De uitvoer van bloembollen en bomen in de eerste jaarhelft Gaat Rotterdam zijn molen herbouwen WILT U IETS WETEN? VRIJDAG 30 JULI 195-1 DE LEIDSE COURANT TWEEDE 81.AD PAGINA 3 Kerkrade houdt tweede wereldmuziekconcours Vijfduizend amateurs uit alle landen komen „afblazen" Toeu de oudste mijnstad van ons land in 1051 haar eerste wcreldmu- ziekconcours op touw zette, is tege lijkertijd de opleving gevolgd van een Zuid Limburgse gemeente, waar de geschiedenis teruggaat tot de ab ten van Rolduc. Er waren op dat enorme feest van 1951 ongeveer 170.000 bezoekers van heinde en verre gekomen en op de huidige dag leven de relaties van toen voort. Een en ander is aanleiding ge weest om een soortgelijke culturele wereldgebeurtenis on touw te zetten. Ook nu hebben wethouder W. E. A. Scheelen en secretaris Joh. Scholtes de enorme voorbereiding gedragen en thans is men zover gevorderd, dat minister Cals in eigen persoon Vrij dag 6 Augustus het tweede wereld- muziekconcours van Kerkrade plech tig kan openen. Niet minder dan 5000 amateur-mu sici, verspreid over een goede honderd corpsen uit vele landen, bestaande uit fanfares, harmonieën, zelfs sympho- nie-orkesten en andere muziekgezel schappen, zullen zich komen onder werpen aan een internationale jury. Het feest zal drie weken duren en omdat Kerkrade practisch geen hotel- accomodatie bezit, is ook deze keer een beroep gedaan op de mijnwer kersbevolking, die het zal presteren, al die vijfduizend vreemde gasten be langloos te herbergen; voor zover no dig zullen hotels in de omgeving bij springen. Nu wij het toch over cijfers heb ben: aan dit monsterconcours komen zestig tolken tepas; op 1 Augustus zullen zestig auto's een reclametocht door ons land, België en Duitsland maken, dagelijks moeten meer dan honderd brieven worden beantwoord, in West-Duitsland zijn tot op meer dan 200 km. autobussen voor het komende vervoer gecharterd, en wat wel het sterkst aanspreekt is het getal van een half millloen, zijnde het .aantal bezoekers, dat in de komende maand in Kerkrade wordt verwacht. Onze eigen spoorwegen, die tot nu toe het Millioenenlijntje wel zeer stiefmoe derlijk hebben bedeeld, gaanjiu plot seling dieseltreinen inleggen, die ge durende het concours een frequentie van een half uur zullen hebben. Muziekbal met 7500 plaatsen. Middelpunt van dit concours zal zijn een muziekhal van 80 bij 32 me ter. die plaatsruimte biedt voor niet minder dan 7500 personen. Zij zal voldoen aan de eisen der acoustiek en met behulp van een klankscherm de muziek dragen tot in de uiterste hoeken. Er wordt een groot concert orgel geplaatst van bijzondere waar de en even verder in een andere ruimte komt het waterorgel, dat op het ogenblik in Nijmegen bewonde ring wekt. Op een andere plaats ver rijst een tentoonstellingsruimte van 153 meter lengte, waarin handel en industrie gelegenheid zullen vinden voor expositie. Weer op een andere plaats, in de bestaande ambachts school, wordt een muziekteptoonstel- ling ondergebracht met oude instru menten en uitgaven voor een belang rijk deel in bruikleen ontvangen van het Haags museum. Ter ere van het te verwachten be zoek zijn enkele parken aangelegd, die permanent zijn en voor verdere culturele doeleinden zullen worden gebruikt. De voorbereiding van dit alles heeft twee jaar geduurd; maar toch het leeuwendeel van de regeling is van deze laatste dagen voor de ope ning op 6 Augustus a.s. Men zou zo graag marswedstrijden ook op de Zondagen van het we reldconcours door de straten laten trekken, maar de nieuwe wet op de Zondagviering is oorzaak, dat deze attractie moet worden beperkt bin nen de muren van het sportpark. Behoudens de Maandagen en Dins dagen zijn er vrijwel alle dagen van het concours hoogtepunten waarvoor ook buitenlandse koren en orkesten van naam zullen zorg dragen. De grootste drukte wordt verwacht op Donderdag 26 Augustus, als mgr. dr. A. Hanssen in de Concerthal een pon tificale Hoogmis zal opdragen en op welke dag medewerking zal worden verleend door de Sixtijnse kapel uit Rome. Zowel van prins Bernhard, be schermheer van het concours, als van H.M. de koningen en andere staats hoofden zijn belangrijke prijzen ont vangen, bijvoorbeeld een handschrift van Beethoven, aangeboden door de West-Duitse president. WORDT ER VOLDOENDE GEDACHT AAN DE GROTE GEZINNEN? Het hoofdbestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront heeft zich in een schrijven tot de Minister van Oorlog gewend om speciaal aandacht te vragen voor het grote gezin. Im mers, aldus Katholiek Thuisfront, door de automatische indienst-roe- ping worden de grote gezinnen ver houdingsgewijs het zwaarst belast. Het grote gezin dat met grote zorgen door de moeilijke jaren is heengeko- men moet dikwijls door het oproepen van de oudste zoon weer op het sa laris van de vader alleen terugval len. De gezinnen met een groot aan tal kleine kinderen of studerende kinderen worden hierdoor extra zwaar belast. Het hoofdbestuur van Katholiek Thuisfront verzoekt de minister aan deze kwestie aandacht te schenken en doet als suggesties aan de hand of wel vrijstelling van de oudste zoon van een groot gezin ofwel opschui ving van de dienstplicht naar de la tere zonen ofwel een speciale finan ciële regeling voor het grote gezin. De Bond van het Grote Gezin zal deze kwestie ook in het hoofdbestuur bezien. Vreemdelingenbezoek aan Nederland blijft stijgen Hij praatte van schrik Een begin van paniek ontstond gisteravond tegen het invallen der duisternis in het dorpje Bar- cus in het Baskenland, vertelt de Telegraaf, toen een bruine onge veer 1.50 m. lange beer in de straten verscheen. Vrouwen en kinderen renden verschrikt hun huizen binnen. Een dappere jager greep echter zijn geweer en legde aan om het roofdier te doden. Op dat ogenblik riep de beer angstig: „Niet schieten, niet schieten!" De „beer" bleek een amateur toneelspeler te zijn, die met zijn dilettantengezelschap deelnam aan een maskerade en die zijn buren eens aan het schrikken wilde maken. Hij slaagde daarin boven verwachting. De paniek in het dorpje was begrijpelijk, omdat pas enkele maanden geleden een echte beer ïen grote slachting had gehou den onder de kudden schapen in de streek, voor men het dier had kunnen neerleggen. Hoewel het slechte weer van de laatste maand de toeloop wat heeft geremd, kan thans reeds worden vast gesteld, dat de belangstelling voor ons land als toeristisch centrum dit jaar nog groter is, dan in 1953, toen bui tenlanders alleen al 160 millioen gulden aan zichtbare deviezen bin nen onze grenzen spendeerden. De honoraire vertegenwoordiger van de A.N.V.V. in Duitsland, de heer H. W. H. Bors, algemeen vertegen woordiger van de N.S. te Dusseldorf acht het geweldige toenemen van het Duitse toerisme naar ons land voorna melijk een gevolg van het opheffen van het visum. De grote stroom Duitsers in de bollentijd gaf aanleiding tot enige onaangename reacties in Amsterdam. Het zou wellicht niet zo gegaan zijn, indien de toeloop wat geleidelijker was geweest. Het merkwaardige is, dat als gevolg van reacties uit andere landen, de houding van de Duitser in het bui tenland thans een punt van algemene bespreking in Duitsland zelve is ge worden, waardoor de aandacht van de Nederlandse affaire is afgeleid. De heer Bors heeft van geen en kele Duitser gehoord, dat hij in Ne derland onheus bejegend is. Inte gendeel. Het vraagstuk van de Duitse houding in het buitenland klemt voornamelijk in de groepsreizen voor een of enkele dagen. Men beraadt zich over mogelijkheden om aan staande Duitse toeristen op een zo plezierig mogelijke manier aan het verstand te brengen, hoe zij dienen op te treden om ongenoegen te ver mijden. En, zo vraagt de heer Bors zich af, ligt hier het zwaartepunt van het op treden niet veeleer in de groepsreis, dan in de toerist zelve? Het is toch een bekend feit, dat reizigers in groe pen, die alles vooruit betaald heb ben en vrij van zorgen zijn, collectief soms wat rumoeriger optreden, dan individuele toeristen, die over het al gemeen bereisder en dus meer we reldwijs zijn. Groepsreizigers zijn over het alge meen „leerling-reizigers". Dat is een algemeen, internationaal verschijnsel. Uit de Nederlandse hotellerie heeft de heer Bors het tegendeel van klach ten over Duitse gasten vernomen. De Parijse vertegenwoordiger van de A.N.V.V. is tevreden over het toe nemen van de Franse belangstelling voor ons land, welke zich vooral in Noord-Frankrijk en in Parijs mani festeert. In de eerste drie maanden van dit jaar was deze reeds tien per cent groter, dan in het eerste kwar taal 1953. Het slechte weer, de ver plichting om honden tegen dolheid te laten inspuiten en ook het ver plichte paspoort houden nog vele Franse vacantiegangers uit Nederland weg. Hoewel Nederland geen goedkoop, te-eiland mèer is, ervaart de Frans man toch, dat de koopkracht van een gulden aanzienlijker is, dan die van 100 francs. De uitvoer van sierteeltproducten in het eerste halfjaar van 1954 heeft, vergeleken met het eerste halfjaar van 1953 een vermeerdering onder gaan van 6.500.000, In totaal werd dit jaar uitgevoerd voor ƒ49.869.651,— tegen ƒ43.181.970 in de eerste zes maanden van 1953. De uitvoer van bloembollen in het eerste halve jaar 1954 bedroeg f 20.923.237; over dezelfde periode 1953 f 18.168.622; van bomen respec tievelijk f 9.016.820 en 9.412.705; van bloemen resp. 17.158.733 en f 13.603.978; en van planten ƒ2.770.861.— en 1.996.665.—. De bloembollen De uitvoer van bloembollen naar Argentinië was veel groter dan vorig jaai-, van Januari tot Juli 1954 werd naar dat land uitgevoerd voor 57.558—, het eerste halve jaar 1954 bedroeg de export naar dit land slechts 4854.Australië geeft een zelfde beeld te zien. Hier zijn de cij fers resp. 155.858.en f 528.824. Voor België en Luxemburg belopen de bedragen 961.853.en ƒ794.557. Naar Brazilië ging de export even eens aanmerkelijk vooruit: eerste halfjaar 1954 24677.eerste half jaar 1953 f 678.Canada toonde enige teruggang: resp. 384,286. en 474.055.—. West-Duitsland, Denemarken, En geland, Finland, Frankrijk, Oosten rijk, Griekenland, Israël, Italië, Spanje en Zweden waren voor lan den die meer bloembollen kochten. Joego-Slavië deed het minder goed. De cijfers waren hier n.l. 1.874,- dit jaar en 38.129.het vorige jaar. De Verenigde Staten kochten dit jaar minder bloembollen: eerste half jaar 1954: f 4.535.509; zelfde periode 1953: 5.334.665. De boomkwekerij De uitvoer van boomkwekerijpro ducten naar België en Luxemburg daalde aanzienlijk: eerste halfjaar 1954 472.375; eerste halfjaar 1953 714.384.—. BURGERIJ WIL HET WIL Het k'eine meisje uit Hillegersberg dat eergisteren bij de burgemeester van Rotterdam kwam om hem een gulden te brengen, bestemd voor de opbouw van de verbrande molen, is niet de enige die in Rotterdam van mening is, dat de molen weer opge bouwd moet worden. Van alle zijden is men bezig actie te voeren voor de herbouw van deze molen, die in donkere dagen voor Rotterdam het symbool voor moed en vrijheidszin is geweest. Zoals men weet stond de molen tot voor kort te midden van een troosteloze vlakte, die in vroeger da- Denemarken kocht meer n.l. resp. f 353.803.— en f 284.162.— evenals Duitsland: 1.746.832 en 1.316,765. Voor Engeland lagen de cijfers on gunstiger: resp. 598.408.en f 903.700.evenals voor- Finland: f 99.861.— en 338.139; Frankrijk: f 163.402 en 211.271; Ierland: 15.844 en 47.822; Israël f 192.— f 10.173.—; Libanon 9907— en 35.860.en voor Mexico f 9112 en f 21.249.—. Noorwegen nam meer boomkweek producten af. Hier waren de cijfers 19.843.en 78.703.- De uitvoer naar Spanje was zeer gering, evenals naar Uruguay en Venezuela. In dit laatste land daalde de export van 38.867,over de eerste zes maanden 1953 tot 11.638 over dezelfde periode in 1954. De Verenigde Staten kochten enige tonnen minder n.l. eerste halfjaar 1954 1.362.008.—; idem 1953: f 1.619.062.—. Snijbloemen Ook de export van snijbloemen naar België en Luxemburg was iets minder: Januari tot en met Juni 1953: f 3.082.606; Januari tot en met Juni 1954 2.869.561.—. De Belgische Congo kocht bijna driemaal meer: resp. 13.624.— en 39.694.—. De nemarken en Cuba, die het eerste halve jaar van 1953 niets hadden ge kocht, kochten dit jaar resp. f 7439. en 6088.—. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Noor wegen, Oostenrijk, Portugal en Zwit serland vergrootten de import van snijbloemen uit ons land. Tsjecho- Slowakije, dat vorig jaar in de eer ste zes maanden voor 24.839. kocht, nam dit jaar niets af. De ex port naar de Verenigde Staten werd gehalveerd, en bedroeg over het eer ste halfjaar 1954 58.037.—. Uitvoer van planten Tenslotte nog enige cijfers betref fende de uitvoer van planten: België en Luxemburg: eerste halfjaar 1953 762.559.—, eerste halfjaar 1954 f 910.817; Canada resp. 1511 f 4590.—. Denemarken 26.938,— en 33 503; Duitsland West ƒ498.990 en f 868.632; Engeland 87.098 en f 168.325.—; Finland 1.103,— en 26.033,Frankrijk 36.994.en f 85.917.—; Israël 4.080 en 1 663 Italië 82.183 en 120.208.—; Mexi co f 3.583.en 9.591; Noorwegen f 21.102,en 17.657.Oostenrijk 30.493,— en 58.220,—; Spanje f 7.040,en 4.928,Venezuela f 25.365,— en 12.595,—; Ver. Sta ten 51.044,en 47.589,Zuid gen het stadscentrum van Rotterdam uitmaakte. In de rampzalige Meidagen van 1040, toen een misdadig bombarde ment een einde maakte aan de nij vere Rotterdamse binnenstad, bleef de molen temidden van vuur en ver nieling staan en sindsdien is hij voor de Rotterdammers meer geworden, dan een romantische herinnering Afrika f 36 919,en 23! aan vervlogen dagen. Er is een comité opgericht, dat wil pogen het ton, benodigd voor de op bouw, bijeen te brengen en gezien de betuigingen van instemming, die het van vele zijden ontvangt zal dit doel niet moeilijk te vérwezenlijken zijn. Wanneer de voortekenen niet be driegen zal Rotterdam dus binnen afzienbare tijd weer een molen heb ben op zijn Oostplein. KINDJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 5-jarige Jan H. Biesing in de Graaf Florisstraat te Amsterdam te gen het middengedeelte van een juist passerende vrachtauto opgelopen. Het kind kreeg een achterwiel over het hoofd en was op slag dood. Koninklijke familie in Denemarken Koning Frederik en koningin In- grid van Denemarken hebben gister avond koningin Juliana en de prin sessen Margriet en Marijke begroet op het station van Padborg, even over de Duits-Deense grens. Van Padborg vertrok het gezel schap per auto naar de zomerresiden tie. waar prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene vanmorgen vroeg aankwamen. De Prins en zijn twee oudste dochters arriveerden op 'het vliegveld Skydstrup bij Graasten. Koning Frederik bestuurde zelf de wagen, waarin Koningin Juliana en Koningin Ingrid zaten. De prinsessen en de hofdames volgden in een ande auto. Bij het vertrek wuifden honderden toeschouwers het gezel schap na, In het kasteel te Graasten bracht men de avond onder elkaar door. Voor de volgende dagen schijnen ook geen bijzondere regelingen getroffen te zijn. Het kasteel Graasten ligt in het uiterste Zuidoosten van Jutland, een van de mooiste delen van Denemar ken. Het ligt aan een meertje en is omgeven door hoog geboomte. Het kasteel werd in 1936 aan het huidige koningspaar (toen kroonprins en prinses) als zomerverblijf ter be schikking gesteld. Het vertrek uit Soestdijk had gis termorgen vrijwel onopgemerkt plaats gevonden. In Bremen, waar de trein stopte, werden Koningin en Prinsessen toegejuicht. Maastricht koopt twee kastelen De gemeente Maastricht heeft op een openbare verkoping de kastelen Meerssenhoven en Vaesharteld met bijbehorende grond (parken, tuinen, vijvers, grachten, bossen, boomgaar den, weilanden, hakhout enz.) met een gezamenlijke oppervlakte van ruim 136 ha aangekocht voor 933.000 in totaal. Deze koopsom ligt slechts f 1.000 boven de "door notaris E. W. A. Schoenmaeckers uit Meerssen ten verzoeke van de erfgenamen van wij len de heer Adhemar Regout uitge zette aanbieding. Voor deze verkoping bestond uiter aard zeer veel belangstelling uit heel Zuid-Limburg, maar ook waren er belanghebbenden en belangstellen den uit andere delen van ons land. De verkoop geschiedde aanvankelijk in kavels, daarna in combinatie van kavels en ten slotte over het geheel van de beide kastelen en bijbehoren de roerende en onroerende goederen. De aangekochte kastelen en bijbe horende terreinen, waarop zich o.a. ook vijf pachthoeven bevinden, liggen in het uitbreidingsgebied van Maas tricht, op grondgebied van de ge meenten Maastricht, Meersen en It- teren. De kastelen Meerssenhoven en Vaesharteld zijn monumentaal en his torisch belangrijk. HET GOUD IN ZEE Bouwput nog niet te water Het zit de bouwers aan de bouw put, van waaruit binnenkort op de Noordzee een aanval zal worden ge daan op het goud van de „Renate Leonhart", ook niet mee met het weer. De werkzaamheden worden hierdoor danig gestagneerd. Oorspronkelijk lag het in de be doeling om het onderstuk van de bouwput, welke door de firma Hoo- geveen aan de G. Bolkade in gereed heid wordt gebracht, Woensdag te water te laten. Dit onderstuk, dat ongeveer 150 ton weegt, is n.l. op twee dekschuiten in gereedheid gebracht. Met behulp van enige bokken zal dit gedeelte in het water worden ge bracht, waarna met de werkzaamhe den aan de bovenbouw kan worden begonnen. Kind uit trein geslingerd De 7-jarige G. van Laar uit Alme lo heeft het avontuur van zijn leven beleefd. Hij werd uit een in volle vaart rijdende trein geslingerd, doch liep slechts geringe kwetsuren op. Het ongeluk gebeurde tussen Daarle en Vriezenveen. In de mening, dat hij een deur van een toilet opende, ont sloot de jongen een coupédeur, die met een ruk open vloog. Het ventje werd uit de trein geslingerd, doch kwam in dichte heesters terecht. Op het ergste voorbereid renden het treinpersoneel en enige passagiers langs de trein. Tot hun verbazing zagen zij de jongen echter naar de trein toe komen lopen. VELZEN WIL GEEN GRATIS GLAZENWASSER. Velzen beleeft op het ogenblik een enigszins opwindende „glazenwas sersoorlog". Een voormalig lid van de Nederlandse Bond van Onderne mers in het Glazenwassersbedrijf, de NBOG, is namelijk in opstand ge komen tegen de „sanering", die de ze bond voor de nieuwbouw van IJmuiden enige jaren geleden pro clameerde. De bond wilde daarmee tot een rendabele werkverdeling ko men en stelde zich bij de aanbeste ding van een gemeentewerk voorts op het standpunt, dat de kleinere on dernemingen allereerst van dit pro ject moesten p'rofiteren. Het rebel lerende lid was echter van andere gedachten. Hij schreef in tegen de prijs die hem goeddacht en kreeg het werk. Waarop hij als lid geroyeerd werd en de bond een „strijdwagen" de gemeente Velsen instuurde, die de ramen van de klanten van do op standeling gratis wast. Deze houdt het been echter stijf en verheugt zich in de sympathie van een toene mend aantal Velsenaren, die de wa gen doorzenden als hij met het ver leidelijke aanbod komt. Te Apeldoorn is op de Waldeck Pyrmontlaan de 65-jarige mej. E. Boerlijst uit Amsterdam overreden door een auto. Mej. B. lette onvol doende op toen zij de weg overstak met haar rijwiel. Hoewel de automo bilist krachtig remde kon hij mej. B. niet meer ontwijken. Zij is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen, waar zij is overleden. Te Vaassen werd de 67-jarige B. J. Oostelaar uit Deventer, die per bromfiets reed, door een auto gegre pen en zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis te Apeldoorn is over leden. BESCHONKEN BEJAARDE IN UTRECHT DOODGEREDEN. In de nacht van Woensdag op Don derdag om 1 uur is een onder invloed van sterke drank verkerende 63-ja- rige Utrechtenaar door een personen auto aangereden, terwl hij zonder té letten op het naderende verkeer de Catharijnesingel te Utrecht overstak. Hij werd hierdoor ernstig gewond en is per auto van de G.G.D. naar het Stads- en Aacademisch ziekenhuis overgebracht, waaa hij in de loop van de dag overleed. NATIONALE RESERVE GAAT DEFILEREN VOOR DE KONINGIN. De Koningin heeft toegestaan, dat enige compagnieën van de Nationale Reserve voor haar zullen defileren. Op Dinsdag 3 Augustus zal de Ko ningin deze uit Utrecht, Noord-Hol land en Gelderland afkomstige com pagnieën gadeslaan. parade wordt gehouden des Vraag: Route NoordwijkBonn; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Bodegraven, Utrecht, de Bilt, Zeist, Woudenberg, Ede, Arnhem, Ze venaar, Emmerik, Wesel, Duisburg, Dusseldorf, Keulen, Bonn; afstand 315 km. Vraag: Route BoskoopVught; VughtRoermond; RoermondVal kenburg; hoeveel km.? Antwoord: Boskoop,Gouda, Haas trecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Giessen-Nieuwkerk, Har- dinxveld, Gorinchem, Woudrichem, Rijswijk, Neer-Andel, Op-Andel, Wijk, Aalburg, Heusden, Herpt, Vlij men, Deuteren, Den Bosch, Vught.. afstand 90 km. Vught, Boxtel, Eind hoven, Leende, Maarheeze, Weert, Baexem, Roermond; afstand 80 km Roermond, Limme, Susteren, Sittard, Geleen, Beek, Valkenburg; afstand 45 km. Vraag: Route Wolvega-Nunspeet- Schaarsbergen-'s-Heerenberg-Nijme- gen-Zeist-Sassenheim; hoeveel km.? Antwoord: Wolvega, Willemsoord, Steenwijk, Meppel, Staphorst, Zwol le, Wezep, Oldebroek, Doornspijk, Nunspeet; afstand 87 km. Nunspeet, Elspeet, Uddel, Garderen, Stroe, Harskamp, Otterlo, Schaarsbergen; afstand-55 km. Schaarsbergen, Arn hem, Westervoort, Duiven, Zeve naar, Babberioh, Beek, Stokkum, 's-Heeren'berg; afstand 34 km. 's-Hee- avonds zeven uur voor het paleis renberg, Elton, Lobith, Millingen, Soestdijk. Gemeente-ontvanger krijgt 15 maanden De Haarlemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 45-jarige ex-gemeente-ontvanger van Heemstede, P. G. T., die er van ver- dach twerd door gebruikmaking van rictieve boekingen en vervalste man daten ongeveer tien tot twaalf dui zend gulden te hebben verduisterd. Bij behandeling van de zaak gaf de verdachte alles toe en verklaarde hij, dat hij op een bepaald ogenblik geld nodig had en die toen uit de gemeen tekas had „geleend". Van terugbeta len was niets gekomen. De rechtbank veroordeelde hem, conform de eis van de officier, tot een gevangenisstraf vor de tijd van I Lent, Nijmegen, Mook, Cuyk, Gen- een jaar en drie maanden met aftrek nep, Afferden, Papenbeek, Well; af- Leuth Beek, Ubbergen, Nijmegen; afstand 20 km. Nijmegen, Lent, An- delst, Zetten, Opheusden, Wagenin- gen. Anierongen, Driebergen, Zeist; afstand 60 km. Zeist, de Bilt, Utrecht, Woerden, Bodgeraven, Alphen, Lei den, Oegstgeest, Sassenheim; afstand 70 km. Vraag: Route Noordwijk—Tilburg; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Wassenaar, Den Haag, Ypenburg, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Breda, Tilburg; afstand 110 km. Vraag: Route SassenheimWell; hoeveel km.? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist, Driebergen, Amerongen, Wage- ningen, Opheusden, Zetten, Andelst, van voorarrest. I stand 165 km. Vraag: Route Lisse—Terwinselen; hoeveel km.? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Al phen, Bodegraven, langs Utrecht, Vianen, Zalt Bommel, Hedel, Den Bosch, Boxtel, Eindhoven, Weert, Swanbroek, Thorn, Maasbracht, Peij, Susteren, Sittard, Hoensbroek, Heer len, Terwinselen; afstand 254 km. Vraag: Route Voorschoten—Cot hen liefst buiten Utrecht om; hoeveel km? Antwoord: Het zal moeilijk zijn buiten Utrecht om te gaan, want de enige grote weg is een autoweg van Bodegraven naar Utrecht, verboden voor fietsers. Wij raden u de volgen de route: Voorschoten, Leiden langs de Nieuwe Vaart, Zoeterwoude (H.R.), Alphen, Bodegraven, Woer den, Utrecht, Bunnik. Odijk, Werk hoven, Cothen; afstand 78 km. Vraag: Route LeidschendamVal keveen; hoeveel km?. Antwoord: Leidschendam, Voor schoten, langs Leiden (over Nieuwe Vaart). Leiderdorp, Woubrugge, Ter Aar, Nieuwveen, Mijdrecht, Vinke- veen, Kortenhoef, 's-Graveland, Bus- sum, Naarden, Valkeveen; afstand 90 km. Vraag: Route LeidenGroesbeek, via Utrecht en via Gouda; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, De Bilt, Zeist, Drieber gen, Doorn, Amerongen, Wageningen, Opheusden, Zetten, Andelst, Ooster hout, Lent, Nijmegen, Groesbeek; af stand 125 km. Leiden. Zoeterwoude (H.R.), Ha- zerswoude. Boskoop, Gouda, Haas trecht, Polsbroek, Lopik, Vianen, Cu- lerwborg, Zoelmond, Tiel, Ochten, Hien, Andelst, Nijmegen, Groeêbeek: afstand 135 km. Vraag: Route UtrechtNijmegen, via Grebbeberg. Antwoord: Zie het eerste gedeelte van bovenstaand antwoord. Vraag: Route Leiden—Hilversum; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Leiderdorp, Woubrugge, Ter Aar, Nieuwveen. Uithoorn, Vinkeveen, Vreeland, Hil versum; afstand 70 km. Vraag; Route AlphenLeeuwar den; hoeveel km? Antwoord: Alphen, Woerden, Utrecht, de Bilt, Soesterberg, Amers foort, Nijkerk, Ermelo, Harderwijk, Nunspegt, Elburg, Oosterwolde, Kam pen, Éns, Emmeloord, De Lemmer, Eesterga, Follega, Hommerts, Sneek, Schamegoutum, Deersum, Roorda- huizen, Wijtgaard, Leeuwarden; af stand 220 km. Vraag: Route Sassenheim-Vleuten, VleutenNeede; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Ledmui- den, Nieuwveen, Zevenhoven, Noor den, Spengen, Haarzuilen, Vleuten; afstand 50 km. Vleuten, Utrecht, de Bilt, Soesterberg, Amersfoort, Hoe- venlaken, Voorthuizen, Nieuw Milli- gen, Apeldoorn, Gietelo, Voorst, Zut- phen, Lochem, Geesteren, Neede; af stand 105 km. Vraag: Route Rijnsaterwoude— Maashees; hoeveel km? Antwoord: Roelof arendsveen, Oude wetering, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist, Driebergen. Doorn, Amerongen, Rhe- nen, Wageningen, Opheusden, Zet ten, Andelst, Nijmegen, Mook Cuyk, Oeffeit, Boxmeer, Sambeek, Vier- lingsbeek. Maashees; afstand 145 km. Vraag: Over route Voorhout Overijssel. Antwoord: Geef ons op in welke plaats u moet wezen in Overijssel. Vraag: Trektocht Noord wij k-Lim- burg, met jeugdherbergen. Antwoord: Wij kunnen u de vol gende tochten aanbevelen: Noord wijk, Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, de Klomp, Ede, Schaarsbergen; afstand 112 km. In Schaarsbergen bevindt zich de jeugdherberg voor jongens „De Hemelbergh" Kemperbergseweg 111. Kosten per dag 3.95 (telef. K 8300—246Ó4). Schaarsbergen, Arn hem, Eist Nijmegen, Malden. Molen hoek, Mook, Cuyk, St. Agatha, Oef feit, Beugen, Boxmeer, Sambeek, Vierlingsbeek, Maashees, Wanssum, Meern, Tien ray, Horst Hegelsom, Sevenum, Maasbree, Baarlo; afstand 90 km. In Baarlo bevindt zich de jeugdherberg „De Berckt" (telef. K 4707316), gelegen aan de rijks weg VenloRoermond, 500 meter van de Maas. (Kosten zijn ons niet bekend). Van Baarlo verder naar Maastricht via Steyl, Reuver. Roer mond, Linne, Peij, Susteren. Sittard, Beek, Rohem. Maastricht; afstand 70 km. In Maastricht is het vacantie- huis Fort Willem, Kastanjelaan 1, Pensionprijs 3.50. Deze jeugdher berg is ingericht in de oude fortifi caties van Maastricht, met romanti sche onderaardse gangen. Vraag: Wat zegt de Enkhuizer Al manak over de eerste week vao Augustus? Antwoord: Vrij behoorlijk zomeN weer (16). Na de zesde onweer*- - achtig.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7