Voor de eerste maal einddiploma's aan de R.K. Technische School SNORLOOS, 71 Geslaagden in Leiden Vraag en aanbod is 's zomers aan schommelingen onderhevig MAANDAG 26 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Nu ook avondlessen Diploma's worden doorgaans met enig ceremonieel overhandigd. Ook de R.K. Technische School „Don Bosco" heeft aan deze plechtigheid, die door zoveel jongens 78 in to taal met spanning tegemoet werd gezien enige luister gegeven. Het schoolbestuur was bijna geheel te genwoordig, er waren enige officiële genodigden onder wie de heren J. A. C. Aalders, namens de katholieke werkgeversorganisaties, A. v. d. Hoogt, namens de Mathesis en heer A. van Dijk, voorzitter van de K.V.P.-fractie van de gemeenteraad. Bovendien stelde het feit, dat dit de eerste diploma-uitreiking was in de nieuwe school aan de Boerhaave- laan, dit alles in een bijzonder licht. De gymnastiekzaal was overvol met leerlingen en vele ouders. De Stemming onder de jongelui is het best te kenschetsen als een kramp achtig onderdrukte uitbundigheid. Voor uitbundigheid was echter alle leden, want de studieresultaten zijn prima: slechts 7 van de 78 leerlingen moesten worden afgewezen. Rector L. P. M. Vester, voorzitter van het bestuur van de stichting R.K. Ambachtsschool „Don Bosco", ver zuimde niet de afgewezen jongens een flinke dosis „hart" onder de riem te steken. Hij sprak in zijn openings woord ook woorden van trots. „De geest op de school wordt bepaald door de jongens" zei hij, „en jullie jongens hebt gezorgd voor een zeer goede geest". Hij wees er op, dat het diploma nog maar een begin kan zijn van een goede toekomst. Veel moet er nog gedaan worden om vakman schap eigen te maken. Daarom klonk er gepaste voldoening in zijn stem, toen hij mocht aankondigen dat er aan de R.K. Technische School „Don Bosco" nu ook een avondschool zal zijn om de technische kennis te kun nen uitbreiden. Rector Vester bracht dank aan de K.A.B., die de avond lessen met zoveel moeite en inspan ning tot stand had gebracht en die nu met groot vertrouwen dit onder wijs in handen van de R.K. Techni sche School had gelegd. Vanaf heden, aldus rector Vester, kunnen de gegadigden zich voor dit avondonderwijs opgeven. Ook omdat de jongens door deze cursussen contact met de school kun nen onderhouden juichte spr. het avondonderwijs toe. Het doel van een katholieke school is katholiek leven na katholiek onderwijs. De moeilijk ste tijd voor de jonge ambachtslieden komt met de eerste vier a vijf maan den. Als zij deze tijd goed weten te doorstaan, is een goede toekomst zeker. In verband hiermee verklaarde hij het grote nut van de geregelde réu- nie van school en leerlingen. "a alle aanwezigen opgewekt te hebben lid te worden van de vereni ging „Vrienden van de R.K. Techni sche School Don Bosco" dankte en feliciteerde rector Vester directeur, leraren en leerlingen. Aan de volgende 71 leerlingen reik te hij vervolgens het diploma uit: Rector Vester overhandigt het eerste diploma. (Foto: „De Leidse Courant") (Zf-Acheid aan de CltnGacfitóócheat De heer F, Th. Leicher hartelijk gehuldigd Vijf en zestig jaar is een leeftijd met een dwingende wet: de dagelijkse werkking moet vaarwel worden ge zegd. Ook al voelt men zich nog fit en vol levenslust, men ontkomt er niet aan. Ook de heer F. Th. Leicher, leraar aan de Leidse Ambachtsschool, bestuurslid van de stichting R.K. Technische School „Don Bosco", niet. Zaterdagmiddag is in de school op hartelijke wijze afscheid van hem ge nomen. De heer Leicher, die als jon gen een ambachtsschool heeft be zocht, heeft door hard werken, zich de nodige kennis, zowel theoretisch als practisch, verworven. Na het nijverheidsonderwijs te Em- men te hebben gediend, kwam de scheidende leraar in 1922 naar Lei den om les te geven in machine-bank- werken. Veel is er in de jaren ver anderd, doch de heer Leicher bleef op zijn post, en het wordt dan ook betreurd, dat hij de school gaat verla ten. Namens het bestuur van de vereni ging „De Ambachtsschool" sprak de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, woorden van dank en waardering. Namens de vereniging bood hij de heer Leicher een boekenkastje aan. De heer C. Brilman, directeur van de school schonk namens het onder wijzend personeel een fototoestel. In zijn toespraak wees de heer Brilman op het feit, dat de leerlingen van de heer Leicher zulke goede resultaten hebben bereikt. Dat komt, aldus spre ker, omdat u zowel theoretische als practische kennis bezit en altijd zo prettig bent omgegaan met de leer lingen. Nadat een der oudste leraren, de fieer B. Heydemann had gedankt voor de goede samenwerking, sprak de heer J. Zwanenburg, voorzitter van de Vereniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool (VLA). Hij bracht de dank over van „ons, toen ondankbare leerlingen". Spreker overhandigde een boek. De heer Leicher wees er in zijn dankwoord op, dat hij naast vakken nis ook plichtsgevoel heeft willen bij brengen. Als mij dit is gelukt, vind ik, dat ik geslaagd ben, aldus spre ker. Na dit officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. DIPLOMA TIMMEREN: T. v. d. Akker. Zoeterwouden M. Berg, Sassenheim; J. Beugels- dijk, Noordwijk; J. Boon, Leiden; J. Borst, Rijpwetering; P. Bos, Zoeter- woude C. Duivenvoorden. Lei derdorp; J. van Emmerik, Roelof- arendsveen; F. van Hees, Leiden; H. v. d. Hoeven, Zoeterwoude; J. Hoo- gervorst, Leiderdorp; J. Jorna, Sas senheim; L. Meiman, Leiden; Th. v. d. Togt, Noordwijkerhout; N. Steen- voorden, Noordwijk; C. Verweij, Noordijk; H. van Vliet, Leiden; A. Weers, Leiden; J. Zandvliet, Rijpwe tering; L. Zonderop, Leiden; J. Am- merlaan, Hazerswoude; J. Bader, Noordwijkerhout; J. Bellekom, War mond; J. Beijersbergen, Wassenaar; J. P. Boon Leiden; T. Borst, Hoogmade; H. van Doorn, Hazers woude; H. van Dijk, Alphen a. d. Rijn*); G. Graneman, Leidschen- dam; J. Groenewegen, Leiden; J. Ha verkort, Sassenheim; P. Hoogeboom, Wassenaar; L. Mens, Lisse; P. Neder- stigt, Hillegom; B. Palm, Hazerswou de; C. Schipper, Voorschoten; J. Steekers, Noordwijkerhout; C. Strijk, Oegstgeest; C. Verhaar, Roelof- arendsveen; J. Vermeulen, Zoeter woude; S. Vork, Aarlanderveen. Totaal 41. Afgewezen 4. DIPL. ALG. METAALBEWERKING. G. Bavelaar, Leiden; J. Bekkering,. GEM. AANKONDIGING. VERORDENING OP DE WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat op de secretarie dier gemeente, afdeling Algemene Zaken, ter lezing voor een ieder, gedurende drie maanden, is nedergelegd de Ver ordening, houdende wijziging van de Verordening, als bedoeld in artikel 4, le lid, en artikel 11, le lid, van de Winkelsluitingswet 1951 (Verorde ning op de Winkelsluiting 1953 I). De wijziging houdt in, dat de ver plichte halvedag-sluiting voor de kap. pers niet geldt op de Dinsdagen voor Pasen en Pinksteren. Zij treedt in werking op 27 Juli 1954. Leiden, 26 Juli 1954. 2794 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. C. VAN SCHAIK, loco-Burgemeester De Secretaris, J. BOOL. Leiden; A. Boekei, Sassenheim; M. van Bourgondiën, Noordwijk; P. van Deurzen, Voorschoten; G. van Dorp, Leiden; R. de Graaf, Leiden; J. Koe- leman, Noordwijk; C. Kortekaas L. v. d. Laan, Leiden; B. Lamboo, Wassenaar; N. van Leeuwen, Wasse naar; P. van Remundt, Leiden; N. Schoonderwoerd, Hazerswoude; A. Semp, Leimuiden; J. van Velzen, Roelof arendsveen; J. v. d. Voort, Sassenheim; J. Wesselman, Leiden; J. Bakker, Wassenaar; J. Broekhof, Noordwijkerhout; J. Hillebrand, Roe- lofarendsveen; N. Huigsloot, Roelof- arendsveen; G. Langezaal, Leiden; A. Mank, Leiden; H. le Maitre, Lei den; J. Nulkes, Noordwijkerhout; A. Overdevest, Leidschendam; J. Rie- beek, Leiden; C. Tukker, Leiden; A. van Velzen, Voorhout; A. v. d. Voorn Sassenheim; C. Bik, Leiden; J. Dirk- se, Leiden; P. Droogh, Hazerswoude; L. Giezen, Leiden; A. v. d. Hoorn, Ter Aar, M. Jansen, Nieuwe Wete ring; J. Kneppers, Zoetermeer; C. Kompier. Wassenaar; A. Kraan, Voorschoten; H. Kriek, Leiden; G. v. d. Krogt, Oude Wetering; F. Mar- tijn, Leiden; N. v. d. Meer, Oude We tering; P, van Nes, Noordwijker hout*); P. Paardekooper, Alphen a. d. Rijn, G. Smit, Noordwijk; M. Stig- ter, Aarlanderveen; G. Willems, Leiden; A. Zevenhoven, Zoeterwou de; C. Arkesteyn, Leidschendam; H. van Denzen, Noordwijkerhout; G. v. Dijk, Warmond**); P. van Es, Ab- benes; J. Goldenberg, Leider!J. de Groot, Leiden**); A. v. d. Helm, Zoeterwoude; P. van Kempen, War mond; G. Koek, Zoeterwoude; G. v. d. Loo, Leiden; J. v. d. Meer, Hoog made; W. de Meij, Leiden; W. v. d. Me ij, Hazerswoude; H. Rietbergen, Leiden; P. Rietveld, Zoeterwoude*); P. Schouten, Leiden; I. Simons, Voorschoten**); N. Uljé, Leiden; T. Wand, Leiderdorp; Ch. Genemans, Leiden; H. van Teylingen, Leiden. Total 71, afgewezen 7. maar hoofdprijs in Alkmaar FRANUSCUS-DKUMBAINU wederom onderscheiden Zaterdag is in het 700 jaar oude Alkmaar het 6e nationale band-con cours voor Padvinders-Mars-Bands gehouden, waaraan, zoals de traditie het wil, ook de St. Franciscus drum band van de Hartebrug-parochie te Leiden heeft deelgenomen. Tegen de middag reden bussen met verken nersbands uit alle delen van het land de mooie en feestelijk versierde stad binnen naar het Alkmaarse sport park, het terrein waar deze middag een sportieve en fleurige wedstrijd gehouden werd in daverend tromge roffel, helder bazuingeschal en im ponerende verkenners-shows. De St. Franciscusdrumband heeft zich in deze stad, waar ze zich als snorloze wat onwennig voelde, weer buitengewoon geweerd. Hij haalde uit het concours-vuur de le prijs voo? muziek en eveneens de le prijs var de show (2e afdeling). Hierdoor if "de band dus de hoofdprijs ten dee' gevallen. Na een grandioze stertochf van alle deelnemende bands vond de prijsuitreiking plaats. De jury bestond uit nationaal bekende figuren op het gebied van show en muziek. De ere prijs, welke door de feeststad: „De legpenning van Alkmaar", beschik baar werd gesteld, ging naar de dis trictsband van Enschede (le afd.). Tot slot werd door deze band een uiterst verzorgde 'taptoe gegeven. De Franciscusdrumband heeft hiermede bewezen crescendo te werken. Ein digde zij vorig jaar in Rotterdam op de tweede plaats,ditmaal wist zij de eerste te veroveren. Een resultaat, dat voor een groepsband zeer loffelijk genoemd mag worden. r Eervolle vermelding inzake bui- tengew. ijver, keurig gedrag, correct heid in optreden en prettige omgang. Eervolle vermelding inzake buitengew. ijver en hulpvaardigheid bij opbouw school. Een warme handdruk bij het af scheid. Links de heer Leicher; rechts de directeur van de school de heer Brilman. (Foto: De Leidse Courant) Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden Zoals reeds in het vorig bericht werd opgemerkt is zowel het aanbod als de vraag gedurende de zomer maanden aan vrij belangrijke schom melingen, verband houdende met sei zoen- en gelegenheidswerk, onderhe vig. De verstreken periode 10 t.m. 17 Juli geeft hiervan een duide lijk beeld. Daalde het direct be schikbaar aanbod over de periode van 3 tot 10 Juli met 187, thans is het voordelig verschil zeer miniem, nl. 3. Het totaal beschikbaar aanbod bedroeg n.I. op 17 Juli 377, t.w. 349 geheel werklozen, terwijl daarenbo ven 29 personen op diverse werk voorzieningsobjecten tewerkgesteld waren. Waarbij kan worden aangete kend, dat laatstgenoemde categorie vrijwel uitsluitend bestaat uit oudere krachten boven de leeftijd van 40 a 45 jaar. De herinschrijving van personen die in werk voor korte duur geplaatst waren en de tijdelijk afgenomen vraag naar losse arbeidskrachten, kunnen als oorzaken van de geringe daling wor den aangewezen. Arbeidsreserve is sterk afgenomen. Een vergelijking met de standscij- fers van het overeenkomstige tijdstip in de jaren 1952 en 1953 wijst even wel uit, dat de werkgelegenheid sinds 1952 beduidend is toegenomen. De voordelige verschillen bedragen res pectievelijk 1337 en 550. Hieruit blijkt, dat niet alleen de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking ge heel geabsorbeerd werd, maar ook, dat de wrijvingswerkloosheid of wel de z.g. arbeidsreserve sterk is afge nomen en de totale werkloosheid een ongekend laag peil heeft bereikt. Het zou evenwel al te optimistisch zijn, uit de cijfers de gevolgtrekking te maken, dat de arbeidsmarkt thans in een zó gunstige stadium is gekomen, dat werkloosheid van enige beteke nis niet te verwachten is. Immers de huidige stand is, ofschoon zeer bevre digend te noemen, toch niet geheel vrij van kunstmatigheid. Velen, ook voor de rayonale arbeidsmarkt gun stige factoren, zijn het gevolg van de hoogconjunctuur, waarvan thans in vele sectoren van het bedrijfsleven sprake is, als gevolg van de situatie op de wereldmarkt. Het is derhalve wel gewenet het cijfermateriaal metl de nodige voorzichtigheid te handte ren en zich te wachten voor al te op timistische toekomstvoorspellingen. Dit alles neemt echter niet weg, dat op dit ogenblik de arbeidsmarkt als buitengewoon gunstig gekwalificeerd mag worden. De vraag naar mannelijke arbeids krachten nam iets af, nl. van 257 tot 240, hetgeen toe te schrijven is aan het voldoen van aanvragen om ar beidskrachten voor gelegenheidswerk of seizoenwerk en de reeds gerele veerde tijdelijk afgenomen vraag naar losse arbeiders. Dit neemt even wel niet weg, dat de behoefte aan personeel in vrijwel alle bedrijfstak ken, vooral aan jeugdigen in de leef tijdsklasse van 15 t.m. 18 jaar, nog steeds groot is. Plaatsingsmogelijkheid bestaat vooral in de metaalindustrie, de tex tielindustrie (vezel, garen en stoffen- industrie), de bouwsector en de bak steenindustrie, zowel voor geschool den, geoefenden, alsmede voor onge schoolden. Jeugdbemiddeling. De resultaten van de actie: Plaat sing van scholieren in een leerling stelsel, beginnen zich thans eniger mate af te tekenen. Dit blijkt vooral uit de belangstelling voor het avond spreekuur elke avond van 7 tot 9 uur, behoudens Donderdag- en Za terdagavond) en de daaruit voort vloeiende plaatsingen. Ook de Nazorgdienst (spreekuur Donderdagavond van 7 tot 8 uur) kan op goede resultaten bogen en blijkt in een behoefte te voorzien. Vrouwen. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bedroeg op 17 Juli 1954, 140. Een stijging van 13, welke zijn oor zaak vindt in het inschrijven van vrouwelijke krachten, die tijdelijk zonder werk zijn gekomen en van scholieren. De vraag bleef vrijwel ge lijk, n.I. pl.m. 320 en heeft in de eer ste plaats betrekking op huishoude lijk personeel. Daarnaast bestaat plaatsingsmogelijkheid voor confec- tienaaisters, leerling-naaisters, typis tes, steno-typistes, stiksters, inpak- ter, winkel- en administratief perso neel en tenslotte voor geoefende en ongeschoolde krachten in de textiel industrie. PADVINDERS DRUMDEN IN WEDSTRIJDVERBAND Leiden een le prijs Op het zesde nationaal padvinders drumbandconcours, dat Zaterdag middag te Alkmaar werd gehouden, zijn de eerste en ereprijs veroverd door de Enschedese Padvinders Mars band, die een totaal van 477 punten behaalde in de eerste afdeling. Tweede werd de Veluweband uit Arnhem met 470pnt en de win naar van vorig jaar, de Haagse dis trictsband van de N.P.V., werd nu derde met een totaal van 468 pun ten. In klasse 2 waren de uitslagen als volgt: 1. Sint Franciscus (Leiden) 427 y, p. 2. Utrechtse padvindersband, 419)4 P- 3. Kath. Verkénnersdrumband (Alkmaar) 388 p. Afdeling 3 (meisjes) liet de volgen de uitslag zien: 1. RAVO (Schiedam) 421 p. 2. Loosduinen 420 p. 3. Amsterdam 351 p. De tambour-maitre van de Arn hemse Veluweband kwam in het be zit van de wisselprijs met 76^ p. Tweede werd Den Haag (71 p.) en derde Enschede (69 pnt.). 3 VERKEERSONGEVALLEN EISEN 3 SLACHTOFFERS De 62-jarige banketbakker S. Bun- tinx uit Maastricht is Zaterdagavond op de Scharnerweg aldaar in botsing gekomen met een personenauto. In een ambulance auto is het slacht offer op weg naar het St. Aannadal- ziekenhuis overleden. Op de weg OmmenDalfsen is Vrijdagnacht een personenauto, be stuurd door de 47-jarige houthande laar Posthuma uit Dalfsen, tegen een boom gereden. De bestuurder werd gedood, de auto totaal vernield. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend, daar er geen ooggetuigen waren. Een fietser vond de auto tegen een boom en de bestuurder dood achter het stuur. Op de rijksweg Den BoschNijme gen onder de gemeente Grave is Za terdagmorgen omstreeks twintig voor acht een dodelijk ongeval gebeurd. Op het fietspad reden de heer en mevrouw Bos uit Eindhoven op een tandem-bromfiets, in de richting Nij megen. Bij het passeren van een groepje fietsers is de bromfiets vermoedelijk op de slipstrook tussen autoweg en fietspad terechtgekomen en daar ge vallen. Volgens ooggetuigen is mevrouw Bos daarna door een passerende vrachtauto overreden. Zij overleed ter plaatse; de heer Bos bleef onge deeld. NEDERLAND NEEMT DEEL AAN NAVO-MANOEUVRES Canada. Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland en Noorwegen zullen van 23 September tot 3 October deelnemen aan gecom bineerde NAVO-oefeningen van land-, lucht- en vlootstrijdkrachten in het Noordoostelijke gebied van de Atlantische Oceaan, de Noordzee, het Zuidelijk gebied van het Engelse Kanaal, de Golf van Biscaye en in Noorwegen en Denemarken. JONGETJE VIEL UIT RAAM Tragisch ongeval Tèngevolge van een noodlottig on geval heeft de familie Jonker te Apeldoorn Zaterdagavond voor de tweede maal in nauwelijks één jaar tijd een kind verloren. Het circa drie en een half jaar oude zoontje was tijdens de afwezigheid van de ouders op de vensterbank voor een raam geklommen. Het ventje heeft ver moedelijk z'n evenwicht verloren en is uit het raam gevallen. De jongen bleef met z'n pyamajasje aan een raampen hangen en is door verstik king om het leven gekomen. Vorig jaar kwam een meisje uit het gezin om het leven, toen zij na een nood lottige val in een teil met waswater terecht kwam. MOERDIJKBRUG KREEG TWEEDE OVERSPANNING De tweede overspanning voor de nieuwe dubbelsporige spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk is gisteren op haar plaats gebracht. De weersomstandigheden waren niet gunstig, zodat men zich niet precies aan het tijdschema kon houden. Desondanks slaagde men er in het gevaarte van 1100 ton veilig op zijn steunpunten, de eerste en de tweede noordelijke pijlers te brengen. Za terdagnacht had men zich nog afge vraagd of het karwei wel kon door gaan, maar de berichten van de Bilt waren dermate gunstig, dat men het aandurfde. Het werk viel echter niet mee. De wind was straffer dan werd verwacht, maar alles vlotte toch naar behoren. Toen het losmaken van .de oude brugdelen, ten weten de Cal- lender Hamilton en de Waterloobrug, die men na de oorlog in Engeland kocht en tijdelijk geplaatst waren, achter de rug was, konden de bok ken „Heracles" en „Labor 4", die aan de Oostelijke zijde van de brug la gen deze verwij deren, waarna de beurt kwam aan het nieuwe dubbel sporige gedeelte. Na behoedzaam ma noeuvreren liet men dit zakken met het gevolg, dat reeds in de loop van de middag het treinverkeer weer on gehinderd voortgang kon hebben. TWEE SOORTEN MELK MINDER GEWENST. Het in consumptie brengen van tweeërlei soort melk, met een gehalte van bijv. 2y? procent en 3^ procent vet acht het hoofdbestuur van de Friesche maatschappij van land bouw minder gewenst. Wel is dat bestuur er van overtuigd, dat een zekere verhoging van het vetgehalte van de consumptiemelk, in een zui- velland als Nederland, dringend noodzakelijk is. Aanbieding van melk met een ge halte van niet meer dan 2 y3 procent vet acht het bestuur niet meer ver antwoord. Besloten werd dan ook in het K.N.L.C. het standpunt van de Friesche maatschappij kenbaar te maken, dat het vetgehalte van in consumptie gebrachte melk van 2J4 op 3 procent dient te worden ge bracht. 25.000 UITGELOOT In de eerste klasse van de 524-ste staatsloterij is vanochtend de prijs van 25.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op lot 4124.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8