Tocht over de Maas gaf bezoekers 'n beeld van Rotterdams bedrijvigheid De tour door de stad leidde door het Groothandelsgebouw Toch overeenkomst op Unie-conferentie Mendès-France toegejuicht j in Nationale Vergadering Eur^e-Irke Stand Marktberichten Bedrijf Tieleman en Dros in beperkte vorm op gang VRI|DAG 23 JULI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ECHTPAAR COTY IN DE HAVENSTAD Omstreeks half elf arriveerden de twee koninklijke auto's met het zestal •volgauto's aan de grens der gemeente, waar de Rotterdamse gemeentepoli tie het escorte overnam en. de hoofdcommissaris, de heer H. M. C. A. Staal, gelegenheid kreeg zijn plaats in de stoet in te nemen. Reeds op de rijksweg Delft—Rotterdam, was de begroeting door de be volking allerhartelijkst. Via de Abraham van Stikweg, Beukelsdijk en Diergaardesingel, waar overal veel mensen waren samengestroomd om president en mevrouw Coty, alsmede ons koninklijk paar, met gejuich on vertoon van de nationale kleu ren van beide landen te verwelkomen, werd linea recta naar het stadhuis op de Coolsingel gereden. Voor het stadhuis stond een enorme mensenmenigte te wachten op de aankomst van de hoge gasten. Voor de Franse schoolkinderen en voor kin deren van leden van de „Alliance Frangaise" was tegenover de hoofdin- gang een vak gereserveerd. Allerwegen zag men oranje en blauw-wit-rood dragen. Bij de aankomst van de stoet brak een laaiend enthousiasme los. Er werd met vlaggetjes en zakdoeken gezwaaid en het gejuich was niet van de lucht. Op het bordes van het stadhuis stonden ter ontvangst gereed de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, alsmede wethouder J. van Tilburg en mr. K. P. van der Mandele in diens functie van kamer heer van H. M. de Koningin. Doch tertjes van twee andere wethouders, n.l. Dolly Meertens en Joy van dei- Vlerk, boden respectievelijk aan H. M. de Koningin en aan madame Coty bloemen aan. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de burgerzaal op de eerste étage. Hier werden achtereenvolgens aan president en madame Coty voor gesteld de wethouders, de gemeen te-secretaris, de raadsleden, het be stuur van de „Alliance Frangaise" te Rotterdam en ir. C. van Traa, direc teur van de dienst van Stadsontwik keling en Wederopbouw. Daarna sprak burgemeester van Walsum een welkomstrede uit. Na het antwoord van Frankrijks president, dat een welgemeend ap plaus ontlokte, begaf men zich naar de aangrenzende salon onder de or geltribune, waar maquettes stonden opgesteld, die 'n beeld gaven van de wederopbouw van Rotterdam, zoals die ten dele reeds tot stand is geko men en voor het overige nog uit, zij het vastgestelde, plannen bestaat. Ir. van Traa lichtte uitvoerig de nieuwe „stad-in-wording" toe en de reacties van de hoge gasten wezen uit, hoe groot hun belangstelling was voor de herrijzing van het eens zo zwaar ge troffen Rotterdam. Om kwart over elf maakte het ge zelschap zich gereed het stadhuis te verlaten, de president en prins Bern- hard, met ir. van Traa als gids voor een rijtoer langs de weder opgebouw de binnenstad, mevrouw Coty en H. M. de Koningin voor een bezoek aan het doofstommeninstituut en het oogziekenhuis. Voorafgegaan door de burgemees ter en wethouder Van Tilburg ver lieten eerst de president en de prins het stadhuis, doch niet dan nadat pre sident Coty zijn handtekening in het gouden boek had geplaatst. Tien mi nuten later vertrokken onze lands vrouwe en madame Coty. Beide keren brak op de Coolsingel weer een storm van geestdrift los. Rijtoer langs de wederopbouw Om het stadhuis heen rijdend be reikte de Franse president het Hof plein, waar men bezig is de grote fontein op te richten, die er het pièce de milieu van zal uitmaken. Vervol gens werd gereden langs Pompen- burg, Haagsev r, Meent en Aert van Nesstraat, waar in het bijzonder de verhouding en de inpassing van de nieuwe regeling in de thans te ver wachten formele eindbeslissing. Aan gezien van Nederlandse zijde met de eindconclusie wordt ingestemd, is het zeker te achten, dat overeenstemming is bereikt over de beëindiging van het Uniestatuut en over een regeling van alle aanverwante aangelegenhe den, waaronder als een der voor naamste de financieel-economische verhouding, die Jederland niet los kan zien van de opheffing van de unie. DE REMMEN WEIGERDEN. Zes Franse spoorwegmannen zijn gisteren van een trein gesprongen toen die met razende vaart door tun nels en langs afgronden in de buurt van Grenoble daverde, nadat de rem men aan het begin van een lange af daling dienst hadden geweigerd. De dodelijk beangste spoorweg mannen die van de trein waren ge sprongen, die zeker een snelheid had van 130 km. per uur, werden ernstig gewond. De vier die op de. trein ble ven het was een werktrein,' zodat er dus geen passagiers waren kwamen er met een paar schramme tjes af. Na een wilde rit, een vier en twintig kilometer durende nachtmer rie, gelukte het dc koelbloedige ma chinist zijn trein met de handrem tot stilstand te brengen. ZATERDAG ONDERTEKENING? Naar het A.N.P. verneemt, zal de formele zitting van de Nederlands- Indonesische Uniebesprekingen, waarop, naar kan worden aangeno men, de delegaties de bereikte over eenkomst zullen ondertekenen, Za- terdagimddag om vier uur beginnen. Deze vergadering zal, evenals alle vorige bijeenkomsten, besloten zijn. Minister Luns verklaarde, gister middag na afloop van de informele vergadering, die bijna twee en een half uur duurde, dat er „belangrijke vooruitgang" was geboekt. De bei de delegaties zullen in de tijd, die I resteert tot de formele bijeenkomst van Zaterdag a.s., overleg plegen met de wederzijdse regeringen. De formele vergadering, die Zaterdag I maiSehv^edeteSfol?reenr:!Geen illusies over de bestaande voorwaarden stemming. „Er zijn nog enkele klei- De Franse premier Mendes-France en de Britse minister Eden, terugge keerd in hun hoofdsteden van de Geneefse conferentie, hebben gisteren in hun parlementen gesproken over de Indo-Chinese wapenstilstand en daarbij veel lof geoogst. Mendès-France sprak openhartiger dan Eden. Hij zeide: „Ik koester geen illusies en ik vraag U allen, óók geen illusies te koesteren over de voorwaarden van de bestandsovereenkomst. Zij zijn soms wreed, doch dat komt, omdat zij een wrede toestand weerspiegelen". Daarentegen verklaarde Eden, dat hij hoopte, dat de wapenstilstand in Indo-China zou leiden tot betere betrekkingen met de communisten in an dere gebieden. In het Lagerhuis sprak Eden zijn bewondering uit voor Mendès-France en in de Nationale Vergadering sprak Mendès-France zijn bewondering uit voor Eden. Lijnbaan de aandacht trok. Daarna via de Karei Doormanstraat en de von Oldenbarneveltstraat terug naar de Coolsingel, met het gereed geko men Binnenwegplein als doel. Een bijzonder evenement was de tocht via de een verdieping hoog liggende exipeditiestraat van het Groothandels- gebouw. De haventocht. Omstreeks twaalf uur begaf het hoge gezelschap zich aan boord van de „Piet Hein", die spoedig daarop van wal stak voor een tocht door de havens. Na deze tocht, die een klein uur duurde, werd in de Veerhaven ge- debarkeerd op de aanlegsteiger van de koninklijke roei- en zeilvereni ging „De Maas", waarheen ook H.M. de Koningin en mevrouw Coty zich hadden begeven. AMSTERDAMSE „KOGGETJES" VOOR MEVROUW COTY De Amsterdamse Banketbak kers hebben vanochtend, ten pa- leize op de Dam aan mevr. René Coty een zending Amsterdamse „Koggetjes" doen bezorgen, met een bijgesloten brief, waarin zij zeggen: „De Amsterdamse ban ketbakkers adhten het een eer, u een trommeltje, gevuld met Koggetjes te mogen aanbieden". „Deze koekjes zijn vervaardigd met Hollandse producten, als roomboter en eieren, maar ook de Bourbon-vanille is niet ver geten. Het is ons bekend, dat de Fransen fijnproevers zijn. Wij menen, dat ons product de toets kan doorstaan.'" Het trommeltje is uitgevoerd in rood-zwarte kleuren, naar het wapen van de stad Amsterdam. ne puntjes te bespreken", aldus deel de minister Luns mede. Uit deze mededeling van minister Luns kan worden geconcludeerd, dat ook overeenstemming is bereikt om trent de verschilpunten, die beston den over de financieel-economische SCHRIKBEWIND IN PHENIX CITY. De gouverneur van Alabama (V. S.) heeft in Phenix City de staat van beleg afgekondigd en dc politie ge last haar wapens in te leveren. Alle wapenvergunningen zijn ingetrok ken. Speciale troepen zijn naar Phe nix City gezonden en het stadhuis en het gerechtsgebouw hebben speciale wachten gekregen, een en ander naar aanleiding van de moord op Albert L. Patterson, die als demo craat gekozen was tot openbare aan klager. Zijn kiescampagne TVas gebaseerd op de belofte een strijd te zullen voe ren tegen de misdaad in deze „speel- stad". Patterson werd 18 Juni ver moord aangetroffen en tot heden is men er niet in geslaagd de moorde naar te vinden. Volgens een proclamatie van de gouverneur van Alabama, heerst er in Russel County, waarvan Phenix City de hoofdstad is, een schrikbe wind. Hij zegt, echter vastbesloten te zijn zonder aanzien des persoons een einde aan de georganiseerde misdaad in dit „speelhol" te willen maken. BEVOLKING WIL WEG UIT NOORD-VIETNAM. De Franse autoriteiten hebben te Hanoi bijzonderheden bekend ge maakt van een groots evacuatieplan uit Noord-Vietnam. Volgens genoemd plan zal de evacuatie over zee ge schieden van Haiphong uit. Het voor ziet in het vervoer van een millioen personen. De burgemeester van Hanoi heeft verklaard, dat van de acht millioen inwoners van de delta van de Rode Rivier drie millioen naar het Zuiden wensen te vertrekken. Militaire kringen zijn van oordeel, dat de gestelde termijn van tachtig dagen ruim voldoende zijn voor de evacuatie van Hanoi. Franse functionarissen hebben er de nadruk opgelegd, dat bij het trans port, dat kosteloos zal zijn, geen on derscheid zal worden gemaakt tussen Fransen en Vietnamezen. Franse burgers zullen niet verplicht worden weg te trekken, doch hun zal worden meegedeeld, dat zij na het terug trekken der Franse troepen de Fran se bescherming zullen moeten mis sen. HET EINDE VAN EEN NACHTMERRIE. De zaal van de Nationale Vergade ring was stampvol, toen de premier het spreekgestoelte besteeg. Hij werd van vrijwel alle zijden toegejuicht, ook door de communisten. Dezen stonden zelfs op, toen voorzitter le Troquer de slachtoffers van de Indo- Chinese oorlog herdacht. Mendès-France zeide, dat het ein de van de strijd in Indo-China het einde van een nachtmerrie was. Toen hij premier werd, moest hij zwijgen over de hachelijke positie van het Franse expeditionnaire leger, daar hij anders de Franse onderhandelings positie had verzwakt. Op 8 Juni (Laniel was toen nog aan het bewind) was uit besprekin gen voor het eerst gebleken, dat. de tegenstander tot een algemene Re geling bereid was. Aanvankelijk eis ten de communisten een demarcatie lijn langs de 13e breedtegraad enj communistische -zones in alle drie de Indo-Chinese staten. Voorts wilden zij terugtrekking van alle Franse troepen uit de communistische zone binnen drie maanden en algemene verkiezingen binnen zes maanden. Het accoord, dat ten slotte bereikt was, was het beste, dat bereikt kon worden. Het militaire bondgenoot schap tussen Frankrijk en Vietnam werd er niet door aangetast. Industrie moet zich aanpassen. Als gevolg van het bestand zal de Franse industrie, die grotendeels was gericht op de Indo-Chinese oor log, moeten worden aangepast. Voorts zal het einde van de oorlog de hulp in dollars, die Frankrijk van de Ver. Staten ontving, verminderen. In de toekomst zullen de Franse dollarbe hoeften moeten worden voldaan door vergroting van de uitvoer en dat maakt hervorming van de economie nog dringender. Mendès-France meende, dat de Frans-Amerikaanse vriendschap in de loop van de Geneefse conferen tie was versterkt. „Ik geloof te mo gen zeggen, dat de Amerikaanse re gering er geen spijt van heeft, dat zij zich heeft laten overhalen naar Genève terug te keren", aldus de premier. Bidault had het anders gedaan. Na de premier sprak het parle mentslid Dupont, die minister ge weest is in het vorige kabinet. Deze betoogde, dat als Laniel en Bidault aan het bewind gelaten waren, zij wellicht betere voorwaarden verkre gen hadden. Mendès-France, zo zeide hij, liet geheel Vietnam in drie sta dia aan het communisme over. De Vietminh, met het dichtst bevolkte deel in handen, zal straks de verkie zingen winnen. Er ontstond een woordenwisseling tussen de premier en Dupont, toen laatstgenoemde een document wilde voorlezen van een bespreking met de Vietminh, toen Laniel nog aan het bewind was. Heidóe Varia Gisteren maakten 88 Leidse KAV- leJen het jaarlijks uitstapje. Verge zeld van mooi weer vertrokken twee bussen om 8 uur vanaf het Stadhuis plein. Over Rotterdam, waar zij eerst op de nieuwe winkelwijk „De Lijn baan" een kijkje namen, ging het naar Dordrecht, waar koffie gedron ken werd. In het Mastbos werd uit gestapt om die mooie laan in te wan delen tot aan het kasteel „Bouvigne". Vervolgens via Waalwijk, waar de dames zich de lunch goed lieten smaken, naar het hoofddoel, „De Eff- teling". Tegen half 5 vertrok het ge zelschap »weer, want om half zeven wachtte het diner in Ut echt. Tot besluit een bezoek aan de speeltuin in Haastrecht. De zanger Henri Well: o oren zal Dinsdagg a.s. van 11.3012 uur op treden voor de AVRO. Het program ma zal ditmaal hoofdzakelijk bestaan uit liederen waarom door luisteraars is verzocht, en wel van Mendelssohn en Schumann. De pianist Cor van Boven zal hem aan de vleugel bege leiden. De leden van de R K. Volleybal vereniging „Argos" worden er even ffiofret in fiet geei gezet op attent gemaakt, dat de training as. Maandagavond uitsluitend plaats vindt van 89.30 uur. Zaterdag a.s. vertrekken de be devaartgangers naar Beauraing. Zij worden 's morgens om 6 uur in de kerk van O. L Vro.uw Hemelvaart en St. Josef aan de Herensingel ver wacht, waar hun geestelijke leider, kap. H. Stoelinga, de H. Mis zal op draven tot intentie van de bedevaart gangers. Direct daarna om 7 uur vertrekken wij vanaf de Alexander- straat. Gisteren nam de heer D. van Liesbout, na een diensttijd van 38 jaar bij de Lichtfabrieken, afscheid van de directie, chefs en collega's, en wel wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. In de di rectiekamer vertolkte de adjunct directeur, de heer ir. F. Stokhuyzen. de dank van gemeentebestuur en di rect e voor de grote toewijding en de plichtsbetrachting', in deze langduri ge periode aan de fabrieken bewe zen. De Stokhuyzen wees er nog op, dat de belangstelling van de heer Van Lieshout voortdurend uitging naar de veiligheid in de fabrieken. De heer ir. J. C. de Wilde sprak de vertrekkende heer Van Lieshout toe als zijn chef. Hij had een berekening gemaakt van de hoeveelheid gebun kerde kolen in deze 38 jaar. Spr. kwam od een hoeveelheid, ver over het millioen ton kolen. De heer J. W. Goddijn te Leiden is geslaagd voor het specialisatie- examen voetbal van het Centraal Instituut voor de opleiding van sport leiders. J. Jagerman te Leiden slaag de voor het examen Gymnastiek. Geboren: Cornelia Helena dr van J. Bosman en H. C. Schouten; Fre- derikus Jacobus zn van J- F. J. Ha- ge en S. M. Gulij; Petronella dr van P. de Wit en T. van den Heuvel. Gehuwd: J. L. Arnoldus en S. Ve- nema. Overleden: H. Kerkmeester, huisvr. van Stapper 47 jr; H. Middelkoop, wednr 73 jr; A. v. d. Lelie, man 85 j. A ANBESTEDING RIOLERING TE LEIDEN. In het stadhuis te Leiden is heden morgen aanbesteed het maken van riolering- en ophogingswerken op terreinen bezuiden Meer- en Weide- hof ten behoeve van de bouw van 407 woningen (plan Zuid-West III) in 2 percelen. Van hoog tot laag luidden de inschrijvingen: J. B. Christiaanse, Amsterdam, per ceel 1 cn samen: 485.000; W. A. J. Hoonhout en C. Smit, Haarlem, per ceel 1, 123.900, perceel 2 331.500, samen 455.000. J. M. Samson, Oegst- geest: samen 448.000; D. de Jong, Haarlem, samen 427,000. J. Mens, Lisse, perceel 1 f 120.000. perceel 2 300.000, samen 420.000. A. van Halen, Leiden, perc. 114.400; L. P. v. d. Geer, Leiden: perc. 1 f 108.250, samen f 406.000; G. van Duin. Kat wijk aan Zee, perc 1, 104.480, perc. 2, 310.650. G. W. van Hoek N.V., Delft, samen f 403.800; Smallengan- ge, Aerdenhout, perc. 1, 135.000, samen f 393.000; A. Th. Stuifzand, Leiden, samen 391.300; Gebr. Schouls, Leiderdorp: samen 386.383 H. Compeer, Oegstgeest, perceel 2: 299.674; A. P. H. Kuil, Voorscho ten: perceel 1: 98.500, perceel 2: 294.500, samen: 393.000; N.V. Prori, Wassenaar, perc. 1: f 119.000, perc. 2: 263.000, samen 382.000; N.V. v.h. Bolsenbroek, Bloemendaal. perc. 1: f 109.000, perc. 2 278.000, samen 380.000; Westdijk en Zn., Woubrugge, perc 2: 257.328. Zo- iv-oïdl Rotterdam, Vanmorgen arriveerden president René Coty van Frankrijk en me vrouw Germaine Coty, samen met het koninklijke paar in Rotterdam. Na de ontvangst in het Rotterdam se stadhuis bezichtigden de hoge be zoekers de maquettes, die een beeld geven van de wederopbouw van Rot terdam. Bij de maquettes: v.l.n.r.: H.M. Koningin Juliana, mevrouw Coty, president Coty en ir van Traa, die de bezoekers uitvoerige toelich ting op de maquettes gaf. GESLAAGD VOOR MULO A. Voor het Mulo-examen A zijn te Leiden geslaagd: A. 'van Nood, A. B. F. van Nood, E. P. Brandt, E. van Wijk, H. E. Spijker, A. v. d. Bos, P. J. Korpershoek. M. E. Kres. J. W. Treur, G. Smit, A. Waasdorp. C. J. L van der Wilk en C. C. D. v. d. Wijn gaard, allen te Leiden: L. Breek- veldt, C. Punselie en T. Rodenburg te Bodegraven; F. K. Bontenbal en P. Geirnaert te Oegstgeest; N. Gips te Noordwijk Binnen; M. Duyndam te Noordwijk aan Zee en T. I. Ver meulen te Oude Wetering. Dankbetuiging 37 Jaar vanaf de schoolbanken ben ik als textielkoop man alom be kend. 10 Jaar lang in Sassenheim een bloeiend winkel bedrijf gehad. Daarom is een woord van harte lijke dank aan al mijn cliënten hier zeker op zijn plaats. In Stompwijk, Zoeterwoude enz. kom ik per fiets nog driemaal. Met de overal bekende beste kwaliteiten bezoek ik alle cliënten, die profiteren kunnen van 15 en 20 Tc korting. Wij wijzen u op onze naam die onvergetelijk blijft. Een be zoek aan onze winkel brengt u een schat van koopjes. KAPTEIN - RIJNSBURG. (Advertentie) LEIDEN, 23 Juli. Vee. Aanvoer: 10 stieren, 70 melkkoeien, 260 vette koeien, 111 varekoeien, 32 vette kal veren, 96 nuchtere kalveren, 200 vette schapen, 195 vveideschapen, 400 zuiglam-meren, 374 weidelammeren 23 varkens (zeugen), 275 schrammen, 408 biggen, 2 veulens, 12 geiten totaal 2468 stuks. Prijzen: slachtstieren 730—950 per stuk en 2.20—2.60 per kg. schoon gewicht; melkkoeien 750980 per stuk, vette koeien f 2.253 05 per kg., schoon gewicht: varekoeien 540870, vaarzen 575 820, pinken f 350530, vette kal veren 1.90—2.40 per kg. levend ge wicht, nuchtere slachtkalveren f 40 —55 per stuk en per kg. levend ge wicht 1.101 30, vette schapen f 80 115, zuiglammeren 7090, weide- lammeren 5065, zeugen (drachti ge) 3404o0, schrammen 65125 biggen 4065, geiten 1540 per stuk. Handel: stieren, melk en vaar- koeien, pinken levendig; vette kooien vlot, vette en nuchtere kalveren stug, schapen lammeren en geiten matig; zeugen, schrammen en biggen kalm. TBC-vrije afd gew. an voer (53) Kaas. Aanvoer 58 partijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse extra kwal. 2.26. le kwaliteit f 2.102.18, 2e kwaliteit 2.002.09, en Leidse le kwaliteit f 2 17 per kg Handel flauw. Loulson Bobet van de Franse Nationale ploeg heelt Donderdagmiddag de gele trui teruggewonnen. Hij werd niet als eerste geklasserd, de winnaar was Ferdi Kubler doch hij reed met de eerste vijf sprinters over de eind streep. Zijn tijd deed hem de gele trui, die werd gedragen door Bauvin, terugwinnen. Bauvin kon zich niet in de voorste gelederen handhaven. Hij kwam laat binnen. Yvette Horner trekt Louison Bobet de zo vurig gewenste gele trui aan. TELEFOTO In een hedenmorgen gehouden persconferentie betreffende de toe stand in het bedrijf der firma Tiele man Dros '\Verd door mr dr Geelker ken medegedeeld, dat twee grote bankinstellingen nieuwe credieten hebben beschikbaar gesteld ter voort zetting van het bedrijf. Deze banken zijn de Amsterdamse Bank en de Herstelbank. Daardoor is het mogelijk geworden het groentebedrijf, dat 14 dagen heeft stilgelegen, vandaag weer op gang te brengen. De moeilijkheid was evenwel, erwten te krijgen voor inblikken van de nieuwe productie. De boeren in de Haarlemmermeer stonden aanvankelijk op het stand punt, dat eerst de oude schuld be taald moest worden, alvorens nieuwe leveringen geschieden. Toen men er hen op gewezen had dat dit met het oog op de staat van surséance niet mogelijk was, beslo ten zij hun contracten na te komen. Hiermede zijn evenwel niet alle problemen opgelost, doch men hoopt het bedrijf zij het in beperkte vorm verder te kunnen doen draaien. Door de stopzetting waren 190 man in de W.W. opgenomen. Hedenmid dag is een ploeg van 28 man aan het werk gegaan. De vleeswarenafdeling voor de bin nenlandse markt heeft normaal door gedraaid, wat evenwel niet weg neemt, dat ook hier personeel op achtgeld werd gesteld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2