Lange afdaling deed de tour afzakken tot premiejagerij voor de laaggeplaatste renners Een rustige rit met 'n onaangename verrassing De groten namen er na toprit in de bergen hun gemak van, om de vele wonden te kunnen likken Wagtmans kwam weer knipogend binnen; maar Nolteri had klachten TOURBEURT Getrapte reveille, waarna de renners in het vet worden gezet HAMEA Drie leden van de rode garde groetten t^urccasar Goddet en*»»~ gaven op DONDERDAG 22 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I DE ZWITSERSE PLOEGBAAS ZIT MET DUBBELE KOPMAN-ZORGEN Alfred de Bruyne heeft de dertiende etappe van Luclion naar Toulouse gewonnen, zijn tweede succes in deze tour, want hij had ook de achtste etappe van Vannes naar Angers op zijn naam geschreven. Met de zege van Ockers in de 11e etappe BayonnePau kunnen de Belgen zich dus beroe men op drie overwinningen, zodat zij wat dit betreft gelijk staan met de Nederlandse ploeg. Deze 13e etappe vormde een lange afdaling, onderbroken door enkele vrij steile heuvels, van de Pyreneeën door Gascogne naar Toulouse in de Lan- guedoc. Op een spannend verloop behoefde niet gerekend te worden, want de renners waren nog lang niet bekomen van de vermoeienissen van de beide voorafgaande dagen. Men mocht verwachten, dat de groten het elkaar niet lastig zouden maken, maar dat zij elkaar wel voortdurend in de gaten zouden houden en dat tenslotte de stoutmoedigsten van de laaggeplaatste renners, met vergunning van de groten, als zij het niet te bont maakten, een gooi naar de zege zouden mogen doen. En dit is dan ook precies zo uit gekomen. klaard dat hij niet aan de tour deelneemt om knechtje voor Bobet te spelen. Voor het ogenblik is de vrede tusson de twee hersteld, maar Bidot ducht nieuwe wrij vingen. En de Zwitserse ploegleider Alex Burtin zat voor de vraag, wie hij nu eigenlijk als kopman moest aanwij- Nederlanders bevolkten het grote peleton Van Luchon ging het snel omlaag door de uitlopers van de Pyreneeën. De renners bleven braaf bij elkaar en de ploegleiders hadden alle gelegenheid om te peinzen over de vele problemen, welke hun aandacht vragen. Marcel Bidot van de Franse nationalen piekert er nog altijd over hoe hij een goede samenwerking zou kunnen bewerken tussen Louison Bobet, die meent dat.de hele ploeg voor hem moet werken en Nello Lauredi, die elke dag heeft ver- BAUVIN PRECIES OP MAAT. Bundel spieren en zenuwen onder gele trui. Het mannetje dat het onze eigen Wout je, de laatste tijd zo moeilijk heeft gemaakt elke dag de vijftienhonderd gul dentjes in volle gemoedsrust op te strij ken. is gisteren omgeven door andere belanghebbenden zo geluidloos mogelijk door de finish gegaan. Gilbert Bauvin behoort tot de Noord- Oost-Centrumploeg, die vorig jaar het vuur zo na aan de schenen van de Ne derlanders heeft gelegd. Bauvin is 26 jaar oud, 1.63 m. groot en weegt 63 kg. Men kan dus zeggen, dat hij precies op maat is. Hij is gebo ren in Lunéville aan de oevers van de Moezel, op 4 Augustus 1927. Hij is een voormalig mecanicien. Bauvin is een kleine bundel spieren en zenuwen met zwart haar en lichte, levendige ogen. Hij debuteerde in 1947 als onafhankelijke en werd in 1950 be roepsrenner. In dat jaar startte hij in de Tour de France en eindigde op de 49ste plaats. In 1951 werd hij.twee in de voor Ne derland zo beruchte etappe DaxTar- bes, toen Wim van Est door zyn val op de Aubisque zijn gele trui verloor. Bau vin nam die trui van Wim van Est over, maar moest, die de volgende dag weer aan Koblet afstaan. Bauvin eindigde in dat jaar op de 9de plaats. In 1952 reed hij minder goed en werd 82ste in het eindklassement. In 1953 heeft hij echter zijn grote kracht kunnen ont plooien. De Nederlanders weten daarvan mee te praten. Tot dusver had hij echter nog geen enkele etappe in de Tour de France ge wonnen. Dat deed hij Zondag voor het eerst in de etappe van Bordeaux naar Bayonne. Thans heeft hij zijn tweede etappe gewonnen en tegelijk de gele trui veroverd. Het is niet zo gek, dat Bobet in. hem een van zijn ernstigste concur renten ziet; zen als opvolger van Koblet. Burtin stond voor het probleem of Schaer dan wel Kubler kopman moest worden. Ze stonden drie en vier in het algemeen klassement. Kubler was vierde, maar hoewel hij wel uitdrukkelijk verklaard had, dat hij Koblet zou steunen heeft hij dat nooit gezegd voor Schaer. En Schaer, de individualist, heeft van het begin af aan alleen voor zichzelf ge reden. Drie gooiden er het bfjltje neer. Geen wonder, dat Burtin er zorgelijk uitzag. En zijn taak is er in deze etappe niet lichter op geworden, want behalve Koblet hebben ook Huber en Metzger er het bijltje bij neergegooid. Zo is Bur tin op een dag drie man kwijt geraakt van zijn ploeg, welke op papier bijkans onoverwinnelijk was. Er zijn, al in het begin van de etappe, enkele schermutselingen ge voerd, waaraan uitsluitend de mid denmoot deelnamen. Croci-Torti trad weer op als schildwacht toen Dus- sault, Cleleska en Privat ondeugend werden, maar hij was niet van de party toen 20 km. verder Dussault nogmaals aan de haai ging en zelfs andere renners hun jacht begonnen. Dat zag er even uit als poging om Zwitserlands positie in het algemeen landenklassement aan te tasten, want er waren drie Frans nationalen, drie Belgen, twee man van de NOC-ploeg en twee van de Zuidwest-ploeg bij betrokken. Ook Hein van Breenen ging voor de aardigheid mee. Nu werd er wel gejaagd door het peloton, met de gele truidrager Bauvin aan het hoofd. Goede treinloper. Deze Bauvin, een 27-jarige Lotharin- ger. is een goede treinloper, een zeer goed klimmer en afdaler en een mid delmatig sprinter. Hij heeft van achteren gezien veel weg van Fermo Gamellini, die men zich nog wel uit vorige ronden zal herinneren, ligt plat voorover met de ellebogen uitstaande, over zijn fiets als hij zich inspant, evenals de Mona- gask dat gewend was. Hij heeft minder klasse dan Gamellini, maar hij is veel vinniger en hardnekkiger en hij toonde in de rit naar Toulouse duidelijk, dat hij tot het uiterste voor zijn plaats vecht. Bijna voortdurend zat hij in de kop van het peloton. In aanwezigheid van de Nederlandse consul in Hamburg en de voorzitster van de Nederlandse Oorlogsgraven stichting, mevrouw de Kempenaer, werd op het Voreerker kerkhof in I Lubeck een Nederlandse erebegraaf- I plaats ingewijd, waarop zich de graven van 130 tijdens de oorlog in Duits- Geen vuurwerk in rit zonder historie In de buurt van Maseuble stapte Ko blet voor goed van zijn fiets in deze tour. Intussen hadden Gilles, Meunler en Privat zich los gereden. De beide eerstgenoemden vielen spoedig terug, maar Privat kreeg gezelschap van De Bruyne en Stablinsky, toen men onge veer 90 km. van Luchon verwijderd was. De best geplaatste van deze drie. De Bruyne, had ongeveer 39 min. achter stand op Bauvin en hieruit valt het te verklaren, dat deze drie renners, na een rit van ongeveer 110 km. door Gascogne, het land van de koren- en maïsvelden, van de weiden met lucerne en uitge strekte wijngaarden, van eindeloze we gen omzoomd met platanen en acacia's, van typisch eeuwenoude bergdorpjes, waaraan de tijd schijnt te zijn voorbij gegaan, nog bij elkaar waren bij de aan komst op de uitverkochte wielerbaan van Toulouse, waar De Bruyne zijn tweede zege behaalde. Een minuut later arriveerde een groepje van vijf man: Dacquay, Bergaud, Mirando, Dotto en Alomar, die eveneens met goedvin den van Bauvin, Bobet en de andere kanshebbers de benen hebben mogen nemen en vijf minuten na de winnaar kwam het grote peloton binnen en kon Darrigade andermaal Kubler in de sprint zijn achterwiel laten zien. Stuurloos bij „onhandige afdaling Een afdaling in de Pyreneeën met het machtige ruwe berglandschap op de achtergrond. Over een prachtige gladde weg suizen de renners geleid door de Zwitser Hugo Koblet, die Woensdag het bijltje er bij neerlegde, naar be neden. Sommige voelen zich zo zeker van hun stuur, dat zij zich even rust gunnen door er hun handen af te nemen tijdens de afdaling. Geen vuurwerk. Ockers ging na Kubler over de streep en Faanhof, die bij het opkomen van de baan in tweede positie lag, maar zich daar niet kon handhaven, volgde op Ockers als twaalfde in deze etappe. Alle andere Nederlanders behoor den tot deze groep. Zij hadden on derweg geen vuurwerk laten zien en daarvoor trouwens ook geen kans ge kregen Van Est had enkele malen geprobeerd weg te komen, doch kreeg dan telkens Schaer aan zijn wiel maar er zich toe beperkt hun positie te handhaven. Wout Wagt mans, uitstekend gehumeurd, zeide, dat hij buitengewoon „lekker" had gereden en van zijn arm geen last had gehad. Nolten prees zich gelukkig, dat hij in deze etappe niet had behoeven te vech ten, zijn maag was nl. niet in orde. Zo is deze rit van Luchon naar Tou louse er een geweest zonder historie, afgezien dan natuurlijk van het uitval len van Koblet, het grote feit van de dag. KL 'SSEMENTEN Weinig nieuws onder gloeiende zon De uitslag van de 13e etappe van Luchon naar Toulouse luidt: 1. De Bruyne (Belg.) 5 uur 19 min. 13 sec.; 2. Privat (Frankrijk Zuidwest) z. t; 3. Stablinsky (Frankrijk NOC) z.t.; 4. Dacquay (Frankrijk NOC) 5.20.17; 5. Bergaud (Frankrijk Zuidwest) z. t.; 6. Mirando (Frankrijk Zuidoost); 7. Dotto (Frankrijk Zuidoost); 8. Alomar (Sp.) allen dezelfde tijd als Dacquay; 9. Dar rigade (Fr.) 5.24.15; 10. Kubler (Zwits.) z. t.; 11. Ockers (België) z. t.; 12. Faan hof (Nederland) z. t.; 13. Forlini (lie de France) z. t.; 14. Gilles (Frankrijk West) z. t.; 15. Derijcke (Belg.) z. t.; 16. Van Est (Nederland) z. t.; 17. Kain (Lux.- Oost.) z. t.; 18. ex aequo een groot pelo ton met onder anderen: Bobet (Fr.), De- ledda (Fr.), Nolten (Nederland), Suy- kerbuyk (Ned.), Van Breenen (Ned.), Voortlng (Ned.), Wagtmans (Ned.) en Van Genechten (Belg.), allen in dezelfde tijd als Darrigade (5.24.15). Ook dr Zwitser Schaer en Bauvin (Frankr ij! NOC) kwamen in dezelfde tijd als Van Genechten binnen. ALG. KLASSEMENT. 1. Bauvin (Frankrijk NOC) 76.19.29; 2. Bobet (Frankrijk) 76.23.21 op 3 min. 52 sec.; 3. Schaer (Zwits.) 76.33.09 op 13.40; 4. Kubler (Zwits.) 76.34.21 op 14.52; 5. Wagtmans 76.38.49 op 18.20; 6. Mallejac (Frankr. West) 76.39.45 op 20.26; 7. Nolten 76.41.48 op 22.19; 8. Oc kers (Belg.) 76.44.16 op 25.47; 9. Dotto (Frankr. Zuidoost) op 28.34; 10. Mahé (Frankr. West) op 29.15; 11. Bergaud (Frankr. ZW); 12. Vitetta (Frankr. ZO); 13. Geminiani (Fr.); 14. Van Genechten (Belg.)15. Lauredi (Fr.)16. Deledda (Fr.); 17. Ruiz (Spanje); 18. Brankart (Belg.); 19. De Bruyne (Belg.); 21. Wim van Est; 24. Voortlng; 29. Van Breenen; 52. Faanhof; 75. Suykerbuyk. PLOEGENKLASSEMENT. 1. Frankrijk Z.W. (Privat, Bergaud, Dussault) 16.03.05; 2. Frankrijk NOC (Stablinsky, Dacquay, Bauvin) 16.03.35; 3. Frankrijk Z.O. (Mirando, Dotto, Apo Lazarides) 16.04.29; 4. België (De Bruyne, Ockers, Derijcke) 16.06.43; 5. Spanje (Alomar, Bahamontes, Botella) 16.08.37); 6. ex aequo: Frankrijk (Dar rigade, Bobet, Deledda) 16.12.45; Zwit serland (Kubler. Clerici, Croci Torti) z. t.; Nederland (Faanhof, Van Est, Nol ten) z. t.; 11e de France (Forlini, Bober, Carlecarle) z. t.; Frankrijk W. (Gilles, Bouvet, Querinel) z. t.; Lux.-Oosten- rijk (Kain, Dierkens, Guilhausen) z. t. ALG. PLOEGENKLASSEMENT. 1. Zwitserland 229.09.02; 2. Nederland 229.21.17 3. België 229.26.15; 4. Frankrijk 229.27.55; 5. Frankrijk NOC 229.30.20; 6. Frankrijk W. 229.45.30; 7. Frankrijk ZO 230.11.24; 8. Frankrijk ZW 230.17.18; 9. Spanje 230.20.59; 10. Ile de F rance 230.21.07; 11. Lux.-Oostenrijk 231.47.11. De premie voor de meest strijdlustige renner in de dertiende etappe is met algemene stemmen toegekend aan Privat van de Franse Z.W.-ploeg. voor de radio Vanavond. Tussen 16 en 17 u., Hilversum I. 102 m.: Reportage 14 etappe Tou louseMilau. 18.15 u., Hilversum I, 402 m.: Herhaling reportage 14e etappe. 22.40 u., Hilversum 402 m.: Na beschouwing. Vrijdag. Tussen 16 en 17 u., Hilversum I, 402 m.: Reportage 15e etappe Milau Le Puy. 18.40 u„ Hilversum I, 402 m.: Her haling reportage 15e etappe. land gestorven arbeiders en geïnter neerden bevinden. Een grote gedenk steen midden op de begraafplaats draagt de namen van nog 80 doden die men in massagraven vond en niet meer kon identificeren. Foto: Een groepje nabestaanden van de overle denen op de nieuwe begraafplaats. Dagindeling van de tourploeg PICNIC EN VLIEGENDE RAVITAILLERING. Een verslaggever van de Volkskrant is er in geslaagd door te dringen in het heiligste der heiligen van elke tourploeg: de keuken. Hier vond hij een van de verzorgers bereid, wat er zoal aan eet baars in de ploeg om gaat, overzichtelijk uit te stallen. y „De maag is het zwakste punt van iedere renner," zegt Piet van der Heyden uit Haarlem, die met Léon Sonnet mas seur is van de Nederlandse Tourploeg. Het is dan ook de wens van baas Pelle- naars dat het eten voor de jongens zo veel mogelijk op dat in Nederland lijkt. Als er in verband met het startuur de tijd voor is, loopt Van der Heyden dan ook 's morgens in het hotel rond met 'n paar pakken havermout onder zijn arm. „Uit Holland meegebracht. Hier niet te krijgen". Van der Heyden gaat die ha vermout zelf in de keuken koken. De pap verhuist vervolgens met een verza meling borden naar de kamer van Pel- lenaar, waar om te beginnen een half bord havermout wordt gegeten. équipe ziet er 6.30: Hotelportier wekt Van der Hey den en Sonnet. 6.45: Van der Heyden wekt Pellenaars. 7.30: Pellenaars loopt in ochtendjas de gang door en bonkt op alle kamerdeuren van de ploeg. 7.45: Benen, borst en neus van de ren ners worden door de masseurs in het vet gezet. („Ze moeten goed warm ko men te staan"). 8.00: Bij een late start (pl.m. 11.30): eerste ontbijt met Nederlandse haver mout. Tweede ontbot. 10.00: Tweede ontbijt met wisselend omelet, ham, spiegeleieren of iets der gelijks. („In elk geval iets stevigs"). Bij een vroege start is er alleen dit tweede ontbijt op een vroeger uur. 1012: Start. Fourage voor onderweg: twee bidons (kruikjes) met naar keuze thee, koffie of citroenlimonade; twee ba nanen; twee perziken, een sandwich jam .een sandwich kaas; een sandwich ham; twee zandgebakjes; een rijstgebakje; twee pruimen; 10 tot 15 suikerklontjes; een reep chocolade; een half kuiken of een kalfscotelet. Van der Heyden en Sonnet gaan met de koffers vooruit. Onderweg „vliegen de" ravitaillering. Pellenaars staat klaar, omhangen met zakjes fourage. Inhoud: zie boven. 45: Aankomst in volgende etappe plaats. Naar het hotel, waar eerst per man een liter melk wordt gedronken. Onder de douche. Massage. Koffers staan al op de kamers gereed. 7.00: Uitgebreid diner, overeenkomstig de wensen van Pellenaars zoveel moge lijk aan Nederlandse smaak aangepast. Omvang van de avondmaaltijd komt overeen met een goed verzorgd diner in een groot Nederlands hotel. Zoveel mo gelijk variatie, maar onder andere altijd vis in allerlei vorm, bijvoorbeeld kreeft. Zoveel mogelijk verse groente en vers fruit. Na het eten: post uit Nederland. 8.00: Naar bed. LIEVER VIERDE KLASSER DAN BEROEPSVOETBALLER Wim Lakenberg, die zich na zijn te rugkeer uit tlalië, waar hü als profvoet baller in Pro Patria speelde, in Druten heeft gevestigd en die enkele dagen ge leden door het KNVB-bestuur met en kele andere oud-professionals tot ama teur werd verklaard, zal in de vierde klasser DIO (Druten) gaan spelen. Lakenberg heeft enkele aanbiedingen van de zijde van beroepsvoetbalclubs afgewezen. Cokkie van der Tuyn van Hermes DVS is op zijn aanvankelijk voornemen om tot de beroepsvoetbalclub Rotterdam over te gaan, teruggekomen. Hij zal voor Hermes DVS blijven spelen. Mooie Hugo huistoe De karavaan hield plot seling stil. Een opstopping van volgwagens en moto ren. Jacques Goddet, de tropenhelm op als bescher ming tegen de zengende zonnestralen sprong uit zijn wagen. Geen valpartij, geen renners met lekke banden aan de kant van de weg. Twee figuren in rode truien vormden het middelpunt. Hugo Koblet en Marcel Huber leunden tegen de witte wagen van ploegleider Burtin. Koblet was een flauwte nabij, hij kon niet meer. Zijn ogen lagen diep in de kassen, dikke rimpels doorploeg den zijn voorhoofd, zijn ha ren anders zo keurig naar achteren gekamd, lagen geplakt tegen de klamme slapen. Een bidon met koud water werd over zijn hoofd gegooid. Hij zag rond, keek naar de gouden korenvelden van Gascog ne, het land van d'Artag- nan, een van de befaamde dTie musketiers, d'Artag- nan, de stoutmoedige, de charmeur, maar ook de ridderlijke figuur met bra- vour. waarmede Hugo Ko blet in zijn beste jaren door enthousiaste bewonderaars van het gilde der sport journalisten meer dan een keer is vergeleken. M<as- seube heette het dorpje, nog geen 90 km. van Lu chon. dat in de verte onder een hete lucht lag te bla keren en 25 km. verder, in het stadje Auch had Ko blet het standbeeld kun nen vinden van d'Artag- nan. Theatraal gebaar. Maar de een uitputting nabij zijnde Zwitser trok zijn handschoenen uit, een gebaar, dat vleelzeggend was: Koblet sbaakte de strijd. Met zijn armen om zijn ploegleider heen liet hij zich snikkend naar de ambulancewagen brengen, de ronde van Frankrijk van dit jaar, toen hü Cle rici steunde in diens op mars naar de eindoverwin ning te Milaan. En nog maals ziag hij terug op de afgelopen dagen, zijn val op de vlakke weg in de etappe naar Bayonne, zün verlies van enkele kostba- minuten in de etappe van de Aubisque en de ver schrikkelijke achterstand, welke hy in de etappe van gisteren over drie Pyre- neeëntoppen had opgelo pen. was voor hem voor goed afgelopen. Veel moet er in die weinige seconden in hem zün omgegaan. Hü moet gedacht hebben aan zün gloriejaren, toen hij de Giro d'Italia won, en ook aan 1951, toen hü ze gevierend het Pare des Princes te Parijs opstorm de als winnaar van de Tour de France. Maar ook is hem door zün hoofd ge gaan zy'n val van het vorig jaar. in de afdaling van de Sóulor, nadat hij op de Aubisque reeds minuten achter had gelegen op zijn voornaamste concurenten. In een flits moet hü zich hebben herinnerd de giro Zo. heer, zo knecht. Burtin gaf Marcel Hu ber een knikje. Afwezig greep deze jeugdige vriend en leerling van Koblet naar zy'n fiets, lusteloos stapte hij op, zonder tem po zette hij aan. Enkele ki lometers verder gaf ook hij de strijd op, volkomen ge demoraliseerd door het gebeurde met Koblet. Hu ber was lichamelijk volko men fit, bij geen enkele valpartij was hij betrokken geweest, hij beschikte nog over voldoende energie en kracht om verder te gaan. Maar de laatste acte van het drama Koblet had hem psychisch zo aangepakt, dat hij al het andere, de ove rige ploeggenoten inbegre pen, vergat en in de bezem- wagen van de tour voor goed verdween. Met Koblet en Huber verdween ook Metzger uit de tour, een Metzger, die wel degelük aan het einde van zün physieke krachten was en deze gelegenheid aangreep om de strijd te staken. De Zwitserse ploeg, sterk favo riet in deze ronde, was tot zes man verkleind, want Hollenstein had reeds in een der eerste dagen de trein naar huis genomen. Ploegleider Burtin, die voor het vertrek te Luchon had verklaard, dat Koblet eigenlijk niet had mogen vertrekken, stapte weer in zijn witte volgauto en ver dween pijlsnel in de rich ting van Auch, waar hem de ravitaillering voor zün eens zo geduchte maar nu sterk gedunde ploeg wacht- te. En door de karavaan, die reeds tientallen kilometers verder was getrokken, ging het bericht van renner tot renner: Koblet heeft de strijd gestaakt. Vele r en- ners, die in deze zeer zwa re tour de France in de afgelopen dagen blessures hadden opgelopen of aan net einde van hun krach ten in het peloton meefiet sten met een zware deuk in hun moraal, dachten, toen zij de melding opvin gen, wanneer zal het mün beurt zijn, nu een van de allergrootsten onder ons reeds is gevallen?

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5