Laura vertrok dit jaar met drie opa's en haar geestelijke vader Rijnstreek Echtpaar Coty zal in de vertrekken met voorbarige benamingen logeren "3 De Engelse koning kwam niet en een doopplechtigheid moest wijken 428 DEELNEMERS Tafereeltje dat zon kreeg DINSDAG it) JLu.1 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het Dampaleis bijna gereed voor ontvangst Heer en knecht onder èén dak In het paleis op de Dam is men op het ogenblik nog druk bezig de laatste voorbereidende werkzaamheden te verrichten voor de ontvangst van de president van Frankrijk en zijn echt genote. In de burgerzaal, waar de hoge gas ten met nog 230 personen zullen aan zitten aan een groot diner, is het hulppersoneel bezig de wit linnen la kens over de tafels uit te spreiden; de 250 stoelen, afkomstig uit ver schillende paleizen in ons land en met een eender kleur rood bekleed, worden langs de lange tafels in het gelid geplaatst. President Coty en zijn echtgenote logeren, evenals het Deense koningspaar onlangs, in het zogenaamde Engelse kwartier. Indertijd werd deze vleugel, gele gen aan de Noord-oostzijde van het palels, aan de kant van de Nieuwe Kerk, eens in gereedheid gebracht voor een Engelse koning, die zou ko men logeren maar niet kwam. borden, zal de eerste lunch na aan komst worden gebruikt. Voor kleinere ontvangsten, wan neer de gasten na lunch of diner nog wat willen verpozen en petit comité, zal de kinderkamer wor den gebruikt. In 1939 werd deze kamer in gereedheid gebracht voor de doop van prinses Irene, door het uitbreken van de oorlog is deze plechtigheid hier toen niet kunnen doorgaan. De staatsiefoto zal ook nu in de burgemeesterskamer worden ge maakt. In de justitiekamer, ook wel genaamd de gele salon vanwege de Het dagverblijf van het echtpaar Coty. Op de achtergrond: „De zegening van de 70 oudsten door Mozes", door Jac. de Wit. Rechts een spinet uit de tijd van Napoleon. kleur van de zich daar bevindende stoelen, zal de hofhouding aan het Franse staatshoofd en zijn echtgenote worden voorgesteld. Massale overnachting. De werkzaamheden worden zoveel mogelijk met eigen paleispersoneel verricht. Ter assistentie zullen al leen hofmeesters van de marine wor den ingeschakld. Zij zullen helpen bij het bedienen aan tafel. Voor hen zijn lakei-uniformen beschikbaar. Allen, stalpersoneel en chauffeurs inbegre pen, ongeveer honderd personen in totaal, zullen in het paleis overnach ten. Óp de vierde verdieping bevin den zich hun slaapkamers. Het paleis is dan ook werkelijk „muisvol", zeide jhr. Sickinghe. De president en mevrouw Coty brengen hun eigen kamerdienaar en kamenier mee. COSTUUMS VOOR DE PRESIDENTSVROUWE. De geschenken, die bij gelegenheid van het aanstaande bezoek aan Ne derland van president Coty van Frankrijk en zijn echtgenote aan Ko ningin Juliania, Prins Bernhard, de. prinsessen en hoge personages van het hof zullen worden aangeboden, worden per trein naar Amsterdam gezonden. De verzending kon niet per vliegtuig geschieden omdat met name het voor de Koningin en de Prins be stemde geschenk te groot van om vang is. Aan het toilet van mevrouw Coty, dat door verscheidene Parijse mode koningen is ontworpen, wordt de laatste hand gelegd. De garderobe van de presidents vrouw zal o.a. bevatten een ensemble van beige en blauwgroen imprimé, een helderblauwe deux-pieces, een marineblauwe japon, een groenblau we mantel en een zilvervos voor overdag, drie avondjaponnen en een cape van Amerikaans marterbont voor recepties en diners. De president zal in jiacquet en met hoge hoed te Schiphol aankomen Ter opluistering speelde de mu ziekvereniging „Door Samenwerking Sterk" uit Aarlanderveen en voerden dames-leden van de gymnastiekver enigingen „Hou-vast" en „Wils kracht" knotsoefeningen uit. Toen tot besluit het Wilhelmus werd ge speeld, werden, na de nationale vlag, de vlaggen gehesen van de gemeen ten, Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Alphen aan den Rijn, ten teken, dat de zevende rijwiel- vierdaagse, de Laura-rit geopen was. Opgewekte start Heden, Dinsdagmorgen, zijn de deelneemsters en deelnemers in alle opgewektheid en vol goede moed, met vrij goed vqoruitzicht op behoor lijk fietsweer, in alle vroegte gestart voor de eerste trip. De eerste route leidt hen via Woubrugge, Hoogmade, Rijpwetering, Nieuwe Wetering, Lis- se, Hillegom, Bennebroek, Heemste de, Haarlem, Bloemendaal, Zand- voort, Vogelenzang, Noordwijker- hout, Noordwijk aan Zee, Katwijk Vele burgemeesters woonden de verwelkoming van de Laura-rijders bij. Foto v. d. Horst. aan Zee, Katwijk Binnen, Rijnsburg, Oegstgeest naar Leiden de eerste Laura-stad en vervolgens via Lei derdorp, Koudekerk aan den Rijn naar Alphen aan den Rijn terug, waar men tussen 15.30 uur en 17 uur moet arriveren. De lengte van het traject op de eerste dag bedraagt 130 km. Morgen, Woensdag, wacht de deel nemers een rit van eveneens plm. 130 km., via Nieuwkoop, Noorden, Wilnis, Nieuwersluis, Loosdrecht, Kortenhoef, 's-Gravenland, Hilver sum, Bussum, Blaricum, Huizen, Naarden, Muiderberg, Diemerbrug, naar Amsterdam de tweede Lau ra-stad vervolgens komen de rij ders via Ouderkerk aan de Amstel, Amstelveen, Schiphol, Aalsmeer, Ku- delstaart, Bilderdam, Ter Aar terug naar Alphen aan den Rijn. Onbespeeld hamerklavier. Als salon voor president Coty is de Mozeszaal ingericht; aan de wand grote schilderijen van bekende Hol-! landse meesters met afbeeldingen van Mozes. Het mooiste meubel uit het gehele paleis volgens de intendant van het koninklijk paleis jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe heeft hier een plaats gevonden, het is een uit Parijs afkomstige Erardvleugel, een van de eerste hamerklavieren, ooit vervaar digd. Ook koning Frederik van De nemarken vond deze vleugel tijdens zijn bezoek in zijn salon. Of hij er ook op gespeeld heeft is niet bekend. Het salon van mevrouw Coty is in empirestijl gemeubileerd. Lichtgroen overtrokken stoeltjes. De slaapka mers-met-badkamer, met alle modern comfort, sluiten aan de salons aan. In de kinderkamer. In de troonzaal, waar het servies goed op lange tafels staat opgesteld en waar het personeel druk bezig is met het oppoetsen van de glazen en Er is wel durf voor nodig om de zevende Laura, de Alphense Rijwiel- vierdaagse, als deelnemer, optimis tisch tegemoet te treden. Deze woor den sprak loco-burgemeester, weth. J. v. d. Berg, Maandagavond op het bordes van het raadhuis, bij de ope ning van dit rijwielfestijn, waarbij spr. zich realiseerde, dat zoveel stormachtige dagen met rijkelijk voorziene plensbuien alle reden voor deze veronderstelling geven. Maar hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat de Laura wel meer met slecht weer is gestart, doch voor het over groot deel zonneschijn kreeg. Moge deze mooie avond daarvan een goede en betrouwbare voorbode zijn. Weliswaar zullen de slechte voor gaande dagen hun invloed op het aantal deelnemers wel hebben gehad. Waren er vorig jaar nog ongeveer 5G0 aanmeldingen ontvangen, Maan dagavond waren er nog slechts 428 binnen. Van dit aantal is bijna de helft voor het eerst Laura-deelnemer, 68 rijden voot de tweede keer, 34 voor de derde keer, 34 voor de vier de keer, 32 voor de vijfde keer, 27 voor de zesde keer en slechts 27 ve teranen houden er de moed in en schaarden zich voor de zevende maal ender de Laura-familie. Ook de zgn, „Berenploeg" is present met 22 man. De politie van Den Haag doet ook mee, maar moest de rit van Donder dag gisteren al uitrijden i.v.m. het bezoek van de Franse president. Het Laura-bestuur heeft maatregelen ter voorziening van deze moeilijkheden getroffen en zo kunnen de Haagse De zitkamer in het dagverblijf van de Franse president. De twee opa's, Dijkstra (79) uit Leiden en Berkouwer (78) uit Stol- wijkersluis, respectievelijk 4 en 5 maal Laurianen, hébben er een „broertje" bij gekregen, de heer H. Gluwers (71) uit Rotterdam, die dit jaar ikennis maakt met de Laura. Mevr. Lenting, uit Woubrugge, die andere jaren de oudste vrouwelijke deelneemster was, doet dit jaar niet mee. De officiële opening ging vooraf door een kort begroetingswoord van de heer P. Groenhart, bij ontstente nis van de vice-voorzitter, de heer P. Stouthamer. Loco-burgemeester, weth. J. v. d. Berg sprak namens de commissaris van de Koningin in Zuid Holland, L. A. Kesper, die wegens ambtsbezig heden verhinderd was, en namens burgemeester Ed. C. Witschey, die wegens ziekte (te Arnhem) niet te genwoordig kon zijn. Loco-burge meester J. v. d. Berg wijdde enkele woorden ter nagedachtenis aan wij len de heer W. A. Lam, die de Laura zeven jaren als voorzitter heeft ge leid en sprak waarderend, namens het gemeentebestuur, over diens ve le verdiensten, juiste inzicht en doorzettingsvermogen. De heer E. A. Gastelaars, gepen sioneerde referendaris le kl. der PTT, thans wonende te Doorn, die de geestelijke vader van de Laura is, woonde niet alleen de officiële ope ning bij, doch is voornemens de 7e Laura geheel uit te rijden. Het vorig jaar moest hij wegens ziekte verstek laten gaan. Hoezeer zijn Laura-kin- deren hiermee zijn ingenomen bleek uit het hartelijk en krachtig applaus dat uit de grote schare aanwezigen, deelnemers en belangstellenden, na bij het raadhuis opsteeg. Officiële belangstelling De officiële opening werd bijge woond door vertegenwoordigers van de Commissarissen van de Koningin der provincies Zuid Holland, Noord Holland en Utrecht, vertegenwoordi gers van de burgemeesters van Am sterdam, Utrecht, Leiden en Rotter dam, en vele burgemeesters van Rijnstreek-gemeenten. AARLANDERVEEN JONGETJE VERDRONKEN. Voor de tweede maal in zes jaar tijds is de familie Molenaar te Aar landerveen door een droevig ongeval zwaar getroffen. Bijna op dezelfde plek waar het gezin in 1948 een jongetje door ver drinking verloor, kort bij de ouder lijke woning, is Maandagavond om streeks 7.30 uur h,et 2-jarig zoontje Jan te water geraakt en verdronken. Toen de vader omstreeks zeven uur van zijn politie-dienst thuis kwam en hij het ventje miste, van wie men verwachtte, dat hij bij de buren aan het spelen was, ging hij onmiddellijk ter onderzoek. Zijn beangstigende vermoedens werden helaas weldra bewaarheid toen hij in de sloot het reeds overleden ventje ontdekte. ALKEMADE DIEF GEPAKT. Uit een kermiswagen té Rijpwete ring zijn de navolgende goederen ontvreemd: 1 lederen jas, 1 paar schoenen, 1 koffer, verschillende lijf- goederên alsmede 19 gramophoon- platen. De dader, J. W. F. uit Oegstgeest kon spoedig worden gevat. De gesto len goederen waren nog in zijn bezit en werden in beslag genomen. Er werd procesverbaal terzake diefstal opgemaakt. Ondertrouwd: W. van Dijk en M. Slagmolen; A. P. van der Weijden en J. M. v. d. Poel; A. J. van Velzen en J. C. Th. de Jeu. Gehuwd: P. A. Bakker en J. M. van Emmerik; C. P. Heemskerk en C. M. Th. Wesselman. LANGERAAR DIPLOMA-UITREIKING R.K. LANDBOUW-HU1SHOUD- SCHOOL. In het Parochiehuis vond gisteren avond de diploma-uitreiking plaats van de R.K. Landbouwhuishoudschool De uitreiking geschiedde door pastoor Halkes. Het diploma lingerie, costuum, huishoudkunde wasbehandeling, kinderverzorging en algemeen vor mend onderwijs werd uitgereikt aan: Greet Kempers (m.lof), Annie Re kelhof (m. lof), Corrie Kouwenho- ven, Louise Lebesque, Corrie San ders, Leni Rekelhof, Ria Keijzer, Corrie Kroft, Willie Volgering, To Volgering, Rina Versluis, Riet Ver sluis, Ali Zwanenburg en Greet Blom allen te Ter Aar; Corrie Schalij, Cle- mi de Groot, Cobi Kleijn en Annie Stokman allen te Nieuwveen; Ber tha Lemmers, Nel Broekhuizen, Ag nes Vink, Nel Keijzer, Willie Möl- lers, To van Diemen, Alie Hoogen- boom allen te Leimuiden; Annie Bij- lemeer, Willie Noordermeer, Joke de Boer en Mien v. d. Salm allen te Rijnsaterwoude. Annie v. d. Salm en Rietje v. d. Kroft te Hoogmade. Rietje Langelaan, Willie Klenij (m. lof). Nellie Kleijn, Willie de Jong, Willy v. d. Hoven en Rietje Riet broek te De Kwakel. Thea Stigter (m. lof), Riet Wijfje te Aarlander veen, Bep Aartman en Lenie Konst te Zevenhoven. Afgewezen 3. Diploma coupeuse (3e leerjaar): Adrie Wildenburg, Annie Zwis, Alie v. d. Berg, Nellie Otto, Lies Bocxe, Jopie Mank, Gree v. d. Hoorn, Alie Hoogervorst, Rie Akerboom,, Annie v. d. Hoorn, Bertha Lek en Plonie Kleijn, allen te Ter Aar. Adrie de Groot, Zevenhoven, Janny Smit, Uithoorn, Bep v. d. Hoorn, Emmie v. d. Hoorn, Truus Janmaat en Annie Burgmeijer, allen te Nieuwveen. Map Roos, Leimuiden, Riet Opdam, Rijnsaterwoude. Afgewezen 1. politiemannen dan bijtijds thuis zijn. Ook de Schiedamse politie rijdt mee terwijl de groep RVS uit Rotterdam eveneens present is, alsmede de ploeg van de gemeentelijke Water en Liohtbedrijven van de gemeente Alphen aan den Rijn en Gemeente werken. Een derde opa

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8