SteCekAseSoufïowX President van Frankrijk vertrokken „AU REVOIR" De mysterieuze verdwijning van dr* John Het incident met de Skymaster bij Hainan Slot-acte Uniebesprekingen is uitgesteld Uitstapje eindigde langs de Rijn in een ramp Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13254 PRESIDENT EN MEVR. COTY WEER THUIS BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f1.50 AASGIER *Ï")E Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid heeft zich beraden over het mande ment, zoals blijkt uit een in dit blad opgenomen mededeling. Deze mededeling bevat geen nieuws. Dat de werkgemeenschap geen lust had in de K.V.P. te, worden opgeno men was reeds tevoren schriftelijk en mondeling geventileerd en gepubli ceerd. Dat het beraad tot nieuw be raad zou leiden, was te verwachten. Een beslissing wordt op de lange baan geschoven, op een zeer lange baaii, vermoeden we. Het interesseert ons slechts matig, of de leden van de werkgemeen schap, hetzij individueel, hetzij groepsgewijze, ooit tot een duidelijke beslissing komen. De oplossing van gewetensconflicten behoort niet tot het gebied van de openbare aan dacht. De mening van „Parool", dat de K.V.P.-pers „aasgierend" naar de uitslag verlangde, is bepaald onjuist. De katholieke pers heeft een zeer grote terughoudendheid betracht ten opzichte van de moeilijke situatie, waarin de werkgemeenschap was ge raakt. Men mocht van deze pers trou wens niet anders verwachten. Daar om verbazen we ons over de slot alinea van het communiqué, waarin staat dat de vergadering van de werkgemeenschap „zich diep ge griefd voelde door de kwetsende en onverantwoorde wyze" waarop sinds het verschijnen van het mandement in talrijke katholieke bladen over de werkgemeenschap, de Partij van de Arbeid en de doorbraak werd ge schreven. Indien de katholieke werkgemeen schap zich diep gegriefd -gevoeld had „door de kwetsende en onverant woorde wijze'' waarop sinds het ver schijnen van het mandement in tal rijke P. v. d. A.-bladen en P. v. d. A.- bij eenkomsten over het mandement, over de bisschoppen, over de Kerk en over het katholieke volksdeel was geschreven en gesproken, dan had ons dat redelijker geleken. Het pittigste „Tour de France' proza kan tegen dat P. v. d. A.-pró- za nauwelijks op! Maar wat met be trekking tot de Tour de France al sterk overdreven is, wordt met be trekking tot een godsdienstige aan gelegenheid grof en beledigend. Een protest daartegen hadden wij van onze geloofsgenoten met „het bij alle aanwezigen levend besef van een in nige verbondenheid met de Kerk" zeker verwacht. Andere verwachtin gen hebben wij „aasgierend" niet gehad. „Wij hebben 'n uitbundige ontvangst gehad" ONBENULLIG STELLETJE V I"\E gemeenteraad van Koog aan U de Zaan heeft, gelijk be richt, het subsidie geweigerd voqr een Koogs meisje, dat een cursus volg de aan de middelbare school „Maria Mediatrix" te Veldhoven. Er is, vóór het besluit viel, hevig gediscuteerd. Volgens een verslag in „Parool" be toogde de P.v.dA..-wethouder Ooster. baan: „Als ie ons in een hoek willen trappen, dan zullen we met gelijke- munt betalen. Je schaamt je ervoor dat je volwassen medemensen voor-' geschreven krijgen, dat ze geen lid mogen zijn van bepaalde vakver enigingen, dat ze geen socialistische kranten mogen lezen en niet naar de VARA mogen luisteren en dan vraag je je af: wat voor een on benullig stelletje is dat? Zijn ze zo bang, dat de zieltjes gaan lopen?" Tot ons genoegen bemerken we, dat de heer Oosterbaan als eersteling en eenling van de P.v.d.A.-schare zeer goed begrepen heeft wat de bisschop pen beogen en als fatsoenlijke bis schoppen nastreven: het heil der zie len, dat aan hun herderlijke hoede is toevertrouwd. Zij zijn inderdaad bezorgd hoe wel het in het mandement enigszins anders staat omschreven dat de zieltjes gaan lopen! Zij merken zelfs teleurgesteld op, dat reeds veel ziel tjes weggelopen zijn en dat nog veel meer zieltjes, dezelfde richting drei gen op te gaan, als ze lid worden van socialistische vakorganisaties of naar de geestelijke voorlichting van de Vara luisteren. Wij hadden natuurlijk niet mogen schrijven, dat die zieltjes de richting van het ongeloof dreigen op te gaan, want is er iets heerlijkers en mens- waardigers dan in niets anders te ge loven dan in het „democratisch socia lisme"? De bisschoppen, de even onbenul lige herders van het onbenullig stel letje, hebben in hun mandement eni ge welwillende en waarderende woor den gewijd aan dat „democratisch so cialisme" (maar in de P.v.d.A. schijnt men een uitgave van het mandement te bezitten, waarin de betreffende zinnen niet voorkomen of althans bij de lezing worden overgeslagen!). Niettemin blijven die onnozele her ders van een onnozele kudde een hek voor de schaapskooi zetten, omdat zij nu eenmaal van mening zijn, dat de navolging van Christus heel wat heerlijker, begeerlijker en menswaar diger is dan het geloof in een demo cratisch socialisme maar ook heel wat moeilijker! Dat moeilijke Chris ten-zijn moet in iedere mensen-ziel Het afscheid tussen het echtpaar Coty en het koninklijk paar, Zater-. dagmiddag op Schiphol, droeg een ongedwongen karakter. Terwijl dik ke hagen mensen op de terrassen en de promenadegangen van het hoofd gebouw stonden te juichen, stonden de twee echtparen naast de machine van de Franse president nog gerui- - me tijd te praten, waarna koningin I Juliana en mevrouw Coty elkaar hartelijk op de beide wangen kusten en prins Bernhard met een hoffelijke handkus van mevrouw Coty afscheid nam. Terwijl, om precies zes uur, de twee motoren van het blanke toe stel begonnen te brullen, wuifde de Franse president hartelijk achter het laatste raampje; zijn echtgenote wierp nog een laatste handkus naar de Koningin. Tevoren hadden de hoge Franse gasten in de ICA-hal afscheid geno men van de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille, de chef van de Luchtmachtstaf, de Nederland se ambassadeur in Parijs, de direc teur van het Kabinet, de commissa ris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de burgemeester van Haarlemmermeer en de directeur van de luchthaven Schiphol. Onmiddellijk na de rijtoer, aan de rand van de kom van Amsterdam, was, voordat van de calèches in auto's werd overgestapt, al afscheid geno men van de burgemeester van Am sterdam, de militaire gouverneur dent hebben gevolgd, en koningin Juliana had de wens te kennen ge geven hen persoonlijk te bedanken voor het fraaie bouquet orchideeën, dat zij op paleis Soestdijk hadden la ten bezorgen. De journalisten hadden H. M. hiermee willen verrassen: zij hadden het bouquet laten brengen met het dringend verzoek, dit eerst aan de koningin te geven, nadat zij zelf zouden zijn vertrokken. De Ne derlandse landsvrouwe was er ech ter toch te vroeg achter gekomen, en zo stonden de Fransen zelf verrast, toen koningin Juliana hen allen de hand kwam drukken, geassisteerd door president Coty, die de meeste van zijn landgenoten wel kon voor stellen. Toen het hoge gezelschap na dit voorval en nadat de heer Coty de erewacht had geïnspecteerd (daarbij niet verzuimend de commandant een hand te gevenover het platvorm naar het vliegtuig schreed, speelde de luchtmachtkapel de Marseillaise en werden achter een der hangars de 21 saluutschoten afgevuurd uit een te voren op Schiphol gebracht kanon. Bij de aankomst op het vliegveld te Parijs verklaarde president Coty: „Wij hebben een uitbundige ontvangst gehad, nog enthousiaster dan die, welke ons in Normandië te beurt was gevallen." Na de bemanning van de „France", het vliegtuig waarmee de reis werd gemaakt, te hebben bedankt, vertrok ken de president en mevrouw Coty Tiaar hun buitenverblijf te Rambouil- let. WEET DE POLITIE THANS MEER De Westduitse kanselier Adenauer heeft bevel gegeven een streng on derzoek in te stellen naar de loyali teit van alle federale ambtenaren die relaties onderhielden met dr. John, de naar Oost-Duitsland verdwenen leider van de Westduitse inlichtin gendienst. Men acht het niet uitge sloten dat dit onderzoek tot maare gelen op verschillende deparemen- ten zal leiden. Hoewel officieel nog osteeds beweert wordt dat John ont- van Amsterdam en de commandant I voerd is, leidt men uit de maatregel der Zeemacht van Nederland. Even ongedwongen als het afscheid bij het vliegtuig, was de gebeurtenis, die onmiddellijk nadat het gezelschap de. ICA-hal had verlaten plaats had aan het begin van het platform, waarop een erewacht van de lucht strijdkrachten stond opgesteld naast de Kon. Luchtmachtkapel. Daar stonden de Franse journalis ten, die de reis van de Franse presi- van Adenauer af dat de kanselier persoonlijk de mening is toegedaan dat John deserteerde. Inmiddels is komen vast te staan dat John zelf de rede heeft uitgesproken die Vrijdag door de Oostduitse radio werd uit gezonden. Een Westduitse douane-ambtenaar heeft de politie medegedeeld, dat hij Dinsdagavond de auto aan de zone- grens gecontroleerd heeft waarin Groot-Brittannië heeft besloten bij communistisch China te protesteren tegen het neerschieten van een Britse Skymaster bij Hainan. In Londen is men tot de conclusie gekomen, dat de Chinese jagers op het communistisch-Chinese eiland Hainan gestationneerd waren. „Twee Amerikaanse vliegdekschepen hebben order gekregen zich naar de plaats te begeven waar Vrijdag het Britse vliegtuig is neergeschoten", zo heeft minister Dulles Zaterdag in een verklaring voor de pers bekend gemaakt. PEKING BETUIGT Z'N SPIJT De Amerikaanse regering, aldus Dulles, ziet in het gebeurde een nieu we barbaarse daad, waarvoor het communistisch-Chinese bewind ver antwoordelijk moet worden gesteld. De twee vliegdekschepen moeten het reddingswerk beschermen. Hier- beschermd en zorgvuldig aange kweekt worden. Het moet moeizaam zijn weg door de wereld banen, om ook in het openbare leven de heils leer van het Evangelie tot leefregel te maken. Het is met dat christen- zijn net als met dat boerengezegde: het is gemakkelijker boer te worden dan boer te blijven; het is gemakke lijker in de wieg christen te worden dan midden in de wereld christen te blijven. Men kan deze schat, boven alle schatten waard, heel gemakke lijk kwijt raken en velen zijn die schat kwijt geraakt door te luisteren naar het fluisteren van de wereld, die het nederig juk van Christus niet op zich wil nemen, maar eerder hoog moedig afwerpt. Daarom gaan wij er groot op, dat de heer Oosterbaan ons een onbenullig stelletje noemt. De heer Oosterbaan heeft misschien geen benul, wat Christen-zijn is, maar: „allen die Hem ontvingen, gaf Hij het vermogen kinderen Gods te worden". Dat is een veel groter uitverkiezing dan het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid en het N.V.V. te za- men.Dat betekent (en die naam heeft de heer Oosterbaan ons ook gegeven) volwassen mensen zijn, werkelijk vol wassen mensen, die weten wat er in de wereld te koop is (niet veel goeds). Daarom zijn wij zo wijs en verstandig, maar ook zo voorzien van nuchtere (en daarom nederige) zelf kennis, dat als de Christen-herders waarschuwen voor gevaarlijke om standigheden om de schat van het ge loof kwijt te raken, wij niet zo hoog moedig zijn deze waarschuwingen in de wind te slaan en wat zij verbieden tóch doen. „Wat baat het de mens of hij de gehele wereld wint, maar scha de lijdt aan zijn ziel?" De heer Oos- sterbaan heeft, bij uitzondering, heel goed dóór gehad, dat het gehele man dement met deze waarschuwing van Christus voor ogen, is geschreven en wij hopen, dat hijzelf nog eens zo onbenullig zal worden om de kracht en de zwakte van het Christen-zijn te begrijpen en ernaar te handelen. aan nemen nl. Amerikaanse schepen en vliegtuigen deel. Bij het incident hebben drie Amerikanen het leven verloren, terwijl zich een gelijk aan tal Amerikanen onder de geredden bevindt. Spijtbetuiging. In een brief aan de Britse regering heeft de onderminister van buiten landse zaken van communistisch Chi na, Téjang Tsjang-Foe uitdrukking gegeven aan de spijt van zijn rege ring over het „bij toeval ongelukki gerwijze" neerschieten van het Brit se passagiervliegtuig. De onderminister had geschreven, dat zijn regering overwoog schade vergoeding te betalen. Na onderzoek was gebleken, dat een verkenningsvliegtuig het Britse vliegtuig had giehouden voor een toestel van nationalisch China, dat op weg was voor een aanval op de communistische basis te Port Yoelin op het eiland Hainan John en zijn vriend dr. Wohlgemuth waren gezeten. De ambtenaar waar schuwde de mannen toen zij vertrok ken: „U gaat nu de Sovjet-sector in". Beide mannen lachten en antwoord den: „Dat weten wy, daar moeten wij ook heen. Wij gaan naar het Cha- rité-ziekenhuis". De douanier her kende de twee mannen direct uit een serie foto's die de politie hem voor legde. Arrestaties in Oost-Duitsland. De eerste gevolgen van het ver dwijnen van John zijn merkbaar ge worden aan een groot aantal arresta ties in Oost-Duitsland, Volgens het zeer goed geïnformeerde Inlichtin genbureau van de Vrije Juristen zijn er in Oost-Duitsland onder meer en kele parlementsleden en functiona rissen van het Oostduitse ministerie yan buitenlandse zaken gearresteerd. Van Westelijk geallieerde zijde is verklaard dat John alleen op de hoog te was van Westduitse geheimen, maar deze verklaring wordt nauwe lijks geloofd. John heeft negen jaar lang nauw met de Engelsen samen gewerkt. Bovendien was zijn dienst belast met het nagaan van de ante cedenten van de Duitsers die op Amerikaanse bases werken en bij gevolg beschikte hij over velé gege vens van deze bases. Ook was bekend dat John het volle vertrouwen had van de in Duitsland werkende chefs van de inlichtingendiensten van de drie Westelijke mogendheden. In Keulen is een politiecordon ge trokken rond het huis waar de echt genote van John woont. Zij mag de villa niet verlaten en niemand wordt bij haar toegelaten, behalve haar dochter die in Engeland woont, maar nu per vliegtuig is teruggekeerd. Zondagavond deelde de Westber- lijnse politie mee dat zij „zeer be langrijke inlichtingen" heeft ontvan gen, die de geheimzinnige verdwij ning van or. John zeer spoedig zou den ophelderen. Waarschijnlijk zal een aantal arrestaties worden ver richt. Met een hartelijke handdruk dankt President Coty zijn koninklijke gast vrouw voor de ontvangst, die hem en zijn echtgenote in ons land te beurt waren gevallen. Deze opname werd gemaakt, even voordat de „France" met het presidentiële echtpaar opsteeg voor de terugreis naar Parijs. EEN ONVERWACHTE VERTRAGING Zaterdagmiddag is van Indonesi sche zijde aan de voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de Unie besprekingen, minister Luns, mede gedeeld, dat de Indonesische delega tie nog niet in het bezit is gekomen van de machtiging tot ondertekening van het protocol van tie op deze con ferentie bereikte overeenkomst. In verband hiermede is de voor Zater dagmiddag aangekondigde slotbijeen komst uitgesteld. Het lid der Indonesische delegatie Moh. Yamin is Zaterdagavond per vliegtuig naar Djakarta vertrokken in verband met de laatste ontwikke lingen. Verwacht wordt, dat hij per soonlijk de situatie zal toelichten. Over een week wordt hij terugver wacht. Van Nederlandse zijde kon geen commentaar op deze ontwikkeling worden verkregen. Men wees er op, dat ook voor de Nederlandse delega tie deze mededeling als een verras sing kwam. Een gezamenlijke officiële medede ling werd in de koffiekamer onder de Ridderzaal door de woordvoerder aan de tientallen wachtende journa listen, fotografen, cineasten en tele-s visiemensen gedaan, die even later begonnen met oprollen van de vele meters kabel, die in de loop van de ochtend al waren gelegd voor het opnemen van het moment, waarop de beide delegaties zouden overgaan tot het ondertekenen van de docu menten. De camera's waren daartoe reeds in de Lairessezaal opgesteld. Op vragen deelde de woordvoerder nog mede niet te kunnen zeggen, tot wanneer de formele bijeenkomst is uitgesteld. HOE wordt het weer? NIET MINDER DAN 26 DODEN Bij het passeren van een onbe waakte overweg te Abenheim nabij Worms is Zaterdag een bus met man nelijke en vrouwelijke arbeiders, werkzaam op een plaatselijke meu belfabriek, door een voorbijsnellen de trein gegrepen. Hierbij werden van de 33 inzitten- Op de laatste dag van hun verblijf in ons land hebben President Coty en zijn echtgenote het noenmaal op Paleis Soestdijk georuikt. Na afloop poseer den zij met het Koninklijk Paar en de prinsessen Marijke en Margriet voor onze fotograaf. den 26 personen gedood en zes an deren zwaar gewond. Slechts één ontkwam met enkele schrammen. Ook de chauffeur werd gedood. De overweg was niet bewaakt, doch wel met borden duidelijk aangegeven. De bus had een snelheid van 65 km per uur. De bus werd 100 meter meege sleurd en sloeg enige malen over de kop. De locomotief van de trein ont spoorde, doch de wagons bleven over eind op de rails. De bestuurder van de trein kreeg een zenuwschok. Met de autobus en met twee andere bus sen werd een uitstapje gemaakt naar de Rijn. De politie heeft geen remsporen gevonden en gelooft daarom, dat of de remmen van de autobus hebben geweigerd, of de chauffeur heeft ge tracht op het laatste ogenblik nog voor de trein de overweg te pa: ren. Hij had een voortreffelijke staat van dienst en reed ol twintig jaar. e botsing was zo hevig, dat 7 personen 'in de trein licht gewond ge raakten. Reddingsploegen moesten van snij branders gebruik maken om de do den en gewonden uit de vernielde autobus te bevrijden» Een bus met 26 Engelse toeristen, naar Zwitserland onderweg, is Za terdag bij Epernay tegen een boom gereden. Twee passagiers kwamen om het leven. Volgens de berichten is het ongeluk door een wesp ver oorzaakt. die de chauffeur in zijn ge zicht stak. Toen deze het insect pro beerde te verdrijven, verloor hij de macht over het stuur, waardoor de bus van de weg afraakte. Tussen Arcabuco en Moniquira, in het departement Boyaca in Colombia, is Zaterdag een autobus in een ravijn gestort. Tien der inzittenden kwa men om het leven. Geldig van Maandagavond tot j Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur. WISSELVALLIG WEER Aanvankelijk zwaar bewolkt j met regen, later enkele buien t maar ook enkele opklaringen. Matige tijdelijk krachtige Zuid- j westelijke wind. Zelfde tempe- raturen of iets lagere. 27 Juli: zon op 4.52 onder 20.39 maan op 1.43 onder 19.08 uur. 28 Juli: zon op 4.54 onder 20.38: maan op 2.56 onder 19.45 uur. Het weer in Europa 7 uur. STOCKHOLM regen 23 C. OSLO regen 17 KOPENHAGEN regen 20 AMSTERDAM regen 18 LONDEN geheel bew. 18 LUXEMBURG regen 26 PARIJS regen 30 BORDEAUX mist 33 GRENOBLE zwaar bew. 31 NICE licht bew. 27 GENEVE zwaar bew. 30 ZURICH zwaar bew. 29 LOCARNO geheel bew. 29 BERLIJN regen 23 FRANKFORT regen 27 MUNCHEN geheel bew. 26 WENEN licht bew. 29 INNSBRUCK zwaar bew. 30 H ROME onbewolkt 33 AJACCIO zwaar bew. 26 MALLORCA onbewolkt 29 Korreltje De liefde is dikwijls onder onver schilligheid verborgen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1