Op enige miniatuur-cols is Nederland wreed uit gele-trui-droom geholpen Ver voor het grootste obstakel wist Wagtmans hoe laat het was WOUTJE KNECHT DEED, WAT DE MEESTERS NALIETEN Tarzan deed zijn naam eer aan en brak uit, toen men zijn illusies op het hakblok wilde leggen Yvette keek en Woutje bloosde Jean frawetiiet wint in £yan Beruchte man met de hamer liet zich niet aankondigen Zal 50 procent van de renners Parijs niet meer kunnen halen 1 „Zeg maar bracht de gerust 'n meesterknecht buurman in het midden MAANDAG 26 JULI 195-1 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Even voor het vertrek uit Le Puy kwamen twee heren Jan Nolten de hand drukkeu. Het waren de beide directeuren van Mercier, het rijwielmerk waar voor de lange Limburger rijdt. Zij constateerden lachend, dat hun naam op de fiets zowel als op de trui van Nolten vermeld stond en wensten hem veel geluk in de étappe van Le Puy naar Lyon, een etappe die naar zij zei den als op maat voor hem was gesneden. Nolten zei niet veel; hij trok met zijn knie, die onwillig bleef in weerwil van alle zorgen, welke eraan waren besteed. Het was ook niet Jan Nolten, die in deze etappe de beste Nederlandse prestatie zou leveren, en daarmee zou zorgen voor een lichtpunt op een dag vol teleurstellingen. De uitblinker van onze kant was Hein van Breenen, een reeds enkele dagen met groot gemak rijdende en daardoor uitstekend gehumeurde Hein van Breenen, die al heel in het begin zorgde, dat hij bij de kopgroep kwam te zitten en zich daarin handhaafde, alhoewel vijf an dere renners daaruit successievelijk verdwenen, door pech en vermoeid heid, om tenslotte, zeer monter en fris, nog een belangrijke rol te spelen in de eindspurt en zowaar als tweede over de streep te gaan. Wim van Est redde zijn eer In deze laatste fase van de strijd bleef ons een herhaling van het drama van verleden jaar, toen heel Lyon in zak en as kwam te zitten omdat het stadskind Jean Forestier zich de zege ontgaan zag door toedoen van George Meunier, be spaard. De regie klopte ditmaal volko men. Van de zeven mannen, die uitein delijk de kopgroep vormden, kwam Lauredi het eerst de wielerbaan op, waar nog een ronde gereden moest wor den. Hij zou de sprint aantrekken voor Forestier, de Lyonnees, die winnen moest en die op enkele lengtes volgde. Daarna kwamen Demulder, Vitetta, Van Breenen, Clerici en Dotto. Een oorver dovend gejuich steeg op toen Forestier voor het ingaan van de laatste bocht de sprint inzette en Lauredi voorbij joeg. KLASSEMENTEN De klap kwam aan en trilde overal door De uitslag van de 16e etappe van de Ronde van Frankrijk, van Le Pey naar Lyon over 194 km., luidt: 1. Forestier (Fr.) 5.28.58; 2. Van Bree nen; 3. Vitetta (Fr. Z.O.); 4. De Mulder (Belg.); 5. Lauredi (Fr.); 6. Clerici (Zw.)7. Dotto (Fr.Z.O.), allen in de zelfde tijd als Forestier; 8. Kubler (Zw.) 5.34.06; 9. Schaer (Zw.); 10. Ockers (Belg.); 11. Mallejac (Fr. W.); 12. Bobet (Fr.); 13. Brankart (Belg.); 14. Van Genechten (Belg.); 15. Bahamontes (Spanje); 16. Varnajo (Fr. W.); 17. Ber- gaud (Fr. Z.W.), allen in dezelfde tijd als Kubler; 18. Rolland (Fr.) 5.36.17; 19. Van Est z. t.; 20." Quentin (lie de Fr.) z. t.; 35. Nolten 5.45.40; 36. Voorting 5.47.17; 47. Faanhof 5.49.01; 48. Bauvin (Fr. NOC) z. t.; 53. Wagtmans z. t.; 61. Suykerbuyk z. t. ALGEMEEN KLASSEMENT. 1. Bobet (Fr.) 94.51.20; 2. Schaer (Zw.) op 10.18; 3. Kubler (Zw.) op 10.30; 4. Mallejac (Fr. W.) op 16.54; 5. Bauvin (Fr. NOC) op 19.28; 6. Dotto (Fr. Z.O.) op 20.04; 7. Vitetta (Fr. Z.O.) op 20.57; 8. Ockers (België) op 22.25; 9. Lauredi (Fr.) op 23.07; 10. Bergaud (Fr. Z.W.) op 26.31; 11. Brankart (België 95.21.17; 12. Nolten 95.21.51; 13. Wagtmans 95.22.13; 14. De Mulder (België) 95.25.26; 15. Van Est 95.27.00; 21. Voorting 95.36.12; 22. Van Breenen 95.37.07; 48. Faanhof 96.36.11; 66. Suykerbuyk 97.21.39. 1. Frankrijk 16.31.02; 2. Frankrijk Z.O. HEIN, DE GROTE VERRASSING Vitetta en Demulder stoven achter hem aan maar plotseling zette ook een renner in een witte trui met een blauw rode ceintuur geweldig aan, Hein van Breenen, voor wie niemand op een ere plaats had had durven hopen en die met duidelijk verschil Vitetta klopte op de tweede plaats. De eerste was natuurlijk voor Forestier. die zijn hartewens, een zege voor eigen publiek, in vervulling zag gaan en door drommen uitgelaten stadgenoten omringd werd, toen hij zijn ereronde had gereden. Door het enthou siasme voor Forestier was men bijna vergeten Van Breenen als tweede bloe men te geven en een ererondje te laten rijden. Vijf minuten later arriveerde het tweede groepje, met de jarige Ferdi Kubler (35 jaar werd de Zwitser Zaterdag), die in de eindsprint Schaer klopte, Ockers en Bobet en bijna twee minuten daarna reeds een groepje binnen waartoe Wim van Est behoorde. Daarna duurde het een hele tijd voor dat een Nederlandse renner zich meldde. Het was Jan Nolten, die bijna niet van zijn fiets kon komen door zijn pijnlijke knie en 500 meter voor de wielerbaan nog een lekke band had gekregen, waar door hij het contact met de groep, waarin hij steeds had gereden, had ver loren. Hij verloor in deze etappe ruim ll],^ minuut op de drager van de gele trui Bobet. Anderhalve minuut na Nol ten ging Voorting, samen met Bober, Mahé, en nog enkele anderen over de streep. Zij werden gevolgd door een groep van 23 renners bij wie zich de overige Nederlanders bevonden, Wagt mans, Faanhof en Suykerbuyk en voorts onder meer nummero twee in het alge meen klassement Bauvin, die geruime tijd in deze etappe zoek was geweest, omdat hü zover achter lag, Darrigade, Remy en GeminianL Trieste balans. Toen wij de balans opmaakten bleek, dat Wagtmans onze best geplaatste man bijna 15 minuten verloren had op Bobet en bij het begin van de Alpenetappe on geveer een half uur achterstaat op de Fransman en dat alle anderen met uit zondering van Hein van Breenen, die naar de 22e plaats van het algemeen klassement is gestegen, meer of minder grote verliezen hebben geleden. „Wfj krijgen vast en zeker ook nog wel eens een klap", had Kees Pelle- naars daags te voren nog gezegd, „maar daar zijn we op voorbereid". En de Zwitsers en de Fransen zijn er ook nog lang niet". Het beloop en de uitslag van de 16e etappe hebben hem in het gelfjk gesteld, althans wat het eerste gedeelte van ztjn voorspel ling aangaat. Wagtmans maakte een diepe tuimeling in het algemeen klas sement van de vijfde naar de 13e plaats en in de ploegenrangschikking zakte Nederland van de tweede naar de vierde. Deze 16e etappe was door de organisa toren aangemerkt als een van de zwaar ste van de hele tour. niet alleen omdat ze wederom zeer geaccidenteerd was en uit een eindeloze aaneenschakeling van heuvels en bergjes, gescheiden door meer of minder lange afdalingen be stond, maar ook omdat men rekening moest houden met de vermoeidheid van de renners van de voorgaande dagen. Na de Pyreneeën hadden de renners eigen lijk nog geen gelegenheid gehad om wat op hun verhaal te komen. Het was te voorzien, dat de aanval niet door een van de groten zou worden ingezet. Die hadden er in deze fase van de tour geen belang bij. Bobet heeft verklaard, dat hij zich tevreden zou stellen met een handhaving van zijn positie, of te trachten die te verbeteren op de Isoard, de geduchte berg die hem persoonlijk het beste ligt. Maar hij zou natuurlijk wel zijn naaste concurrenten Bauvin, Kubler, Schaer, Wagtmans, Mal lejac en Nolten scherp in de gaten hou den. Bauvin was de vorige dag al vrij wel aan het einde van zijn krachten ge komen, van hem kon men dus geen initiatief verwachten; Kubler is vooral bekommerd om het behoud van zijn groene trui; Wagtmans zal pas later pro beren terug te komen en Jan Nolten is gehandicapt door zijn geblesseerde knie. Eigenlijk moest Bobet dus alleen de on berekenbare Schaer in de gasten houden, voor het overige voerde zijn pad over rozen. Twintig kilometer van de start lag de den. trok hij er hard aan. Op het hoog- ste punt van de col, waar Varnajo we derom eerste was, voor Clerici op 5 sec., Van Genechten, Bahamontes, Van Bree nen, Lauredi, Dotto, Vitetta, Forestier en De Mulder, was het verschil al veel kleiner geworden. Croci-Torti, die was afgestapt om te drinken en meteen con tact verloor, werd door de groep Bobet ingehaald. eerste col van deze étappe, de Pertnis, meetellend voor het bergklassemenk Maar lang voordat de eigenlijke klim begon en toen de hooggelegen kathe draal met de monumenten en kapellen bekroonde, in het midden van de stad oprijzende rotspunten van Le Puy, nog lang niet uit het gezicht waren verdwe nen, openden Varnajo en Bahamontes de vijandelijkheden. Varnajo passeerde als eerste het hoogste punt met twee sec. voorsprong op de Spanjaard, Clerici op 1 min. 15 sec.. Van Genechten op 1 min. 17 sec. en Dotto op 1 min. 22 sec. Een groepje renners met Van Breenen pas seerde het hoogste punt drie seconden later en met 2 min. en 5 sec. achter stand kwam Suykerbuyk door en met 2 min. 17 sec. Nolten. Het grootste obstakel van de étappe, de Col van de Republique, was nog bijna 90 kilometer verwijderd. Maar al 16.34 13; 3. ex aequo: België 16.37.10 enheel spoedig vormde zich een kopgroep - - van 12 man, die wel vijf eenheden kwijt zou raken maar tot aan de finish toe onbedreigd de leiding kon behouden. Deze voorhoede bestond uit twee Franse nationalen, Lauredi en Forestier, twee Belgen De Mulder en Van Genechten, drie renners va de Franse Zuidoostploeg, Lucien Lazarides, Dotto en Vitetta, de twee Zwitsers Clerici en Croci-Torti, onze landgenoot Van Breenen, de Span jaard Bahamontes en de man van de Franse Westploeg Varnajo. Zwitserland z.t.; 5. Spanje 16.46.40; Nederland 16.50.25; 7. Frankrijk 16.54.06; 8. Frankrijk W. 16.55.29; 9. Ile de France 17.07.17; 10. Frankrijk NOC 17.27.03; 11. Luxemburg-Oostenrijk 17.59.59. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT. 1. Zwitserland 284.28.21; 2. Frankrijk 284.41.36; 3. België 284.46.34; 4. Neder land 284.50.47; 5. Frankrijk ZO 284.28.46; 6.' Frankrijk W. 285.46.03; 7. Spanje 286.08.20; 8. Frankrijk NOC 286.32.43; 9. Frankrijk W. 286.40.16; 10. Ile de France 286.59.51; 11. Luxemburg-Oosten rijk 290.04.25. BERGKLASSEMENT. 1. Bahamontes (Sp.) 52 pnt.; 2. Bobet (Fr.) 36 pnt.; 3. Van Genechten (België) 24 pnt.; 4. Mallejac (F). W.) 22 pnt.; 5. Le Guilly (Ile de France) 17 pnt.; 6. Varnajo (Fr. W.) 15 pnt.; 7. Kubler (Zw.) 14 pnt.; 8. ex aequo Bauvin (Fr. NOC) en Close (België) ieder 13 pnt.; 10. Ockers (België 11 pnt.; 16. ex aequo Geminiani (Fr Masip (Sp.) en Nolten ieder 4 pnt.; 19. ex aequo: Voorting. Dar rigade (Fr.) en Forlini (Ile de France) ieder 3 pnt.; 22. ex aequo: Quentin (Ile de France) en Van Breenen, ieder 2 pnt. PUNTENKLASSEMENT. 1 Kubler (Zw.) 130 pnt.; 2. Schaer (Zw.) 181 pnt.; 3. Ockers (België) 193 pnt.; 4. Van Est 334.5 pnt.; 5. Forlini (Ile de France) 340 pnt.; 6. Bobet (Frank rijk NOC) 397.5 pnt.; 8. Wagtmans 435 pnt.; 9. Nolten 475 pnt.; 10. Van Ge nechten (Belg.) 505.5 pnt. De prijs voor dc meest strijdlustige renner werd toegekend aan Varnajo (Fr. W.), terwijl de prijs voor de renner met de meeste pech werd toebedeeld aan Lucien Lazarides. De renners Bouvet (Fr. W-), Guerlnel (Fr. W.), Agut (Fr. Z.W.) hebben van de wedstrijdleiding toestemming gekre gen om voor de 17e etappe te starten, terwijl Derijcke (Belg.), Dacquay (Fr. NOC) en Polo (Fr. Z.O.) uit de wed strijd zfjn genomen. Wout zwoegde. Achter hen viel het peloton uiteen in vele, telkens van samenstelling veran derende groepjes. Wagtmans reed helaas verre van goed hij gebruikte een weinig par lementaire term om zijn prestaties te kenschetsen en dat Bauvin er nog erger aan toe was en nog eerder dan Wagtmans contact met de hoofd groep had verloren, vormde een, schrale troost voor hem. Wout raakte op normale wijze achter, hij had een inzinking zonder dat hiervoor een speciale reden kon worden opgege ven. ondanks de hulp van Voorting, Faanhof en Suykerbuyk. Hij raakte achter op de steile hellin gen zowel als in de afdalingen, als voor St. Etienne, aan de voet van de 15 km. lange klim naar de Col van de Repu blique. Daar had de kopgroep die Lu cien Lazarides wegens bandenpech was kwijtgeraakt, niet minder dan negen minuten voorsprong op de alleen rijden de Alomar en zelfs 10 min. 20 sec. op de voorste gelederen van het peloton. Kopmannen grepen kans. Tijdens de beklimming voerden Bobet, Kubler en Schaer het tempo sterk op. Het is een open vraag of Lauredi en Forestier met goedvinden van Bobet de benen hadden genomen. Maar in elk ge val vond de drager van de gele trui zijn achterstand van 10 minuten rijkelijk vol doende. Geholpen door zijn rivalen Ku ier en Schaer, die onmiddellijk van de partij waren, ook al omdat zij niet on kundig waren gebleven van de nood waarin Wagtmans en Bauvin verkeer- tfein hield vol. In grote lijnen werd de verdere strijd tussen vijf groepen: De eerste groep van 10 man met Van Breenen, Forestier en Lauredi, de tweede groep met Bobet, Kubler, Schaer, Ockers, Bergaud, Van Genechten en enkele anderen, een derde groep van tien man waartoe Wim van Est, Alomar, Rolland, Privat, Teisseire en Lucien Lazarides behoorden, een vierde groep van zeven man met Nolten, Deledda, Tonello, Vivier, Bober, Ber nardo Ruiz en Perez en een vijfde grote groep waarin Wagtmans zwoegde, teza men met Voorting, Suykerbuyk. Faan hof, Molineris, Close, Hendrickx en later nog Bauvin. Even voor Vienne, 30 kilometer voor de finish, had de groep Bobet zijn ach terstand op de leiders van ongeveer 10 heeft slaap De Nederlandse ploeg, de ploeg die naar Pellenaars met zekere vol doening vaststelde tot nu toe de gunstigste financiële resultaten heeft behaald in weerwil van die teleur stellende étappe van Le Pey naar Lyon, heeft het grootste gedeelte van de rustdag in het hotel en op bed doorgebracht. Wim van Est, Faanhof en Van Breenen zijn des avonds nog wat gaan fietsen, om niet helemaal uit de cadans te ra ken, maar Wagtmans, die nog niet wil verklaren waarom hij de vorige dag in de buurt van St. Etienne opeens niet meer meekon, voelde er even weinig voor als Jan Nol ten en Gerrit Voorting. De uitdruk king in de ogen van Wout Wagt mans beviel ons Zaterdag bij de aankomst op de wielerbaan te Lyon helemaal niet. Anders zo snel rea gerend, zo vlot met antwoorden, ontweek hij de vragen, welke de journalisten hem stelden. Hij stond er lusteloos bij, alsof het vuur in hem was uitgeblust. Wij hadden vernomen dat hij in de laatste da gen des morgens moeilijk uit zijn bed kon komen, een teken van ver moeidheid en ook van een psy chische inzinking. Wagtmans wilde de gehele dag gebruiken om te rus ten. iets waaraan hij dringend be hoefte had. Misschien kan hij op die manier zijn vorm hervinden. minuten teruggebracht tot 3J4 minuut. De groep Van Est had daar 5 min. 40 sec. achterstand, de groep Nolten 91 j minuut en de groep Wagtmans 15 min. Deze verschillen wijzigden zich nog enigszins en uit de leidersgroep viel kort voor de finish Varnajo, die de prijs voor de meest strijdlustige renner veroverde, nog terug, maar de grote lijn bleef ge handhaafd. Onder tijdschema. Alhoewel er wel degelijk strijd is ge leverd en alhoewel er wel van inzinkin gen maar niet van luieren sprake is geweest, bleef het gemiddelde in deze etappe beneden dat van het route schema. De kopgroep haalde 35.383 km. per uur in plaats van 38 km., waarop het schema was berekend. De grote hitte, en de inspanningen van de vorige dagen, zij hier ongetwijfeld mede de oorzaak van. En het slotresultaat: weder om kwamen enkele reners niet binnen de tijdslimiet van 12 procent binnen, zodat zij uit de strijd moesten worden genomen. Jean Forrestier op het moment, dat hij de zestiende etappe van de Tour wint, voor Van Breenen, Vincent Etetta, Marcel de Mulder en Lauredi. De Tour de France van dit jaar isl gelijks de krachten en alle energie zeer zwaar. De karavaan, doodmoe naj van de renners en alleen zij, die zich 16 étappes, werd tijdens de lome rust dag reeds nerveus bij de gedachte, dat in de komen dagen enkele alpenreu zen op het programma staan, welke ongetwijfeld nog meer slachtoffers zullen eisen. Twee faseri van de ronde liggen achter ons, de eerste fase ging tot Bordeaux, tot aan de Pyreneeën. Reeds toen waren 18 van de 110 ren ners, die vol goede moed te Amster dam waren vertrokken, uit de deel nemerslijst geschrapt. In het tweede gedeelte waren de toppen der Pyre neeën in de étappe opgenomen, ge volgd door enkele lastige étappes van het Franse middengebergte. Uitgeput door de felle strijd van 16 dagen, ver moeid ook door de hitte, welke schommelde tussen de 25 en 30 gra den Celsius, kwam de karavaan te Lyon aan, wederom had men 18 ren ners onderweg verloren. Een derde gedeelte van de gecontracteerde ren ners heeft thans de strijd gestaakt of werd uit het veld geschrapt wegens het overschrijden van de tijdslimiet in een étappe, een limiet, welke niet voor het algemeen klassement geldt, want waar zou anders de drager van de rode lantaarn, Dierkens, blijven, die 4 uur achterstand heeft op Bo bet? Wij verklappen geen geheim, indien wij zeggen, dat aan de voet van de Alpen van de 74 renners, die over zijn gebleven, zeker twintig niet of bijna niet meer in staat zijn de bergétappes te overwinnen of binnen de toegestane tijdslimiet te arriveren, En daarmede zouden enkele deskun digen gelijk krijgen, die voorgesteld hebben, dat slechts de helft van de karavaan, in Amsterdam gestart, te Parijs zal aankomen. De Tour de France verslindt da- Tobt U met Uw maag? zeer speciaal op dit evenement heb ben voorbereid, zijn in staat zich te handhaven. WERELDKAMPIOEN SCHAP OP WEG EN BAAN Nederlandse ploeg samengesteld De Sportcommissie van de KNWU heeft de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen wielren nen, die van 20 t/m 29 Augustus a.s. in Duitsland worden gehouden, sa mengesteld. De ploeg voor de baanwedstrijden, die eventueel nog uitgebreid zal kun nen worden, bestaat uit: Sprint prof: Derksen, van Vliet. Sprint amateurs: Hijzelendoorn. Achtervolging profs: Adri Voor ting en Wim van Est. Achtervolging amateurs: Piet van Heusden en De Groot. Stayers: Pronk, achter Wiersma. Voor de wegwedstrijden op 20 en 21 Augustus op een circuit bij So lingen zijn twee selectieploegen sa mengesteld. Bij de amateurs zijn het: Boelhouwers, Van der Borgh, Van der Broek, Van Dongen, Van den Dungen, Gramser, Kersten, Nieskens Schoenmakers, Sjoerd de Vries, Wolfs en Van der Weyden. Deze renners zullen nog starten in de Omloop van de Kempen op 8 Augustus a.s. en waarschijnlijk in de acht van Chaam. Daarna zal de definitieve ploeg van zes man wor den aangewezen. De amateurs ver trekken reeds op 16 Augustus naar Solingen om zich terdege voor te be reiden op het circuit zelf. Bij de professionals zijn twaalf renners aangewezen. In overleg met Kees Pellenaars, zal op een later te bepalen datum de definitieve keuze van de ploeg van acht man gemaakt worden. De geselecteerde renners zijn: van Breenen, Wim van Est, Nico van Est, Faanhof, Maenen, Nolten, Roks, Henk j Stevens, Suykerbuyk, Adri Voorting Gerrit Voorting en Wagtmans. (Advertentie).» Gerrit Voorting en Wagtmans. Zaterdagmiddag om half rijdt en in zo'n puike con- vijf stond er in de Korte Koningstraat te Amster dam een groentewinkel onbeheerd, hoewel de klanten zich voor de toon bank verdrongen. De oor zaak hiervan was de eige- ditie is, gaat ook moeder van Breenen een duit in het zakje doen. „Daar sta ik nou hele maal niet van te kijken", aegt ze deskundig. „Die jongen heeft me de laatste naar, die zich in de achter- 'tijd de oren van het hoofd kamer had teruggetrok ken en plotseling de door dringende kreet „Moeder!!! Hein!!!!" slaakte. Dat was meer dan vol doende. Moeder liet het kistje tomaten, waarmede ze bezig was op de toon bank staan en zus Annie, die het beheer over de kas voerde, liet de duiten in de steek en verdween even eens. De klanten lachten be grijpend. Zij zijn er aan gewend geraakt, dat de fa milie Van Breenen hun groentezaak vergeten, zo dra de stem van Jan Cot- taar door de aether klinkt. Maar vader Van Bree nen vindt het nog niet ge noeg. Hij blijft roepen en juiohen tot-alle klanten de toonbank hebben verlaten en zich in het achterka mertje hebben binnenge drongen. En door de reportage van Cottaar heen stelt ae trotse vader zijn geachte clièntèle od de hoogte van het feit, dat Hein ogenblik met nog een paar andere renners op de finish kan afstormen gegeten. Als ik de tafel maar amper had afgeruimd wilde hij al weer opnieuw beginnen. Groenteboer en klanten incluis zijn compleet onder steboven als Hein die toch altijd knecht en een slechte sprinter genoemd wordt zich op de laatste 25 meter van de zesde naar de tweede plaats weet op te trekken. knecht," zegt de buurman voor nodig, om weer op ie strijdlustig. „An me neus! fiets te klauteren en de Die jongen is een mees- achterstand in te halen, terknecht en als die zo Een sufferd zou dat nooit door gaat, dan weet ik het rooien. Die zou nooit over wel. Dan heeft ie volgend de bergen heen komen en jaar zelf een maat bij hem als het hem lukte, kwam om een wieltje te geven hij vijf uur te laat binnen, als Hein z'n band plat gaat. U voelt em? Knecht zijn, Voel je em!" Moeder Van Bree glimt van trots. „De tweede plaats". is ook een vak!" De dames in de winkel interesseren zich meer voor de brieven, die Hein ze wel drie keer achter naar huis schrijft. Maar elkaar. „Als ie zo door gaat daar zijn ze gauw over uit zie ik hem voor Parijs nog een étappe winnen." gepraat. Hein is niet be paald een schrijver. Dat En dan keert het hele weten ze. Er wordt van gezelschap terug naar winkel. Vader Van houdt een hele „Weer vijfhonderd piek", zegt een van de klanten filosofisch. Maar daar gaat vader Van Breenen niet op in. ieder Hij heeft tenslotte zijn winkeltje niet onbeheerd achtergelaten, om over een paar honderd gulden te Als Cottaar vertelt, d'at kletsen. De eer is hem ook h - - wat waard. „Dat noemen ze nou een Hein in deze Tour de Fran ce toch zo voortreffelijk over het knechtschap. „Je moet je niet te gauw wat verbeelden", vindt hij „Knecht zijn wil niet zeg gen, dat je een sufferd bent. Het is een baan voor jongens met pit Of dacht je soms, dat het een lolle tje is om halverwege een berg je wieltje af te staan om zelf een band te moe- hem niets anders verwacht dan een kaartje van iedere Breenen plaats, waar de karavaan discussie een dag rust houdt. En dat kaartje komt trouw. En zus Annie heeft de taak op zich genomen, om kranten te verzamelen en alle tourverslagen uit te knippen en in een boek te plakken. Dan kan Hein al les nog eens rustig naplui zen, als de drukte achter de rug is. „Gaan jullie naar Pa rijs?", vraagt de buurman. „Je moet die jongen daar toch binnen zien komen." .Jij moet geduld heb ben", antwoordt vader Van Breenen „Ik houd er niet van. om zo vroeg te jui chen. Eerst komen de Al pen nog! Maar als hij daar over komt.Nou ja, dan gaan we natuurlijk met z'n allen naar het Pare des Princes in Parijs. Wat ten plakken? Dan is er fut dacht jij dan?"

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5