DUINSTREEK Rijnstreek Zeer moeilijk te bestrijden brand op een Panamees schip te Amsterdam Brandweerman ontsnapte op het nippertje aan afschuwelijke dood Niemand heeft 't recht aan ouders stichting van school te beletten BRAND BIJ DE N.V BENSDORP £eida£ Varia Subsidie voor Vogeltrekstation Middenstandsexamens te Leiden DINSDAG 27 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Omstreeks elf uur vanochtend is brand uitgebroken in het Panamese schip „Al kor", liggende bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij aan de Klaprozenweg te Am sterdamNoord. De brand moet zijn ontstaan door een steekvlam uit een der machines. Honderden arbeiders van de N.D. S.M. en andere belangstellenden sloe gen tegen twaalven het blussingswerk van de met groot materiaal uitgeruk te Amsterdamse brandweer gade. Op de kade stonden vele rode brand weerwagens en wagens van de G.G. en G.D. Met twee stralen werd voortdurend midscheeps de achterzijwand aan stuurboord nat gehouden, omdat er gens in de buik van het schip de vuurhaard, die moeilijk te bereiken is, doorwoedde. Zo groot is de hette van het vuur, dat door de stalen scheepswand heen en ondanks de voortdurende bespuiting de verf van de nog nieuwe boot bladdert en over vrij grote oppervlakte verdwijnt. Ook de ijsbreker „Ijsbeer", die ruim met brandblusapparatuur is uit gerust, werd bij de blussing ingescha keld. Om vijf over half twaalf werd de eerste gewonde van boord gehaald. Men gelooft, dat hij een Nederlandse wachtsman is, die zich dicht bij de vuurhaard bevond toen de brand uit brak. Hij werd met verbonden hoofd op een brancard naar de ambulance gebracht. Wethouder mr. F. van Wyck is als waarnemend burgemeester op de plaats van de ramp. Benarde positie. Te 11.40 uur was de brandweer de braad meester. De gewonde wachts man heet Horsten. Hij is slechts licht gewond. Het avontuur, dat hij beleefd heeft, zal hij echter niet licht vergeten. Hij was de laatste, die in de machineka mer achterbleef en die zich door het vuur geen weg meer via de stook plaat naar de uitgang of naar een der andere uitgangen durfde te ba nen. Ten einde raad stelde hU zich on der een luchtkoker op en bleef daar als een rat in de val op de gehoopte rédding wachten. Die kwam inder daad, doch niet voordat de brand weerlieden het dek bereikt hadden. Horsten schreeuwde door de luchtko ker om hulp, terwijl zijn laatste krachten hem begonnen te begeven. Het beetje frisse lucht, dat hij door de luchtkoker nog kon inademen dreigde door d° verstikkende rook ge heel te worden weggenomen. Ijlings lieten de brandweerlieden een kabel in de luchtkoker naar be neden zakken. Horsten was nog vol doende bij bewustzijn en had nog de tegenwoordigheid van geest om dit touw om zijn middel vast te binden. Met vereende krachten trokken de brandweerlieden hem vervolgens door de koker omhoog. Het is hierbij dat hij enkele lichte schaafwonden opliep, en tevens even het 'bewustzijn verloor. Veilig op het dek beland kwam hij weer bij. Hij bleek danig overstuur te zijn. Voor alle zekerheid werd hij op een brancard gelegd, vluchtig ver bonden en van boord gebracht. Hij is enkele uren later echter al naar zijn eigen woning vervoerd. Van het overige in de machineka mer aanwezige persoeel van de N.D. S.M. hebben nog een viertal arbei ders lichte brandwonden of schaaf wonden opgelopen. Een brandweerman, die aan boord met de blussingswerkzaamheden be zig was, werd door de rook bedwelmd en op de rug van een zijner collega's naar een ambulance gebracht. Naar mate de tijd vorderde en con trole was uitgeoefend bij de admini stratie van de N.D.S.M. kwam men meer en meer tot de overtuiging, dat zich in de machinekamer niemand meer bevindt. Blussingswerk moeilijk. Intussen was de brand, die van ochtend om goed half elf was ont staan, twee en half uur later, dus om een uur vanmiddag, nog lang niet geblust. Zelfs tegen twee uur kolk ten nieuwe zwartbruine rookwolken uit de twee luchtkokers voor en ach ter de grote schoorsteen, terwijl ook uit de brede pijp zelf enorme rook ontsnapte. Blijkbaar had verse stook olie vlam gevat. Met vele tientallen bijzonder lange slangen werd het vuur bestreden. De brandweerlieden staan hier voor een bijzonder moeilijke taak. Zij kun nen onmogelijk via de machinekamer zelf binnenkomen, daar is de vuurzee van brandende olie zo heet, dat de scheepswanden naar alle zijden wel iswaar niet roodgloeiend staan maar toch zo verhit zijn. dat de witte verf aan de andere zijde overal afblakert. De brandweermannen moesten er zich dus toe beperken met hun slan gen over de luchtkokers en bij de in gangen paar de machinekamer te staan en daar. met de krachtige stra len naar binnen te spuiten. Vermoedelijk verzamelt zich op deze wijze in de machinekamer een enorme massa water, maar het onge luk wil, dat uiteraard daarmede de brand niet wordt gedoofd. Men kent het verschijnsel van „brandende olie op de golven". Ook in de machineka mer zo neemt men aan zal op het water de olie wel blijven bran den. DE U.M.E.C. CONGRESSEERT DRIE INSTANTIES MET VERSCHILLENDE TAKEN Gisteren is in het Amsterdamse Krasnapolski het tweede congres geopend van de Union Mondiale des Enseignants Gatholique, (U.M.E.C.), die zich tot taak stelt de vorming en opleiding van katholieke leerkrach ten. Onder de vele aanwezigen bevon den zich o.im mgr. Giobbe, pauselijk internuntius in Nederland, mgr. Van de Burg, namens mgr Huibers, mr. De Hoop, namens de minister van O. K. en W., mr. Op den Coul, direc teur der centrale vereniging voor op voeding en onderwijs, prof. dr. J. Robbe S.J., rector magnificus Nij meegse Universiteit, rector Houten, vertegenwoordiger van de Ned. Kath. Schoolraad. De voorz., de heer H. G. de Boer, besprak in zijn openingswoord de noodzaak van internationale binding en wees o.m. op de woorden, die de Paus 2 jaren geleden in dit verband sprak; de Paus heeft toen als zijn mening te kennen gegeven, dat de Schade geschat op half millioen Minstens een half millioen gulden schade is vannacht veroorzaakt door een ernstige brand in de cacaoafde- llng van de N.V. Bensdorp Cacao- en Chocoladegfabrieken te Bussura. Gisteravond ontdekte de portier op zijn gebruikelijke ronde een ernstige rookontwikkeling in de opslagkelders onder genoemde afdeling. De brand weer rukte met veel materiaal uit en ontdekte verschillende vuurhaar den in de opslagkelders en hoger ge legen afdelingen. Het bedrijf was gis teren met vacantie gegaan en men had hiervan gebruik gemaakt om enige reparaties te verrichten. Bij het lassen is vermoedelijk een vonk in een der builmachines in het licht ontvlambare cacaopoeder gekomen, waardoor dit is gaan smeulen, de smeulende massa, via een Jacobslad- der afgevoerd, is in aanraking geko men met de voorraden in de kelder. Hier bevonden zich grote hoeveel heden voor export gereedstaande chocolade, alsmede de zeer brandbare olierijke pinda's en hazelnoten. Door de hevige rookontwikkeling waren verschillende vuurhaarden moeilijk te bereiken en de brandweer heeft de gehele nacht nodig gehad om het vuur te bestrijden. Ernstige schade is toegebracht aan enige builmachines. terwijl grote hoeveelheden voor Ame rika bestemde cacaoboter en choco ladeletters voor St. Nicolaas door vuur, water en rookschade verloren zijn gegaan. De cacao-afdeling zal minstens enige, maanden buiten wer. Brand te Assen BENARDE VLUCHT Waarschijnlijk door het vlamvatten van wasgoed, dat bij de kachel te drogen hing, moest de familie J. Ma joor uit Assen in de nacht van Zon dag op Maandag ijlings de vlucht ne men, daar het gehele huis in lichter laaie stond. De Weg via de trap was door de vlammen reeds afgesloten, maar door een raam wist het gezin zich in vei. ligheid te stellen. Een hond en prac- tisch de gehele inboedel werd een prooi van het vuur. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. king zijn en doordat een aantal bui tenlandse orders niet kan worden uit gevoerd is de bedrijfschade zeer hoog. Volgens de directie is een taxatie van een half millioen nog aan de lage kant. Inventarisatie zal de juiste schade aan het licht brengen. De schade, zowel bedrijfs-, water-, rook- als brandschade, wordt door verzekering geheel gedekt. Behalve de getroffen machine-afdeling, waar in slechts twee arbeiders werkzaam zijn en enige schakels, die door de brand voorlopig zijn geëlimineerd, zal het bedrijf na de vacantie nor maal blijven functionneren. Van het personeel zal niemand gedupeerd zijn, aldus, heeft de directie uitdruk kelijk verklaard. katholieken geroepen zijn tot verwezenlijken van wederzijds be grip in de internationale sfeer. Voorts betoogde de voorzitter, dat het recht van opvoeden bij drie instanties be rust: De kerk, het gezin en de maat schappij. Daar de opvoeding berust op de wetten van godsdienst én mo raal heeft de kerk een taak, die valt in de bovennatuurlijke orde. Slechts aanvullend, In de natuurlijk orde hebben de ouders de eerste rechten en dient de maatschappij slechts om in deze aan vullend te werken. Niemand heeft het recht om de ouders de stichting van een school te beletten en de maatschappij dient hierbij vooral financieel behulpzaam te zijn, daar anders dit recht in vele gevallen on verwezenlijk wordt. Waar vrijheid verdween. In verschillende landen van de we reld is de vrijheid van onderwijs in gevaar; in andere landen spreker wees op Rusland en de door het com munisme beheerste volkeren is dit recht finaal afgeschaft. Spr. wijdde een aparte -gedachte aan de volkeren van Indo-Ohina, die sinds enkele da gen geruisloos achter het ijzeren gor dijn verdwenen zijn en thans de on derdrukking van'hun vrijheden zul len moeten ervaren. Mijlpaal. Na het openingswoord sprak mr. Op den Coul gegrond over de werkzaam heden van het congres met betrek king tot het opleiden en vormen van leerkrachten. Later op de dag werd een brief van mgr Montini voorge lezen, die namens de H. Vader een groet zond en erop wees, dat het con gres een mijlpaal is op de weg van Katholieke onderwijzers naar een in ternationale samenwerking, waarin de rechten van de drie bovengenoem de instanties volledig tot ontplooiing kan komen. Door de Paus is tot geestelijk ad viseur van de U. M. E. C. benoemd pater Guiseppe Righetti, die de hoop .uitsprak in een sfeer van vriendschap en begrip te kunnen werken. Te Amsterdam is voer het examen M.O. A Engels geslaagd mej. I. M. van Katwijk te Leiden. Mej. H. Duindam te Leiden is geslaagd voor sociaal werkster. Aan het Nederlands opleidings instituut voor het buitenland in Breu- kelen is geslaagd voor het eindexa men van de cursus 1952—1954 de heer H. J. Braakman te Leiden. De heer A. J. Kallenberg te Leiden is geslaagd aan de Haagse Academie voor Lich. Opvoeding te Den Haag voor de acte M.O. Lich. Oefening. De collecte voor de Mytyl-Stich- ting voor Leiden en omstreken heeft in totaal opgebracht 2.766.en wel te Leiden 2.410, Oegstgeest 235, Rijnsburg 121. Zondagmiddag verleende de 41- jarige bromfietser F. S. geen voor rang aan een motorrijder op het punt Potgieterlaan hoek Van Lennepstraat. Een botsing volgde, die voor de bromfietsrijder niet zo gunstig af liep. Hij brak zijn neusbeen cn kreeg een bloedende wond aan het hoofd. LEIDSE BIOLOOG AAN HET HOOFD De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dc stichting „Vogeltrekstation Texel" een subsidie toegekend voor een onderzoek naar de navigatiewijze van trekvogels, in dit geval van spreeuwen. De Stichting Vogeltrek station Texel werd in 1932 door par ticulieren in het leven geroepen. Voor het experimentele werk bij bovenge noemd onderzoek stelde de stichting een doctorandus in de biologie aan, namelijk de lieer A. C. Perdeck, we tenschappelijk ambtenaar o.m. aan liet Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie tc Leiden. Jaarlijks 10.000 vogels te Loosduinen geringd. In het „ringstation" te Loosduinen worden jaarlijks door de stichting vele (ongeveer 10.000) vogels in hoofdzaak spreeuwen en vinken Te Leiden zijn aan de volgende candidaten van het middenstands examen het diploma uitgreikt: A. Akerboom, Nieuwveen; C. Aker boom, Langeraar; M. Akerboom, Nieuwveen; M. P. Akerboom, Lan geraar; C. Alkemade, Leiden; M. Al kemade, Noord wijk aan Zee; J. Al- lart, Alphen; J. Verloop, Katwijk a. Zee; J. Vink, Oegstgeest; H. v. d. An ker, Katwijk a. d. Rijn; M. v. d. An ker, Katwijk a. d. Rijn; A. C. Arend, Nieuwkoop; J. Baas, Noorden; F. Baerveldt, Alphen; W. Bakker, Rijp- wetering; F. Baksteen, Alphen; C. Bel. Noordwijk-B.; F. Balder, Lei- muiden; G. Batenburg, Lisse; M. v. Beek, Abbenes; J. J. de Beer, Was senaar; M. Belt. Alphen; L. Bergers, Leiden; C. v. d. Wiel, Leiden; A. G. v. Beveren, Leiden; C. J. v. Biezen, Leiden; J. Bloot, Katwijk a. Zee; J. Blijleven, Benthuizen; A. Boelee, Leiden; A. de Boer, Rijnsaterwoude; P. de Boer, Zoeterwoude; J. Boere, Alphen; A. Boessaard, Katwijk aan Zee; C. Bogerd, Voorschoten; J. van Boheemen, Stompwijk; E. Boom, Nieuw-Vennep; R. Boon, Leiden; L. Boot, Lisse; S. Boot, Lisse; C. Bos, Alphen; G. Bossink, Leiden; N. Bree- clijk, Gassenheim; N. Brugmans, Lei den; L. Bruins, Rotterdam; D. de Bruijn, Alphen; J. de Bruijn, Leiden; Burgerlijke Stand Geboren: Anna Helena Maria, dr van A. C. Philippi en C. M. v. Ber- kel; Hendrika José, dr van A. van Veldhuizen en C. M. v. Duijn; Ben jamin zn van M. Fontein en E. Weisz; Elisabeth dr van J. Oort en W. H. Mak; Immeke Gerarda dr van J. H. Hansen en M. H. J. Gesman; Ingrid Janneke Catharina, dr van H. W. A. Thijssen, M. A. de Water; Maria Her- mina Elisabeth, dr van N. J. Over- devest en J. A. M. Driessen; Harry Albertus zn van G. v. d. Horst en J. Meurs; Willem Anton zp van G. Ver- steegt en M. Rook; Leonardus Catha rina Maria zn van W. M. v. Emme rik en J. W. de Jong; Emiel Pieter zn van S. P. Althuis en G. Kronen burg; Caroline, dr van J. Vermeer en H. Westmaas; Abraham, zn van H. J. Hensing en N. Hoogstraten; Gezina Petronella Geertruida, dr van C. Heemskerk en G. C. Schorro; Wilhelmina Johanna dr van F. Schoenmaker en J. G. v. Helden; Christina, dr vrfn N. van Vliet en M. Hack; Karin Jacoba.Johanna Maria dr van P. A. J. Gortzak en P. C. Prins; Martien zn van H. Mulder en C. van Polanen; Olga Evelyn dr van J. D. Hartkamp en E. Mark; Adriana dr van J. Boer en M. G. Veenendaal; Jan Anthony zn van A. Kroon en A. M. v. den Berg; Josina Elisabeth, dr van W. M. v. d. Maat en G. Broere Gehuwd: I. Leemans en J. C. Kalk- hoven; W. Rijsdam en D. Ligtvoet; J. A. Pol en J. G. Kraan; F. J. de Boer en J. A. Groenendijk. Overleden: M. W. Lagas. huisvr. van v. Velzen, 68 jr; A. T. Schot man,. huisvr. van Overduin 72" jr; T. Mader, man 56 jr; J. van Riet, man 59 jr KATWIJK WAT DE RAAD GAAT BEHANDELEN. De raad dezer gemeente komt a.s. Donderdagavond in openbare verga dering bijeen. De agende vermeldt o.m.: Nader voorstel met betrekking tot het kopen van een perceel grond toebehorende aan de Chr. Geref. Kerk. Het verkopen van grond aan C. Pool. Nader voorstel met betrekking tot de onbewoonbaarverklaring van het pand Veereinde no. 15d. Het be schikbaarstellen van gelden voor fun. deringswerkzaamheden ten behoeve van de voltooiing van het laatste ge> deelte van het „Molenblok". Voorstel len met betrekking tot het toewijzen van winkelpanden in het „Molen- blok". Voorstel tot het plaatsen van een wachtgelegenheid voor buspas sagiers bij de halte Zeeweg-Provin ciale weg te Katwijk a. d. Rijn. De in aanleg zijnde berghaven. Vorig jaar is gebleken, dat, alhoe wel hierop niet was gerekend, ver schillende panden in het Molenblok niet gebouwd konden worden zonder dat eerst geheid werd. Nog 4 blokken étagewoningen eisen een dergelijk karwei voor tot bouwen kan worden overgegaan, kosten rond 72.000.—, waarvoor B. en W. een crediet vra gen tot genoemd bedrag. In het Mo lenblok, Tulpstraat 11, zou aanvan kelijk J. D. Raaphorst zich vestigen met een schoenenzaak. De heer R. heeft zich echter teruggetrokken en nu vraagt de Pampusïextielhandel te Amsterdam in aanmerking te mogen komen voor dit pand Tulpstraat 11. Onder voorbehoud worden nog toe gewezen na goedkeuring door de raad, de panden Tulpstraat 5 aan de heer P. Horree, Dorpsstraat 98 te Lei- muiden, sigarenmagazijn en fotohan. del en R. H. Schildkamp, Dorpsstraat 2 te Amsterdam, dameskapper. Meermalen is ook in de raad be toogd de noodzakelijkheid van een wachthuisje voor autobuspassagiers op de Provinciale wegZeeweg bij het Waterloopje. Reizigers voor den Haag of Wassenaar hebben daar ge nerlei beschutting. Met de N.Z.H.V.M. is het gemeentebestuur in overleg getreden en het resultaat is dat na goedkeuring door de raad aldaar een wachtgelegenheid wordt geplaatet, Aanschaffingprijs pl.m. 1000. waarvan de N.Z.H. 2/3 voor haar re kening neemt. De gemeente zorgt voor het onderhoud en schoonhouden en verlichting. De N.Z.H.V.M. ver krijgt het wachthuisje in eigendom. Dan is er een voorstel met betrek king tot de berghaven. De ontgra ving hiervan werd zachtaan een lij densgeschiedenis. Er is nog 91000 M3 grond te ontgraven. Volgens een nieuw plan zal 63.000 M3 gestort wor den langs de Cantinewegen in de „Koestal" en 38.000 M3 zal opge perst worden op een terrein langs de Jan Evertsenlaan. Dit zal dan ge schieden door een persleiding uit te voeren door de fa. van Oord Zn. te Utrecht. VOORSCHOTEN TENTOONSTELLING OUD-VOORSCHOTEN. In aansluiting op het reeds door ons geplaatste bericht aangaande bo venvermelde tentoonstelling, welke in het Raadhuis te Voorschoten wordt gehouden, zij nog vermeld, dat deze expositie voor het publiek zal zijn geopend op Woensdag 28 Juli a.s. van 11.30—17.00 en van 19.00—22.00 uur. Op Donderdag 29 en Vrijdag 30 Juli d.a.v. van 19.0022.00 uur en Zaterdag van 15.0021.00 uur. On der de vele bezienswaardigheden be vinden zich vele voorwerpen van uit zonderlijke historische waarde. Het is niet doenlijk een volledig over zicht te geven van alle stukken, wel ke ongetwijfeld voor de historie- en kunstminnaars stuk voor stuk be langwekkend zijn en vaak een hel der licht werpen op bepaalde toe standen en maatschappelijke verhou dingen in het vroegere Voorschoten. Een greep doende, dan mogen ver meld worden: eèn curieuze geïllu streerde stamboom van het geslacht Van Wassenaar, een kaartboek be vattende o.a. de oudst bekende kaart J. Bunnik, Aarlanderveen; J. Bur ger, Alphen; N. Bijlmeer, Nieuw koop; D. Cancian, Leiden; A. Caste- lein, Leiden; C. v. Cleef, Leiden; Th. Compeer, Leiden;.'J. Conijn, Leiden; J. Coorn-Vegter, Leiden; C. J. Corts, Koudekerk; W. Deckers, Hoogmade; B. v. Delft, Rijnburg; J. Dingjan, Leiden; W. Dirkzwager, Alphen; A. van Dongen, Leimuiden; H. v. Don gen, Alphen; J. J. v. Dorp, Leiden; M. v. Dorssen-Vet, Noordwijk; M. van Driel, Alphen; E. v. Duin, Lei den: J. W. Driessen, Noordwijk: P. v. Duuren, Leiden; A. v. Duyl, Lei den; Gijs van Duyn, Katwijk a. Zee; J. van Duyn, Leiden. OPENLUCHT CONCERT R.K. LEIDSE HARMONIE-KAPEL. Hedenavond om 8 uur zal de R.K. Leidse Harmonie-Kapel een concert geven op het Pieterskerk- plein. Het programma luidt als volgt: 1. Eendrachtsmars, Joh. de Wit; 2. Ouverture Juillet, M. Clérisse; 3. Roodkapje in het Bosch, fant., P. J. Wiest; 4. My Regiment, mars, Blan kenburg; 5. Aquarelles, fant., Dalhay; 6. The Middy, mars, Alford; 7. Vlam mende Heide, fant., Rogister; 8. Saint Triphon, mars, A. Ney. Agenda van Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2 eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 104 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd". Werkdagen 10 17 uur 's Zondags 1317 uur (tot 22 Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Juli 13 uur tot Zaterdag 31 Juli 8 uur waargenomen door: de Apo theek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensohheid", Hooigracht 48, tel. 21060 BIOSCOPEN Lido: „Opoe in het mannenbad", alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor; „Titanic", 14 jaar. Dag. 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: Shane", 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „City Lights", alle leeftij den. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „De kuise bruidegom", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. gevangen, die op „de herfsttrek" zijn. Nadat men deze dieren dan een ge merkt ringetje om de poot heeft ge daan, worden zy weer losgelaten. Wanneer deze vogels gevangen, ge schoten of gevonden worden, krijgt het vogeltrekstation daarvan bericht, zodat men weet waar het dier uit eindelijk terecht is gekomen en waar uit dan kan worden nagegaan waar broedgebied en winterkwartier gele gen zijn. Wat nu de spreeuwen be treft deze blijken te komen uit het noordelijk deel van Duitsland en Po len, Zuid-Scandinavië en de Baltische landen. Ze overwinteren voornamelijk in Zuid-Engeland, België en Noord- Frankrijk. LEIDERDORP Opgravingen bij de Herv. Kerk. Bij het afbreken van de muur tussen de Herv. Kerk en het Jeugdhuis is men gestuit op oude fundamenten. De dienst voor oudheidkundig bo demonderzoek is op het ogenblik bezig met opgravingen teneinde de ze fundamenten te onderzoeken. Aanvankelijk dacht men met de fun damenten van een kerk te doen te hebben, maar hiervan is men reeds teruggekomen. Waarvan deze resten afkomstig zijn is nog niet te zeggen, hoewel ze doen denken aan de fun damenten van een toren. Ook zijn er resten gevonden van graven o.a. een schedel en beenderen. Het onderzoek wordt voortgezet. Raadsagenda. Op Vrijdag 30 Juli a.s. komt de raad bijeen des avonds om 8 uur. Behandeld wordt o.a. voorstel tot vaststelling rechts positie van secretaris, ontvanger en ambtenaren burgerlijke stand; voor stel tot niet-heffing van reinigings rechten; voorstel tot uitbreiding O. L.S. met 3 lokalen; voorlopige vast stelling rekening grondbedrijf; idem woningbedrijf; voorstel goedkeuring rekening Bureau Sociale Zorg. Laatste Berichten ENGELAND EN EGYPTE ONDERHANDELEN WEER. Engeland en Egypte hebben van daag de onderhandelingen over de Suez-kanaalzöne in Cairo hervat. Een woordvoerder van de Britse ambasade te Cairo heeft verklaard, dat de onderhandelingen „snel naar een overeenkomst vorderen." In diplomatieke kringen is mee gedeeld, dat vanavond of morgen zal worden bekend gemaakt, of over- eensteming is bereikt. KONINKLÜÏÖE FAMILIE voor weekeinde naar Denemarken Koningin Juliana en Prins Bern- hard zullen, op uitnodiging van ko ning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, het komende weekeindt doorbrengen op het kasteel Graasten in Jutland (Denemarken). De vier prinsessen zullen eveneens meegaan en daardoor gelegenheid krijgen kennis te maken met de doch ters van het Deense koningspaar. Koningin Juliana zal met twee ba rer dochters per trein reizen, prins Bernhard zal zi'ch met twee prinses sen per vliegtuig naar Denemarken begeven. van Voorschoten van 1648; een zeer interessante Baljuwrol uit de eerste helft van de 17e eeuw en een charter met het zegel van Ootgier van Voor schoten van 1229. Verder een vrij grote verzameling kopergravures, aquarellen en olieverfschilderijen, betrekking hebbende op enkele kas telen en de vele 17e en 18e eeuwse buitenplaatsen, welke Voorscnolen in het verleden rijk was en welke af beeldingen naast de historische be tekenis veelal tevens artistieke waar de hebben. Verschillende zijn van een opmerkelijke verfijning en be koring. Voorts is er een collectie voorwerpen te bezichtigen, welke gedurende de laatste jarer uit de Voorschotense bodem te voorschijn zijn gekomen en uit de allervroegste perioden en de Bataafse en Romein se tijdperken stammen. Deze stuk ken, waaronder vuurstenen gebruiks voorwerpen uit het neolithicum (20001700 v. Chr.). Bataafse schaatsen en fragmenten van .Ro meinse wapens werden grotendeels opgegraven en verzameld door de plaatselijke amateur-archaeoloog, de heer Chr. Eggink jr en zullen onge twijfeld de interesse van het publiek hebben. De Verenging „Oud Voor schoten heeft hier een expositie tot stand gebracht, welke zeer zeker in brede kring belangstelling zal wek ken. Hedenavond wordt de „Braderie" geopend. Evenals het vorig jaar wordt bij gelegenheid van de Paar- demarktdag een Braderie gehouden. Om 7 uur verzamelen zich de geno digden bij het Raadhuis, waarna naar de Voorstraat wordt gereden met het „Glippertje", alwaar de bur gemeester C. J. v. d. Hoeven de Bra derie zal openen. Marktberichten LEIDEN, 27 Juli. Vette Varkens. Aanvoer 206 vette varkens. Notering: zware 2.002.04, slagersvarkens 2.022.05, Zouters geen notering, zeugen 1.70—1.75 per .kg. levend gewicht. Handel stug en aflopend. BODEGRAVEN. 27 Juli Kaas. Aanvoer 210 partijen. Prijzen: 1ste soort van 2.102.15, 2de soort 2.04 2.19 en extra 2.16—2.35 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 27 Juli Vee. Aanvoer totaal 3366 (weektotaal 4958) warvan 500 vette koeien, 844 (tbc- vrij 767), 125 vette kalveren, 272 (t.bcvrij 133) graskalveren, 496 nuch tere kalveren, 189 varkens, 175 big gen, 142 paarden, 115 veulens, 465 schapen-lammeren, 43 bokken of gei ten. Prijzen: vette koeien f 2.72 2.90, 2.58—2.70, 2.14—2.40, vette kalveren 2.50—2.60, 2.30—2 40, 1.902 20 per kg. levend gewicht; graskalveren 425—325225, nuch tere kalveren 6555—50, en biggen 706045 per stuk, slachtpaarden 2.00—1.90—1.80 per kg. levend ge wicht, veulens 350250150, scha pen 120100—85, lammeren 85 70—60, kalf- en melkkoeien 1100 975—825, varekoeien 800700 630, vaarzen 825700575, en pin ken 570—470—360 per stuk. Vette koeien aanvoer iets meer, handel traag niet geheed prijshoudend pri ma's boven notering; vette kalveren aanvoer even kleiner, handel rede lijk, prij:»n onveranderd; grasknl- veren aanvoer wat minder, handel kalm, prijshoudend; nuchtere kalve ren aanvoer matig, handel tamelijk, goed prijshoudend; biggen aanvoer iets minder, handel matig, prijzen als vorige week; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel levendiger, prijzen iets stijver; veulens aanvoer even kleiner, handel goed, pry zen iets hoger; schapen en lammeden aan voer redelijk, handel tamelijk, ruim prijshoudend; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel zeer kalm, niet geheel prijshoudend, vare koeien aanvoer klein, handel kalm, prijzen onveranderd; vaarzen en pin ken aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijshoudend; TBC-vry aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen onver anderd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3