Radio Luxemburg zal belangen van de Ned. militair verdedigen Een Engels vliegtuig bij Breskens gister brandend in zee gestort? Voorwaardelijke vervolging boekte gunstige resultaten Moskou stelt een nieuwe Europa-conferentie voor Wilt U iets weten? PERSSPIEGEL Werkloosheidsuitkering en vacantievergoeding MAANDAG 26 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KRO weigert medewerking aan Kath. Thuisfront Einde van lange, vruchtbare samenwerking? Tussen de K. R.O. en het Katholiek Thuisfront, die beide zoveel jaren vruchtbaar samengewerkt hebben, is thans een moeilijkheid gerezen, welke hen, die deze organisaties met sympathie bezien, leed zal doen. Reeds tijdens de spijkeractie", die enkele maanden geleden door het Ka tholiek Thuisfront gehouden werd, weigerde de K. R. O. vrij onverwacht haar medewerking, door het „geheim" niet via de aether bekend te willen maken, daar zoals zij mededeelde een andere actie voorrang boven de Thuisfront-actie had. Thans bij de jaarlijkse collecte, waaraan een prijzenregen verbonden is de actie „Parade", die van 9 tot en met 22 Augustus gehouden worden heeft de voorzitter van de K. R_ O., prof. Kors de medewerking van de K. R. O. geweigerd, daar volgens prof Kors de „geheimen" te talrijk worden. Prof. Kors heeft bij deze gelegenheid medegedeeld, dat de K. R. O. voortaan slechts één grote actie per jaar In haar programma's zal opnemen. Pater Van Croonenburg, de voorzitter van het Nationaal Katholiek Thuis front, heeft zich na deze weigering tot buitenlandse radiostations gewend en het doet enigszins beschamend aan, dat radio Luxemburg voor de Ne derlandse militairen belangloos de taak wil overnemen, die de K. R. O. afgewezen heeft. Radio Luxemburg zal twee maal een half uur wijden aan de Nederlandse actie en zij doet dit zonder enige kosten te berekenen. Naar aanleiding van een en ander heeft het Katholiek Thuisfront de vol gende verklaring gegeven: „Het besluit van professor Kors stelt ons daarom teleur, omdat het bij Parade" Aiet gaat om een loterij, maar om een officiële, landelijke collecte, die ons exclusief van 9 tot en met 22 Augustus is toegewezen. De K. R O. weigert aan een van de weinige katholieke organisaties met een eigen col lecteperiode, wat zij aan andere organisaties, zoals Roode Kruis, Kanker fonds, gezamenlijke militaire fondsen, enzovoorts, in zo ruime mate geven moet Ofschoon wij het standpunt van de K. R. O. willen eerbiedigen, omdat de K. R. O. haar eigen programma's bepaalt, spijt ons dit door prof. Kors ge nomen besluit, omdat wij vrezen, dat de K. R. O. met deze weigering veel goodwill verspeelt. De militairen liggen nu eenmaal zeer na aan het hart van het Nederlandse publiek. Elk gezin heeft er mee te maken, ook alle gezinnen van K. R. O.-leden. „Wij mogen niet vergeten, al hetgeen de K. R. O. in het verleden voor onze militairen heeft gedaan en wij blijven hopen, dat de K. R. O. nog eens zal kunnen besluiten het grote militaire belang met meer soepelheid tege moet te treden Het verheugt ons echter bijzonder, dfct radio-Luxemburg bereid is gevonden aan onze collecte de medewerking te gpven, die wij wensten. Het grijpt ons aan, dat deze radio-omroep in de officiële toe/eg ging ons schrijft: „Gezien het karakter van uw werk, berichten wij u, dat wij bij wijze van uitzondering, u geen technische en artistieke kosten zullen berekenen", aldus Katholiek Thuisfront. GENEVIèVE ERE GAST Geneviève de Galard, „de engel van Dien Bien Phoe", komt vandaag te New York aan, als eregast van het Amerikaanse volk. Zij is hiertoe uit genodigd door het Amerikaanse Con gres en president Eisenhower heeft liaar die uitnodiging indertijd in op tima forma doen toekomen. Geneviève, die de rang van luite nant heeft gekregen, is, naar men zegt, pas de derde buitenlandse gast, die door het Amerikaanse Congres officieel voor een bezoek werd uit genodigd. De eerste was de markies de La fayette in 1824 en de tweede was de Hongaarse patriot Kossuth in 1851. Dinsdag zal „de engel van Dien Bien Phoe door president Eisen- van dienst en reed 3l twintig jaar. hower worden ontvangen. HOTEL VLOOG DE LUCHT IN Zondagochtend vroeg zijn zes Bel gen, waarvan 4 vacantiegangers, om het leven gekomen en 29 gewond, ten gevolge van een gasontploffing in hun hotel. Het hotel, waarin 39 per sonen verblijf hielden, werd volko men verwoest. De ontploffing ont stond door een lek in de gasleiding. De hotelhouder en zijn dochter zijn eveneens omgekomen. Het verwoeste pand is een familie pension, „Le chalet du lac" geheten en gelegen te Wenduine. De toestand van een der gewonden is ernstig. SECRETARIS VAN KARDINAAL MINDSZENTY VRIJ? Volgens radio Vaticana is mgr. Za- kara, de voormalige secretaris van kardinaal Mindszenty, sinds enkele maanden uit de Hongaarse gevange nis ontslagen. Hij zou tot kapelaan in Boedapest zijn benoemd. W.-DUITSE~SOCIA LISTEN GOOIEN ROER OM Op de slotvergadering van het con gres der West-Duitse socialisten te Berlijn heeft de voorzitter der partij, Ollenhauer, in een korte toespraak medegedeeld, dat een speciale com missie een nieuwe theoretische ba sis zal ontwerpen voor de Duitse sociaal-democratie. AFP merkt op, dat er sinds enige tijd een vrij krachtige stroming is onder de intellectuelen van de partij om zich van de Marxistische leerstel lingen los te maken en te streven naar een vrijere positie, welke die van de Britse socialisten nabij komt. ONTSNAPPING ONDER WATER. Gldrich Lopada heeft te Wels (Oostenrijk), op een persconferentie medegedeeld, hoe hij uit Tsjecho-Slo- wakije naar Oostenrijk uitgeweken is. Hij had een soort duikerpak van rubber gemaakt met als masker een gasmasker uit de oorlog. Aan dit masker had hij een afvoer- en een aanvoerslang van rubber bevestigd, die door een gecamoufleerd stuk kurk boven water werden gehouden. Voor het vervaardigen van dit „kik- kerpak" had hij ongeveer een week nodig gehad. Hij was op het denk beeld gekomen door een oude illu stratie van „kikkermannen" van de Amerikaanse marine. Met deze uit rusting zwom hij onder water vijf kilometer langs de rivier de Dyje, die de Oostenrijks-Tsjechoslowaakse grens op twee plaatsen kruist. Zijn pak werd op een plaats openge scheurd door prikkeldraad, dat zich onder water bevond. Met behulp van een draadtang had hij zich echter weten te bevrijden. NIEUWE AANSLAG TE TUNIS Kolonel de la Paillonne, het hoofd van de lijfwacht van de bey van Tu nis, is door een aanvaller neergescho ten. De aanslag geschiedde Zaterdag middag te Tunis. Kolonel de la Pail lonne verliet zijn bureau en was juist in zijn auto gestapt, toen een Tunesiër naderbij kwam en verschei dene schoten uit een revolver loste door een der achterruiten. Ernstig gewond werd de kolonel naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij bij aan komst overleed. De dader wist te ont komen. Van Franse zijde is bekend ge maakt, dat in de periode van 19 Maart tot 23 Juli 74 Fransen en Tu- nesiërs zijn vermoord en 87 gewond. In hetzelfde tijdvak waren 21 leden van de veiligheidstroepen gedood en 52 gewond. Het aantal vermisten be droeg vijf. De verliezen van de Tune sische verzetelieden bedroegen 60 do den en twee gewonden. PATRIARCH VAN DE KOPTISCHE KERK IN EGYPTE ONTVOERD. Een groep van 200 gewapende mannen heeft Zondagochtend vroeg de patriarch van de orthodox kopti- sche kerk, de 85-jarige Anba Joesef, uit zijn woning ontvoerd en naar het klooster van St. George in Oud- Caïro overgebracht. 30 Van de aanvallers verschansten zich in de woning van de patriarch, toen de politie traangasbommen ge bruikte om de groep uiteen te drij ven. Het ministerie van Binnenland se zaken heeft bekendgemaakt, dat er tegen deze 30 man geweld zal wor den gebruikt, als zij zich niet over geven. In het gebouw, waarvan de water- en electriciteitsvoorziening is afgesneden, bevinden zich drie Kop tisch e bisschoppen. De Koptische (christelijke) kerk in Egypte telt ongeveer ongeveer 700.000 aanhangers. Te Cairo is een spoedbij- eenkomst van bisschoppen uit ge heel Egypte belegd om het gebeur de te bespreken. OVERSTROMINGEN OOK IN AZIë In de Tibetaanse stad Gyantse zou den 1800 personen om het leven zijn gekomen als gevolg van overstro ming van de stad door de rivier de Namtsjoeng. Gyantse, dat 25.000 inwoners telt, ligt aan de weg naar de hoofdstad Lhasa. Verleden week was reeds gemeld, dat nabij Gyantse een fort was in gestort, waardoor meer dan 300 per sonen bedolven zouden zijn. Ook in Perzië. Twintig personen worden vermist en ruim duizend zijn dakloos door overstromingen in vijf dorpen, on geveer veertig km van Teheran. De overstromingen, die in de afgelopen week plaats vonden, waren het ge volg van een hevige regenbui, die slechts enkele minuten duurde. Te Teheran werd verklaard, dat vele personen door vallende rots blokken en ontwortelde bomen ge dood werden. OOSTENRIJKSE GENDARME DOOR RUSSEN NEERGESCHOTEN. Twee mannen in Russische unifor men, die Zaterdagavond door een pa trouille Oostenrijkse gendarmes, op het terrein van een bierbrouwerij bij Amstetten werden aangetroffen, heb ben de leider der patrouille, Leopold Hochgatterer, doodgeschoten. De mannen wisten te ontkomen. De Oostenrijkse politie stelt in sa menwerking met het plaatselijke 'Russische commando, een onderzoek VERMISSING GEMELD UIT BAD EILSEN Zondagmiddag hebben enkele per sonen te Breskens waargenomen, hoe een vliegtuig enkele mijlen ten Wes ten van de vuurtoren brandend in zee is gestort. Onmiddellijk vertrokken vliegtui gen en reddingboten om de slacht offers bijstand te verlenen, maar hun zoeken bleef vruchteloos en tot nu toe is er geen spoor van het vliegtuig gevonden. Nadat bij diverse luchtvaartmaat schappijen o.m, bij K.L.M. en R. A.F. geïnformeerd was, bleek, dat het geen toestel van deze maatschap pijen betrof. Vermoed wordt thans, dat het een militair vliegtuig uit Engeland be- UITWISSELING IN DUITSLAND Nu weer een van Oost naar West Volgens de Westberlijnse Anti communistische inlichtingendienst „West" is Zaterdag een lid van de Oostduitse Volkskamer, Hermann Selbach, naar West-Berlijn uitgewe ken. Selbach, een liberaal democraat, die wethouder van het Oostberlijnse district Pankow is geweest, had ver klaard, dat zijn gangen voortdurend werden nagegaan door de Oostduitse staatsveiligheidspolitie. Genoemde inlichtingendienst niet, of Selbach een van de twee Oostduitse volksvertegenwoordigers was, die zouden zijn uitgeweken ten einde arrestatie te voorkomen na de I hem in beslag genomen, terwijl de verdwijning van het hoofd van de rest van het geld middels een uiterst Westduitse contra-spionnagedienst, dr I royale beurs reeds lang verdwenen John, naar Oost-Berlijn. was. „Tél." VERDUISTERING BIJ LANDBOUW COÖPERATIE Verdacht op oplichting heeft de Rijkspolitie te Abcoude Zaterdagmid dag de 46-jarige vertegenwoordiger B. gearresteerd. B„ die inmiddels reeds heeft bekend, heeft kans ge zien ruim dertig duizend gulden te verduisteren bij de Coöp. Inkoop vereniging „Abcoude". De man, die bij de veehouders rond Abcoude bestellingen haalde en rekeningen inde, droeg de bedragen, die hij ontving, zeer ongeregeld af. Vier jaar geleden begon hij met geld, dat hij onder zijn beheer had, te „le nen'. Het gat, dat ontstond, vulde hij weer aan met gelden, die hij later ontving. Zo kwam hij van kwaad tot erger. De' directie dier „Abcoude" was tevreden over hem en nimmer zou de oplichting zijn uitgekomen, als niet een veehouder uit Abcoude toe vallig een bankje van duizend wilde wisselen bij de Coöperatie en toen te" horen kreeg: „Als het u gelegen komt, betaalt u dan die andere re kening ook meteen. Het antwoord van de boer was: „Ik heb aan B. alles al betaald". Toen was het lot van B. gauw beslist. Een paar duizend gulden werd bij Optimistisch geluid van R.K- Reclassering Verschuiving Het aantal rapporten, dat de R.K. Reclasseringsvereniging over 1953 heeft uitgebracht en waarvan zij in haar pas verschenen jaarverslag mel ding maakt, heeft 3652 bedragen; in 1952 was dit aantal ongeveer het zelfde. De adviezen tot voorwaardelijke gevangenisstraf liggen met een to taal van 908 ruim 100 lager dan in 1952, toen in 1016 gevallen geadvi seerd werd tot voorwaardelijke ge vangenisstraf. Ook de conclusies tot onvoorwaar delijke gevangenisstraf liggen be duidend lager, namelijk van 150 in 1952 tot 99 in 1953. Uit een in het verslag afgedrukte statistiek kan worden afgeleid, dat er een verschuiving in de adviezen heeft plaats gehad van de gevange nisstraf, voorwaardelijk of onvoor waardelijk naar de financieel-econo- mische maatregelen van voorwaarde lijke of onvoorwaardelijke geldboe ten. (In 1952 122; in 1953 220). nl aanzienlijk meer gevallen werd geadviseerd tot voorwaardelijk niet- Beproefd middel ter verhindering van E.D.G. De Sovjet-Unie heeft Zaterdag voorgesteld „in de .eerstvolgende maan den" een conferentie, waaraan alle Europese Staten alsmede de Ver. Staten kunnen deelnemen, te houden, om te spreken over het oprichten van een stelsel van collectieve veiligheid in Europa. Het Sovjet-voorstel was vervat in nota's, welke door minister Molotof aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland rn Frankrijk te Moskou werden overhandigd. Geen suggestjg werd gedaan over de eventuele plaats van samenkomst. herbewapening en ter neutralisering van de strijdkrachten der NAVO in Europa, tenzij Molotof laat zien, dat Rusland iets heeft aan te bieden, wat het tot dusverre nog niet onthuld heeft. Evenals in vroegere Sovjet-nota's over deze kwestie, wijst Moskou ook nu weer op de „bijzondere gevaren", welke aan het oprichten van de E D. G. zijn verbonden, met name het gevaar van herleving van het Duitse militarisme. OVERLEG WORDT GEPLEEGD. Uit Washington meldt United Press, dat de Ver. Staten vandaag zouden beginnen met Engeland en Frankrijk overleg te plegen over de ze nieuwe Russische poging, om de Europese defensiegemeenschap bin nen te komen. Een bron van het State Departe ment verklaarde, dat het overleg zal geschieden via normale diplomatie ke kanalen (de ambassadeurs). Men heeft weinig reden te gelo ven, dat de drie" bondgenoten ge neigd zijn op dit ogenblik deze Rus sische uitnodiging te aanvaarden. Betrouwbare kringen in Canada zeiden, dat het practisch vaststaat, dat Engeland evenals de Ver. Staten de Russische poging zal afwijzen om een halt toe te roepen aan Duitse In dit verband acht Moskou het „een uiterst belangrijke taak" om tot een internationale overeenkomst in zake een onvoorwaardelijk verbod van atoom- en waterstof wapens en de vermindering van de bewapening en de strijdkrachten van alle landen onder strikt internationaal toezicht te komen. vervolgen. Van 252 adviezen hiertoe steeg het getal tot 279. Krachtige prikkel. De R.K. reclassering is van mening dat het voorwaardelijk seponeren als moderne strafrechtbedeling bij de lichtere delicten en in de daarvoor geëigende gevallen wel eens een zeer heilzame methode kan blijken. Dit voorwaardelijk pardon, waardoor de vervolgende overheid zelf blijk geeft zoveel vertrouwen te hebben in de delinquent, dat zij (tijdelijk) van de vervolging" wil afzien, is een krachtige prikkel voor de delinquent om zijn levensweg te gaan binnen d^ normen, aldus wordt in het verslag opgemerkt. Nazorg slaagde. De resultaten van de nazorg bij personen, van wie in 1953 het toe zicht eindigde, stemt de vereniging tot tevredenheid. Gevallen van voor waardelijke veroordeling eindigden in 1952 met een gunstig percentage opgelopen tot 83,5. Van 230 voor waardelijk invrijheidgestelden ein digden in 1953 78,69 pet met gunstig resultaat hun proeftijd. Het jaar daarvoor was dit percentage 74. Het jaarverslag noemt als bijzon der gunstig resultaat het percentage van 93,33 pet geslaagden bij de voorwaardelijk niet-vervolgden. (In 1952 94,78 pet.) Ook neemt het aan tal personen, dat zich na volledige beëindiging van hun straftijd tot de R.K. Reclassering wendt om steun en bijstand, hetzij materieel hetzij mo reel, steeds toe. AMERIKAANSE GENERAAL BEZOCHT PRINS BERNHARD Generaal Curt Le May, bevelheb ber van de strategische luchtmacht der Verenigde Staten, is het afgelo pen weekend de gast geweest van prins Bernhard. Vanochtend om 7 uur deed de prins zijn gast uitge leide op Schiphol. Vandaar reisde de generaal met zijn eigen vliegtuig, de C 97, een militaire versie van een zgn. stratocruiser, naar Oslo. Generaal Le May heeft het bevel over alle bommenwerpers der Ver. Staten, waar ter wereld deze zich ook bevinden. treft, dat deelgenomen heeft aan luchtmachtoefeningen. Een bericht van het geallieerde vliegveld Bad Eilsen, dat de vermis sing van een viermotorige Lincoln- bommenwerper meldt, versterkt dit vermoeden. Blijkens nog niet geheel bevestig de informaties is het verongelukte vliegtuig vermoedelijk een viermoto rige Lincoln-bommenwerper van de Royal Airforce, die van de oefening „Dividend" naar Engeland terugkeer de. De slotfase van deze luchtmacht oefening speelde gisteren. Lincoln bommerwerpers hebben meestal een bemanning van zes tot acht man aan boord. GEEN ONGEVAL? Zowel de marine als de luchtmacht hebben het zoeken naar het myste rieuze vliegtuig, dat gisteren in de Wielingen zou zijn neergestort, op gegeven. Latere berichten meldden, dat geen der .anden in W.-Europa een vliegtuig vermist. Ook is geen spoor van een olievlek of van wrakstuk ken ontdekt. Reeds is het vermoe den geuit, dat men een meteoorsteen voor een brandend vliegtuig heeft aangezien. DE WAS UIT HUIS 10.000,beloning De stichting „Wasserij-voorlichting voor de Nederlandse huisvrouw", op tredende namens 265 aangesloten wasserijen, heeft onlangs een natio nale wasserij-prijsvraag uitgeschre ven met 154 prijzen met een geza menlijke waarde van 40.000.de hoofdprijs bedraagt 10.000.con tant. De vraag, die het publiek moest be antwoorden, luidde: „Waarom doen steeds meer mensen de was de deur uit?". Hierdoor kreeg deze prijsvraag tevens het karakter van een enquête. Er kwamen tienduizenden inzendin gen binnen. Thans is de uitspraak ge vallen. De hoofdprijs van f 10.000. is gewonnen door een huisvrouw uit Almelo, mevrouw G B. Kemerink, Tijholfslaan 13, Almelo. Haar inzending luidde: „De wetenschap en was-techniek maakt „wasserij" tot „was-kliniek". Men spaart dus tijd en geld en goed als men de was de deur uit doet". 30 Juli wordt deze prijs in de vorm van 100 muntbiljetten van 100. aan haar uitgereikt door de voorzitter en de penningmeester van de S.W.V. Aanwezig zal daarbij zijn de voor' zitter van de federatie van bonden van was industrieëlen. Op diezelfde dag zullen in vele andere plaatsen van het land aan 153 gelukkigen de resterende prijzen ter waarde van 30.000.worden uitgereikt. Vraag: Betreffende het canasta- spel: wanneer een open stock geblok keerd is, met een kleine of grote jo ker, wanneer wordt deze blokkade dan opgeheven? Antwoord: De regel hieromtrent zegt, wanneer de stock geblokkeerd is, dan mag deze alleen worden ge nomen door twee kaarten van dezelf de soort uit te leggen. Het is dan dus niet meer mogelijk de stock te nemen met een kaart plus een joker, en ook kan men de stock dan niet meer ne men op grond van het feit, dat men reeds kaarten van dezelfde soort als de top-kaart op tafel heeft liggen. ONDER DE HIEL „Elseviers Weekblad" schrijft onder bovenstaande titel: Onstuitbaar neemt de wereldge schiedenis haar loop en schrijdt over het lot van volken en van millioenen mensen heen. De teer'ing in Indo- China is thans geworpen. Bij die be slissing van wereldbetekenis mag men toch een ogenblik stilstaan bij het menselijk element, bij de hon derdduizenden gevallen jonge man nen aan beide zijden en evenzeer bij de millioenen mensen in Noord-Viet- nam, die eensklaps veroordeeld zijn voortaan onder een vreemd en vij andig bewind te leveji. Anderhalf millioen Christenen in dit gebied ko men onder communistische heer schappij en de wereld weet, wat dit zeggen wil. De christenheid lijdt een nieuw groot en smartelijk verlies. CIRCUSDIRECTEUR OVERLEDEN In de Boerliaave-kliniek te Am sterdam is Zaterdagavond na maan denlange ziekte op 51-jarige leeftijd overleden de directeur van het „Na tionale Nederlandse Circus", Frans Mikkenie. In April j.l. „Circus Mikkenie" was juist begonnen met een tournee door Nederland werd Frans Mik kenie na een voorstelling te Goes plotseling onwel en moest in die plaats een maagoperatie ondergaan. Een maand geleden werd hij naar Amsterdam overgebracht, waar hij Vrijdag j.l. voor de tweede maal is geopereerd. Zijn weduwe, mevrouw Vibeke MikkenieSandberg, blijft de lei ding behouden van het circus, dat zich nu op tournee door Duitsland in Berlijn bevindt. Frans Mikkenie maakte in zijn ge boorteplaats Maastricht al op 17-ja- rige leeftijd een beroep van het ver zorgen van feestavonden en begon kort daarna op te treden als impres- sario; het exploiteren van circussen nam hij ter hand in 1934. Hij heeft o.a. het Cirque Royal naar Scheve- ningen laten komen en ook in het optreden van circus Sarasani, Strass burger en Bouglione binnen onze grenzen heeft hij de hand gehad. In 1948 stichtte hij het Nationale Ne derlandse Circus Frans Mikkenie, dat o.a. uitgerust was met een tent van aluminiumbouw, zonder masten. Met dit circus heeft hij ook Spanje, Italië, Frankrijk, België, Luxemburg, Saar- gebied en Duitsland bereisd. Woensdag 28 Juli zal het stoffelijk overschot van de heer Mikkenie ter aarde worden besteld op de Rooms- Katholieke begraafplaats Buitenvel- ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de- naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (2 Aug.), s.s. „Rondo" (5 Aug.); Ned. Nw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (2 Aug.); Ned. Antillen: s.s. „Water man" (5 Aug.); Suriname: s.s. „Bac chus" (5 Aug.): Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (31 Juli); Canada: m.s. „Pr. Willem van Oranje" (5 Aug.); Zuid- Amerika: m.s. „Alberto Dodero" (31 Juli), s.s. „Andes" (2 Aug.); Brazilië: s.s. „Andes" (2 Aug.); Australië en Nw Zeeland via Engeland (31 Juli). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Nieuwe uitspraak Centrale Raad Bij het einde der dienstbetrekking in geld uitgekeerde vacantievergoe ding, is geen vergoeding over de pe riode van werkloosheid, maar een vergoeding over de daaraan vooraf gaande dienstperiode. Daarom komt deze vergoeding niet in aanmerking voor aftrek op de werkloosheidsuit kering. Dit is de strekking van een onlangs door de Centrale Raad van Beroep gedane uitspraak betreffende de toepassing van de Werkloosheids wet. Een werknemer had bij het einde van zijn dienstbetrekking nog twee vacantiedagen in geld uitgekeerd ge kregen. De werknemer werd op 15 December 1952 werkloos. De bedrijfs vereniging nam aan dat de vacantie vergoeding betrekking had op 13 en 19 December 1952 (de eerste twee dagen na de wachtdagen) en ver minderde de werkloosheidsuitkering over 18 en 19 December met het be drag der vacantievergoeding over die dagen. Het wachtgeldreglement der Be drijfsvereniging schreef voor dat, in dien ëen werknemer gedurende de periode, waarover hij aanspraak kan maken op wachtgeld, vergoeding ge niet voor niet genoten vacantie, het hem over een dag toe te kennen SPECIALISTENCONFLICT NOG ONOPGELOST Naar het ANP verneemt hebben de tot dusverre met de Nederlandse Vereniging van Specialisten (NWS), die een groep uit de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst uit getreden specialisten verenigt, ge voerde onderhandelingen inzake het specialistenconflict nog niet tot enig resultaat geleid. Weliswaar is de NWS evenals voorheen, bereid de onderhandelingen met de ziekenfond sen en met de landelijke specialis- lenvereniging voort te zetten, doch zij stelt zich daarbij nog steeds op het standp-unt, dat de onderhande lingen moeten uitgaan van door de NWS eenzijdig als juist geachte grondslagen. wachtgeld verminderd wordt met de vacantievergoeding over die dag. Het bestuur van de Bedrijfsvereniging moet dan aangeven, op welke dagen de vacantievergoeding geacht moet worden betrekking te hebben en hoe zij geacht moet worden over die da gen verdeeld te zijn. De Centrale Raad besliste, dat de woorden „ge durende" de periode waarover hij aanspraak kan maken op wachtgeld moeten worden opgevat als „over" die periode cn dat bij het einde der dienstbetrekking uitbetaalde vacan tiedagen geen vergoeding betekenen over de periode dat werkloosheids uitkering wordt uitgekeerd, maar juist over de periode dat gewerkt is. Bovendien besliste de Centrale Raad dat nergens uit gebleken is, dat de vacantiedagen nu juist op 18 en 19 December waren genoten. Door deze uitspraak van de Cen trale Raad is komen vast te staan, dat de algemeen toegepaste vermin dering van werkloosheidsuitkering met de bij het einde der dienstbe trekking uitbetaalde vacantievergoe ding, .niet op de wet en het wacht geldreglement steunt en dus onge oorloofd is. In een enkel geval zal het wellicht toch nog kunnen voorkomen, dat geen of gedeeltelijke werkloosheids uitkering wordt verstrekt, b.v. wan neer komt vast te staan dat de va cantiedagen beslist tijdens de werk loosheidsperiode genoten moeten worden, of wanneer niet kan wor den aangetoond, dat de genoten uit kering bij het einde der dienstbetrek king werkelijk een vergoeding voor gederfde vacantiedagen is. Tot zo ver thans is te overzien zullen der gelijke gevallen wel tot de uitzon deringen behoren. „Parool"

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2