De Knokkei*sbui VERMINDERING VAN KERKENBOUW Nieuwslezer Plaaggeest bracht leven van zijn bovenburen in gevaar Ma hielp Vera 'n beetje en verdween uit de rechtzaal Pleegmoeder van Betty Meljado kreeg half jaar onvoorwaardelijk Onderaardse gang bracht Amsterdamse inbrekers naar tijdelijk paleis DINSDAG 27 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 EENZIJDIGE AFREMMING HEEFT WEINIG NUT In het blad „De Bouwvakpatroon", het orgaan van de Ned. Katholieke Aannemersbond wordt deze week een beschouwing gewijd aan de woning bouw, de lonen en de productiviteit. Het aantal werklieden, waaraan een tekort is, kan volgens dit blad, op korte termijn niet worden uitgebreid. Jaarlijks vermindert het aantal vak bekwame krachten door sterfte, pen sionnering, emigratie en de trek van de bouwvakarbeiders naar Duits land en België, terwijl de aanwas van jonge krachten minimaal is. Gezien de publicaties in de organen van de werknemersorganisaties is ook de vergroting van het aantal arbeids uren niet waarschijnlijk. Volgens de Katholieke Aannemers- bond, die ook de vergroting van de productiviteit bij de traditionele wo ningbouw geen kans geeft, lijkt de oplossing van het ogenblik nog sys teembouw. Probleem „Zwarte lonen". Aan de hand van verschillende ge gevens toonde de „Bouwpatroon" echter ook aan, dat een bepaalde af remming van de bouwactiviteit door de minister, weinig of geen nut heeft. Op 1 October 1952 waren er in Ne derland bij de bouw van kerken 400 metselaars en practisch geen stuka- 1 doors werkzaam. In de woningbouw waren op dat ogenblik 10.400 metse laars en 4200 stukadoors ingescha keld. Een beperking van ,niet min der dan 50 percent van de kerken bouw zou dus uiteindelijk resulteren in een relatieve verbetering in de wo ningbouw van nog geen 2 percent. „Aangezien de door ons gegeven op lossingen" zo schrijft het vakblad (vermindering van het woningbouw programma en langer werken in de zomer) blijkbaar onaanvaardbar zijn, zal men nog wel een tijdje met het probleem van de zwarte lonen te kampen hebben. Hierbij meent de „Bouwvakpatroon" te moeten stellen Houdt altijd Bennies bij de hand. Tegen overtollig maagzuur, dat Uv maag in lichtelaaie zet Zo snerpend kan de pijn niet zijn, met één of twee Rennies zet U er een domper op. Op 't zelfde moment be hoort de pijn tot het verleden. Daar om hoeft U met Rennies bij de hand niet zo akelig voorzichtig te zijn, kunt U gerust alles eten waar U van houdt. Zo wordt ge met Uw Ren nies weer de gezellige disgenoot En komt soms de nood aan de man, dan hebt ge Uw Rennies bij de hand en neemt ze onopvallend in Geen haan die ernaar kraait, want iedere zuur- brand is zó geblust (Advertentie) is ook een mens.' Luisteraars naar de nieuwsberich ten van 8 uur werden dezer dagen uit de dromerige morgenoverpeinzin gen weggerukt door een pittige krachtterm van de nieuwslezer, na dat hij zyn inleiding had uitgespro ken. Er volgde een stilte, waarna de redacteur van de radio-nieuwsdienst zijn voorlezing aanving. Radio-luisteraars, die mochten me nen, dat bij de lezing van de nieuws- berichten van een soort nieuw^jnachi- ne wordt gebruik gemaakt, zijn door deze ene gevoelsexplosie geconfron teerd met het feit, dat hier een nor maal mens van vlees en bloed voor de microfoon zit. Ten overvloede heeft de nieuws dienst vanmorgen excuses gemaakt: de nieuwslezer meende dat de micro foon stond uitgeschakeld. Aetherklanken WOOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. N.TA: 19.31 T.V.-Nieuws en act. 20.00 fol. debat. 20.30 Nieuws v. d. Tour de France. 20.45 „De Gecroon de Leersse", spel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—21.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.10 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.). 10.00 „Boeken mee op reis en thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.001 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 15.15 Voor de kinderen. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.30 Piano duo. 17.50 Regermgsuitz.: „Nederland en de Wereld: Nederland en de In ternationale Economische samenwer king. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 R.V.U.: Mevr. Mr. L. Eversdijk Smulders: „Avon turen in Groot-Syrië". 19.00 Gram 19.20 Act. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Amus. muz. 20.55 Tour de France. 21.05 „De Pop en de Vlinder", hoorsp. 22.25 Pianorecital. 22.45 „Van Kiel tot Masttop", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.10 Alt en piano. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Garm. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 „Met Pit op pad". 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.30 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.45 Vocaal kwart. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. en solist. 21.20 „De Indiaanse republiek Gua temala in de branding", caus 21.35 Pianospel. 21.50 Gram. 22.00 Int. Evangelisch comm. 22.10 Instr. trio. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. dat de huidige zwarte lonen meer een gevolg zijn van de economische machtspositie van de betrokken groe pen van werknemers dan dat hier een grotere productiviteit ten grond slag ligt. Prinses Wilhelmina naar het feestende Salzburg? Het feestbestuur van de „Fest- spiele" in Salzburg verwacht tijdens de festiviteiten, die gedurende vijf u-eken Salzburg zullen sieren, vele hooggeplaatste personen te mogen ontvangen. Tot deze verwachte autoriteiten behoort ook prinses Wilhelmina. Tevens worden de hertog van Kent en de ex-^koning van Egypte, Faroek, verwacht. MGR. LEMMENS COMMANDEUR IN DE ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW. Bij gelegenheid van zyn 70ste ver- Jaardag kwam de Minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, persoonlijk mededelen, dat het H.M. de Koningin had be haagd hem te bevorderen tot Com mandeur in de Orde van de Neder landse Leeuw, wegens zijn grote ver diensten gedurende zijn langdurig bisschopsambt onder moeilijke om standigheden. THANS IN ARREST Een Utrechtse garagehouder, die al sinds geruime tijd pogingen in het werk stelt om zijn bovenbewoners kwijt te raken, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag wel een bijzon der krachtdadig middel gebruikt, dat hem thans in de cel en de bewoners bijna in het graf heeft gebracht. De garagehouder had in de garage bij de trap, die naar het bovenhuis voerde, benzine aangestoken, die zich in de buurt van een vol vat benzine bevond. De bewoners, die een brandlucht waarnamen, waarschuwden de brand weer. die tijdig kon ingrijpen. Was dit niet gebeurd, dan zou éen ontplof- MYSTERIE BIJ BRESKENS Nog niet opgelost Vliegtuig, meteoor of een benzineblik? Het mysterie bij Breskens, waar een bommenwerper Zondagmiddag in zee zou zijn gestort, is nog. niet nader tot een oplossing gekomen. Geen enkel luchtvaartstation mist een vliegtuig, want thans is ook uit Bad Eilsel bericht gekomen, dat de vermiste bommenwerper terecht is. De gedachten aan een meteoor of een uitgeworpen benzinetank worden op losse schroeven gezet door de per tinente verklaring van vele Zeeuwen, die beweren, dat een laagovervlie- gend vliegtuig in zee zou zijn ver dwenen. Tijdens een intense speurtocht door luchtvaart, marine en reddingmaat schappijen heeft men geen enkel spoor gevonden, dat op een ramp zou kunnen wijzen en daarom heeft men thans de reddingsdiensten gestaakt. AANSTEKER DEED HET! Een ondernemend knaapje uit Haarlem kreeg Zondagmorgen de aansteker van zijn pa te pak ken en vol plannen toog hij naar zijn kamertje teneinde alle ge neugten van zijn kostbare vondst te genieten. Hij vulde een sigarenkistje met papier en testte de aansteker toen op zijn deugdelijkheid. De aansteker deed het prima en weldra groeide het vlamme tje uit tot een formidabele vlam. Dit vond het 6-jarig ventje toch een beetje al te spannend en hij schoof het kistje vlug on der zijn bed, onbewust de vader landse spreuk „Uit het oog, uit het hart" volgend. Via zijn neus kwam het bran dende kistje echter weer in zijn gedachten, want de matras was gaan smeulen. Toen vond het kereltje, dat hij lang genoeg op eigen wieken ge dreven had en hij rende huilend naar zijn pa, die vlug het bran dende beddegoed naar buiten werkte en zijn huis op deze wijze van een vurige ondergang redde. fing de bovenbewoners in levensge vaar hebben kunnen brengen. De garagehouder, door de politie aan de tand gevoeld, gaf toe, dat hy de bovenbewoners had willen „pla gen". Hij had echter gemeend, dat zij niet thuis waren. Dit was in de avonduren ook het geval, maar later waren de mensen thuisgekomen. IJzeren long door Haagse verpleegster verbeterd 200,— BELONING Zuster E. M. D. Schildt, een Haag se verpleegster, heeft uit erkentelijk heid voor een medische vinding van het Haagse gemeentebestuur een be loning van 200.ontvangen. Zuster Schildt heeft een verbete ring voorgesteld aan de ijzeren long, waardoor de patiënten, die met dit toestel behandeld moeten worden een aanzienlijke verlichting van hun lij den zullen ondervinden. Door het systeem van zuster Schildt komt de hals en een gedeelte van de borst van de patiënt vrij, waardoor deze naast grotere bewe gingsvrijheid tevens verlichting van de druk op zijn hals ondervindt. Te vens is door de vinding van zuster Schillt de mogelijkheid voor chirur gen geopend om tijdens het verblijf van de patiënt in de ijzeren long, ope ratief in te grijpen, wanneer dit nood zakelijk mocht zijn. BLIKSEMREIS VAN KAMERLEDEN De vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer gaat Donderdag, op uitnodiging van de K.L.M. een bliksemreis maken naar Londen, Rome, Zürich en Frankfort. Van deze commissie maken na mens de K.V.P. deel uit de heren Maenen, Engelbertink, Lucas, N. v. d. Heuvel, Van Vliet en Van der Weyden. Aan de reis wordt tevens deelgenomen door de directeur en onderdirecteur van de K.L.M. Met een speciale Convair-340 ver trekt het gezelschap Donderdagmor gen naar Londen en vandaar naar Ro me. Vrijdag is men 's middags in Zürich en in de namiddag in Frank fort a. d. Main. Zaterdagmiddag is men weer thuis. In hoofdzaak wordt de aanleg en uitrusting van vliegvel den bekeken. Nieuwe verdediger voor Berkelse arts? Wanneer de Berkelse arts over eni ge tijd in hoger beroep voor de rech ter zal verschijnen, zal hij waar schijnlijk mede verdedigd worden door de vermaarde Amsterdamse pleiter, mr. Fran^oise Pauwels. Mr. Pauwels heeft zich in verbin ding gesteld met mr. Huygens, de jurist, die tot nu toe een der verde digers van de Berkelse arts was en te zamen hebben zij een bezoek ge bracht aan de beschuldigde, die zich thans nog in voorarrest bevindt. Mr. Pauwels zegt eerst dan een de finitieve beslissing te kunnen ne men, als hij kennis heeft genomen van de dossiers, de zaak betreffende, daar hij van mening is, dat de verde diging door mr. Huygens tot nu toe zo voortreffelijk is, dat hij betwijfelt hieraan nog iets te kunnen toevoegen. Mocht hij tot de verdediging be sluiten, dan zal hij naast en met mr. Huygens voor de balie verschijnen. Dure warmte Een Amsterdamse visbakker. die het Zaterdagavond erg koud had, be sloot zijn oven aan te steken en juist toen de warmte een behagelijke sfeer begon te scheppen, kwam de man tot de ontdekking, dat hij zijn houten geldkistje, dat hij tijdens de zomer maanden in zijn oven bewaart, nog niet In veiligheid had gebracht. Een wanhopige greep in het vuur bracht aan het licht, dat de vlam men hun verwoestende arbeid al verricht hadden en slechts enkele dubbeltjes hadden de kracht van het vuur weten te weerstaan. De getroffen visbakker heeft het restant van zijn brandkast naar de Nederlandse Bank gestuurd in de hoop, dat deze de verbrande bank biljetten zal willen omwisselen. Gebeurt dit niet. dan heeft de man een schade van 630. De klap van buurvrouw Omdat een boze buurvrouw haar 13-jarig dochtertje geslagen had, toog een Amsterdamse moeder gisteren met haar dochtertje naar het paleis van Vrouwe Justitia, teneinde daar recht te vinden. Ma had haar dochter ter dege voor bereid op de dingen die zouden ko men maar toen haar dochtertje voor de balie getuigenis moest afleggen, waren haar antwoorden niet over eenkomstig het moederlijk advies en dies ging Ma een handje of be ter een mondje meehelpen. Het begon al bij de naam. Vera moest aan de rechter vertellen met welke letter deze naam begon en toen nog door de zaal: „Doe dan toch je mond open, sufferd." Een rijksdaalder. Vera nam dit moederlijk advies ter harte en vertelde, dat zij wel eens het 4-jarig zoontje van de buurvrouw geslagen had, maar dat dat weer een represaille was tegen de klappen, die haar 2-jarig broertje van de 14-jarige buurjongen in ontvangst had moeten nemen. De beschuldigde buurvrouw kwam zeH nog met een nieuwtje: Zij had toestemming van de politie om de buurkinderen op hardhandige wijze enige educatie te geven, daar hun moeder nooit thuis was." De rechter legde alle feiten op de ZBL ÏÏZÏ2? jS e„ reaul. taat was een rijksdaalder boete voor buurvrouw. de publieke tribune: Ma vertrok. Dergelijke assistentie is niet geoor loofd in een rechtsgebouw en dies vermaande de rechter Ma haar mond dicht te houden. Maar toen even later Vera moest vertellen, of zij geen aanleiding tot de bewuste buurvrouwelijke klap gegeven had en het antwoord niet onmiddellijk kwam, mengde Ma zich weer in het debat en schreeuwde: „Vera, doe je mond dan toch open en vertel Het gerechtelijk geduld was op en Ma werd door een deurwaarder de zaal uitgeleid, maar op de Vera werd door Ma opgewacht in de gang; het weerzien vloeide niet over van moederlijke liefde. Kleine dingen, die het leven veraangenamen Er zijn in het leven van die kleine dingen, waar men gemak van heeft en die de taak van de huisvrouw vaak verlichten. Daarbij is nu ook gekomen: Moccona, echte kwaliteitskoffie in direct oplosbare vorm- Als U onverwachte gasten krijgt, behoeft U niet eerst nog koffie te zetten. U hebt nu een kop lekkere koffie direct klaar Doe één theelepel Moccona in het kopje... vul dit voor ca. l/3 met heet water... even roerenwarme melk en suiker naar smaak toevoegen en U hebt koffielek kere koffieechte Douwe Egberts koffie! NA AFTREK VOORARREST NOG 2 MND. GEVANGEN De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen de 51-jarige mevr. Geer- truida Maria Langendijk-van Moorst, uit Hilversum terzake van het voort gezette misdrijf: medeplegen van „opzettelijk een minderjarige (Betty Mel jado), die onttrokken is aan het wettig over hem gestelde gezag en aan het opzicht van degene die dit desbevoegd over hem uitoefent, verbergen en aan de nasporing van de ambtenaren der justitie of politie onttrekken", veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de pre ventieve hechtenis. Tegen mevrouw Langendijk-van Moorst had de officier van justitie twaalf maianden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van de voorlo pige hechtenis geëist De thans door de rechtbank opgelegde straf is gelijk aan die, waartoe in 1948 de pleegmoeder van Betty Meljado, mej. J. van Hoogdalem uit Haarlem, door de rechtbank in Den Haag werd veroordeeld. Mevrouw Langedijk-van Moorst, die op 22 Maart jl. werd gearresteerd, zal nu nog ongeveer twee maanden gevangenisstraf moeten ondergaan. Diefjesclub op vacantie Souvenir-jacht De Meppeler politie heeft een groep kinderen aangehouden, die op een va- cantietocht door ons land zich schul dig maakte aan een reeks winkeldief stalletjes. Aanleiding was een klacht van een Meppeler kapper, die een poederdoos uit zijn winkel miste. Met de beschik bare gegevens kon op straat een groep meisjes worden aangehouden, van wie een in het bezit bleek te zijn van het vermiste voorwerp. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de leden van de groep in het bezit waren van een voor va- cantiegangers wel zeer merkwaardige verzameling snuisterijen. Toen zij aan de tand werden gevoeld, bleek dat zij in verschillende plaatsen, zo als Ootmarsum, Ommen. Rijssen en Buren, zich hadden schuldig gemaakt aan winkeldiefstalletjes. Terwijl een der meisjes iets kocht in een winkel, ontvreemdden anderen iets van hun gading. Het betrof hier een veertiental meisjes, van 14 tot 19 jaar, uit een tehuis te Den Haag. De leiding van het groepje had van deze praktijken niets bemerkt en stond er geheel bui ten. De groep is nu weer naar Den Haag teruggebracht. Korte Golf De haan op de toren van de scheepswerf Vooruitgang te Foxhol (Gr.) zocht het gisteravond lager on. door van zijn 13 meter hoge stand plaats omlaag te komen. De drassige bodem had de fundering doen ver schuiven en de haan had zijn even wicht verloren. Er waren ruim 100 personen op het terrein aanwezig, maar de haan viel precies op een on bezet stukje grond. De 47-jariee groentehandelaar uit Lunteren, H. Schoonderbeek, werd gistermiddag, toen hy per bromfiets een kist aardappelen vervoerde, te Ede door een bestel wagentje gegre pen en zodanig gewond, dat hij later in het ziekenhuis overleed. Door de gladheid van de asphalt- weg slipte gisteravond een Hilver- sumse personenauto op de Hilver- sumseweg bij fort Blauwkapel en kwam in de fortgracht terecht. Drie inzittenden wisten zich te redden, docht de vierde, een 19-jarige jongen, kwam door verdrinking om het leven. Een woedende hond heeft Za terdag een Duits jongetje, dat te Alk maar logeert zodanig in de half ge beten, dat het knaapje in het zie kenhuis opgenomen moest worden. Daar bleek, dat de slagader geraakt tvas; het jongetje is er slecht aan toe; de eigenaar van de hond is opge spoord. GOUDGRAVERS Toen de winkeljuffrouw van een Amsterdamse horlogezaak aan dc Frederik Hendrikstraat gistermorgen de zaak binnentrad, sloeg haar de schrik om het hart, daar zij alle hor loges gestolen vond en meende, dat ze Zaterdagavond de deur niet goed afgesloten had. Deze vrees werd weggenomen toen zij het kantoortje binnentrad, waar een gToot gat in de grond de weg aantoonde, die de inbrekers gevolgd hadden. Een oppervlakkig politioneel on derzoek bracht aan het licht, dat de inbrekers vanuit een woning in de Hugo de Grootstraat via modder en grondwater en leidingbuizen onder de winkel terecht waren gekomen, onder het kantoor van de horloge zaak. Daar boorden zij gaten in de grond, die ten slotte weer de aan loop voor de zaag vormden; een keu rig mangat ontstond en de dieven ontlastten de winkel practisch van alle horloges, die aanwezig waren. Met enkele honderden uurwerkj verdwenen zij weer door het gat in de grond. De politie heeft nog geen spoor kunnen vinden en de zakenman zucflt onder de last van zestig reparatie horloges, die niet verzekerd waren; De nieuwe horloges ruim 300 worden door de verzekering betaald. fff (27)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2