„De Knokket*sbu DROOM Curacao liet zich voor eigen publiek weer niet verschalken De jaarlijkse paardensportfeesten van «Nooit Gedacht» te Stomp wijk VRIJDAG 30 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 NEDERLANDS ELFTAL VERLOOR Het Nederlandse bondselftal is er in de tweede wedstrijd te Willem stad niet in geslaagd revanche te ne men voor de 2fr nederlaag, die Zon dag j.l. tegen het vertegenwoordigend elftal van Curacao werd geleden. Wel was er een aanmerkelijke verbetering in het spel van de Oranjehemden te bespeuren en vooral ook werd er met meer bezieling en geestdrift ge speeld zonder dat daarbij van onspor tief spel sprake was. Wat aanvals- kracht betreft en ook qua constructie was het spel van het bondselftal ster ker dan dat van de ploeg van Cura- Cao en ongetwijfeld heeft Curacao met de 21 overwining te veel ge kregen. Een grote teleurstelling voor de Ne derlandse jongens, die zich echter konden troosten met de gedachte, dat zij een uitstekende indruk hadden achtergelaten, zowel wat hun spel als wat hun houding in het veld be treft. En vooral dat laatste is onder de huidige omstandigheden en bij een bevolking, die zo chauvinistisch is en zo snel generaliseert als die van de Antillen, van grote betekenis. Neen, het lukte niet in de aanval, waarin zowel Bleyenberg als van Melis waren ougesteld. En in de ver dediging, met als achtertrio Steiger, Tebak en Wiersma, werden twee on gelukkige momenten de oorzaak van de beide doelpunten van Curacao. Hoog tempo. Agressief en in hoog tempo ont ketende Oranje een serie aanvallen, waaruit al onmiddellijk 'n grote wils kracht sprak. Dit elftal was met hart en ziel belust op revanchee dat voel den de duizenden op de volle tribu nes van het Rif-stadion en zij gingen er eens goed voor zitten. Was in de eerste ontmoeting elk persoonlijk duel in een overwinnnig voor de be trokken speler van Curacao geëin digd, nu kwam er meermalen een Nederlander met de bal in zijn bezit uit de strijd en zo overtuigend was het offensief, dat binnen enkele mi nuten strijd drie hoekschoppen op het doel van Hato waren genomen. Het gegoochel met de bal, waarin de lenige Antilliaanse spelers zo handig zijn en dat in de wedstrijd van Zon dag passief en met verbazing door de Oranjemannen was gevolgd, werd nu menigmaal door goed ingrijpen onderbroken. Maar ondanks het Nederlandse ini tiatief, zat de voorhoede van Cura- Cao niet stil en in de twintigste mi nuut leek het dat Gomez bij een door braak de score zou openen. Op het critieke moment struikelde hij echter over zijn eigen benen en het fatale schot bleef uit. Toch duurde het niet lang of Curacao nam de leiding. Na een Nederlandse aanval, die opnieuw op niets uitliep, kwam de voorhoede van de gastheren, snel en kort samen spelend, in de richting van Steiger. Rechtsbuiten Heiligers lokte Steiger uit zijn kooi, zette toen scherp voor en Bernardina schoot in. Met een wanhoopssprong kon Tebak de bal nog uit het doel slaan, maar de on vermijdelijke strafschop werd een halve minuut later door doelman Hato' langs diens Nederlandse collega gejaagd. Beslissing. De Nederlanders, die tot dusver het beste van het spel hadden gehad, trachtten hun teleurstelling te ver bijten en met nog groter enthousias me weg te werken. Het zou spoedig gelukken, want bij een van de eerste Nederlandse aanvallen schoot Van Beurden hard en onhoudbaar langs de zwarte panter Hato. Er werd hard gewerkt in de Nederlandse aanval en vooral Bleyenberg deed in zijn voor uitgeschoven positie veel goed werk, maar ondanks het zwoegen bleef de productiviteit zeer beperkt. Een aan tal corners werd afgeslagen en toen kon Gomez weer eens gevaarlijk wor den, doch weer verknoeide hij zijn kans. Langzamerhand werd de stem ming in het veld wat geprikkeld. De schuld lag dit keer echter bij de spe lers van Curacao, die bij de dreiging van een nederlaag voor eigen publiek kennelijk nerveus werden. Een paar minuten voor rust hadden zij het ge luk de leiding te kunnen hernemen, toen Wiersma een voor Steiger houd baar schot van gróte afstand van spil Adoptie van richting veranderde. Het was 21 voor Curacao en met deze stand kwam ook het einde. VIERDAAGS NIJMEGEN Op de derde dag niet veel uitvallers Op de derde dag van de 18e Interna tionale Vierdaagse te Nijmegen zijn in totaal 65 uitvallers geteld, een getal dat zeker niet teleurstellend Is, gezien de moeilijkheden waarmede de wandelaars in de vroege morgen te kampen hadden. Het was koud en het regende gestadig door. Soms ontlastten zich hevige stort buien over de wandelaars, die ditmaal over verschillende wegen door het Rijk van Nijmegen liepen om allen bij Groes- beek weer bijeen te komen. Te Groesbeek was het langzamerhand droog geworden. Daar konden de toe schouwers ongehinderd de voorbijtrek- kenden, gehuld in allerlei soorten regen plunje gadeslaan. Later op de dag ver leende de zon weer medewerking en toen het grote leger Nijmegen binnpn marcheerde gaf de Vierdaagse weer het kleurige beeld van vorige jaren. Er was weer sfeer. Vele mensen stonden langs het parcours om de binnenkomenden met applaus te belonen. Tijdens de traditionele bijeenkomst met de pers heeft majoor b.d. J. N. Breu- nese, voorzitter van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding ge sproken over de verhoudingen in de wandelsport. De Nijmeegse Vierdaagse is kerngezond. Als nationaal bezit moet de Vierdaagse door iedere Nederlander worden gesteund en niet worden tegen gewerkt, aldus de heer Breunesse. Op de vierde en laatste dag van Vierdaagse van Nijmegen zijn 9880 deel nemers gestart. 23 Tippelaars zijn he denmorgen niet meer aan de start ver schenen. Om half drie zal minister ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine per helicopter landen op een terrein aan de Spoorstraat te Nijmegen. Daarna zal hij van half vier tot vijf uyr een défilé afnemen van de militaire deelnemers aan de Vierdaagse. Volgende week Woens dag en Donderdag zal Stompwijk weer in het te ken van de paardensport staan: op 4 Augustus de jaarlijkse kortebaantirave- rij achter café het „Blesse Paard", op 5 Augustus het groot concours hippique, dat ieder jaar opnieuw meer belangstellenden naar het landelijke Stompwijk weet te trekken. Het is echter allereerst de kortebaandraverij op Woensdagmiddag, waar voor we de belangstelling vragen van allen, die van de mooie paardensport houden. Het moge bekend zijn, dat het voor een or ganiserende vereniging heus niet gemakkelijk is dergelijke tournooien te houden. De kosten immers zijn steeds zeer hoog en het is daarom niet te ver wonderen, dat verschillen de plaatsen, waar steeds kortebaandraverij en zijn gehouden niet in staat blij ken telkens opnieuw dra verijen te organiseren. Zaandam had vorig jaar reeds geen draverij, ook dit jaar niet, maar ook Gou da, Rijnsaterwoude en Wa teringen komen dit jaar niet op het jaarlijks pro gramma voor, terwijl het door omstandigheden even min zeker is, of Noordwijk dit jaar haar bekende dra verij zal kunnen houden, omdat het moeilijk is een geschikte datum te vinden. Dat wijst er evenwel op, dat Stompwijk meer dan ooit de belangstelling van de paardensportliefhebbers zal trekken. Als men dus besluit naar Stoimpwijk te gaan, zal deze reis niet vergeefs gemaakt worden, want men kan verzekerd zijn iets goeds te zien te krijgen. Het totaal aan pril zen is wederom verhoogd en bedraagt thans 2050.— terwijl de inschrijvingen zo groot zijn, dat deze de reis naar Stompwijk waard zijn. Reeds zijn er dertig inschrijvingen binnengeko men voor de draverij, tot zelfs uit Groningen en Friesland en er zijn zeer snelle dravers bij. Noemen we bijv. de winnaar van vorig jaar, Octavia, verder Prinses Zora,. O'Neily Zo- ra. Partout, Ooststar, Qui- chotte en Marry Simons, om er slechts enkele te noe men. Daarnaast zijn ver schillende dravers van de langebaan ingeschreven, met welke paarden men een poging wil wagen op de korte baan. Het paardensportfeest van Donderdag 5 Augus tus draagt een gelheel an der cachet, want een con cours hippique is gevarieer der van samenstelling en sierlijker van lijn en kleur. Gelijk ied«r jaar komen ook nu een groot aantal tuigpaarden om te kam pen om de mooie prijzen, terwijl het springconcours ook weer zeer belangrijk belooft te worden. Konden de toeschouwers vorig jaar genieten van een M. A. gen in een jachtspringcQi> cours, waar nu al goede in schrijvingen voor binnen zijn gekomen. Voorts is het speciale damesnuim- mer altijd een nummer van bijzondere attractie in het concours hippique. Tot slot van het twee daagse feest zal er des avonds wederom een voet balwedstrijd worden ge speeld, waarbij de strijd dimaal zal gaan tussen de Stompwijkse Boys en SDO uit Zoetermeer. Op de morgen van de tweede dag zullen voorts de jaarlijkse kinderfeesten worden gehouden, met welke activiteit „Nooit Gedacht" het hart van de jeugd en van talrijke ouders heeft veroverd. Zo is het tweedaagse feest van deze steeds ac tieve vereniging een feest voor jong en oud, waartoe de diverse vermakelijkhe den op het feestterrein me de een steentje bijdragen. Hopen we slechts, dat het weer het zijne bijdraagt, dan beloven het weer mooie dagen te worden voor Stompwijk. VIERDAAGSE TE APELDOORN. Onder veel gunstiger weeromstandig heden dan op de eerste twee marsdagen zijn de deelnemers aan de NWB-Vier- daagse weer in alle vroegte gestart Hierbij lieten 8 deelnemers verstek gaan. Het wegdek was iets gemakkelijker dan op de tweede dag, zodat er minder klachten over pijnlijke voeten waren. Het eerste gedeelte liep men voor de diverse afstanden gezamenlijk, namelijk via de grote weg naar Hoenderloo. Hier gingen de 40 en 50 km. wandelaars ver der over de Krim naar de Woeste Hoeve en vandaar naar Loenen, terwijl de km.-lopers afsloegen naar Beekbergen. De publieke belangstelling was groter dan ooit tevoren en het ziet er naar uit, dat men in de gemeente Apeldoorn al behoorlijk Vierdaagse-minded begint te worden. Vrijdagavond zullen de wandelaars voor de laatste maal naar de finish in het Bosbad trekken. Dit zal met enig muzikaal vertoon geschieden, want dege nen, die om half vier binnen zijn worden in de Canadalaan door de „Postfanfare" opgewacht om gezamenlijk het laatste stukje te lopen. Ook op deze dag was er slechts één uitvaller. SCHAKEN RUSSISCHE SCHAKERS naar Amsterdam Sinds de stichting voor internationale schaaktraditie van Amsterdam het „Fide- Landentournooi 1954" heeft geadopteerd, waarvan de organisatie door Argentinië deze maand plotseling werd afgezegd, hebben de volgende equipes hun deel neming gehandhaafd dan wel voor de eerste maal toegezegd: Tsjecho Slowa kije, Finland, Nederland, Engeland, De nemarken, West Duitsland, Oostenrijk, Saargebied, Italië, Bulgarije, Israël, Joego Slavië, Ierland en de Sovjet Unie. De volgorde is die waarin de inschrij vingen tot nu toe zijn binnengekomen. Zuid Afrika heeft belangstelling ge toond door telegrafisch om nadere in lichtingen te vragen. ZEILEN Aan de zeilwedstrijden van de Hol- landweek, welke van 5 tot en met 7 Aug. op de Zuiderzee worden gehouden, zul len Portugezen deelnemen. Menezes, Lima Belo, Correia en Fragose zullen uitkomen in8 de Sharpieklasse. De ploeg zal de reis over land maken en hoopt op 3 Aug. in Den Haag te arriveren. Het enige Nederlandse jacht, de „Zee valk" van C. Bruynzeel, dat aan de in ternationale zeilwedstrijd Lissabon Madeira deelnam, heeft deze race ge wonnen. Het was de eerste maal dat een Nederlands jacht uitkwam in een wed strijd op zo'n lange afstand. Onder aantrekkelijke weersomstandig heden 'n sterke Westerbries en droog weer met af en toe wat zonneschijn is gisteren op de Loosdrechtse plassen een begin gemaakt met de wedstrijden van de internationale Hollandweek, welke georganiseerd worden door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging en de Kon. Watersportvereniging Loos- drecht. Meer dan tweehonderd zeilers nemen in de verschillende klassen deel. Internationaal is de bezetting in de klasse der Flying Dutchman, waarin ook Engelsen en Zwitsers startten, terwijl de Italianen bericht zonden uitsluitend Zon dag te zullen deelnemen. De buitenlan ders kwamen echter in de strijd niet in de voorste gelederen. De eerste drie plaatsen waren voor Nederlanders met R. Kremer als winnaar. De voornaamste uitslagen van de eer ste dag lulden: Flying Dutchman-klasse: 1. R. Kremer. 2. J. Helder, 3. W. Visser. Valkenklasse A: 1. C. Scherpel Jr., 2. G. H. van Harten Jr., 3. B. Balder. 12 M2 klasse A: 1. B. Kraan Jr., 2. G. Visser. 3. B. Verhagen. Vrijheidsklasse A: 1. Ed. Frech, 2. H. C. Blok. 3. A. Frowein. Olympiajollen A: 1. B. Willems, 2. W. Maarse. 3. R. van Heuveln. 16 M2 Streepklasse: 1. A. Edstra, 2. A. Raave, 3. A. Taselaar. Pampusklasse: 1. M. Blok. 2. W. Blok, 3. J. Reeder. 12 Voetsjollen A: 1. L. Herfst, 2. D. Hoekstra, 3. A. Reyers. Jeugdklasse: 1. J. Albers, 2. J. Meye- ringh, 3. P. Galjart. Valken B: 1. Mej. R. Stutterheim. 12 M2 klasse B: 1. A. Slotemaker. Vrijheid B: 1. J. van Schie. Olympiajollen B: 1. W. Stellingwerf. 16 M2 Puntklasse: 1. H. Molenaar. 12 Voetsjollen B: 1. mevr. E. Schipper Grote. HANDBAL NSV. Voor de dames is er Zondag een tournooi georganiseerd zowel voor de eerste als voor de tweeed elftallen. Het program is: A. 12 uur NSV 2VEP (B-afd.); B. 12.30 uur NSV 1—MSV 1 (A-afd.)C. 13 uur KDO 2—WSE 1 (B- afd.); D. 13.30 uur DONK 1—Jong Adel (A-afd.); 14 uur Verliezersronde A-C; 14.30 uur Verliezersronde B-D; 16 uur Winnaarsronde A-C; 16.30 uur Win naarsronde B-D. Als intermezzo zal om 15 uur DTS spelen tegen Altior om het algehele kampioenschap Duin-Veenstreek. POSTDUIVEN 't Centrum (Alpheu). Fond kam pioenen: 1. A. Joha 4243 p., 2. A. Vernes p., 3. T. Domburg 2954 p., 4. H. C. Woerden 2880 p. Algemeen kampioen oude duiven: 1. T. Domburg, 8841 p., 2. A. Vernes 8213 p., 3. A. Joha 7225 p., 4. J. Tüinenburg 6579 p., 5. H. C. Woerden 6412 p. Wedvlucht vanaf Vilvoorde, 135 km. Ie duif 9.55.27 uur. Uitslag: A. Joha 1, 8, 9. 10. 17, 18. 19; J. Tuinenburg 2, 5, 11. 14; T. Domburg 3; P. Sneeuw 4, 7, 15, 20; H. C. Woerde 6, 12. Fondclub Leiden en Omstreken. Wedvlucht met oude duiven vanaf Bor deaux pl.m. 896 km. Aantal vogels 263, gelost te 7.15 uur met winden uit Noor delijke richtingen. Ie duif te 7.18.47 uur (896.95 m. p. m., laatste vogel te 15.34.37 uur (587.17 m. p. m.). Uitslag: Gebr. de Groot 1, 10; H. v. Vegten 2. 3; P. Goed hart 4; H. Moenen 5; G. v. Albada 6; J. Rakhorst 7; W. Burgy 8; J. van Al phen 9. Leidse Postduivenclub. Uitslag wed vlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde afstand 138 km. Ie vogel te 9.58.49 uur (1158.50 m. p. m.), laatste duif te 10.49.33 uur (811.85 m. p. m.) Uitslag: N. Oudshoorn 1, 5; Gebr. de Groot 2, 6; P. Marks 3; B. Honsbeek 4. 7; B. Geen jaar 8. 9; J. P. Fasel 10. Wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans. 588 km. Ie vogel te 12.14.39 uur (1358.56 m. p. m.). laatste duif te 12.57.03 (1216.46 m. p. m.). Uitslag: T. Compier 1. 9; J. P. Fasel 2; H. v. Alphen 3. 10; Gebr. de Groot 4. 6: J. Schouten 5. 8; A. Gussenhoven 7. Kampioen Midfond: aangewezen vogels: 1. J. Schouten, 2. J. P. Fasel, 3. Gebr. de Groot; niet aange wezen vogels: 1. Gebr. de Groot, 2. J. P. Fasel, 3. J. Schouten. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 tol. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VA RA-Varia. 13.20 Hawaiianmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Fries programma. 14.50 Dansmuz. 15.15 Ka- merork. 16.00 Gevar. progr. 16.45 Top- songs. 17.15 Radioweekjournaal. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Gram. 18.40 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek „Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.20 Dansmuz. 20.50 Tour de France. 21.00 Cabaret. 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Politie-Ka. pel. 22.30 „Kogels bij het dessert", hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.15 Versl. v. h. 39ste Wereld Erperanto-Congres te Haarlem. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.30 Land. en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amus.muz. 13.45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.40 Zangvereniging. 15.00 Kron. v. Let teren en kunsten. 15.40 Lichte muz. 16.00 Gram. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de kin deren. 18.00 Idem. 18.15 Journ. week- overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Bui ten. corr. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Koorzang. 21.25 Lichte muz. 21.30 Act. 22.00 Gram. 22.30 „Ziedaar Uw moeder", klankb. Daarna: Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gram. n (30) Op bijgaande foto ziet men Octavia, de winnaar van vorig jaar, voorop gaan in felle strijd. Woensdag zal men in Stompwijk ongetwijfeld een reprise ervan beleven, want Octavia behoort nog steeds tot de kans paarden. Een kante Door Anny van Panhuys 13) De baron leidde haar naar een eenzaam plekje, waar bijna geen wandelaars te zien waren, en nadat hij zich er van overtuigd had, dat er niemand achter hen liep zei hij zon der enige inleiding: „Ik heb de eer, freule, u om uw hand te vragen." Verbluft staarde Marina de baron aan, die nu met de hoed in haar hand als een smekeling' aan haar zij de ging. „Dat zegt u toch maar voor de grap," stotterde ze onhandig en daaribij moest ze aldoor naar het dun ne haar van haar metgezel kijken; op de hoofdhuid, die er overal door schemerde, waren donkere vlekken van de haarverf, die de kapper blijk baar wat te rijkelijk had uitgestre ken. Deze vlekken wekten haar weer zin. „Ik denk er niet aan. grapjes te maken, en mijn toesluit is rijpelijk overwogen", antwoordde baron Von Schlück. „Ik heb er lang over nage dacht en ben tot de overtuiging ge komen, dat ons huwelijk zeer geluk kig zal worden." Zijn gewone leven digheid kreeg weer de overhand. „Ik ben weliswaar een beetje ouder dan u, maar tenslotte ben ik toch nog in mijn beste jaren, ik heb een behoor lijk uiterlijk en ben gefortuneerd. U zoudt als mijn vrouw een onbezorgd en zelfs weelderig leven kunnen leiden. Wat wilt u meer? Overigens zijn we nu een paar maanden lang bijna iedere dag samen geweest en we konden altijd zo goed met elkaar opschieten, dat we wel niet behoe ven te vrezen, dat zich in ons huwe lijk misverstanden zouden voordoen. Dus, freule, nogmaals: ik vraag u om uw hand!" Mariria Toldy gaf aanvankelijk in het geheel geen antwoord. Daarop was ze niet voorbereid geweest. Alle mogelijke gedachten schoten haar in bonte warreling door het hoofd; het scherpe, snelle nadenken deed haar bijna pijn. Trouwen met de baron? Dan moest ze dat doen met behulp van de papieren, die haar niet toebehoorden óf ze moest de waarheid bekennen, en daartoe zou ze onmogelijk de moed kunnen vin den. En dan al lokte de titel van barones haar ook, zó sterk was die bekoring toch niet dat die haar kon doen vergeten dat de baron een oud, verrimpeld mannetje was, die door zijn kunstmatige verjonging nog slechts ouder leek. Zij maakte een einde aan de stilte, die reeds pijnlijk begon te worden. „Beste mijnheer Schlück, ik dank u heel hartelijk voor de eer, die u me door uw aanzoek hebt bewezen, maar tot mijn spijt moet ik. „neen" zeg gen, want eerlijk gezegd voel ik hele maal geen verlangen om me voor het leven aan iemand te verbinden. Laten we goede vrienden blijven zo als tot nog toe, mijnheer Schlück, ge loof me, dat is het beste." De kleine baron keek haar met eerlijke ontzetting aan. u wijst me af?" De woorden klonken mat en toon loos. Toen, na even te hebben adem gehaald, ging hij weer wat levendi ger voort: „Ik heb u met mijn vraag letterlijk overvallen. Ik heb ze u te plotseling, te onverwacht gestéld, nietwaar, freule? U bent er van ge schrokken, ik moet u bedenktijd laten. Dat zie ik zelf wel In, en ik weet zeker, dat u me binnenkort een ander besluit zult kunnen mededelen; u hebt enkel rust nodig om na te denken Zijn stem brak. Blij, dat ze tenmin ste voorlopig verlost was van de noodzaak, haar uitdrukkelijke wei gering te herhalen, greep Marina naar de reddingsplank, die de baron haar zelf toestak. „U hebt mijn gedachten geraden, mijnheer Schlück, en ik verzoek u vriendelijk me- wat tijd te geven zo dat ik eens rustig met mezelf te rade kan gaan." Hij glimlachte toegeeflijk, hij was zeker van zijn overwinning, en nu de eerste schrik der teleurstelling over wonnen was, deed het hem bijna ge noegen, te zien hoe verward en ver legen het mooie gravinnetje was, zij, die zich anders steeds zo volmaakt wist te beheersen, als een echte dame van de wereld. „Overdenkt u mijn voorstel maar eens heel rustig, lieve freule; mor genmiddag zal ik u dan afhalen voor dezelfde wandeling als vanavond en ik hoop, dat ik dan mijn verloofde de eerste kus zal mogen geven." Dit laatste klonk bijna triomfantelijk ze ker. „En opdat u verder ongestoord kunt nadenken, freule, zal ik u alleen laten." Marina deed geen poging, hem te rug te houden; met een wat pijnlijk vertrokken gezicht reikte zei de klei ne, oude heer haar gehandschoende vingers en ze bemerkte op dat ogen blik, wat haar tevoren nog nooit was opgevallen, dat de baron een matrose poeder had aangebracht op zijn door groefde wangen. Vlug liep Marina voort, zonder te letten op de weg. Ze dacht er hele maal niet over na waar ze eigenlijk heen wilde en was verbaasd, toen ze plotseling voor het hek van de rozenvilla stond. Ingenieur Heldenberg zat nog in de rieten stoel tonder het. dichte, groe ne bladerdak en zijn ogen leefden op, toen hij haar zag. Daar kwam ze terug, het mooie gravinnetje, dat hij in stilte zo bewonderde en vereerde en het zou hem dus tóch nog vergund zijn, afscheid van haar te nemen. Een onverwacht geschenk van het lot! Een felle blos kleurde zijn knap gezicht donkerder en met een ruk stond hij ap. Met zijn ene voet trapte hij daarbij in het lage struikgewas langs het tuinpad en deed een takje kraken. Dat trok Marina's aandacht naar Adolf von Heldenberg. Zijn lange gestalte, zijn gebruind gezicht en zijn I kaarsrechte houding herinnerde haar plotseling aan eqi ander.... Was het niet Heritoert von Dettenburg- Weidingen, die daar onder die welig- groene bomen stond en met z(jn grijze ogen zo verlangend naar haar uitzag? Als in een droom liep ze langzaam op de ingenieur toe. Deze straalde van vreugde en vol gedienstigheid schoof hij dadelijk eon stoel voor haar bij. „Komt u vandaag al zo vroeg van uw uitstapje terug?" Verder wist hij niets te zeggen. De wonderlijke betovering, die haar zojuist nog gevangen hield, was ver broken, het visioen verbleekte. Heribert von Dettenburg-Weidingen was immers zo ver, zo ver weg; hij zou zich nog wel nauwelijks herinne ren, dat hij haar ooit had ontmoet. „Ja, ik ben maar gauw omgekeerd, omdat ik onderweg vreselijke hoofd pijn kreeg", beantwoordde ze Hel- denberg's vraag. „Dan zal ik eens gauw gaan kij ken of ze binnen misschien een of ander tabletje of poedertje voor u hebben", bood hij aan en wendde zich al naar het huis. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6