Kleine incidenten verlevendigen 't Staatsiebezoek van René Coty Grote aanvallen in IndO'China stopgezet m ZATERDAG 24 JULI 1954 /Tk "X 0 9 45ste JAARGANG No. 13253 er nog met...: Directeur: C M e HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gcdenk' g'""»509 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11. STATUUT VOOR DE WEST jyiET HET STATUUT VOOR DE West is het verleden week in de Tweede Kamer wat eigenaardig toe gegaan. Ondanks het feit, dat de hele Kamer uitgezonderd dan de com munisten, die van de gelegenheid ge bruik maakten om op grond van de „rechten van de mens" een stuk je rode propaganda weg te geven door op te komen voor de vervolgde en uitgezogen inwoners van Surina me haar vreugde uitsprak over het tot stand komen van dit Statuut, zijn er heel wat strubbelingen ge weest over de tekst van deze over eenkomst. Dit statuut regelt de betrekkingen tussen Nederland en de Ned. Antil len en Suriname in deze geest, dat deze drie gebieden tezamen een Ko ninkrijk gaan vormen onder het Huis van Oranje en dat de zaken, de de fensie, de Buitenlandse betrekkingen en de Handelsbetrekkingen betref fende, gezamenlijk zullen worden ter hand genomen. Na twee jaar van moeizaam on derhandelen is het dan toch zover gekomen. De ernstige moeilijkheden waren indertijd ontstaan over de preambula men herinnert zich de verklaring van minister Kernkamp in New York na diens bezoek aan de West waarin de afscheidingsmoge lijkheid van die gebieden werd op genomen. Toen werd in de Tweede Kamer de sindsdien aldus genoemde tijdbom onder het Statuut gelegd, zeer ten nadele van de samenwer king met de Antillen en Suriname. Later zijn de onderhandelingen toch weer opnieuw*- begonnen en kwam men tot overeenstemming op een sta tuut, dat "nu in de Tweede Kamer bij wet moest worden aanvaard. De kwestie van de wijzigingen in de overeenkomst werd nu geregeld in artikel 55 van het Statuut, waarin werd bepaald, dat deze wijzigingen zouden mogelijk zijn, indien zij in tweede lezing met enkelvoudige meerderheid zouden zijn aanvaard. Daar lag de bron der moei- lijkheden. De Nederlandse rege ring kon met dit Statuut voor de Ka mers verschijnen op grond van hoofd stuk' 14 van de Grondwet, dat in 1948 in de Grondwet werd ingevoegd en dat de richtlijnen aangeeft, die de regering en Staten Generaal dienen te volgen bij de overgang naar de nieuwe rechtsorde, die aan de kolo niale status van de Overzese rijks delen een einde moest maken. Hoofdstuk 14 bepaalde, dat de wet die de overgang naar de nieuwe rechtsorde aangeeft, wil zy van kracht worden, met twee derde meerderheid door de Staten Gene raal moet worden aanvaard en dat deze wet geen wijziging mag bevat ten met betrekking tot de positie van de koning, de troonopvolging, het in komen van de Kroon, de voogdij des konings, het regentschap en de in huldiging des konings. Bovendien zou deze wet het der tiende hoofdstuk van de Grondwet onverlet moeten laten, waarin staat aangegeven, dat veranderingen in de Grondwet by de wet dienen te ge schieden en dat deze wet met twee derden der uitgebrachte stemmen door de Staten Generaal dient te worden aanvaard. Een enkelvoudige meerderheid is voldoende, zei art. 55 van het Statuut. Daarover zijn al die moeilijkheden gaande geweest. Dr. Schouten maak te hiertegen materiële bezwaren. Hij wilde de grondwettelijke twee der den meeraerheid handhaven, omdat anders de mogelijkheid wordt gebo den om via de wijzigingsprocedure van het Statuut (art. 55) wijziging van de Nederlandse Grondwet tot stand te brengen. De heer Oud had grondwettelijke bezwaren. Het is nu eenmaal zo, dat het Statuut, waarin bepalingen van de Grondwet zijn opgenomen, van hoger orde is dan de Grondwet zelf en zo kan men volgens hem zelfs een wijziging brengen in ons Staatsbestel langs de weg van het Statuut, d.w.z. met een enkelvoudige meerderheid. Prof. Romme en minister Kern kamp hebben toen duidelijk betoogd dat dit onmogelijk was, omdat art. 217 en 218 van de Grondwet (veer tiende hoofdstuk) alleen slaan op de voorbereiding en de tot standkoming van de nieuwe rechtsorde en niet op de werking daarvan. En daarom moet dit Statuut nu nog met een meerderheid van twee derden wor den aanvaard, omdat het hier de tot standkoming van de nieuwe rechts orde betreft, daarna kan, zoals art. 55 aangeeft, zonder in strijd met de Grondwet te komen, worden vol staan met een enkelvoudige meer derheid in tweede lezing. Dat nu heeft tot eindeloze staats rechtelijke debatten aanleiding gege ven. De waardering daarover moet men aan Staatsgeleerden overlaten, die hierover in hun vaktijdschriften en misschien zelfs wel in boeken nog een nummertje zullen weggeven. Maar vast staat, waarop ook prof. Romme heeft gewezen, dat het aan komt op de geest van samenwerking en dat de West van deze staatsrech telijke kwestie niets zal begrijpen. Zij zullen alleen constateren, dat Nederland een onbetrouwbare part ner is, die het heeft doen voorkomen QaCa-dinet in het Sli/kótnu&eum Koninklijke auto tussen het verkeer Koningin gevangen aan haar sleep De tocht door de havens te Rotter dam bracht een wemeling van vlag gen tegen een wat grauwe lucht met regendreiging en een smetteloos wit jacht. Toen de koninklijke bezoe kers op het schip toeliepen klonk op eens als een yell scherp gescan deerd Havre, Havre"! Een troep zeeverkenners uit Le Havre naar Ne derland uitgenodigd door de Neder landse Zeeverkennersgroep uit Nieuwkoop stond stram in de hou ding. President Coty liep op de jongens toe en liet de hopman en de geeste lijk adviseur van de groep aan zich voorstellen.- Koningin Juliana en prins Bern- hard brachten op de terugweg van Rotterdam naar het paleis te Amster dam een bezoek aan Schiphol, waar zij het toestel, de „France" waarme de de president naar ons land is ge vlogen bezichtigden, en zich ruim een half uur onderhielden met de be manning. De commandant van de „France", stelde de voor het vlieg tuig opgestelde vijf bemanningsle den, die evenals de kolonel hun Ne derlandse onderscheiding droegen, aan het koninklijk paar voor. De ko ningin en de prins begaven zich daarna in het toestel, waar zij in het compartiment van de president, dat direct achter de stuurhut ligt, plaats namen. De prins kon de verleiding niet weerstaan bovendien even een kijkje te nemen in de stuurhut. MONNIK IN LIFT VERBRAND. De beroemde Benedictijnse abdij van St. Wandrille, op enkele kilome ters van Caudebec-en-Coux in het Franse departement van de Beneden- Seine, is gisterochtend door een brand, die in de werkplaatsen waar de monniken boenwas en andere schoonmaakmiddelen vervaardigen, was uitgebroken, enige uren ernstig bedreigd, meldt de „Telegraaf". Met veel moeite slaagde de brand weer er in, de abdij zelf te behou den, doch de werkplaatsen brand den uit. De schade wordt op vele mil- lioenen francs geraamd. Een 65-jarige monnik, die met een handblusser wilde pogen het begin nende vuur te bestrijden, kwam om het leven. Hij ging met de lift naar de eerste verdieping van het gt- bouw, waar de snel om zich heen grijpende brand was ontstaan. Toen de lift vlak bij de eerste etage was, viel ten gevolge van de brand de elec- trische stroom uit en de ongelukkige monruik zat daardoor opgesloten in de lift, waarin hij levend verbrandde. In Amsterdam wist niemand, dat koningin Juliana en prins Bernhard op de terugreis uit Rotterdam bij Schiphol varen afgeslagen voor een bezichtiging van het Franse vlieg tuig, dat de hoge gasten naar ons land had gebracht. Door dit korte uitstapje hadden Koningin en Prins een „achterstand" gekregen van ze ven minuten en dit werd aanleiding tot een vreemd incident. Vijf minuten nadat de Franse pre sident en echtgenote het paleis wa ren binnengegaan, wachtte de poli tie nameijlk en toen gaf men het ver keer vry. Op hetzelfde moment gaf de commandant van de grenadiers zijn kleurige mannen bevel tot in rukken en precies op dat ogenblik kwam de zwarte hofauto de hoek van de N.Z. Voorburgwal omrijden om onmiddellijk vast te raken tussen het verkeer van auto's en fietsen en de tram van lijn zeventien, die net de bocht wilde nemen. Agenten grepen Vrijdagavond gebruikten President Coty van Frankrijk en mevrouw Germaine Coty met H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard in het Rijksmuseum te Amsterdam het diner, waarbij o.a. ook de Ne derlandse Minister President Dr. W. Drees aanzat. Tijdens het diner: van links naar rechts achter de tafel president Coty, H. M. Koningin Juliana en Dr. YV. Drees. Met de rug naar de camera links Prins Bernhard, rechts me vrouw Germaine Coty. naar de zwarte pet, er klonken sner pende fluitjes en alles trachtte zich zo goed mogelijk te herstellen. In omgekeerde volgorde klonken nu weer de bevelen en men kreeg het in zoverre voor elkaar, dat de ere- :wacht net weer aan „presenteert het geweer" toe was, toen de Koningin reeds een meter voorbij de stoep van het paleis was gekomen. HET LAATSTE DINER. Rond acht uur kwam er ceremo nieel leven voor het Rijksmuseum, waar voor de eerste maal in de ge schiedenis van het museum een of ficieel diner zou worden aangeboden door de regering. Een diner, dat te vens het laatste zou zijn in de gastro nomische ontmoetingen tussen presi dent en mevrouw Coty en Franse en Nederlandse genodigden. alsof alles nu in kannen en kruiken was. Op deze wijze zou samenwerking onmogelijk worden, omdat een zui ver juridisch vraagstuk, waarover de staatsrechtgeleerden het niet eens zijn, geen steen mogen rollen op de weg van deze samenwerking. Laten Oh, mijn sleepriep verschrikt J oorzaak dat de sleep van haar avond- staatsrechtgeleerden dat uitzoeken, I. M. de Koningin toen zij het Rijks- toilet onder een der wielen van de indien zij dat wensen. Maar daaraan museum wilde betreden tot het bij- hofauto was blijven haken, waardoor mag een zo belangrijke zaak niet wonen van het Regeringsdiner. Want zij haar voornemen tot het bestijgen worden opgeofferd. I wat bleekeen speels windje was van de trap van het Rijksmuseum PAMFLETTEN BOVEN HET OERWOUD. Generaal Ely, de Franse opperbe velhebber in Indochina heeft zijn 500.000 man opdracht gegeven om geen aanvallen meer op de troepen van de Vietminh te doen. De Franse luchtmacht heeft het werpen van bommen gestaakt en verspreidt nu pamfletten waarin de wapenstilstand wordt afgekondigd boven het oer woud waar het nieuws anders mis schien pas na weken zou doordrin gen. De Franse legerleiding en die van de Vietminh zijn overeengekomen SKYMASTER VERONGELUKT. V)ak nabij het door dc communis ten bezette eiland Hainan heeft een „Skymaster" van een Britse lucht vaartmaatschappij een landing op zee gemaakt, nadat één van de motoren in brand was gevlogen. Een vliegboot van de Amerikaanse marine heeft acht overlevenden en één dode opge pikt en naar Hongkong gebracht. Een Britse vliegboot zou nog drie anderen, die zich op een vlot hebben bevonden, aan boord hebben geno men. Vijf personén worden nog ver mist, maar het is niet onmogelijk, dat zij door vissersschepen uit Hai nan zijn opgepikt. Volgens berichten uit Hongkong waren alle geredden gewond; som migen hadden ernstige snijwonden en kneuzingen opgelopen. Zij zijn naar ziekenhuizen overgebraoht waar zij met niemand mogen spre ken. De „Skymaster" was eigendom van de „Catahy Pacific"-luchtvaartmaat- schappij. NEERGESCHOTEN? Men beschikt thans over bewijsma teriaal, volgens hetwelk de Skymaster van de „Cathay Pacific Airways" door niet geïdentificeerde jachtvlieg tuigen is neergeschoten, aldus maakte de regering van Hongkong Zaterdag bekend. Van de achttien inzittenden van het Britse verkeersvliegtuig, dat on derweg was van Singapore naar Hongkong, zijn volgens de laatste be richten acht gered. Ook werd een lijk opgevist. De andere negen inzittenden worden vermist. De gezagvoerder van het toestel, Blown, die met de zeven andere overlevenden naar Hongkong is overgebracht, zeide, dat de overige inzittenden zijn omgeko men ,toen het vliegtuig in zee stort te, aldus zijn echtgenote. Hij had zich niet uitgelaten over de oorzaak van het ongeluk. Verslaggevers hebben geen toe stemming gekregen de geredden vra gen te stellen. even moest uitstellen totdat de chauf feur haar auto iets had verreden. Foto: minister Cals die ter ontvangst aanwezig was, kijkt verschrikt toe. om ook, zolang de wapenstilstands overeenkomst nog niet van kracht is, geen gevechten meer te leveren van enige omvang. Alle grote operaties, zoals de opmars van de Vietminh te gen Hanoi en het Franse tegenoffen sief. zullen onmiddellijk worden be ëindigd. In de delt? van Rode Rivier werd gisteren echter nog volop gevochten. De strijdkrachten van de Vietminh bleven de Franse troepen bestoken. Er werden weer verscheidene pogin gen tot sabotage gedaan op de grote weg, die Hanoi verbindt met de ha ven Haiphong en er heeft geen en kele trein gereden tussen de twee steden. De Vietminh heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij leven en bezittingen zal bescher men van alle buitenlandse ingezete nen van het deel van Vietnam, dat onder haar gezag zal komen, dat van Franse burgers inbegrepen. Alle za ken zullen op de oude voet kunnen worden voortgezet. Vrijheid van godsdienst wordt door de Vietminh gegarandeerd. Alle communistische en andere po litieke gevangenen in Vietnam zullen krachteas de bestandsovereenkomst in vrijheid worden gesteld, aldus meldt de „New York Times" heden. Dit is volgens het blad bepaald in de tot dusver niet gepubliceerde voor waarden van de bestandsovereen komst. De opperbevelhebben van de Viet minh, Vo Nguyen Giap, heeft Vrij dag een order staakt het vuren voor alle Vietminh-strijdkrachten, met in begrip van de guerillastrijders, afge kondigd, aldus meldde de radiozen der van de Vietminh heden. Volgens deze order treedt de wa pen stilstand in Noord-Vietnam op 27 Juli, in Midden-Vietnam op 1 Augustus en in Zuid-Vietnam op 11 Augustus in werking. HOE wordt het weer? Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. (Opgemaakt te 10 uur). zuidwestelijke wind. j Over het algemeen veel bewol- j king met hier en daar wat lichte j regen of motregen. Matige wind j tussen West en Zuidwest. Dezelf- j de of iets hogere temperaturen. 25 Juli: zon op 4.50 onder 20.42; maan op onder 17.13 uur. 26 Juli: zon op 4.51 onder 20.41; maan op 0.43 onder 18.18 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 19 C. OSLO onbew. 21 KOPENHAGEN half bew. 17 AMSTERDAM regen 17 LONDEN zwaar bew. 19 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS zwaar bew. 22 BORDEAUX nevel 27 GRENOBLE onbew. 26 NICE onbew. 25 GENèVE nevel 26 ZüRICH zwaar bew. 24 LOCARNO licht bew. 28 BERLIJN nevel 18 WENEN zwaar bew. 25 INNSBRUCK nevel 26 ROME onbew. 30 AJACCIO licht bew. 26 MALLORCA onbew. Veel bewolking Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in de afgelopen dagen kou de luchtmassa's over ons land stroom den, drong gisteren een warme en zeer vochtige luchtstroming over de Britse eilanden naar onze omgeving door. Deze lucht, die afkomstig is uit het zeegebied rondom de Bermuda eilanden, werd naar West-Europa ge voerd door een depressie, waarvan het centrum tussen IJsland en Schot land, ligt. De depressie wordt verge zeld van een koufront, dat vanmorgen boven Engeland regen veroorzaakte en dat zich heel langzaam naar ons land beweegt. Morgen zal dit front dichtbij of over ons land liggen, zodat plaatse lijk nog wat lichte regen of motre gen zal vallen, maar er kunnen ook enkele opklaringen verwacht worden. De wind blijft Zuid-westelijk. Aange zien ook achter het koufront nog be trekkelijk warme lucht aan stroomt, is een daling van de temperatuur niet waarschijnlijk. Korreltje Anderen ontzien is het kenmerk van de wijze.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1