Se£eidóe6oii/ïatit Peking weigert de Amerikaanse nota aan te pakken Krijgt het muisje een staartje Washington vindt 't een belediging Beelden uit de Vierdaagse NOORSE KONING KOMT ALS EEN VIKING OVER ZEE Wouf Wagtmans staakte de strijd Amerika biedt hulp aan de Oost-Europese rampgebieden Lagerhuis aanvaardt accoord met Egypte VRIJDAG 30 JULI 1954 45ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mun. Telefoontjes f 1.50 CHINA ZAAIT TWEEDRACHT heeft president Eisenhower er met nadruk op gewezen, dat de inci denten bij Hainan een diepere poli tieke achtergrond hebben dan men oppervlakkig zou vermoeden. Naar zijn overtuiging maakten zij deel uit van een communistisch plan, dat be oogt tweedracht te zaaien onder de Westelijke bondgenoten. In dit ver band noemde de president speciaal het verschil in behandeling van En gelsen en Amerikanen. Opvallend was de spoed, waarmede China ver ontschuldigingen aanbood aan. Enge land. Intussen heeft China alle twijfel, die er over de mening van Eisenho wer bestond, weggenomen, door twee Amerikaanse protesten over de aan vallen van communistische jagers op Britse en Amerikaanse vliegtuigen niet alleen van de hand te wijzen, maar ze zelfs niet te willen aanne men. De Britse zaakgelastigde, die de nota's aanbood, kon ze meteen weer mee terugnemen. Door deze gang van zaken is de diepere politieke achtergrond, waar over president Eisenhower sprak, plotseling heel wat duidelijker ge worden. Hier wordt door de Chinezen een schaakspel gespeeld, waarvan reeds heel wat zetten vooruit over wogen werden. De opzet moet zijn, om de Amerikaanse regering alle mogelijkheden te ontnemen tot er kenning van het communistisch be wind in China, waardoor zij dat ligt er dik bovenop in een moei lijke situatie zal komen ten aanzien van de Britse politiek in het Chinese probleem. Ongetwijfeld zal straks in de Ver enigde Naties het voorstel komen, om Communistisch China in de gele deren van deze wereldorganisatie op te nemen. Amerika zal zich met hand en tand verzetten, maar de Chinezen zien toch de mogelijkheid om met een tweederde meerderheid te wor den binnengeloodst. Het onverkwikkelijke van een der gelijke ontwikkeling is duidelijk. De incidenten bij Hainan hebben ook nog een psychologisch effect. Voor het Amerikaanse volk vormt het vastberaden optreden van de Amerikaanse jagers een tegenwicht voor de gang van zaken in Indo- China, die het met gemengde gevoe lens heeft gadegeslagen. Het ziet er een ontwaken in van iets, dat zijn regering te Genève heeft gemist. En de publieke opinie speelt in Amerika nog altijd een grote rol. Na deze behandeling door de Chi nezen zal zelfs de welbespraaktheid van Churchill en Eden te kort kun nen schieten, om Amerika te bewe gen tot een meer opportunistische politiek, waarvan Albion goede re sultaten schijnt te verwachten. En dan we schreven het reeds neemt de kans op tweedracht toe. (Ad Int,). „Wij laten het er niet bij zitten" Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren me degedeeld, dat communistisch-China twee Amerikaanse protesten over de aanvallen van communistische jagers op Britse en Amerikaanse vliegtuigen ter hoogte van het eiland Hainan van de hand gewezen heeft door zelfs te weigeren deze in overweging te nemen, ja zelfs aan te nemen. De Britse zaakgelastigde, die met het overhandigen van de nota's was belast, heeft gemeld, dat hij heeft getracht, de nota-s te bezorgen, doch dat Chinese functionarissen weigerden ze in ontvangst te nemen. Waarnemers zien in de wijze van verwerping een opzettelijke belediging, althans een zeer krasse verwerping. Normaal wordt een nota aangenomen, ook al verwerpt de ontvangende regering de inhoud er van. BRITSE NOTA'S WEL AANVAARD. Washington heeft reeds woedend gereageerd. „Dit is een weloverwogen belediging", zei een woordvoerder van het Witte Huis. En hij voegde er aan toe: „Alles, wat op het ogenblik van de toestand gezegd kan worden, is, dat wij de zaak er niet bij zullen laten zitten". En toen verslaggevers om meer bijzonderheden vroegen: „Méér kan ik op het ogenblik niet zeggen". Tegelijk dat radio-Peking de ver werping meldde van het Amerikaan se protest (door middel van de Brit se zaakgelastigde overgebracht, om dat de V.S. niet in Peking zijn ver-1 tegenwoordigd), verklaarde zij, dat twee Britse protestnota's over het neerschieten van de Engelse „Sky- master" bij Hainan, waren „aan vaard". Er is echter nog geen antwoord ontvangen op de Britse eis, dat maatregelen zullen worden genomen tegen de personen, die verantwoor delijk voor de aanval zijn. Het standpunt, dat Peking tegen over het Amerikaanse protest heeft ingenomen, is: .,Het neerschieten van een Brits passagiersvliegtuig is een kwestie tussen Londen en ons, en de V.S. hebben er niets mee te maken", aldus een Amerikaanse woordvoeder. Hij voegde hieraan toe: „En dit ondanks het feit, dat drie Amerikanen bij dit incident het leven hebben verloren en drie an dere burgers van de V.S. zijn ge wond". Op ambassadeur gemunt? Uit Bangkok, de hoofdstad van Siam, wordt verder vernomen, dat de geruchten volgens welke bij het neerschieten van de „Skymaster" de communisten het op de Amerikaanse ambassadeur in Siam, William Dono van (een van de grote organisatoren van het verzet tegen het communis me in Zuidoost-Azië) Hadden ge munt, niet geheel van grond ontbloot blijken te zijn. Donovan zou nl. oorspronkelijk op Ook de derde dag van de Vierdaagse te Nijmegen is succesvol verlopen. Het weer liet zich nu eens niet van zijn allerslechtste zijde kennen en de wan delaars stapten monter langs de wegen, alsof zij niet reeds een beangsti gend aantal kilometers hadden getippeld. Foto boven: Natuurlijk werd ook aan rusten enige zorg besteed. Moe, maar voldaan liet dit viertal zich neer in een militair aanhangwagentje. Foto onder: Bij IVlook maakte de fotograaf dit .stoere" plaatje van een groepje Zwitserse Alpenjagers, dat de tocht naar Nijmegen maakte om daar vier dagen wandelend van de omgeving te genieten. 21 Juli voor een vierdaags bezoek aan Formosa vertrekken, maar op het laatste ogenblik werd dit be zoek enkele dagen uitgesteld. Tussen Hongkong en Bangkok zijn draadlo ze boodschappen over de reis en de boeking in de „Skymaster gewisseld, die door Chinese luisterposten afge luisterd kunnen zijn, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Bangkok. Intussen heeft communistisch Chi na aan het secretariaat-generaal van de Ver. Naties te New York telegra fisch zijn protest van twee dagen geleden tegen het neerschieten van twee Chinese jagers door Amerikaan se vliegtuigen gezonden, met het verzoek afschriften van de nota aan alle leden van de UNO toe te zenden. Slechts de „zogenaamde delegatie van Je Kwomintang-kliek" (nationa- listisch-China) diende geen afschrift te ontvangen. De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat het zoeken van de Amerikaanse vliegdekschepen „Hor net" en „Philippines Sea" naar over levenden van de Britse „Skymaster" nabij Hainan is gestaakt. De schepen, zullen echter „gereed voor alle even tualiteiten", in de Zuid-Chinese Zee blijven oefenen en zullen nog ver sterking van een derde vliegdekschip krijgen. De overstromingen in India Ruim twee en een half millioen personen zijn dakloos geworden ten gevolge van de ernstige overstromin gen in de Indische staten Bihar, West Bengalen en Assam, waar de rivieren de Kosi, de Brhamapoetra en Tista en zijrivieren ettelijke duizenden hec taren bouwland hebben overstroomd. Het weg- en spoorverkeer staat in de staten nagenoeg stil en de tele graafverbindingen zijn verbroken. De daklozen hebben te kampen met de elementen, met honger, slangen en wilde beesten, die door de over stromingen uit hun schuilhoeken zijn gekomen. Er zijn niet alleen veel mensen omgekomen door verdrinking, maar ook door slangenbeten. Metropoliet veroordeeld De 71-jarige orthodoxe metropoliet van Montenegro, Arsenije, is gisteren veroordeeld tot 11 jaar en zes maan den dwangarbeid. Hij werd beschul digd van het smeden van een samen zwering ter omwerping van de Zuid- slavische regering. Arsenije zou een groep van vijf priesters gevormd hebben met de be doeling de regering in Zuid-Slavië met geweld omver te werpen. Hij had hen er van overtuigd, dat de Zuid- slavische regering wankel was en dat de monarchie zou terugkeren. BEGELEID DOOR JAGERS borsten. De Koning biedt het hoge gezelschap aan boord van de „Norge Voor het bezoek van Z. M. de Ko ning van Noorwegen aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden van 12 t/m 14 Augus tus, is het volgende programma vast gesteld. De Koning komt met het konin klijk jacht „Norge" naar ons land. Het jacht wordt geëscorteerd door de Noorse topedobootjagers „Stavanger" en „Oslo". Op de ochtend van de 12e zullen drie torpedoboot jagers der koninklij ke marine, de „Marnix", „Evertsen" en „Piet Hein" het koninklijk jacht in zee tegemoet stomen en naar IJmuiden escorteren. De twee Noorse jagers, de „Piet Hein" en de „Marnix" vergezellen de „Norge" naar Amsterdam. Tegen half twaalf zal Z. M. zich per eigen motorsloep naar de aan legsteiger aan de Prins Hendrikkade begeven, waar de Koning verwel komd wordt door de Koningin en de Prins, de burgemeester van Amster dam, de gouverneur van Amsterdam en de commandant Zeemacht Neder land. Een erewacht van de Kon. Marine met vaandel zal de eerbewijzen bren gen. Op het plein voor de St. Nicolaas- kerk wordt een paviljoen opgericht. In dit paviljoen worden de leden van de ministerraad voorgesteld. In calèches rijdt men naar het pa leis op de Dam, waar de erewacht van de garde jagers wordt geïnspec teerd. Korte tijd daarna zal de Ko ning een krans leggen bij het natio nale monument op de Dam. Aan het noenmaal ten paleize zal ook H. K. H. Prinses Wilhelmina deelnemen. Des middags zal de Koning een tocht door de Amsterdamse grachten ma ken. Voordat het galadiner ten pa leize aanvangt, zal de Koning het corps diplomatique ontvangen. De volgende dag, 13 Augustus, zal de Koning een dienst bijwonen in de Noorse zeemanskerk te Rotter dam. Daarbij zullen de Koningin en de Prins niet aanwezig zijn. Vervolgens wordt naar Numans- dorp gereden, vanwaar met de „Piet Hein" naar Stavenisse gevaren wordt De lunch wordt aan boord gebruikt. Te Stavenisse zal koning Haakon de woningen bezichtigen, welke door Noorwegen na de Februari-ramp ge schonken zijn. Per auto begeeft men zich daarna naar Bergen op Zoom vanwaar de koninklijke trein het hoge gezelschap naar Den Haag zal brengen. Na een receptie op de Noorse le gatie zal de Koning aan zitten aan een diner in het Kurhaus, aangebo den door de gemeente 's-Gravenhage Op Zaterdag 14 Augustus wordt een korte rijtoer door Amsterdam gemaakt, gevolgd door een bezoek aan het Rijksmuseum. Koning Haakon begeeft zich daar na direct aan boord van de „Norge". De Koningin en de Prins zullen zich wat later vanaf de De Ruyter- kade met de koningssloep naar dit jacht begeven, geroeid door adel- een lunch aan. De thee wordt des middags op het paleis gebruikt, waarna omstreeks half vijf met calèches gereden wordt naar de Prins Hendrikkade, waar Koningin en Prins afscheid zullen nemen van Koning Haakon. De twee Nederlandse torpedoboot- jagers zijn met de twee Noorse tor pedoboot jagers tevoren naar IJmui den gestoomd en zullen de „Norge" uitgeleide doen. Een leeggereden Wout, omringd door trainers en andere Tour-autoriteiten kor nadat hij Donderdag opgegeven had. Wie had dat van de man-van-de- gele-trui kunnen denken. VOEDSELVOORRADEN BESCHIKBAAR De Amerikaanse president heeft 'n verklaring doen uitgeven, waarin hij voedselhulp aan de slachtoffers van de recente overstromingen in Cen traal- en Oost-Europa aanbiedt. In West-Duitsland en West-Oosten rijk, aldus de verklaring, heeft Ame rika reeds hulp geboden teneinde de onmiddellijke nood te lenigen. Ame rika is bereid om deze hulp ook tot de andere getroffen gebieden in Cen traal- en Oost-Europa uit te breiden. Bij de uitvoering van het voorge stelde hulpprogram is gedacht aan internationaal erkende organen, zo als de Rode-Kruisverenigingen. De Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordigingen in de getroffen BEIEREN VERWERPT OOSTDUITSE STEUN De Beierse regering heeft een door het communistische Oostduitse vak verbond gedaan aanbod van een mil lioen mark voor hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromin gen in Beieren van de hand gewezen. De regering stelde voor het geld voor de getroffenen in Oost-Duitsland zelf te gebruiken. Atoomwapens maakten ontruiming mc gelijk De regering-Churchill heeft gister avond in het Lagerhuis met 257 tegen 26 stemmen (conserv. rebellen) een vertrouwensvotum gewonnen over haar besluit Britse troepen uit de zone van het Suezkanaal terug te trekken. Het feit, dat Labour voor stemde, behoedde de regering voor een nederlaag. De stemming vond plaats aan het einde van het debat over deze zaak, dat bewogen moraen ten had. Het debat werd ingeleid door een verdediging van het met Cairo geslo ten accoord door de minister van Oorlog, Anthony Head, die deze week namens Groot-Brittannië de overeen komst met Egypte over het Suez-ka- naal tekende. Het debat ging over een regeringsmotie, waarin goedkeu ring werd gevraagd van het besluit om de Britse troepen uit Egypte te rug te trekken. Hij verklaarde, dat de kans op toe komstige grootscheepse militaire campagnes te land in het Midden- Oosten aanzienlijk is verkleind door de waterstofbom. Wij kunnen niet anders verwachten, zo zei hij, dan dat in een toekomstige oorlog atoom wapens tegen Groot-Brittannië zul len worden gebruikt, waardoor de mogelijkheid om in Engeland troepen in groten getale te organiseren, uit te rusten, op te leiden en naar over zeese gebieden te zenden beperkt zal zijn. Deze overwegingen gelden ook voor Rusland. Door de huidige toestand in het Midden-Oosten zal de basis in Egyp te meer verwijderd komen te liggen van het gebied, waar wij, in geval van een nieuwe oorlog, hoogst waar schijnlijk zullen strijden. De Britse strijdkrachten zijn te veel verspreid en te zwaar belast en er zijn geen strategische reserves. Deze reserves kunnen in Engeland slechts gevormd worden door ruim twee divisies uit de Kanaalzone vrij te maken. Overigens achtte minister Head het volmaakt mogelijk de basis van het Suez-kanaal door burgers in stand te laten houden. Samenvattend komt er er op neer, aldus Head, dat wij met een kleinere basis kunnen volstaan en moeten streven naar betere samenwerking met Egypte en naar strategische re serves. Churchill in debat betrokken. Churchill werd in het debat betrok ken, toen de Labour-afgevaardigde Paget hem beschuldigde bedekt de rebellen van zijn eigen partij te steu nen. De premier repliceerde: „Dat is een absolute onwaarheid". De premier zei de loop der gebeur tenissen in Egypte te betreuren, maar begrip te hebben voor „de geweldige veranderingen, welke plaatsgevonden hebben in de gehele strategische po sitie van de wereld, waardoor de ge dachten, welke tot een jaar geleden goed gefundeerd en goed tegen elkaar afgewogen waren, volkomen ver ouderd zijn. Neus in de grond Inplaats van zijn neus in de wind te steken, duwde deze jager van de Amerikaanse marine na een half mis lukte start zijn neus in de grond aan het eind van de startbaan tot grote verrassing en verlegenheid van de piloot, die wel geen verwondingen opliep, maar toch danig geschrokken was. Het ongelukje deed zich voor op de Marine-luchtbasis van Atlanta. landen hebben opdracht ontvangen, om ook na te gaan welke medische hulp van node is. Volgens de wet op de surplus voedselvoorraden van 1954 kan de president surplus-voedselvoorraden beschikbaar stellen aan getroffen be volkingsgroepen door de gehele we reld, ongeacht de politieke richting der getroffen regeringen. Kapitein zag schotel vliegen „We hebben een vliegende schotel gezien", zei kapitein Boshoff van de „Groote Beer" gisteren bij aankomst in de New Yorkse haven. Hij vertel de dat hij en zijn officieren de vlie gende schotel, die veel weg had van een halve maan, gedurende tien mi nuten door verrekijkers hadden kun nen volgen, ongeveer 130 kilometer uit de kust. De schotel was volgens kapitein Boshoff grijs-wit van kleur met eni ge heldere vlekken. De bemanning zag de schotel na ongeveer tien mi nuten op ongeveer 14 kilometer hoog te in de wolken verdwijnen. HOE wordt het weer? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgemaakt te tien uur). MINDER WIND. Veranderlijke bewolking en j bijna overal droog weer. Over- 1 wegend matige Westelijke wind. j Weinig verandering in tempera tuur. H~t weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7.uur luiden: STOCKHOLM licht bewolkt 19 C. OSLO nevel KOPENHAGEN zw. bewolkt AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT regenbui 18 zw. bewolkt 17 zw. bewolkt 15 motregen 21 zw bewolkt 21 licht bewolkt 25 onbewolkt 34 zwaar bewolkt 20 licht bewolkt 28 nevel 19 zw. bewolkt MUNCHEN zwaar bewolkt 20 WENEN licht bewolkt 23 INNSBRUCK nevel 20 ROME half bewolkt 35 AJACCIO zwaar bewolkt 2. MALLORCA zwaar bewolkt 34 Korreltje Durvers hebben altijd de wereld geschiedenis beheerst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1