoals die thans luidt, te grote garanties van Indone sië inhoudt en dat aan de Nederland se bedrijven in Indonesië een te be voorrechte positie wordt verschaft. Een andere moeilijkheid betreft aldus werd van bevoegde Indonesi sche zijde gezegd de regeling voor arbitrage bij eventueel meningsver schil over de nakoming van de nieu we overeenkomst. Men verklaarde voorts, dat Neder land voorstelde een wederzijdse over eenkomst te sluiten, waarin goede behandeling van arrestanten in el kanders rechtsgebied wordt gegaran deerd. Van Indonesische zijde neemt men het standpunt in, dat een der gelijke aangelegenheid niet tot de Uniebetrekkingen kan worden gere kend. COMMISSIE-RAPPORT In haar halfjaarlijkse rapport aan het Congres heeft de Amerikaanse commissie voor de kernenergie mee gedeeld, dat het arsenaal atoomwape nen snel en gestadig groeit. Vooral het laatste jaar is de productie van splijtbare materialen aanzienlijk toe genomen, terwijl de kosten van de fabricage zijn gedaald. De voortstuwingsinstallatie van de de kernenergie lopende onderzeeboot Nautilus is bijna gereed. Een tweede soortgelijke onderzeeër staat op sta pel en er is pas opdracht gegeven voor de bouw van nog twee derge lijke schepen. Andere punten uit het rapport zijn: Er is een automatisch werkend systeem ontwikkeld voor het snel ontdekken van radio-activi teit, afkomstig van proeven met atoombommen. Men is bezig met het ontwerpen van een „atoom-motor" voor vliegtui gen. De eerste zorg is daarbij hoe men de bemanning van een vliegtuig af doend tegen schadelijke straling kan beschermen. Na de proefnemingen in de Stille Oceaan zijn er in een groot deel van de Verenigde Staten radio-actieve deeltjes terechtgekomen. Bij verschei dene mensen heeft men de aanwezig heid van radio-activiteit geconsta teerd, maar steeds in zo geringe mate dat er van gevaar geen sprake was. Noch de bewoners van de Marshall eilanden, noch het Amerikaanse per- Eisenhower en Rhee President Eisenhower en president Rhee van Zuid-Korea hebben Vrijdag in een gezamenlijk communiqué, uit gegeven na besprekingen van vijf da gen in Washington, verklaard, dat zij van plan zijn voort te gaan op de weg naar een verenigd, democratisch en onafhankelijk Korea, in overeen stemming met het handvest der Ver. Naties en de resoluties van de Alge mene Vergadering der Ver. Naties over Korea. Tensing leert klimmen in Zwitserland Tensing Norkay, de heldhaftige Sherpa-gids, die in 1955 deelnam aan de geslaagde beklimming van de Mount Everest onder leiding van Sir John Hunt en samen met Sir Edmund Hillary, ziet men hier in Rosenlaul in Zwitserland waar hij het bergbeklimmen op de Zwitserse manier aan het leren is. Deze veteraan-klimmer, die reeds meer dan twintig jaar lang de hoogste bergtoppen ter wereld belaagt, heeft uit Darjeeling in India zes an dere Sherpa's meegebracht, die evenals hijzelf de Zwitserse methode van berg- en gletscherbeklimming bestuderen ter voltooiing yan hun studie, voor zij in de nieuwe bergbeklimmersschool onder auspiciën van de West- bengaalse regering, in India, de functie van instructeur op zich nemen. Foto: Arnold Glatthard, directeur van de school in Rosenlaul, demonstreert hier hoe men het beste afdaalt en komt daarbij in een eigenaardige hou ding. Tensing (rechts). Majoor Jayal, die leider zal worden van het Hyma- laya Bergbeklimmers Instituut, Ang Hiarkay, Nawang Torkay en Nawang Sambu, kü'ken toe. (Van links naar rechts). soneel dat bij de proeven betrokken was, noch de Japanse vissers die be smet zijn door radio-actieve stof, zul len de gevolgen van de aanraking met radio-actieve deeltjes blijvend nadeel ondervinden. Terwijl het Congres kennis nam van het rapport, stelde procureur-ge neraal Brownell voor om grote be^ loningen uit te loven voor personen die inlichtingen kunnen geven over onwettige handel in splijtbare mate rialen. De maximumale beloning zou een half millioen dollar moeten zijn. De beloning zou niet alleen aan Ame rikanen maar ook aan onderdanen van andere landen zelfs communis, tische in het vooruitzicht moeten worden gesteld. Brownell heeft dit plan in de vorm van een wetsontwerp aan het Con gres voorgelegd. Asyl in Tsj.-Slowakije De regering van Tsjechoslowakije heeft de 26-jarige Amerikaanse dr. Joseph Cort, wiens verblijfsvergun ning in Groot-Brittannië niet wordt verlengd en die niet wenst terug te keren naar de Verenigde Staten om dat hij daar als communist te boek staat, politiek asyl verleend. Hij zal zich in Tsjechoslowakije vestigen. Cort, die reeds drie jaar heeft ge doceerd aan de universiteit van Bir mingham in Engeland, kon geen ver lenging van zijn verblijfsvergunning krijgen, omdat hij zijn Amerikaanse staatsburgerschap zou vérliezen, als hij niet naar de Verenigde Staten te rugkeerde om zich te rechtvaardigen tegenover beschuldigingen van ont duiking van de dienstplichtwet. Hij had de Britse regering politiek asyl gevraagd, omdat hij in Amerika vervolging wegens zijn politieke overtuiging vreest. De Britse autori teiten meenden echter dat zijn leven en vrijheid niet in gevaar waren. De socialistische afgevaardigde Wedgwood Benn heeft de zaak Vrij dag in het Lagerhuis gebracht. Hij deelde mede een brief ontvangen te hebben van Cort, waarin die zegt, dat de Tsjechoslowaakse regering het hem mogelijk maakt zijn medisch on derzoek voort te' zetten. Benn ver klaarde, dat een Amerikaanse con grescommissie een onderzoek had in gesteld naar communisme op Ameri kaanse universiteiten en dat vele van Corts vrienden hun betrekking ver loren hadden. Ook Cort vreesde een slachtoffer te worden. Spanning tussen India en Portugal India heeft gisteren de Portugese consulaire vertegenwoordigers in Bombay gelast, het Indiase grondge bied te verlaten. Enige uren tevoren had Portugal twee Indiase diploma ten in Goa en Mormugao, twee Por tugese bezittingen in India, gelast te verdwijnen. Sedert verleden week Indiase nationalisten het Portugese dorp Dadra hebben bezet en eergis teren nationalisten uit Goa binnen gemarcheerd zijn in de Portugese enclave Nagar Haveli, vormt dit het hoogtepunt in de crisis der Portu- gees-Indiase betrekkingen. Portugal heeft de Indiase consul- generaai in Goa en de Indiase vice- consul in Mormugao vier en twintig uur tijd gegeven het Portugese grondgebied te verlaten. Het mini sterie van buitenlandse zaken in Portugal verklaarde, dat „hun aan wezigheid hoogst ongewenst is daar huii persoonlijke activiteiten een ern stige bedreiging betekenen voor de veiligheid in deze gebieden". India antwoordde hierop met een nota aan de Portugese zaakgelastigde in New Delhi, waarin de diplomatieke er kenning van de Portugese consul- generaal en de consul inBombay werd opgeheven. Beiden moeten het In diase grondgebied Zondag aanstaan de verlaten. De stap van de Portugese regering kwam niet onverwacht. Reeds en kele dagen heeft de Portugese rege ring zekere groepen in India beschul digd van agressie tegen haar bezit tingen in India. DUITSLANDS SOUVEREINITE1T De Amerikaanse Senaat heeft Vrij dag unaniem een resolutie aanvaard, welke beoogt reeds van te voren goedkeuring te verlenen aan alle stappen, die president Eisenhower zou mogen nemen inzake het herstel van de West-Duitse souvereiniteit voor de tijd, dat het Congres niet in zitting is. Vorige week had reeds de com missie voor buitenlandse aangele genheden uit de Senaat met hlgeme- ne stemmen deze resolutie goedge keurd. De resolutie geniet tevens de steun van het ministerie van Buiten landse Zaken. Minister Dules heeft persoonlijk de twee vergaderingen van de com missie bijgewoond, waarop de reso lutie opgesteld werd. Fortuin in oude koffer In een oude, verfomfaaide leren koffer die op het vliegveld Orly bij Parijs uit de machine van Kairo werd geladen, ontdekte de Franse douane gisteren een zakje met onbewerkte diamanten die zeker veertig millioen franc waard zijn. De koffer was niet van een passagier, en op het adres in Parijs, dat op de labels stond ver meld, wist men van niets. De kostbare stenen zaten onder een valse plastic bodem verborgen. Ver der zaten er alleen een paar vodden van kleren in de koffer. De politie, die de zaak nu verder onderzoekt, schat dat de diamanten, die samen twee en een half kilo wogen, zeker tweemaal zoveel, dus 80.000.000 franc oftewel ruim 800.000 gulden waard zouden zijn, wanneer zij bewerkt wa ren. MEN WEET MET DE MASSA GEEN RAAD In Hanoi is de eerste groep vluchte lingen aangekomen, die het gebied hebben verlaten, dat aan de Vietminh wordt overgelaten. Het waren 3000 mannen, vrouwen en kinderen uit Bacninh en Foeland. In Hanoi was men op een dergelijke massa-aan komst niet voorbereid. Het gevolg was een chaos, waarvoor de Franse en Vietnamese autoriteiten niet direct een oplossing wisten. Zusters van een katholieke school in Hanoi redden de situatie en zetten alle klaslokalen voor de vluchtelingen open. Een ge meentelijke tankwagen voerde water aan. Dat was de enige hulp, die de stad Hanoi bood. Met vrachtwagens en autobussen zijn deze 3000 in Hanoi aangekomen. De overgrote meerderheid van deze vluchtelingen is katholiek. Zij had den wat schaarse bezittingen bh zich (onderweg waren zij beroofd), die zij in doeken, zakken en dozen hadden verpakt. Het gemeentebestuur liet meedelen, dat hun komst niet was voorzien. De school van de Zusters bracht uitkomst. Er ontstond een wild gedrang voor de deuren van de klas lokalen, waar alle herrie werd over stemd door een koor van schreiende kinderen, die op waren van vermoeid heid en honger. Op de speelplaatsen en in de naburige straten legden de vluchtelingen kleine kampvuren aan om er rijst op te koken. Onderweg waren zij tegengehouden door Vietnamezen, die alle waarde volle voorwerpen en geld hadden meegenomen. „Het waren geen solda ten van de Vietminh, maar mensen uit onze eigen streek, die met de Viet minh sympathiseerden. Ze probeer den ons over te halen te blijven. Toen wij weigerden namen zij ons alles af, wat waarde had en ze zeiden ons het niet te wagen nog ooit terug te komen", zo vertelde een vluchte ling. Enkele vluchtelingen lieten zich bepraten en stapten uit. Tegen elkaar in het harnas. Deze verwarde ontvangst heeft de Vietnamese en Franse autoriteiten in Hanoi tegen elkaar in het harnas ge jaagd. De Fransen verdedigen zich met te zeggen: „Wij hebben aangebo den alle vluchtelingen op onze kos ten te evaeuëren naar Zuid-Vietnam. Maar de Vietnamezen zijn nogal gauw op hun tenen getrapt en willen de zaak in eigen handen houden. „Wij wachten nog steeds op een aanvaar ding van ons aanbod". In Hanoi werd gisteravond gehoord, dat uit Noord- Vietnam de grote verhuizing is be gonnen en dat een menigte van lOO.OOOVietnamezen uit alle richtingen naar Hanoi afzakt om vandaar te worden geëvacueerd. Als de Vietna mese autoriteiten niet gauw een be slissing nemen, dan zullen de Fran sen de noodtoestand afkondigen en de evacuatie naar eigen inzicht uitvoe ren; zo werd gisteravond in Hanoi gezegd. Een aardige opname van het Deense Koninklijk Paar met hun gasten uit Nederland, voor het Paleis Grasten. Van links naar rechts vooraan: de prinsessen Margriet, Benedicte, Anna Marie, Marijke, Irene, Margrethe en achter Lady, Patricia Ramsey (een tante van de Deense Koningin), Ko ningin Ingrïd, Koningin Juliana en Koning Frederik. Constitutionele monarchie Mendès-France houdt geen dag rust. Nadat hij met zijn „New Deal" was gekomen heeft de ministerraad gisteren een plan uitgewerkt voor de hervormingen, welke hij in Tunesië wil doorvoeren. De nieuwe politiek zal op twee principes gebaseerd zijn: enerzijds wil Frankrijk het recht van het Tunesische volk om zichzelf te re geren erkennen en anderzijds wenst het zijn nationale belangen in het land te handhaven. Alvorens te onderhandelen wil de Franse regering eerst het oordeel van de Bey van Tunis vernemen en zij heeft daartoe gisteren een afgezant, de heer Pelabon, directeur van het kabinet van de Franse minister-pre sident naar Tunis gestuurd. Men neemt aan, dat de Franse regering de hervormingen trapsgewijs zal wil len doorvoeren. Zij zal beginnen met van het Tunesische volk te verlangen, dat het een volksvertegenwoordiging vormt, die een nieuwe grondwet zal uitwerken. De voornaamste punten daarvan zullen wel zijn, dat er een Tunesische regering wordt gevormd en dat zowel de administratie als de politie geheel in handen van Tune- siërs zal komen. De diplomatieke ver tegenwoordiging van Tunesië en de bescherming van het land naar buiten zullen in Franse handen blijven en Frankrijk zal strategische bases in het land behouden. Voor het handha ven van de belangen van Fransen en van buitenlanders zullen er tussen de beide staten verdragen worden ge sloten. In het algemeen zullen de hervor mingen er op neerkomen, dat men zal trachten van Tunesië een moderne De laatste wonden gedicht Vrijwel ongemerkt voor de buiten staander, maar nog steeds met grote energie herstelt Nederland in stad en dorp zich van de laatste ernstige wonden, die de oorlog geslagen heeft. Ook in Eist in de Betuwe, een van de plaatsjes, welke zeer zwaar van de vernielingen te lijden hadden, is de laatste jaren hard gewerkt aan het herstel, dat nu bijna is voltooid. Thans is men bezig de antieke kerk toren te restaureren en een nieuwe spits, in oude stijl, op dit bouwwerk en daarmee op het herstelwerk te plaatsen. Als straks de steigers zijn verdwenen, zal Eist weer in oude landelijke glorie prijken. staat te maken en dat de tegenwoor dige absolute monarchie zal worden vervangen door een constitutionele monarchie. Men moet daarbij beden ken, dat de absolute monarchie eigenlijk onder Frans toezicht stond en dat de constitutionele monarchie slechts door verdragen aan Frankrijk zal zijn gebonden. MENDèS-FRANCE NAAR TUNESIë Premier Pierre Mendes-France van Frankrijk is vanmorgen uit Parijs per vliegtuig naar Tunis vertrokken om de Bey zijn hervormingsplan voor het protectoraat aan te bieden. Mendes-France wordt vergezeld door maarschalk Alphonse Juin, de geallieerde opperbevelhebber voor de Middeneuropese sector, en door Christian Fouchefr, minister voor Tu nesië en Marokko. Maarschalk Juin is vertrouwd met aangelegenheden, die Frans Noord-Afrika betreffen. Het besluit van Mendès-France om zijn nieuwe plan voor Tunesië per soonlijk aan de Bey te overhandigen, kwam tot stand aan het eind van een lange kabinetsvergadering Vrijdag avond, waarop het plan van de pre mier voor het protectoraat Tunesië door de regering werd goedgekeurd. (Geldig van Zaterdagavond tot f Zondagavond. Opgemaakt te tien uur). OVERWEGEND DROOG. Overwegend droog met veran- J der lij ke bewolking. Weinig ver- andering in temperatuur. Matige j of zwakke wind in hoofdzaak tussen West en Zuid. 1 Aug: zon op 5.en onder 20.31; maan op 8.07 en onder 21.05 uur. 2 Aug.: zon op 5 02 en onder 20.30; maan op 9.20 en onder 21.19 uur. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: weer temp. STOCKHOLM licht bewolkt 21 C. OSLO ?waar belokt 17 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM zwaar bewolkt 17 LONDEN zwaar bewolkt 17 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS zwaar bewolkt 22 BORDEAUX zwaar bewolkt 20 GRENOBLE zwaar bewolkt 21 NICE licht bewolkt 25 GENEVE zwaar bewolkt 21 ZURICH zwaar bewolkt 18 LOCARNO onbewolkt 26 BERLIJN zwaar bewolkt 19 FRANKFORT nevel 18 MUNCHEN geheel bewolkt 18 WENEN zwaar bewolkt 23 INNSBRUCK geheel bew. 19 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA zwaar bewolkt Korreltje De ziel der mensen groeit niet van het loon, maar van de arbeid, die het loon verdiende.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1