3)e fiéid^Soti/fca^ De Amerikanen schoten Chinese jagers neer Laat mij maar lopen j Groots welkom voor Gensviève in New York Vierdagen „Loopgijri' in Keizersstad Bonn houdt vol, dat John is weggelokt DINSDAG 27 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13255 Directeur: CM». HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Hachelijk incident op ongelegen ogenblik Chinezen hadden reddingsvliegtuigan aangevallen Nauwelijks had de regering van Rood China de Britse regering haar excu ses aangeboden voor het neerschieten van een Brits passagiersvliegtuig voor de kust van Hainan, of de Amerikaanse regering maakte bekend dat van vliegdekschepen opgestegen Amerikaanse vliegtuigen twee Chinese jagers hadden neergeschoten die hen aanvielen. AMERIKAANSE LEZING. Volgens de lezing van de Ameri kaanse regering heeft het incident zich als volgt toegedragen. Chinese jachtvliegtuigen en een kanonneerboot hebben gisterochtend vroeg het vuur geopend op Ameri kaanse reddingsvliegtuigen die deel namen aan het zoeken naar overle venden van het reeds Vrijdag neerge schoten Britse passagiersvliegtuig. Het vuur van de kanonneerboot werd niet beantwoord maar dat van de jachtvliegtuigen wel. Twee vliegtui gen van de luchtmacht van commu nistisch China werden neergescho ten. Aan Amerikaanse zijde vielen geen slachtoffers. De Amerikaanse regering is van plan om een zeer krachtig protest te doen horen tegen het aanvallen van vliegtuigen die deelnemen aan red dingspogingen. De aanval had boven dien plaats boven zee en niet boven de territoriale wateren. Men is er zich te Washington zeer wel van bewust dat het incident de betrekkingen tussen West en Oost op nieuw een zware slag toebrengt. Met spanning wacht men op de reactie van Peking. EXCUUS VIEL IN GOEDE AARDE. Het heeft in Londen een zeer goede indruk gemaakt dat de regering van Peking onmiddellijk haar veront schuldiging heeft aangeboden voor het neerschieten van dat vliegtuig en heeft beloofd schadevergoeding te be talen voör de verloren gegane men senlevens en het vliegtuig. Het is in de laatste jaren nooit meer gebeurd dat de communisten ovër een derge lijk incident excuses maakten en be loofden dat zij er voor zouden zorgen, dat het zich niet zou kunnen herha len. Dat is een reden te meer waar om men zich vooral te Londen ern stig zorgen maakt over het jongste incident. De Britse ambassadeur te Wash ington heeft zich onmiddellijk na het bekend worden van het neerschieten van twee Chinese jagers naar minis ter Dulles begeven om hem nadere inlichtingen te vragen. In het Ameri kaanse Congres heerste grote veront waardiging over de Chinese aanval op Amerikaanse reddingsvliegtuigen. Men was daar in het algemeen vol daan over het feit dat twee Chinese jagers waren neergeschoten. Het incident maakt het meer dan ooit onwaarschijnlijk dat de Ver enigde Staten zich zullen neerleggen bij toelating van Rood China tot de Verenigde Naties. Nederlander gewond in Tirol De Nederlander K. S. uit Lonne- ker is ernstig gewond, toen hij bij een klimpartij in de buurt van het dorpje Innervollgraten in Tirol een val van 20 meter maakte. S. is in een ziekenhuis te Lienz in Oost-Tirol opgenomen. Gisteren was zün toe stand volgens de dokter nog ernstig. EIGENAARDIGE TOESTAND BIJ HAINON. Te Hongkonk wordt aangenomen, dat de Chinese communisten Migs uit Kanton of van verder Noordelijk gelegen basis naar Hainan hebben overgebracht. Een lijntoestel van de „Pan-Ame rican" werd, op weg van Bangkok naar Hongkong door vier straalvlieg tuigen van de Amerikaanse marine begeleid, toen het op 120 tot 150 mijl Hainon passeerde. De gezagvoerder van het Amerikaanse vliegtuig noem de dit een „veiligheidsmaatregel". Het 2801 ton metende Britse s.s. „Hupen", dat vanochtend uit de vatten. Noord-Ohinese haven Tientsin te Hongkong aankwam, werd geëscor teerd door drie Amerikaanse torpedo boot jagers. Tevoren was het 2868 ton metende s-s. „Pakhoi" aangekomen met zes Britten, die toestemming hadden ge kregen Communistisch China te ver laten. De „Pan-American" heeft meege deeld, dat zij haar diensten op Hong kong zal voortzetten. Sinds Zaterdag j.l. passeren de vliegtuigen van deze maatschappij Hainan echter op 120 mijl afstand De normale internatio nale corridor liep tot dusver op 45 mijl van het eiland. De „Cathay Pacific Airways" heeft echter bekend gemaakt, dat zij naar aanleiding van het verlies van haar „Skymaster", die Vrijdag j.l. door twee Communistisch-Chinese jacht vliegtuigen bij Hainan werd neerge schoten, voor de rest van de week de diensten tussen Singapore en Hong kong en tussen Calcutta en Hongkong via Rangoon en Bangkok, heeft ge annuleerd. De maatschappij verwacht volgende week deze diensten te her- VLIEGTUIG INCIDENTEN BIJ CHINESE KUST INCLUSIEF RIT DOOR FIFTH AVENUE Luitenant Geneviève de Gallard- Terraube, de bekende verpleegster van Dien Bien Phoe, is gisteren in Amerika aangekomen voor haar be zoek van drie weken, dat zij brengt op uitnodiging van het Amerikaanse C ougres. Zij werd op het vliegveld Ildlewild verwelkomd door Jameson Parker, een vertegenwoordiger van de pers afdeling van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, en Roger Seydoux, de Franse consull. Naar haar aankomst gaf Geneviève een persconferentie en vertrok ver volgens in een auto. geëscorteerd door twaalf leden van de politie op motoren voor een rit door New York. Bij haar aankomst, waarbij haar rode en \yitte rozen werden aange boden, zei zij: „Ik verdien deze eer niet, want ik heb alleen mijn plicht gedaan". In New York wachtte haar een grootse verwelkoming. Na een receptie in het stadhuis volgt een autorit over Fifth Aveneu, die voor die gelegenheid afgezet zal worden. De politie legt het straat verkeer in verband met die rit om. Ook zullen de Amerikaanse ver pleegstersorganisaties haar huldigen. Daarna volgen een receptie en een diner in het Franse consulaat. Geneviève de Gallard-Terraube is naar men aanneemt, de eerste, die bij „act of Congres" is uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. In 1824 liet de Amerikaanse regering de markies de Lafayette per schip overkomen. Die eer viel in 1851 te beurt aan de Hongaarse patriot Kossuth. Min. Yamin bracht verslag uit Mr. Moh. Yamin, de Indonesische minister van onderwijs, die deel uit maakt van de Indonesische delegatie bijde besprekingen over de Unie in Den Haag, heeft gisteravond te Dja karta ten huize van premier Ali Sastroamidjojo in een kabinetszitting verslag uitgebracht over de bespre kingen. Moh. Yamin heeft tevens de ont werpovereenkomst overgelegd, zoals die door de Nederlandse en Indone sische delegaties is opgesteld. Voors hands zijn er nog geen mededelin gen gedaan omtrent het rapport en de beoordeling ervan. Vanmorgen zal de kabinetszitting worden voortgezet. De zitting van gisteravond, die drie uur duurde, is voorafgegaan door een bespreking van twee uur tussen het hoofdbestuur van de Partai Nasional Indonesia en haar ministers over de ontwikkeling van de besprekingen in Den Haag. De P.N.I. heeft, in afwach ting van Yamin's rapport, nog geen besluiten genomen. De reis van minister Yamon naar Djakarta is gemaakt op verzoek van de Indonesische delegatie in Den Haag en niet op verzoek van de Indo nesische regering. NU OOK COLLECTEN IN KERKEN VAN JOEGO-SLAVIë VERBODEN. Men verneemt in Rome, dat de re gering van Tito een decreet heeft uit gevaardigd, waarbij het collecteren in de kerken verboden wordt. De ge lovigen, die gelden voor misintenties offeren worden van anti-democrati sche proselytisme aangeklaagd. De zelfde berichten melden, dat gedu rende het laatste kwartaal van dit jaar meer dan 1604 aanklachten tegen priesters zijn ingediend, vanwege het geven van catechismusonderricht zonder vergunning. In Joego-Slavië bestaat de wet, welke de priesters verplicht een bijzondere vergunning aan te vragen voor het geven van godsdienstonderricht en volgens deze vergunning mag dit onderwijs slechts in de sacristie op bepaalde feestda gen en steeds onder toezicht van de politie, welke bij de lessen tegen woordig moet zyn, worden gegeven. Soviet-nota wordt „bestudeerd" De Franse premier Mendès-Franse heeft met de Amerikaanse ambassa deur Dillon beraadslaagd over de jongste Russische nota inzake de vor ming van een collectief Europees vei ligheidssysteem. Daarna werd van officiële zijde verklaard, dat naar de mening van de Franse regering het in de nota vervatte voorstel voor een conferen tie „zeer nauwkeurige studie" ver eist en dat geen der geallieerden zich mag laten verleiden tot overhaaste actie. In Londen heeft minister Eden eveneens in het Lagerhuis verklaard dat de nota zeer nauwkeurig bestu deerd zal worden, in overleg met Amerika en Frankrijk, zowel als met de NATO-landen, West-Duitsland en Oostenrijk. Dit overleg zal waar schijnlijk over enkele dagen begin nen, hetzij te Londen, Parijs of Washington. Portugal en India In een officieel communiqué, ge publiceerd in de Portugese pers, be vestigt de Portugese regering een aanval op Dadra, een kleine Portu gese enclave met een onbeduidend aantal inwoners in India, waar het Portugese staatsgezag gehandhaafd wordt, die niettemin tegenstand ge boden hebben, een tegenstand die zegt het communiqué zich in alle delen van het nationale Portugese grondgebied, die mochten worden aangevallen, zich zal herhalen. Er zijn doden en gewonden. Verder zyn op dit ogenblik nog geen bijzonderheden bekend. Het dorpje werd door de aanvallers be zet. De Portugese overheden van Da- mao (tot welk district Dadra be hoort) hebben geen contact meer met het gebied. De Portugese regering heeft zich aanstonds tot de Indiase Unie ge wend met het verzoek aan de Portu gese troepen van Damao doortocht naar Dadra te verlenen, om de in dringers te verdry ven. In Nijmegen is Maandag in alle vroegte de Vierdaagse „losgebarsten" en sindsdien is de oude stad voor vier dagen in de „tippelsfeer" gehuld. Foto links: Opa Schram de bejaarde tippelaar uit Driebergen, die heen en terug naar Rome tippelde, zien we hier bij het verlaten van het bureau, waar hij zijn deelnemerspapieren in ont vangst nam. Foto rechts: Waar ook ter wereld de omsta ndigheden beroerd mogen zijn, altijd vindt men wel weer optimisten, die een zonnestraal brengen op een sombere dag, zoals deze lieden met zonr-choeden aan de voor avond van de Vierdaagse een vrolijk en ondanks de aanhoudende regen zomers tintje gaven.... I 't Was toch 'n echte I Zondagavond sprong tijdens een circusvoorstelling te Inns- bruck een bezoekster in de piste, toen een hypnotiseur bezig was een krokodil in trance te bren- gen. Zij werd juist bijtyds weg- getrokken het beest was nog niet geheel en al onder hypnose. „Ik wilde mijzelf er alleen van overtuigen, of het een echte kro- kodil was", zei de vrouw later. Kanonnen zwijgen in Indo-China Vannacht om een uur is de strijd in de bitter omstreden delta van de Rode Rivier gestaakt. Overal in het Noorden van Indochina zwijgen nu de kanonnen. In de komende twee weken zal de wapenstilstand ook van kracht worden in de andere delen van Indochina. In Hanoi, waar in de scholen bu reau's zijn ingericht waar men zich kar opgeven voor evacuatie naar het Zuiden, dat in Franse handen blijft, komen steeds meer mensen ook Fransen tot de overtuiging dat het dwaas is om weg te gaan. Wanneer zij hun zaken in de steek laten betekent dat in de meeste gevallen een finan ciële ramp. En velen vragen zich af of het leven onder de Vietminh wer kelijk zo veel erger zal zijn dan het bestaan dat men de laatste tijd heeft geleid. De Fransen schatten dat ongeveer een millioen mensen het Noorden van Vietnam zullen willen verlaten. Reeds zijn vijf duizend bouwers voor uit gezonden om in het Zuiden hui zen te bouwen voor de geëvacueer- den. Op 5 Augustus zal de grote volksverhuizing beginnen. Wat is de rol van dr. Wohlgemuth geweest? De Westduitsé regering heeft giste ren, bij monde van de minister van Binnenlandse Zaken, Gerhard Schro der, bekendgemaakt, dat alle tot nu toe beschikbare inlichtingen er op wijzen, dat de voormalige leider van de Westduitse contra-spionnagedienst, dr. Otto John, door de communisten naar Oost-Berlijn is gelokt. Schroder deed zijn mededelingen op een druk bezochte persconferen tie te Bonn. De beschikbare inlichtingen heb ben aangetoond, aldus de minister, dat: 1. John niet met enige verraderlij ke bedoeling naar de Russische sector van Berlijn is gegaan. 2. Geen motief voor een eventueel overlopen naar de communisten ge vonden is. 3. Daarom het geloof gewettigd is, dat John naar Oost-Berlijn is gelokt. Schroder onthulde, dat John al zijn particuliere en vertrouwelijke papie ren op zijn bureau of in zijn Westber- 1' ise hotelkamer heeft achtergelaten. Voorts is vastgesteld, dat hij van plan was van Berlijn naar Keulen terug te vliegen en dat hij re.eds zakelijke zo wel als persoonlijke afspraken had gemaakt voor de eerste paar dagen na zijn terugkeer. Het enige, dat hij veranderde, was zijn vliegtuigpassage van Berlijn naar Keulen. Die ver schoof hij van de 21ste naar de 22ste Juli. Op grond hiervan neemt de West duitse regering aan, dat John niet met verraderlijke oogmerken naar Oost-Berlijn is gegaan. Geen motief. „Voor zover wij konden constate ren, aldus Schroder, „bestond er geen motief voor John om vrijwillig naar de Russische sector te gaan, zelfs al zou hij gedacht hebben, dat zijn be trekking in Keulen in gevaar liep. Hij zou gemakkelijk een andere goede baan hebben kunnen virtden in West- Duitsland. Bovendien kon hij weten, dat de Russen hem enige tijd voor propagandistische doeleinden zouden gebruiken, totdat hij waardeloos zou zijn geworden en aan de kant gezet zou worden, of erger", aldus de mi nister. De „sleutel-figuur" in het mysterie achtte Schroder in ieder geval dr. Wolfgang Wohlgemuth. „De brief door Wohlgemuth achter gelaten, was waarschijnlijk bedoeld om zijn aandeel in de verdwijning van John te verhullen", aldus minis ter Schöder. „Voorlopig kunnen wij slechts aannemen dat Wolhgemuth John verdovende middelen heeft toe gediend". Als John vrijwillig was gegaan, zouden de Sow jets hem veel beter in West-Duitsland op zijn belangrijke post hebben kunnen laten. De minis ter gaf toe, dat de conclusies slechts voorlopig zijn. De regering zet het onderzoek inmiddels voort en zal zo spoedig mogelijk een tweede verkla ring afleggen. Schroder verklaarde, dat men de bijstand der Westelijke geallieerden bij het onderzoek heeft gevraagd. Op het bureau van John zijn alle moge lijke veiligheidsmaatregelen getrof fen. De verdwenen functionaris heeft geen papieren of dossiers meegeno men. Er is geen bevestiging ontvangen van de berichten, dat John's verdwij ning is gevolgd door een reeks ar restaties in de Russische zone, aldus de minister. Koptische Patriarch bevrijd Van officiële zijde is te Cairo mede gedeeld, dat de politie gisteravond de patriarch van de Koptische Kerk uit het klooster in het oude gedeelte van Ca'iro bevrijd heeft, waar hij door leden van een nationalistische Kop tische organisatie gevangen werd ge houden. Functionarissen zeiden, dat hon derd leden van de organisatie, die de bejaarde patriarch Anba Joessab II heeft laten ontvoeren, vandaag gear, resteerd zijr>. De patriarch werd volgens de auto riteiten onder zwaar politie-escorte uit het klooster weggeleid. Het is niet bekend, of de politie nog heeft moe ten vuren op de Kopten, die de pa triarch gevangen hielden, na hem naaT het klooster ontvoerd te hebben. Het was bekend, dat de ontvoerders bewapend waren met machine-pisto len. Men heeft de patriarch tijdens zijn gevangenschap gedwongen ver scheidene documenten te onderteke nen, waaronder een, waarbij hij ver klaart af te treden als hoofd van de Koptische Kerk in Egypte. 50 Koptische „rebellen", die zich na de ontvoering van de patriarch in diens, paleis hadden verschanst, heb ben zich aan de politie overgegeven. De .politie had de toevoer van water en electriciteit afgesneden. Deze „re bellen" hielden drie bisschoppen vast en daarom wenste de politie het pa leis niet te bestormen. De politie beschouwt de „opstand" als een protest tegen de hiërarchi sche indeling in de Kerk zelf en oe- moeit zich slechts met datgene, wat de openbare orde zou kunnen ver storen. Oude vriendschap. De vriendschap tussen John en Wohlgemuth dateert van 1942, zo deelde minister Schroder verder me de. Sinds Wohlgemuth de broer van John behandeld heeft (later terecht gesteld wegens zijn aandeel in het complot tegen Hitier) waren zij zeer dikke vrienden. John was op de hoog te van Wohlgemuth's communistische ideeën, maar nam hem niet au se- sieux, zeide de minister. John had schriftelijk een afspraak met Wohlge muth gemaakt om hem die avond (van de verdwijning) te komen be zoeken, om te spreken over een me disch attest, dat een vriend nodig had. Op de vraag of de- regering voor nemens was geweest John te ont slaan, antwoordde Schroder: „Er wa ren geen disciplinaire redenen om hem te ontslaan. Maar ik heb .er nim mer een geheim van gemaakt, dat ik John niet de juiste man voor deze functie achtte". Over de z.g. radiorede van John verklaarde Schroder: „Het scheen zijn stem te zijn, maar men kan na tuurlijk niet vaststellen of hij uit vrije wil sprak". John's opvolger Dr. Hans Jess, (67) de voormalige directeur van het Federal Kriminal Bureau, is benoemd tot nieuwe chef van het Federale Bureau voor de be veiliging van de Grondwet na de ver dwijning van dr. Otto John. Jess, die reeds lange tijd politie functionaris is, was ook directeur van 't Oostduitse Spoorwegdistrict Schwe- rin. Na zijn ontvluchting naar West Duitsiand, werd hij plaatsvervangend hoofd van de Frankfurter politie tot 1952. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Enkele buien maar ook opkla- ringen. Matige tot krachtige aan de kust tijdelijk harde wind tus- S sen Zuid-West en West. Aanhou- dend koel weer. s 29 Juli: zon op 4.56 onder 20.36; maan op 4.15 onder 20.12 uur. 29 Juli: 23.20 uur N.M. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 20 C. OSLO zwaar bew. 21 KOPENHAGEN mist 16 AMSTERDAM regenbui 19 LONDEN onbewolkt 16 LUXEMBURG zwaar bew. 17 PARIJS zwaar bew. 22 BORDEAUX motregen 24 GRENOBLE zwaar bew. 32 NICE zwaar bew. 27 BERLIJN motregen 19 FRANKFORT onbewolkt 21 MüNCHEN half bew. 24 WENEN onbewolkt 29 INNSBRUCK zwaar bew. 26 ROME onbewolkt 32 AJACCIO zwaar bew. 26 MALLORCA onbewolkt GENèVE half bew. 29 ZURICH zwaar bew. 28 Korreltje Zolang men leeft, moet men leren leven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1