De Knokkei*sbui*cht" Een gevangene voor de vierde maal voor de rechtbank Pechduveltje reed mee! Reparatiewagen kon het op de derde Lauradag maar net aan bijhouden Hij sloeg haar een bloedneus en raakte meteen haar hart Opa Dijkstra uit Leiden moest na een aanrijding de strijd staken B.B. VRIJDAG 23 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE ttl.AD - PAGINA 3 Mishandelingen in kamp Erica" Voor de derde maal heeft zich gis- Ook de twee andere getuigen legden teren moeten verantwoorden voor de een dergelijke verklaring af. Ver- Bijzondere Strafkamer van de Am sterdamse Rechtbank de 54-jarige P. v. D. uit het Groningse plaatsje Zeegse, Deze ex-gevangene uit het destijds zo beruchte strafkamp Erica te Ommen, wordt er van beschul digd een zijner medegevangenen zo danig mishandeld te hebben dat deze aan de opgelopen verwondingen overleden. In 1947 reeds werd v. D. door het Bijzonder Gerechtshof te Groningen tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld, doch daar een van de getuige zich aan meineed schuldig maakte, werd revisie van het vonnis aange vraagd en verkregen.. Bij de vorige zittingen van de By zondere Strafkamer te Amsterdam bleek, dat het begrip Ommen dat vlak na de oorlog iedere getuige nog scherp voor de geest stond, nu zo zeer was vervaagd dat de 11 getui gen geen duidelijke en aannemelijke verklaringen meer konden afleggen De processen-verbaal destijds voor het Hof te Groningen opgemaakt en de le, De plaats waar de mishandeling zou zijn geschied is geweest in een magazijn in het kamp, waar kleren, dekens en klompen werden ver strekt. Dit magazijn was in twee af delingen verdeeld, van elkaar ge scheiden door een hoog tussenschot. Gistermorgen probeerde de recht bank zich nog eens een duidelijk beeld te vormen van de situatie in het magazijn. Daarvoor was een vier tal getuigen opgeroepen, van wie er drie waren opgekomen. De ex-gevangene A. van S., ook te werk gesteld in het magazijn, ver klaarde, dat hij nooit zelf bij de mis handelingen aanwezig is geweest, maar wel wist hij te vertellen, dat v. D. er om bekend stond, dat hij m de-gevangenen zwaar mishandelde. e gegevens, die de getuigen nu af- igden, waren vaak tegenstrijdig. FAILLIETE BOEDEL VAN NIJENRODE VERKOCHT. Enige dagen is huize Norel aan de Heerderweg te Epe het middelpunt geweest van een ongewone belang stelling. Ze g.old de velling van de uitgebreide collectie van kunstwer ken, meubilair, juwelen enz. beho rende tot de.failliete boedel van de heer Michiel Onnes van Nijenrode. Vergeleken bij de kijkdagen, toen kennelijk de geruchtmakende voor geschiedenis van deze verkoping (de gefingeerde inbraak van jaren gele den), het bezoek stimuleerde, waren het Woensdag en Donderdag op de verkoopdagen voor een groot deel de werkelijke gegadigden die de riante villa bevolkten. Tot het voornaamste van wat Woensdag onder de hamer kwam, be hoorde naast veel antiek meubilair enz. een aantal schilderijen. Er wa ren twee panelen van Albert Cuvp die 4000 en 3800 opbrachten. „De fluitspeler'', een der beste werken van Nicolaas Maes, ging voor slechts 1000 van de hand. Een rivierland schap van Jan van Oyen, behorend tot zijn vroegste oeuvre, voor 1400. Donderdag was het de dag van het edelmetaal, juwelen en allerlei sie raden. Over het algemeen was de be langstelling voor het goud en zilver matig, en dienovereenkomstig waren de zilverprijzen vrij laag. Voor goud en juwelen werden normale prijzen besteed. Met spanning wachtten ook vele niet direct geïnteresseerden het lot van menig kostbaar sieraad af, zo als van het platina dames-polshorloge bezet met 74 brillantjes, het bracht 2400 op. Voor ruim 2000 werd een paar gouden oorbellen met twee grote brillanten verkocht. Alles dooreen- genomen heeft de veiling aan menig zakenmand of liefhebber de kar* geboden tegen niet overdreven prijs op iets moois beslag te leggen. dachte zelf beweerde dat een zekere De Rijke, een kampbewaker, N. had had geschopt en geslagen. „Dat ver telde hij nu zelf en daar was v. S. bij. Maar deze, en ook anderen, heb ben de zaak omgedraaid en gezegd, dat ik hen dat verteld zou hebben". Wederom besloot de rechtbank om de zitting te verdagen in afwachting van de verklaring, die een andere ge tuige zal afleggen. Zo zal voor de vierde maal deze zaak worden behandeld en wel op Maandag 30 Augustus. ZUN DAAR INBREKERS? Een grossier in textielgoederen te Sittard, die in Eindhoven bij een marktkoopman een opslagruimte had, stelde vast dat daaruit op geheimzin nige wijze goederen verdwenen. Daar wilde hij begrijpelijk meer van weten Toen hij 's nachts in het magazijn de wacht betrok werd omtrent half twee een paneel van de toegangs deur geruisloos verwijderd. Er ver scheen een hoofd, dat echter schielijk weer verdween, daar de eigenaar van het hoofd de grossier waarschijn lijk had opgemerkt. De grossier wist toen evénwel genoeg. Hij waarschuw de politie, die daarop de 36-jarige marktkoopman van E. uit Woensel arresteerde. Deze verklaarde aan vankelijk, in het magazijn te zijn gekomen om te zien of er soms in brekers waren, doch later bekende hij in de loop der laatste maanden voor ruim duizend gulden aan goe deren te hebben ontvreemd. Waar zo de liefde viel.... „Is dat waar? Hebt u een vrouw 'n bloedneus geslagen?" vroeg de poli tierechter gisteren aan de 23-jarige, fors gebouwde los-werkman E. N. te z. De verdachte boog het hoofd. „Ja", mompelde hij. „Een ruzie.... over spannen toestand „Een sterke man als uBene den alle critiek", zei de rechter ont stemd. „Is de getuige er?1' Als getuige trippelde het slacht offer binnen. De jongedame zou eerst verhinderd zijn, omdat haar werk gever meende, dat zy niet behoefde te verschijnen, maar zij had er alles op gezet om tooh te komen. Was haar verschijning dus min of meer een verrassing, zij bereidde de aanwezigen een nog grotere surprise door de verdachte in bescherming te nemen. Nu ja, er was toen ruzie ge weest en hij was wat opgewonden geworden, maar och. „Wij zijn al lang weer verzoend, edelachtbare". „O ja, bent u weer vrienden?" „We zijn nu verloofd", zei hij hoog en vervolgde, niet zonder 'n accentje van triomf: „Over drie weken trou wen we". DRIE JUBILARISSEN BIJ DE K.R.O. Zondag 1 Augustus is het een kwart eeuw geleden, dat drie beken de musici als leden van het omroep orkest in vaste dienst kwamen bij de KRO. Het zijn: de pianist Willy Francois, Marinus van 't Woud. de huidige dirigent van het Sympho- nette-orkest, en de solo-artist Gerard Vermeulen. Alle drie hebben zy de begintijd van de radio meegemaakt en het woord pionier is voor hen dan ook zeker op zyn plaats. Marinus van 't Woud begon zijn radio-carrière reeds veel eerder, dan 25 jaar geleden. Het was in 1927, dat de Amsterdamse Orkestvereniging, waarvan Marinus van 't Woud secre taris was, voor de KRO -optrad. In 1925 reeds werd van deze vereniging i van Artis uit via de Hilversumse Draadloze Omroep een programma uitgezonden en bet resultaat daar van was dusdanig, dat de heer P. A. M Sneet een oogje op het orkest ge richt hield. Cello-solist Van 't Woud ontmoette nu 25 jaar geleden de twee andere zilveren iubilarissen aan de Heren gracht 48 te Amsterdam. Tezamen maakte zy de verhuizing naar Hil versum mee en zij bleven by elkaar tot 1941, toen de oorlog hun wegen scheidde. Na de bevrijding kwam Gerard Vermeulen, de oprichter-animator van het KRO-koor, bij de Nederland se Radio Unie. Willy Francois ging zich bezighouden met kinderkoren, waarvan „De Karekieten" wel het meest bekend is geworden. Van 1943 is Marinus van 't Woud dirigent van het Symphonette-orkest. Een romance, opgebloeid uit een bloedneusDe magistraat glim lachte, maar niettemin sprak hij met opgeheven wijsvinger de hoop uit, dat het in het komende huwelijk er minder onstuimig naar toe zou gaan dan destijds. De bruid in spe lachte vol vertrouwen. Toen kwam het requisitoir. „Tja," zei de officier van justitie, „nu het slachtoffer een goed woordje voor verdachte komt doen, wil ik vol staan met 15 boete." Had de verdachte nog iets te zeg gen? „Graag iets minder", verzocht hij. „Wat denkt u er van?" vroeg de rechter aan de getuige. Als rechtgeaarde a.s. huisvrouw keek zij zuinig. „Als het kan, graag, meneer de rechter". De rechter streek de hand over het hart. „Een tientje, of vijf dagen' luidde zijn vonnis. Teder leidde de verdachte de ge tuige de zaal uit BEZOEK VAN KONING IIAAKON AAN NEDERLAND De Noorse torpedoboot jagers „Oslo" en „Stavanger" zullen het konink lijke jacht „Norge" vergezellen, als het op 9 Augustus met koning Haa kon aan boord naar Amsterdam ver trekt, aldus meldt het Noorse blad „Aftenposten". De oorlogsschepen zullen drie da gen in Amsterdam blijven liggen en daarna het koninklijke jacht tot aan het Kielerkanaal begeleiden. De „Norge" zal door het kanaal naar Denemarken varen, maar de torpe- dobootjagers zullen via de Noordzee naar Noorwegen terugkeren. JONGEN WILDE PROJECTIEL DEMONTEREN Thans is gebleken dat de 17-jarige Arend van G. uit Zutphen, die dezer dagen by een explosie werd gewond, niet op een landmijn heeft getrapt, doch aan het experimenteren is ge weest met een granaat, welke hy in. het bos had gevonden. Een inwoner van Beekbergen had deze granaat blijkens een door hem afgelegde verklaring ereds in Decem ber van het vorige jaar in het bos gevonden. Hij had het gevaarlijke instrument toen op een open plek in het bos neergegooid, zonder daar bij de politie te waarschuwen. Toen hij van het ongeluk hoorde, is hij gaan kijken op de plaats, waar hij de granaat had weggeworpen. Hij vond daar vele scherven. Na deze ontdekking heeft hy de politie van een en ander op de hoogte gesteld. Wie gedacht heeft, dat ze ei zachtjes-aan weer genoeg van zul len hebben voor een jaar, slaat de plank mis. Er zijn onder hen, de Lau- rianen, die zich nu al verlustigen op de komende Zaterdag om nog een stukje van het Bossche Rijwielfestijn mee te beleven. Zij fietsen er been alsof ze nog geen dag getourd heb ben. Maar dat zijn dan ook wel de oude ratten, de veteranen, de door- gewinterden in de fietstechniek, de enthousiasten, die beschikken over een uithoudingsvermogen van een machine, zij kunnen fietsen, alsof hun dagelijkse broodwinning ermee menhangt. En hiermee is dan eigenlijk een I doorsnee-beeld gegeven van de ge hele ploeg Laurarijders, enkele uit zonderingen daargelaten. Er zijn ook nieuwelingen, die nog wat training nodig hebben. Maar die gaan een vol gend jaar in de voetsporen van de geoefenden. En dan staan ze ook voor niets. Een dikke honderd kilometer per dag in het zadel noemen ze dan een peuleschilletje. Twee minder. Woensdag, de derde Laura-rit, ge start met 410 man, twee minder. Het weer was goed. De start verliep vlot; de meeste deelnemers waren voor half acht al van de ijsbaan en er werd dadelijk een vlug tempo ingezet, alsof men voor het eerst startte. Er werd trouwens de gehele rit vry snel ge reden. En als de wolken zich tot don kere massa's samenpakten, werd er nog een schepje opgegooid. Want dat was eigenlijk de versnelling van de fietsers. Regen moet aanvaard wor den ,als hij komt, maar veel heeft men er niet van terug en zo pro beerden men telkens zo vlug moge lijk een pleisterplaats in de nabijheid te kry^en. Als je maar een „honk" hebt, dan kun je door de plensbuien niet „getikt" worden. Hoewel wat minder dan de tweede dag, was de zon toch ook Woensdag weer favo riet. Ze goot haar feestelijke stra len ook de derde dag rijkelijk uit.'Er was ook een schaduwzijde. Nog nooit in de Laura-geschiedenis heeft men met zoveel pech te kampen gehad. Het begon al vrijwel bij de aanvang en zo trok de pechduivel de hele dag door tussen de Laura-deelnemer. De reparatiewagen heeft goede diensten bewezen en de reparateurs kwamen handen tekort. Met dezelfde energie als waarmee de Laura-rijders het dag in dag uit volhouden, hielpen zij de een na de ander weer aan een bruik baar vervoermiddel. Het waren re paraties van allerlei aard, die verricht moesten worden. 40 grote en 30 klei ne administreerde de chef van deze dienst van hulp in nood. Dan was het een plat bandje, dan gold het een schakeltje in een ketting, dat ergens geen contact meer had en vastge klemd was geraakt. Pedalen welke het te kwaad hadden gekregen met buurmans fiets. Laat Uw eigen bescherming niet aan anderen over. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. /lm Mia mirt !r Htiummicv re ar oe Ilkk-Hmd-Cihh mnririuopDtKm- KMiuKHT mme m- IcnIk hei SiHHBOutrt nEK,EPnrT,omr ei it- ,1XCP2MTK0- men! The-fletn-Foot-din. 4 Enkele ongelukken. Het was ook een „bloedige dag". Enkele ongelukken kleurden deze derde dag wat rood. Maar niemand liet het er om om verder te rijden. Zelfs opa Dijkstra (Leiden) niet, die een aanrijding, buiten zijn schuld, zoals hij beweert, met een auto heeft gehad en daarbij zijn be nen tot bloedens toe had bezeerd. Maar later moest deze krasse het toch wel opgeven. Men trof hem op de terugweg bewusteloos op de weg aan. II moet weten, opa reed het liefst alleen. Dan had hij vrij baan, soms had hij ook wat meer ruimte nodig dan een eventuele buurman en dat zou toch op den duur voor de ene of voor beide partijen tot onaan genaamheden kunnen lelden. Maar nu moest hij de reis verder per trein doen en dat is nu precies wat bij reglement niet is toegestaan. Opa Dijkstra is derhalve voor de 7e Laura gediskwalificeerd en ofschoon hijeen deugdelijke gazondheidsver klaring heeft overlegd, wat nodig was i.v.m. zijn hoge leeftijd, zal hij hoogst, waarschijnlijk de laatste dag niet on der verantwoordelijkheid van het Laura-bestuur uitrijden. Opa Dijkstra is de enige uitvaller van de derde dag. Behalve de eigen ongelukken die de Laura te verwerken kreeg, was men vandaag ook bij herhaling getui ge van „buitenstaande" verkeerson gevallen, iets wat toch wel enige in druk maakte. Direct na de start stond men voor een lange rit langs de boorden van de Rijn, met enkele afwijkingen bin nendoor. Woerden kwam al spoedig in zicht, de contouren van de mooie Franciscaanse kerk tekenden zich al in de verte af, heersend over de ganse omgeving. De stoet bewoog zich toen slingerend over de singels tot plotse ling op de singel van de Jaap Byzer- wetering de eerste geheime centrale post, een van de gevaarlijke fuiken, werd ontdekt. Langs de Ambonnezen- kampen werden de Laura-rijders warm toegejuicht. Telkens ontmoet de karavaan onderweg bekende ge zichten: het blijken dan oude Laura- rijders te zyn, die dit keer verhin derd zijn. Zo ook in Harmeien. Daar had hy juist vandaag.een vrouw getrouwd en daarom kon hij niet ko men. Waarom ook juist vandaag? Verder ging het toen langs de Oude Rijn, in waterstaatskringen de „dooie", naar het dorp Ouden Rijn (34 km.) en vervolgens naar Utrecht. Eerste controle. In Bunnik en Rhijnnouwen was de eerste stempelpost (48 km.). Met ge deeltelijk zon en wind tegen volgde toen een ingewikkelde route, velen verdwaalden, en dus terug naar Bun- nik, via Bunnik rond het fort, rich ting Zeist, waar het gebouw van de Hernnhutters werd bezichtigd. In hotel „Oud Londen", om elf uur, werd gepauzeerd. De reis werd weer spoedig aanvaard naar de Pyramide van Austerlitz en daar zijn de rijders geruime tijd gebleven om te genieten van de vele attracties in de grote speeltuin. Er was een uitbundige pret-stemming. Na stempelen ging men weer terug naar Huis ter Heide met byna steeds tegenwind, langs de Gerofabriek naar Utrecht, vervolgens reed men via De Bilt, met zijn oude forten. Voor enkele waren deze for ten bronnen van onprettige herinne ringen aan Maart 1945 (de tijd van de regelmatige vluchten uit het kamp Amersfoort). In Utrecht werden en kele straten doorkruist om de mooie route naar Vleuten te volgen. De wegen waren hier weliswaar niet allemaal even mooi, maar de natuur bood veel goeds ter vergoeding. Het Kasteel Haarzuilen werd door velen bezichtigd. Toen men over de mooie polderwegen terugkeerde, had men een prachtige terugblik op het kas teel. In de Putkop, by de Kleine Jan- brug verliet men het bekende Jaag pad van de provincies Zuid-Holland en Utrecht, welk pad in 1663 door de steden Leiden, Woerden en Utrecht was gesticht. Vanaf de Hoge Rijn dijk had men een prachtig gezicht op de boorden van de Rijn. In Woerden ontvingen de Laura- rijders verversingen van „Woerdens Bloei", en werd er wat gevoetbald. Aan de Krom in Rietveld werd het laatst gestempeld vandaag en daar na bereikte men in snel tempo de finish, in de beste stemming en vol goede moed voor de laatste dag, de feestelijke intocht tot slot. VERRASSING VOOR DE VETERANEN. Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Rijnstreek, heeft de fa. Samsom in opdracht van de ge zamenlijke Rijnstreek-gemeenten een OPA BERKOUWER IN DE GELE TRUI. Woensdag schreven wij in het Laura-verslag over de draagster van de gele trui, mej. Wouden berg. Nu is zij dat niet meer, althans niet de draagster van de semi-officiële Laura-trui. Juffr. Woudenberg woont in Alphen. Opa Berkouwer, die elke avond na de Laura-rit naar huis fietst in Gouda en de andere morgen eveneens per fiets naar Alphen komt, om daarna de gereglemen teerde vierdaagse te rijden, legt per dag, per slot van rekening, een slordige 50 km. méér af. eerlijk is eerlijk en dus komt de trui hèm toe, dachten de ve teranen. De heer Poedel van Dam bood opa Berkouwer der halve dè gele trui van de Laura aan, met algemene instemming, ook van de juffrouw, die de trui daags tevoren zo fier had gedra gen. aardig klein boekje uitgegeven, dat in tekst en foto's handelt over het wel en wee van deze streek. Een aantal van deze boekjes zijn door het gemeentebestuur aan het Laura-comité ten geschenke gegeven, ten behoeven van de deelnemers. Daar het aantal niet toereikend was om aan alle rijders uitgedeeld te wor den, heeft het bestuur zich noodge dwongen moeten bepalen tot de kern van de Laura, de pl.m. 29 deelnemers die het zeven keer trouw hebben be toond aan de rywielvierdaagse. Zij kregen Donderdagavond in de tent op het ijsbaanterrein, waar honderden met spanning zaten te wachten op het gezellig-avond-programma, elk een boekje,alsook de leiders van de diver se groepen. Een passagiersvliegtuig van het type Skymaster van een Britse maat schappij is op weg van Hongkong naar Singapore ter hoogte van het eiland Hainan op zee geland. Het vliegtuig met een bemanning van vijf leden en twaalf passagiers aan boord had geseind, dat het snel hoogte ver loor en dat een der motoren in brand stond. Een watervliegtuig van de Ameri kaanse marine pikte negen personen op, waaronder drie bemaningsleden, Een Sunderland vliegboot van de RAF slaagde er in drie mensen, die zich op een vlot bevonden, aan boord te nemen. Ach, hoe droevig is de toestand momenteel en hoe tragisch, dat de troep nog dapper doorvecht en zich de ramp, die hen bedreigt, nog in de verste verten niet kan bevroeden. Maar wij, die hier in de staftent j de kaart steeds meer rode pun ten zien, die steeds meer ons arme kamp naderen. Wij weten het; onze post is hope loos verloren en over een luttel aan tal minuten zal het dramatisch bevel: .Onmiddellijk opbreken voor de te rugtocht op onze post dezelfde stem ming te weeg brengen als op een zinkend schip. En hoe roemvol was de nacht! Eerst zijn we met een verkennings- patrouille naar de vooruitgeschoven post getrokken en daar heerste nu niet direct een alarmtoestand, want de meesten verkeerden in de mening, dat we met een papieren vyand voch ten en men stond dus slechts theo retisch in de manputjes op wacht. Verrassingen. Nu was de vijand geheel tegeh de huidige legertactiek in levende lijve aanwezig en om de waakzaam heid een weinig te activeren, sme ten we een paar schertsbommetjes tussen de stellingen. De uitwerking was gezien vanuit een verscholen plekje op de heide niet onver dienstelijk en op de terugtocht von den wé alle posten in de hoogste graad van waakzaamheid. Uiterst tevreden kwamen we op de commandopost terug en terwijl we met een uitgebreid verslag de gespannen sfeer in de staftent een weinig ontspanden, dreunde onze eigen post plotseling van gierende inslagen en venijnig ketsende ge weerschoten. In looppas dook de ge hele staf in de schuttersputten en een venijnig vuurgevecht ontstond. Tij dens een rustpoze bleek, dat we bijna het gehele geneeskundige peloton uitgemoord hadden, omdat deze zorgzame lieden het wachtwoord vergeten waren. Geen waardering. Nu we eenmaal buskruit geroken hadden, vonden we het zonde om er zo maar mee uit te scheiden en daar om sloop een gedeelte van de verde diging stiekum uit de putjes naar de overkant en begon de post te besto ken, Het antwoord was ontroerend en na een paar minuten begonnen de zijvakken uit voorzorg mee te vu ren, zodat de gehele Veluwe een groots slagveld werd. De hogere legerleiding kan derge lijke persoonlijke initiatieven niet waarderen en het „staakt het vuren" werd met onmiddellijke ingang af gekondigd. Het baatte ons niet of we de sla pers, die in paniek uit het putje ge klommen waren, verbluffende ver halen vertelden over een onafwend baar schijnende ondergang, die wij voorkomen hadden, toen wij in ons slaapputje kropen, werden wij ge niepig met eikels en graspollen be stookt, teneinde ons de weldoende rust te onthouden. De laatste minuten. Tijdens onze rust in Morpheus' ar men is het drama voltrokken. Toen we hedenmorgen Woensdag weer in de staftent kwamen, vonden we daar een snikkende legerleiding, die onder tranen een vluchtorder in 12-voud met afschrift voor de keu ken klaar maakte. Nog vochten de voorste posten vrolijk met donderbussen, brens en geweren, maar de legerleiding zag de kaart en wist. de vlucht werd met gepaste snelheid in gereedheid gebracht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7