S)e£eidóeSoti/ïant EDEN OVER HET ACCOORD OMTRENT HET SUEZKANAAL I YAMIN MOEILIJKE WEG VOOR ALBION H.M. de Koningin in kinderkamp Overloper John opnieuw voor de radio Yamin komt met nieuwe richtlijnen Egypte tekent het Suez-accoord Rhee stelt aanval op China voor Nieuw economisch program van Mendès-France DONDERDAG 29 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13257 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. brengt wat nieuws (GEEN KOEK EN EI) KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 1 troepenmacht uit de zóne van. het Suezkanaal terug te trekken en dit verlies zal niet gecompenseerd wor den door een nieuwe basis van eeft dergelijke omvang in het Nabije Oos ten. Men kan begrijpen, dat er bij deze mededeling een schok door Engeland is gegaan. Met betrekking tot de afbraak van het oude Britse imperium maakt het weinig uit, of er in Londen een so cialistische of een conservatieve re gering zetelt. Met hun mond alléén kunnen ook de handigste diplomaten weinig bereiken. Men moet iets ach ter zich hebben, dat de woorden kracht bijzet. Na de vele machtsverschuivingen, vooral sinds de laatste oorlog, be schikt Engeland daar niet meer over. Het is een hard feit, dat in het licht van een roemrijke historie moeilijk te aanvaarden is. Maar het feit is er nu eenmaal en men zal het hoofd moeten buigen. Zelfs de vechtjas Churchill is tot deze erkenning gekomen. Als jong of ficier heeft hij onder generaal Kit chener in de Soedan gevochten en in 1946. toen Attlee premier was, trok hij nog heftig van leer tegen een ontruiming van de Kanaal-zóne. De laatste wereldoorlog heeft het nut van deze basis nog op overtui gende wijze bewezen. Vanuit de Ka naal-zóne werd Rommel verslagen Ook in de huidige politieke constella tie is de basis van groot belang, maar alléén als zij werkelijk een machts basis is' en geen bedreigd gebied, waar men zich dag in dag uit teweer moet stellen tegen een vijandelijke bevolking. Egypte, dat weer is uitgegroeid tot een zelfstandig land van groeiend gewicht, voelde de Engelse bezetting als een permanente vernedering. Het dacht niet over een compromis. Slechts één ding eiste men: souverei- niteit. De hoop, dat er mogelijk na verloop van tijd een „pro-Engels be wind" aan de macht zou komen, bleek ijdel. De Britten hebben thans de voor keur gegeven aan een „ontwikke ling met kansen" boven een gang -van zaken, die op een mislukking moest uitloDen. Zij vertrekken onvoorwaar delijk uit Egypte! De kostbare instal laties blijven onder bepaalde omstan digheden beschikbaar, maar hun zeg gingschap hebben ze uit handen ge geven. Men hoopt met dit grote ge baar de sympathie van Egypte te kunnen verwerven. Andere stappen daartoe zijn o.m. garanties en eco nomische en militaire hulp uit de V.S. De tijd zal leren, of deze hoop in vervulling gaat. Uiteraard zijn de Egyptenaren thans bijzonder vriendelijk. Zelfs de minis ter van voorlichting, wiens taak het was haat te zaaien tegen Engeland, spreekt thans over „onze trouwste vriend". In deze omstandigheden zegt dat weinig. Een feit is echter, dat de verhouding met India na een soortgelijk groots gebaar bijzonder goed geworden is. (Ad Int.) ,'n hei kader der moderne instellingen Attlee gaf Churchill een „speldeprik" Onder overgrote belangstelling van de leden heeft minister Eden gisteren in het Britse Lagerhuis de nieuwe overeenkomst met Egypte over het Suez- kanaalgebied, inhoudende ontruiming daarvan door de Britse troepen, verdedigd. Eden zei: „Het is onze hoop, dat het nu mogelijk zal zijn onze betrekkin gen met Egypte te plaatsen op een nieuwe basis van vriendschap en begrip. De regering gelooft, dat dit ook de bedoeling van de Egyptische regering is". De overeenkomst zou bijdragen tot vermindering van de spanning in het Midden-Oosten. De regering was er van overtuigd, dat de nieuwe over eenkomst, gebaseerd op vriendschap en begrip, „onze essentiële belangen in dit gebied zal beschermen in het kader der moderne instellingen". ting in 't Oosten van de Middelland se Zee, waarop Griekenland aan spraken laat gelden niet te laten schieten. Lord Munster, de onder minister van Koloniën, verklaarde in het Hogerhuis, dat de regering be sloten heeft een nieuwe grondwet OM EEN OASE. Eden maakte verder een andere overeenkomst bekend, met Saoedi- Arabië, bedoeld om de stabiliteit in het Midden-Oosten te herstellen. Deze betreft het geschil over het be zit van de oase van Boereimi tussen Saoedi-Arabië en het sultanaat van Muskaat. De oase, een groep van acht dorpen, zal ontruimd worden door de troepen van Saoedi-Arabië. Ook de onder Britss officieren staande militairen uit Oman, die de oase be legeren, zullen teruggetrokken wor den. Het geschil tussen de sjeiks zal aan internationale arbitrage worden voorgelegd. Cyprus wordt niet prijsgegeven. Een woordvoerder van de regering heeft laten weten, dat Londen van plan is Cyprus Britse eilandves- DE KANAALZONE voor de koloniën voor te bereiden, welke de eilandbewoners een stap nader zal brengen tot volledig zelf bestuur. Hij zegde ook een program ma voor economische ontwikkeling toe. Terwijl Eden sprak zat premier Churchill acht jaar oud toen Groot-Brittanië voor het eerst geheel Egypte bezette stil naast hem. Churchill heeft als jonge officier gediend onder generaal Kitchener in de Soedan. Hij sprak slechts een keer tijdens de dikwijls scherpe woordenwisselingen. Dat was toen de leider van Labour, oud-premier Attlee, hem een „speldeprik" gaf door er aan te herinneren, dat hij heftige taal gebruikt had toen de La- bour-regering in 1946 had voorge steld Egypte te ontruimen. Attlee vroeg Churchill, of hij instemde met de nieuwe overeenkomst. De Britse leider antwoordde krachtig: „Ik ben overtuigd, dat het absoluut noodza kelijk is". Toch herleving Nationaal-socialisme? Opnieuw heeft de Oostduitse re gering dr. Otto John, de naar het Oos telijke kamp overgestoken leider der Westduitse geheime politie, voor de microfoon laten komen om te trach ten de these der Westduitse Bondsre gering te ontzenuwen, dat John niet uit vrije wil in Oost-Berlijn zou ver blijven. John hield voor de tweede maal een korte radiospeech, met ongeveer dezelfde inhoud als de verklaring, waarmee hij zich vorige week Vrij dag meldde. Hij sprak niet langer dan vier minuten en zeide opnieuw, dat hij was vertrokken om het volk op te roepen voor Duitslands hereni ging te strijden. „Ik heb de stem van mijn geweten gevolgd en ik ben er zeker van, dat ik de juiste weg heb gekozen", zo zeide hij. Hij verwees naar de on langs door de vroegere rijkskanselier dr. Heinrich Bruenirag geuite waar schuwing, als zou de politiek der Bondsregering op verkeerd spoor zijn geraakt en hij meende, dat deze waarschuwing het Duitse volk op de gevaren opmerkzaam moest maken. Accoord weer op Prins naar Parijs In 35 minuten Prins Bernhard is Dinsdag met de fokkerstraaltrainer S 14 naar Pa rijs vertrokken, waar hem de Franse jager „Mystère de Nuit" is gedemon streerd. 's Avonds heeft de Prins ge dineerd met de chef van de Franse luchtmachtstaf en andere autoritei ten op luchtvaartgebied. Woensdag morgen is de Prins hier te lande te ruggekeerd. De grote snelheid van de S 14, die, zoals bekend, eventueel in aanmerking komt als straaltrainer voor de Navolanden, blijkt wel uit de reischiur, die niet meer dan 35 mi nuten heeft bedragen. iosse schroeven De Indonesische minister van on derwijs mr. Mohammed Yamin zal Vrijdag naar Nederland terugkeren met nieuwe richtlijnen voor een po ging om de besprekingen over de Nederlands-Indonesische unie alsnog tot een goed einde te brengen, aldus heeft de regering bekend gemaakt. Het besluit werd genomen na een kabinetszitting van vijf uur, die na het middernachtelijk uur werd be sloten. In een kort communiqué werd hier aan toegevoegd, dat gehoopt werd de Haagse besprekingen vóór 17 Augus tus de Indonesische onafhanke lijkheidsdag tot een goed einde te brengen. Volgens politieke woordvoerders te Djakarta zijn de moeilijkheden bij de Haagse besprekingen ontstaan over bepaalde aspecten van de overeen komst met betrekking tot de Ne derlandse financiële en economische belangen in Indonesië. De vergadering van het Indonesi sche kabinet, die Woensdagochtend zou worden gehouden, was uitgesteld tot gisteravond zeven uur om de re geringspartijen de gelegenheid te ge ven zich te beraden over het door minister Yamin uitgebrachte rap port over de uniebesprekingen in Den Haag. Het stond toen wel reeds vast, dat een aantal regeringspartijen voorstel len tot wijziging zou indienen op de in Den Haag bereikte ontwerp-over- eenkomst. Atoomprogramma aanvaard Na een zeer verbitterd debat, dat niet minder dan dertien dagen duur de, heeft de Amerikaanse Senaat met 57 tegen 28 stemmen het atoom programma van president Eisenho wer, met enkele wijzigingen aan vaard. Het atoom-programma maakt het voor de Amerikaanse particuliere in- De eenzijdige binding der Bonds republiek aan de Amerikaanse poli tiek door dr. Adenauer, de daarmee verbonden herbewapening en de her leving van het nationaal-socialisme moeten noodgedwongen tot een nieu we oorlog voeren. De beschuldigin gen, die in de laatste dagen in West- Duitsland tegen hem zijn ingebracht, noemde John „vuile aanvallen" en hij achtte het „beneden zijn waardig heid en zinloos" daarop te antwoor- In de talrijke beschouwingen, die in Bonn over de zaak geleverd zijn, zijn er thans ook, die zeer duidelijk begrip tonen voor Johns klacht over het veld winnen der oude nationaal- socialisten. De persdienst van de so ciaal-democratische partij heeft Woensdagavond verklaard, dat de dis cussie om John ook getoond heeft, dat stromingen aan het werk zijn, die dit geval als aanleiding nemen om de politieke ontwikkeling in hun zin verder te drijven. John naar Moskou vertrokken? Volgens het te Hamburg verschij nende boulevardblad „Bild" is dr Otto- John Dinsdagochtend jl. met een speciaal Russisch militair vlieg tuig uit Oost-Berlijn naar Moskou vertrokken. Het blad had deze vlucht reeds Dinsdag aangekondigd. Volgens „Bild" was de verklaring van John, welke Woensdagavond door de Oost-Duitse radio werd uit gezonden, dan ook van tevoren op een band opgenomen. METROPOLIET VOOR DE RECHTBANK Mgr. Arsenije Bradvarevic, de 71- jarige orthodoxe metropoliet van Montenegro, heeft Woensdag voor een gerechtshof te Cetinje bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan „samenzwering tegen de Zuidslavi- sche staat". Vandaag zal de recht bank het vonnis vellen. Op de rechtzitting getuigen drie van de vier geestelijken, die in Ja nuari wegens „activiteit tegen het volk" tot gevangenisstraffen, va riërend tot vier jaar, waren veroor deeld. Zij waren vrijgelaten om te gen de metropoliet te kunnen getui gen .De vierde, die niet als getuige tegen de metropoliet wilde optreden, verblijft nog in gevangenschap. werden geen andere getuigen hoord. De getuigen verklaarden, dat zij met de metropoliet de mogelijkheid H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag een onverwacht bezoek gebracht aan het Internationale Kinderkamp van de World Veterans Federation in Baarn. We zien de Koningin hier te midden van de kinderen tijdens het zingen van een aantal internationaal bekende liedjes. Achter H. M. de lei der van het kamp met een van de leidsters, mej. Smit. Men voelt er niet veel voor dustrie mogelijk, zich op het terrein i van een regeringswisseling in Zuid van de kern-energie te begeven en i Slavië, als gevolg van optreden van geeft de president verlof enkele A- j „reactionnaire" elementen uit het geheimen aan de Amerikaanse bond- Westen of een nieuwe oorlog als ge- genoten uit te leveren. volg van Commform-agressie, had- Bij het debat over het atoomplan den besproken, werd ook het praatrecord in de Se-' naat gebroken. De onafhankelijke senator Waine Morse bleef gisteren 12 uur en 22 minuten aan het woord, terwijl hij Zaterdag acht uur en 4 minuten aan een stuk praatte. In to taal heeft de Senaat hem 29 uur en een kwartier moeten aanhoren. Bij de praat-prestatie die Morse gisteren leverde moet bovendien nog in aanmerking worden-genomen, dat de senator last had van kiespijn en af en toe enige pillen moest slikken om de pyn te stillen. De Zuidkoreaanse 78-jarige presi dent Rhee, die op het ogenblik in de Ver. Staten vertoeft, heeft gisteren voorgesteld, dat een Aziatisch leger van meer dan 2 millioen man, onder steund door Amerikaanse kanonnen, vliegtuigen en schepen een aanval op communistisch China zal doen. In een redevoering voor een ge meenschappelijke zitting van beide huizen van het Amerikaanse Congres zei de vurige Koreaanse leider: „Laten wij ons herinneren, dat de vrede in de wereld niet op een half- communistische en half-democrati- sche wijze hersteld kan worden. Een belangrijk besluit is nu nodig om de vrijheid in Azië veilig te stel- Over de evacuatie van troepen door Engeland uit de Suez-kanaalzone is tussen de Engelsen en Egypte overeenstemming bereikt. Een kijkje in het regeringsgebouw te Cairo, terwijl de opperbevelheober van de Egyptische strijdkrachten in de Kanaal-zóne, de overeenkomst tekent. „WIJ STAAN OP ONZE RECHTEN" Volgens president Eisenhower ma ken de aanvallen van de Rode Chi nese luchtmacht op Britse en Ame rikaanse vliegtuigen in het gebied van de Zuidchinese Zee deel uit van een plan van China om tussen de Westelijke bondgenoten tweedracht te zaaien. „Toen zij een Brits vliegtuig had den neergeschoten", zei Eisenhower, „boden de Chinezen hun verontschul digingen aan. Maar zodra de Ver enigde Staten in de affaire werden gemengd namen zij een geheel ande re houding aan". Eisenhower vertelde dat hij ge hoord had dat men in Parijs bezorgd was over de houding van de Ver enigde Staten. „Wij zijn niet impul sief en wij zoeken ook geen ruzie. Maar wij staan er op onze rechten en die van onze onderdanen te ver- dedigen". De lonen uit de ijskast len, want dat zal automatisch het wereldprobleem van de communis ten in Europa, Afrika en Amerika regelen". Rhee vertelde het Congres, dat de kern van de Sow jet-strategie is de Amerikanen in een doodsslaap te sussen „door over vrede te praten, totdat de Sowjet-Unie voldoende H- bommen en intercontinentale bom menwerpers heeft om de vliegvel den en productiecentra van de V. S. door een onverhoedse aanval te ver morzelen". De leden van de Amerikaanse Se naat en het Huis van Afgevaardigden schenen óver het algemeen veel sym pathie te voelen voor de persoon van dr. Rhee en bewondering te koesteren voor de houding, die Zuid-Korea ten opzichte van het communisme had aangenomen, doch voor Rhee's voor stel schijnt men weinig te voelen. weer Geldig van Donderdagavond tto Vrijdagavond. (Opgemaakt te tien uur). KOEL WEER. Veranderlijke bewolking met overdag zonnige perioden, maar ook enkele verspreid optreden de buien. Matige, nu en dan vrij krachtige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 31 Juli: zon op 4.59 onder 20.33; maan op 6.53 onder 20.50 uur. Het weer in Europa Am. steun voor Egypte Als gevolg van het Brits-Egypti sche accoord over de ontruiming van de zone van het Suezkanaal zullen de Verenigde Staten op grote schaal mi litaire en economische hulp aan l Egypte verlenen. Tot dusverre is er siechts weinig hulp uit de Verenigde Staten ontvan gen omdat Washington hulpverlening op grote schaal afhankelijk had ge steld van het tot stand komen van een overeenkomst tussen Engeland en Egypte. De Amerikaanse ambas sadeur te Cairo heeft achter de scher men een groot aandeel gehad in het tische vakverenigingsverbond zeide bereiken van het Brits-Egyptische na een bespreking met de minister- accoord. J president, dat Mendès-Franse bereid De Franse minister-president, Pier re Mendès-France, werkt thans met grote spoed aan het tweede punt van zijn programma, een economische „New Deal". Zijn plan is gebaseerd cp het vrijmaken van de handel van kunstmatige hinderpalen en op een reorganisatie van de industrie. De 40- urige werkweek zal onaangetast blij ven en er zal in de koers van de franc geen wijziging worden gebracht, zo werd door woordvoerders van de re gering medegedeeld. De regering zal credieten verstrek ken aan die firma's, welke haar pro ductiviteit vergroten en haar instal laties moderniseren. De regering wenst ook, dat bepaalde industrieën extra betaling zullen geven voor ver groting van de productiviteit. Een woordvoerder van het socialis. schijnt te zijn de lonen uit de ijskast te halen. De premier heeft ook ge sproken met de leiders van de com munistische en katholieke vakvereni gingsbonden. Waarnemers zijn van mening, dat hij de steun van de ge organiseerde arbeidskrachten voor zijn plannen zal krijgen. De meeste werkgevers zijn geneigd, de New Deal aan te moedigen, welke een grote exportcampagne met zich zal brengen tot op een concurrerend ni veau. Door de beëindiging van de oorlog in Indo-China zal Amerika minder dollars ter beschikking van Frankrijk stellen. De dollarkloof zal tendele overbrugd worden door be paalde grondstoffen in plaats van in het dollar- en sterlinggebied in het Sowjetgebied te kopen. Mendès-France zal bijzondere be voegdheden vragen voor de uitvoe ring van zijn New Deal-politiek en in de wandelgangen van het parle ment verwacht men, dat hij deze be voegdheden zonder moeilijkheid zal verkrijgen. STOCKHOLM licht bew. 19 C. OSLO zwaar bewolkt 16 KOPENHAGEN regenbui 19 AMSTERDAM regenbui 18 LONDEN zwaar bew. 18 LUXEMBURG regenbui 17 PARIJS zwaar bew. 22 BORDEAUX motregen 22 GRENOBLE zwaar bew. 31 NICE onbewolkt 29 GENEVE lioht bew. 25 ZURICH zwaar bew. 20 LOCARNO zwaar bew. 27 BERLIJN zwaar bew. 21 WENEN geheel bew. 26 MUNCHEN zwaar bew. 22 INNSBRUCK geheel bew. 24 ROME onbewolkt 33 AJACCIO onbewolkt 32 LOCARNE zwaar bew. 27 MALLORCA onbewolkt 33 Korreltje We zouden dikwijls beschaamd zijn over onze beste daden, wanneer de wereld zou weten, waarom wij ze gedaan hadden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1