Eigenzinnige Bauvin verstrikte zich in de lussen en windingen van middelhoge cols De 14e étappe voerde door onbekend gebied Fransman Louison Bobet gaat na een razendsnelle genadeloze afdaling weer in het geel gekleed Zwaar beproefde KNVB-leiders én spelers van zelfde laken 'n pak Bahamontes steeg in de bergen als 'n vuurpijl boven stuipende collega's uit Twee en dertig geteisterde renners werden tourafval voor de bezemwagen Zvitsaletten^> VRIJDAG 23 JULI 1954~" DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Wim Van Est en Gerrit Voorting in het spoor van wilde Ferdinand Tijdens de lange afdaling van de Col de Sie, een van de vele cols, welke in de veertiende etappe van Toulouse naar Millau overwonnen moesten worden, kreeg Gilbert Bauvin, drager van de gele trui een lek bandje. De hele ploeg van Noord-Oost-Centraal Frankrijk bleef bij de leider achter. Hij kreeg onmiddellijk een ander wiel, sprong in het zadel en ging achter de groep aan, waartoe hij had behoord. Het tijdverlies was miniem, maar toch was het contact verloren gegaan. Zonder op zijn maats te wachten zette Bauvin op de hem eigenzinnige manier alleen de achtervolging in, een zwaar karwei want er werd tijdens deze eindeloze afdaling, onderbroken door enkele klimmetjes, in zeer hoog tempo gereden. Bijna speelde Bauvin het klaar, maar toch miste hij de aansluiting, want hij kreeg op het critieke moment een inzinking, die fataal zou worden. Hij viel terug van groep tot groep en maakte tenslotte in de buurt van Belmont, 140 km. van de start deel uit van een peloton van 13 renners, samen met Cielcska, die bij hem was gebleven en waarbij zich ook Faanhof had gevoegd. Afdalingen van Tarzan in stijgende lijn Bij de ravitaillering van Saint Af- frique met nog een aantal zware cols voor de boeg, boekte Bauvin meer dan 2 min. achterstand op zijn rivaal Bobet, die naar ieder verwachtte hij had zich trouwens in die geest uitgelaten reeds in deze etappe zou trachten de gele trui te bemachtigen. Daarna werd het verschil steeds groter en bij de finish bedroeg het 7 min. 55 sec. Bobet, die tweede werd achter Kubler kreeg een halve minuut bonificatie en daar hij 3 min. 52 sec. had in het algemeen klas sement is hij dus tharis drager van de gele trui met 4 min. 33 sec. voorsprong op zijn rivaal Bobet. De etappe voerde door een gedeelte van de Cevennes, dat voor de tour nog onbekend terrein was. Ze omvatte vier cols, die meetelden voor het bergklasse- ment, twee van de tweede en twee van de derde categorie, verdeeld over de laatste 150 km. Maar daarnaast waren er nog talloze andere klimpartijen, met afdalingen, die wat de lengte betrof en de veelheid van lussen en windingen r.an de Pyreneeën herinnerden, al ontbraken ditmaal de afgronden. KLASSEMENTEN GESTADIGE OPMARS VAN ALLE NEDERLANDERS. De uitslag van de 14e etappe van de Ronde van Frankrijk van Toulouse naar Millau over 225 km. luidt: 1. Kubler (Zwitserland), 6 uur 32 min. 34 sec. In dezelfde tijd: 2. Bobet (Fr.) 3. Ockers (België), 4. Geminiani (Fr.); 5. Van Est; 6. Schaer (Zw.), 7. Rolland (Fr.); 8. Bankaert (België); 9.,Luc. La- zarides (Fr.-ZO); 10. Voorting; 11. De- ledda (Fr.); 12. Lauredi (Fr.); 13. De Mulder (België); 14. Vitetta (Fr.-ZO); 15. Clerici (Zw.)16. Mallejac (Fr.-W.) 17. Close (België; 18. Dotto (Fr.-ZO); 19. Wagtmans; 20. Nolten; 21. Bergaud (Fr.-ZW)22. Bahamontes (Spanje)23. Apo Lazarides (Fr.-ZO); op 7 min. 55 sec.: 27. Bauvin (Fr. NOC); op 8 min. 31. Van Breenen; op 13 min. 48 sec.: 35. Faanhof; 36. Suykerbuyk. Mom en Kain (beiden' Lux.-Oóstenr.) hebben opgegeven. Hun ploeggenoot Gelhausen kwam na sluiting der controle binnen en is uit de strijd genomen. Ook Redolfi (lie de France) gaf op. Agut is gisteren ten onrechte als niet gestart vermeld. De suikerprijs was vandaag voor Lu- cien Lazarides (Fr.-ZO), terwijl de pech- prijs was voor de NOC-renner Bauvin. ALGEMEEN KLASSEMENT. 1. Bobet, Frankrijk, 82 uur 55 min. 25 sec.; op 4 min. 33 sec.: 2. Bauvin, Frank rijk NOC; op 10 min. 18 sec.: 3. Schaer, Zwitserland; op 10 min. 30 sec.: 4. Ku bler, Zwitserland; op 15 min. 58 sec.: 5. Wagtmans; op 16 min. 54 sec.: 6. Malle jac, Frankrijk-W.; op 18. min. 57 sec.: 7. Nolten; op 22 min. 25 sec.: 8. Ockers, België; op 33 min. 29 sec.: 17. Van Est; op 35. min 45 sec.: 19. Voorting; op 51 min.-25 sec.: 29. Van Breenen; op 1 uur 29 min. 56 sec.: 51. Faanhof; op 2 uur 15 min. 24 sec.: 71. Suykerbuyk. 1. Zwitserland 19.36.42; op 30 sec.: 2. Frankrijk; op 1 min.: 3. België, Neder land, Frankrijk Zuidoost; op 18 min. 32 sec.: 6. Spanje; op 22 min. 35 sec.: 7. Frankrijk-West; op 26 min. 38 sec.: 8. Frankrijk-Zuidwest; op 44 min. 11 sec.: 9. Frankrijk-NOC; op 53 min. 54 sec.: 10. Ile de France; op 1 uur 26 min. 39 sec.: 11. Luxemburg-Oostenrijk. ALG. PLOEGENKLASSEMENT. 1. Zwitserland, 248.45.44; op 13 min. 15 sec.: 2. Nederland; op 18 min. 13 sec.: 3. België; op 19 min. 23 sec.: 4. Frankrijk; op 59 min. 3 sec.: 5. Frankrijk-West; op 1 uur 3 min. 22 sec.: 6. Frankrijk-ZO; op 1 uur 14 min. 29 sec.: 7. Frankrijk NOC; op 1 uur 30 min. 29 sec.: 8. Spanje; op 1 uur 34 min. 49 sec.: 9. Frankrijk- ZW; op 2 uur 5 min. 59 sec.: 10. Ile de France; op 3 uur 58 min. 48 sec.: 11. Luxemburg-Oostenryk. BERGKLASSEMENT. 1. Bahamontes, Spanje, 42 pnt,; 2. Bo bet, Frankrijk, 25 pnt; 3. Mallejac, Frankrijk-West, 22 pnt.; 4. Van Genech- ten, België, 18 pnt.; 5. Le Guilly, Ile de France, 17 pnt.; 6. Bauvin, NOC en Close, België, 13 pnt.; 8. Ockers, België, 11 pnt.; 9. Luc. Lazarides, Frankrijk-ZO, 10 pnt.; 10. Kubler, Zwitserland, 9 pnt.; 14. Nolten, 4 pnt. PUNTENKLASSEMENT, 1. Kubler, Zwitserland, 117 pnt.; 2. Schaer, Zwitserland, 163 pnt.; 3. Ockeis, België, 180 pnt.; 4. Forlini, Ile de France, 288 pnt.; 5. Van Est, 325 pnt.; 6. Wagt mans, 338 pnt.; 7. Bauvin, Frankrijk NOC 344,5 pnt.; 8. Bobet, Frankrijk, 353,5 pnt.; 8. De Bruyne, België, 413,5 pnt.; 10. Nolten, 424 pnt. Een snikhete klim. In deze hele etappe, die gereden werd in een snikhitte, kwamen bijna geen vlakke wegen en rechte stukken voor; er was een voortdurende reeks heu veltjes, heuvels en bergen, met als laat ste opstakel nog een venijnige klim 8 km. voor de finish, waarna het zonder on derbreking in ene door omlaag ging naar Millau waar in het pare van de „over winning" nog een circuit van 1000 meter gereden moest worden. Na enkele schermutselingen in het begin kreeg de strijd tekening in de buurt van het Castres, aan de voet van de col de Lafontasse, een col die De Zwitser Kubler. tot de tweede categorie werd gere kend. Gilles en Lucien Lazarides lie pen daar weg, even later gevolgd door Forlini en Close. Het grote peloton liet hen begaan, maar Bobet en Kubler, reden evenals Bauvin en Schaer steeds in de voorste gelederen, om prompt in te kunnen grij pen, wanneer een gevaarlijker man dan de vier genoemden een aanval zou openen. Een montere Tarzan. Op het hoogste punt kwam eerst Lu cien Lazarides door, op 2 sec. gevolgd door Gillis en op een halve minuut door Close. Forlini passeerde na 1 min. 45 sec. Na Lazarides, Le Guilly 2 min. 25 sec. en de bergspecialist Bahamontes had 2 min. 25 sec. achterstand. De eerste ren ners van het languitgerekte peloton volgden op 2 min. 40 sec. Wij zagen be halve Bobet, Kubler, Schaer, die veel af zag door zijn armblessure, Ockers, De- ledda en Clerici en ook Jan Nolten, een montere Hein van Breenen, een gemak kelijk rijdende Wim van Est, een kwieke Wout Wagtmans wat broeide de zon op zijn gewonde arm en Gerrit Voor ting doorkomen. De rechterknie van Jan Nolten, gewond tijdens de valpartij op de brug over de Vilaine, verscheidene dagen geleden in Normandië, deed hem nog steeds pijn. De laatste dagen had men er compressen opgelegd, maar veel had het niet geholpen. Over inzinking heen. Faanhof had min. achterstand en Suykerbuyk, die zwoegde, 5 min. Maar Faanhof had een zeer snelle afdaling waardoor hij vele renners voorbij ging en Suykerbuyk geraakte eveneens over zijn inzinking heen en begon vol moed aan de beklimming van de tweede col, die van de Bassine. Op de valreep naar de West Opbeurende wensen voor a.s. beslissing „Zwaar beproefde, maar verstandige leiders alle goeds toegewenst en mogen zfj gesterkt en fris voor de komende bondsvergadering op 14 Augustus terug keren", zo ongeveer luidt de inhoud van een telegram, dat de leiders van de bondsploeg, die Donderdagavond naar de West vertrok om daar een vijftal wedstrijden te spelen, van de voorzitter van NAC, de heer J. M. Meeus ont vingen. Bovendien kwam op de valreep een telegram binnen van de commissie van ontvangst in Curasao, waarin mede na mens de Curagaose gemeenschap een prettige en voorspoedige reis werd toe gewenst. Ook dit telegram werd door de leiders van de trip op hoge prijs gesteld. Tegen half tien het oorspronkelijk startuur van het KLM-toestel de „Pe trus Plancius", werd bekend gemaakt, dat de DC 6 B wegens slechte weers omstandigheden op New Foundland pas om elf uur zou vertrekken, en dit ge beurde inderdaad. Inmiddels was een telegram bij de stationsdienst binnenge komen, dat het weer toch niet zo slecht was als men aanvankelijk vermoedde. Uniforme kleding. zarides. Close, Gilles en Bernardo Ruiz. Het peloton passeerde 5 min. later. Nu de nieuwe moeilijkheid de col de Sie overwonnen was stroom den de renners over de bochtige berg wegen, die in uitstekende staat ver keerden, met een snelheid van 60 k 70 km. omlaag naar Belmont. Suy kerbuyk bleef even in gezelschap van Emlle Rodriguez; reed de Span jaard zowaar van zijn wiel bU een tussentijds klimmetje en ging daarna ook nog Croci-Tortl, Stabllnsky, Graf, Telotte, Tonello en nog een half dozijn andere renners voorbij. Hij kwam tenslotte samen met Bobet, De Bruyne, Dacquay, Le Guilly, Teis- seire en Darrigades in een groepje te zitten, dat later weer uiteen zou vallen. Enkele minuten voor hem jachtte de groep van Bauvin, Faanhof, Cieleska, Bouvet, Van Genechten en Molineris, een groep, die evenmin ongerept zou blijven. Het gezelschap maakte van deze gele genheid gebruik om op eigen bodem nog een bordje soep te nuttigen en te genie- ten van het bedrijvige gedoe op de luchthaven. Alle spelers en officials, ir. Tarzan wipte over twee „molshopen" heen, maar vertrapte zich op de laatste helling Lastige wielerknie van Jan Nolten Aan de kop handhaafde Bahamontes zich zonder moeite. Deze Spanjaard klom met een wonderbaarlijk gemak, schijn baar zonder enige inspanning. Zijn olijf kleurig gezicht veranderde niet van uit drukking, toen hU wat harder aanzette en in zijn stijl van rijden kwam geen wijziging tijdens een lange klim. HU snelde naar boven, terwUl achter hem zwoegende en transpirerende ren ners de Indruk maakten, dat zU elk ogenblik ineen zouden storten. Bahamon tes was het eerst boven op de heuvel van Tiergue, de derde col, welke voor het bergklassement meetelde, voor Close, Lucien Lazarides, Dotto, Bobet, Kubler en Jan Nolten. Bauvin had hier een kleine 5 minuten achterstand en was toen zijn gele trui al kwijt. En ook de premie voor de vierde col, die van Montjaux, een lastige klimpartij over 15 kilometer met een hoogteverschil van 700 meter, was voor Bahamontes. Een snelle berekening leer de toen, dat hij na deze etappe met 42 punten de leiding had in het bergklas sement voor Bobet, die 25 punten heeft veroverd. Furieuze Kubler. Jammer genoeg verstond deze weer galoze klimmer de kunst van het dalen hoegenaamd niet, met het gevolg dat hij bij de afdaling door een peloton van ongeveer 20 renners, aangevoerd door een furieuze Kubler, die na het uitval len van Koblet kopman van de Zwit serse ploeg is geworden, op de hielen gezeten door Bobet, werd ingehaald. Ook Close en Lucien Lazarides werden door deze groep opgeslokt. De strijd zou levendig blijven tot het einde. Want toen de groep Bobet-Kubler de voorsprong van Bahamontes teniet had gedaan moest nog de strijd tussen Kubler, Bobet en Schaer beslecht wor den, waartoe de heuvels van Saint Remy, een col in miniatuur, gelegenheid bood. Contact bleef bewaard. Het was een fantastisch gezicht de kopgroep, in de meeste gevallen onder leiding van Kubler of Bobet, maar ook soms onder aanvoering van Geminiani, Wim van Est, Lauredi en Wagtmans, op de lange hellingen te zien demarreren. Maar hoe er ook gerukt en getrok ken werd, de groep bleef bijeen, al kwam Kubler herhaaldelijk even los. Maar steeds was er dan een man van de Franse nationale ploeg, die zorgde dat het contact werd hersteld. Ook bij de razendsnelle afdaling over 8 kilometer naar de finish ble ven de gelederen gesloten. De sprint moest dus de beslissing brengen. Aanstormende Ockers. Maar in de laatste bocht werden de 1 elde Fransen verrast door een plotse ling aanstormende Ockers, die Kubler aan zijn wiel had. Bobet sloeg de aan val van de Belg af, maar Kubler kon schil ging de Zwitser als eerste over de eindstreep, de tweede etappezege beha lend, tevens de zege van de Zwitserse ploeg verzekerd in het dagklassement van de ploegenprijs. Wim van Est werd vijfde, Voorting tiende, Wagtmans 19e en Nolten 20e. allen in dezelfde tijd als de winnaar, Van Breenen was 31e met precies 8 min. achterstand. Hein heeft in deze etappe wederom voortreffelijk gereden en een krachttoer geleverd door, nadat hij ban- denpech had gehad, zich zonder hulp van anderen wederom bij het peloton te voegen, dat toen in een zeer straf tempo reed. Geforceerde beklimming. Tijdens de klim naar de col van Mont- jax kreeg hij tengevolge van zijn gefor ceerd rijden een inzinking, waardoor hij terrein verloor, evenals trouwens het geval was met Forestier, Bernardo Ruiz, Desmet, Mahé en Kemp, die eveneens in het peloton hadden gezeten, maar het tempo niet hadden kunnen volhouden. Faanhof en Suykerbuyk werden onderscheidelijk 35e en 36e, met on geveer 14 minuten achterstand. Toch betekende ook dit een goede presta tie voor beiden, want na hen zouden nog 43 renners binnenkomen onder wie craoks als Forlini, Gilles, La Guilly, Alomar en Darrigade. Drie deelnemers hebben het opgege ven: Morn .Redolfi en Kain. Mom gaf er al de brui aan toen Toulouse nog in zicht was. Guilhausen kwam binnen na de toegestane tijdlimiet. 78 Renners kunnen voor de 15e etappe starten; 32 renners, bijna dertig procent, zijn uitgevallen. De tour zocht zijn prooi dus niet tevergeefs. WATERPOLO GZC. KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Voor de zomercompetitie van de KNZB werd de waterpolo wedstrijd GZCMeeu wen (hoofdklasse heren) gespeeld. GZC won met. 91 en werd daardoor kam pioen van Nederland. H. F. Hopster, voorzitter van de KNVB en algemeen leider, het bestuurslid G. Kruyver, de secretaris-penningmeester L. Brunt reisleider, het lid van de tech nische commissie de heer H. P. Hool- boom, bondstrainer Karei Kaufman, de consul in Nederland van de Curagaose PREMIESTELSEL KNVB. Het bestuur van de KNVB overweegt een premiestelsel in te voeren, waardoor aan elke actieve speler van het eerste elftal een bedrag van hoogstens 20 gul den per wedstrijd mag worden betaald, aldus „Het Parool". De vergoeding per trainingsavond zou op 5 gulden worden vastgesteld. Aan de trainingsavonden zouden twin tig spelers, die voor uitbetaling in aan merking komen, deelnemen. De over schrijvingsbepalingen zullen voorlopig gehandhaafd blijven. Na het volgend sei zoen zouden deze verruimd worden met dien verstande, dat niet meer dan drie spelers per vereniging per seizoen toe stemming krijgen direct voor een andere vereniging uit te komen. Alle bepa lingen gelden voor alle bij de KNVB aangesloten clubs. NA DE HARING ONZE ZWEMMERS? Het staat vrijwel vast, dat volgend jaar de zwem- en polo-interland Rus landNederland wordt gehouden. De KNZB verwacht nog dit jaar een offi ciële uitnodiging uit Moskou met het verzoek een volledige landenploeg af te vaardigen. Een wedstrijd tussen Rusland en Ne derland is dezer dagen het onderwerp van gesprek geweest tijdens het bezoek van Jan de Vries, de voorzitter van de KNZB aan Moskou. WATERPOLO Sleutelstad. Sleutelstad behaalde Donderdagavond enkele goede resultaten. Sleutelstad IIIZian VI 40. Voor rust miste de thuisclub enkele goede kansen. Het werd slechts 10. In de tweede helft ging het beter en werd de eindstand 40. Sleutelstad—RPC (adsp.) 2—2. Een gelijk opgaande strijd met wisselende kansen. Het werd voor rust 10 en 11. Ook daarna bleef de strijd onbeslist en ondanks de thuisclub de stand op 21 bracht, werd het uiteindelijk 22. LZC II—HPC III 2—0. SleutelstadTe Werve (dames) 42. De kampioenen wonnen hier ver diend. A. Oostrom bracht de stand op 20 waarna Te Werve de achterstand verkleinde 2—1. Nog voor rust werd het door dezelfde speelster 31. In de tweede helft bracht L. Wolters de stand op 41 en de einduitslag werd 42. Klasseverschil is er nu eenmaal overal. Ook in de Tour waar men toch in het vlakke land od gelijke voet en in de bergen op gelijke hoogte rijdt. In aanmer king echter genomen dat de eerstaankomende, zon der een staart van renners De start werd vijf minuten uitgesteld en iedereen keek zwijgend en verbaasd naar het zelfverzekerde werken van de rustige Spanjaard. Zelfs Goddet was gefrap peerd. Eindelijk waagde hij een opmerking: „Had je het wiel niét kunnen ver hij niet houden en met een gering ver-de band begon te plakken. achter dch, moeilijk zich- wisselen? Dat gaat vlug- zelf eerste kan noemen, ziin deze renners even on misbaar als de gele trui. De laatste man nu in het klassement is Pierre Polo. „Het is verschrikkelijk, dat ik het nu moet zijn, die helemaal onderaan bungelt", klaagde hij tegen ziin technisch leider Ma- rius Guiramand. „Als ik nu maar weet, dat niemand me herkent, dan schaam ik e niet zo". „Ach", zei Marius, „maak je daarover geen kopzorg. Om jou te herkennen, moeten ze je eerst kennen. Een andere renner van wie men gemeenlijk eerst een weinig hoort als het voor hem te laat is, bij uit vallen of iets dergelijks, is Andrez Trobat. Bij het vertrek uit Toulouse knal de als een startschot ziin voorbandje, net terwijl de meute zich opstelde achter de wagen van directeur Goddet. Andrez wenkte 'n Spaanse mécanicien. die met een voor een Span jaard ongelooflijke kalmte betuttelende plaats inne men. De nestor der Tour-jour nalisten, Alex Virot, was gisteren buiten alle perken kwaad. Met iets andere woorden zei hii tegen een motoragent: „Donder die lui, die niks met de Tour te maken hebben en ons steeds voor de wielen rij den er toch uit. Waar zijn den onbewogen voor zich uit, boog zich weer over het bandje en mompelde: „Gut. daar heb ik helemaal niet aan' gedacht, meneer Goddet;. Het meeste lawaai. Ais men met een derge lijke hulp de bergen in moet kan men er zeker van zijn zelden in het plaatselijk nieuws genoemd te worden. Voordat plaat selijk nieuws zorgen en kele journalisten, die in de karavaan een ruime en jullie anders voor? Kijk, die vent daar, die heeft binnen de afzetting geen klaD te maken zwiep hem de heining over". Om dat Virot de eerste de bes te niet is werd de bewuste meneer per omgaande de heining over gezwiept, on danks zijn verschrikkelijke protesten. Toen bleek pas, dat hii bij de Tom-organi satie behoorde, echter (nog) niet door Virot ge kend werd. Virot zong vervolgens ettelijke toon tjes lager. De weg terug. Tot nu toe hebben 32 van de 110 deelnemers aan de Ronde van Frankrijk de strijd moeten staken. De Nederlandse ploeg mist drie renners: Jules Maenen, Thijs Roks en Ni co van Est. Bii de Belgen is Fons van den Brande haar huis. De Spanjaarden missen Delmacio Langari- ca. Van de Zwitsers heb ben Hans Hollenstein, Mar cel Huber, Hugo Koblet en Martin Metzger opgegeven. De Luxemburgs-Oosten rijkse ploeg heeft de groot ste verliezen geleden: Charly Gaul,Francis Gel hausen, Nicolas Morn, Jean Urbanic en B. Seger. De Schmit, Alfred Kain, Kurt Franse Noordoost Centraal ploeg doet het zonder Ro ger Hassenforder, Jacaues Marinelli en Gilbert Sco- deller. Bij de Franse West- ploeg zijn het Joseph Mor- van, Jean Robic en André Ruffet, Zuidoost trekt ver der zonder Siro Bianchi, Raymond Elena en AhmM Kebaili, terwijl Ile de France het stelt zonder Serge Blusson, Attilio Re dolfi en Henri Surbatis. Bij Zuidwest doen Louis Caput, Joseph Cigano en Valentin Huot niet meer mee. Voetbalbond, de heer J. E. Lioni en scheidsrechter Karei van der Meer, wa ren gekleed in lichtgrijze costuums en droegen een donkerblauwe das. Het gezelschap, dat in een opperbeste stemming verkeerde, ondanks het onver wachte oponthoud, werd uitgeleide ge daan door de erevoorzitter van de Cura gaose Voetbalbond, de heer M. de Vries, ir. H. J. B. Denis, lid van de keuze- en technische commissie en het bondsbe- stuurslid M. Sajet. Op 9 Augustus keert het gezelschap in Nederland terug. POSTDUIVEN De Gevleugelde Vrienden (Wassenaar). Wedvlucht met jonge duiven vanuit Eindhoven. De uitslag was: P. R. Riem 1; J. C. B. Brederode 2, 7, 28; N. Ver- hart 3, 12. 22; A. G. Visser 4, 21, 25; A. L. Visser 5, 10, 14, 33; J. M. Brederode 6, 37; K. Scheffer 8; J. F. v. d. Lely 9, 26, 38. Deze vlucht stond in het teken van de t.b.c.-bestrijding. Voor deze speciale vlucht is reeds 20 jaar een wisselbeker beschikbaar, die dit jaar gewonnen werd door de heer P. G. Riem. Diverse ere prijzen werden voor deze vlucht be schikbaar gesteld door ingezetenen en eigen leden. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten (Advertentie). KAMPIOENSCHAP BROMFIETSEN. Op 26 September zal de Nederland se Bromfiets Bond het eerste kam pioenschap van Nederland houden voor bromfietsers, voor leden en niet- leden van de bond. De wedstrijd zal gesplitst zijn in twee afdelingen: t.w. een sport- en toerafdeling. De deelneming aan de sportfade- ling zal bestaan uit: fabrieksteams, dealerteams, verenigingsteams en in- dividuelen. Aan toerafdeling kunnen vereni gingsteams en individuelen meedoen. Het kampioenschap zal rondom Soest worden verreden over een af stand van ongeveer 80 kilometer. GEMEENTE-ONTVANGER FRAUDEERDE. Vijftien maanden geëist. Gistemorgen eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, één jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek tegen de voormalige gemeente-ontvanger te Heemstede, de 44-jarige P. G. T., die in een pe riode van totaal zeven jaar 'n bedrag van bijna 13.000 ten nadele van de gemeente Heemstede verduisterde. In een zeer mild requisitoir zeide de officier, dat de benoeming tot ont vanger de verdachte in 1945 noodlot tig was geworden. In de 18 jaren, die hij daarvoor op de gemeentesecretarie te Heemstede werkzaam was, verwierf hij zich door zijn vriendelijkheid grote populari teit, doch hij had leiding nodig. Die ontbrak toen hij na de bevrijding als ontvanger zelfstandig werkzaam werd en toen ging het mis. Het viel de officier tegen, dat T. de schuld op anderen had willen schui ven. Om in Heemstede stand op te kunnen houden had T. voortdurend meer geld nodig. Daarom ging hü door met het boeken van fictieve uitgaven en het maken van valse handtekeningen. Ten slotte, toen het verduisterde bedrag naar de f 13.000 liep, zag verdachte wel in, dat hij het geld nooit meer aan zou kunnen zui veren. Hij zocht toen zijn heil in café's, waar hij zijn geld opmaakte. De verdediger, mr. A. W. Stomps, was dankbaar voor het milde requi sitoir van de officier. Hy zei, dat de rechtbank stond bij de afbraak van een mooie carrière. Zijn populariteit was verdachte noodlottig geworden. De raadsman vroeg de rechtbank te willen volstaan met ondertoezicht stelling. Er is, zo zeide hij, een gro te schare van vrienden, die de ver dachte wil helpen. ALS DE VOETBALCLUB VERLOOR Voor de vacantiekamer van de Bre dase rechtbank is de zaak behandeld tegen J. L. uit Oud-Gastel, die ervan werd verdacht in de periode van No vember 1953 tot April 1954 brand te hebben gesticht op twaalf boerde rijen. Hem was slechts een van deze brandstichtingen ten laste gelegd en wel de laatste, waarbij een grote hooimijt en een dorsmachine in de vlammen opgingen. De verdachte erkende de feiten. De officier eiste 18 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en een voorwaardelijke ter be- sch ikk in «stelling. Verdachte, die een zeer moeilijk karakter bleek te hebben pleegde deze brandstichtingen voornamelijk na dagen, waarop zijn voetbalclub had verloren. Noch de reclassering novh de psy chiaters konden een concreet rapport Over de man indienen. Bij de uit spraak werd J. L. veroordeeld tot 14 maanden met aftrek en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5